VN-eskader Golf maakt weinig kans Baalbemen® Zoon Hess twijfelt aan zelfmoord YS gaan banden met Syrië weer aanhalen 'Kloof blanken-zwarten bijna onoverbrugbaar' Contra's zeggen achter vredesakkoord te staan Bora-Bora ■KATWIJK DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 rBBZEHTO- PAGIfrA 5 West-Europa bespreekt plan Van den Broek DEN HAAG (GPD) - De zeven landen van de Westeuropese Unie (WEU) overleggen van daag op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag over een mogelijk gemeen schappelijk initiatief in de Golfcrisis. Het gesprek van de topambtenaren vindt plaats op uitnodiging van minister Van den Broek. De landen willen nagaan hoe de Westeuropese landen hun belangen in de Golf kunnen veiligstellen. ren te staken. Ook zal bekeken worden of het zin heeft te komen tot een nieuw initiatief via de Vei ligheidsraad. De Nederlandse minister Van de Broek polst de andere WEU-lan- den al sinds anderhalve week over de mogelijkheid van een gemeen schappelijk initiatief. Daarbij denkt hij niet in de eerste plaats aan de inzet van marinevaartuigen, maar veeleer aan diplomatieke stappen. Nederland wil verder uit sluitend deelnemen aan een eska der, wanneer dit vaart onder de VN-vlag. Uit Londen wordt ondertussen gemeld dat meer landen bereid zouden zijn deel te nemen aan mij nenveeg-operaties in de Golf. De Britten vinden dat dergelijke initi atieven op individuele basis zou den moeten gebeuren. Zij wijzen de inzet van een gemeenschappe lijk Europees eskader van de hand. Zo wil Londen de indruk wegne men dat een groep geallieerden sa men optrekt tegen Iran. In Italië is inmiddels een politie ke rel uitgebroken over de houding van minister Andreotti van buiten landse zaken. Binnen het Romein se.kabinet lijken steeds meer mi nisters voorstander te zijn van Itali aanse deelname aan een operatie in de Golf. Andreotti verzet zich daar met hand en tand tegen. Hij steunt het idee van een VN-eskader. In de afgelopen nacht is een der de konvooi van Amerikaanse oor logsschepen en Koeweitse olietan kers door de Straat van Hormoez de Golf binnengevaren. Het kon vooi stoomde op achter een scherm van mijnenzoekende helikopters. Het konvooi wordt in de loop van vandaag in Koeweit verwacht. In scheepvaartkringen in de golf staten werd verrast gereageerd toen bleek dat drie tankers en drie oorlogsschepen de smalle Straat van Hormoez waren gepasseerd. Een vierde, niet geïdentificeerde tanker, voer met het konvooi mee. Dat schip haakte later op de dag af. In Koeweit liggen vier geladen tankers klaar voor vertrek. In Was hington werd gisteren gezegd dat die schepen waarschijnlijk direct met de Amerikaanse marinesche pen zouden vertrekken. Redding werkers in actie bij de ingestorte loopbrug die naar een gletsjer in de Franse Alpen leidde. (tuto affj CHAMONIX (AP/ANP) - In Frank rijk zijn gisteren twee mensen om het leven gekomen en vijftien ge wond geraakt toen de houten loop brug die naar een gletscher voerde instortte. Het ongeluk deed zich voor in de Haute Savoie bij Chamo- nix, in de Franse Alpen. De slachtoffers kwamen terecht in de spleten tussen de berg en de gletscherwand. Toen de brug in stortte bevonden zich 20 tot 30 mensen op de brug, en de politie houdt er rekening mee dat er nog meer slachtoffers zijn. Volgens ooggetuigen maakten zeker 10 Nederland is dit jaar voorzitter van de unie, die verder bestaat uit Bel gië, Luxemburg, de Duitse Bonds republiek, Frankrijk, Italië en Groot-Brittannië. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben inmiddels zelf schepen naar de Golf gezonden. Italië en Nederland, die door de Amerikanen ook gevraagd zijn, voelen daar niets voor. Duitsland zegt dat het volgens haar grondwet geen schepen mag zenden, maar is wel in staat Amerikaanse taken in de Atlantische Oceaan over te ne men. Ook Nederland is daartoe be reid. Voor de bijeenkomst van van daag zijn de directeuren-generaal politieke zaken uitgenodigd. De Nederlandse directeur-generaal mr. H. Wijnaendts leidt de bijeen komst. De topambtenaren zullen nagaan of via de WEU Iran en Irak gevraagd kunnen worden het vu- Verzoek aan Bouterse om terugkeer in Topberaad DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse leger- en regeringsleider Desi Bouterse, die twee weken geleden aftrad als voorzitter van het Topberaad, is ge vraagd deze functie in het hoogste politieke orgaan van het land op nieuw te bekleden. Het verzoek is gisteren gedaan tijdens een spoed- bijeenkomst van de voorzitters van verschillende fracties in het Top beraad. Bouterse's voorzitterschap wordt gezien als essentieel voor het functioneren van het Topbe raad en de politieke rust in het land. Politieke waarnemers in Pa ramaribo verwachten dat de leger leider zal ingaan op het verzoek. Tijdens een toespraak liet hij vori ge week doorschemeren er geen bezwaar tegen te hebben zijn func tie in het college weer op te nemen. Bouterse is momenteel voor een vijfdaags bezoek in Ghana, waarna hij naar Zuid-Korea reist. Wanneer hij precies terugkomt is niet be kend. ADVERTENTIE Interessante fuchsia expositie door fuchsiavrienden van afd. Rijnland bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus van 9.00 tot 17.00 uur Toegang gratis Marcos-tegoeden Zwitserse banken zullen volgen de maand inzage geven in de gehei me rekeningen van de Filippijnse oud-president Marcos. Zwitser land zal er niet op staan dat er eerst politiek gevoelige aanklachten te gen de ex-dictator worden inge diend alvorens Manilla inzage krijgt in de rekeningen. De Filip pijnse regering is van mening dat Marcos mogelijk een vermogen van tien miljard dollar heeft ver gaard. Volgens Manilla gaat het om gestolen geld en zijn procedures in werking gesteld om deze fondsen terug te krijgen. Aids-vaccin In de Verenigde Staten mag een vaccin tegen de immuunziekte aids op proefpersonen worden uitge probeerd. Hiervoor heeft de keu ringsdienst voor medicijnen toe stemming gegeven. Het vaccin, ge maakt door de firma MicroGene- Sys, wordt beproefd op 81 vrijwilli gers, voor het merendeel mannelij ke homoseksuelen. Het vaccin heeft positieve resultaten opgele verd bij proeven met apen. 'Organisatie voedselhulp EG slecht' BONN - De Britse militaire com mandant in Berlijn heeft gister avond verklaard dat de zelfmoord van Rudolf Hess door sectie is be vestigd. In een verklaring, die is ondertekend door de vier machten in Berlijn, de VS, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Groot-Brittannië, staat dat de dood hoofdzakelijk is door Hans Hoogendijk veroorzaakt door verstikking. Sec tie, uitgevoerd door de Britse pa tholoog-anatoom Cameron, had dit uitgewezen. Bij dit onderzoek wa ren alle vier bezettingsmachten vertegenwoordigd. In een van zijn broekzakken was een briefje gevonden, waaruit blijkt dat Hess zelfmoord wilde plegen. De familie van Hess en hun LONGYEARBYEN (AP) - Een Noorse wetenschapper die vorig jaar een gat ontdekte in de ozon laag boven de Noordpool, zegt dat de atmosfeer in dat gebied zich lijkt te hebben hersteld. De natuur kundige Soeren Larsen waar schuwt echter dat de atmosfeer in de Noordpool scherp in het oog moet worden gehouden, omdat de advocaat Seidi hadden tevoren twijfels geuit over de door de vier machten uitgegeven zelfmoordver klaring. Wolf Rudiger Hess: „We moeten ervan uitgaan dat mijn va der met behulp van medicamenten in een toestand is gebracht, waar door hij niet meer wist wat hij deed". Eerder had de vroegere Ameri kaanse commandant van Spandau, Eugene Birt vraagtekens gezet bij de zelfmoordverklaring. Hij zei niet te' kunnen begrijpen dat Hess enkele minuten alleen was gelaten. Ook toonde hij zich verbaasd, dat de 93-jarige halfblinde, deels kreu pele man zich zelf om het leven had kunnen brengen met een stuk snoer. Onderzocht wordt of het Amerikaanse bewakingsperso neel, dat deze maand de verant woording voor „nummer zeven" had, heeft gefaald. WASHINGTON (AFP/UPI) - De Verenigde Staten zullen nog deze maand ambassadeur William Ea- gleton naar Damascus terugsturen om de betrekkingen met Syrië te verbeteren. Dit hebben functiona rissen in Washington gisteren be kendgemaakt. Zij zeiden dat Syrië zijn bereidheid tot samenwerking heeft bewezen tijdens de vrijlating van de Amerikaanse journalist Charles Glass, die 62 dagen in gijze ling is gehouden in Libanon. De functionarissen, die anoniem wensten te blijven, zeiden echter dat het besluit Eagleton terug te sturen naar Damascus al was geno men voordat Glass op vrije voeten was. De maatregel moet niet wor den gezien als beloning voor Da mascus' inspanningen Glass vrij te krijgen, zo voegden zij eraan toe. Hoewel Glass er zelf van over tuigd is dat hij niet is vrijgelaten maar is gevlucht uit het gebouw waar hij door zijn ontvoerders in Zuid-Beiroet werd vastgehouden, hebben functionarissen in Was hington gezegd dat de vlucht al Loopbrug bij gletsjer ingestort: twee doden mensen een val van 20 tot 30 meter naar beneden. Elf personen zijn met lichte tot ernstige verwondin gen naar een ziekenhuis in Chamo- nix gebracht. De 20 meter lange loopbrug Hess zal worden bijgezet in het familiegraf in het Beierse Wunsie- del. Dit deelde de zoon van Hess de burgemeester van het stadje giste ren mee. Wanneer de begrafenis zal plaatsvinden is nog met bekend, maar burgemeester Karl Walter gaat ervan uit dat dit niet meer voor het weekeinde kan gebeuren. Walter toonde zich niet erg ge lukkig met het feit dat Hess in zijn gemeente wordt begraven. Hij had aan de vier Berlijnse bezettings machten gevraagd Hess te creme ren, zodat zijn stad de begrafenis stoet zou worden bespaard, maar deze hebben dit verzoek afgewe zen. Walter zei geen wettelijke mid delen te hebben om de bijzetting te verbieden. „Het ergste zou zijn dat Wunsiedel een bedevaartsoord wordt voor oude en nieuwe nazi's". Maar ook daar kan het gemeente leen mogelijk is gemaakt door Sy rische druk op de pro-Iraanse groep die hem gevangen hield. Washington hoopt dat Syrië kan bemiddelen bij de vrijlating van acht andere gegijzelden die ver moedelijk in Libanon worden vast gehouden door pro-Iraanse groe pen. Eagleton werd in oktober vorig jaar teruggeroepen uit Damascus uit protest tegen de rol die Syrië zou hebben gespeeld in de poging een Israëlisch vliegtuig op te bla zen. De aanslag werd in Londen verijdeld. De VS kondigden toen ook sancties af tegen Syrië, dat nog steeds voorkomt op de lijst van lan- Ho»-. er door Washington van maakt deel uit van het Montenvers- voetpad, en voert naar de IJszee, een 12 kilometer lange gletscher, een grote trekpleister voor toeris ten in de buurt van Chamonix. Vo rig jaar trok de gletsjer meer dan een half miljoen toeristen. Er zijn waarschijnlijk geen Ne derlanders bij het ongeluk betrok ken. Die melding kwam van de ANWB-alarmcentrale na contact met haar steunpunt in Lyon. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag wist gisteravond niets van eventuele Nederlandse slacht offers. bestuur niets tegen doen. Het kerk hof is eigendom van de evangeli sche gemeente en deze heeft' vier jaar geleden toestemming gegeven voor de begrafenis. Walter: „We kunnen ook het kerkof niet afslui ten. Per slot van rekening liggen er meer dan 1000 burgers begraven en we kunnen hun familieleden toch niet de toegang weigeren. De vraag of we een permanente bewaking moeten instellen wordt pas actueel als de begraafplaats werkelijk een soort Mekka voor onverbeterlijken dreigt te worden". Sinds gistermiddag heeft een speciale politiestaf haar intrek ge nomen in het stadje om de veilig- heidstmaatregelen voor te berei den die nodig zijn om de begrafenis van de nazi ongestoord te laten ver lopen. zijn beschuldigd het terrorisme te steunen. De terugkeer van Eagleton naar Syrië werd al ter sprake gebracht na de sluiting van het kantoor van de Palestijnse extremistische groep van Abu Nidal in Damascus, in juni. President Reagan stuurde daarop een boodschap aan zijn Sy rische ambtgenoot Hafez al-Assad, waarbij hij voorstelde de mogelijk heden tot dialoog tussen de twee landen te bestuderen. Reagans ge zant Vernon Walters bracht in juli een bezoek aan Damascus. Een Syrische zakenman, die her haaldelijk tussen Parijs en het Mid den-Oosten heen en weer reist. heeft voorspeld dat binnenkort nog meer westerse gegijzelden vrij komen. Omran Adhan, een vriend en vertrouweling van de Syrische president Assad, beweerde dat hij onlangs Amerikaanse gezanten had laten weten dat Glass de eerste zou zijn die vrij zou komen. Na hem zullen andere gegijzelden volgen. De nabije toekomst zal hem op nieuw in het gelijk stellen, zo verze kerde hij. De Verenigde Staten en Frank rijk zijn er via diverse kanalen niet in geslaagd enige invloed uit te oe fenen op de Libanese ontvoerders. Daarom wendden zij zich weer tot president Assad, aldus Adham. Joelle Kaufmann, wiens echtge noot Jean-Paul al meer dan twee jaar in Libanon gegijzeld wordt ge houden, zei tegenover Le Matin dat Glass' vrijlating aantoont dat Syrië grote invloed heeft op de sji'itische Hezbollah-beweging en dat de fun damentalistische ontvoerders in Libanon kennelijk ook voor andere invloeden dan de Iraanse vatbaar zijn. VS-ambassadeur in Zuid-Afrika: JOHANNESBURG (Rtr) - Edward Perkins, de eerste zwarte ambassa deur van de Verenigde Staten in Zuid-Afrika, heeft gisteravond in Johannesburg gezegd dat de apart heid heeft geleid tot een vrijwel volkomen breuk in de communica tie tussen zwarten en blanken en een zeer brede maatschappelijke kloof tussen rassen. De 59-jarige ambassadeur, die sinds zijn aanstelling negen maan den geleden weinig van zich liet horen, gaf voor het eerst zijn gede tailleerde kijk op Zuid-Afrika, in een rede waaruit wanhoop sprak over het gat tussen zwarten en blanken. Perkins zei dat vele obstakels verandering in de weg stonden, maar dat het systeem van de ge scheiden ontwikkeling zou ver dwijnen. "Als ik het schrijnendste zou moeten aanwijzen dat mij sinds mijn komst in Zuid-Afrika is opge vallen," aldus de ambassadeur, is het het gebrek aan kennis en be grip bij Zuidafrikanen van eikaars situatie". "U leeft in verschillende politie ke en economische werelden," al dus de Amerikaanse diplomaat in een rede aan een diner voor zaken vrouwen in Johannesburg. De ambassadeur, die veel heeft rondgereisd en gesproken met lei ders van alle rassen, zei dat Zuid- afrikaanse blanken hem dikwijls hadden gepolst over wat er leefde en hoe er werd gedacht in de woonsteden voor zwarten. Ambassadeur Perkins zei dat hij een voorbehoud had ten Herstel ozonlaag Noordpool Montreal, Canada, tic verpakking van hamburgers, tasten de ozonlaag in de atmosfeer aan. Ozon, een instabiele zuurstofmo lecuul, absorbeert ultraviolet licht kans bestaat dat zich daar een even september ernstige afwijking gaat vertonen bijeen om te proberen afspraken te ên~~dê' ozonlaag in de atmosfeer als op de Zuidpool maken over de beperking van de speelt daarom een belangrijke rol In verband met de ozonproble- produktie van drijfgassen. Die gas- jn het beschermen van het aardoD men bij de Zuidpool komen verte- sen, die voorkomen in spuitbus- pervlak tegen schadelijke straling genwoordigers uit 31 landen op 14 koelkasten en de schuimplas- de z BRUSSEL/LUXEMBURG (ANP) - De Europese rekenkamer heeft ernstige kritiek op de organisatie van de EG-voedselhulp in de afge lopen tien jaar. Volgens de reken kamer zijn de procedures veel te ingewikkeld. Het is daardoor on duidelijk wie uiteindelijk verant woordelijk is voor het aankomen van voedselzendingen. De afgelo pen tien jaar is het ongeveer negen tig keer voorgekomen dat hulpgoe deren niet arriveerden of door slechte organisatie waren wegge rot voordat ze konden worden aan gewend. De kritiek van de rekenkamer staat in een rapport, waarvan de conclusies gisteren bekend zijn ge worden. Volgens het rapport heeft de EG tussen 1976 en 1986 onge veer achtduizend keer voedsel ge stuurd naar ontwikkelingslanden. De negentig gevallen waarin de hulp niet aan de eisen voldeed, hebben betrekking op 200 a 400 van deze 8.000 zendingen. Per jaar is met de Europese voedselhulp ruim een miljard gulden gemoeid. Een woordvoerder van de Euro pese commissie zei gisteren dat veel bezwaren van de rekenkamer al zijn ondervangen door een nieu we regeling. Die moet ervoor zor gen dat de hulp beter en sneller ter plaatse komt. B U RB ANK- Terwijl tv-verslag gever David Horowitz van de lokale zen der in het Califomische Burbank bezig was met het voorlezen van berich ten zagen de kijkers gisteren een gewapende man het beeld binnenschui ven. De man bedreigde de verslaggever met een revolver hetgeen enkele minuten rechtstreeks werd uitgezonden alvorens het beeld werd wegge draaid. De verslaggever bleef overigens ongedeerd en de gewapende man wiens bedoelingen onduidelijk bleven, werd overmeesterd. (foto ap> MEXICO STAD (GPD) - De Nica raguaanse Contra's zijn bereid om eventueel af te zien van de hulp die de Amerikaanse president Ronald Reagan hen wil blijven geven. Dat is gisteren in de Costaricaanse hoofdstad San José verklaard door Alfredo César, een van de leiders van de anti-Sandinistische rebel len. César zei dat de Contra's volledig achter het vredesplan staan dat twee weken geleden werd onderte kend door de vijf Middenameri- kaanse presidenten. Hij stelde dat zij bereid zijn om met de Sandinis ten over een staakt-het-vuren te on derhandelen en beloofde dat er zou worden afgezien van de door presi dent Reagan beloofde hulp zodra die wapenstilstand een feit zou zijn. De Amerikaanse steun zou ech ter wel achter de hand moeten wor den gehouden (in een brandkluis, zo zei César letterlijk) voor het ge val de Sandinisten hun democrati- seringsbeloften niet volledig nako men. De verklaringen van César, die beweerde te praten uit naam van de leiding van de Contra's, beteke nen een nieuwe opstelling van de anti-Sandinistische rebellen ten opzichte van het Middenameri- kaanse vredesprojekt. Tot nu toe was er steeds verklaard dat men door zou gaan met de strijd totdat de democratie in Nicaragua zou zijn hersteld. van sancties van het westen en het terugtrekken van investeringen. Het Westen moet erop toezien, zei hij, dat zijn optreden geen obstakel wordt op de weg naar verandering in Zuid-Afrika. "Op de lange termijn gezien be twijfel ik of het van de hand doen van bedrijven of het beëindigen van het zakendoen aan een oplos sing bijdragen," zei hij. In de afgelopen twee jaar hebben tal van Amerikaanse bedrijven zich onder druk van de anti-apartheids- beweging uit Zuid-Afrika terugge trokken. In wat een terechtwijzing aan president Pieter W. Botha moet worden genoemd, die diplomaten vorige week verweet dat zij zich met de binnenlandse politiek inlie ten, zei Perkins dat de Verenigde Staten positieve projecten zouden kunnen ondernemen voor hulp aan individuele personen en gemeen schappen in Zuid-Afrika. Ambassadeur Perkins zei dat hij de lof deelde die president Reagan had toegezwaaid aan het overleg van Dakar jn juli tussen ruim 50 blanke Zuidafrikanen en het Afri kaanse Nationale Congres, dat een ondergrondse oorlog voert tegen het blanke minderheidsbewind in Zuid-Afrika. Radicale sikhs doden 12 mensen NEW DELHI (AP) - Radicale sikhs hebben dinsdagavond in de noor delijke Indiase deelstaat Punjab twaalf mensen gedood, onder wie zes sikh-dorpelingen die een brui loft vierden. Volgens een politie woordvoerder in Chandigarh wa ren ongeveer 12 gewapende man nen dinsdagavond in een vracht wagen komen aanrijden in het dorp Mustapur, in het district Ja- landhar. Vervolgens bestormden zij een huis en openden het vuur op de aanwezigen, die zich daar hadden verzameld om een bruiloft te vieren De bruidegom, die bij de aanslag om het leven kwam, en een van de andere gasten waren verwanten van minister Buta Singh van bin nenlandse zaken. Volgens oogge tuigen schreeuwden de daders: „Wij hebben dit gedaan. Ga dat maar aan Buta Singh vertellen". Voor fanatieke sikhs zijn alcohol gebruik en uitbundige feesten uit den boze. In het zuidelijke district Patiala werd dinsdag een sikh-politieman gedood, toen extremistische sikhs een politiepatrouille in een hinder laag lokten en het vuur openden. ADVERTENTIE DE NIEUWE STIJL VANLEOLUX

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5