Apparaat spoort lozing in water op Stichting regelt opvang kinderen voor bedrijven Vijftien jaar geëist in hoger beroep voor doden 3-jarige Krakers vechten uitzetting aan Gezondheidszorg duurder Middeleeuws recht opgevoerd' in Anloo 'Vrouwen moeten vrij aangifte kunnen doen' DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 Vinding havenbedrijf Rotterdam ROTTERDAM (ANP) - Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam wil een viertal boten van de havendienst uitrusten met een nieuw meetinstrument om afvallozingen in het havenwater op te sporen. De nieuwe vervuilingsme ter, een apparaat dat monsters uit het havenwater onder zoekt, is gedurende zes maanden met succes beproefd op een van de havendienstboten. AMSTERDAM (ANP) - Vorig na- jaar plantten ze al een vlaggetje on der een koepel op het dak. Dat ging zo eenvoudig dat twee jeugdige Amsterdammers het Koninklijk Paleis op de Dam in de hoofdstad ook wel eens van binnen wilden De tien schilderijtjes van oude Hollandse meesters die ze bij zich hadden toen een nachtwaker ze in juni na een 'visite' van 20 uur be trapte, waren slechts souvenirs; het tweetal was overmoedig gewor den. Dirk en Edmee. twee 22-jarige ex-studenten van de kunstacade mie. schrokken gisteren flink toen zij de straf vernamen voor hun 'stunt': de politierechter in Amster dam legde de Dirk een boete op van 500 gulden wegens poging tot diefstal. Zijn vriendin Edmee - haar uitkering is wat lager - moet 400 gulden betalen. Het openbaar ministerie eiste in beide gevallen een boete van 500 gulden of tien dagen cel. Officier van justitie R. Berger toonde wel BezoekPaleis op de Dam dure stunt voor studenten Volgens ir. P.P. Noë, de projectlei der van het onderzoek, is met de nieuwe meetapparatuur veel snel ler dan met de huidige methoden te ontdekken of zich chemicaliën of olie in het water bevinden. Volgens het geteste systeem wordt uit de watermonsters de verdamping ge registreerd van verboden stoffen die zich in het water bevinden. Het apparaat geeft overigens niet aan om welke stof het gaat. Dat zal een nader onderzoek in het laboratori um aan het licht moeten brengen. Een groot voordeel van het nieu we systeem is volgens Noë dat al zeer kleine concentraties kunnen worden geregistreerd. Daardoor kan in een vroegtijdig stadium te gen lozingen worden opgetreden. Noë gaat ervan uit dat het uitrusten van vier boten met de nieuwe appa ratuur voldoende is om de water kwaliteit in de haven te kunnen be waken. De kans op verboden lozin gen is in bepaalde havenbekkens namelijk klein, zodat daar ook min der gepatrouilleerd hoeft te wor den. Het uitrusten van vier sche pen met het nieuwe systeem zal naar schatting enige honderdui zenden guldens gaan kosten. Momenteel moeten de ontoelaat bare lozingen worden vastgesteld via het oog. Het menselijk oog schiet echter tekort, omdat bijvoor beeld een olielozing in het donker of tijdens slecht weer moeilijk te constateren is. Chemicaliënlozin- gen zijn op die wijze zelfs onder de gunstigste omstandigheden nog niet waar te nemen. De nieuwe apparatuur is getest in de Botlek, waar veel chemicali ën en olie worden overgeslagen. Met behulp van het geteste meetin strument is het niet alleen mogelijk om ontoelaatbare lozingen vroeg tijdig op te sporen, maar ook om over een langere tijdsduur de kwa liteit van het havenwater in de ga ten te houden. Binnen het Haven bedrijf bestaat tevens de hoop dat er van de aanwezigheid van de gea vanceerde meetapparatuur aan boord an de boten van de haven dienst een preventieve werking uitgaat. DEN HAAG (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Haag, mr. H. Holthuis, heeft giste ren 15 jaar cel geëist tegen een 26- jarige man uit Rotterdam. De man mishandelde op 22 oktober 1986 de 3-jarige Anoeska Grishaver zo erg dat het meisje eraan overleed. Ze had haar boterham niet willen ope ten en plaste bovendien in haar broek, toen hij haar voor straf in bed stopte. Met de moeder van het kind be- Man doodt ex-zwager BLIJHAM (ANP) - De 34-jarige Rob Stilkenboom uit het Gro ningse Blij ham is gisteren met een geweer om het leven gebracht door een 27-jarige broer van zijn ex- echtgenote. De misdaad werd ge pleegd nadat het slachtoffer zijn ex-vrouw dinsdagavond met de dood had bedreigd. De man wilde dat zij met haar drie kinderen bij hem terug zou komen. Toen de man zich gisteren met dreigementen meldde bij de wo ning waar de vrouw verbleef, werd hij met een eerder die dag gekocht geweer neergeschoten, aldus de politie. Het slachtoffer was op slag dood. oegrip voor het 'bezoek' aan het pa leis. "Je hebt inbraken en inbra ken". verklaarde hij. "Deze inklim ming heeft zijn schilderachtige kanten, maar je moet wel met je vingers van andermans spullen af blijven". De politierechter kon de speels heid van het gebeurde ook wel in zien, maar de zaal: moet ook weer niet 'onnodig gebagatelliseerd worden', vond hij. De politierech ter reageerde vooral op het betoog van mr. A. Haakmat, de verdediger van de studenten. Haakmat verge leek de actie met de stunt van de Westduitser Matthias Rust, die on langs tot verrassing van de wereld met een sportvliegtuigje op het Ro de Plein in Moskou landde. Had het openbaar ministerie in Amsterdam ook niet de lol van de actie in het Koninklijk Paleis kun nen inzien, vroeg Haakmat zich af. Een alternatieve straf, bij voor beeld het enkele ochtenden schoonmaken in het paleis, acht de advocaat nog op zijn plaats. Hij vroeg echter in de eerste plaats en wel op juridische gronden om vrij spraak. Dirk en Edmee kwamen het pa leis binnen via een raam van plexi glas in het dak van het paleis. De weg ernaar toe was niet moeilijk: de steigers aan de achterzijde van het gebouw bleken een ideale op stap. De inbraak vond plaats om streeks drie uur in de ochtend. Het tweetal hield zich stil tot het licht werd. In een keuken van het paleis werd ontbeten. Dirk: "We sliepen daarna de hele ochtend in de mooi ste kamer". De twee durfals werden wakker omstreeks twee uur 's middags. Een hongergevoel leidde weer naar de keuken, waar "koninklijke loempia's" werden gegeten. Het tweetal nam ook een bad en telefo neerde naar buiten. De aanwezig heid van het tweetal werd overdag niet opgemerkt, niet door de werk lui in het gebouw - het paleis wordt gerenoveerd - maar ook niet door personeel. Pas tegen middernacht werden Dirk en Edmee aangetroffen. Zij hadden op dat moment tien schil derijtjes van meesters uit de Am sterdamse school uit enkele verza- mellijsten getild. Edmee: "We von den ze mooi. We wilden die schilde rijen niet verkopen, maar ze als souvenirs meenemen". Planeet Midas UTRECHT (ANP) - Midas. een van de vele duizenden kleine pla neetjes in ons zonnestelsel, komt op 21 september in de buurt van de aarde. Hij blijft weliswaar op een eerbiedige afstand van 10 miljoen kilometer, maar kosmisch gezien is dat volgens de Utrechtse sterren wacht dichtbij. Midas, een flinke rotsbrok met een vermoedelijke omvang van tien kilometer, werd in 1973 langs fotografische weg ontdekt op de Mount Paolomar Sterrenwacht in Chili. De planetoïde, die een lang gerekte baan om de zon beschrijft, zal niet met het blote oog te zien zijn. Om hem waar te nemen is vol gens de sterrenwacht een grote te lescoop nodig. De krakers van het voormalige pand i gen de rechtszaak tegen hun uitzetting. i het Rijks Kledingmagazijn c groef de man het lijkje in een park in Rotterdam. Vervolgens ging het tweetal naar de politie om te mel den dat Anoeska in een grootwin kelbedrijf was zoekgeraakt. De rechtbank in Rotterdam ver oordeelde de man in maart dit jaar tot negen jaar gevangenisstraf. Doodslag werd niet bewezen geacht, de man werd "zwaar licha melijk letsel, de dood tot gevolg hebbend" ten laste gelegd. Een dag na de uitspraak trad de moeder van Anoeska met de man in het huwe lijk. Anoeska's broertje, de inmid dels 5-jarige Angelo, was toen al in een kindertehuis geplaatst. Eind september wordt er over zijn toe komst beslist. Vlak voor de dood van zijn zusje moest hij in een zie kenhuis aan verwondingen behan deld worden. Het openbaar ministerie is tegen het vonnis van de rechtbank in Rotterdam in beroep gegaan. Vol gens Holthuis is er wel degelijk sprake van doodslag, vooral ook omdat Anoeska vaker mishandeld werd. "Gevoelloosheid en cynisme zijn de kenmerken van het hande len van de verdachte". Ook de Rot terdammer was in beroep gegaan. Hij heeft nooit willen meewerken aan een psychiatrisch onderzoek, omdat hij bang is dan tbr te krij gen. De consequentie is vaak een lange gevangenisstraf, zo legde het hof hem uit. Uitspraak 1 september. AMSTERDAM (ANP) - "Het beleid van de gemeente Amsterdam is duidelijk: Amsterdam moet weer een keurige stad worden. Voor mensen met een andere levensin stelling en een minimaal inkomen, die buiten de platgetreden paden van huisje, boompje, beestje willen treden, is geen plaats meer". Dit betoogde gisteren één van de negen advocaten namens de 76 be woners van het in 1985 gekraakte Rijkskledingmagazijn aan de Con- radstraat in de hoofdstad. De kra kers van één van de laatste grote krakerscomplexen in Amsterdam werden door de gemeente gedag vaard in kort geding om de giganti sche omgebouwde woon/werk complexen te ontruimen. "Het meest schrijnende van deze zaak is dat een ontruiming de gena deslag zou zijn voor al diegenen die na eerdere ontruimingen van pan den als Singel 114, de Vondelkerk, de Grote Wetering en het Weers complex in en rond het Rijkskle dingmagazijn woon- en werkcom plexen hebben willen opzetten. Projecten waardoor wordt voor zien in een belangrijke behoefte van zeer specifieke (veel kunste naars) maar desondanks gewone inwoners van de stad", aldus de raadslieden. De stelling van de gemeente is keihard: de krakers moeten eruit. Nadat de buurt akkoord ging met sloop van de Rijkskledingmaga- zijnpanden ten gunste van de bouw van 140 woningwetwonin gen en na de goedkeuring van de gemeenteraad, werd in maart dit jaar tot aankoop van de magazijnen besloten. Bewoners en gebruikers zou geen vervangende woon- of werkruimte worden aangeboden. Bij de kraak in april '85 was men tenslotte op de hoogte van de sloop- en nieuwbouwplannen, al dus de stelling van de gemeente. De in het bevolkingsregister gere gistreerde bewoners werden daar op gedagvaard. Alleen als de in middels afgegeven bouwvergun ning zou worden geschorst (de kra kers tekenden hiertegen bezwaar aan), wacht de gemeente met ont ruimen. Zo niet, dan zullen bij een veroordelend vonnis de krakers binnen acht dagen na de uitspraak naar elders moeten verhuizen. De advocaten en hun cliënten vinden ontruiming onaanvaard baar. De overeenstemming met de buurt, waarover de gemeente praat, zou volgens hen slechts slaan op toestemming van enkele buurtbewoners. De alternatieve plannen die de bewoners/gebrui kers zelf indienden, gebaseerd op behoud van het Rijkskledingmaga zijn, zijn naar hun mening te wei nig onderzocht De uitspraak van het marathon geding. dat gisteren tot laat in de avond duurde, is op 3 september. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - De kosten van de gezondheidszorg zijn vorig jaar gestegen met 4 procent tot bijna 36 miljard gulden. De neergaande lijn van de kosten die in het begin van de jaren tachtig te zien was lijkt hiermee voorbij. De geringste kos tenstijging, anderhalf procent, deed zich voor in 1984. In 1985 na men de kosten weer toe met ruim 3 procent en vorig jaar is de kosten stijging met 4 procent versneld doorgegaan. Dat blijkt uit de voor lopige cijfers over 1986 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vooral de kosten van genees- en verbandmiddelen stegen met ruim 9 procent naar een totaal van ruim 4 miljard gulden. De ziekenhuis kosten die in 1984 nog vrijwel ge lijk bleven, stegen in 1986 met 3 procent. De ziekenhuizen, ver pleegtehuizen, zwakzinnigenin richtingen en psychiatrische zie kenhuizen nemen samen het groot ste deel van de kosten voor ge zondheidszorg voor hun rekening. 20,5 Interessante fuchsia expositie door fuchsiavrienden van afd. Rijnland bij Jaap Kooy's Tuincentrum in Lisse van woensdag 19 tot en met zaterdag 22 augustus van 9.00 tot 17.00 uur Toegang gratis Particulier initiatief blijkt aan te slaan DEN HAAG (ANP) - "Bedrijfsge richte kinderopvang moet uitgroei en tot een volwassen en normale vorm van dienstverlening aan be drijven en instellingen. Evenals ook uitzendbureaus, personeels- selectiebureaus en organisatie-ad viesbureaus zich hebben ontwik keld". Dit zei directeur drs. R.G.M. Vernooy van de Stichting Kinder opvang Nederland (SKON) giste ren bij de opening van vier SKON- kmderdagverblijven in de regio Den Haag. In die vier verblijven ne men elf bedrijven en instellingen deel, waaronder het ministerie van sociale zaken, de rijksdienst voor het wegverkeer en rijkswaterstaat. De SKON opende haar eerste kinderdagverblijf in september 1985. Nu zijn er al dertien van deze verblijven, een verdubbeling sinds begin dit jaar. Vernooy verwacht dat volgend jaar juli het aantal kin derdagverblijven van zijn stichting zich weer zal verdubbelen, lieu- SKON is een particulier initiatief anp) dat zonder subsidies werkt. De stichting neeft voornamelijk be drijven en instellingen als klanten, al zijn er ook particulieren die hun kinderen naar een SKON-dagver- blijf brengen. SKON begint een kinderdagverblijf binnen of buiten een bedrijfscomplex, zodra er twintig plaatsen zijn gegarandeerd voor de duur van 1 jaar. In zo'n kin derdagverblijf kunnen een of meer bedrijven en instellingen deelne- De stichting regelt de gehele op vang voor een bedrijf. De op drachtgever hoeft alleen te zorgen voor de inning van de eventuele ouderbijdrage. Het bedrijf betaalt aan de SKON duizend gulden per maand voor een full-time-kinder- opvangplaats. Volgens een woord voerder van de SKON betalen ou ders daarvan gemiddeld iets meer dan de helft. Bedrijven die gericht zijn op het maken van winst kun nen van de kosten die zij voor kin deropvang maken voordeel heb ben bij de belastingbetaling; er i de Conradstraat in Amsterdam vol- ANLOO (GPD) - "Hij moet nog wat zakken", zegt de vleesmeester. "Anders wordt 't niks". Voorzich tig tilt hij het braadspit wat dichter bij het vuur. De maatregel heeft succes. Temidden van gesis en ver vaarlijke rookwolken begint het rondwentelende speenvarken mooi bruin te kleuren. Een landlo per staat er likkebaardend bij te kijken. De man speelt z'n rol voor treffelijk evenals trouwens al die soldaten, boeren, ambachtslieden, zigeuners en deernen die in groten getale het centrum van Anloo be volken. Het was gisteren de dag van St. Magnus In Anloo. De dag waarop de Drenthen in lang vervlogen tij den recht spraken over elkaar in de zittingen van de Etstoel. In de stok oude kerk van Anloo voerde een to neelgezelschap een complete zit ting van de Etstoel op, terwijl daar naast het hele dorp wel leek terug geplaatst in de middeleeuwen. De problemen zijn sinds die tijd niet veranderd, de aanpak ervan wel, zo bleek tijdens de uitvoering van de Etstoel. Achtereenvolgens passeerden een historische blaas- proef, een moordzaak, een geval van landloperij en een vader schapskwestie de revue. Voor de zitting kon beginnen werd eerst de blaasproef gehou den: een ademtest van alle leden van de Etstoel op dronkenschap. De knecht van de drost voorzitter (in feite voorganger van de huidige Commissaris der Koningin) snoof beurtelings de ademgeur der etten op. Toen de nuchterheid der ge zworenen eenmaal naar tevreden heid was vastgesteld, kon de rechtsgang beginnen. Een moordenaar werd veroor deeld tot betaling van een fors be drag aan de familie van het slacht offer en was daarmee van iedere strafvervolging af. Hij zou de doodstraf hebben gekregen als de familie deze regeling niet gewild had. Een jeneverstoker, die een vroegere scharrel zwanger had ge maakt, wilde niets meer van haar weten. Nadat hij had toegegeven dat hij 'vleselijk met haar had ge converseerd' had, dwong de etstoel hem om met de jonge moeder te trouwen. Twee zigeunerinnen werden het land uitgegooid: zij zouden kippen hebben gestolen. Dit laatste voor val uit de nagespeelde beraadsla gingen deed nog het meest aan de huidige tijd denken. De voorstel ling duurde bijna anderhalf uur. Het gezelschap, 't Aol' Volk, gaat er volgend voorjaar mee op tournee. Vele dorpsgenoten en mensen uit andere plaatsen deden daad werkelijk mee aan het bonte spek- stakelstuk mee. Ze hadden zich uitgedost in middeleeuwse kledij en demonstreerden talloze spelle tjes en gebruiken uit het verre ver leden. De kerk was in alle opzich ten het middelpunt. Niet alleen omdat het godshuis in het centrum van het dorp ligt, maar ook omdat de opbrengst van St. Magnus be stemd is voor de restauratie van dit monument. Het evenement trok volgens de politie zo'n 10.000 bezoekers. Dat was weliswaar niet helemaal con form de verwachtingen, maar het was toch druk genoeg in het dorp. Voorzitter Rein van der Sleen van de Stichting Etstoel was in elk ge val een zeer tevreden mens. Veel bekijks trok de landing per heli kopter van prinses Margriet, die in de plaats van koningin Beatrix de zitting van de Etstoel bijwoonde. Het was voor de argeloze toe schouwer wel even wennen. Op zware trekpaarden trokken boe- renruiters door het dorp. Ratelen de karren reden voorbij. Grimmige soldeniers zetten een ongelukkige vast aan de schandpaal. De heksen- waag deed goede zaken: voor vijf tig stuivers kon je officieel laten vastleggen geen heks te zijn. Een bottelier schonk een specia le St. Magnus-kruidenbitter uit. Zijn nering bezwangerde in de ver re omtrek de atmosfeer met pittige geuren. Er was St. Magnus-bier en er was St. Magnus-honing. Wie zich al te uitbundig had overgegeven aan slemperij en schranspartij, kon altijd nog terecht bij de plaatselijke kwakzalver die voor een luttel be drag een flesje Anloërwater ver strekte. Goed voor alle kwalen, zo als iedereen weet. ILLEGALE WERKERS - Tijdens een controle door de Noordwijkse politie en de Loontechnische Dienst zijn gisteren bij twee bol- lenbedrijven in Noordwijk 16 ille gale werknemers aangetroffen. Het ging om 14 Polen, een Joegoslaaf en een Egyptenaar. Tegen de be drijven is proces-verbaal opge maakt. De werknemers krijgen een week de tijd om het land te verla ten. In totaal werden gisteren ze ven Noordwijkse bedrijven gecon troleerd. ROTTERDAM (ANP) - Buitenlandse vrouwen zonder verblijfsvergun ning die als slachtoffer van vrouwenhandel aangifte doen bij de politie, moeten niet meer onmiddellijk het land worden uitgezet. Alleen dan kun nen de vrouwen ertoe worden bewogen zich bij de politie te melden. Dit heeft burgemeester Peper van Rotterdam geschreven in een brief aan de vaste kamercommissie voor emancipatiebeleid. Aangiften zijn juist broodnodig voor het hele proces van opsporing en vervolging van degenen die zich met vrouwenhandel inlaten, aldus Pe per. Vrouwen die aangifte doen moeten in alle rust kunnen worden ge hoord, waarbij het niet past dat "voortdurend een vliegtuig met draaien de motor klaar staat voor de uitzetting", schrijft de Rotterdamse burge meester. Bovendien vindt het college van B en W van de Maasstad dat een ver blijfsvergunning niet alleen opsporing en vervolging van de daders mo gelijk maakt, maar dat daardoor ook de mogelijkheden geschapen wor den voor nadere opvang en begeleiding van de slachtoffers. Het Rotter damse college heeft zich tot de kamercommissie gewend, omdat die zich binnenkort over de vrouwenhandel zal gaan buigen aan de hand van een notitie van minister De Koning (sociale zaken). ADVERTENTIE hoeit geen vennootschapsbelas ting over te worden betaald. Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), die de officiële ope ning van de verblijven verrichtte, maakte de bonden die betrokken zijn bij haar departement compli menten, omdat zij een deel van de door arbeidstijdverkorting vrijge komen gelden hebben willen inzet ten voor kinderopvang. Zij zei dat een goed geregelde bedrijfs-kin- deropvang ook voor de bedrijven van belang is omdat ze zo hun per soneel kunnen behouden. Dat be tekent dat er geen (hoge) kosten hoeven worden gemaakt voor wer ven en selecteren van nieuwe ar beidskrachten. Voor de toekomst heeft de SKON plannen voor het aanpak ken van buitenschoolse opvang, het organiseren van kindervakan tieweken en het aanbieden van ex tra onderwijsmogelijkheden (huis werkhulp en extra begeleiding van begaafde leerlingen). Veloutè de tomates aux quenelles de volaille Fluweelzachte tomatensoep met een garnituur van gevogeltequenelles. Filet de pintade farci de champignons assort is, sauce madère au miel Parelhoenfilet gevuld met diverse soorten paddestoelen, met een saus van madeira en honing. Tarte Maison Huisgemaakle slagroomtaart met vei ƒ39.50 Rapenburg 97, tel. 071 >122176, Leiden, dagelijks geopend v.a. 17.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3