Hoe onkreukbaar is de overheidsdienst? Interview Schippers hebben erbarmelijk slecht gebit' Dordts gerestaureerde Grote Kerk vraagt toch nog 2 ton per jaar PAGINA 2 DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 DON - WË^iimÊKÊ^^ÊlXÊÈËiÊÊÊëiÊSS De Erasmus universiteit in Rotterdam organiseert maan dag 24 augustus een congres over fraude in Nederland. Verschillende sprekers zullen hun licht laten schijnen over aard en omvang, preventie en bestrijding van dit feno meen. Een van de deelnemers is dr. B.J.S. Hoetjes, hoofddo cent bestuurskunde aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij houdt zich al enkele jaren bezig met een onderzoek naar corruptie bij de overheid. Met hem een gesprek over de cor ruptiegevoeligheid van de Nederlandse ambtenaar. LEIDEN - Hoe onkreukbaar is de Nederlandse ambte naar? Vormt de betrokkenheid van overheidsdienaren bij geruchtmakende affaires - het 'gerommel' met subsidies bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds of het ontdui ken van EG-visquota - een uitzondering? Ja en nee. In vergelijking met het buitenland scoort onze overheid nog steeds hoog wat betreft eerlijk heid en betrouwbaarheid. Maar er is wel degelijk reden tot bezorgd heid, meent drs. B.J.S. Hoetjes, universitair hoofddocent aan de af deling bestuurskunde van de Leid- se universiteit. Hij signaleert een vervaging van de grenzen, een groeiend schemergebied waarin ambtenaren kunnen 'sjoemelen'. Hoetjes doet al enkele jaren on derzoek naar corruptie onder amb tenaren. Dit om uiteindelijk aanbe velingen te kunnen doen voor ge dragsregels voor overheidsdiena ren. Want die zijn volgens Hoetjes hard nodig. "Iedere burger, arm of rijk, moet de overheid kunnen ver trouwen". door Margot Klompmaker Aan de hand van strafdossiers en berichten in de media pluist Hoet jes bepaalde strafzaken tegen amb tenaren na. Het gaat hem met name om de vragen: welke takken van de overheid en situaties zijn gevoelig voor corruptie, en wat kun je eraan doen. Na twee jaar onderzoek is het Hoetjes vooral opgevallen dat het in veel ontsporingsgevallen bij de overheid zelden tot een rechtszaak komt. In de praktijk blijkt het heel moeilijk het juridische bewijs van een misstap te leveren. Bovendien wordt 'knoeierij' intern - binnen de dienst waar de ambtenaar werkt - hard afgestraft in de vorm van de gradatie, schorsing of ontslag. Zo'n interne reactie kan voor een offi cier van justitie reden zijn om af te zien van vervolging, met als argu ment: 'die man is al genoeg ge straft'. Risico Op de vraag of corruptie onder ambtenaren toeneemt, geeft Hoet jes behoedzaam antwoord. "Het aantal strafzaken tegen ambtena ren zegt niets over de totale om vang van de corruptie, want zoals gezegd wordt veel binnenskamers afgehandeld. Ik kan dus niet con cluderen dat het gerommel toe neemt. Wel constateer ik dat overal waar de overheid in direct contact komt met het publiek de kans op problemen groot is". Vooral ambtenaren in diensten die rechtstreeks contact met de buitenwereld vereisen, lopen risico grenzen te overschrijden. Politie, sociale dienst, vreemdelingen dienst, bouw- en woningtoezicht, douane enzovoorts. Daar doen zich volgens Hoetjes ook de duidelijk ste fraudegevallen voor. Zaken waarvoor juridisch bewijs kan wor den geleverd. Hoetjes noemt enkele praktijk gevallen. Een parkeerwachter die tegen betaling een bon verscheurt. Een douane-beambte die geld aan neemt en afziet van controle. Een ambtenaar van de burgerlijke stand die in een restaurant een ille gale kok aantreft en vervolgens de restauranthouder geld afperst in ruil voor zijn zwijgen. Naast deze duidelijke gevallen is er een groot schemergebied van si tuaties waarvan moeilijk te zeggen valt of er sprake is van corruptie dan wel omkoping. Bijvoorbeeld het geval van een aannemer die een plaatselijke ambtenaar aanbiedt om een maand gebruik te maken van zijn zomerhuis in Spanje. Gra tis uiteraard. Is dat corruptie? vraagt Hoetjes zich af. "Corruptie is zo'n zwaar woord. Je spreekt pas van corrup tie als een ambtenaar beslissingen verkoopt voor geld. Het is de meest extreme vorm van ambtelijk wan gedrag". "In het geval van het zomerhuis je gaat het om aanbiedingen waar mee burgers ambtenaren gunstig willen sterrimen. Daarop ingaan is riskant", meent de wetenschapper. "Zo brengt een ambtenaar zichzelf in een positie waarin hij niet meer vrij is om te handelen. In feite heeft hij zich aan iemand verplicht". Culturen Het is moeilijk voor een ambte naar om precies af te bakenen 'wat wel kan en wat niet', stelt Hoetjes. Het verschil tussen de ambtenarij en het bedrijfsleven is groot. De 'cultuur' bij een overheidsdienst is veel soberder dan bij bedrijven. Daar is het uitwisselen van ge schenken heel normaal. Hoetjes: "Als die twee werelden met elkaar in contact komen, kan dat proble men opleveren. Een ambtenaar ontkomt er nauwelijks aan om bij het onderhouden van zijn relaties en contacten iets te accepteren. Al is het maar een kop koffie of een borrel. Dat moet kunnen. Je kunt niet op alles 'nee' zeggen". "Bedrijven lachen zich soms rot als ze zien hoe moeilijk ambtena ren doen over dingen die heel nor maal zijn onder zakenmensen. Neem het voorbeeld van een amb tenaar van openbare werken die contacten onderhoudt met aanne mers. De ambtenaar wil zijn tuin ophogen en een aannemer biedt hem een kruiwagen gratis zand aan. De ambtenaar weigert, omdat hij zich anders gecorrumpeerd voelt. De aannemers begrijpt daar niets van, want in het bedrijfsleven is zoiets heel gewoon". De subsidiëringsdrift van de overheid verhoogt volgens Hoetjes het risico van 'scheef gaan'. "Neem de ABP-affaire. Eigenlijk zit de overheid daar met twee petten op. Het ABP is een overheidsinstelling die zich aan wettelijke regels en te gelijkertijd een commercieel be drijf. Dat is vragen om moeilijkhe den. Hier botsen twee culturen". "Bij een bedrijf gaat het primair om winst maken. Als die voldoen de is, wordt er verder niet gezeurd over een etentje of een vliegreisje. Niemand zou ooit zijn gevallen over het geld dat in RSV is gesto ken. als het bedrijf goed was blij ven draaien". Met subsidiëren werkt de over heid in de hand dat een ambtenaar meer risico's loopt. Hoetjes: "De kans op twijfelachtig handelen wordt vergroot. Eigenlijk moet een ambtenaar geen belangen hebben bij een bedrijf, waarmee hij be roepshalve te maken krijgt. In de praktijk gebeurt dat echter wèl". "Bij bedrijven die door de over heid worden gesteund moet een speciale ambtenaar toezicht hou den op het reilen en zeilen van de onderneming. Dat is riskant. Zo'n persoon is toezichthouder van bui ten af, maar ook iemand die belang heeft bij het goed functioneren van het bedrijf. Dat vergroot de kans *Drs. Hoetjes: 'Geknoei van ambtenaren wordt intern hard afgestraft' Tandartsenechtpaar in praktij k Drs. Hoetjes:'Gerommel in groeiend schemergebied' dat een ambtenaar betrokken raakt bij zaken die niet door de beugel kunnen. Ik zeg dus niet dat een ambtenaar-commissaris in een be drijf tot omkoping móet komen, maar hij draagt wèl meer risico". Afspraken Hoetjes meent dat elke over heidsdienst duidelijke regels moet hebben over wat kan en wat niet kan. "Nee zeggen tegen alles watje wordt aangeboden is niet doenlijk. Dan zou je zelfs een kop koffie niet mogen accepteren. Wel moeten er duidelijke afspraken worden ge maakt, waar alle ambtenaren bin nen een dienst zich aan houden. Gedragsregels die elke nieuwko mer te horen krijgt". "Er is weliswaar een ambtena- renregelement waarin iets wordt gezegd over de opstelling van de ambtenaar. Er staat bijvoorbeeld in dat het verboden is steekpennin gen aan te nemen. Maar dat is veel te vaag". "Weet een kersverse douane beambte veel die plotseling bloe men, een pakje sigaretten of een fles drank krijgt aangeboden? Tij dens zijn opleiding wordt hem daar niets over verteld. Kan hij die sigaretten en dat bloemetje aan pakken? En hoe zit het met geld? Over dit soort zaken moet in elke dienst duidelijkheid bestaan". Hoetjes geeft ook aan dat die af spraken van dienst tot dienst kun nen verschillen. Een inkoper van het rijk zal gemakkelijker een lunch of een borrel aannemen dan een politie-agent. De laatste moet immers veel meer afstand tot het publiek bewaren. De politie heeft een corigerende taak en trekt dus sneller grenzen. "Nogmaals, iedere ambtenaar moet zo handelen dat hij zijn vrijheid niet verliest en het gevoel heeft dat de ander hem aan een touwtje heeft". Zwart circuit Wat ook een rol speelt bij de ver vaging van de grens tpssen wat kan en wat niet kan is het 'zwarte cir cuit'. "Het feit dat een klus 'wit' of 'zwart' laten uitvoeren een enorm prijsverschil oplevert, schept een situatie waarin sjoemelen voor de hand ligt", stelt Hoetjes. "Je bent een dief van je eigen portemonnee als je het niet zou doen. Dergelijke situaties maken dat de bereidwil ligheid om je aan de regels te hou den minder wordt. Dat geldt niet alleen voor het laten uitvoeren van bepaalde klussen, maar ook voor het invullen van je belastingbiljet. Mensen rebelleren niet langer openlijk tegen het gezag, maar ont duiken de wet in stilte". "Ook de overheid heeft moeite weg te blijvenjLiit dat circuit. Neem bijvoorbeeld de bouw van een nieuw overheidspand. Er moet worden gekozen tussen een aanne mer die goedkoop werkt - maar met illegale werknemers - en een duurdere werknemer die het alle maal volgens de regels doet. Wat doe je dan als overheid?" Hoetjes stelt voor om de ambte naar niet alleen op technisch en ju ridisch gebied voor te bereiden op zijn taak, maar hem ook te vertel len hoe hij met zij cliënten moet omgaan. "Een ambtenaar in oplei ding leert dat niet. Het is van het grootste belang dat dergelijke za ken intern openlijk worden be sproken en chefs hun nieuwe me- dewerkers inlichten". "Je merkt dat de overheid zelf ook meer belangstelling voor dit onderwerp krijgt. Ik krijg herhaal delijk verzoeken van rijksdiensten of gemeenten voor het opstellen van een duidelijke ambtsethiek". Hoetjes bepleit ook een mentali teitsverandering. "Het moet voor de mensen duidelijk zijn dat het zinvol is om zich aan de regels te houden. Dat betekent dat mensen in hoge posities het goede voor beeld moeten geven. Politici doen maar al te vaak dingen die juri disch niet helemaal door 4e beugel kunnen". ROTTERDAM De meeste bin nenschippers in ons land hebben een slecht tot zeer slecht gebit. Ve len zijn al tien jaar niet meer naar een tandarts geweest. Enkelen hebben hem zelfs al 25 jaar angst vallig gemeden. Tot die schrikba rende ontdekking is het tandart sen-echtpaar Gijs en Rinske Vreu- genhil gekomen. door Bas Hoppel Nog geen driekwart jaar geleden zijn zij in Rotterdam begonnen met een voor ons land unieke service aan de binnenschippers. Aan boord van het in de Maashaven voor anker liggende schipperscen trum de Zwarte Zwaan hebben zij een tandartsenpraktijk. Het ruim van de voormalige 'kolenboot' is omgebouwd tot een verrassend moderne en efficiëz znte praktijk ruimte. Al kort na hun start in oktober vorig jaar kwam het tandartsen echtpaar er achter dat een op schip- persgezinnen toegespitste tandart senpraktijk hard nodig was. Rins ke Vreugdenhil: "We schrokken ii| het begin echt van de slechte gebit ten. De meeste schippers hebben een grote saneringsachterstand. De toestand van hun gebitten is te vergelijken met die van mensen aan de wal zo'n 15 jaar geleden. Sommige schippers blijken meer dan 10 jaar niet naar een tandarts te zijn geweest, anderen zelfs al 25 jaar niet meer". Onregelmatig Niet alleen angst is de oorzaak van het schaarse bezoek dat de bin nenschipper aan de tandarts brengt. Ook diens onregelmatige leven maakt het moeilijk om af spraken te maken. Gijs Vreugden hil: "Een schipper kan niet, zoals de meeste mensen aan de wal, een afspraak maken voor over drie we ken. Dan vaart hij alweer ergens op de Rijn of ligt in België voor anker. Om dat ongerief op te vangen, hou den we een voor de wal ongebrui kelijk lang open spreekuur: van 's morgens half negen tot 's middags half zes". Ook het feit dat binnenschippers vaak als zelfstandig ondernemer werken, vormt een belemmering voor een bezoek aan de tandarts. I Tandartsenhulp wordt in veel ge vallen niet door de ziektekosten verzekering gedekt. De gevolgen zijn niet gering. Gijs: "De verplich ting tot halfjaarlijkse controle ont- breekt en door de hoge kosten wachten veel schippers tot ze pijn voelen. We hebben al schippers be handeld die dachten hier voor ëën i gaatje te komen. Dan bleek dat het er al gauw 7 tot 15 waren. Of dat. 1 zonder dat de schipper het wist, een kroon was afgebroken en al leen nog de stompjes van de wortel uit het kaakbot staken. Dat zijn schrijnende gevallen", verzucht de jonge tandarts. Varend Ongebruikelijk voor een tand arts ondervond het ondernemende tandartsenechtpaar begin dit jaar de gevolgen van de langdurige ha- venstaking in het stukgoed. Rins ke: "In het begin was het daardoor bij ons heel erg druk. De schippers hadden immers geen werk en ge bruikten hun tijd oner meer om hun gebit bij ons te laten nakijken. Na een paar weken hadden ze ech ter wel genoeg van de staking en vertrokken ze massaal naar Am sterdam of Antwerpen. De staking heeft niet alleen de haven, maar ons uiteindelijk ook geen goed ge daan". Het idee om zich voornamelijk op binnenschippers te richten - hoewel ook 'gewone' patiënten welkom zijn - kreeg Gijs vier jaar geleden. Toen las hij in het schip- persvakblad Schuttevaer een arti kel over de varende Duitse huisarts dr. E. Justeren uit Duisburg. Die vroeg zich af waar z'n varende col lega-tandarts bleef. Varende tand artsen zijn Gijs en Rinske niet ge worden. Financieel bleek dat niet haalbaar. De Zwarte Zwaan in Rot terdam, een begrip in het schip- perswereldje, bood echter uit komst. Vanzelfsprekend deint de drij vende praktijk, maar Gijs Vreug denhil zegt dat hem dat niet hin dert in zijn werk. "Ik heb hier al bij windkracht 12 zitten boren. Dan is er niets aan de hand. Je steunt im mers met je vingers in de mond van de patiënt, zodat je bij onverwach te bewegingen niet kunt uitschie ten". Gijs en Rinske Vreugenhil bij de 'voordeur' van hun tandartsenpraktijk op het drijvende schipperscentrum De Zwarte Zwaan in Rotterdam, (foto Morgen wordt in Dordrecht de Grote Kerk officieel heropend. Er is vier jaar aan gerestaureerd. Minister Brinkman mag de ope ning verrichten. Prinses Mar griet, die in dit geval de koningin vervangt, zal daarbij zijn. De Grote Kerk, met haar mas sieve spitsloze toren, beheerst al eeuwenlang het silhouet van de Merwestad. Omstreeks 1450 kreeg de kerk, na een reeks gelei delijke uitbreidingen, haar defi nitieve vorm. In de loop der eeu wen hebben de gebruikers - sinds de Reformatie de hervorm de gemeente - er regelmatig aan moeten restaureren. Zo'n monu ment is tegelijk trots en zorg van kerk en stad. Zelfs na de nu afgesloten res tauratie, die veertien miljoen gul den kostte, zal per jaar naar schatting f. 200.000 nodig zijn voor het normale onderhoud. Als dat achterwege blijft, staat Dordt over 25 jaar opnieuw voor een grondige restauratie van de oude reus. De hervormde gemeente is financieel niet bij machte dat be drag voor het in goede staat hou den van de kerk op te brengen. Er zal dan ook met medewerking van de overheid een onder houdsregeling moeten komen. De toren viel ditmaal buiten het restauratieplan. Hij werd - met het oog op zijn al te scheve stand - al in de jaren 50 onder handen genomen. Wel is het gro te orgel, dat uit 1671 dateert, op geknapt en uitgebreid. Het zal een belangrijke bijdrage leveren aan het uitgebreide programma van festiviteiten ter gelegenheid van de heropening. Heel Dor drecht staat nu in het teken van de manifestatie 'Dordt Monu- menteel'. 'Met de armen' "Kiezen voor solidariteit met de armen" is een leus die gemak kelijk in de mond wordt geno men, maar daadwerkelijk een weg is van kleine stappen. Die weg probeert de Nederlandse Missieraad (rk) aan te geven in een 'Missionaire Agenda', waar van nu een nieuwe aflevering (40 pagina's) is verschenen. In 1983 is de Missieraad met deze jaarlijkse agenda (oplage 11.000) begonnen. Tien rk mis sionaire organisaties werken er aan mee. Dat zijn: Miva (ver keersmiddelen voor de missie). Pax Christi. Pauselijke Missie werken en Missiewerk van de Kinderen, Sint Willibrord-ver- eniging. Solidaridad, Memisa. Bisschoppelijke Vastenaktie. Apostolaat voor de Oosterse Ker ken en Week voor de Nederland se Missionaris. Dit jaar verscheen bij de agen da voor het eerst een 'liturgisch katern'. Tot nu toe gaf elke mis sionaire organisatie bij haar cam pagne eigen liturgisch materiaal uit. Doel van deze gezamenlijke uitgave is, de bruikbaarheid bij liturgische vieringen te verho gen. Er kan nu beter op een be paald thema worden afgestemd. Het actiejaar '87-'88 begint vol gende week zaterdag en zondag met de Miva-campagne (vervoer middelen voor missionarissen, eigenlandse priesters en religieu zen en ontwikkelingswerkers). In september volgt dan de Vre- desweek met Pax Christi. Voor oktober staat onder andere de 'wereldmissiedag van de kinde ren' op het programma ën in no vember vraagt de 'Willibrord- zondag' (oecumenische bewe ging) de aandacht. Solidaridad komt in december weer met de adventsaktie. De missionaire agenda is voor f. 1 (exclusief verzendkosten) ver krijgbaar bij de Nederlandse Missieraad, Halve Maanstraat 7, 5211 W Den Bosch, 073-142748. Verschijningen Het dorp Groesjevo in de Oe kraïne wordt sinds kort over stroomd door pelgrims. Soms komen er 45.000 per dag. In april vertelde een meisje, dat zij Maria had gezien. In een kerkelijk blad, genaamd 'Bulle tin van de christelijke gemeen schap', worden andere gelovigen geciteerd, die beweren dat zij de maagd Maria op de gevel van een kapel hebben zien verschijnen. Die kapel is al vele jaren geslo ten. Een weekblad stuurde een ver slaggever naar Groesjevo. Die zag op de koepel van de kapel wel iets dat op het gezicht van een vrouw leek, maar, zo ver klaarde hij, dat was een spel van het licht op een nat dak. Gewoon 'gezichtsbedrog' dus. conclu deerde de verslaggever van de 'Gazeta'. "De mensen denken dan, dat het een verschijning is. Die vergissing wordt vaker ge maakt". De verslaggever heeft kritiek op de plaatselijke autoriteiten. Volgens hem overtreden die de wet. Ze fotograferen pelgrims en zenden die foto's naar de werk gevers met het verzoek de men sen eens onder handen te nemen. Het 'Bulletin van de christelijke gemeenschap' meldde, dat de au toriteiten het geld dat de gelovi gen voor de kapel neertellen in beslag nemen. De overheid zou zodoende al 62.000 roebels - dat is ongeveer f. 250.000 - hebben opgestreken. Dat geld zou zijn gestort in het Sovjet-vredes- fonds. Plaatselijke partijfunctionaris sen vragen zich al bezorgd af hoeveel gelovigen volgend jaar, als de Russisch-Orthodoxe Kerk 1000 jaar bestaat, naar Groesjevo zullen komen. "De pelgrims", zei Viktor Choclov, "laten zich door niets weerhouden. Hij waar schuwde voor een 'uitbarsting van godsdienstig fanatisme'. Afrika De vijfde algemene vergade ring van de Panafrikaanse Raad van Kerken is gisteren in Lomé, hoofdstad van Togo, onder nogal moeilijke omstandigheden be gonnen. De in 1981 gekozen voorzitter, de anglicaanse aartsbisschop Makhulu uit Botswana, trad in 1984 tussentijds af. Begin dit jaar werd secretaris Rafransoa uit Madagascar wegens 'oecume nisch toerisme' tot aftreden ge dwongen. Verder zijn er nog de financiële problemen waaronder de raad gebukt gaat. Bij de raad zijn 120 kerken en 20 landelijke raden van kerken uit 38 landen aangesloten. Tweede voorzitter Timothy Olufosoye, anglicaans aartsbis schop van Nigeria, liet bij de ope ning van de algemene vergade ring de problemen waarmee de Afrikaanse kerken worstelen niet onbelicht. Hij noemde voor al de 'grote sociale nood' in de landen en de 'gebrekkige samen werking' tussen de kerken. President Eyadema van Togo riep de 600 afgevaardigden op mee te werken aan de bestrijding van het onrecht en daarbij de di verse regeringen te steunen. Hij sprak in dit verband vol lof over de 'moedige daden' van de Afri kaanse kerken. De Zuidafrikaanse aartsbis schop Desmond Tutu is een van de voornaamste sprekers op deze zevendaagse assemblee. Motto van de vergadering is: "Gij zult mijn getuigen zijn". Punten van overleg zijn: de schending van de mensenrechten, het vluchtelin genvraagstuk, de Zuidafrikaanse dreiging, de honger, de droogte en andere natuurrampen, de trek naar de steden, gezondheidszorg, hygiëne en huisvesting. In een rapport wordt geconsta teerd, dat door het uiteenvallen van het oude sociale verband jongeren vaak het spoor bijster raken. Gevolg van de ontvolking van het platteland zijn kleinere oogsten en een groter voedselte kort. Vanmorgen om 11 uur meld de de ANP-telex: "Er zijn heden geen kerkelijke beroepingsbe- richten".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2