Een verschrikkelijke tegenvaller' Darnyi toonbeeld van wilskracht Duut inspireert Fortuna Sittard SpooTTV PSV nog lang geen geoliede machine Cooman in Zürich weggelopen Mitchell faalt en Feyenoord verliest van PEC Zwolle De Vries wil opheldering v.v. LUGDUNUM Sterke start hockeyteam DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 SPORT PAGINA 15 Revanche Gross met estafetteploeg Niet lang na de geslaagde operatie hervatte Darnyi de training alweer: zestien kilometer per dag, viere neenhalf uur onafgebroken beu len. Vader Darnyi is zijn z STRAATSBURG (GPD) - Nog maar net bekomen van alle huldi gingen die hem ten deel vielen na zijn wereldrecord op de 400 meter wisselslag tijdens de Pan Pacific Games in Brisbane, is Dave Whar ton alweer verbannen naar de Vader Darnyi is zijn zoon, ook i tweede stek op de internationale de operatie waar men in eigen land ranglijsten. Verantwoordelijk geen kans toe zag, altijd kritisch en daarvoor was gisteravond op de soms op onorthodoxe wijze blijven tweede dag van de Europese kam- volgen. Het was enkele jaren gele- pioenschappen in Straatsburg een den heel normaal dat zoonlief een Hongaarse jongen van amper 20 pak slaag kreeg wanneer hij slecht jaar, die drie jaar geleden van zijn had gepresteerd. „Maar nu heb ik artsen te horen kreeg dat hij zijn daar alle waardering voor", zegt zwemcarriere onmiddellijk diende Tamas Darnyi zelf. „Ik heb mijn te beeindigen, wilde hij niet het ri- vader er jarenlang voor gehaat, sico lopen blind te worden. Tamas Darnyi ging echter toch door, werd vorig jaar in Madrid we reldkampioen op de 200 en 400 v Vink trefzeker voor Excelsior De door het afmelden x i bijn selslag en mag zich sinds gisteren alle routiniers sterk gehavende Ne- dus ook 's werelds snelste op de derlandse afvaardiging stond er dubbele afstand noemen. Met een gisteravond wat beteuterd bij tus- tijd van 4.15.42 dook hij zeventien- sen al het feestgedruis in de cata- de van een seconde onder de'oude' comben. „De Verenigde Staten", toptijd van Wharton. zo reageerde bondscoach Sitters op al het geweld in het bassin, „is De estafetteploeg van West- de race met Europa aan het verlie- Duitsland voegde 's avonds zelfs zen. Het niveau hier is onvoorstel- nog een derde wereldrecord (de baar hoog, dat kan nog wat worden DDR-vropwenploeg opende dins- volgend jaar in Seoel". Over zijn ei- dag met een mondiale toptijd op de gen ploeg had Sitters jammer ge- 4 x 200 vrij) aan het toernooi-totaal noeg weinig echt positief nieuws te toe. Het publiek in het Schiltig- melden, al mocht het Nederlands heim-complex was nog maar nau- record dat Linda Moes 's ochtends welijks bekomen van de race van in de series van de 200 meter Darnyi, of het door Michael Gross schoolslag zwom (2.33.58) er zijn. samengestelde viertal Sitt, Henkei, Fahrner en de 'Albatros' zelf snel- De daarmee bereikte A-finale de, opgejaagd door de DDR-ploeg, verliep echter weer teleurstellend, op de 4 x 200 meter vrije slag naar Met een tijd van 2.34.04 werd de een wereldtijd van 7.13.10. Daar- Veendamse uiteindelijk vijfde van mee het oude record, dat sinds de Europa. Zeker niet slecht voor een Spelen van '84 op naam stond van meisje van 15 jaar, dat nog regel de Verenigde Staten met ruim 2,5 matig gewezen moet worden op de seconden scherper stellend. Ook nadelige gevolgen van het eten van de DDR dook ruim een seconde patat, ijs en snoep, „maar toch had onder de oude toptijd, maar had er meer in gezeten", aldus Sitters, het nadeel dat Sven Lodziewski op de laatste 200 meter niet opgewas sen was tegen de ontketende Gross. De Europese recordhouder op de 400 meter horden, Harald Schmid, leverde in Zürich een 'wereldp'i tie' door de aanvoerder van de seizoenranglijst, Danny Harris (links) te verslaan. <f< ZURICH (ANP) - De jaarlijkse internationale atletiekwedstrij den in het Letzigründ-stadion in Zürich moesten het gisteravond zonder een wereldrecord doen. Maar de traditie dat een serie topprestaties wordt geleverd bij de 'Weltklasse' bleef gehand haafd. Nederland had na het af zeggen van Rob Druppers, die met hamstringproblemen in het trainingskamp in Sankt Moritz achterbleef, slechts vier verte- genwooordigers: Nelli Cooman, Elly van Hulst, Edine van Heezik en Han Kulker. Van hen leverde Elly van Hulst de beste prestatie. De 28-jarige Rotterdamse werd op de 1500 meter vijfde in de beste Neder landse seizoentiid van 4.05.34. Nelli Cooman, die Sankt Moritz een trainingskamp op hoogte afwerkt, stelde teleur door niet eens de finale van de 100 meter te halen. De kleine drievoudige Europe se indoorkampioene en houdster van de wereldtitel en het wereld record op de 60 meter indoor heeft dit seizoen nog maar één keer echt kunnen imponeren op de buitenbaan. Dat was op 19 juli in Hengelo, waar zij haar beste seizoenprestatie leverde met 11,17 seconden. Een dergelijke tijd zal in Rome waarschijnlijk onvoldoende zijn voor een plaats onder de acht loopsters, die in de finale uitkomen. Han Kulker speelde in de 1500 meter geen rol van betekenis. De Nederlandse kampioen eindigde in de door Steve Cram in de op een na beste seizoentijd van 3.31,43 gewonnen race, niet bij de eerste tien. Edine van Heezik, die dit seizoen vergeefs naar de groté vorm zoekt, sprong 6,19 meter en werd daarmee achtste. De Keniaan Billy Konchellah zorgde op de 800 meter voor de beste wereldseizoenprestatie. De lange Afrikaan verdrong met 1.43,39 de Braziliaan Jose-Luis Barbosa, die bij de Adriaan Pau- len Memorial in Hengelo een maand geleden 1.43,89 liep van de kop van de wereldranglijst. Barbosa werd in Zürich vierde (1.44,95) in een race waarin vier lopers onder de 1.45,00 bleven. DEN HAAG (ANP) - Henk Duut bewijst bij Fortuna Sittard dat Feyenoord hem ten onrechte heeft laten gaan. De oud-Feyenoorder was de inspirerende kracht achter de zege (3-0) van Fortuna Sittard op AZ. Duut was bij alle doelpun ten betrokken. De eerste twee nam hij zelf voor zijn rekening. In de laatste minuut stelde hij de Brit Linford in staat de derde Limburg se treffer te maken. AZ was geen schim van de ploeg, die zondag Ajax een moeilijk anderhalf uurtje bezorgde. De wisseling van de wacht bij Haarlem lijkt de ploeg goed te doen. Trainer Advocaat, opvolger van Van Doorneveld, heeft na twee wedstrijden nog geen punt afge staan. Na de winst op Volendam volgde een zege in Venlo. VW werd met 3-1 aan de kant gezet. De in België mislukte aanvaller Van Rhoon is een waardige 'opvolger van de naar FC Twente vertrokken Piet Keur. De aanwinst scoorde twee keer op Limburgse grond. Jan Reker voorspelde vorig sei zoen al dat VW in eigen huis met meer verdedigende tegenstanders te maken zou krijgen. Die strategie leverde Haarlem twee punten op. De spelers van FC Utrecht en DS '79 hadden in de Domstad meer oog voor elkaar dan voor de bal. Scheidsrechter Thomas had alle moeite het lichamelijk geweld te beteugelen. Na een harde ovetre- ding van Boogers revancheerde FC Utrecht-middenvelder Young zich met een vuistslag. Boogers kreeg geel, de Brit kon de kleedkamer opzoeken. De winst belandde via treffers van De Koek en Verroen, de opvolger van Willaarts scoorde in twee duels drie keer, bij de ploeg die er het meeste recht op had. De Westduitser Gross nam met het estafetterecord op de juiste ma nier revanche voor zijn tweede ver rassende nederlaag van het toer nooi. Na al op de eerste dag zeer verrassend door de Zweed Hol- mertz te zijn verrast op de 200 vrij, volgde gisteravond de tweede de ceptie op de 100 vlinder. Dit keer was de Brit Andrew Jameson de olympisch- en Europese kampioen te snel af. ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord weet zich nu al geen De meeste waardering ging gis- raad met Dave Mitchell. De Australiër is voor een half mil- Tamas joen gulden aangetrokken om de doelpuntenproductie te ieravond echter uit enXÓVzcTtmgïverm^gem'De'art' verzorgen, maar vooralsnog is de enige verdienste van de sen, die hem drie jaar geleden aan- spits het verzamelen van kaarten (twee maal geel dus rood raadden met topsport te stoppen, tegen Willem II) en het missen van de meest simpele kan- Ue!fni1lm destijds zelfseen papi" sen. De ploeg van Rinus Israel was gisteren dusdanig On verantwoordelijkheid werden ont der de indruk van Mitchell's falen, dat de eerste thuisbeurt heven, toen de jeugdige inwoner tegen PEC Zwolle prompt werd verloren: 0-1. van Boedapest^alsnog besloot door Met dank aan Dave Mitchell. Ui- te zwemmen. En het risiso r licht in zijn linkeroog volledig tera'hd kan dë nederlaag niet voïiê- kwijt te raken door de zware trai- dig in <je schoenen ling worden geschoven, maar als i Eintracht Frankfurt aange- untspeler voor de rust talrijke kansen Israel aan de momenten waarop Feyenoord PEC volledig overklas te. „Dan hadden we dit potje moei teloos gewonnen". Het gebeurde niet en dat was i belangrijk deel te wijten ningsarbeid. „Ik heb nu al zoveel in mijn sport geinvest.eerd", ver- klaarde Darnyi destijds zijn door trokken" velen bekritiseerde besluit, „dat ik het mezelf nooit zou vergeven om doelpunt had omgezet, dan hadden aan PEC-trainer Co Adriaanse. nu al de handdoek te gooien 12.000 Kuipklanten ongetwijfeld Samenmet vader Darnyi reisde de tweede seizoensoverwinning Tien minuten voor het verstrijken njj- '- van peyenoord kunnen begroeten, van de eerste helft haalde hij zijn 'vrije' middenvelder Yucedag al „Ik heb Ed Roos zondag bij Wil- om taktische redenen naar de kant. lem II-Feyenoord zien invallen. Die maakte op mij een betere in- De Zwolse trainer vond dat de druk dan Mitchell", typeerde PEC- Turkse jeugdinternational zijn op- trainer Co Adriaanse het falen van ponent Mario Been teveel vrijheid de buitenlander. Rinus Israel nam gaf en liet daarop de loopsterke zijn laatste aankoop begrijpelijker- Fred Patrick opdraven. Die zet wijs in bescherming, want op ver zoek van de oefenmeester werd Mitchell naar de Kuip gehaald. hij vervolgens af naar een kliniek in Keulen, waar hij tegen betaling van ruim. 30.000 gulden aan zijn oogaandoening werd geopereerd. GRONINGEN (GPD) - Trainer Rob Jacobs van FC Groningen blijft bij zijn ontkenning grievende uitspraken over coordinator Ton van Dalen te hebben gedaan tij dens een interview met een journa- chell wel. list van Het Vrije Volk. Intussen hebben de twee in het bijzijn van voorzitter Renze de Vries van FC Groningen over het gewraakte arti kel gesproken. De Vries: „Jacobs blijft er bij dat hij die dingen niet gezegd heeft en Van Dalen heeft dat geaccepteerd. Maar we gaan bij die krant wel om opheldering vragen en eventueel verdere stappen ondernemen". De schrijver van het artikel, Ja cob Nederlof, geeft toe dat hij één uitspraak zelf heeft bedacht. „Dat Jacobs Van Dalen voor eeuwig naar een kuuroord voor lesbische kabouteressen verwijst, kwam niet uit zijn mond. Wat hij werkelijk zei kon ik niet publiceren. Ik zocht naar iets zachters, en kwam toen hierop". Nederlof zegt de drukte om het verhaal niet te begrijpen. „Het was een onschuldig stukje dat ik in een milde bui heb geschreven. Robbie en ik zijn dikke vrienden en ik wil de hem niet in de hoek zetten waar de klappen vallen". „Ook de andere spitsen hebben slecht gespeeld", oordeelde Israel. De Amsterdammer had deels ge lijk, maar René Hofman en Regi Blinker kwamen nimmer oog in oog PEC-sluitpost Abma. En Mit- In de eerste helft lepelde met na me René Hofman de ballen loep zuiver op het hoofd van de Austra- lier, die hard werken niet ontzegd InClQGnt kan worden, maar van een eredivi sie-spits wordt ook techniek ge vraagd. Onbeholpen mikte de spe cifieke midvoor de panklare ballen naast het doel van Abma. „Twee doelpunten hadden we in de eerste helft moeten maken", refereerde goud waard zo bleek in de tweede helft. Been kwam nauwelijks meer aan voetballen toe en moest tot zijn ongenoegen constateren dat Pa trick veelvuldig langs de Rotter damse spelverdeler op weg naar Hiele draafde. Feyenoord dobber de in de eigen Kuip stuurloos rond. De ploeg werd naarmate de tijd vorderde steeds ongeduldiger en leed veelvuldig balverlies. Bij nieuwkomer Volendam ver loor FC Groningen opnieuw een punt. Nadat Van der Poppe de thuisclub op voorsprong had gezet, was de Brit Brooke van grote af stand succesvol. Met het ene punt mocht Jacobs zich nog gelukkig prijzen. Vooral Volendam, waar voorstopper Randy Samuel bij zijn debuut geen sterke indruk maakte, liet veel kansen liggen. FC Den Haag kwam voor het eerst in het veld. De ploeg kwam tegen Sparta, dat op de eerste com petitiedag zo verrassend voor de dag kwam, niet verder dan een ge lijk spel. Na de openingstreffer van Böckling hadden de Hagenaars een strafschop nodig om het ene punt zeker te stellen. Bouwens miste niet vanaf elf meter. FC Den Bosch herstelde zich van de flinke nederlaag bij PSV. Wil lem II, zondag nog een lastige op ponent voor Feyenoord, legde zich snel neer bij de nederlaag. Grim, Beukers en Kaiser brachten de thuisclub op 3-0. Doelman Verkerk kon na zijn blunder bij het eerste doelpunt, hij liet de bal na een schot van Beukers knullig uit zijn handen springen, inrukken. Zijn vervanger Jansen moest nog twee keer naar het net. Het was de eerste zege van Den Bosch sinds een half jaar. Eerste divisie Vijf clubs in de eerste divisie hebben na twee speeldagen nog geen punt verloren. Wageningen, Eindhoven, Veendam, RKC en RBC boekten een maximale score. Met een riant doelsaldo van 8-2 voert Wageningen de ranglijst aan. Bij SW zegevierde Wageningen gisteren met 3-1. Degradant Excelsior kwam voor de eerste keer in actie en versloeg het eveneens uit de eredivisie ge degradeerde Go Ahead Eagles met maar liefst 1-4. Klaas Vink toonde zich trefzeker. De van Noordwijk overgekomen spits schoot in De venter twee keer raak. Met De Graafschap en SW hebben de De- ventenaren nog geen punt uit twee duels behaald. Ronald Koeman DONDERDAG 17.00-19.00 BRT 2: EK zwem men: rechtstreekse reportage vanuit-Straatsburg. 17.30-18.15 Ned 2: Studio Sport. Met hockey: de Europe se kampioenschappen voor he renteams in Moskou met de wedstrijd Nederland-Schot land. 20.28-21.30 Ned 1: Wat heet topsport? Rechtstreekse repor tage vanuit Huizen van de rol stoel-basketbalinterland Ne- derland-België. 22.30-23.05 SCH: Super Sport: met de ronde van Groot Brittannië. 22.45-23.15 Ned 2: Studio Sport. Met zwemmen: reporta ge van de EK in Straatsburg. 23.00-23.20 Did 1: ARD-Sport extra: EK zwemmen in Straats burg. 23.45-00.15 SKY: Ronde van Nederland (verslag). VRIJDAG 09.30-10.00 SCH: Sporting Chance. 13.05-14.05 SKY: Federation Cup Tennis '86. Verslag van de vorig jaar in Praag gespeelde fi nale tussen Tsjechoslowakije en de VS in de strijd om de Fe deration Cup VQor dames-lan denteams. 16.03-16.55 BBC 2: Only a Ga me: serie over voetbal. Weliswaar waren eerder de mid denvelders Lars Elstrup en Keje Molenaar (Hoekstra en Simons wa ren de vervangers) wegens blessu res weggevallen, maar hun afwe zigheid mocht niet als excuus gel den voor het matige spel van Feye noord. Op de bank hield Co Adi- aanse al rekening met een Zwolse verrassing. „We kregen achterin veel ruimte van Feyenoord. Nor maal weten mijn spitsen daar wel raad mee". Het was voor de oefen- meester nog een tegenvaller dat Twente PEC uit drie opgelegde kansen slechts eenmaal scoorde. Dat ge beurde elf minuten voor tijd na een felle demarrage van Fred Patrick. ENSCHEDE (GPD) - Als een don derslag bij heldere hemel kwam het verlies (2-3) van FC Twente te gen PSV uiteraard niet. De manier echter waarop de Enschedeërs voor de tweede achtereenvolgende keer het lid op de neus kregen, ver diende op z'n minst het predikaat onfortuinlijk. Niet uit beleefdheid was trainer Guus Hiddink het vol mondig e< Vonk, die punt had verdiend'. vooral aan het denken hebben ge zet dat de Twentse doelpunten een rechtstreeks gevolg waren van per soonlijke fouten en dat anders bal vaste spelers in de problemen kwa men en PSV zodoende het oppor tunistische slotoffensief van de thuisclub niet af kon straffen. „In de eerste helft", erkende Hid- met zijn collega Theo dink naderhand, „liepen wij door afloop opperde dat FC fouten van Van de Kerkhof (halver wege de tweede helft vervangen Dat gegeven is voor de lands- door Gerets) en Van Aerle steeds kampioen vooralsnog geen aanbe- achter de feiten aan. In die periode ADVERTENTIE vraagt a-junioren ter completering van haar A-elftal uitkomend in de hoofdklasse KNVB. Leef tijden: 16 of 17 jaar. of na 31 juli 1987 18 jaar geworden. Trainer: TED VAN BERKEL Aanmeldingen en Inlichtingen: vla secretaris H. Doove (tel. 071- 211338) of jeugdsecretarls K. v. Egmond (tel. 071-141614). De ex-AZ'er schoof het leer in de voeten van Peter van der Waart, die Joop Hiele van dichtbij verschalk te. Hulpeloos zette Feyenoord nog de jacht in op de gelijkmaker. Eén voetballer had het Rotterdamse leed enigszins kunnen verzachten. Dave Mitchell dus, maar hij mikte de de bal na een voorzet van Regi Blinker over. „Dit is een verschrikkelijke te genvaller", draaide Israel de beel den van de wedstrijd terug. „Het lijkt erop dat er niets is veranderd ten opzièhte van het vorige seizoen. ROB ONDERWATER veling voor de competitietopper over anderhalve week tegen Ajax. Nu wil het 'toeval' dat de enige con current voor de landstitel door het vertrek van Van Basten en de ziek te van Mühren nog niet z'n draai heeft gevonden. Maar datzelfde geldt voor het drastisch gereno veerde PSV. Wie zich zondagmid dag in Eindhoven (tegen Den Bosch) niet heeft laten verblinden door de schitterende doelpunten, kreeg in Enschede andermaal het bewijs voorgeschoteld dat er voor het duo Hiddink-Doijee nog heel wat werk aan de winkel is. Er zit nog te weinig souplesse in de acties, de verbindingen tussen de linies lopen nog bijna net zo stroef als in de voorbereiding, toen drie keer werd verloren (van Club Brugge, Atletico Mineiros, Man chester City) en een keer werd ge lijk gespeeld (tegen Anderlecht). Het moet Hiddink gisteravond werd er bij ons te laks gespeeld. Er was te weinig agressie". Doordat FC Twente in dat part niet de moed had om van achteruit door te schui ven, was er sprake van een tamme ontmoeting, waarin de vier doel punten de enige hoogtepunten wa ren. Die werden bij toerbeurt ge scoord en kwamen achtereenvol gens op naam van Huistra (op aan geven van uitblinker Lipponen), Nielsen, die ongehinderd over mocht steken, Lipponen en Arne- sen, die de van de paal terugsprin gende bal simpel langs de onzekere doelman Ensink kon schuiven. „Door die snelle gelijkmakers van PSV", doorzag Vonk het pro bleem, „kwam er geen rust in de ploeg en was de aandacht te veel geconcentreerd op situaties bij bal verlies". Daar zou pal na de rust verandering in komen. Vanaf de af trap bracht Rutten de woorden van Vonk in praktijk en schoof de libe ro resoluut door naar het midden veld. Het gevolg daarvan was dat PSV stevig in de tang kwam te zit ten en er meteen wat meer leven in de brouwerij kwam. Een derde Twentse treffer leek slechts een kwestie van tijd, maar een onacht zaamheid in de verdediging bracht PSV voor de eerste keer op voor sprong. Uit een hoekschop van Arnesen werd de bal doorgekopt door Niel sen, waarna Thoresen slechts Zijn hoofd tegen de bal hoefde te druk ken. Die treffer zat Vonk behoor lijk dwars. „Tevoren was afgespro ken, dat Willems in dat soort situa ties met Nielsen mee zou gaan. Maar doordat ik hem net daarvoor had gewisseld, was Willems er niet meer en nam niemand die taak over. Als je ziet", trok Vonk vervol gens een parallel tussen PSV en FC Twente, „dat Nielsen net voor hij de lucht ingaat nog net even een duwtje geeft en hoe wij spelen, kan FC Twente daar nog veel van leren. Dat is professioneel verdedigen. Wij proberen alles op techniek te doen". Er zijn echter meer verschillen die de balans uiteindelijk in het voordeel van PSV deden door slaan. De belangrijkste daarvan is de snelheid van handelen. De titel houder speelde bij vlagen veel di recter en sneller, zoals er ook dui delijk meer beweging in de ploeg zit dan bij FC Twente. Met de Deense tandem Lerby-Arnesen iq de ploeg bovendien in staat vanuit het middenveld voor druk te zor-< gen. Het verschil in prijs is er dan ook naar, net zo goed als de ambi ties van PSV een stuk hoger liggen dan die van FC Twente. Een geolie-j de machine is PSV echter nog lang niet. „Er valt in de komende wekerf nog heel wat te sleutelen", moes^ Hiddink wel beamen, „voor we op het niveau zitten dat je van deze ploeg mag verwachten". MOSKOU (ANP) - Het Neder lands elftal is het Europees kampioenschap hockey in Moskou vanochtend begonnen met een ruime overwinning op Schotland: 4-0. Bij rust al leidde Oranje met 2-0 door doelpunten van Diepe- veen en Parlevliet. Na de pauze scoorde Bovelander uit een strafcorner. Het vierde doel punt kwam op naam van Schlatmann.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15