'Asfalteer onze S weilandstra at Voorschoten bezorgd om woningbouwprogramma Politie geeft manege geen impuls Verkeerslichten zorgen voor gevaarlijke situatie Triathlon in Voorschoten DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIDEN PAGINA 13 Wethouder vreest aanzienlijke vertragingen VOORSCHOTEN De Voorschotense wethouder van woningbouwbeleid, J. Visser, vreest dat het plaat selijke woningbouwpro gramma "vrij ernstig wordt beïnvloed" door de proble men van woningbouwvere nigingen met het verkrijgen van leningen. Een dag voor dat de Algemene Woning bouwvereniging een eerste paal moest afgelasten, heeft hij zijn relaties aangespro ken bij het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimte lijke Ordening en Milieu: "Ik heb duidelijk mijn on gerustheid laten blijken over de ontwikkelingen". De voorzitter van de Algemene Wo ningbouwvereniging, B.R. Barten. gelooft graag dat de wethouder zich met zijn hele gewicht op het LEIDERDORP - De keerslichten aan het eind van de af rit Hoogmade/Leiderdorp van rijksweg 4 moeten soepeler wor den afgesteld. De huidige situatie op de rijksweg is namelijk levens gevaarlijk. Dagelijks staan er tij dens de spitsuren lange files op de afrit, die vaak zelfs tot op de rijks weg zelf staan. Gevolg is dat langs- denderende vrachtwagens halsbre kende toeren moeten uithalen om de file te passeren. De rijkspolitie in Leiderdorp zal dan ook zo snel mogelijk contact opnemen met provinciale water staat die over de verkeerslichten gaat. "Er kunnen nu steeds maar een paar auto's passeren wanneer het licht op groen staat", aldus een woordvoerder van de politie. "Het wordt tijd dat het verkeer dat van de afrit in de richting van Albert's Corner wil, een hogere prioriteit krijgt. Er zijn nog geen ongelukken gebeurd, maar gevaarlijk is de hui dige situatie zeker". De verkeerslichten aan het eind van de afrit Hopogmade/Leider- dorp werden half juni geplaatst bij het gereedkomen van de fietsbrug over rijksweg 4. De vakantietijd zorgde ervoor dat de problemen de afgelopen maanden nog niet zo groot waren. Nu het verkeer echter weer op volle sterkte is, blijkt de situatie levensgevaarlijk. De heer Elburg uit Leiderdorp, die dagelijks van de bewuste afrit van rijksweg 4 gebruik maakt, kan daarover meepraten. Hij was het die de Leiderdorpse politie giste ren van de gevaren op de hoogte stelde. En hij was niet de enige: op het bureau trof hij een andere auto mobilist die de situatie zo onver antwoordelijk vond dat de politie direct moest worden gewaar schuwd. "Ik heb doodsangsten uitgestaan gisteren", zo vertelt Elburg. "Vlak voor de bewuste afrit is een weg versmalling en bovendien nog een uitrit van een benzinepomp. Nu daar ook nog een bijna constante file bij is gekomen, gaan er onge lukken gebeuren. Is het niet van daag, dan toch zeker morgen". protest heeft gestort, maar denkt dat het resultaat niet voorspelbaar is. Veel zal afhangen van het over leg tussen het ministerie, dat vanaf volgend jaar geen leningen meer wil verstrekken, en de beleggers, die liever geen geld lenen aan wo ningbouwverenigingen. Barten hoopt dat begin volgende week de eerste resultaten duidelijk worden, zodat hij woensdag met aannemer en architect plannen voor de toekomst kan opstellen. Gisteren, de dag van de afgelas ting, hebben de betrokkenen voor lopig afgesproken dat de aannemer de de bebouwing van het voormali ge dierenweitje stopzet zodra het heien is afgerond. Mogelijk is dat al vandaag. De bestelde spullen die al onderweg zijn, worden niet terug- gestuurd. De woningbouwvereni ging heeft voldoende reserves om dergelijke posten te betalen. Door de materialen die volgende week zouden komen, is al wel een streep gehaald. Schema Volgens de voorzitter kwam de blokkade totaal onverwacht. Het project voor 27 gestapelde apparte menten heeft maandenlang goed op schema gelegen en de AWBV wist een bank te interesseren. "Men was in principe bereid een le ning te verstrekken", noemt Bar ten dat. In normale tijden is dat vol doende en wordt na enige tijd, vaak wanneer de bouw al begonnen is, de zaak helemaal rond gemaakt. "In deze tijd gaan banken echter een eigen politiek voeren, schorten ze zaken op", merkte de voorzitter. De bank in kwestie maakte dins dag, een dag voor de plechtigheid, duidelijk dat zij geen klimlening wilde verstrekken en het ministe rie weigerde de benodigde gun ning te verstrekken. Barten heeft het over "een -duidelijke tegenval ler" en voert aan dat binnenkort duidelijk zal worden of het uit groeit tot een ramp en verschillen Zoeterwoude krijgt geld voor opknappen twee wegen Doorgaande route Warmond besproken WARMOND - "Dit is één van de belangrijkste beslissingen die in Warmond genomen moet worden, eentje die dingen voor wel dertig jaar vastlegt. Eén van de grootste werken ook, ooit in Warmond uitgevoerd, een miljoeneninvestering", verklaart gemeentesecreta ris C. Zoetemelk de uitgebreide inspraakprocedure die B en W volgen over de vernieu wing van het wegdek van de doorgaande route door het dorp, die loopt van tolhek tot de oprit van de A44 en wordt gevormd door de Oranje Nassaulaan-Sweilandstraat en Heren weg. van de doorgaande route, vertelt de eerste ambtenaar, is zes meter breed. Vrijliggende fietspaden zijn er niet over de hele lengte waar door tweerichtingsverkeer en fiet sers het veelvuldig met elkaar op de smalle weg moeten zien te rooi en. Aan verstrekkende maatrege len zoals verbreding van de weg of de aanleg van extra fietspaden wordt op het gemeentehuis niet ge dacht. "Dan zou er grond moeten worden gekocht en huizen moeten worden afgebroken", licht Zoete melk toe. Toch kijken B en W niet alleen naar het wegdek, dat er in Warmond erg beroerd bij ligt. In de verdere plannenmakerij zal ook ge keken worden naar de voetganger soversteekplaatsen, naar fietsstro ken en de mogelijkheid om sommi- ige plekken met verkeerslichten te beveiligen. Discussie De eindfase van de al geruime tijd slepende discussie over de doorgaande route valt min of meer samen met het bericht van de pro vincie dat in 1988 de Haarlemmer- trekvaart weer zal worden openge steld voor gemotoriseerd verkeer. Toch denkt Zoetemelk niet dat dat bericht van heel grote invloed zal zijn op de verdere discussie. War mond zal vermoedelijk minder ver keer te verwerken krijgen maar aan het wegdek moet gezien de slechte staat toch wat gebeuren. "Het is niet zo eenvoudig schattin gen te maken van de hoeveelheid verkeer die over de diverse straten zal gaan. Verder moetje geen over dreven verwachtingen hebben over de gevolgen van die maatre gel", zegt de eerste ambtenaar. En: "Je kunt de mensen die door War mond willen blijven rijden toch niet gaan tegenhouden bij het tol- hek". Gisteravond waren de bewoners van het Oosteinde en van het ge deelte van de Herenweg tussen Oo steinde en Meerrustlaan aan de beurt; vanavond de bewoners van de Sweilandstraat en Oranje Na- ssaulaan. Sweilandstraatbewoners hebben alvast in een brief aan B en W laten weten voor asfalt in hun eigen straat te zijn. De bewoners melden de geluidshinder van over de oude straatstenen voorbijra- zend verkeer zat te zijn. Behalve oud zijn die straatstenen "voor een belangrijk deel opgeruwd", zegt Zoetemelk. Volgens de bewoners van de Sweilandstraat kunnen zij in het voorjaar of zomers, als zij de ramen hebben openstaan, geen fatsoen lijk gesprek meer voeren. Verder gaan door de trillingen gloeilam pen kapot, scheuren de muren en raken de wasbakken los. Een der gelijke ongerievenlijst zag ook al het levenslicht toen bleek dat B en W met de gedachten speelden om tweerichtingsverkeer in de straat in te voeren. Dit om verkeerstech nische redenen en om de onover zichtelijke situatie bij het kruis punt met het viaduct te verbeteren. Bewoners vreesden een stijging van de hoeveelheid verkeer door hun straat. Gemeentesecretaris Zoetemelk bevestigt dat het dage lijks bestuur de gedachte van twee richtingsverkeer inmiddels heeft laten varen. Versmalling Behalve asfalt willen de Sweilan- ders ook een versmalling zodat in halen niet meer mogelijk is. De straat wordt thans op het punt' waar zij op de Herenweg uitmondt, een fiks stuk breder. "Er worden daar de merkwaardigste stunts uit gehaald", schrijven de bewoners, van wie slechts enigen er afwijken de opvattingen op na zouden hou den. De Sweilanders zijn zich ervan bewust dat asfalt automobilisten zou kunnen uitnodigen de gaspe dalen nog wat dieper in te trappen maar stellen dat er toch al hard door hun straat wordt gesjeesd. Aantasting van het landelijke ka rakter is niet hun grootste zorg: "Wij vinden dat voor een door gaande route niet zo verschrikke lijk spannend. Doelmatigheid speelt een grotere rol". Materiaal Gemeentesecretaris Zoetemelk vertelt dat behalve de resultaten van de inspraak er thans al wat meer "materiaal" voorhanden is. Zo is èr een thema-avond gehou den over verkeer in Warmond in het algemeen, georganiseerd door PW, en heeft de CDA-fractie bij di verse gelegènheden het een en an der van zich laten horen. Officieel hebben de fracties van CDA, WD en Progressief Warmond nog geen standpunt ingenomen. Voor deze keer is met opzet een andere route gevolgd. De diverse raadscommis sies komen pas aan de beurt als de insprekers zijn uitgesproken. Wel ligt er een rapport van een extern bureau en een reactie daar op van de directeur gemeentewer ken, Kip. Op basis van die reactie hebben burgemeester en wethou ders een voorlopig standpunt inge- keur voor betonstraatstenen door klinkt. Zoetemelk benadrukt ech ter dat het nog alle kanten op kan met het definitieve voorstel dat B en W aan de raad zullen doen. Nog dit jaar moet er een besluit vallen. In 1988 moet het werk zijn ge klaard. De Herenweg, de hoofdader DEN HAAG/ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude krijgt 2,1 miljoen gulden van de provin cie Zuid-Holland voor het opknap pen van de Weipoortse- en Omme- dijkseweg. Gedeputeerde T.F.J. Jansen heeft dat deze week meege deeld aan burgemeester A.J.M. Houdijk tijdens een werkbezoek aan Zoeterwoude. De Weipoortse- en Ommedijkse- weg zal volledig worden opge knapt. De weg is nu erg slecht en op enkele plaatsen te smal. Hij ligt bovendien op enkele plekken te gen de gevels van de huizen aan. Daarom zal het tracé van de weg worden verlegd. Gezien het intensieve gebruik van de weg door zowel motorvoer tuigen als (brom)fietsers is verder besloten tot de aanleg van een vrij- liggend fietspad. Dit vergroot de verkeersveiligheid Het geld van de pro vincie komt in 1988 of in 1989 be schikbaar. De Warmondse Sweilandstraat ter hoogte van het kruispunt met het spoorwegviaduct. Bewoners willen het wegdek van hun straat in asfalt veranderen. Ze zijn de geluidshinder van het verkeer en de trillingen zat. LEIDERDORP De Bereden Groep van de rijkspolitie in dit dis trict gaat geen gebruik maken van de Leiderdorpse manege, geves tigd in sportpark De Bloemerd. Dit tot grote teleurstelling van burge meester en wethouders, alsmede van de leden van de raadscommis sie sport en welzijn. De gemeente Leiderdorp had na melijk gehoopt mede dankzij de huurpenningen van de politie de Visser beroofd WARMOND - De beroepsvisser van de Kagerplassen, Van Nieuw koop, is al zijn 24 fuiken, type "hondehok", kwijt. De spullen zijn 4800 gulden waard en moeten in de nacht van maandag op dinsdag zijn gestolen. Van Nieuwkoop heeft visrecht voor de hele Kaag. De on derhavige fuiken waren in het Sweiland geïnstalleerd. Volgens een woordvoerder van de waterpo- litie, post Warmond, hebben Van Nieuwkoop en zijn collega's uit de Leidse regio rond deze tijd heel vaak last van diefstallen. De zegs man wijst erop dat 3 oktober na dert. manege te kunnen uitbreiden. Wel zouden er vier stallen moeten wor den bijgebouwd om de politiepaar- den in de manege te kunnen onder brengen, maar die investering van 70.000 gulden zou zichzelf snel te rug hebben verdiend, redeneerde de gemeente. Immers, de exploitatie van de ge meentelijke manege zou in een heel ander daglicht zijn komen te staan. Vanwege de huurpennin gen, maar ook omdat de manege dankzij de politiepaarden voordeli ger zou kunnen inkopen. Dit alles is van de baan nu de po litie de gemeente heeft afgeschre ven. Men hanteert daarvoor ver schillende argumenten. Zo is de politie bang dat de samenwerking en het medegebruik in de toekomst problemen kan opleveren. De aan geboden ruimte geeft het districts commando niet voldoende garan ties voor een "optimale uitvoering van de operationele taak van de Be reden Groep". En verder is het nut en bestaansrecht van de Bereden Groep ter discussie gesteld in ver band met de afslankingsoperatie bij de rijksoverheid. tijdens de vergadering van de com missie sport en welzijn heel wat vragen op bij raadsleden. Wat zijn de financiële gevolgen, nu de poli tie wegblijft, zo wilde men weten. Een vraag waarop wethouder Hui gen nog niet wilde ingaan. Volgens haar zijn er nog geen investeringen gedaan ten behoeve van de politie. Wel toonde de wethouder zich te leurgesteld én verrast door de af schrijving. De gemeente was nog volop in onderhandeling met de politie en de genoemde argumen ten zijn volgens haar niet echt steekhoudend. Het 'nee' steekt des te meer omdat burgemeester en wethouders onlangs hadden beslo ten om Bloemerd 2, het weiland naast het huidige recreatiegebied, beschikbaar te stellen voor oefe ningen die de politie met haar paar den houdt. De wethouder deelde gister avond mee dat ze bij de Bereden Groep eerst om opheldering zal vragen. VOORSCHOTEN - De derde recreatieve mini-triathlon van Voorschoten wordt dit jaar gehouden op 29 augustus. Drie avonden heeft men de tijd om zich voor de triathlon te laten inschrijven, alsmede Op 24, 25 en 26 augustus, steeds van zes tot acht uur in zwembad Het Wedde. Deelnemers kunnen kiezen uit twee variaties. De lange afstand: 750 meter zwemmen, 40 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen. Of de korte afstand, dat wil zeggen 300 meter zwemmen, 20 kilometer fietsen en 5 kilometer lopen. De Voorschotense mini-triathlon i of haar eigen tempo kiezen, als men Zaterdag de 29ste zal er vanaf twee uur worden gestart met groepen De mededeling riep deze week vijftig mensen in zwembad Het Wedde. haalden in totaal 9.000 handteke ningen op. Oppositiepartij D66 steunde de acties, die niet allemaal even geco ördineerd overkwamen, en hielp bij de oprichting van een stichting Dierenweitje. De PvdA wilde de spontaan ontstane kinderboerderij verplaatsen. De plannen haalden het echter niet: de gemeente wilde in geen geval de subsidie mislopen voor de woningen, waarvan een deel drie slaapkamers krijgt en een ander deel het met een slaapkamer moet doen. De huurprijs van de ap partementen zal rond de 400 gul den liggen. De bebouwing z de betrokkenen met schadeclaims op de proppen komen. Het slechte nieuws is volgens hem geen reden om af te zien van toekomstige projecten. Het plan voor 30 appartementen en eenge zinswoningen achter de sporthal is door de welstandscommissie be handeld en wordt nu verder ont wikkeld. Wat de Christelijke Wo ningbouwvereniging, de andere plaatselijke corporatie, zal merken van de ontwikkelingen, kunnen de verschillende woordvoerders niet zeggen. De club heeft wel wat in de pen: 16 woningen in Noord-Hof land en 30 aanleunwoningen bij be- het voormalige dierenweitje wordt stopgezet zoc Dierenweide j aardentehuis Adegeest. Voor het eerste plan is de rijkstoestemming binnen, de dertig aanleunwonin gen moeten volgend jaar verrijzen. "Dingen kunnen duidelijk gaan doortellen, er kunnen aanzienlijke vertragingen optreden", zegt wet houder Visser somber. "Een half jaar, een jaar. Wie zal het zeggen? Dat betekent.dat ook de 1 ningen naar de mensen toe ver traagd wordt". Hij vindt duidelijk dat dat niet kan en hoopt dat ook de rijksoverheid dat zo snel moge-, lijk onderschrijft. Het cynische van de affaire in het Voorschotense centrum is dat vo rig jaar veel actie is gevoerd tégen de bouw op de hoek van de Molen laan/Koninklijke Marinelaan. Om wonenden, dorpsgenoten, cultuur historici en planologen waren het er unaniem over eens dat de bees ten moesten blijven en het histori sche dorp wat lucht en ruimte ver diende, geen stapelbouw. Ze orga niseerden een mars door het dorp, benaderden plaatselijke kopstuk ken als minister De Koning en Alphen start cursus 'paranormaal of heel gewoon' in De Ther men, aanvang 20.00 uur. Hazerswoude samenkomst met optre den van John v.d. Lugt, spre ker: A.P. v.d. Sande, tent- evangelisatieweek, aanvang 20.00 uur. Katwijk toeristenmarkt in het bad- centrum, tot 21.00 uur. herhaling filmvertoning in de Visafslag, Prins Hen drikkanaal, (onder voorbe houd van belangstelling). visserijdagen; expositie marine in tent aan de Boule vard, 19.00 tot 21.30 uur. ding dienstweigeren, 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stations weg 32, inl. 149324/216180. spreekuur voor jongeren met vragen over dienstplicht van de WDM, 19.00 tot 22.00 uur, 't Breehuys, Breestraat. informatieavond over de cursus sportmassage in de zaal van het MSP-sport-orga- nisatiebureau, Evertsen- straat 99, aanvang 20.00 uur. Lisse openingsceremonie Fran se week 'Les quartre jours de soundmixshow, 19.30 c strandloop over 4 en 8 km, aanvang 19.30 uur op strand voor politiepost. zomeravondconcert van Stichting Orgelcentrum, door Vincent de Vries, aan vang 20.15 uur. Ter Aar wedstrijd Altior-Oud In ternationals ten bate van Unicef, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 21 AUGUSTUS Alkemade finale penalty-schieten bij ROAC'79, aanvang 18.30 uur. Katwijk vlootschouw voor Boule vard met 20 schepen, 18.00 ringryden op Boulevard, 19.00 tot 20.00 uur. concert door David San ger uit Londen op het Van de Heuvelorgel van de Nieuwe Kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. vuurwerk op Boulevard en vanaf schepen, aanvang 22.00 uur. iokeren en klaverjassen bij De Mijlpaal, Stadhouders- dreef, 20.00 uur. Leiden antiekbeurs in de Groenoordhallen, 16.00 tot 21.00 uur. disco Lesbiese Vrouwen, Langegracht 65,21.00 tot 2.00 Lisse in kader van de Franse week: Jeu de boules-wed- strijden en demonstraties, Noordwijk vlooienmarkt in de Gras- hoekhal, 18.00 tot 22.00 uur. show van Noordwijkse Fanfare Exelcior, Gat van Palace, aanvang 20.15 uur. bijeenkomst van de club voor alleenstaanden 'Gran dioos', Dorpshuis de Kuip, Zeestraat, aanvang 21.30 uur. disco-avond voor jongeren van 11 tot 15 jaar, JOIN-cen- trum. Weteringkade, van 19.30 tot 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13