Gesjoemel met melkquotum bestraft Vijftig werkzoekenden snel aan baan helpen 'Motorboten verhuren we niet' Bloemen kopen via beeldscherm 'Gezondheid Rijndijkers komt niet in gevaar' Wie dit leest is... PAGINA 12 Will DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 DEN HAAG/HOOGMADE - Een 55-jarige Hoogmadese veehouder is door de Haagse economische po litierechter veroordeeld tot een boete van vierduizend gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. De vee houder had valsheid in geschrifte gepleegd om een hoger melkquo tum te krijgen en zodoende de su perheffing te ontlopen. Tijdens de zitting bleek dat de veehouder samen met een aanne mer en een architect data op bouw tekeningen en orders had veran derd. Zo wilden ze aantonen dat de Hoogemadenaar voor 1 april 1984 een investeringsverplichting was aangegaan. Op basis van die inves teringsverplichting zou hij zestien extra melkkoeien mogen hebben, maar voordat het zover was kwam de fraude aan het licht. In werkelijkheid had de veehou der in de zomermaanden van 1984 opdracht gegeven voor de bouw van een nieuwe stal. De architect schreef echter op de tekening dat deze in december 1983 was gefabri ceerd. En de aannemer en de vee houder ondertekenden in juni een opdracht die als datum 4 januari 1984 had. Met behulp van deze papieren vroeg de veehouder een extra quo tum aan dat hem een voordeel van ruim 50.000 gulden in vier jaar tijd zou hebben opgeleverd als een en ander niet was uitgekomen. Het ministerie stuitte bij het dossieron derzoek op enkele onduidelijkhe den en ging op onderzoek uit. Bij de gemeente Woubrugge bleek de bouwvergunning pas in juni te zijn aangevraagd. En het briefpapier dat was gebruikt, bleek pas na de 4de januari te zijn gedrukt. Volgens de officier van justitie, mr. Schelfhout, was de valsheid in geschrifte bewezen. Ze eiste een boete van vierduizend gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie maanden. De officier van justitie veroordeelde de fraude scherp. De overheid moet volgens haar kunnen vertrouwen op een loyale medewerking van in dit ge val de veehouders. Maar dergelijke wetgeving is er ook voor vissers en ook de veehouders krijgen er in de toekomst nog meer mee te maken, bij voorbeeld voor het mestover schot. Ze vond dan ook dat de straf een voorbeeld moest zijn voor an deren die met dergelijke regels te maken hebben. De advocaat van de veehouder, mr. Vermeulen, schetste omstan- moemjkneden waarin zijn cliënt toentertijd verkeerde. Hij moest de huisvesting voor zijn jongvee, dat constant ziek was, vernieuwen, zo hadden dierenartsen en gezond heidsdiensten gezegd. Met de aan nemer, die al vaker voor hem had gewerkt, was hij in gesprek over die nieuwe stal. En in 1983 was het plan ook al gereed, maar de ge meente wees dat af. Er moest een nieuwe plek worden gezocht, zodat er vertraging ontstond. Mr. Ver meulen concludeerde dat zijn cliënt eigenlijk in 1983 al een inves teringsverplichting was aange gaan, zodat er van valsheid in ge schrifte geen sprake was. Maar de economisch politierech ter, mr. Van Rossum, verwierp die stelling. Hij oordeelde dat er pas van een investeringsverplichting sprake is op het moment dat de na leving van de overeenkomst via de rechter is af te dwingen. Dat was op 4 januari, de datum van de door aannemer en veehouder opgestel de order, niet het geval en ook niet op 1 april 1984. En voor deze datum had de opdracht definitief moeten zijn. Mr. Van Rossum veroordeelde daarom de veehouder conform de volgens hem milde eis van de offi cier van justitie. De betrokken aan- dcgnde en architect zijn overigens ook al voor de rechter geweest. De aannemer kreeg voor deze en een andere zaak een boete van 8.000 gulden en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie maanden, terwijl de architect eveneens voor twee van dergelijke fraudes dui zend gulden boete en een maand voorwaardelijk heeft gekregen. Uniek Alphens project van arbeidsbureau en uitzendbureaus De bloemenhandelaar hoeft niet 1 bureau kan hij zijn prijs bepalen. i zijn koopwaar te komen. Vanachter zijn Rijnsburgse veiling Flora gaat met tijd mee RIJNSBURG - De veilingzaal van de bloemenveiling Flora in Rijns- burg wordt volgend jaar geschikt gemaakt voor het veilen via een vi deo-camera. Het is niet de bedoe ling dat het veilen via beeldscher men de traditionele mijnzaal met veilklokken vervangt. Het nieuwe veilsysteem is een extra service van de veiling aan de kopers. Veilen via een camera maakt het niet langer noodzakelijk om als ko per in de mijnzaal aanwezig te zijn. De kopers kunnen een video scherm in hun kantoor of kopers box laten opstellen. Camera's in de veilzaal registreren zowel de pro- dukten die voor de klok komen, ais de klok zelf. Het bestuur van de bloemenvei ling moet nog beslissen of en wan neer er camera's en beeldschermen zullen worden aangebracht. Vol gend jaar wordt er in de mijnzaal een zesde veilklok aangebracht en wordt het aantal stoelen vergroot. Omdat de zaal dus toch al wordt verbouwd, zal deze gelijktijdig ge schikt worden gemaakt voor het veilen via videocamera's. Volgens D. de Mooij, marketing medewerker van de veiling, ligt het in de lijn der verwachting dat, na dat het veilen via camera's in Rijnsburg is ingevoerd, er ook een verbinding wordt gelegd tussen de drie grote bloemenveilingen Aals meer, het Westland en Rijnsburg. De bloemenhandelaren kunnen dan vanuit één punt het prijsver- loop op de drie veilingen volgen. Proef Vorige week is er in Rijnsburg een proef genomen met het nieuwe systeem. Twintig kopers zijn in staat gesteld via beeldschermen produkten aan te kopen. De reactie van de deelnemers aan de proef was heel verschillend, aldus De Mooij. "Sommige kopers zeggen nooit of te nimmer via beeldscher men te zulen gaan kopen. Anderen zijn juist erg enthousiast. Door de bank genomen is de reactie van de kopers evenwel positief te noe men. Er blijkt behoefte te zijn aan deze nieuwe techniek". De marketing-medewerker zegt erbij dat het voor kopers voor- en nadelen heeft om te kopen vanuit hun eigen kantoor in plaats van in de mijnzaal. "Op de tribunes is het vaak onrustig waardoor het voor de koper soms moeilijk is zich te concentreren. Anderzijds kan een koper in de mijnzaal de stemming voelen en zijn koopgedrag daarop afstemmen. Dat is niet mogelijk als hij alleen in een kopersbox zit'\ ALPHEN AAN DEN RIJN - "Een uniek initiatief in Nederland", zo omschrijft adjunct-directeur P. van Santen van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) in Al phen aan den Rijn het pro ject om samen met zeven commerciële plaatselijke uitzendbureaus ongeveer vijftig werkzoekenden zo spoedig mogelijk aan een baan te helpen. Dit experiment mag dan uniek zijn, de samenwerking tussen ar- beids- en uitzendbureau is dit vol gens een woordvoerder van het mi nisterie van sociale zaken, J. Huij- fer, niet. "Van verschillende plaatsen is bekend dat de arbeidsbureaus en uitzendorganisaties bij voorbeeld vacatures uitwisselen, maar deze vorm van samenwerking hebben we nog niet aangetroffen", aldus Huijfer. Het GAB heeft ook geen toestemming gevraagd aan het mi nisterie. Dat is niet nodig. Ook an dere arbeidsbureaus weten nog van niets. De vijftig werkzoekenden voor wie het project in eerste instantie is bedoeld, zijn gediplomeerde secre taresses, commerciële en admini stratieve -medewerkers, boekhou ders en programmeurs tussen de 21 en 45 jaar. Ze hebben hun oplei ding, opgezet door het GAB, kort geleden voltooid, samen met nog 25 anderen. Die 25 hebben al een baan. Doel van het arbeidsbureau is niet alleen om hen zo snel moge lijke aan werk te helpen, maar ook, voor zover dat mogelijk is, het ga randeren van een baan aan poten tiële cursisten. Het Alphense GAB schoolt jaar lijks zo'n 200 tot 250 mensen zowel Rust belangrijkste attractie familiebedrijf HAZERSWOUDE - Absolute stil te, dat is de grootste attractie van het Hazerswoudse Rietveld waar Carla Bisschop haar uitspanning Klein Giethoorn dry ft. Een familie bedrijfje dat al bijna een halve eeuw niet meer uit Hazerswoude is weg te denken. Het zijn de rustige vormen van re creatie die bij Klein Giethoorn zijn te beoefenen. Vissen, roeien, fiet sen of gewoon op het terras van de stilte genieten. Eigenaresse Carla houdt haar bedrijf dan ook bewust door Jacqueline Boting klein. Dat kan ze zich veroorloven omdat haar man ook nog voor an dere inkomsten zorgt. Het bedrijf werd opgericht door Carla's opa, de oude Van Meurs. Deze begon ongeveer vijftig jaar geleden vissers toe te staan bij hem in het hooi te slapen, zodat ze niet 's nachts op de fiets naar het viswater hoefden te komen. Zijn vrouw bracht hen 's morgens om vier uur een beschuitje voordat ze gingen vissen. Van die oude vissers ko men enkelen nog bij Carla over de vloer, waar ze veelvuldig herinne- Politie Katwijk: 'Ook voor ons koude winter' KATWIJK - De Katwyk.se politie moet een beter financieel beleid voeren. Dat is de mening van de raadscommissie voor financiën van de kustplaats die scherpe kri tiek heeft op het feit dat het korps vorig jaar ruim 160.000 gulden te vleel heeft uitgegeven. Het is de raadsleden vooral in het verkeerde keelgat geschoten dat de over schrijding tussentijds niet aan de commissie is gemeld. "Als de politie niet uitkomt met het huidige bedrag op de begro ting, moet dat vooraf worden dui delijk gemaakt", aldus de Katwijk- se wethouder J. van der Plas. "Dat mag niet pas blijken als de jaarre kening aan het gemeentebestuur wordt gepresenteerd". Ook de raadsleden lieten zich in scherpe bewoordingen uit over het finan ciële gedrag van de politie. Commissaris P.B.N. de Jong er kende dat er vorig jaar een aanmer kelijke kostenoverschrijding heeft plaatsgehad, maar sprak van een eenmalige zaak. "In de afgelopen jaren hebben we steeds een klein overschot gehad en konden we zelfs een reserve opbouwen", aldus De Jong. "De belangrijkste oor zaak van het tekort komt voort uit de verbetering van de rechtspositie van het personeel, als gevolg van maatregelen door de rijksoverheid. De nieuwe regeling voor onregel matig werk veroorzaakt bij de meeste rijks- en gemeentepolitie korpsen tekorten". Ook andere posten waren volgens De Jong voor de politie moeilijk te beïn vloeden. "Ik denk bij voorbeeld aan de energielasten. Ook voor ons is het een koude winter geweest". Oplichting vanuit Bern NIEUW-VENNEP - De politie van de Haarlemmermeer en de Kamer van Koophandel van Haarlem en Omstreken waar schuwen voor de activiteiten van het bedrijf NMC, dat ope reert vanuit Bern in Zwitser land. Deze firma vraagt bedrij ven in Nederland of zij opgeno men willen worden in een re gister voor handel en industrie en wekt daarbij de indruk dat het hier om een door de Kamer van Koophandel gesteunde ac tiviteit gaat. Volgens een woordvoerder van de politie is er echter spra ke van pure misleiding. De kos ten die met de opname in het register zijn gemoeid, staan niet in verhouding tot de gele verde diensten. Prieeltjes technisch als administratief. De scholing is afgestemd op de vraag uit de regio met ruim 26.000 ar beidsplaatsen. Adjunct-directeur Van Santen: "Jaarlijks besteden wij honderd duizenden guldens subsidiegeld aan om- en bijscholingscursussen voor werkzoekenden. De motivatie voor deze cursisten is uiteraard dat ze een grotere kans op een baan hebben. Een praktisch probleem voor het GAB is echter dat zo'n ze ventig mensen tegelijk hun diplo ma krijgen, maar dat de vacatures verspreid over het hele jaar ont staan". Tot nu toe heeft nog maar een kwart van alle geslaagden werk ge vonden. Alle cursussen eindigen namelijk tegelijk, waardoor in één keer een groot aanbod op de markt komt. Omdat het arbeidsbureau hier te maken heeft met arbeids krachten van een goed niveau, heeft het tot de bijzondere campag ne besloten. "De uitzendbureaus hebben natuurlijk ook een belang rijk deel van de vacaturemarkt in handen", aldus Van Santen. "Zo zijn we eigenlijk bij hen terecht ge komen". Van Santen vindt het geen be zwaar dat het bij de uitzendbu reaus vaak om tijdelijk werk gaat. "We willen deze mensen uiteraard het liefst een vast dienstverband aanbieden, maar zo is de praktyk niet. Werk via een uitzendbureau is toch al niet meer een weekje hier en een weekje daar. Het gaat vaak om periodes van vier of vijf maan den. Het blijkt ook dat één op de drie uitzendkrachten na enige tijd vast in dienst komt. Daarnaast doet men werkervaring op en dat is ook een voordeel". Hij erkent dat het GAB de com merciële uitzendbureaus nu gratis aan goed opgeleide cliënten helpt. "Als we dit structureel gaan doen, kan het dan ook niet gratis blij- Het is de bedoeling dat de werk gevers en werknemers binnen af zienbare tijd een grotere vinger in de pap krijgen van de arbeidsvoor ziening. Er staat een bestuur van drie partijen op stapel: werkge vers, werknemers en overheid. Het arbeidsbureau móet dan zijn markt vergroten. Door de samenwerking met de uitzendbureaus geeft het GAB echter een deel van zijn ini tiatief uit handen. Van Santen er kent dat het effect van de onlangs gehouden banenbeurs hiermee wel eens teniet gedaan kan worden. Doel van deze beurs was juist de werkgevers te wijzen op de moge lijkheid hun arbeidskrachten te bij het GAB. Werkloosheid regio Alphen weer gestegen ALPHEN AAN DEN RIJN - De werkloosheid in^de regio Al phen is de afgelopen maand weer gestegen. Stonden in juni 2058 werklozen geregistreerd, in juli waren dat er 2103. De stijging van de werkloos heid is het gevolg van de vele schoolverlaters die zich hebben gemeld. Daardoor liepen de cij fers weer op die eerder dit jaar voor het eerst sinds tijden wa ren gedaald tot onder de twee duizend. Bij de mannen bleef het werkloosheidscijfer vrijwel ge lijk: van 1157 naar 1158. Bij de vrouwen was het einde van de Vakantie duidelijker te merken: daar was het verschil maar liefst 44. Rapport over Fasson HAZERSWOUDE - Voorzitter H. de Kam van wijkcomité Groenen dijk in Hazerswoude-Rijndijk heeft gisteren het rapport 'Fasson doorgelicht' aangeboden aan wet houder P. van der Werf en K. Hul- stein die bij het bedrijf verant woordelijk is voor de veiligheid. Het rapport is het resultaat van een onderzoek dat op verzoek van het wijkcomité werd ingesteld door het centrum voor milieukunde van de rijksuniversiteit in Leiden. Bij de buurtbewoners bestond al lang bezorgdheid over de gevolgen voor hun gezondheid door de voortdurende uitstoot van dam pen, de mogelijkheid van een ramp en stankhinder. De resultaten van het onderzoek kunnen hen groten deels geruststellen. De onderzoe kers stellen dat er, voor zover be kend, geen nadelen zijn voor de volksgezondheid in de nabijheid van Fasson en dat de kans op een ramp erg klein is door de voor zorgsmaatregelen die het bedrijf en de brandweerkorpsen hebben genojnen. Wel stellen de opstellers van het rapport dat de gemeente en Fasson meer aandacht moeten besteden aan de klachten over stankover last. Zij adviseren de Groenden- dijk-bewoners om de hinder nauw keurig vast te stellen en te melden. Volgens De Kam zijn tien bewo ners daar 'inmiddels mee begon- Mogeljjk komt aan de stank bin nenkort een einde. Fasson experi menteert namelijk met een nieuwe emulsielijm. Het werken hiermee moet de stank terugbrengen. Bo vendien bouwt het bedrijf nog een tweede, 25 meter hoge schoor steen. De opstellers van 'Fasson Doorgelicht' zetten echter vraagte kens bij het effect van de schoor steen. Ze willen trouwens dat er met de Groenendijkers een grote oefening wordt gehouden als het noodplan van Fasson klaar is. Een ontruiming kan nodig zijn bij brand in het magazijn, waar dan giftige stoffen vrij kunnen komen. De kans dat dit gebeurt, is volgens de onderzoekers klein, bovendien heeft het bedrijf veiligheidsmaat regelen getroffen. ILLEGALE WERKERS - Tijdens een controle door de Noordwijkse politie en de Loontechnische Dienst zijn gisteren bij twee bol- lenbedrijven in Noordwijk 16 ille gale werknemers aangetroffen. Het ging om 14 Polen, een Joegoslaaf en een Egyptenaar. Tegen de be drijven is proces-verbaal opge maakt. De werknemers krijgen een week de tijd om het land te verla ten. In totaal werden gisteren ze ven Noordwijkse bedrijven gecon troleerd. ringen ophalen. Dat de oude Van Meurs zijn sporen naliet, blijkt ook uit het feit dat het weggetje dat naar het bedrijf leidt, in de volks mond nog steeds Het Pad van Meurs heet. De vaste klanten komen nu ech ter vroeg aan bij Klein Giethoorn. Als het gezin Bisschop nog in diepe rust is, kunnen ze alvast een van de roeibootjes meenemen om in het oude vaardorp Rietveld te gaan vis sen. Carla: "Nee, ik sta er niet meer vroeg voor op. Vroeger zat ik nog om half vijf klaar met een pot kof fie. Dan riepen ze bij de deur: 'Ik neem een boot mee' en ik bleef zit ten met de koffie" "Alleen in oktober als het sei zoen voor snoeken is begonnen, ga ik er vroeg uit. Dan moet ik ook vergunningen uitschrijven en schep ik voor mijn eigen klanten snoekvisjes" Worden de liefhebbers aange trokken door de vele brasem, voorn, ruisvoorn, snoek en bliek, tegenwoordig zijn het ook vooral de karpervissers die aan hun trek ken komen. Carla: "Pas nog is hier een karper gevangen van dertig pond. Een groot, dik beest was dat". f Carla Bisschop voor haar uitspanning: "Mensen komen hier voornamelijk naar, maar dan zeg ik: wil jij dan dat ze langs je komen scheuren als je zelf zit te vissen? Dat wil toch niemand", aldus Carla. Het roeien zelf is trouwens voor veel mensen een attractie op zich. Carla ver huurt dan ook vaak bootjes voor een of enkele uren aan mensen die een tochtje komen maken. De vissers moeten wel roeien om hun stek te bereiken. "Motorboot jes mogen hier niet varen, maar ik zou ze ook niet willen verhuren. Soms vraagt er wel eens een visser De stilte trekt een eigen groep liefhebbers, maar nu is het dan ook rustiger dan zo'n tien jaar geleden. Toen was er ook nog een speeltuin, die veel drukte met zich mee bracht. Klein Giethoorn had toen buiten ook houten prieeltjes. Daar brachten de echtgenotes van sport vissers de dag door. Maar ook in het door Carla's ouders gebouwde Toen zij de zaak overnam in 1981, was het al rustiger. De vakantiege woonten waren veranderd, de gas ten zochten vaker de zon op. Carla verkleinde het aantal kamers en runt het bedrijfje nu alleen. Soms wordt ze hierin nog bijgestaan door haar moeder. Dit vooral als óp mooie dagen vele fietsers het terras aan het water bevolken. Maar er zijn ook andere pieken voor Klein Giethoorn. Zo zijn de jaarlijkse roeiwedstrijden achter het terras eveneens een trekpleister. De winter spant echter de kroon. Als ijs op de sloten ligt, zet Carla daar de warme dranken klaar. •Soms is het dan zo druk, dat de hongerige en dorstige schaatsers het café nauwelijks kunnen bin nenkomen. De eigenaresse geniet ervan, maar stelt verder meer prijs op de rust die in het Rietveld heerst. Daarom onderhouden zij en haar man het fietspaadje dat over en achter hun terrein leidt. Fietsers zijn er welkom, maar bromfietsers niet. Mede daarom gingen de Bis- schops er onlangs niet mee ak koord het pad een officiële status te geven zoals de Landinrichtings commissie had gewild. Carla: "De mensen komen er voor hun rust. Vaak hebben ze thuis in de stad een grote vijver vol vis voor hun neus. De rust missen ze. Daarom komen ze nog steeds hier vissen". op de hoogte! Want dan leest u de krant voor uw eigen stuk von Nederland... en ver daarbuiten. Daarom zijn wij bijna dagelijks op pad om ons Dagblad te promoten. Want wat u weet, dat mag een ander toch ook weten?! Eerlijk is eerlijk. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12