TAD LEIDEN NZH vervoerde in 1986 ruim 58 miljoen mensen 'Een dubbeltje poeder voor t kindje d r Verzet Zeeheldenbuurt tegen containers LEIDSCH J DAGBLAD Hond mogelijk vergiftigd actief in vtije tijd Financiële positie verbeterd Sieraad gestolen bij juwelier Bouwvergunning voor project van 84 huizen Schubertlaan geschorst Jongen (10) gewond bij ongeval Man moest 6000 gulden aan boetes betalen Drogist Van Vliet aan de Herenstraat stopt ermee Wurgstokjes afgepakt Eerste fase restauratie Lakenhal s DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1987 STAD I F I D F N STAD L ETUË N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN 45 personen. Hier kunnen verschil lende activiteiten worden georga niseerd, zoals het vertonen van au diovisuele programma's en het houden van lezingen. Op de bega ne grond blijft de doorgang van de Oude Singel naar de museumtuin gehandhaafd. Tussen de drie gebouwen wor den doorgangen gemaakt, zodat de zaal die ook een eigen opgang Burgerlijke Stand LEIDEN - Gehuwd: H.J. Rijnierse en M.C. Duijvestijn, J.J. van Iterson en SJ. Woods, R. den Ouden en M.J. de Wit, H. Blansjaar en H.A. Zwarts, J.R. Schouten en G.A.D. Lacourt. heeft, vanuit het museum goed be reikbaar is. Het is de bedoeling dat de werkzaamheden in de zomer van volgend jaar zullen zijn vol tooid. Het museum zal tijdens de werkzaamheden gewoon open blij- LEIDEN - In de wijk Stevenshof is vermoedelijk als gevolg van vergif tiging een hond om het leven geko men. Het dièr werd na herhaald braken in het weekeinde naar de praktijk van dierenarts Westgeest te voorschoten gebracht. Volgens dierenarts Westgeest is het zeer goed mogelijk dat het dier is vergiftigd, alhoewel dat na sectie niet viel te bewijzen. "Maar er is geen reden voor paniek. Sindsdien hebben zich geen nieuwe gevallen voorgedaan", aldus Westgeest. Bij de politie is nog geen aangifte ge daan. In de Stevenshof doen inmiddels wilde geruchten de ronde over ver giftiging van honden op grote schaal, onder meer in het park in de nieuwbouwwijk dat door een aantal hondenbezitters angstvallig wordt gemeden. Maar er zijn bij politie en dierenarts geen andere gevallen van vergiftiging bekend. Folkclub De folkclub 'Horos' heeft een nieuw onderkomen gevonden in cafe 'De bruine boon' aan de Sta tionsweg. zaterdag 22 augiLstus j wordt dit gevierd met diverse op tredens van Leidse en regionale folkgroepen. Het concert begint om 21.00 uur, de toegang is gra tis. Vrouwen In het Volkshuis gaat deze week de werkgroep 'vrouwen al leen samen' (VAS) van start. De Vas biedt individuele hulp aan vrouwen die door scheiding of overlijden alleen zijn komen te staan. Er worden ook praatgroe pen georganiseerd. Inlichtingen bij Barbara Bouman en Merlies Priem, tel. 149180. Sportmassage Op donderdag 20 augustus wordt een informatie-avond ge houden over de cursits sportmas sage. De avond begint om 20.00 uur in de zaal van het MSP sport- organisatieburea aan de Evert- senstraat 99 te Leiden. Voor ver dere informatie: J. Mentink, tel. 216955 (overdag), 133542 ('s- avonds). HAARLEM (GPD) - De NZH heeft verleden jaar 4 procent meer reizigers vervoerd dan in 1985. Het eindtotaal kwam op 58,5 miljoen mensen, hetgeen een gemiddelde aantal reizigers per dag betekent van 165.000 per dag. In totaal wer den door NZH-bussen 50 miljoen kilometers afgelegd. Kreeg de maatschappij in 1985 nog 113,5 mil joen gulden ondersteuning van de overheid, verleden jaar daalde dat bedrag tot 101,7 miljoen gulden. De NZH streeft ernaar die overheids inbreng ook de komende jaren ver der te beperken, zo staat in het jaar verslag 1986. De Nederlandse busbedrijven draaien een uitzondering daar gelaten met verlies. De overheid dekte de tekorten doorgaans af met in totaal vele honderden miljoenen guldens. In overleg met minister Smit-Kroes van Verkeer en Water staat is nu echter overeengekomen dat de vervoerders voortaan een vast bedrag krijgen en het daarvan moeten rondkomen. NZH-woord- voerder Luuk Jakobs: „Voor 1987 ligt dat bedrag bij de NZH op pak weg 100 miljoen gulden. Blijft daar aan het eind van de rit geld van over, dan mogen we dat houden. Komen we daarentegen tekort, dan springt de overheid niet bij en moe ten we naar de bank om te lenen". Volgens Jakobs heeft de NZH in 1986 bewezen klaar te zijn voor de nieuwe aanpak: „We hebben zo'n 12 miljoen gulden minder over heidsgeld gebruikt, meer passa giers vervoerd en op onze speciale activiteiten (groeps- en toerver- voer, rederij Naco en busreclame) 2,2 miljoen gulden winst gemaakt tegen 1,6 miljoen in 1985". Van de kosten die de NZH in 1986 maakte, werd 46,6 procent ge dekt door de opbrengst van het rei- zigersvervoer en mogelijk dat dit percentage de komende jaren de volgens Jakobs 'magische grens van 50 procent' zal overschrijden. Aan het begin van de jaren tachtig lag het dekkingspercentage nog rond de 30 procent. Een grotere fi nanciële inbreng van de streekver voerders kan de overheid jaarlijks een besparing van in totaal honder den miljoenen guldens opleveren. De NZH vindt dat de bus vooral in het drukke westen een goed middel is in de strijd tegen files en vertagingen. De maatschappij be- treurt het dat de komst van steeds meer verkeerslichten, drempels, maatregelen die onder meer snel heidsbeperking beogen, de bus. vooral in steden vaak op proble men stuit. Chauffeurs kunnen daardoor onvoldoende opschieten, hetgeen de aantrekkelijkheid van busvervoer niet ten goede komt. Vrije busbanen en zogenoemde voorrangsinstallaties zijn volgens de NZH dan ook van groot belang. LEIDEN - Een juwelier aan de Haarlemmerstraat is gisterochtend beroofd van een gouden schakel ketting ter waarde van 2100 gul den. Rond 11 uur kwamen twee mannen de zaak binnen. Terwijl een van hen de juwelier afleidde, griste de ander de ketting uit de etalage. Vervolgens ontstond een kleine schermutseling met de vrouw van de juwelier die de dief stal had gezien, waarna het tweetal wist te vluchten. DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van de 84 woningen aan de Leidse Schubertlaan mag voorlopig niet beginnen. De Afdeling Recht spraak van de Raad van State heeft vanmorgen op verzoek van omwo nenden de bouwvergunning voor het project geschorst. De gemeente Leiden moet eerst de normale be roepsprocedure afhandelen, zo heeft staatsraad mr. Van Zeben be paald. De motivering van de uit spraak is overigens nog onbekend. Die wordt pas over zes weken LEIDEN - Een 10-jarige fietser uit Warmond is gisteravond op het fietspad langs de Gooimeerlaan ten val gekomen. De jongen reed in een groep fietsers en raakte ver moedelijk een van de anderen. Hij moest met een lichte hersenschud ding naar het AZL worden ge bracht. Op het fietspad nabij het Lam- menschansplein ontstond gister avond een aanrijding tussen twee fietsers. Een 28-jarige man en een 61-jarige vrouw kwamen beiden ten val. De man, die geen voorrang had verleend, werd met een her senschudding naar het AZL ge bracht. schriftelijk openbaar gemaakt. De omwonenden klagen al jaren dat zij onheus worden behandeld door de gemeente Leiden. Er zou zijn toegezegd dat de grond aan de Schubertlaan groen zou blijven. Woningbouw, zo werd in 1979 nog schriftelijk verzekerd, was niet de' bedoeling. Maar een paar jaar later was dat ineens veranderd. Een be leidswijziging, zo zei de gemeente lijk woordvoerder vorige week tij dens de hoorzitting over het schorsingsverzoek van de omwo nenden. Nu wordt gestreefd de open gaten in de stad te bebouwen, terwijl voorheen de nadruk lag op uitbreidingen aan de rand van de bebouwde kom. De omwonenden hadden verder grote problemen met het vermin* deren van het aantal vierkante me ters groen, dat in hun wijk toch al gering zou zijn. Bovendien zouden de parkeerproblemen toenemen en hun woningen in waarde dalen. Gelet op deze bezwaren is het vol gens de omwonenden onjuist om via een korte procedure de toe stemming voor de bouw te regelen. Staatsraad mr. Van Zeben is het met hen eens, gezien zijn .besluit. De gemeente Leiden zal de bezwa ren tegen de bouwvergunning nu eerst de gewone rechtsgang moe ten laten volgen voordat tot bouw kan worden overgegaan. De 84 woningen waren overigens al toegewezen door de gemeente Leiden. Er was grote belangstel ling voor het project, waarvoor de eerste paal nog deze maand de grond in zou gaan. LEIDEN - "Ach, we dachten dat het allemaal beter zou worden. De plannen zagen er op het eerste ge zicht ook aardig uit. Het zou gezel liger worden. De hele straat zou een facelift krijgen waarvan we dachten dat daardoor de winkels meer aantrekkingskracht zouden uitoefenen. Maar dat viel al snel te gen. De Herenstraat is een race baan gebleven. Fietsers en voet gangers lopen er risico". Drogist Van Vliet (61) aan de He renstraat stopt ermee. Het in 1923 gevestigde bedrijf sluit met ingang van september de deuren. Van Vliet heeft geen zin meer om te blij ven tobben. Het bedrijf is eigenlijk niet rendabel meer. De concurren tie met grote drogisterijen in de binnenstad kan Van Vliet niet meer aan. Bovendien heeft de en kele jaren geleden uitgevoerde op knapbeurt van de Herenstraat niet die opleving gebracht die Van Vliet ervan verwachtte. Dat was een flin ke tegenvaller. Van achter de toonbank zag het plan voor het maken van een win- kelerf in de Herenstraat er volgens Van Vliet goed uit: "We kregen een aantal parkeerplaatsen voor de deur en dachten dat daarmee onze klanten gediend zouden zijn. Maar de hele dag staan er voor de winkel auto's van mensen die in de buurt werken. Die auto's kunnen lang blijven staan, want in de He renstraat geldt een zogenaamde blauwe zóne. Onze klanten hebben dus niets aan die parkeerplaatsen". Kosten "Mijn vrouw en ik kunnen er nog wel van leven. De kinderen zijn de deur uit en dan heb je minder kos ten. Maar ik zie er geen toekomst meer in. Op basis van de huidige Vliet nog enige tijd ondergedoken in het geboortedorp van zijn vader. De winkel draaide door. "Er was natuurlijk niet veel. Er was was- poeder en een soort half, rond stuk glas waaraan het scheermes kon worden geslepen. Af en toe was er een toewijzing van drop en dan na men wij meestal wybertjes omdat je dan veel klanten kon bedienen. Verder was er nog een slecht soort babypoeder". De eerste dag dat vader Van Vliet de winkel opende (1923), draaide hij een omzet van 70 gulden. "Een geweldig bedrag voor die jaren. De tweede dag kwam hij evenwel niet verder dan 7 gulden". Van Vliet was ook de eerstaangewezene voor het verlenen van hulp bij ongeluk ken. Wie een gat in z'n knie viel of een gevaarlijk uitziende snee op liep, ging eerst naar Van Vliet. Kon hij de wonde niet behandelen, dan werd het slachtoffer doorverwezen naar het ziekenhuis. 'Dubbeltje poeder voor 't kindje d'r kontje'. In die jaren wist men kennelijk niet hoe alle produkten i precies heetten. "Ja, we kwamen vaak voor vraagtekens te staan. Konden soms de briefjes die door ouders aan kinderen waren meege geven moeilijk lezen. 'Een dubbel tje poeder voor 't kindje d'r kontje' is nog wel duidelijk, maar ik heb ook wel meegemaakt dat iemand om 'Isigrim' kwam terwijl hij ge woon glycerine bedoelde". Mevrouw Van Vliet heeft het er moeilijker mee dat de zaak dicht gaat dan de heer Van Vliet. Zij er vaart het als iets triests zo een leeg- verkoop. Heel langzaam ontstaan er lege plekken op de planken en wordt het stiller in de winkel. Over een paar dagen sluit de drogist voorgoed. omzet is het niet mogelijk om het bedrijf over te doen aan jonge men sen. Daarvoor zijn de kosten te hoog en die komen er niet meer uit", licht Van Vliet toe. En over kosten weten hij en zijn vrouw een woordje mee te praten: "Gas, licht, alles is duurder gewor den. Vroeger kwam er, bijvoor beeld, geregeld een man van de wa renwet om de kruiden te controle ren. Die rook dan even aan de ver schillende potten waarin die krui den zaten en dat kostte dan 30 gul den. De laatste jaren moet ik daar voor 300 gulden betalen. En zo is het met allerlei andere zaken ook gegaan". Het echtpaar Van Vliet ziet niet om in wrok. Het heeft altijd prettig gewerkt aan de Herenstraat en koe stert veel prettige herinneringen. Het bedrijf is gevestigd in 1923 door de uit Ter Aar afkomstige va der H. van Vliet, die na allerlei an dere beroepen te hebben uitgoe- fend, door een neef in het zadel werd geholpen als drogist. In die jaren was er al een flink aantal ne ringdoenden in de Herenstraat. Van Vliet: "In die jaren bestonden toch zeker ook de bakkerszaak van Boogaards en de manufacturen zaak van Nieuwenhuis". In de jaren vijftig kreeg zoon G. van Vliet het grootste aandeel in de zaak, nadat hij zijn vader al sinds 1943 had gassisteerd. "In die jaren waren er veel opschrijfklanten. Vaak moesten we het geld ook thuis gaan halen. De klantenkring was gemengd. Van de nabijgelegen singels kwamen de mensen van stand. In die wijk rondom de He renstraat Woonden arbeiders en kleine ambtenaren", zo herinnert Van Vliet zich. LEIDEN - Tijdens een verkeers controle werd gisteren een 43-jari- ge Voorschotenaar aangehouden die nog tien bekeuringen wegens parkeerovertredingen moest beta len. Bovendien bleek de man nog voor 6025 gulden boetes of 100 da gen hechtenis te hebben uitstaan. De man verbleef enkele uren in een cel op het politiebureau voordat hij het benodigde geld bij elkaar wist te krijgen. Na betaling kon de Voorschotenaar vertrekken. Gemeente: proef gaat gewoon door De heer en mevrouw Van Vliet in hun winkel aan de Herenstraat. Foto's Bekendheid verwierf de zaak met de verkoop van foto-artikelen en het ontwikkelen van films. Vooral na de Tweede Wereldoorlog liep het storm: "De jongens uit de buurt die in Indië zaten brachten hun films hier. Soms kwamen er wel twintig tot dertig films per dag binnen. In die jaren haddèn we ook nog een knecht. Hij heette Jacob Ravensbergen en iedereen dacht dat hij mijn broer was". Tijdens de oorlogsdagen is Van LEIDEN - De auto van een 2l-jarige Leidenaar werd gistermiddag totaal vernield toen deze op de Plesmanlaan uit de bocht vloog en tegen een lantaarnpaal belandde. De wagen vloog na deze aanrijding in brand. De bestuur der, van wie de politie vermoedt dat hij te hard heeft gereden, raakte licht gewond en werd in het Diaconessenzie- kenhuis behandeld. Vermoedelijk is de man tijdens de slip uit de auto geslingerd. foto Ton zajac) LEIDEN - De politie heeft gister middag in de Lieven de Keij straat een set wurgstokjes afgepakt van een 7-jarige jongen. Deze verklaar de de wurgstokjes van zijn tante te hebben gekregen. Het in het bezit hebben van wurgstokjes is in Ne derland verboden. LEIDEN - Een aantal bewoners van de Zeeheldenbuurt maakt be zwaar tegen de proef met de mini- en wijkcontainers die daar op 28 september begint. Zij vrezen voor al dat de wijkcontainers, die door de directie reiniging in elke straat worden gezet ten behoeve van be woners die geen achteromgang hebben, veel overlast zullen ver oorzaken. Op een hoorzitting deze week hebben de bewoners de indruk ge kregen voor een voldongen feit te worden geplaatst. De wijk- en mi- nicontainers komen er eind sep tember, ondanks eventuele bezwa ren. Alleen de plaats van de wijk containers kan nog op verzoek van BëWóners worden gewijzigd. Een woordvoerder van de directie reini ging deelde desgevraagd mee, dat bezwaren over de plaats van de wijkcontainers bij de reinigings dienst kenbaar moeten worden ge maakt. Vervolgens zal naar een an dere plek worden gezocht.' Overi gens worden de wijkcontainers zo veel mogelijk tegen blinde muren gezet. In een enkele straat is er ech ter geen andere plek dan het mid den van de stoep. Een woordvoerder van de bewo ners die bezwaar tegen de proef maken neemt daarmee geen genoe gen. "Die containers zijn zo groot als een garage. Meer dan anderhal ve meter hoog. Ik vrees dat veel mensen, ouderen en kinderen, daar niet bij kunnen. Het vuil zal dan naast de container worden gezet. Met alle gevolgen van dien. De be woners vrezen een enorme stank overlast. Hoewel is toegezegd dat de containers twee keer per week zullen worden geleegd, zullen ze volgens bewoners "broedplaatsen van ongedierte worden". De bewo ners zijn ook bang voor geluids overlast, omdat de containers elk uur van de dag en de nacht kunnen worden gebruikt. Omdat zij zijn af gesloten met een metalen deksel, zal dat veel herrie geven. Ondanks bezwaren van buurtbe woners gaat, aldus de directie rei niging, de proef eind september door. Vorige week hebben de be woners een informatieboekje in de bus gekregen, waarin de plekken van de wijkcontainers staan aange geven. "Wij hebben bij dergelijke proeven in andere wijken ervaren dat er aanvankelijk wel bezwaren zijn, maar dat die doorgaans na ver loop van tijd verdwijnen. Na enke le maanden hoor je niets meer. Ook in de Zeeheldenbuurt zijn een paar mensen het niet met de proef eens. Die moeten waarschijnlijk wennen aan het idee", aldus de directie rei niging. LEIDEN - De eerste fase van de restauratie van stedelijk museum De Lakenhal begint op 26 augus tus, wanneer wethouder Kuijers (cultuur) 's middags om half vier de eerste paal in de grond zal slaan. Het gaat om de restauratie van het kantoorgebouw, Ou^e Singel 28, waarvan het gehele achterhuis een herindeling ondergaat. Dit pand zal tevens worden voorzien van een nieuwe dakverdieping. Voor de restauratie van de uit 1642 dateren de eigenlijke lakenhal is nog geen geld beschikbaar. Tweede onderdeel van het bouw plan is het terugbrengen van het in 1931 afgebroken tussenpand Oude Singel 30. Dit nieuwe deel bestaat uit twee verdiepingen met een trappenhuis. Op de eerste verdie ping komt een zaal voor ongeveer

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11