TAD LEIDEN Weer resten van oude stadsmuur blootgelegd Bewoners willen overlast 'De Illegale' beperken Bij werkzaamheden aan de kade Rapenburg Tal van werkzaamheden in najaar aan Haagweg en het Noordeindeplein Jongen (11) gewond 'Strenge voorschriften stellen in hinderwetvergunning' Leidse Uitmarkt op 5 september Congres over duinbehoud Verdacht van schennis Stel krijgt pak rammel ABP wil alleen over 1982 geld teruggeven Grens gemeentegarantie wordt wellicht verlaagd Cursus voor exporteurs Open dag Centrum voor Vakopleiding Volwassenen LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1987 LEIDEN - Aan het Rapenburg zijn gisteren de resten blootgelegd van de oudste stadsmuur die de stad Leiden in vroeger eeuwen heeft omgeven. Het bijzondere van de vondst is dat ook restanten zijn ge vonden van een vroegere uitkijkto- het bestaan al wel werd aangenomen, maar tot dusver nooit onomstotelijk is bewezen. sen het Rapenburg, de Steen- schuur en de Rijn. Deze stadsmuur dateert van na 1266 toen Floris de De gevonden muurresten heb- Vijfde de gemeente Leiden stads- ben deel uitgemaakt van de stads muur die Leiden heeft omringd toen de stad nog gelegen was tus- LEIDEN - Dit najaar wordt een be gin gemaakt met de vernieuwing van het hoofdriool in de Haagweg, tussen de spoorwegovergang en de Haagbrug. Tegelijkertijd met en aansluitend op deze werkzaamhe den lullen vanaf de spoorwegover gang tot aan de Weddesteeg de no dige herinrichtingswerkzaamhe den worden uitgevoerd. De rijbaan zal na de werkzaam heden geheel worden geasfalteerd (grijs asfalt) met daarnaast fiets stroken van rood asfalt. Op het Noordeinde zullen de beide bus haltes beter worden aangelegd en worden voorzien van abri's. Om de verkeerssituatie op de splitsing Witte Singel/Noordeinde- plein veiliger en overzichtelijker te maken worden op het Noordeind- seplein twee verkeersgeleiders en twee extra oversteekplaatsen aan gelegd. Een oversteekplaats is be stemd voor voetgangers, de andere wordt aangelegd ten behoeve van overstekende fietsers. De over steekplaatsen zullen op het asfalt worden aangegeven door middel van witte blokken. Door fietsers wordt veel gebruik gemaakt van de route Weddesteeg- Rembrandtstraat. Deze schuine oversteek over het Noordeinde wordt door de gemeente echter niet veilig gevonden en daarom ook anders ingericht. Bij de Wed desteeg komt een voorziening waardoor fietsers in het vervolg ge dwongen zu-llen zijn recht over te steken. Op het Noordeindeplein worden vier parkeerplaatsen aangelegd die zijn bestemd voor de daar wonen de en praktijkhoudende huisart sen. Waar mogelijk zullen volgens de gemeente ook elders in de om geving nog parkeerplaatsen wor den aangelegd. Nadat de werkzaamheden zijn afgerond zullen bomen worden ge plant. Bovendien wordt het groen gebied achter de Rembrandtstraat, langs de Witte Singel, in de toe komst openbaar. Het zal dan moge lijk zijn om vanuit het Rembrandt- park via het Boerhaave-scholen- complex door te steken naar dit terrein. Naar verwachting valt dit pas over ongeveer een jaar te reali seren. Wel is de gemeente al bezig meteen herinrichtingsplan voor dit stuk grond. De werkzaamheden zullen steeds aan een kant van de weg plaatsvinden zodat het verkeer wel vertraging ondervindt, maar toch over een rijbaan doorgang kan vin den. Om een en ander te regelen zal een mobiele verkeerslichteninstal latie worden geplaatst. rechten verleende. De vroegste ge schriften die melding maken van het bestaan van de stadsmuur date ren uit 1372, maar het is vrijwel ze ker dat de muur er toen al enige tijd stond. In de geschiedschrijving werd aangenomen dat van de vroege stadsmuur ook een aantal torens deel hebben uitgemaakt. Een be wijs daarvan was tot dusver echter niet gevonden. Dat maakt de vondst van gisteren zo bijzonder omdat de restanten van de toren die aan het eind van de Langebrug (het Rapenburg) heeft gestaan het tastbare bewijs leveren dat de theo rie klopt. De medewerker voor ar cheologisch bodemonderzoek van de gemeente Leiden spreekt dan ook van "een belangrijke vondst die een stukje invulling vormt van de geschiedenis van de stad Lei den". Na de stadsuitbreiding van 1398 had de gevonden stadsmüür geen bestaansrecht meer. Tussen 1398 en 1430 moet de muur zijn afgebro ken, maar wanneer precies is weer niet duidelijk. Informatie daarover is in de loop der eeuwen allemaal verloren gegaan. De stadsmuur met toren is opge trokken uit zogenaamde klooster moppen, een groot formaat bak steen. Rondom de vindplaats zijn ook nog wat scherven aangetroffen van aardewerk, maar dat is minder bijzonder van aard. De gemeente lijk archeoloog is vooral blij met de ngetroffen torenresten. Hij LEIDEN - Een 11-jarige jongen is gistermiddag geraakt bij het spe- ook wel verder willen graven. Dat len. De jongen was in de Mamix- is helaas niet mogelijk omdat de straat op een muurtje geklommen graafwerkzaamheden te dicht bij om een bal te pakken toen hij een de gevellijn van het Rapenburg val maakte. Hij liep daarbij een on- zouden komen te liggen en dan ge- derbeenfractuur op. vaar dreigt voor verzakkingen. Fundamenten van de oudste stadsmuur om Leiden zijn gisteren aan het Rapenburg blootgelegd. LEIDEN - Een aantal den van eetcafé De Illegale Hooigracht verzet zich tegen het verstrekken van een hinderwetver gunning aan deze horecagelegen heid. In een brief aan B en W schrij ven 13 bewoners te het verlenen van z< de problemen met De Illegale, die overigens al een paar jaar draait. ruchtige bezoekers te hebben. De om panden aan de Pancrassteeg bij eigenaar zou zich van hun klachten het etablissement te trekken. Zij weinig aantrekken. "Ook het feit constateren dat dergelijke plannen dat de politie of u als college nau- in strijd zijn met het zojuist onher- welijks adequaat bent opgetreden roepelijk geworden bestemmings bij herhaaldelijke klachten van plan. Zij dreigen zich met alle wet- datmet omwonenden, geeft ons niet het telijke middelen te zullen verzetten vergunning vertrouwen dat met het verlenen tegen dit plan, omdat zij nog ernsti- van een hinderwetvergunning de ger hinder verwachten dan nu al problemen met 'De Illegale' tot het het geval is. Volgens de bewoners is het on duidelijk op welke wijze kan Zij maken zich bezorgd over het feit dat de aanvrager plannen heeft Calligrafie Woensdag 18 augustus start in het buurthuis Cornells Joppensz aan de Lorentzkade 61 een cur sus schoonschrijven (calligrafie). De lessen worden gegeven van 18.30 tot 20.00 uur, de kosten be dragen per 12 lessen 66 gulden (exclusief materiaal). Opgave en inlichtingen via tel. 132462 (al leen woensdagmiddag). Wandelen De wandelsportvereniging Zuid-West houdt op woensdag avond 19 augustus een wandel tocht van 5,10 of 15 km. De start is van 18.00 tot 19.00 bij de kanti ne van VTL aan de Voorschoter- weg. Inlichtingen: tel. 01726- 13470. Tram en trein In het NZH-ontspanningslo kaal aan de Rijnsburgerweg 1 heeft woensdagavond 19 augus tus een dialezing plaats over de tram in Frankrijk. De lezing be gint om 20.00 uur, toegang kost f 2,50. Het jaarprogramma van de afdeling Rijnland van de Neder landse vereniging van belang stellenden in het spoor- en tram wegwezen is verkrijgbaar door storting van f 2,50 tnv penning meester NVBS te Hoogmade on der vermelding van 'program maboekje'. Viswedstrijd De Leidse Politie Sport Vereni ging organiseert samen met de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken op zaterdag 29 augus tus aan de Zijl een viswedstrijd waarvan de opbrengst is be stemd voor de gehandicapten sport. Inschrijving is tot en met 22 augustus mogelijk bij alle hen gelsportzaken in Leiden, de kos ten bedragen 10 gulden. Inlich tingen bij de politie (tel. 258888) of de hengelaarsbond (tel. 312308). Fototentoonstelling Tot en met 23 augustus is in de Hooglandse kerk een fototentoon stelling te zien van natuurfoto- grdaf Arend Wemmenhove. Ook een aantal houtsnijwerken van zijn hand zijn tentoongesteld. De expositie is geopend op maandag van 13.00 tot 15.30 en op dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 15.30 uur. De toegang kost 1 gul den voor volwassenen, 50 cent voor kinderen. LVC In het Leids Vrijetijds Centrum wordt zaterdagmiddag 22 au gustus (14.00 tot 16.00 uur) een informatiemiddag gehouden over het cursusaanbod van het LVC. Het LVC organiseert het ko mend jaar lessen in muziek, akrobatiek, schilderen, haarver- zorging, techniek en volksdan sen. Een gratis cursusboekje kan aangevraagd worden via tel. 146448. Hyperventilatie De Nederlandse Hyperventila tie Stichting is bezig met het op zetten van een gespreksgroep in Leiden. Hierin kunnen mensen die lijden aan hyperventilatie el kaar bijstaan door het uitwisse len van ervaringen. Geinteres- seerden kunnen contact opnemen met Joke de Jongh (tel. 763387), Wiepke Vermeulen (tel. 316928) of buurthuis Morschwijck (tel. 765656). Gymnastiek De gymnastiekvereniging Jahn is deze week met de lessen begonnen. Jahn is aktief in een achttal sportzalen in Leiden. In lichtingen bij tel. 133304, 215995, 763061 of 894489. Een folder over het programma ligt klaar. Duivensport Postduivenvereniging Leider dorp hield een wedvlucht vanuit Reims: 1,4 J. van Laar en zn.; 2 W. Jacobi; 3,8,10 P. Sloos; 5 J. Knijnenburg; 6 E. Broug; 7 R. Kappetein; 9 F. Hogervorst. De wedvlucht uit Duffel: 1 combina tie B en G; 2,7,10 R. Kappetein; 3,4,6 J. van Laar en zn.; 5 Th. Ha- braken; 8 D. van Seggelen; 9 J. Mourits. De Rijnklievers vlogen even eens vanuit Duffel: 1,8 J. v.d. Wal; 2,10 A. de Vries; 3 B. van Mil; 4 T. en T. Kraan; 5,6 J. v.d. Velden; 7 J. Kok; 9 J. Kostert. De wedvlucht uit Reims: 1,10 A. Honders; 2,6 J. Koster; 3,4 J. v.d. Wal; 5 J. en R. van Leyden; 7 J. Kok; 8 A. de Vries; 9 J. Zevenho ven. Het Oosten vloog vanuit Reims: 1,4,5,6,7,8,10 combinatie Van Putten Van Weeren; 2 P. Juffer mans; 3 J. Verbaan; 9. R. v.d. Nieuwendijk. De wedvlucht uit Duffel: 1,4 combinatie Van Put ten Van Weeren; 2 P. Juffermans; 3,5,7,10 R. v.d, Nieuwendijk; 6 T. van As en zn.; 8 A. Pracht9 J Smit. De Zwaluw vloog vanuit Com- piègne: 1,10 P. van Wissen2,5 H. van der Kooij; 3 P. van Leeuwen; 4,7,8 J. van der Kooij; 6 M. Heijne en zn.; 9 J. Hoogervorst. den voorkomen dat van de uitbreiding hinder ontstaat, Zij verkeren in de veronderstelling dat de aanvrage slechts geldt voor Hooigracht 72. Maar volgens een ambtenaar van de afdeling Hinder wet van de gemeente geldt de aan vraag ook voor de panden in de Pancrassteeg, omdat die op de te kening al bij het pand aan de Hooi gracht zijn betrokken. Overigens worden de panden Pancrassteeg 6 en 8 al ten behoeve van De Illegale gebruikt, wat volgens de bewoners niet is toegestaan. Indien B en W de hinderwetver gunning voor het pand aan de Hooigracht geven, dan moet vol gens de bewoners aan een aantal strenge voorschriften worden vol daan en het college zal de naleving ervan nauwlettend in het oog moe als gevolg ten houden. Er zullen, zo eisen de bewoners onder meer, geluidisole- rende maatregelen moeten worden genomen en het door de inrichting geproduceerde geluidniveau moet worden beperkt. Ook moeten ra men en deuren gesloten blijven als er muziek wordt gedraaid en na elf uur 's avonds mag er helemaal geen muziek meer worden gedraaid, vinden de omwonenden. Na twaalf uur 's avonds moet het eetcafé ge sloten zijn, ook voor besloten acti viteiten. Verder moet, vinden de omwonenden, de eigenaar zijn be zoekers erop wijzen dat fietsen niet tegen de gevels van belendende percelen mogen worden gezet en moet elke vorm van geurhinder worden vermeden. LEIDEN - In en rond de Pieters kerk wordt op 5 september de jaar lijkse Leidse Uitmarkt gehouden. Vorig jaar trok deze presentatie van het plaatselijke verenigingsle ven ruim 18.000 bezoekers. Dit maal hebben zich 80 organisaties ingeschreven waarvan er 40 een optreden voor hun rekening ne men. De toegang is gratis. Het is de vierde maal dat de Leidse Uit markt plaats heeft. LEIDEN - Nederland treedt als gastheer op bij een internationaal congres in de Leidse Stadsgehoor zaal waar deskundigen uit elf Eu ropese landen zullen spreken over duinbehoud. Het congres wordt gehouden van 7 tot 11 september. Het heeft plaats ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Stichting Duinbehoud. Daarom wordt een fotoboek 'Duinen: van zand tot landschap' uitgegeven waarvan het eerste exemplaar tij dens het slotsymposium op vrijdag door minister Braks in ontvangst wordt genomen. LEIDEN - Een 24-jarige Oegstgees- tenaar is gisteravond door de Leid se politie aangehouden wegens schennis van de eerbaarheid. De man trok de aandacht van de poli tie toen hij al enige tijd in zijn auto achter twee fietsende meisjes had gereden. Nadat de politie hem staande hield bleek de Oegstgees- tenaar met zijn broek op de schoe nen in zijn auto te zitten. Hij had bovendien teveel gedronken. Na een bloedproef te hebben onder gaan is de man door de politie thuis gebracht. LEIDEN - Een 38-jarige man en een 43-jarige vrouw, beiden uit Lei den, hebben bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Het tweetal zat zondagmiddag op een terras in de binnenstad toen een man en vrouw in een auto langs re den. De vrouw in de auto bleek de man op het terras te kennen uit de tijd dat ze samen een café dreven. Waarschijnlijk omdat er nog wat oud zeer was stapte de automobi list uit en gaf het tweetal op het ter ras een flinke afranseling. De 38-ja- rige Leidenaar liep daarbij een lichte hersenschudding en schaaf wonden op. De vrouw kwam er vol gens de politie vanaf met een zwaar gekneusde pols. LEIDEN - De gemeente is van plan de grens voor het verkrijgen van gemeentegarantie bij de aan koop van een woning te verlagen tot 172.000 gulden. Volgens de ou de regeling werd gemeentegaran tie verleend tot een bedrag van 2 ton bij bestaande woningen meente en rijk nemen bij het ver strekken van gemeentegarantie sa men het risico van de lening. Zij worden aansprakelijk gesteld wan neer de koper onverhoopt niet meer aan zijn financiële verplich tingen kan voldoen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is 275.000 gulden bij nieuwbouw. De het aantal gevallen i de ge meente voor de kosten op moet draaien de laatste j aren sterk terug woning kan betalen, geen ge- gelopen door een betere begelei- meentegarantie nodig heeft. De ge-, meenteraad moet nog een besluit nemen over de nieuwe regeling. Jaarlijks maken zo'n 900 Leide- naren gebruik van gemeentegaran tie, een regeling die de mogelijk heid biedt tot een lagere rente bij het nemen van een hypotheek. Ge- LEIDEN - De Kamer van Koop handel houdt op 3 september een voorlichtingsbijeenkomst voor be ginnende exporteurs waarbij alle aspecten van de handel naar het buitenland aan de orde zullen ko men. De bijeenkomst wordt gehou den in het gebouw van de Kamer aan de Stationsweg 41 en duurt van 13.30 tot 18.00 uur. Opgave en in lichtingen bij de Kamer van Koop handel tel. 250500. ding van mensen die in de proble- i zijn geraakt. LEIDEN - De bewoners van de drie flats aan 'de Zichten' in de Me- renwijk krijgen niet 250.000 gulden maar slechts 50.000 gulden terug van hun huisbaas, het ABP. Dit is het bedrag dat de bewoners van de 262 flats in 1982 teveel hebben be taald aan servicekosten. In tal van kranten heeft gestaan dat het ABP ook de teveel betaalde servicekosten over andere jaren wilde verrekenen. Dat is volgens een woordvoerder van het ABP niet juist: "Er ligt voor het jaar 1982 een uitspraak van de huurcommis- sie voor één flat. Het ABP heeft overwogen deze uitspraak te be strijden. We zijn inmiddels tot de conclusie gekomen dat we de con sequenties van deze uitspraak moeten aanvaarden en deze ook toe moeten passen op de andere flats". Hoe het misverstand over de LEIDEN - Het Centrum voor Vak opleiding van Volwassenen (CVV) houdt op woensdag 2 september een open dag. In het onderkomen aan de Rooseveltstraat 45 kunnen geïnteresseerden tussen 14.00 en 17.30 en van 19.00 tot 21.30 uur ken nis maken met het cursuspakket dat opleidingen voor banen in de bouw, metaal, electromontage en cv-montage omvat. Wethouder Van Dongen (onderwijs) geeft het startsein voor de open dag. Het CW tracht voor werkzoe kende volwassenen nieuwe kansen op de arbeidsmarkt te scheppen. De meeste cursussen duren acht tot tien maanden en bestaan voor het overgrote deel uit handvaardig- heidslessen. De opleiding heeft overdag plaats gedurende 38 uur per week. Aanmelding moet plaats hebben via het arbeidsbureau. Voor werklozen is de opleiding gratis en kan een reiskostenver goeding verstrekt worden. Het CW organiseert ook cursus sen in het kader van de bijscholing van mensen die reeds over een baan beschikken. hoogte van de teruggave in de we reld is gekomen, is nog niet duide lijk. De bewoners van de 262 flats hebben de huurcommissie inmid dels gevraagd ook de servicekos ten over de andere jaren aan een onderzoek te onderwerpen. De be woners denken recht te hebben op nog eens 200.000 gulden omdat ook de andere jaren teveel servicekos ten werden betaald. LEIDEN - Geboren: Willem zv S. van Rossum en A. van der Niet, Susanne Maria dv C.M. de Winter, Jelle Bastiaan zv G.B.M. Verdoorn en M.C. Hoogteij- ling. Gehuwd: J.J. van Dorp en A. van Soest, J.A. Arnoldus en U. Stol, M.M. Frissen en A.A.M. Beniers, N. van Alba- da en M. van Kan, E.N. Jansen en K. van der Linden, C. Maarsen en H.M.C. van Wijchen, F.T.P. Ekelschot en A.A.H.M. Kuijpers, W.F. Libochant en A. Ginjaar. Overleden: P.L.J. van Dam (1911) man, H.M. Nijssen (1910) man, G.H.M. Meijer (1902) vrl.echtg. van A.C. van der Poel, F.G. Campfens (1927) man, L. Pos thumus (1905) man, J.W. Kennis (1908) man, A.J. Cohen Stuart (1917) vrl.geh- .gew. met J.C.M. Everts, Jaswinder Singh (1962) man, P. Mooten (1912) vrl.echtg. van A.P Dozy, A. Kwik (1896) vrl.geh.gew. met W.H. Taffijn, R. Na- nang Mulyana (1979) vrl., A.H. Vrijburg (1919) vrl.echtg. van B.A. van Hartevelt, T. van Driel (1975) vrl., E. van den Dool (1918) vrl.geh.gew. met A. Schutte, C. Sip (1918) vrl.geh.gew. met J.J. Kroon, S.C. Sanders (1973) vrl., P. Bleüie (1900) vrl., A.C. Biesheuvel (1954) vrl.echtg- .van J.C.A.M. Avenel, M.W. van de Wijn- gaard (1930) vrl.echtg. van G. Homborg. STAD LEIDFN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9