Uitstekend maatjesseizoen Bodegraafse spookrijder gepakt na achtervolging Duizenden bezoeken Katwijkse Visserijdagen Diefstal in rtv-winkel Omwonenden woonschip Oude Wetering willen einde aan overlast Kluiskrakers in kraag gevat Inwoner Hazerswoude mishandeld Restauratie molen in Hazerswoudè dit jaar Rijnsburgers aangehouden V PAGINA 8 Will MAANDAG 17 AUGUSTUS i 987 KATWIJK De Nederlandse haringhandel heeft een uit stekend maatjesseizoen achter de rug. De verkoop van Hollandse Nieuwe steeg over de hele linie tussen de 10 en 20 procent, zo becijferde de haringgroothandel, die voor een belangrijk deel in Katwijk is gevestigd. De visverwer- kende industrie uit de kustplaats vierde afgelopen zater dag het einde van het maatjesseizoen met een door vele duizenden mensen bezochte bedrijfspresentatie tijdens de opening van de Katwijkse Visserijdagen. In de overvolle Princestraat wer- muzikaal omlijst door de Harmo- den de verschillende verwerkings- nie Katwijk en een groot aantal technieken van haring getoond, oud-Hollandse spelletjes als tob- van verse haring tot het gezouten betje steken en mastklimmen, produkt, de verwerking tot rookar- waarbij steeds haringprodukten tikelen als bokking, brado en kip per en het maken van verschillen de zuurprodukten en marinades. Deze laatste verwerkingsmethode wordt vooral de laatste jaren door de visverwerkende industrie toe gepast in een poging de haring ook te introduceren als 'snack' op re cepties en feestjes. De grootste trekker voor het pu bliek was afgelopen zaterdag onge twijfeld de mogelijkheid om van al le verwerkte haringprodukten gra tis te proeven. De Katwijkse groot handelaar T. Hoek schatte dat er in de twee uur dat de bedrijfspresen tatie duurde, ongeveer 15.000 ha ringen aan de man werden ge bracht. De demonstraties van de visverwerkende industrie werden HILLEGOM Uit een radio- en te levisiezaak aan de Hoofdstraat is in de nacht van zaterdag op zondag radio-apparatuur gestolen. De da ders gooiden met trottoirtegels de winkelruit stuk en gristen de appe- ratuur mee. De waarde is nog onbe kend. Na de snelkraak verdwenen de daders in een personenauto. te De kustplaats staat deze hele week nog in het teken van de Visse rijdagen, met tot on met zaterdag elke dag activiteiten die verband houden met de visverwerkende in dustrie. Risico Momenteel wordt veel meer dan de helft van de maatjesharing die in ons land wordt verwerkt, aange voerd uit Denemarken. Vooral de vrachtwagens uit Skagen zijn dan ook een vertrouwd beeld in de om geving van het Prins Hendrikka naal en de Industriekade in Kat wijk, waar de grote haringverwer- kende bedrijven zijn gevestigd. In kwaliteit doet het Deense produkt niet onder voor de Hollandse ha ring.. zo meent de Katwijker Haasnoot. De buitenlandse aanvoer is voor Katwijk verder van belang omdat de plaatselijke visverwerkende in dustrie daardoor minder afhanke lijk wordt van de Katwijkse thuis haven IJmuiden. In het verleden is vaak de vrees geuit dat de visver werkende bedrijven langzamer hand uit de kustplaats zouden ver trekken om zich dichter bij de aan- voerplaats te vestigen. "Dat risico zie ik nu niet", zegt Haasnoot. "En dat is in feite maar goed ook, want Katwijk zonder visserij en visserij bedrijfsleven, is Katwijk niet meer". Over de afzet van haringproduk ten in het buitenland is Haasnoot over het algemeen tevreden. "De Nederlandse exporteurs slagen er in om steeds weer nieuwe markten open te breken. Momenteel neemt de uitvoer naar Afrika flink toe. De landen die hier in de periode van 1977 tot 1983, gedurende het vangstverbod voor haring, door ons van makreel werden voorzien, schakelen nu over op de import van haring" De Nederlandse haringexpor teurs krijgen momenteel wel een terugslag door de negatieve publi citeit rond de haringworm in Duits land. "Zoals werd verwacht is de omzet met ruim 50 procent terug gelopen. Het is in deze periode doorgaans wel wat rustiger, in ver band met de vakantietijd, maar dit komt er nog eens bovenop". Er wordt volgens Haasnoot momen teel gewerkt aan een campagne om de Duitsers ervan te overtuigen dat de Hollandse haring volkomen vei lig kan worden gegeten. Aanvoer Volgens de Katwijkse groothan del is de aangevoerde maatjesha ring dit jaar vooral in de maand ju ni van topkwaliteit geweest. Dit in tegenstelling tot wat de visserijbio logen aan het begin van het seizoen voorspelden. Door de koude win ter zou de haring pas in juli en au gustus goed tot ontwikkeling ko men, maar in de praktijk pakte toch anders uit. "De natuur blijft bijzonder onvoorspelbaar, zelfs voor visserijbiologen", aldus de groothandelaar. Bij de verwerking van maatjes haring wordt de aanvoer door Deense schepen voor de handela ren steeds belangrijker. Onder meer door de verkoop van zeven middelgrote trawlers aan Peru mist ons land het scheepstype dat bij uitstek geschikt was voor de aanvoer van de specifieke Holland se Nieuwe. "De nieuwste diep vriestrawlers vissen op veel Noor- derlijker gelegen visgronden, waar doorgaans een wat grotere haring wordt gevangen. Dit produkt is meer geschikt voor de verwerking tot zure haring of bokking", vertelt C. Haasnoot, voorzitter van de Ne derlandse Haringgroothandel. Voor de nieuwe generatie trawlers is vooral een grote aarivoer van be lang en niet zozeer de levering van het kant-en-klare maatjesprodukt. "Een grote vriestrawler voert in een reis van enkele weken een hoe veelheid van ongeveer 25.000 kant jes (vaten van honderd kilo-red.) Direct na de officiële opening z Hollandse Nieuwe goed smaken. aan", aldus Haasnoot. "Als je dat vergelijkt met de oude vleetlog- gers: die hadden een uitstekende reis met ongeveer 500 kantjes". ALKEMADE - "Als het woonschip bij u voor de deur zou liggen, dan was het zo verdwenen". Dat hield een 73-jarige inwoner van Oude Wetering wethouder W. Nugteren (CDA) voor tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening in Alkemade. NOORDWIJK - De politie van Den Haag heeft afgelopen vrijdag twee inwoners van die stad aangehou den die op 24 juli hebben ingebro ken in een garagebedrijf in Noord wijk. Het tweetal deed toen een po ging de kluis van het bedrijf open te branden, maar werd bij dit kar wei gestoord. De Hagenaars vertrokken na de inbraak in een auto van de garage en zijn met dit voertuig enkele we ken blijven rijden. Omdat de Noordwijkse politie het kenteken van de auto via de telex had ver spreid, kon het tweetal uiteindelijk worden aangehouden. Eén verdachte is inmiddels weer op vrye voeten maar de ander zit nog steeds vast. Bij zijn aanhou ding bleek dat hij nog honderd da gen celstraf moet uitzitten. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 19-jarige Hazerswoudenaar is de af gelopen nacht bij de Hooftstraat onder de Julianabrug in Alphen mishandeld. Daarbij liep hij lichte verwondingen op in zijn gezicht en raakte hij zijn fiets kwijt. Van de overvaller ontbreekt ieder spoor. Op het moment dat hij bij de brug arriveerde werd de Hazerswoude naar door een ongeveer evenoude jongen van zijn fiets getrokken en in het gezicht gestompt. Beduusd door de overval liep de fietser in eerste weg. Toen hij zich omkeer de, zag hij zijn overvaller net weg fietsen. Al jaren wordt gezocht naar een op lossing voor een afgemeerd woon schip langs de Kerkstraat in Oude Wetering dat volgens de omwonen den nogal wat overlast veroor zaakt. Het probleem is ontstaan toen het schip een aantal jaren geleden moest worden verplaatst omdat de beschoeiing van de Wetering moest worden vernieuwd. Het schip kwam te liggen vlak bij de kruising van de Wetering en de Ringvaart van de Haarlemmer meer. Voor de omwonenden was deze verplaatsing nadelig vanwege de geluidsoverlast die het aggre gaat dat het schip van elektriciteit voorziet, veroorzaakt. Ook de om geving werd er niet schoner op, vonden de omwonenden. De gemeente Alkemade heeft ju ridisch geen mogelijkheden om het schip te laten weghalen. Omdat het in provinciaal water ligt afge meerd, kan alleen de provincie Zuid-Holland optreden op grond van het vaarwegenreglement. Aangezien het schip de doftrstro- ming van het vaarverkeer ter plek ke niet belemmert, is de provide bereid ontheffing voor het afmeren te geven. De gemeente Alkemade heeft er by het provinciaal bestuur op aangedrongen om het schip naar de Noorder Ringsloot aan de Googermolenweg te verplaatsen, maar daar voelt de provincie niet veel voor. Wel was de provincie be reid het schip wat zuidelijker te la ten afmeren. Hierover heeft zij met de eigenaar, J. van der Tien, over eenstemming bereikt. De gemeente Alkemade moet nog overleg plegen met de omwo nenden. Wel zal zij Van der Tien aanschrijven om geluidwerende voorzieningen te treffen voor het aggregaat. Metingen hebben in het verleden aangetoond dat de geluid- sproduktie van het apparaat on aanvaardbaar hoog is. Kerkstraatbewoner H. de Jong vond het allemaal onvoldoende: "Ik ben geboren en getogen in Alk emade en heb niks te vertellen, ter wijl een vreemde zo maar kan doen waar hij zin in heeft. Mijn vrouw wordt er ziek van. Dat ding moet naar een andere plek". Hij is ervan overtuigd dat als het schip bij Nug teren voor de deur zou liggen, die ook aan de Wetering woont, het probleem zo zou zijn opgelost. Nu ziet Alkemade op tegen de kosten van een verplaatsing, nog afgezien van de vraag waar het schip naar toe zou moeten. i de Katwijkse Visserijdagen liet burgemeester C.A. Bos van Katwijk zich de (foto Dick Hogewoning) Een van de totaal vernielde auto's ter hoogte van de afslag Driébruggen. (toto Nanno Bloupot) ALPHEN AAN DEN RIJN /BO DEGRAVEN - De 19-jarige jonge man die vrijdagnacht op de vlucht sloeg na, onder invloed van alco hol, een aanrijding te hebben ver oorzaakt op de A 12 bij Driebrug- gen, is zaterdagmorgen aangehou den. Hieraan vooraf ging een ach tervolging waarbij naast speurhon den ook een helikopter werd inge zet. De man, afkomstig uit Rijnsater- woude, mishandelde vrijdagavond een meisje in een Alphens café. Toen twee agenten hem daarvoor aanhielden, ontvluchtte hij. Niet lang daarna werd de man gesigna leerd in een bestelbus die zonder verlichting tegen het verkeer in op de Prins Hendriklaan in Alphen reed. Achtervolgd door de politie reed de man enige tijd rond door Al phen waarbij hij tal van verkeers overtredingen beging. Vervolgens zette hij koers naar Bodegraven, waar hij als spookrijder de afrit van de A12 opreed. Na korte tijd kwam hij dezelfde afrit weer af en reed naar Alphen. De Alphense politie deed een po ging hem bij de hefbrug tot stop pen te dwingen, hetgeen mislukte. Hetzelfde gebeurde in Zwammer- dam. De jongen reed weer terug naar de afrit van de A 12 in de rich ting van Utrecht. Ter hoogte van de afslag Drie- bruggen veroorzaakte hij een aan rijding met drie auto's. Een van de ze auto's brandde geheel uit. Daar op verdween de man in het wei land. Zoekakties van politie met speurhonden en een helikopter le verden niets op. Rond zes uur 's morgens trof een krantenbezorger hem aan in de berm bij Waarder en leverde de Rijnsaterwoudenaar af bij de politie, die de jongeman op sloot. Een van de automobilisten die bij de aanrijding was betrokken, een Rotterdammer, moest vrijdag nacht door de brandweer uit het wrak worden bevrijd. Hij werd aan vankelijk vervoerd naar het Bleu- landziekenhuis in Gouda maar is enkele uren later met spoed ver voerd naar het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Het slachtoffer is buiten levensgevaar, maar moet zijn linkerarm missen. Daarnaast heeft hij een beschadigd bekken en diepe vleeswonden over zijn hele lichaam. HAZERSWOUDE - Met de restau ratie van wipmolen Nieuw Leven aan de Dorpsstraat in Hazerswou- de-Dorp wordt mogelijk nog dit jaar begonnen. Als de gemeente raad deze maand instemt met het verlenen van een krediet van 315.000 gulden voor de grote op knapbeurt, kan alleen het weer nog roet in het eten gooien. Maart dit jaar zag het ernaar uit dat de restauratie van de korenmo len nog wel even op zich zou laten wachten. Ondanks toezeggingen van wethouder P. van der Werf liet de financiële toestand van de ge meente het echter niet toe de mo len te restaureren. Dit omdat Ha zerswoude van overheidswege een sterk tegenvallend bedrag voor monumentenbehoud kreeg. Het college van burgemeester en wethouders van Hazerswoude heeft nu voorgesteld het krediet toch maar beschikbaar te stellen. Het belangrijkste argument om de restauratie nu wel voor te schieten is dat de korenmolen uniek is in zijn soort. Burgemeester en wet houders zeggen in het voorstel dat 'deze molen in zijn soort uniek is en het derhalve uit bouwkundig en oudheidkundig oogpunt van be lang is dat de molen wordt behou den. Gezien de toestand waarin de molen verkeert, is een restauratie op korte termijn zeer gewenst'. Afgezien van de wipkorenmolen 't Haantje in Weesp die tot woon- molen werd verbouwd, is de Ha- zerswoudse molen het enige over gebleven exemplaar van dit molen type dat nog in goede staat ver keert en nog compleet is. De molen dateert vermoedelijk uit 1800 toen hij de Boter- of Butterpolder in het dorp droogmaalde. Samen met mo lens aan de Oost- en Westvaart werd hij overbodig toen deze pol der droogviel. De Zwaluw, zoals de molen toen nog heette, werd opgekocht door een meelhandelaar en verplaatst naar de Dorpsstraat. Daar werd hij omgebouwd tot korenmolen. In de veertiger jaren werd de naam ver anderd in Nieuw Leven. Dit nadat de oude wieken waren vervangen door een nieuw aërodynamisch ty pe dat door minder wind kon wor den aangedreven. In 1983 werd Nieuw Leven door enthousiastelingen zo ver opge knapt dat weer graan kon worden gemalen. Dit leek de redding voor de molen, maar al gauw bleek dat een ingrijpende restauratie de eni ge mogelijkheid was om de molen te behouden. Bij veel wind braken bijvoorbeeld delen van de wieken af. De molen staat daarom weer stil, waardoor deze snel achteruit gaat. Het hoogst noodzakelijke on derhoud is wel gepleegd, maar al met al maakt Nieuw Leven een ver waarloosde indruk. Familie Lijkwan wil zelfde vertrouwensarts als familie Kok ALPHEN AAN DEN RIJN/ AMSTERDAM De familie "an de Alphense Regillio Lijk wan, die 21 juli dit jaar in zijn cel overleed, wil de vertrou wensarts inschakelen die ook aktief is geweest in de zaak Hans Kok. Dit is door hun ad vocaat vandaag meegedeeld. Deze vertrouwensarts, de Amsterdammer Schumach- wer, moet hét sectierapport be studeren en de familie advise ren over een mogelijk vervolg. Dat deed hij eerder in de zaak- Kok, de kraker die eveneens is overleden in een Amsterdamse politiecel. In deze zaak wees het onderzoek uit dat de be waarders niet helemaal vrijuit gingen. Regillio Lijkwan werd 21 juli dood in zijn cel gevonden. Vol gens de autoriteiten had'de 25- jarige Alphenaar zelfmoord ge pleegd. De familie vermoedt dat hij in zijn cel is vermoord. Zij zegt te beschikken over aan wijzingen dat de bewakers de man na een uit de hand gelopen woordenwisseling hebben ge wurgd. Paard te water DEN RIJN - Een lastig paard ver koos zaterdag de sloot boven zijn be rijder. Het dier be landde in het water naast de Oranje Nassausingel in Al phen. Het kostte po litie en brandweer het dier weer op het droge te krijgen. Tijdens de red- dingsaktie kreeg een van de brand weerlieden een trap van het paard, en werd met kneuzin gen overgebracht naar het Rijnoord- ziekenhuis. Na be handeling kon hij dit weer verlaten. (foto Nanno Bloupot) NOORDWIJK - Twee Rijnsbur- gers van 20 en 21 jaar oud zijn in de nacht van zaterdag op zondag in Noordwijk aangehouden na het plegen van vernielingen in een ho tel aan de Koningin Wilhelina Bou levard en het lastig vallen van voor bijgangers. De Rijnsburgers konden worden aangehouden nadat medewerkers vari het hotel een goed signalement hadden verstrekt. De politie hield ze staande op de Nieuwe Zeeweg in Noordwijk, waar ze op dat moment enkele voorbijgangers lastig vie- TASJESROOF - Een 74-jarige da me is gisteravond beroofd van haar tas toen zij met haar zoon liep te wandelen aan de Diamantstraat in Alphen. Een 19-jarige Alphenaar sprong uit de struiken en griste de tas uit haar hand. In auto's rijdende voorbijgan gers zagen het gebeuren en achter volgden de jongen en leverden hem af bij de politie. Sleuteliies v vakjes n ir keuze aankruisen BETALINGSWIJZE: Ik betaal kontant O Ik stuur u een giro-, bank- ol Eurocheque, samen mei de tekst voor mijn advertentn D U stuurt mi| per accept-girokaart een rekening D Ik wil deze advertentie onder nummer plaatsen Om dit door u aan ie laten geven in de tekst en voor het opsturen van de reacties betaal ik f 6,40 extra pee plaatsing. NAAM: ADRES: WNPL: POSTC: HANDTEKENING Per post? Dan deze bon In een enveloppe zónder postzegel opsturen naar: Leidsch/Alphens Dagblad - afdeling Sleute 0050 2300 VB Leider PLAATSINGSDATUM. breedte 1 kolom 4cm) Q 2 kolom 8cm) kontante betaling AANTAL REGELS ïccept- qirokaart 1 6,- 9,- 2 6,- 3 9,- 9,- 4 12,- 12.- 5 1S,- 15,-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8