TAD LEIDEN STR«r Opknapbeurt flat Agaatlaan LEIDSCH DAGBLAD Kosten geraamd op zes miljoen gulden Waardgracht Man rijdt in op portier van AZL s MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 LEIDEN - De Agaatflat in het Leidse Morskwartier wordt ingrij pend gerenoveerd. De 280 meter lange flat, zo'n 15 jaar oud, wordt binnenstebuiten gekeerd, in vieren gedeeld en (gedeeltelijk) van «en nieuwe spectaculaire buitenkant Het gaat allesbehalve om een simpele onderhoudsbeurt. De ope ratie waarmee de Woningbouwver eniging Leiden dit najaar van start wil faan, zal maar liefst twee jaar du- n en zo'n zes miljoen gulden gaan kosten. Uitgangspunt is het wonen in en om de Agaatflat aan zienlijk te verbeteren. De huidige straat gaat zelfs geheel verdwijnen en komt aan de andere kant van het flatgebouw terug. Het plan omvat voorts de bouw van vier nieuwe entrees die aan de nieuwe straat komen te liggen en die de flat in vier kleinere flatge bouwen zullen opdelen. Die split sing wordt bereikt door de galerij en in het midden, tussen twee en trees in, af te sluiten. Een galerij is dan maximaal nog maar zes wonin gen groot en bovendien niet meer vrij toegankelijk voor vreemden. Naast de gesloten galerij deuren komen bellen en postvakjes. Bij elke ingang komen een ruime hal en twee liften zodat men geen last meer heeft van storingen of verhuizingen. Van een entreehal zullen straks nog bewoners van 50 woningen gebruik maken. De vuil- stortkokers verdwijnen. Vuilnis zakken kan men straks kwijt in af gesloten ruimtes naast de lift op de begane grond. Glazen torens De nieuwe liftschachten worden als het ware tegen de buitenkant van het gebouw 'aangeplakt'. Ze worden opgetrokken uit glazen bouwstenen en 's nachts verlicht zodat ze op reusachtige lampions lijken. Dit spectaculaire nieuwe ui terlijk wordt nog versterkt door ge kleurde neonbuizen die bovenop LEIDEN - Een politie- en een personenauto werden zaterdagmiddag totaal vernield toen zij op de kruising Vijf Meilaan/Churchilllaan op elkaar reden. De politiewagen trachtte met sirene en zwaailichten de kruising te passeren maar bleef onopgemerkt door een 21-jarige bestuurder uit Voorschoten die met hoge^ snelheid op de politiewagen knalde om tegen een lantaarnpaal tot stilstand te komen. De passagier raakte licht gewond. De politiewagen was op weg naar een brandje i de Voorschotenaar 1 de Zoeterwoudseweg. (foto Jan Holvast) de twintig meter hoge glazen to rens komen en de verschillende nieuwe ingangen 's avonds en 's nachts extra zullen markeren. De gehele begane grond van de Agaatflat wordt ook veranderd. De garages onder het gebouw, die nu in belangrijke mate bijdragen aan het verpauperde uiterlijk van de flat, zullen verdwijnen. Ook de ber gingen worden opnieuw inge deeld. Op de begane grond komen straks 14 nieuwe woningen met een tuintje op het zuiden, dat is de kant waaraan nu de Agaatlaan ligt. Aan deze zijde komt ook een aantal te huren volkstuintjes, peuter- speelplaatsjes en een fiets- en voet pad. De flat zelf zal ook een flinke on derhoudsbeurt krijgen. De galerij en en balkons worden geschilderd, de dakbedekking vernieuwd, kop- gevels en het dak geïsoleerd, de cv- installatie vernieuwd en aangeslo ten op de stadsverwarming. Wan den en vloeren in de trappenhui zen zullen worden betegeld in fraaie motieven. "De Agaatlaan wordt straks een chique flat", zegt de maker van het plan, de Voorhoutse architect Fons Verheijen. "Bij elke entreehal komt een woning met kantoortje voor een beheerder die er op toe ziet dat de hal en de liften schoon zjjn en die kleine reparaties uit voert zodat de flat er ook mooi blijft uitzien". Voor de bewoners, die tijdens de opknapbeurt niet uit hun huis hoe ven, blijven de woonlasten na de uitvoering van het onderhouds- en verbeteringsplan nagenoeg het zelfde. Alleen extra's, zoals isole rende beglazing, zullen worden doorberekend in de huur. Voor za ken als beheer en liften komt vol gens berekeningen van de woning bouwvereniging geld vrij uit de la gere stookkosten die het gevolg zijn van de verbeterde cv-installa- tie. Aan de Agaatlaan en Turkoois laan worden volgend jaar ook nog tien zogenaamde urban villa's ge bouwd. Dat zijn vrijstaande bouw- blokjes met elk drie patiowonin gen en twee garages die deel uit maken van het verbeteringsplan voor de Agaatlaan en omgeving. De woningbouw is mogelijk door het verleggen van de Agaatlaan naar de noord-kant van de flat. De twintig garages in het bouw plan dienen als vervanging voor de Zoals op bovenstaande tekening gaan de liftentorens er uitzien die tegen de Agaatflat worden 'aangeplakt'. Omdat de torens worden opgetrokken uit glazen bouwstenen zullen ze er 's avonds en 's nachts uitzien als reus achtige lampions. weggesloopte garages onder de Agaatflat en worden zodanig gesi tueerd dat de woningen in de bouwblokjes er geen last van heb ben. Het gaat hier om 30 luxe wo ningen, tussen het groen gelegen, OVER De Waardgracht is niet meer wat het is geweest. De gracht ver wierf grote bekendheid in de pe riode voordat de bouwvallige huisjes samen met die van de Oranjegracht, in de jaren zestig tegen de grond gingen. Voor Lei- denaren was de gracht een be zienswaardigheid door de fami lies die zich pontificaal op de stoep posteerden, het wasgoed dat op de grond en over houten hekken en brugleuningen hing, de geiten die op de walkant ston den en de peurbakken die in de gracht lagen. De Waardgracht is gegraven in 1660 nadat het stadsbestuur be sloten had tot de zevende stads uitleg. Het gebied tussen Heren gracht en Zijlsingel werd zo doende bij Leiden getrokken. Op de plaats van de Waardgracht lag vóór die tijd een watertje dat 't Slootje Gods genoemd werd. Op uitbreidingsplannen staat de naam Prinsengracht vermeld, die dus dezelfde strekking heeft als de daarnaast gelegen Oranje- gracht. Toch is het bij de bevol king Waardgracht gaan heten. Waard is een oud Nederlands woord en betekent landstreek die geheel of gedeeltelijk is om sloten door rivieren. De Leidse Waard was oorspronkelijk het gehele gebied tussen de Nieuwe en Oude Rijn. De naam is dus niet helemaal uit de lucht komen vallen, maar opmerkelijk is wel dat een naam die verwees naar de stadhouder kennelijk niet aansloeg. Over de bewoners van de Waardgracht zijn vele verhalen bekend. Zo schijnt er een duide lijk verschil te zijn geweest in uit spraak van het Leids tussen een bewoner van de Waardgracht en iemand van bijvoorbeeld de Lan- gegracht. Bekend en talrijk zijn de verhalen over de saamhorig heid van de Waardgrachtbewo- ners. De buurt heeft bij buiten staanders altijd bekend gestaan als de Leidse Jordaan. Doorbraak Uit de vroegste stadsplannen blijkt al dat het gebied Heren gracht-Zijlsingel enigszins afge sloten* is van de rest van de stad. De wijk werd door critici achter af ook gekenschetst als doodlo pend. Zij werd pas ontsloten toen de katoenfabriek werd afgebro ken, zo ongeveer op de plaats van het Gewestelijk Arbeidsbureau en de brug in de Oosterkerk straat. Een bewoner van de Waardgracht kon slechts zigzag gend door stegen en over brug gen met een flinke omweg de Hooigracht bereiken. De Ir. Driessenstraat en Oosterkerk straat dateren pas uit de vijftiger, respectievelijk dertiger jaren. Bovendien kwam pas veel later de brug bij de meelfabriek over de Zijlsingel tot stand. Kortom, als je niets op de Waardgracht te zoeken had, kwam je daar ook niet. De Ir. Driessenstraat en Oos terkerkstraat zijn door de bewo ners jaren lang de doorbraak ge noemd. De doorbraak had voor de bewoners het gevolg dat er pottekijkers kwamen. Met grote, verbijsterde ogen keek men naar- de taferelen die zich op de Waardgracht afspeelden. Een Leidse die in de buurt is geboren en na haar trouwen ook op de Het bekende beeld van wasgoed o de Nieuwe Rijn zichtbaar. Een foto uit 1 Waardgracht is gaan wonen, kan zich dat goed herinneren. Ach teraf kan ze zich de verbazing van mensen die niet op de Waardgracht woonden ook wel voorstellen. "Maar we konden toch niet anders. We hadden geen ruimte om de was binnens huis of in de tuin te drogen. Waar moesten we de kinderen laten? Daar komt bij dat de bewoners over het algemeen goed met el- I kaar konden opschieten en dus was het geen probleem om 's avonds buiten met je buren te kletsen", zegt de vrouw, die lie ver niet met naam en toenaam in de krant wil komen. Het idee van achterbuurt be strijdt ze in onvervalst Leids hef tig. "Natuurlijk werd er wel eens bij ons gevochten, werden vrou wen door mannen geslagen. Maar dat gold niet voor alle ge zinnen. Overal heb je kaf onder het koren. Het verschil lag hierin, dat bij ons alles op straat gebeur de. Iedereen kon het zien. Terwijl in de kouwe-aardappelen-buurt- en (ze wijst richting Zeehelden buurt, waarvan de bewoners vol gens haar op zondagmorgen met veel koude drukte de Waard gracht passeerden op weg naar de kerk aan de Herengracht) al les achter de nette gordijntjes verborgen bleef. Met de reputatie van de Waard gracht is iets heel vreemds. Be kend is bijvoorbeeld het was goed dat buiten te drogen hangt. Maar het wasgoed is toch een te ken dat alles schoon en netjes is? "Er was niemand die vergat om op vrijdag het straatje te schrob ben en de deurbel te poetsen. We hadden het thuis misschien niét breed, maar de Waardgracht om die reden als een smerig iets te bestempelen, is niet eerlijk". Ze wisten natuurlijk ook wel dat het water in de gracht ver schrikkelijk stonk en de huizen krotten waren. "Wat konden wij daaraan doen? Het water stonk doordat de gemeente het maken van een dam in de Waardgracht goedkoper vond dan het bouwen van een brug". Nu heeft het stin kende water in de Waardgracht in een verder verleden een be langrijke rol gespeeld. Als er in Leiden een epidemie van welke ziekte ook heerste, kon je er don der op zeggen dat de Waard gracht daarbij betrokken was. Pas heel laat kreeg men in de ga ten dat het open riool, dat de gracht in feite was, weieens iets met de verspreiding van die ziek ten te maken kon hebben. In de jaren zestig zijn de ver vallen huisjes van de Waard- en Oranjegracht tegen de vlakte ge gaan. Het is de vraag of de ver krotting van de huizen de ge meente niet te verwijten is. Ja renlang is daar niets aan gedaan tot plotseling op de deuren bor den werden gespijkerd met de tekst: Onbewoonbaar verklaar de woning. Bewoners voelden zich gebrandmerkt. De mensen verlieten gehoorzaam de wonin gen waarin ze hun hele leven hadden gewoond. De discussie over het lang braakliggen van het totaal kaalgeslagen gebied en het al dan niet dempen van de Waardgracht, ging tenslotte vol ledig over de hoofden van de Waardgrachtbewoners heen. De Waardgracht is gedempt en weer opengegraven, het oude- liedenhuis Het huis op de Waard is er gebouwd en er zijn nieuwe woningen neergezet. De Waard gracht zal echter nooit meer wor den wat het geweest is. MEINDERT VAN DER KAAIJ n de heer J.P.M. de Baar). met een tuin of terras en daarom met een iets hogere huur dan de flats in de omgeving. Het totale onderhouds- en verbe teringsplan gaat veel geld kosten. Zo'n zes miljoen gulden, exclusief de bouw van de extra woningen. De verbeteringen worden echter noodzakelijk geacht omdat de Wo ningbouwvereniging Leiden vreest dat het toch al slechte woonklimaat in de Agaatflat en omgeving de komende jaren an ders nog verder achteruit zal gaan. Vandalisme, vervuiling, hoge on derhoudskosten en dreigende leeg stand moeten nu een halt worden toegeroepen anders lukt het nooit meer. Dan komt de Agaatflat in een vicieuze circel terecht, denkt men bij de woningbouwvereni ging. Het onderhouds- en verbete ringplan moet er, samen met het beoogde kleinschaliger karakter van de flat en de verhoging van de sociale controle, uiteindelijk toe leiden dat het tij keert. Delbewoners van de Agaatflat staan in meerderheid positief te genover de plannen van de wo ningbouwvereniging en ook de ge meente wil meewerken aan het plan om de Agaatlaan de verleg gen. De bedoeling is dat eind dit jaar met het onderhouds/verbete- ringsplan wordt gestart en dat eind 1989 het volledige plan, inclusief de nieuwbouw, zal zijn gereali- LEIDEN - Een 30-jarige Leidenaar is gisteravond met zijn auto op een portier van het AZL ingereden. De portier kon op het laatste moment opzij springen. Eerder had de man gedreigd op een politiewagen in te rijden. De man wordt er van verdacht zijn ex-vrouw mishandeld te heb ben. De vrouw werd gisteravond in het AZL opgenomen. Toen de man bij de vrouw op bezoek wilde gaan, werd hem door personeel van het AZL de toegang ontzegd. Daarop ontstond een vechtpartij waarbij een arts en een broeder een klap opliepen. Toen de Leidenaar het ziekenhuis verliet, reed hij in op een portier die hem tot stilstand wilde dwingen. De auto van de man - die een oude bekende van de politie is - is vannacht teruggevon den in Oegstgeest. De man heeft inmiddels contact met de politie gezocht en beloofd zich vandaag te zullen melden. Mostert bevorderd tot hoofd commissaris LEIDEN - Korpschef H. Mostert van de Leidse politie is bevorderd tot hoofdcommissaris. Zijn rech terhand J. la Riviere heeft ook pro motie gemaakt en mag zich nu commissaris noemen. Burgemees ter Goekoop maakte de beide pro moties vanmiddag officieel be kend. Voormalig korpschef Van Voorden is met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1986 tot hoofdcommissaris bevorderd. Politieman trekt pistool LEIDEN - Naar vanochtend be kend werd heeft een agent van de Leidse politie in de nacht van vrij dag op zaterdag zijn pistool getrok ken om een zestal Leidenaars in bedwang te houden. De agent in burger trachtte samen met een col lega het zestal aan te houden toen een van hen een mes trok en de agent te lijf wilde "gaan. Het zestal viel voorbijgangers op de Haarlemmerstraat lastig en trachtte hen te beroven onder be dreiging van een mes. De twee agenten wisten vier Leidenaars (16, 17, 19 en 20 jaar) aan te houden. Gisteren en vanochtend werden de andere twee (beiden 17 jaar) in hun woning opgepakt. Alle zes zitten vast op het politiebureau, zij zullen woensdag voorgeleid worden. Het zestal heeft tegenover de politie verklaard een groot aantal mensen te hebben geslagen. Twee mensen hebben inmiddels aangifte van mishandeling bij de politie gedaan. De politie verzoekt andere slacht offers zich te melden (tel. 258888). Flinke buit bij inbraak in Merenwijk LEIDEN - Uit een woning aan de Iepenrode in de Merenwijk is het afgelopen weekend 9000 gulden gestolen. De inbrekers, die een ruit aan de achterzijde van de woning insloegen om binnen te komen, na men voorts een CD-speler, een vi deorecorder, twee spaarbankboek jes en een camera mee. De bewo ners waren op het moment van de inbraak niet thuis. Sloop van voormalige bronsgieterij toegestaan DEN HAAG/LEIDEN - De voor malige bronsgieterij aan het Leidse Ruime Conciëntieplein, de Vliet en de Kampersteeg mag worden ge sloopt. De waarnemend voorzitter heeft vanmorgen een verzoek schorsing van de sloopvergunning afgewezen. Omwonenden hadden het schor- singsverzoek ingediend omdat ze bevreesd zijn voor schade aan hun woningen en de bodemverontrei niging die al is geconstateerd on der het pand. om de precieze verontreiniging vast te stellen is sloop noodzakelijk. De omwonen den zijn bovendien bartg dat het terrein lang braak blijft liggen. Het bouwbureau Bakêls Ouwerkerk bv heeft echter laten weten snel met de bouw te willen beginnen. Er komen woningen. Tijdens de hoorzitting over deze zaak liet mr. Van Zeben al door schemeren dat de omwonenden bij hem aan het verkeerde adres zijn. Als ze schade ondervinden van de sloop of de nieuwbouw moeten ze een gerechtelijke procedure aan hangig maken. Politie neemt werpsterren in beslag LEIDEN - De politie heeft zater dagmiddag een tweetal werpster ren in beslag genomen. Zij waren eigendom van een 12-jarige jongen die er in de Havikshorst met twee vriendjes mee aan het spelen was. Het is de eerste maal dat de Leidse politie met het fenomeen werpster ren geconfronteerd wordt. Het in het bezit hebben van werpsterren is verboden. STAD LEIDEN STAD LTTUE N STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7