'Golf wordt met mijnen zonodig bezaaid' DAAR STAAT U. ZATERDAGAVOND. MET'N ZENDING VOOR ITALIË DIE DE DEUR UIT MOET. Mijnwerkers willen praten over inperken van geweld Weer uitstel besluit over gevechtsvliegtuig Israël Nieuw dreigement van Iran Steun voor Lange's anti-kernwapenbeleid Gefrustreerde VS-diplomaat neemt ontslag Zevenling Weer coalitie SPD/FDP ER IS 'N ZEKERE MANIER, BEL DE DHL KOERIER. 06-0552 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 SINGAPORE - De Labourrege- ring van premier David Lange in Nieuw Zeeland is opnieuw geko zen voor een termijn van drie jaar. De 45-jarige advocaat versloeg zon der veel moeite zijn rivaal van de Nationale Partij, Jim Bolger, die in zijn verkiezingsrede had verklaard dat, als hij zou winnen, zijn partij de betrekkingen met Washington zou herstellen en Amerikaanse atoomschepen toestemming zou geven om in de Nieuwzeelandse wateren te varen, op voorwaarde dat zij de anti-kernwapenwetten van het eiland zouden respecteren. Labour won 56 van de 97 zetels in het parlement, terwijl de Natio nale Partij de rest op haar naam mocht bijschrijven. Lange heeft in de afgelopen drie jaar vergaande cent, een verhoging van de rente tot 30 procent en werkloosheid voor 120.000 van de 3.3 miljoen Nieuwzeelanders. Niettemin won Labour met een comfortabele meerderheid van 15 zetels de ver kiezingen. Lange, bekend om zijn geestige, maar vaak ook bijtende opmerkingen, verklaarde dan ook: MANAMA/BAHREIN (AP/Rtr/AFP/DPA/UPI) - De voorzitter van het Iraanse parlement, 0_„ir„. Rafsanjani, heeft gisteren gezegd dat Iran mijnen kan maken „als zaadjes" waarmee de econo°mische hervormingen inge- Perzische Golf bezaaid zal worden als Irak de aanvallen op de Iraanse olie-installaties roerei In_ zijn buitenlands ^beleid voortzet. Enkele uren eerder had Irak twee olievelden in het zuidwesten van Iran gebombar deerd. De aanvallen waren volgens Bagdad bedoeld om Iran te dwingen een VN-resolu- tie, waarin tot een wapenstilstand wordt opgeroepen, te aanvaarden. WASHINGTON (AP/Rtr/UPI) - Philip Habib, de speciale Ameri kaanse gezant voor Midden-Ameri- ka, heeft ontslag genomen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend ge maakt. Habib, die alom geldt als een zeer bekwaam diplomaat, zou volgens ingewijden tot zijn besluit zijn gekomen omdat zijn aanbeve lingen ten aanzien van het Ameri kaanse beleid in Nicaragua keer op keer door president Reagan terzij de werden geschoven. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken ver klaarde evenwel dat Habib had be sloten zich terug te trekken omdat hij zijn taak gewoon als beëindigd zou beschouwen. Reden daarvoor zou volgens de voorlichter het feit zijn dat vorige week in Guatemala- stad een vredesplan voor Midden- Amerika werd aangenomen dat een aanzienlijke versterking bete kent van het proces naar oplossing van de politieke tegenstellingen in die regio. Het was een publiek geheim dat Habib met zijn opvattingen oplossing van het Middenameri- kaanse conflict, waarin hij steeds onvoorwaardelijk werd gesteund door minister van buitenlandse za ken Shultz, een aantal felle botsin gen heeft gehad met president Reagan. Zowel Habib als Shultz zouden voorstander zijn van direc te besprekingen tussen Washing ton en Managua. President Reagan zal bij het Amerikaanse Congres vóór 30 sep tember geen voorstel indienen voor nieuwe financiële hulp aan de Contra's. Dit deelde de woordvoerder van het Witte Huis, Fitzwater, zaterdag mee na het wekelijkse radiopraatje van de president vanuit zijn ver blijf in Santa Barbara. Op 30 sep tember loopt de hulp aan de Con tra's af en tot voor kort werd ver wacht dat Reagan vóór die tijd een verzoek tot hulp ter hoogte van 140 miljoen dollar zou indienen. Vori ge week .zei een regeringsfunctio naris dat de president na eind sep tember wellicht alleen komt met een voorstel om de periode te over bruggen van 30 september tot 7 no vember, de dag dat de termijn af loopt van het vredesplan voor Mid- den-Amerika. In het noorden van Nicaragua woeden momenteel zware gevech ten tussen regeringstroepen en de Contra's. Naar schatting 2.000 door de Verenigde Staten gesteunde op standelingen leveren daar slag met zes bataljons Nicaraguaanse mili tairen. De opstandelingen zijn in het berggebied bij de grens met Honduras ingesloten en zouden voor hun bevoorrading geheel af hankelijk zijn van nachtelijke CIA- vluchten. Een militaire woordvoerder in Managua zei dat de huidige ge vechten „van zeer groot belang voor het land zijn". De verliezen van de Contra's zijn nu al „onher stelbaar", aldus de woordvoerder. Naar schatting 5.000 Contra's zijn de afgelopen maanden vanuit Hon duras Nicaragua binnengedron gen. Tot nu toe zijn ongeveer 1.500 opstandelingen gedood. Meer dan 340 rebellen hebben zich overgege ven. Hoe groot de verliezen aan re geringszijde zijn werd niet bekend gemaakt. Buitenland kort Rafsanjani zei dat de Iraakse aan vallen op Iraanse olie-installaties de oorzaak waren van de gevaren voor de scheepvaart in de Perzi sche Golf, maar dat Iran de olie-ex- port over deze belangrijke water weg zonodig geheel stil kan leggen. „Als de wereld bezorgd is om de veiligheid in de Perzische Golf, moet een eind worden gemaakt aan de wandaden van Irak," zei hij volgens het Iraanse persbureau Ir- na. Iran wordt algemeen verant woordelijk gesteld voor de mijnen, maar heeft zelf de Verenigde Sta ten beschuldigd. In de Golf van Oman werd dit weekeinde voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten door duikers en patrouilleboten gezocht naar de vijf man die ver mist worden nadat het bevoorra dingsschip Anita op een mijn was gelopen en gezonken. Eerder was een ander bemanningslid aan zijn verwondingen bezweken. De druk ke ankerplaats voor de kust van Fujairah is gesloten. Gisteren brachten scherpschutters van het leger van de Verenigde Arabische Emiraten twee mijnen tot ontplof fing bij Fujairah. De mijnen waren zaterdag al gesignaleerd, maar ver der afgedreven en toen opnieuw gevonden. De afgelopen week zijn zeker al zes mijnen gezien. Het Amerikaanse marinevaar tuig Guadalcanal, met acht mijnen- vegende helikopters aan boord, is gisteren in de Perzische Golf aan- 'de -gekomen LIVERPOOL (Rtr/AFP/UPI) - Een 27-jarige vrouw, wier echt genoot met een hormoonprepa raat was behandeld, heeft zater dag een zevenling gebaard. Een van de zeven kinderen, vier meisjes en drie jongens, stierf een half uur na de geboorte. De baby's, met een gezamenlijk gewicht van acht pond, werden 14 weken te vroeg geboren. De bevalling vond met de keizers nede plaats. Een woordvoerder van de kraamkliniek zei dat alle kinderen 'in slechte toestand' verkeren. Hun overlevingskans wordt op vijftig procent ge schat. De geboorte van een zeven ling is in Groot-Brittannië niet eerder voorgekomen. Het re cord was tot dusver bij zeslin- gen blijven steken, vijf bekend zijn. volgde hij een strikt anti-kernwa penbeleid. Dat leidde tot het uittreden uit het 36 jaar oude Anzusverdrag. een defensieakkoord tussen de Ver enigde Staten, Nieuw Zeeland en Australië. Lange is ook een fel te genstander van Franse atoomproe- ven in de Stille Oceaan. Onder de ambitieuze leiding van Amerikaanse olieconcern dat de minister van financiën Roger fabriek exploiteert, is er geen spra- Douglas heeft de Labourregering ke van mogelijke sabotage. Hij zei de subsidies voor de boeren en de dat de brand, die werd gevolgd beschermende maatregelen voor door twee zware ontploffingen, de industrie afgeschaft en tegelij- vermoedelijk door kortsluiting is kertijd de inkomstenbelasting ver- veroorzaakt. Over de omvang van laagd. de schade kon Aramco nog geen Dit beleid van Douglas leidde tot mededelingen doen. een inflatie van ongeveer 20 pro- Bij een brand in een fabriek voor de produktie van vloeibaar gas in Saoedi-Arabië zijn zaterdag vier ar beiders gewond geraakt. Volgens woordvoerder van Aramco, het door Bob Mantiri „Wat een opmerkelijk land, wat een opmerkelijk oordeel". Het is voor het eerst sinds 1946 dat de socialistische partij in Nieuw Zeeland erin slaagt om voor een tweede achtereenvolgende ter mijn aan de macht te komen. Lange zal in de loop van deze week zijn nieuwe kabinet bekend maken. Diplomatieke waarnemers zijn benieuwd wie hij op defensie zal benoemen. De nieuwe minister krijgt er een taak bij. Hij zal ook verantwoordelijk zijn voor het nieuwe ministerie voor ontwape ningszaken. Labours politiek voor kernont wapening zal de voornaamste lei draad worden van het buitenlands Het 18.000 ton metende amfi bisch aanvalsschip voer zaterdag ongemerkt door de Golf van Hor- moez en ligt momenteel voor anker bijna 50 kilometer ten noordoosten van Bahrein. De Sea Stallions als mede gevechtshelikopters voerden gisteren reeds patrouillevluchten uit, zo werd gemeld. Washington besloot de Guadacanal naar de Perzische Golf te sturen nadat de onder Amerikaanse vlag varende olietanker Bridgeton vorige maand op een mijn liep. De Amerikaanse helikopters zouden zeer spoedig kunnen worden ingezet ter be scherming van het konvooi tan kers dat in Koeweit wacht om uit te varen. De Iraanse minister van buiten landse zaken Velayati heeft giste ren gezegd dat zijn land bereid is secretaris-generaal Perez de Cuel- lar van de Verenigde Naties te ont vangen voor een .gesprek over de veiligheid in de Perzische Golf. Die stap komt onverwacht omdat Iran de volkerenorganisatie heeft ge laakt vanwege haar weigering om Irak als agressor aan te duiden. Bij een goudmijn van de Anglo American Company ten zuidwes ten van Johannesburg raakten za terdag 24 mensen gewond toen de bewakingsdienst traangasgranaten en rubberen kogels afvuurde. Vol gens het mijnbedrijf vielen staken- JOHANNESBURG (Rtr/AFP) - De leiders van de circa 300.000 staken de zwarte mijnwerkers in Zuid- Afrika hebben gisteren besloten in te gaan op de uitnodiging van 's lands grootste mijnbedrijf, Anglo American Corporation, om te pra ten over mogelijkheden het toene- de mijnwerkers werkwilligen mende geweld in te dammen. Vol- De NUM spreekt dit tegen, gens de Nationale Unie van Mijn werkers (NUM) zijn ongeveer 240 mensen gewond geraakt en meer dan 200 gearresteerd sinds de sta king, de grootste in de geschiede nis van Zuid-Afrika, vorige week zondag uitbrak. de staking te willen breken. Hij sprak over 'barbaarse acties' bij de mijnen van de kant van de autori teiten die de staking met geweld de kop in zouden willen drukken. Volgens de mijnbedrijven is op sommige plaatsen hun veiligheids personeel aangevallen door - in sommige gevallen zwaarbewapen de - stakers, die zich hebben ver- Ramaphosa zei dat de besprekin- schanst in de pensions van de mij- Bovendien zouden militante stakers werkwillige arbeiders ter- de NUM en de mijnbedrijven roriseren. Anglo American sinds het begin van de staking, die schuwde zaterdag de mijnwerkers Cyril Ramaphosa, de secretaris generaal van de Nationale Unie van Mijnwerkers (NUM), zei dat tij dens een bijeenkomst van 200 NUM-functionarissen besloten is met Anglo American Corporation te gaan praten over het geweld. Te gelijkertijd liet hij echter weten dat de staking bij de goud- en kolen mijnen onverminderd doorgaat totdat alle eisen van de vakbond zijn ingewilligd. ongeveer de helft van Zuid-Afri ka's goudmijnen en een vijfde van zijn kolenmijnen heeft getroffen. De vakbondsleider sprak berich ten tegen dat de bond, die een loonsverhoging van 30 procent eist, gas terug zou nemen. „De sta king gaat door totdat er een ak koord is bereikt", aldus Ramapho- De secretaris-generaal van de NUM beschuldigde het blanke be wind ervan zich aan de kant te scharen van de mijnbedrijven en beleid. Een van de beloften van Lange is dat hij een ontwapenings conferentie zal organiseren van landen in de Stille Oceaan. Maar het zal niet makkelijk zijn deze verkiezingsbelofte na te ko men. Australië stelt zich op het standpunt dat het Anzuspact met de VS van essentieel belang is voor zijn defensie. De regering van Bob Hawke wil onder de Amerikaanse atoomparaplu blijven. Premier Hawke is van plan om volgende maand naar Nieuw Zee land te gaan om de kwestie met zijn socialistische collega te be spreken. Minister van buitenland se zaken, Bill Hayden, waarschuw de onlangs nog voor de toenemen de invloed van de Sowjet-Unie in de Stille Oceaan. Lange's anti-kernwapenbeleid zal mogelijk ook de handelsbetrek kingen tussen Nieuw Zeeland en de Europese landen onder druk gaan zetten. Lange heeft tijdens de verkiezingen gezegd een krachtig tegenstander te zijn van de Franse atoomproeven in de Stille Oceaan en hij streeft ernaar de Fransen uit het Mururoa-atol weg te krijgen. David. Lange - opmerkelijk oordeel - (foto AP) Voorts is Lange tegen de Franse koloniale aanwezigheid in Nieuw Caledonië. Diplomatieke waarnemers me nen dat dit de handelspositie van Nieuw Zeeland met de EG-landen in negatieve zin kan beïnvloeden, met name de afzet van Nieuwzee landse boter op de EG-markt. De besprekingen over nieuwe quota worden volgend jaar gehouden. HAMBURG (DPA/Rtr) - De Westduitse sociaal-democratische SPD en de liberale FDP zijn in het weekeinde na bijna drie maanden onderhandelen overeengekomen samen een regering te vormen in de stadstaat Ham burg. Het is de eerste SPD/FDP-coalitie sinds de 'Bonner Wende' van 1982, toen de liberalen niet meer met de sóciaal-democraten maar met de christen-democraten in de landelijke regering gingen zitten. In Hamburg kwamen de twee partijen na de langdurigste coalitiebe sprekingen in de Westduitse naoorlogse geschiedenis een omvangrijk samenwerkingspakket overeen. Dat pakket moet nog officieel worden goedgekeurd door de nationale partijtoppen, voordat de deelstaatrege ring in Hamburg op 2 september aantreedt. In de verkiezingen voor de Senaat van Hamburg afgelopen mei wist de SPD de meeste zetels (55) te veroveren. Een duidelijke meerderheid ech ter ontbrak. De SPD probeerde vervolgens met de CDU, die 49 zetels verwierf, in zee te gaan alsmede met de radicale Alternatieve Lijst, een pacifistische milieubeweging die net als de FDP acht zetels in de Senaat behaalde. Die pogingen liepen echter op niets uit. Zowel de SPD als de FDP hebben „pijnlijke concessies" moeten doen, aldus burgemeester Klaus von Dohnanyi (SPD). Maar Dohnanyi en plaat selijk FDP-voorzitter Ingo von Münch toonden zich optimistisch over de kans van slagen van de nieuwe regering. ADVERTENTIE Tijdens een stakingsbijeenkomst in Lenasia, een plaats ten westen van Johannesburg zingen zwarte mijnwerkers politieke liederen. (foto ap> dat het bedrijf overweegt minstens één mijn te sluiten, wat tot het ont slag van circa 2.000 mijnwerkers kan leiden. Ramaphosa zei giste ren dat als de stakers worden ge dwongen de eventueel gesloten mijnen te verlaten er 'iets ver schrikkelijks zal gebeuren'. Volgens de onafhankelijke La bour Monitoring Group hebben de belangrijkste mijnconcerns al min stens 90 miljoen rand (90 miljoen gulden) aan inkomsten gedorven als gevolg van de staking. WORLDWIDE EXPRESS Overstromingen Bij ovérstromingen in het mid den en noorden van Chili hebben 54 mensen de dood gevonden, ter wijl 20 anderen worden vermist. Ruim 80.000 mensen hebben hun huizen moeten verlaten. Duizen den vierkante kilometers woonge bied en landbouwgrond is door buiten hun oevers getreden rivie ren blank gezet. Veel bruggen, we gen en spoorlijnen in het tweedui zend kilometer lange gebied tus sen de steden Temuco en Antofo- gasta in het noorden zijn on begaanbaar geworden. Vergiftiging Een 31-jarige Chinese is ter dood gebracht nadat in juni 186 mensen, vooral schoolkinderen, overleden na het eten van door haar vergiftig de rijstkoekjes. De vrouw werkte in een banketbakkerij en zou tot haar daad zijn gekomen omdat zij het niet kon vinden met haar nieu we chefs. Een handlanger die haar aan het vergif hielp en ervan op de hoogte was wat zij daarmee van plan was werd tot 7 jaar cel veroor deeld. TEL AVIV - Het Israëlische kabi net heeft een besluit over de toe komst van het omstreden ge vechtsvliegtuig Lavi gistermiddag opnieuw uitgesteld. Volgens enke le ministers besloot premier Sja- mir de discussie twee weken te verdagen, toen bleek dat zich een kleine meerderheid binnen het ka binet aftekende tegen de produktie van het peperdure toestel. door Taco Slagter Over het al dan niet doorgaan met het project wordt nu al maan den in Israël gedebatteerd. Maar zowel Sjamir als vice-premier Si mon Peres in de regering van na tionale eenheid, durven (nog) geen beslissing te forceren. Beiden zijn voorstander van de Lavi. Tegenstanders zijn onder meer de minister van defensie Rabin en zijn collega van financiën Nissim. Die willen de gevechtsjager schrappen, omdat voortgang ten koste zou gaan van vernieuwing en uitbreiding van andere legeronder delen. Ook trekken in hun ogen de hoge ontwikkelings- en produktie- kosten een te zware wissel op 's lands c De ontwikkeling van de Lavi heeft tot op dit moment al 1.5 mil jard dollar heeft gekost. Het groot ste deel daarvan is door de Ameri kanen betaald. Om in de jaren ne gentig 75 jagers te kunnen laten vliegen moet nog zo'n slordige 4 miljard dollar worden bijgepast. Geld dat er in feite niet is en dat de Amerikaanse regering niet meer wil geven. Washington vindt het met de uit de hand gelopen kosten nu wel welletjes en biedt Israël de vrijwel gelijkwaardige gevechtsja ger F-16 te koop aan. Om de halsstarrige voorstanders van de Lavi te paaien heeft het Pentagon Jeruzalem onder meer aangeboden de F-16 tegen NAVO- prijs te verkopen. Dat komt vol gens bronnen in Jeruzalem neer op om en de nabij negentien miljoen dollar per stuk. Dat is andere koek in vergelijk met de geschatte prijs voor een Lavi: die zou bij een pro duktie van 75 stuks 97 miljoen dol lar gaan kosten. Slagveld Het is opvallend hoe praktisch de gehele generale staf onder aan voering van Rabin de afgelopen maanden zich tegen de Lavi heeft gekeerd. Volgens defensiekringen in Tel Aviv heeft een studie om trent een nieuwe slagorde voor toe komstige oorlogen de doorslag ge geven de jager te laten vallen. Niet hypermoderne tanks of ge vechtsvliegtuigen zullen de uitslag op het slagveld bepalen, maar nieuwe wapensystemen die Israël in staat stellen een uitputtingsslag met zo min mogelijke verliezen te overleven, aldus defensiespecialis ten. Rabin: Lavi-project stopzetten Voor de ontwikkeling van die ge heime nieuwe wapens is veel geld nodig. Dat zou, volgens het minis terie van defensie, vrij te maken zijn door de Lavi te laten vallen. Maar Peres en Sjamir willen dat tot nu toe niet. Peres zei gister avond dat het opgeven van de ge vechtsjager een teken van 'nationa le zwakte' is en een definitief einde maakt aan Israëls vooruitgang op het gebied van de elektronische technologie. Volgens de president van de cenjrale bank prof Micheal Bruno is dat echter een drogreden. „Alleen de supermachten kunnen het zich veroorloven een dergelijk duur toestel te ontwikkelen en te produceren". Bruno heeft berekend dat Israël de komende tien jaar ten minste 250 miljoen dollar uit eigen zak moet betalen als het kabinet be sluit door te gaan met de ontwikke ling en produktie van de Lavi. Dat geld zou volgens hem beter be steed kunnen worden om de eco nomische groei in Israël weer op gang te brengen. Gevaar Kortom, wat Bruno en andere economen beweren is dat wat Is raëls paradepaardje op wapenge- bied en in technologisch opzicht zou moeten zijn, in feite de verde diging en de economie van het land in groot gevaar brengt. Sjamir en Peres stellen daar tegenover dat de Lavi nodig is om werkgelegenheid te behouden. Wordt de Lavi 'neergehaald', dan komen er onmiddellijk drie a vier duizend werknemers op straat te staan. Onzin, menen de economen. Die ontslagen waren na voltooiing van het project toch ook gevallen. Minister van immigratie Yacov Tsur was na de ministerraadsver gadering gisteren woedend over die besluiteloosheid op valse gron den. Hij vond het uitstellen van de beslissing een ernstige vorm van onbehoorlijk bestuur. „Ons politie ke systeem deugt niet door beslui ten over dit soort halszaken als maar vooruit te schuiven", aldus de minister.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5