Wereldwijde wedijver leidt tot gedaanteverandering industrie Vredesplan geen miskraam Achtergrond Marmnoetconcerns trekken zich terug op kernactiviteiten Hervormde en gereformeerde confessionelen werken samen PAGINA 2 MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 De teller staat voorlopig op ongeveer 2000. Zoveel banen verdwenen er in minder dan een jaar tijd bij diverse Philips-vestigingen door het hele land. Het begon in de cember vorig jaar, toen het concern aankondigde de produktie van zwartwitbeeldbuizen en de montage van huishoudelijke apparaten in Stadskanaal te beëindi gen. Er verdwenen zo'n 400 banen. Het eindigde voorlo pig eind juli met de verkoop van Philips-dochter PDM in Oosterhout aan het Duitse chemieconcern Agfa-Ge- vaert waardoor 300 arbeidsplaatsen verloren gaan. Internationale concurrentie dwingt de grote ondernemingen hun produktiestructuur opnieuw te bezien. Het streven is een flexi beler organisatie te creëren, die snel op veranderingen m de markt in kan springen. Schmidt wijst in dit verband ook op de invloed van de individualisering ('iedereen wil iets anders dan de buurman'). Gro te, logge ondernemingen zijn meestal niet erg ingesteld op het produceren van kleine series. Bovendien koesteren veel onder nemers sinds enkele jaren het ide aal van de voorraadloze produktie. Grote voorraden kosten immers geld en het kapitaal dat daarin ge- investeerd is kan niet elders wor den gebruikt. Ze kijken daarbij vaak vol afgunst naar de Japanse industrie. Het succes van de auto industrie bijvoorbeeld is voor een belangrijk deel te danken aan het feit dat de grote autofabrikanten een beroep kunnen doen op een uitgebreide toeleveringsindustrie, die 'just-in-time' de gevraagde on derdelen bij de fabriekspoort afle vert. Dat wil in de praktijk vaak zeggen op een termijn van enkele Het is nog maar zeer de vraag of het daarbij blijft. De Industriebond FNV is bang, zo blijkt uit een enke le maanden geleden gepresenteer de nota, dat er de komende jaren bij Philips-vestigingen in Neder land vier- tot vijfduizend banen moeten verdwijnen. Die angst lijkt niet ongegrond, want Philips is be- zig meteen grondige reorganisatie. door door Nicole Lucas 'Terug naar de kern' is het motto. Philips is in de loop der jaren veel te veel zelf gaan doen, zei topman ir. J. Muntendam onlangs, en daar wil de multinational nu vanaf. Al les wat niet wezenlijk met het pro duceren van elektronica te maken heeft moet de deur uit, zodat Phi lips zich op een beperkt aantal acti viteiten kan concentreren. De ontwikkeling bij Philips staat niet op zichzelf. De hele industrie is in beweging. De tijd van de mam- moetbedrijven lijkt voorbij. Grote ondernemingen bekijken hun or ganisatie opnieuw en gooien alle overbodige ballast overboord. Al lerlei 'branche-vreemde' activitei ten moeten het ontgelden. „Je moet doen waar je goed in bent", verwoordt drs R. Schmidt, beleids medewerker van het economisch bureau van de NMB, de achterlig gende filosofie. Ook wordt kritisch bekeken in hoeverre het noodzakelijk is be paalde produktieonderdelen die wél van belang zijn voor de 'kern activiteiten' zélf te blijven doen. Wanneer dat niet het geval is wor den die uitbesteed aan andere be drijven. Op die manier is niet alleen Philips bezig te reorganiseren, maar ook bedrijven als DAF, DSM, Océ van der Grinten en Rank Xer- Meedenken Schmidt is één van de samenstel lers van een rapport dat de NMB twee jaar geleden al weer uitbracht over de veranderingen die gaande zijn in de industrie. Daarin werd al een snelle toename gesignaleerd van het uitbesteden van werk door grote bedrijven. Die ontwikkeling heeft zich sindsdien voortgezet en doet zich onder meer voor in de metalelektro-industrie, vooral de autoindustrie, en de machine-in dustrie. Het gebruiken van toeleveran ciers is natuurlijk niet nieuw. Gro te bedrijven zetten altijd al zoge naamde 'jobbers' in om pieken in de produktie op te vangen. Wat wel nieuw is is dat het uitbesteden nu expliciet als ondernemingsstrate gie wordt gehanteerd. De vraag 'zelf maken of kopen?' wordt steeds vaker gesteld. De snelle technologische ont wikkeling maakt dat produkten en produktieprocessen gauw verou deren. Het is voor grote bedrijven daarom bijna onmogelijk alles bij te houden. Bovendien ontbreekt het aan kapitaal om op alle terrei nen te kunnen investeren in onder zoek. Het intensiever inschakelen van toeleveranciers wordt dan aan trekkelijk. Er ontstaat daardoor, naast de traditionele 'jobber', behoefte aan een nieuw soort toeleverancier, die zelf aan produktontwikkeling doet. Zo'n toeleveringsbedrijf, aan geduid als 'trendsetter', 'main-sup plier' of (in Philips-kringen) 'co- maker', wordt geacht zelf mee te denken. „Je kunt dan profiteren van de kracht van anderen. De rela tie met de toeleverancier is in we zen veel intensiever dan vroeger", aldus een voorlichter van het Eind- hovense concern. „In de high-tech moet je er van op aan kunnen dat je produkten op tijd geleverd krijgt en bovendien dat ze goed zijn, want het luistert allemaal zeer nauw". Het toeleveringsbedrijf nieuwe stijl moet aan hoge eisen voldoen. De opdrachtgevers, de grote be drijven dus, selecteren en controle ren hun 'meedenkers' nauwkeurig. Via 'vendor rating', het beoordelen van leveranciers, blijven tenslotte alleen de besten over. Of, in de woorden van Philips-topman C. van der Klugt: „De aanbieding van een toeleverancier moet concurre rend blijven: de relatie moet ook op de langere duur niet tot automatis men leiden". Japan De Japanners beheersen de kunst van het uitbesteden als geen ander. In feite bestaat de Japanse economie uit twee delen: de sector van de grote bedrijven enerzijds en die van de toeleveranciers ander zijds. De zeer grote ondernemin gen kunnen niet bestaan zonder duizenden kleine bedrijven, die dienen als toeleveranciers. Het uit besteden van Droduktie vindt In de auto-industrie is het uitbesteden van werk zeer gebruikelijk. Het Japanse Toyota heeft zelfs de beschikking wer 36.000 toeleverende bedrijfjes en 200 wat grotere 'sub-contractoren'. (foto Volvo Car) plaats aan steeds kleinere bedrij ven tot in de twaalfde graad. De ke ten eindigt daar in de huiskamer. Onderdelen voor.de Nissan-autofa- bricage worden in achterafstraat- jes gemaakt en het plaatwerk van de Honda wordt in de voorkamer geperst. Een fabrikant als Toyota bijvoor beeld heeft de beschikking over zo'n 36.000 toeleverende bedrijfjes. De relatie gaat meestal niet recht streeks. De kleine bedrijfjes leve ren aan zo'n 200 grotere zogenaam de 'subcontractoren' die nauw sa menwerken met Toyota. De druk van de grotere produ centen op de toeleveranciers om op zo kort mogelijke termijn zo goed koop mogelijk te leveren is vaak enorm. Pieken in de produktie worden opgevangen door meer of minder toeleveranciers in te scha kelen. Bij een neergaande econo mie zijn die dan ook als eerste de klos. de arbeidsomstandigheden in de bedrijfjes onderaan de keten, ook wel aangeduid als sweatshops, zijn vaak zeer slecht. De lonen zijn extreem laag, de werkdagen lang. Afhankelijk De Nederlandse situatie is daar mee niet te vergelijken, aldus Schmidt. „In Nederland is het toch meestal zo dat een co-maker niet afhankelijk is van één klant zoals dat in Japan het geval is. Men zet niet al zijn middelen op één paard". In zijn ogen hebben zowel uitbeste der als co-maker voordeel bij de re latie. „Het uitbestedende bedrijf draagt technologie en know-how over aan de toeleverancier. Zeker als zo'n bedrijf werkt voor meerde re opdrachtgevers, bestaat er een brede basis voor technologische ontwikkeling". Daarvan profiteert, zo meent Schmidt, uiteindelijk de hele Ne derlandse economie. „Je tilt het technologisch plan van het be drijfsleven op. Dat is een belangrij ke factor voor Nederland om op den duur concurrerend te zijn". Toch is' het niet allèmaal goud wat er blinkt. Toeleveranciers wor den gevraagd op zeer korte termijn te leveren. Dat geeft natuurlijke een grote mate van onzekerheid. Ze proberen die op te vangen door veel te werken met tijdelijke ar beidskrachten. En door op hun beurt weer delen van de produktie uit te besteden. Bijvoorbeeld aan bedrijven die niet aan de eisen van het 'co-makership' hebben kunnen voldoen en uit de boot zijn geval len. Er kunnen zo hele ketens ont staan, waarbij de zeggenschap naar beneden toe vaak toch steeds klei ner wordt. Ook Schmidt moet dat toegeven. „De co-makers hebben het voor deel van de exclusiviteit, die kun nen eisen stellen aan de opdracht gever. Maar voor de 'jobber' geldt dat natuurlijk niet, daar bepaalt de uitbesteder de prijs". Trend De trend bij grote bedrijven om zich steeds meer te beperken tot hun kern-activiteiten kan dan ook uiteindelijk tot nieuwe opbbuw van de industrie leiden. Aan de top .van de pyramide staat de uitbeste der. Direct daaronder bevinden zich de gespecialiseerde toeleve ranciers die werken met geavan ceerde technieken en apparatuur. Bij de ontwikkeling van produkten werken ze nauw samen met de op drachtgever. Deze positie is echter maar voor een beperkt aantal hoog technologische bedrijven wegge legd. De brede basis wordt dan ook uiteindelijk gevormd door minder moderne bedrijven, die niet geacht worden mee te denken. Zij krijgen slechts de opdracht zo goed en goedkoop mogelijk aan de wensen van de klant te voldoen. iOrtega (Nicaragua) Duarte (El Salvador) d' Azcona (Honduras) Akkoord Midden-Amerika biedt reële kansen MEXICO-STAD - Het i de vredesakkoord van de vijf Middenamerikaanse presidenten is met gemengde gevoelens ont vangen. De eerste reacties van direct betrokkenen als Washing ton ('we zullen de Contra's niet zonder meer laten vallen'), de Contra's zelf ('geen wapenstil stand als daar niet direkt met ons over wordt onderhandeld') en het gewapende verzet van El Sal vador ('Duarte zal nog een hoop concessies moeten doen voordat wij bereid zijn om mee te doen'), doen bijna denken dat het om 'een miskraam' gaat, een doodge boren initiatief. Maar de tot vorige week duide lijk aanwezige oorlogsdreiging is plotseling naar de achtergrond verdwenen. En de uitzichten op vrede in deze licht ontvlambare regio zijn nog nooit zo groot ge weest. De mogelijke ontwikke lingen op een rij gezet. Guatemala Voor Vinico Cerezo, de nog jonge christendemocratische president van Guatemala, komt de ondertekening van het regio naal vredesakkoord als een ge schenk uit de hemel. Het bete kent voor hem een reëele kans om de Guatemalaanse militairen, die sinds 1954 een hoofdrol in de lokale politiek hebben gespeeld, definitief aan zijn gezag te onder werpen. De afgelopen maanden was er een duidelijke toename te con stateren van de activiteiten van de sinds 1954 regelmatig opdui kende ultra-rechtse doodseska ders. Met het vredesakkoord in de hand heeft Cerezo nu weer nieuwe mogelijkheden. Tot groot ongenoegen van het Guate malaanse leger houdt hij vol dat bepaalde onderdelen van de ge maakte vredesafspraken ook van toepassing zijn op Guatemala. Een akkoord met de guerrilla strijders zou hem eindelijk een vaste greep op het leger geven. En met de te verwachten interna tionale steun in de rug, kan hij de guerrilla-strijders veel bieden. Belangrijk daarbij zijn de al lang door hemzelf gewenste ontman teling van de 'strategische ont wikkelingspolen', de op concen tratiekampen lijkende dorpen, en een ontbinding van de burger wachten, de zelfverdedigingspa trouilles, waarin het leger drie miljoen boeren heeft gemobili seerd. Sandinisten Als er één groepering belang heeft bij de Middenamerikaanse vredesafspraken, dan zijn het wel de Sandinisten in Nicaragua. Op het moment dat de door Was hington uitgestippelde uitput tingsoorlog hen op bijna alle fronten begint op te breken, dient zich plotseling een kans aan om alsnog door de Amerika nen te worden erkend als wettige regeerders. In eerste instantie heeft de Ni caraguaanse president Daniël Ortega zich bijna net zo hard op gesteld als vóór de onderteke ning van de vredesakoorden. Dus: geen onderhandelingen over een wapenstilstand met de Contra's, maar met hun baas - de Amerikaanse regering - en geen intrekking van de noodtoestand als ook de agressie niet wordt ge staakt. Maar de Sandinisten hebben zich door de jaren heen een meester getoond in het innemen van uiterst radikale standpun ten. Juist daardoor konden zij op beslissende momenten vergaan de concessies afdwingen. Zo ontstond in 1983 het besluit om mee te doen aan het opstellen van een regionaal vredesakkoord en ook het onverwachte aanvaar den van de Contadora-acte voor Midden-Amerika, nadat de vier andere Middenamerikaanse lan den al akkoord waren gegaan. Als Washington toen niet had in- gegerepen, was er wellicht nu al vrede geweest in Midden-Ameri ka. Bovendien vonden er in 1984 in Nicaragua, voor Latijnsameri- kaanse begrippen, voorbeeldige, verkiezingen plaats. En dan ten slotte, dit jaar, het constructief meepraten over het in eerste in stantie tegen hen gerichte plan- Arias, de basis voor het huidige vredesakkoord, waarbij volgens Washington uiteindelijk veel te veel concessies aan Nicaragua zijn gedaan. De Sandinisten hebben op het ogenblik alleen maar te winnen. Het opheffen van de noodtoe stand en het weer toestaan van het oppositie-blad 'La Prensa' en de rooms-katholieke radiozender 'Radio Catolica', zijn nu zaken s de show kunnen ste len. Krampachtig Het mag zelfs niet worden uit gesloten dat Ortega op een be paald moment alsnog bereid zal zijn om met de Contra's te pra ten. Het is voor de Sandinsten namelijk van levensbelang dat Honduras zich aan de belofte houdt om binnen 90 dagen een einde te maken aan de mogelijk heid die de Contra's hebben om vanuit Hondurees grondgebied vallen uit te voeren op Nica- Cerezo (Guatemala) ragua. En binnen het Hondurese leger lijkt daartoe een zekere be reidheid te bestaan. K Beweerd wordt dat het Hondu rese leger de doorslag heeft gege ven door president José Azcona te dwingen om in Guatemala zijn handtekening te zetten. En juist dat deed president José Napo leon Duarte van El Salvador be sluiten hetzelfde te doen. Dat Washington nooit op een dergelijk 'overspel' van z'n geal lieerden had gerekend, bleek wel uit de late en krampachtige reac ties van de Amerikaanse rege ring op het grote nieuws. Als het om een in Washington uitge kookte manoeuvre was gegaan, hadden de Amerikanen onge twijfeld voorop gestaan om het vredesakkoord toe te juichen. De Contadora-landen, waar voor een vooraanstaande rol lijkt weggelegd in de internationale commissie van toezicht, hebben al eerder de mogelijkheid geop perd van een internationale troe penmacht aan de Nicaraguaanse grenzen. De Contra's zullen bij een der gelijke situatie voor het blok worden gezet. Of ze worden als ballingen ondergebracht in land dat bereid is ze op te nem óf ze gaan in op de amnestie die de Sandinisten aanbieden. El Salvador El Salvador is een verhaal apart. Uitgaande van de zojuist geschetste, wellicht optimisti sche gang van zaken in Nicara gua, moet het Salvadoraanse ver zet er voor oppassen dat het niet, net als de Contra's, tussen wal en schip terecht komt. Want als Ni caragua recht heeft op interven tie door internationale veilig heids-troepen, heeft El Salvador dat natuurlijk ook. De Salvadoraanse guerrilla strijders Voelen zich op het ogen blik in zekere zin verraden door de Sandinisten. Toch opent het vredesakkoord ook voor hen de mogelijkheid om aan de macht te komen. En dat is iets wat tot nu toe ondenkbaar was, omdat Was hington het nooit zou hebben toegestaan. •Verwacht mag worden dat de rebellen binnenkort van Duarte zullen eisen dat hij,, als bewijs van goede wil, alsnog ingaat op hun, in mei van dit jaar gedane voorstel. Als eerste stap op weg naar een vredesdialoog zou het volgens de gewapende oppositie tot een humanisering van de oor log moeten komen: geen sabota ge meer van economische doelen door de rebellen, in ruil voor het staken van de vele luchtbombar dementen en andere vormen van geweld tegen de burgerbevol king. Tot nu toe waren dergelijke akkoorden onmogelijk vanwege het felle verzet er tegen binnen het Salvadoraanse leger. Een be langrijke bijkomstigheid is dat de Salvadoraanse oppositie een goede kans maakt om aan de macht te komen bij de voor vol gend jaar geplande parlements verkiezingen en die voor een pre sident in 1989. De samenwerking tussen de Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervormde Kerk en de vereniging Confessioneel Gereformeerd Beraad in de Ge reformeerde Kerken heeft als eerste tastbare resultaat een ge zamenlijke predikantenvergade ring. Die wordt gehouden op woensdag 9 september in Erme- lo. Dan zal de hervormde hoogle raar Oude Testament in Utrecht, dr. C. van Leeuwen, hoofdbe stuurslid van de Confessionele Vereniging, spreken over 'Be vrijding in bijbels licht'. Ds. A. S. Rienstra in Harder wijk, secretaris van het Confes sioneel Gereformeerd Beraad, noemde deze vergadering de 'eerste vrucht' van een samen werking waartoe dit beraad in 1983 het initiatief nam. Zijn me debestuurslid dr. B. van Oeveren uit Leek omschreef de samen werking toen als een tegenwicht tegen bepaalde theologische en politiek linkse ontwikkelingen. De hoofdbesturen vergaderen nu een paar keer per jaar samen. Het is de bedoeling dat de sa menwerking zal groeien. Er zijn al plannen, maar daarover kon Rienstra nog geen mededelingen doen. Naar Amersfoort. De Raad van Europese Bisschoppencon ferenties komt van 27 tot en met 30 augustus in het klooster 'Ma ria ter Eem' in Amersfoort bijeen voor zijn jaarlijkse vergadering. Bisschop J. Möller van Gronin gen heeft'al sinds het begin van de jaren 70 namens de Neder landse bisschoppen zitting in de ze raad, die zelf geen besluiten neemt, maar de bisschoppencon ferenties adviseert. Op de agenda van 'Amersfoort' staat onder meer: de komende wereldsynode van bisschoppen in Rome over de plaats en positie van de leek in de Rooms-Katho- lieke Kerk, de zielzorg onder isla mieten, ontwikkelingen op het gebied van de media, de evange- lisering van Europa en het vraag stuk van oorlog en vrede. Zater dag 29 augustus is er in het kader van deze vergadering een eucha ristieviering in de Sint Jansbasi liek in Laren. Daarvoor zijn de Nederlandse bisschoppen uitge nodigd. Onderwerp van gesprek in Amersfoort zal ook zijn de we reldconferentie over vrede, ge rechtigheid en behoud van de schepping, die de Wereldraad van Kerken in 1990 wil houden. De Wereldraad heeft het Vatyi- caan gevraagd, deze conferentie mede te organiseren. Volgens bisschop Möller zal het van de reactie van het Vati- caan afhangen in welke mate de afzonderlijke landen aan dit pro ces zullen deelnemen. Möller: "Het maakt wel wat uit, of het Vaticaan dit initiatief van de We reldraad een belangrijke zaak vindt óf dat het grote bezwaren heeft". In ons land is de Rooms-Ka- tholieke Kerk via de Raad van Kerken betrokken bij de voorbe reiding van de conferentie. Orgel Komende zaterdag zal het or gel in de hervormde Dorpskerk in Bodegraven weer in gebruik worden genomen. Vier jaar gele den moest het plotseling uit el kaar worden gehaald omdat de historische orgelkas was losge raakt en gevaarlijk naar voren ging hellen. De mankementen aan het or gel zelf - dat grotendeels moest worden opgeslagen - bleken mee te vallen. Die zijn inmiddels her steld. De komende weken zal bij het bespelen duidelijk worden wat er eventueel nog meer aan mankeert. Monumentenzorg draagt ruim f. 188.000 aan de restaurtatie van de kas bij. De herplaatsing en re paratie van het orgel kosten nog eens f. 35.000. Bij de ingebruikneming zal Gijsbert Kok het orgel bespelen. Ook werken mee de organisten N. van Vliet en mevrouw G. H. Veenstra-Lok. Dagmaat-cursussen. Het leerhuis 'Dagmaat' in Lisse - niet-commercieel en op brede le vensbeschouwelijke, godsdien stige en kerkelijke basis - heeft drie nieuwe cursussen opgezet. Op 10 september begint de cur sus 'Verstaan van de bijbel', ze- ventien donderdagavonden. De ze is vooral gericht op uitleg van profetische teksten. De meeste docenten komen van de drie uni versiteiten in Amsterdam. Be langstellenden voor wie de bijbel een weinig bekend boek is kun nen zich opgeven voor een nieu we inleidingscursus 'Kennisma king met de bijbel' (van oktober af). De taalcursus 'Bijbels he breeuws' (in samenwerking met het Citypastoraat Domkerk in Utrecht) begint op 28 september. Voor het volledige cursuspro gramma en nadere inlichtingen kan men zich wenden tot: Dag- maat-leerhuis, Fazantstraat 46, 2162 GM Lisse, 02521-13321. (Het Dagmaat-leerhuis in Lisse (en andere plaatsen) bestaat sinds 1970. Ze hebben het leren kennen van de bijbel tot doel. De naam 'Dagmaat' is ontleend aan dé Statenvertaling van Exodus 16 vers 4, waar het woord wordt gebruikt ter vertaling van het he breeuwse 'debar-jom', wat letter lijk 'woord voor een dag' bete kent. De deelnemers aan de cur sussen komen uit de bollen streek, Haarlem, Leiden, Alphen aan den Rijn, nog andere plaat sen in de Randstad en de directe omgeving daarvan). 'Help' Bij het Nederlands Bijbelge nootschap in Haarlem is de der de herziene en aangevulde druk uitgekomen van de handleiding 'Help! Ik lees de bijbel', een praktisch boekje, geschreven in een taal die jongeren bleek aan te spreken. Op verzoek van gebrui kers is de tekst uitgebreid en de vormgeving sterk verbeterd, me de door het rijkelijk gebruik van cartoons van Len Munnik. 'Help! Ik lees de bijbel' geeft informatie over het ontstaan en de taal van de bijbel, de volgorde van de bijbelboeken, moeilijke woorden en kernbegrippen. Het helpt om bepaalde onderwerpen snel te vinden en eindigt met een leesrooster. dat jonge bijbelle zers in één jaar in staat stelt om de grote lijn van de bijbelse boodschap te volgen. Was het boekje (218 pagina's, f. 13,50) eerst vooral gericht op de persoonlijke bijbellezer, de uit gebreide tekst en nieuwe vorm geving maken het ook geschikt voor gebruik bij godsdienston derwijs en catechese. Hervormde Kerk: beroepen te Neede Chr. Bakker Burgwerd- Lollum (Fr.), te Zierikzee N. de Boo Uitwijk; bedankt voor Rou- veen H. Vermeer Achterberg Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Enkhuizen A. Bac Bodegraven; bedankt voor Tho- len M. Mondria Waardenburg. Prelaat. Aartsbisschop kar dinaal Josef Höffner van Keulen legt zaterdag het voorzitterschap van de Westduitse rooms-katho lieke bisschoppenconferentie neer. Hij is 80jaar en zijn gezond heid laat te wensen over. Ruim tien jaar heeft Höffner die func- tie bekleed. Op 21 septem.ber Chili. De Chileense bis schoppen willen, dat het militai re regime zijn martelpraktijken stopzet. Dat staat in een verkla ring na een driedaagse vergade ring van de bisschoppenconfe rentie in Santiago de Chile. Volgens de bisschoppen be lemmert de in 1980 gewijzigde grondwet de totstandkoming van vrede en nationale verzoe ning. Daarom moet die grondwet nog vóór de presidentsverkiezin gen over twee jaar worden gewij zigd. De militaire regering moet er, volgens de bisschoppen, ook voor zorgen, dat deze verkiezin gen 'moreel gezag' krijgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2