PORT Johan Cruijff heft nu al het vingertje PSY na rust op volle toeren 5DT stos:tv Ex-verslaafde zwemt toptijden Den Bosch met 6-1 afgedroogd MAANDAG 17 AUGUSTUS 1987 PAGINA 13 OSC inde clinch met Forehoke Boksers gaan op de vuist De Wit moet nog wachten BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD DEN HAAG (ANP) - Handbal- keepster Karina Bruins kan moge lijk pas in de tweede helft van het komend seizoen voor Foreholte, haar nieuwe club, in actie komen. OSC, waarvoor Bruins het vorig handbaljaar speelde, heeft de afde ling Amsterdam en het Nederlands Handbal Verbond erop gewezen, dat de nationale keepster zich te laat heeft gemeld om bij aanvang van het seizoen speelgerechtigd te zijn. Achter Laura Robben behoort de 26-jarige Bruins met Carla ten Velde tot de beste handbalkeepsters van Nederland. Foreholte, dat vorig seizoen naar de eerste divisie degradeerde, is in de competitie geen concurrent van de in de hoogste klasse spelende be kerhouder OSC. Volgens voorzitter Van de Wissel van Foreholte, is de procedure door vakantie ver traagd. OSC-praeses Tito stelt met enige nadruk dat Foreholte per wedstrijd twéé punten in minde ring tegemoet kan zien als het een niet-gerechtigde speelster opstelt. OSC, dat met Georgina en Sand ra Van Iersel al twee bélangrijkse speelsters verloor, heeft de zaak schriftelijk bij de regionale en na tionale handbalbesturen aange kaart. Foreholte baarde enige maanden geleden opzien door bondscoach Jan Kecskemethy als trainer te con tracteren. De Voorhoutse club wordt gesponsord door het bedrijf dat ook de geldschieter is van het NHV. Sponsor en trainer willen een sterk clubteam vormen dat als ba sis kan dienen voor de nationale formatie. Aangezien ook Ank Plug, begeleidster van het nationale team, in die functie optrad voor Fo reholte, werd de club van ronselen beschuldigd. BRISBANE Rtr- Steve Bent- ley is de meest opmerkelijke zwemmer bij de Pan-Paciflcspe- len in Brisbane. Niet zozeer om dat de 22-jarige Amerikaan op de 200 meter schoolslag net zo snel was als de baai, die op zijn linkerschouders is getatoueerd, maar omdat hij ronduit toegeeft aan cocaine verslaafd te zijn ge weest. Volgens eigen zeggen besteed de hij twee jaar lang 500 dollar per week aan verdovende mid delen en was hij bij de training dikwijls stoned als een gar naal". Bentley deed zijn verhaal aan het einde van de vierde en laatste dag van het zwempro- gramma, waarin hij met 2.14,99 de beste seizoentijd neerzette en wereldrecordhouder Victor Da- vis ruimschoots versloeg. Hoewel hij uiteraard ingeno men was met deze verrichting, maakte de jonge Amerikaan duidelijk dat zijn gedrag op het droge hem het meeste bezig houdt. „Niet wat ik in het water doe, is belangrijk, maar wat ik daar buiten presteer. Ik vertel mijn verhaal en hoop dat het mensen, die er net zo slecht aan toe waren als ik, er wat van op steken. Het rechte pad aanhou den. Dat is waar het nu om gaat", aldus Bentley, die met succes een ontwenningskuur volgde, toen zijn huidige coach Ken Hamdorf hem de helpende hand toestak. Na de verrassende winst van Bentley op de Canadees Davis waren de Amerikanen ervan overtuigd, dat zij op de laatste dag alles zouden winnen, maar dat ging niet op. Janet Evans, die vorige maand twee wereld records verbeterde, leed een op zienbarende nederlaag tegen de Australische Julie McDonald, die met een tijd van 8.22,44 het wereldrecord tot op 0,8 secon den benaderde. Daarmee was zij zes seconden sneller dan ooit. De vijftienjarige Evans, die de laatste tijd een constant doel wit is geweest van de media, ging op het laatste stuk aan oververmoeidheid ten onder en eindigde tien seconden achter de Australische.Daarnaast deed de volksrepubliek China zich kennen als een niet te onder schatten macht bij het dames- Bij de Aziatische Spelen in Seoel veroverden de vertegenwoordigers van het rijk van het midden zes gouden medailles; de overwinning van Qian Hong op de 100 meter vlin derslag echter was de eerste in een rechtstreekse confrontatie met de traditionele grootmach ten op zwemgebied. De vijftien jarige scholiere leidde vanaf het startschot. De Amerikaanse An gel Meyers werd tweede en de Olympische zilveren medaille winnares Jenna Johnson derde. Op de 200 meter schoolslag pro beerde Xiaomin Huang het voorbeeld van haar landgenote te volgen. De bronzen medaille winnares van de 100 meter werd echter op de laatste meters ach terhaald door de Amerikaanse Amy Shaw, die met een verschil van 0,08 seconden als eerste aantikte. De Verenigde Staten won bei de wisselslag-estafettes en kwam uit op een totaal van 24 gouden medailles. Australië was tweede met vier eerste plaatsen en Canada derde met driemaal goud. INDIANAPOLIS (SID/Reuter) Een demonstratie van naai de Verenigde Staten uitgewe ken Cubanen tegen Fidel Ca stro leidde tot veel opschud ding en een kleine veldslag. De demonstranten, lid van een in Miami gevestigde anti-Castro- beweging, verscheurden de Cu baanse vlag. De Cubaanse boksers, onder leiding van wereldkampioen halfzwaargewicht Pablo Rome ro, namen dat niet en gingen met de demonstranten op de vuist. ALKMAAR (GPD) - Johan Cruijff zal zichzelf in zijn streven naar verdere perfectione ring van Ajax even een halt moeten toeroepen. De voetbal-professor kwam gistermiddag na afloop van het duel met AZ (moeizame 1-2-winst) tot de conclusie, dat zijn spelers eerst wat herhalingslessen nodig hebben, alvorens nieuwe stof kan worden aangeboord. Voor alsnog verkeert Cruijff in de veronderstelling dat een waarschuwende vinger genoeg zal zijn om het elftal weer bij de les te krijgen. „Zoniet, dan zal ik maatregelen moeten treffen", klonk het dreigend. ALKMAAR (GPD) - Arie Lig- thart, vorig seizoen afgehaakt als AZ-bestuurder, is gisteren voor de wedstrijd AZ-Ajax offi cieus tot ere-voorzitter be noemd. In de Alkmaarder Hout werd Ligthart, die achttien jaar be stuurslid van AZ en lange tijd daarvan voorzitter is geweest, door de huidige AZ-praeses Floor Mouthaan in de bloemen gezet en werd hem het ere voorzitterschap in vooruitzicht EINDHOVEN (GPD) - In precies een helft van de ontmoe ting tegen FC Den Bosch neeft PSV laten zien waarom het dit seizoen verreweg de belangrijkste kandidaat is voor het landskampioenschap. Het gemak waarmee FC Den Bosch na de hervatting werd opgerold, liet van de twijfels, die voor rust waren gerezen, niets meer heel. PSV beschikt over een formatie die voor Nederlandse competitiebegrip pen te sterk is. FC Den Bosch werd er als eerste mee ge confronteerd (6-1) en Ajax is mogelijk de enige die de titel verdediger bij kan benen. Tenminste als het over twee we ken een betere vorm als tegen Roda JC en AZ demon streert. Dan namelijk staat PSV-Ajax op het programma. Ook een zogenaamde risicodra gende wedstrijd evenals de ont moeting, die gistermiddag op het programma stond. Een confronta tie met voorgeschiedenis, want de Eindhovense politie eiste dat niet meer dan vijfhonderd Den Bosch supporters toegelaten werden tot het PSV-stadion. Maatregelen die volgens PSV-manager Kees Ploegsma een verlies van duizen den guldens met zich meebrach ten. Bovendien moesten alle fans identiteistbewijzen bij zich dragen. Identiteit Sportief liet PSV na de hervat ting pas de ware identiteit aan het publiek zien. De ploeg, die tot dan hopeloos had gezocht naar openin gen, kreeg de helpende voet toege stoken van René van Eek (hij pas seerde zijn eigen doelman) en leef de zich vervolgens uit in mooie combinaties en nog mooiere doel punten door achtereenvolgens Hallvar Thoresen, Wim Kieft, Willy van de Kerkhof, Ronald Koeman en Frank Arnesen. „Als we in de eerste fase een van de doelrijpe kansen benutten, dan is voor de rust de ban al gebroken", meende PSV-coach Guus Hiddink. „Nu gingen we geforceerd spelen het geen leidde tot onnauwkeurig spel en tempoverlies". Theo de Jong was na afloop niet te spreken over zijn spelers. De FC Den Bosch-coach: „Naarmate het langer 0-0 bleef ging PSV stroever spelen. De persoonlijke fouten van mijn achterhoedespelers hebben de mogelijkheid op een gunstig re sultaat verknald. Ik baal er goed van. Na die tegenslagen was eigen lijk niemand meer serieus bezig met de dingen die hij moest doen. De kopjes gingen hangen en PSV kon zich naar hartelust uitleven". Even nog dreigde de thuisploeg in de problemen te komen omdat Henk Grim FC Den Bosch terug in de strijd bracht door 2-1 te laten aantekenen. Twee minuten later was het lot bezegeld toen Wim Kieft de eerste competitietreffer in PSV-dienst scoorde. „Ik zat vast in het begin", bekende de Amster dammer. „Ik weet dat ik veel meer kan en na dat doelpunt ging het ook een stuk beter. Mogelijk dat het te maken had met de warmte. In de pauze had ik zo'n stekende hoofdpijn dat ik op de grond ben gaan liggen. De warmte hier is niet te vergelijken met die in Italië". Loepzuiver Een betere start kende Sören Lerby. De Deense middenvelder beschikte naast zijn befaamde ac tieradius gisteren over een loepzui vere trap, waarmee hij vooral Van enburg aan het werk zette. „Ik had gelukkig minder last van de warm te. Het feit dat ik na rust verder te rug op de eigen speelhelft voetbal de had daar dus niets mee tel ken. Het was veel we voor FC Den Bosch hadden op gezet. We wilden, na onze voor sprong, de_ ploeg wat later opvan gen om aldus de ruimte voor onze spitsen te creëren. Den Bosch is in die val getrapt en heeft zo mede bijgedragen aan onze uitstekende seizoenstart. Het publiek is tevre- Afgaande op de confrontatie met het jonge en fris voetballende AZ en op enkele bedekte sneren die Cruijff zich gisteren in Alkmaar liet ontvallen, lijkt Jan Sörensen als eerste in aanmerking te komen voor strafwerk. De Deen, op het oog goed functionerend en woens dag in het vooruit gespeelde duel met Roda JC nog uitgeroepen tot „Man of the Match", hield zich vol gens zijn technisch leider niet aan de afspraken. „Het is logisch, dat nieuwe spelers zich willen waar maken, maar Sörensen doet te veel. Op zijn positie moet hij in eer ste instantie voor rust zorgen. Dat heeft hij, net als tegen Roda, ver zuimd. Sörensen doet leuke din gen met de bal, maar het belang rijkste vergeet hij. En dat is vanuit zijn taakstelling voetballen". Cruijff moest bekennen dat hij Arnold Mühren momenteel node mist. De Volendammer, in Oosten rijk herstellend van een virusziek te, is weliswaar geen verbaal sterke leider, maar volgens Cruijff voelt de routinier intuïtief aan wat er van hem wordt verlangd. „Indirect, zonder er iets bijzonders voor te doen, maar gewoon vanuit zijn ei gen persoonlijkheid, is Mühren heel belangrijk voor deze ploeg", legde Cruyff wat omslachtig uit. Leider Ajax ontbeerde in de Alkmaar der Hout een leidersfiguur. De po sitiewisseling tussen Rijkaard en Wouters (zij spelen beurtelings rechtshalf of inschuivende libero), waarmee Cruijff controle over di verse plaatsen en verwarring bij de opponent beoogt, zorgde slechts voor desorganisatie in de eigen ge lederen. „Er was geen aansluiting. In feite is daardoor Aron Winter het slachtoffer geworden. Winter moet de gaatjes tussen het midden veld en de voorhoede opvullen, maar dat was dit keer onbegonnen werk. Ik geloof dat hij in één helft de marathon heeft gelopen", ver klaarde Cruijff het doelloos rond zwalken van zijn team en de ver vanging van de moegestreden Win ter in de rust. Inmiddels gewoontegetrouw mocht John Bosman de vacante positie innemen. De tweede wissel, die de laatste drie wedstrijden ge bruikelijk was (Meijer voor Staple- ton) bleef achterwege, omdat Cruijff er de voorkeur aan gaf dit keer Sörensen na zestig minuten naar de kant te halen ten faveure van de voormalige Roda-spits. De twee invallers haalden Ajax hoogstpersoonlijk uit de puree. De treffer van Hennie Meijer in de 76e minuut op aangeven van Bosman (1-2) betekende behalve de onver diende zege voor Ajax tevens het eerste wapenfeit van de Amster damse frontlinie. Ook daar liggen de problemen desondanks nog al tijd voor het opscheppen. Van 't Schip en Witschge kwamen op nieuw nauwelijks een man voorbij en daardoor bleef Frank Stapleton verstoken van bruikbare voorzet ten. De Ier maakte voor 14.500 nieuwsgierigen dan ook een tame lijk zielige indruk en vermorste ook nog eens de drie redelijke mo gelijkheden die hem uiteindelijk toch werden verschaft. Johan Cruijff heeft derhalve wat om over na te denken alvorens Ajax morgenavond laat in het Joan Camper-toernooi van Barcelona aantreedt tegen Bayern München. De Vinkeveense oefenmeester stapte daarom ook met wat meer zorgenrimpels uit de Alkmaarse dug-out dan zijn collega Hans Ey- kenbroek van AZ. De ex-Spartaan heeft in korte tijd een aantrekkelijk, jeugdig ploegje in elkaar geknutseld, dat gisteren ook zonder Loggie en Nor tan (beiden geblesseerd) in staat leek de ongeslagen status uit de oe fenserie overeind te houden. De openingstreffer van Rijkaard (15e) werd vlak voor rust beantwoord door Jalink en ook na de pauze hielden de Alkmaarders lang gelij ke tred. Totdat Meijer zijn moment kende.' Stunt Eykenbroek treurde naderhand over de forse mogelijkheden die, indien benut, zijn elf tot de stunt mannen van de eerste competitie- ronde hadden kunnen laten uit groeien. En deelde, plichtmatig, een steekje uit aan invallend arbi ter Hobé, die waarnam voor de we gens conditiegebrek geschorste Van der Laar en die Oosterveer en Spelbos van geel voorzag: „Ik be grijp niet waarom Hobé die eerste goal van ons afkeurde", haalde Ey kenbroek een vroege buitenspel- treffer van Maurice van Ham in herinnering. Om naderhand te be rusten: „We hadden een punt kun nen pakken, maar je weet hoe dat gaat met lucky Ajax". Na Roda JC (woensdag) kan ook AZ daarover alles vertellen. ALKMAAR (GPD) - Hoewel Rob de Wit de mondelinge toezegging heeft van zijn verzekeringsmaat schappij dat hij, zonder gevaar voor verlies van uitkering een paar testwedstrijden mag spelen, komt de Utrechter voorlopig nog niet in actie. Commercieel manager Arie van Êijden van Ajax verklaarde echter gisteren: „Eind vorig jaar is De Wit bestraald in een Zweeds ziekenhuis. De behande lend arts heeft hem toen nadrukke lijk verboden binnen een jaar weer te gaan spelen. De Wit komt daar om pas in actie als we een verkla ring van goedkeuring uit Zweden hebben. En die komt beslist niet eerder dan december, verwacht ik". den naar huis gegaan en van de nervositeit, die iedereen voor de wedstrijd kende, was niets meer te merken, toen ons spel eindelijk be gon te lopen". Guus Hiddink, zichtbaar opge- de val die lucht door de geslaagde start, ver loor in de euforie niet de realiteit uit de ogen. Hij besefte terdege dat de problematiek in de eerste speel helft geen op zichzelf staand inci dent was. PSV heeft in het verle den reeds vaker blijk gegeven dat het problemen had met het open breken van een wedstrijd. De aan vallen verlopen bij gebrek aan vleugelspitsen vaak door het cen trum; een omstandigheid waar bij voorbeeld FC Den Bosch lange tijd goed raad mee wist. „En toch wa ren die doelpunten ook tot stand gekomen zonder de eigen goal van Van Eek. We speelden sneller en vooral gegroepeerd en dat had vroeg of laat tot treffers moeten lei den. Nu was het wat later, maar dat heeft het voordeel dat het publiek met een goed gevoel het stadion heeft verlaten. We moeten nu in het drukke programma van de ko mende weken nuchter en waak zaam blijven". Supporters bekogelen trein UTRECHT (ANP) - In een trein waarmee supporters van FC Den Bosch zondag terugkeerden na de wedstrijd van hun club tegen PSV zijn twee gewonden gevallen toen de trein ter hoogte van de Beuken laan in Eindhoven met stenen werd bekogeld. Een van de supporters kon ter plaatse worden verbonden, de tweede moest naar een zieken huis. De Eindhovense politie zorgde op verzoek van de spoorwegpolitie voor versterking door de ME, die de trein verder begeleidde. Uitein delijk arriveerde de trein, nadat hij in Acht nog tot stilstand was gekomen doordat aan de noodrem werd getrokken, met 50 minuten vertraging in Den Bosch. MAANDAG 17.50-18.20 Ned 2: Studio Sport. Met een reportage van ;j de EK zwemmen en schoon- j springen in Straatsburg. 21.25-22.00 SKY: Motorsport ij News. 22.30-23.00 BRT 1: Extra Ti-E 22.30-23.35 SCH: Super j Sport: met de ronde van Groot Brittannie". 23.00-23.30 SKY: Wielrennen: ij Ronde van Nederland (vooruit blik). DINSDAG 13.05-14.00 SKY: Dow Che mical Classic- Ladies Double Tennis: impressie van het vorig j jaar in Engeland gehouden pré- Wimbledon-toernooi. 14.00-14.30 SKY: MotorsportR News.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13