TAD LEIDEN Bouw van hotel met zakencentrum zeker Massaal verzet tegen nieuwbouw Schubertlaan actiel in vrije tijd Veehouder maakt zwembad in silo Afsluiting van Leidse El Cidweek Opknappen van scholen kost gemeente Leiden nog enkele miljoenen School Boerhaavedistrict heet'Woutertje Pietersen s LEIDSCH m DAGBLAD ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 LEIDEN - Projectontwik kelaar Erica Beheer uit Den Haag heeft het plan rond voor de bouw van een 'su per-de-luxe' hotel annex za kencentrum op het Schut tersveld. Binnen een half jaar wil de ontwikkelaar de eerste paal slaan voor het 12 miljoen gulden kostende complex. Weer z wem- vierdaagse vanaf 24 augustus LEIDEN - Van 24 tot en met 28 au gustus wordt in Leiden weer de zwemvierdaagse gehouden. Het evenement vindt dit jaar voor de twaalfde keer plaats. Iedereen kan er aan meedoen: jong en oud, in club- of schoolverband, individu eel, geoefend of minder geoefend. De afstand die gezwommen wordt is voor iedereen haalbaar. Ook is het mogelijk alleen te komen kij ken naar het jaarlijkse zwemfes- tijn. Twee muziekverenigingen, een draaiorgel en een disco zijn aanwezig om het evenement op te luisteren. Deelnemerskaarten zijn vanaf 17 augustus verkrijgbaar aan de kas sa's van de zwembaden De Vliet en De Zijl, waar de zwemvierdaagse wordt gehouden. Bij de kaart wordt ook de Nationale Zwemvier- daagsekrant uitgereikt waarin on der meer alle informatie staat over de actie 'Zwemmen voor Unicef, een vervolg op 'Zwemmen voor Sport Aid'. Alle deelnemers aan de zwem vierdaagse kunnen ook meedoen aan de Unicef-actie door zich te la ten sponseren door vader of moe der, grootouders, andere familiele den of kennissen. Met de op brengst helpt Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, kinderen in de ontwikkelingslan den. Meedoen aan de zwemvierdaag se betekent dat op vier van de vijf dagen moet worden gezwommen. De afstand is 500 meter per dag. De deelnemer bepaalt zelf het tempo en mag zelfs onderweg even rus ten. Men mag echter niet het water verlaten. Na het volbrengen van vier maal 500 meter worden de deelnemers aan de zwemvierdaag se beloond met een medaille. Duivensport Postduivenvereniging Leider dorp vloog vanuit Chantilly: 1,9 J. van Laar en zn.; 2,4 P. Sloos; 3,6 D. van Seggelen; 5 J. Mourits: 7 W. Jacobi; 8 E. Broug; 10 F. Ho- gervorst. De Rijnklievers vlogen even eens vanuit Chantilly: 1,3,5 J. Kok: 2,4,9,10 J. Koster: 6 K. Dok- kum en zn.; 7,8 A. Houders. Wandeling Wandelkring Leiden en om streken houdt zondag een molen wandeltocht over de afstanden 5. ,10, 15, 25, 40 kilometer. De tocht voert door het molengebied ten noorden van Leiden. De starttijd voor 40 kilometer is tussen 9.00 en 10.00 uur, de andere afstanden vertrekken tussen 9.00 en 14.00 uur. De start is in de kantine van vv Meerburg, Laan De Goede Herder, Zoeterwoude-Rijndijk. Film. Het Rijksmuseum voor Volken kunde vertoont zondag een film over het leven en werken 'in het dorpje Koreangu, in het noorden van Afghanistan, dichtbij de grens van de Sovjet-Unie. Een korte inleiding tot de film door drs. Roelof Munneke, conservator van het Islamitisch cultuurge bied. Aanvang 15.00 uur. Verhuizing Gilde Leiden en omgeving is een organisatie waarin mensen van 50-plus hun kennis en erva ring kunnen overdragen aan an deren. Dit onderdeel van Dien stencentrum Leiden Zuid-West is nu verhuisd naar Bevrijdings plein 60. Telefoon 766695. LEIDEN - Een eigen zwembad is niet voor iedereen weggelegd want in de regel kost dat een flinke duit. Veehouder Piet van Haastert aan de Vlietweg in Leiden (aan de overkant van zwembad De Vliet) heeft evenwel een goedkope oplos sing gevonden. Hij heeft een oude silo, waarin vroeger voer werd op geslagen voor vee, omgebouwd tot zwembad waarin zijn kinderen sinds een paar dagen vrolijk darte len. Het is te danken aan zijn handig heid dat de kosten beperkt zijn ge bleven. "Het duurste waren de springplank en de blauwe zwem- badverf. De verf kostte me 350 gul den. Ik denk dat het in totaal 1000 gulden heeft gekost, dan reken ik het aantal uren dat eraan is ge werkt natuurlijk niet mee", aldus Piet van Haastert. Het zwembad, met een diameter hoogte van 1.80 meter, raakt ook in trek bij vriendjes en kinderen uit de buurt. Dat is maar nauwelijks te voorkomen, vooral de laatste paar dagen niet omdat de zon een beetje doorkomt. De temperatuur van het water is 20 graden Celsius, zo valt op een uit een oude wasmachine af komstig thermometer. Het leiding water in het bad wordt gefilterd en door een pomp in beweging gehou den. "Want stilstaand water gaat stinken", zegt Van Haastert die daarvan dus geen last heeft. Erica: 'Binnen halfjaar eerste paal' een keer betaalt. Tot op heden is eeuwigdurende afkoop in Leiden niet mogelijk geweest. Swaak zegt evenwel te denken - "als ik het goed beluisterd heb" - dat de ge meente daar wel overheen wil stap pen. Bij de afdeling economische za ken van de gemeente Leiden was gistermiddag niemand bereikbaar voor commentaar. Van wethouder Tesselaar (grondzaken) is bekend dat hij wel voorstander is van een versoepeling van de erfpachtrege- ling maar zijn partij, de PvdA, denkt daar vooralsnog anders over. Bovendien dreigt Tesselaar in het college van B en W ruzie te krijgen met Links Leiden- wethouder De la Mar die zich tot dusver ook geen voorstander heeft getoond van eeu wigdurende afkoop. Leiden is een van de weinige grote gemeenten waar eeuwigdurende afkoop van de erfpacht niet tot de mogelijkhe den behoort. Het voorlopige bouwplan voor het hotel annex Business Center, van de hand van de Noordwijkse architect Van Egmond, wordt mo menteel aangepast. Swaak denkt over vijf maanden met dé bouw te kunnen beginnen. "Er van uitgaan de dat de gemeente van goede wil LEIDEN - Veel belangstelling toonden gistermiddag de aankomende eerstejaarsstudenten voor de festiviteiten in het kader van de El Cid-week op en rondom De Burcht. Daar werd na de luyich (haring en wittebroodopgetre den door straatmuzikanten, goochelaars en mimespelers, het Leiden English Speaking Theatre en de volksdans groep Krici Krici Tricek. Aan de voet van de burchtheuvel trad het 'trio' Cor Witjes op met hartverscheurende smartlappen en persiflages op popsongs. Wie de Burcht te druk vond, kon op de vele terrasjes op de Beestenmarkt terecht, waar een drankje met jazzm u- ziek op de achtergrond kon worden weggespoeld. De El Cid-week werd gisteravond afgesloten met een feest in de Pieterskerk. Hoogtepunt daar was het optreden van Raymond van 't Groenewoud, de Belg die Vlaanderen boven in het vaandel houdt. De eerstejaars kunnen nu nog even uitblazen van de El Cid-week, daarna roept de studie en zit de twee fasen- structuur hun op de nek. (foto Jan Holvast) Recordaantal mensen bezoekt expositie in de Hortus LEIDEN - De tentoonstelling over 'De biologische klok' die nog tot 23 augustus in de Hortus Botanicus wordt gehouden, trekt veel belang stelling. Gistermiddag werd de 25.000ste bezoeker verwelkomd door prof.dr. J. Rietveld, initiatief nemer van de expositie en hoogle raar fysiologie aan de medische fa culteit van de Leidse universiteit. Mevrouw Van Dalen uit Voor schoten was de gelukkige. Zij kreeg uit handen van prof. Riet veld het cahier 'De biologische klok', het Hortusboek en een fraai boeket bloemen. Leuke bijkom stigheid was dat mevrouw Van Da len. die de expositie samen met man en twee kinderen bezocht, vandaag ook nog jarig is. Het is voor het eerst dat zoveel bezoekers een tentoonstelling in de Hortus gaan zien, aldus Jaap van Etten, hoofd tentoonstelling en educatieve dienst van het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie. Dit museum heeft de tentoonstelling, die na 23 augustus 'reisklaar' wordt gemaakt om door het land te trek ken, ingericht. De medewerkers van het museum zagen hierin de kans om ideeën uit te proberen die mogelijk in de nationale natuurhis torische presentatie kunnen wor den gebruikt. Op 27 augustus zal minister Brinkman (wvc) het start sein geven voor de restauratie van het Pesthuis, waar in 1992 de Natio nale N atuurhistorische Presentatie zal worden geopend. Omwonenden bepleiten gelijk voor Raad van State DEN HAAG/LEIDEN - Een groot aantal omwonenden wil dat er geen woningbouw wordt gepleegd op een terrein aan de Leidse Schu bertlaan. Gisteren vroegen zij aan de waarnemend voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State om de door de gemeente Leiden verstrekte bouwvergun ning voor 84 woningen te schorsen. De bezwaarmakers, die hun krachten hebben gebundeld in een vereniging, vrezen dat hun huizen in waarde zullen dalen door de nieuwbouw van de 84 drie- en een kamerwoningen. Volgens mr. H.M. Slaghekke. die namens de vereni ging optrad, is de door de gemeen te Leiden gevolgde procedure erg onzorgvuldig geweest. De raads vrouwe stelde dat de bewoners al tijd is voorgespiegeld dat het ter rein openbaar groen zou worden. In 1979 ontstond er dan ook heel wat commotie toen er bouwwerk zaamheden plaatshadden. De be woners trokken aan de bel bij de gemeente, die hen echter gerust stelde. Er werd een noodhuisves- ting gebouwd voor bejaarden, die tijdelijk hun tehuis moesten verla ten voor een opknapbeurt. In een brief aan de vereniging werd mee gedeeld dat het 'de bedoeling' was later op deze plek openbaar groen te realiseren. "Er zijn door die brief verwachtingen gewekt", aldus de advocate. Mr. Slaghekke betoogde dat er in de wijk toch al weinig groen res teerde. "De hoeveelheid groen komt zo beneden een aanvaard baar minimum", zei ze. Ook zullen de bestaande parkeerproblemen in de buurt alleen maar verergeren. Bovendien verweet ze de ge meente geen echt beleid te voeren. Nieuwbouw op open delen in de stad is sinds kort het streven van de gemeente, omdat onbeperkte uit breiding aan de stadsranden onmo gelijk is. Dit zogenoemde inbrei- dingsbeleid is nooit besproken en vastgesteld, stelde de advocate. Zij vond verder dat de noodzaak om tot snelle realisering van dit bouw plan te komen ontbrak. De volgens haar onjuiste proce dure is echter het hoofdbezwaar. De gemeente heeft erkend dat in 1985 toen het meerjarenprogram ma voor de woningbouw werd vastgesteld de inspraakprocedure onjuist is geweest. Maar volgens de gemeente is dat niet ernstig omdat het meerjarenprogramma niet meer dan een wensenlijstje is rich ting rijksoverheid. De echte beslis sing om te bouwen of niet was al vele jaren terug genomen. Het be stemmingsplan uit 1959 regelt de woonbestemming al. Slaghekke bleef echter vasthou den aan haar stelling dat de ge meente onvoldoende inspraakmo gelijkheden had gegeven. Volgens haar gebeurt dat vaker. Ze over handigde aan staatstraad mr. C.J. van Zeben een serie artikelen uit de kranten om dat te bewwijzen. Volgens haar is die serie "illustra tief voor hoe vaak er in Leiden wordt gebouwd zonder zich fat soenlijk aan de inspraakregels te houden". Mr. E. Bunt van de gemeente Leiden ontkende dat er sprake is van te weinig inspraak. Hij bena drukte dat de woonbestemming al vastlag. De gemeenteraad heeft de bezwaren van de omwonenden ge hoord, maar besloten toch vast te houden aan de woningbouw. De brief uit 1979 waarin de ge meente schreef de bedoeling te hebben er openbaar groen aan te leggen, is volgens Bunt zonder ge volgen gebleven. "Inmiddels zijn de inzichten van de gemeente en het rijk veranderd. Het doel is nu een compacte stad, waarbij niet het onbeperkt uitbreiden centraal staat, maar het inbreiden", aldus Bunt, die vertelde dat binnenkort LEIDEN - De nieuwe openbare basisschool in het Boerhaavedis- trict heeft de naam 'Woutertje Pie- tersen' gekregen. De naam werd gisteren bekend gemaakt. De school, die is ondergebracht in het verbouwde schoolgebouw van de voormalige Prinses Marijkeschool aan de Ant. Duycklaan, gaat maan dag van start met 60 leerlingen ver deeld over 5 groepen. Het bestaansrecht van de nieuwe school is lange tijd uit concurren- tie-overwegingen aangevochten door de besturenraad van het pro testants-christelijk onderwijs. On dermeer werd betoogd dat de 75 handtekeningen die destijds wer den opgehaald om tot de oprich ting van de school te komen, een te gunstig bééld van het toekomstig leerlingenaantal voor spiegelden. Het werkelijke aantal leerlingen is iets lager gebleken. Dat komt vol gens een woordvoerder van de nieuwe school omdat een aantal mensen die hun handtekening plaatsten inmiddels zijn verhuisd de discussie over het bebouwen van open gaten in de stad op gang komt. "Het gaat dan alleen om de plekken, die geen woonbestem ming hebben. De Schubertlaan valt daar dus niet onder, want die heeft een woonbestemming". Hij benadrukte dat de belang stelling voor de woningen groot is, evenals de noodzaak om snel te bouwen. "Leiden heeft 8.000 wo ningzoekenden, waarvan 3.000 ur- LEIDEN - De gemeente Leiden moet de komende jaren nog tien tot vijftien basisscholen en scholen voor het voortgezet onderwijs op knappen omdat de kwaliteit van die gebouwen als gevolg van de bouwwijze van de jaren vijftig en zestig veel te wensen overlaat. Het herstel zal miljoenen guldens ver gen. Omdat het rijk weigert deze uitgaven te vergoeden, kost dit de gemeente op jaarbasis honderd duizenden guldens bovenop het normale onderhoud. Het gaat vooral om schoolgebou wen die met veel glas werden uit gevoerd en indertijd 'ideaal' ge noemd werden vanwege die trans parante bouw en grote lichtinval. of hun kind(eren) op het laatste moment niet van school wilden doen veranderen. De Woutertje Pietersenschool (de naam is ontleend aan Multatuli) moet over 5 jaar minstens 125 leer lingen tellen anders wordt de school opgeheven. "Maar dat aan tal halen we makkelijk", aldus een woordvoerder. Asfaltering Schipholweg LEIDEN - Bij gunstige weersom standigheden wordt volgende week de toplaag op de Schiphol weg aangebracht. Van 17 tot en met 21 augustus zullen beide rijbanen beurtelings worden afgesloten en zal het verkeer worden omgeleid. Ook de fietspaden langs de Schip holweg zullen van een toplaag wor den voorzien. gent. Voor dit project waren 400 kandidaten", vertelde de ambte naar, die erop wees dat de wonin gen ook al aan de toekomstige huurders zijn toegewezen. Maar of de eerste paal, zoals de gemeente Leiden wil, nog deze maand de grond in gaat, wordt eind volgende week bepaald. Dan be sluit staatsraad mr. C.J. van Zeben of de bouwvergunning wel of niet wordt geschorst. De toepassing van de 'moderne' bouwsystemen breekt de huidige gebruikers op. Met name de verrot ting van houten kozijnen is een groot probleem. Het toepassen van aluminium condensprofielen op een houten kozijn, bedoeld om ver rotting tegen te gaan, blijkt een te genovergesteld effect te hebben. Van honderden scholen in het land moeten nu de gevels worden ver vangen. Op grond van de in 1985 inge voerde Wet op het Basisonderwijs kunnen de schooleigenaren pas geld voor ingrijpend onderhoud krijgen als het gebouw tussen de veertig en zestig jaar oud is. Maar de problemen zitten nu juist bij de gebouwen die tussen de dertig en veertig jaar oud zijn. Het geld daar voor moet uit de gewone onder- houdspot komen en die pot blijkt absoluut niet toereikend. Het hoofd van de afdeling onder wijs van de gemeente Leiden, P.G. Peters, vertelt dat voor het onder houd van scholen voor het voortge zet onderwijs jaarlijks twee ton meer wordt uitgegeven en voor de basisscholen zo'n anderhalve ton. De bijzondere scholen kampen ui teraard met de dezelfde proble men. Doorrekenend belopen de kosten voor extra onderhoud dan ook bijna een miljoen gulden per jaar die niet worden gedekt door het rijk. Vorig jaar nog heeft het Leidse gemeentebestuur aangeklopt bij het ministerie van onderwijs, maar nul op het rekest gekregen. Overi gens komt de gemeente Leiden er. vergeleken met andere steden, nog goed vanaf omdat een paar jaar ge leden de grootste 'geldvreters' zijn vervangen door nieuwbouw of zijn gerenoveerd. "Gemeenten die min der voortvarend waren stoten nu op gigantische wijze hun neus", al dus Peters. Een aantal gemeenten hoopt door een gezamenlijke inspanning gedaan te krijgen dat het ministe rie het huidige vergoedingssys teem aanpast. Maar veel hoop daar op zegt Peters niet te hebben. Plannen van andere projectont wikkelaars om op de hoek van de Schiphollaan met de Schutters- veldweg een hotel te bouwen lie pen de afgelopen jaren steeds stuk op de kosten. Directeur Swaak van Erica Beheer vertelt dat de finan ciering van het nieuwe complex, dat Business Center gaat heten, nu geregeld is. Hij verklaart dat rond te hebben gekregen door het hele restaurantgebeuren en andere risi codragende factoren buiten de ex ploitatie van de hotelaccommoda tie te houden. De bedoeling is dat het hotel 50 kamers krijgt waarvan er 40 echte hotelkamers zijn. De overige tien worden werkkamers voorzien van alle moderne kantoorbehoeften. Naast het hotel aan de Schutters- veldweg komt, precies op de hoek, een apart restaurant. Aan de zijde van de Schipholweg moet het za kencentrum verrijzen. Achter het complex is bovendien een parkeer garage gedacht voor ongeveer 350 auto's. Directeur Swaak van Erica spreekt met nadruk van een luxe hotel, vergelijkbaar met het Hilton in Amsterdam-Schiphol. In het ge deelte naast het hotel zal de zaken man alle faciliteiten vinden die hij kan wensen. Het gaat kleine kanto ren bevatten die voor korte of lan gere periode gehuurd kunnen wor den en een aantal dienstverlenende bedrijven. Gedacht wordt aan een uitzendbureau waar men een bij voorbeeld gebruik kan maken van de diensten van een secretaresse, een reisbureau, een autoverhuur bedrijf en een aantal banken. Naast het beoogde zakencen trum is Erica al samen met De Raad Beheer uit Noordwijk bezig met de bouw van het 'Educacen- ter'. Dit complex is bedoeld als handelscentrum voor alles op het gebied van onderwijs, vorming en training en wordt in drie fasen ge realiseerd. Het nieuwe Business Center moet volgens Swaak hét centrum worden van het economische leven in Leiden. Swaak zegt daarvoor zijn nek uit te steken en te ver wachten dat de gemeente Leiden dat ook voor een klein stukje doet. Belangrijke voorwaarde van de ontwikkelaar is daarom dat een medewerker van de gemeentelijke afdeling economische zaken in het businesscentrum wor.dt gestatio neerd. "Als een winkel klanten wil hebben, moet die daar gaan zitten waar de klanten komen. Dat geldt ook voor de gemeente Leiden", zo motiveert Swaak zijn aanpak. Een andere wens van Erica Be heer is dat voor de benodigde grond eeuwigdurende afkoop mo gelijk is. Dat betekent dat de grond wel van de gemeente blijft, maar dat de ontwikkelaar de erfpacht in STAD LEIDEN SJAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN" STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9