n r r n Strijd rond Kluwer is nu echt beslist Voorjaarsmatheid lijkt verdwenen A f Oorlog dreigt in sleepwezen Latijns-Amerika: vijf jaar diep in de rode cijfers NOG SNEL EVEN TANKEN V KLM gaat vliegers in het buitenland werven ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Fusie met Wolters een feit ZWOLLE/AMSTERDAM (ANP/GPD) - De strijd tussen de uitge vers Wolters Samsom en Elsevier om het bezit van Kluwer is defi nitief in het voordeel van de eerste beslist. Gisteren maakte de Zwolse uitgever bekend daadwerkelijk 50.9 procent van de uit staande gewone aandelen Kluwer in bezit te hebben. De fusie, waarover Wolters en Kluwer al afspraken hadden gemaakt, is daarmee een feit. De naam Wolters Samsom is nu gewijzigd in Wolters Kluwer. Wolters Kluwer behoort tot de gro- bank Pierson, Heldring Pierson, te drie onder de Nederlandse uitge- die Elsevier in het gevecht heeft SYDNEY (Rtr) - De in Zuid- Afrika geboren zakenmagnaat en kunstverzamelaar Robert Holmes a Court is de eerste mil jardair van Australië. Met een vermogen van 1,4 miljard (Au stralische) dollar, ongeveer 2,1 miljard gulden, staat hij boven aan de lijst van van de 200 rijk ste mensen in het land. De lijst is opgesteld door het blad Busi ness Review Weekly (BRW). Vlak onder Holmes a Court staat de uit Sydney afkomstige Kerry Packer met 1,3 miljard dollar, 1,95 miljard gulden. Pec ker staat bekend als een groot gokker. Hij heeft zijn fortuin gehaald uit een geërfd media- Holmes a Court voerde vorig jaar ook al de lijst van rijkste mensen in Australië aan, maar toen was zijn vermogen nog niet de helft van wat het nu is. Volgens BRW is de magnaat sinsdien per minuut 3.000 (on geveer 4500 gulden) rijker ge- Holmes a Court per minuut 4500 gulden rijker worden. Hoofdredacteur Stu art Simson van BRW noemde de groei van Holmes' vermogen 'verbijsterend'. Vier jaar geleden, toen hij net honderd miljoen dollar waard was, begon de 50-jarige advo caat aan een reeks van overne mingen van en deelnemingen in Australische, Britse en Ame rikaanse bedrijven. Hij heeft miljarden geleend om bijna eenderde te verwerven van het grootste Australische concern Broken Hill Proprietary, een keten van dagbladen op te rich ten en te investeren in het Brit se bankwezen en de Ameri kaanse industrie. Holmes a Court heeft verder de grootste particuliere kunst verzameling in Australië met ruim 800 kunstwerken. Ook be zit hij een renstal met meer dan 120 paarden. BRW zegt aan de voorzichtige kant te zijn ge weest met de schatting van Holmes' vermogen. Het vermogen van Kerry Packer is in een jaar tijd geste gen van 275 miljoen tot 1,3 mil jard dollar. Hij verkocht enige tijd geleden zijn eigen tv-sta- tion voor meer dan een miljard dollar aan multimiljonair Alan Bond, die volgens BRW 400 miljoen Australische dollar waard is. Wie op de lijst van 200 van BRW wil komen te staan moet dertig miljoen dollar, 45 mil joen gulden, of meer hebben. Dat bedrag is dertig procent ho ger dan de grens die het blad vorig jaar hanteerde. Op basis r heel 1986 op de tweede plaats komen de omzetcijfers bijgestaan, als de Bank Mees Ho- Wolters Kluwer pe, die de fusie voor Wolters Sam- heeft begeleid, verwachten VNU en vóór Elsevier. De laatste nog stukken geleverd te krijgen, behaalde toen een omzet van 1,5 Elsevier heeft 48,7 procent van miljard gulden, Wolters kwamen gezamenlijk miljard gulden miljard gulden om. Bij Wolters Kluwer werken Kluwer de aandelen Kluwer. Wat het c 1,6 cern daarmee gaat doen is niet be- VNU zette 1,7 kend. Een woordvoerster wilde daar gisteren geen duidelijkheid over verschaffen. Zij kon slechts geveer 8000 mensen en de fusie zal herhalen dat Elsevier gelukkig is voor de werkgelegenheid geen ge- met het belang dat zij in Kluwer volgen hebben. Een woordvoerder heeft verworven, zei gisteren dat de stemming in Of met de overwinning van de Zwolle zeer opgewekt was. Het combinatie Wolters Kluwer de rust ging niet zozeer om de eigen zeker heid over de eindoverwinning „Het probleem werd gezaaid uitgeversland is weergekeerd, is de vraag. Elsevier heeft inmid- dat er twijfel dels toegegeven in onderhandeling de betrouwbaar- te zijn met de Britse uitgever Max- e mededelingen". Wol- well over mogelijke samenwerking ters Kluwer heeft het plan het hoofdkantoor naar het westen het land te verplaatsen. Dat zal Maxwell heeft eerder al tegen over Nederlandse journalisten la ten weten in meer zaken in Neder- klein kantoor worden met voorna- land geïnteresseerd te zijn dan al- melijk stafmedewerkers. Intussen zwerft nog 0,4 procent i de uitstaande aandelen, enkele leen Elsevier. Wolters Samsom is vooral sterk vakuitgaven. Kluwers belang- duizenden stuks, rond. Zowel de rijkste poot wordt gevormd door de Groep Rechtswetenschappen. De combinatie Wolters Kluwer be haalt van haar gezamenlijke omzet 60 procent in Nederland, 10 pro cent in de Verenigde Staten, 10 procent in het Verenigd Konink rijk, 10 procent in België en 10 pro cent in Frankrijk, West-Duitsland en Spanje. Het streven is de activi teiten in het buitenland uit te brei den tot minstens 50 procent van de omzet en de marktpositie in Neder land uit te breiden. Meer varkens, minder melkvee DEN HAAG (ANP) - De melkvee stapel is dit jaar evenals in 1986 in gekrompen. Dit jaar was de terug gang met 8,3 procent tot 2,1 miljoen echter aanzienlijk groter dan in 1986. De afname wordt voor een be perkt deel toegeschreven aan het feit dat 2.300 bedrijven stopten met de melkveehouderij. De varkensstapel daarentegen nam dit jaar toe met 6,4 procent tot 14,3 miljoen stuks. Dat kwam voor namelijk door de groei van de big- genstapel met 407.000 en de mest- varkensstapel met 357.000 stuks. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Ook de hoeveelheid kippen groeide met 4,9 procent tot 96,8 miljoen. Deze uitbreiding weer spiegelt zowel de toename van het aantal slachtkuikens met 2,7 mil joen (plus 6,7 procent) als de groei van het aantal leghennen met 1,3 miljoen. Dit jaar is er een opvallend sterke afname van het aantal slachteendeh met 22 procent tot 471.000 stuks, na de groei in de drie voorafgaande jaren. Verder was het aantal geiten op landbouwbedrijven met 34.000 stuks 50 procent hoger dan in 1986. Het aantal schapen steeg tot 984.000, terwijl het aantal paarden en pony's op landbouwbedrijven nagenoeg gelijk bleef. Kort Zakelijk Boeing De Britse luchtvaartmaatschap pij British Airways (BA) heeft bij het Amerikaanse concern Boeing elf vliegtuigen van het type 767 be steld met een gezamenlijke waarde van 500 miljoen pond sterling (1,67 miljard gulden). Bovendien is een optie genomen op nog eens vijftien van deze tweemotorige toestellen, zo heeft de maatschappij gisteren bekendgemaakt. Benzine De literprijzen van benzines en diesel gaan met ingang van maan dag met 1 cent omlaag als gevolg van ontwikkelingen in de interna tionale produktnoteringen. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp komen dan op 163 cent voor een liter super, 158 cent voor een liter normaal en 90,4 cent voor een liter diesel. Gasprijs De ongeveer 10.000 tuinders in ons land moeten voor hun aardgas 0,8 cent per kubieke meter meer gaan betalen. Het Landbouw schap, de NV Nederlandse Gas unie en de Vereniging van Exploi tanten van Gasbedrijven in Neder land (VEGIN) hebben hierover gis teren afspraken gemaakt. De tuin ders gebruiken in totaal drie mil jard kubieke meter gas per jaar. De nieuwe afspraak heeft een looptijd van twee jaar en treedt op 1 oktober in werking. Voorkennis De aanklagers in de zaak van de deviezenfraude bij Volkswagen sluiten niet uit dat de documenten die vorige week bij een secretares se van de centrale bank in beslag werden genomen handel met voor kennis aan het licht hebben ge bracht. De politie heeft een inval gedaan in het huis van een secreta resse van Bundesbpnkpresident Karl Otto Poehl omdat zij ervan wordt verdacht informatie te heb ben verkocht aan de valutahande laar Joachim Schmidt. Schmidt heeft in dit schandaal een centrale rol gespeeld. SPAREN - In de eerste helft van dit jaar hebben spaarders twee mil jard meer ingelegd op spaarreke ningen dan zij hebben opgenomen. Er is minder gespaard dan in de eerste helft van '86 toen per saldo 2,4 miljard werd ingelegd. De situa tie in vergelijking met de laatste zes maanden vorig jaar is echter aanzienlijk veranderd. Toen na- de tijd mogelijk een harde strijd men spaarders 100 miljoen gulden gaan ontwikkelen rond het aanbie- Rotterdam meer op dan zij in die periode op den van sleepdiensten aan zeesche- hun rekening stortten. pen die de haven binnenkomen. O. i* Dat is het gevolg van de aankoop O taalimporten door Ton Kooren International Ma- rine Services van zes zware sleep- BRUSSEL (AP) - De Europese Ge- boten uit de failliete boedel van een meenschap gaat een onderzoek in- Amerikaanse rederij. Kooren In stellen naar goedkope staalimpor- ternational wil tarieven in rekening ten uit Turkije en Joegoslavië. De brengen die ongeveer twintig pro- Eurofer, de ^Europese vereniging cent liggen onder de huidige tarie- de havensleepdienst staalindustrieën, heeft ge klaagd dat de import van staal en ijzer op de EG-markt uit die twee verrichtmömenteef het* leeuwen^ landen tussen 1983 en 1986 was ge- deel van de sleepdiensten in Rot stegen met 1.500 procent. terdam. Die importen worden verkocht Kooren International is niet hele- voor een prijs die 23 procent lager maai een nieuwkomer op de sleep- is dan de gangbare prijs van EG- markt in Rotterdam, want het be- producenten Volgens Eurofer drijf heeft al daar al een aantal klei- heeft vooral West-Duitsland veel te nere sleepboten varen. De reden lijden van deze goedkope import. dat de activiteiten in de haven ech- Gisteren heeft de EG een maatre- ter sterk worden uitgebreid is dat gel genomen tegen het dumpen Kooren tot voor kort flink wat yankwikuitdeSowjet-Unie.Opie- werkzaamheden had bij de bouw dere kilogram kwik uit de Sowjet- van de Oosterscheldedam. Ook an- Unie zal een extra bedrag van bijna dere aannemersactiviteiten zijn 5 gulden worden geheven. volgens directeur Kooren sterk te- ROTTERDAM (ANP) - In de haven ruggelopen. Het streven van t Rotterdam zal zich de komen- Kooren is er op gericht uiteindelijk 20 procent van de sleepmarkt in handen te krijgen. Kooren is enige tijd geleden in contact getreden met Smit Interna- de aankoop tionale om afspraken te maken over een verdeling in de haven sleepdiensten. Kooren stelde dat hij 10 procent van de markt wilde, maar stelde daarbij ook dat de ta rieven 20 procent omlaag moesten. Smit wilde daar niet op ingaan. Smit Internationale wilde giste ren niet reageren op de dreigende Smit Internationale. Die laatste tarievenslag in het Rotterdamse alleen wat l Smit kwijt wikkelingen af', een woordvoerder wilde. Vanaf 1 januari zal Kooren Inter national daadwerkelijk beginnen met het slepen van zeeschepen bin nen de haven. De komende maan den zullen besprekingen plaatsvin den met rederijen, omdat een flink deel van de sleepactiviteiten ge beurt op basis van langer lopende contracten. Een van de rederijen Kooren nu al in contact i half miljoen containers werk zullen gaan." AMSTERDAM - Ook deze week diende zich een geheel verschil lend beurspatroon aan. Een willi ge hausse-stemming in New York, Londen en Tokio, matig positief in Amsterdam en ge drukt in Frankfurt en Zürich. Het meest opmerkelijke daarbij was dat Tokio er weer helemaal bovenop kwam en Wall Street een paar dagen omhoog snelde als nooit tevoren. door C. Wagenaar Maar ook op onze beurs bleef de stemming erin en lijkt de mat heid van het voorjaar te zijn ver dwenen. Wel waren het opnieuw een paar internationals als Ko ninklijke Olie en Unilever die de dienst uitmaakten en bijvoor beeld in vier dagen de index van de internatinals 14 punten deden oplopen. Dit trok ook het alge mene beurscijfer sterk omhoog tot 6 punten in diezelfde vier da gen. Het betekende ook dat de meeste beursgroepen deze week meerdere malen een nieuwe his torische top wisten te bereiken. Maar het meest opmerkelijk gedroeg Wall Street zich. Daar steeg het koerspeil op de eerste twee beursdagen van deze week bijna 90 punten, met op elke dag rond 45 punten. Als een tornado kwam steeds in het laatste beurs- uur de allesbeheersende koop- golf aanstormen en trok alles mee wat er maar te krijgen was. De Dow Jones-index die eind vo rige week nog juist voor de 2600 was gestopt, kwam daardoor ver boven deze streep uit en leek de 2700 gemakkelijk te gaan nemen. Dat de effectenbeurzen on danks de zeer matige economi sche groei de afgelopen jaren toch zo zijn gestegen komt in hoofdzaak juist door die matige groei. Een hoog tempo wordt nergens lang vastgehouden, ze ker niet in de economische ont wikkeling waar snelle heftige ex pansies ook snel door felle reces sies worden opgevolgd. De naoorlogse jaren hebben dat dik wijls laten zien. Maar de jaren tachtig zijn ge kenmerkt door een jaarlijkse groei van 1 tot 2, soms 3 procent en dan heeft de opgaande econo mische ontwikkeling doorgaans een veel langere adem. Topeco nomen hebben al vele malen hun voorspelde recessie naar de toe komst moeten verschuiven. Twee jaar geleden noemde men in de Verenigde Staten het jaar 1987 als het jaar van de recessie waarheid, maar nu heeft rente- goeroe Kaufman die recessie al naar 1989 doorgeschoven. Bovendien verloopt de econo mische groei niet gelijkmatig, maar met sprongen, die kwar- taalsgewijs nogal kunnen ver schillen. Zo bedroeg de stijging in het eerste kwartaal van dit jaar in Amerika zelfs meer dan 5 pro cent, maar in de Duitse Bondsre publiek maar 1 procent. Het om gekeerde heeft nu plaats met wat minder groei in de Verenigde BEURS - N W E E K Staten en een toenemende, stij ging in West-Duitsland en ons land. Dit alles heeft beurtelings op de effectenbeurs een sterk po sitieve invloed. Daarbij komt dat in de afgelo pen vijf jaar overal ter wereld de geldhoeveelheid enorm is toege nomen, zonder dat de inflatie steeg. Door een sterk rentebeleid is de gemiddelde prijsstijging zelfs aanzienlijk afgenomen, zo dat overal veel contant geld ligt opgestapeld. Dat zoekt zijn weg naar de effectenbeurs. En met name in Tokio, waar nog altijd miljarden dollars worden ver diend aan de handelsoverschot ten met het buitenland. Voor Amsterdam ontwikkelde de week zich redelijk positief. Maar het tegengestelde patroon dat het internationale beurswe- zen in zijn totaliteit liet zien, deed zich hier intern voor. Want tegen over een stijging van 14 punten voor de internationals en 6 pun ten voor de beurs algemeen vol trok zich een daling van 1 punt op de lokale markt. Dat komt doordat het Damrak voor het halfjaarcijfersseizoen staat aangetreden dat vaak wordt gekenmerkt door mee- en tegen vallers. En dat noopt tot enige voorzichtigheid en maakt de stemming wat onzeker. Zo viel het resultaat van de Koninklijke Shell met 8 procent meer winst niet tegen, zodat hier een lichte koersstijging overbleef en was men ook niet ontevreden over de Amro Bank en de KLM, maar de KNP viel met 13 procent meer winst wat tegen. Ook de onzekerheid binnen de uitgevers nam toe waardoor de meeste aandelen uit deze groep enig terrein moesten prijsgeven. Nadat er voor Kluwer maar één koers per dag mocht worden op gemaakt, keerde ook hier de rust terug. Opvallend gunstig lag Unilever in de markt en boekte 5 tot 10 procent meer aan beurs waarde. Fokker steeg 15 procent in koerswaarde en Hoek Loos 10 procent. Daarentegen moesten Blijdenstein en Macintosh 10 procent van de beurswaarde af staan en Nutricia was 5 procent in reactie. De Europese Optiebeurs draai de een drukke week af en zag het aantal afgesloten contracten van 262.500 tot 304.500 stijgen. Else vier stond daarbij, vooral in de eerste dagen, centraal en wist maandag met 6500 contracten zelfs de eerste plaats te bezetten. Later in de week nam Unilever die plaats over met dagomzetten van 15.000 contracten. Opvallend was de belangstelling voor de dollar-gulden valuta-contracten. SCHIPHOL (ANP) - De KLM gaat vliegers in het buitenland werven. Bovendien wordt de aannameleef tijd voor cockpitpersoneel ver hoogd van 31 naar 35 jaar. Ook gaat de maatschappij voor het eerst na ruim veertig jaar per advertentie vliegers vragen om te solliciteren bij de KLM. Het bedrijf ziet zich daartoe gedwongen door een te kort aan gekwalificeerde vliegers, aldus een woordvoerder. De KLM heeft slechts eenmaal eerder, kort na de oorlog, adverten ties geplaatst waarin vliegers wer den gevraagd. De KLM gaat ook in het buitenland werven. „Tot verho ging van de aannameleeftijd, die zeer vele jaren heeft gegolden, is besloten omdat in Nederland het aanbod te gering is om aan de vraag van de KLM te voldoen", aldus de woordvoerder. De KLM heeft voor het oplei dingsjaar juli 1987/juli 1988 tachtig nieuwe vliegers nodig. Veertig daarvan komen van de Rijkslucht vaartschool, vijf worden via de doorstroomregeling vanuit de luchtmacht en marine aangetrok ken. De overige 35 moeten op de vrije markt worden verkregen. De ze markt bestaat tot nu toe uit Ne derlandse vliegers in dienst bij Ne derlandse luchtvaartmaatschappij en, Nederlandse vliegers in dienst bij buitenlandse maatschappijen en luchtmacht- en marinevliegers. De markt zal nu tot buitenlandse vliegers worden uitgebreid. Tot nu toe was het aantal open sollicitaties dat de KLM kreeg voldoende om in de behoefte te voorzien. De afgelopen twee jaar hebben de andere Nederlandse luchtvaart maatschappijen en de Koninklijke Luchtmacht en Marine de behoefte aan nieuwe vliegers van de KLM al duidelijk gevoeld. De aantrek kingskracht van de nationale luchtvaartmaatschappij bleek van wege de hogere salariëring aan zienlijk. Martinair-directeur Schroder zei gisteren echter desgevraagd de KLM-wervingsactie niet te Vorig jaar gingen tien vlie gers van de chartermaatschappij naar de KLM, die echter volgens Schroder zonder problemen kon den worden vervangen. De maat schappij heeft momenteel 130 vlie gers in vaste dienst; allen Neder landers. Tien eveneens Nederland se vliegers staan op een wachtlijst om aangenomen te worden. Volgens Schroder komen door de verhoging van de aannameleef tijd bij de KLM 25 tot 30 Martinair- vliegers in aanmerking voor een baan bij de KLM. Een rem op hun vertrek vormt echter de terugbeta lingsregeling van hun opleidings- kosten. Afhankelijk van de dienst tijd moeten vliegers een deel van de door hun werkgever betaalde kosten voor hun opleiding terugbe talen wanneer zij binnen een be paalde periode het bedrijf verlaten. Ook Transavia en Netherlines ken nen deze regelingen. Wanneer het Nederlandse reser voir mocht zijn uitgeput gaat Marti nair in de EG werven. Daar zijn vol gens Schroder voldoende vliegers te vinden. Ook woordvoerders van Transavia en Netherlines zeiden de ■KLM-werving niet al te zeer te vre- PTT - De Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers (Notu) is verontwaardigd over de „laksheid de PTT in gaat op klach- postbezorging, de slechte van dit bedrijf dat een mo nopoliepositie heeft en vooral over zijn voorlichtingsdienst". De woe de van de organisatie is opgewekt na het zoek raken van ruim dui zend exemplaren van de Gay- Krant voor de provinciës Gronin gen, Friesland en Drenthe. MANILLA - Voor vrijwel alle benzinestations in de Filippijnse hoofdstad Manilla vormden zich gisteren lange rijen. Automobilisten wilden nog snel even verzekerd zijn van een volle tank, voordat de benzineprijzen om mid dernacht met zo'n 18 procent werden verhoogd. voert in de haven van Rotterdam. Kooren is ervan overtuigd dat hij winstgevend kan draaien met tarie ven die 20 procent lager liggen dan de huidige. Dat komt volgens hem onder andere door het feit dat zijn schepen in hoge mate geautomatis- serd zijn. waardoor er met een zeer kleine bemanning gevaren kan worden. Voor de sleepboten zullen de komende tijd bemanningen worden aangeworven. Kooren heeft in ieder geval 25 man nodig, mogelijk in de toekomst oplopend tot 60, indien de sleepboten conti nu in touw zijn. Kooren zegt er niet op uit te zijn een slopende tarievenslag in de ha ven in gang te zetten. Dat zou ook niet goed zijn voor de haven, zo meent hij. Hij wil echter niet uit sluiten dat het komende tijd hard tegen hard zal gaan. Het is overi gens niet de bedoeling van Kooren om vanaf 1 januari direct alle aan geboden werk aan te nemen. „Wij zijn er ons van bewust, dat we in het begin niet teveel hooi op onze vork moeten nemen. Dat betekent s Sea-Land, die jaarlijks ongeveer onder andere dat we selectief te SANTIAGO (IPS) - Latijns-Ameri ka 'viert' volgende week het vijfja rig bestaan van de schuldencrisis, waarvan economen dachten toen dat die het internationale monetai re stelsel om zeep zou helpen. Het kraakte vervaarlijk, maar overleef de. In de schaduw van de financië le problemen groeide echter het in zicht dat na veranderingen nodig zijn. Vijfjaar geleden, op 17 augustus, luidde de Mexicaanse minister van financiën Jesus Silva Herzog de noodklok. In een toespraak onthul de hij de wereld dat zijn land de verplichtingen aan schuldeisers niet meer kon nakomen. Mexico's buitenlandse schuld was in 1982 opgelopen tot 90 miljard dollar en bij de banken stond een rekening open van 10 miljard dollar van ach terstallige betalingen. De Amerikaanse minister van fi nanciën Donald Regan en de Fran se voorzitter van het Internationaal Monetair Fonds (IMF), Jacques de Larosière, belegden van 13 tot 15 augustus in Washington een spoedbijeenkomst. De hoofdrol spelers van 'het Mexicaanse week einde' zoals het overleg later zou gaan heten, moesten een groot scheepse reddingsactie improvise- De financiële wereld was ge schokt. Tot die tijd had niemand verondersteld dat ook landen fail liet konden gaan. De val van Mexi co zou tientallen banken met zich meeslepen. De regering in Was hington en het IMF zorgden bin nen drie dagen voor vier miljard dollar om het ergste leed te ver zachten. Silva Herzog bracht de Mexicaanse bevolking in een tach tig minuten durende televisietoe spraak van de financiële crisis op de hoogte en legde drie dagen later bij zo'n honderd banken in New York de naakte feiten op tafel. Mexico zou ertoe overgaan geen cent terug te betalen, een morato rium dat alleen was te voorkomen als de banken betalingen opschort ten en met nieuwe leningen voor miljarden dollars kwamen. De ban ken gingen akkoord. Maar het zor genkind, dat één van 's werelds grootste olie-exporteurs is, moest zich houden aan een streng hervor mingsprogramma van het IMF. De schuldencrisis was een feit. Vijf jaar later staan velen versteld van het rappe tempo waarmee an dere Latijnsamerikaanse landen Mexico volgden. Brazilië, de groot ste schuldenaar in de Derde We reld en de belangrijkste olieconsu ment, trad als eerste in het Mexi caanse voetspoor. Het jaar daarna volgden de rest van Latijns-Ameri ka, andere ontwikkelingslanden en enkele Oostbloklanden. De landen bleken dieper in de schulden te zitten dan was aange nomen. In minder dan tien jaar hadden een aantal regeringen en bedrijven en particulieren veel - vooral consumptieve - kredieten opgenomen. Leningen gingen op aan de invoer van olie, luxe-artike len en de bouw van prestige-objec- ten. Militaire regimes joegen de schuld flink op door de aanschaf van modern wapentuig. Toen de nood begon te dringen en rente en aflossing opliepen, zochten veel re geringen hun toevlucht in kortlo pende en dus dure kredieten. De totale schuld van Latijns- Amerika beliep in 1970 volgens de meeste berekeningen zestien mil jard dollar en in 1980 reeds 195 mil jard dollar. Vooral de leningen van banken aan particulieren, waar de overheid geen zicht op had, waren in deze tijd snel gegroeid. Toen twee jaar later de crisis een feit was, stond het continent in totaal 350 miljard dollar in het krijt. De drie grootste schuldenaren (Brazi lië, Mexico en Argentinië) hadden samen meer dan 200 miljard dollar aan verplichtingen uitstaan. In de discussie over de oorzaken van de crisis wijzen velen naar de vette jaren zeventig. De olie-expor terende landen verdienden miljar den aan de stijgende olieprijs. De overschotten gingen naar westerse banken die voor oliedollars klan ten zochten. Ontwikkelingslanden zagen de kredieten graag komen. De kentering kwam in 1979, toen de olieprijzen fors stegen en een re cessie volgde. De export van de Derde Wereld daalde, de rente steeg en de gaten moesten worden gevuld met kredieten. De prijsda ling van de grondstoffen, voor de meeste schuldenlanden de belang rijkste inkomstenbron, was toen al begonnen. Beperking Toen Peru medio 1985 aankon digde dat het de aflossing en rente betaling beperkte tot tien procent van de inkomsten uit export, stond de financiële wereld op zyn achter ste benen. Het idee van een koppe ling met de exportopbrengsten heeft nu echter vaste voet aan wal gekregen. Mexico kreeg als belo ning voor goed gedrag vorig jaar een zelfs speciale clausule in het le ningenpakket. Als de olie-export zou tegenvallen,'ontvangt Mexico automatisch extra leningen. Het inzicht dat brede aanpak van het probleem op zijn plaats is, wint terrein. Daarmee verwijzen onder handelaars naar de combinatie van pijnlijke economische hervormin gen met nieuwe kredieten om de industrie te moderniseren, de pro- duktie op te voeren en de export te vergroten. Ook het onderling over leg van donorlanden over de aller armste schuldenaren neemt toe. Stroppenpot De grootste Amerikaanse bank- groep Citicorp besloot eerder dit jaar drie miljard dollar aan de 'stroppenpot' toe te voegen en schreef daarmee in feite een deel van de uitstaande leningen af. De maatregel volgde op een morato rium dat Brazilië over een deel van de schuld afkondigde. Het besluit van Citicorp werd binnen enkele weken gevolgd door een aantal an dere grote banken. Een maand later pleitte de VN- Economische en Sociale Raad (Ecosoc), een van de belangrijkste VN-commissies, voor kwijtschel ding van de schulden door han delsbanken. Dat zou het internatio nale financiële systeem versterken en de economische groei in de we reld versnellen, aldus de De Economische Commissie voor Latijns-Amerika en de Cari ben, de Eclac, praat zelfs onom wonden over een 'politieke oplos sing' als enige uitweg in de crisis. In een deze week verschenen rap port stelt deze VN-commissie dat "in sommige gevallen kwijtschel ding onvermijdelijk is". Het rap port ligt op tafel bij een commissie van wijze mannen, die deze week in de VN-kantoren in New York over de schuldencrisis praten, vijf jaar nadat de problemen begon-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7