Verzet El Salvador wil onderhandelen JA RT1 A, Lange krijgt waarschijnlijk voordeel van de twijfel Frankrijk en Iran gaan mijnenvegen Uitnodiging Duarte aanvaard 7 O I J fv S chaduw over feestviering Aids baart Sowjet- Unie groeiende zorg Z.A 1 BUITENLAND SAN SALVADOR (UPI/AP) - Het linkse verzet in El Salvador heeft gisteren de uitnodiging van president Jose Napoleon Duarte aanvaard om op 15 sep tember met hem te gaan pra ten. De rebellen stemden ech ter niet uitdrukkelijk in met het vredesplan voor Midden- Amerika, hetgeen Duarte als voorwaarde heeft verbonden aan de besprekingen. President Duarte riep het linkse verzet in zijn land en de rechtse gu errillastrijders in Nicaragua don derdag op in te stemmen met het nieuwe vredesplan voor de regio, dat vorige week in Guatemala werd ondertekend. Volgens dat plan moeten oppositiebewegingen een stem krijgen in de regeringen die zij nu bestrijden. Het antwoord van het Salvadoraanse verzet kwam eerder dan verwacht. „Onze delegatie zal bestaan uit leden van het uitvoerend comité van het Democratisch Revolutio nair Front (FDR) en het opperbevel van het bevrijdingsfront Farabun- do Marti (FMLN)", zo stelde ver zetsleider Ruben Zamora in een communiqué. Het FDR is de poli tieke arm van de guerrillabewe ging FMLN. Het verzet stelt voor de ontmoe ting te organiseren in de ambtswo ning van de pauselijke vertegen woordiger in El Salvador. Tevens wordt gevraagd om bemiddeling van aartsbisschop Arturo Rivera y Damas bij de voorbereidingen van de ontmoeting. Volgens de rebel len moeten twee dagen worden uit getrokken voor het gesprek we gens het grote belang ervan. Er dient gesproken te worden over een staakt-het-vuren en over een „politieke oplossing van de oor log", aldus het communiqué. De rebellen maken echter geen melding van hun steun aan het vre desplan dat de vijf Middenameri- kaanse presidenten vorige week in Guatemala ondertekenden. Toen Duarte het verzet uitnodigde voor een dialoog drong hij aan op aan vaarding van het vredesakkoord. Het plan voorziet onder andere in beëidiging van de buitenlandse mi litaire aanwezigheid in het gebied en in democratisering van de Mid- denamerikaanse landen. In het verleden heeft Duarte te kennen gegeven dat hij alleen be reid is tot een gesprek met het FMNL en de FDR als de rebellen hun wapens neerleggen, maar dat werd totnutoe geweigerd. In de nieuwe oproep die hij donderdag deed noemt de president het neer- leggep van de wapens niet meer als expliciete eis. Maar dit lijkt wel be sloten in de bepalingen van het Gu atemala-pact. Over het terzijde geschoven vre desplan van de VS zei Duarte dat dat in veel opzichten overeenkomt met de overeenkomst die de vijf meest betrokken landen nu zelf hebben gesloten. Hij repte echter met geen woord over de Ameri kaanse steun aan de Contra's in Ni caragua, die de regering in Was hington ook na dat pact lijkt te wil len voortzetten. Duarte noemde slechts Cuba ^n de Sowjet-Unie als grote schuldigen. Roken leidt tot ontslag NIENBURG (AFP) - De recht bank van Nienburg in de West- duitse deelstaat Nedersaksen heeft het ontslag bevestigd van een werknemer die het roken tijdens zijn werk niet kon laten. De eerste Westduitser die we gens roken werd ontslagen, is Ralf Schirrmacher, een 35-jari- ge technische medewerker van het gemeentelijk waterleiding bedrijf in Nienburg. Op zijn werk viel niets aan te merken, maar hij rookte 40 sigaretten per dag rookte. En hij was niet bereid daarmee op te houden. De niet-rokende collega's van Schirrmacher, die met hem een werkruimte deelden die niet over open ramen beschik te, hadden gedaan gekregen dat tijdens het werk een rookver bod gold. Schirrmacher is te gen de uitspraak van de rechter in hoger beroep gegaan. Aardbeving Een aardbeving met een kracht van 4,8 op de schaal van Richter heeft de inwoners van het Joego slavische stadje Kraljevo, 120 km ten zuiden van Belgrado, gisteren de straat op gejaagd. Vakantiegasten in de nabijgele gen badplaats Bogutovacka Banja moesten naar elders verhuizen om dat, de water- en elektriciteitvoor ziening door de beving onklaar wa ren geraakt. Twee mensen raakten licht gewond. Piloot vrij De piloot van het particulier vliegtuig dat donderdag gevaarlijk dicht bij een helikopter kwam waarin president Reagan vloog, is na ondervraging door de geheime dienst vrijgelaten. Ook de passa gier van het kleine toestel mocht gaan. Volgens de politie was er geen sprake van boos opzet. Gift Een voormalige Vietnamese bootvluchteling heeft een bedrag van 35.000 gulden geschonken aan een hulporganisatie die zich inzet voor bootvluchtelingen. Het be drag vormde de helft van de op brengsten van een tentoonstelling en de verkoop van schilderijen van de man. De 64-jarige kunstschilder Vo Van Ky woont sinds 1979 in Br- etagne. Toen hij met zijn vrouw en dochter wegvluchtte uit Vietnam werd hun bootje tot'viermaal toe aangevallen door piraten, alvorens een schip hen oppikte. Hij had in Vietnam zijn schildersezel opge borgen omdat „de kunstenaar in Vietnam een dienaar van de macht hebbers moet zijn". Arrestaties De Paraguyaanse politie heeft gisternacht voor de vierde maal in een maand tijd arrestaties verricht onder leiders van de politieke op positie. De jongste arrestaties von den plaats aan de vooravond van de dag dat het bewind van Alfredo Stroessner 33 jaar in Paraguay aan de macht is. Verwacht wordt dat Stroessner zich in februari voor een achtste achtereenvolgende ambtstermijn als president kandi daat zal stellen. PARIJS (AP) - Drie in plaats van twee Franse mijnenjagers zullen volgende week naar de Perzische Golf vertrekken. Dat heeft het mi nisterie van defensie gisteren in Parijs bekendgemaakt. De drie modern uitgeruste schepen zullen maandagmiddag in gezelschap van een bevoorradingsschip uit Toulon vertrekken voor een reis die min stens twee weken zal duren. In de bekendmaking van giste ren werd niet gezegd waarom een derde mijnenjager uit dezelfde di visie als de andere schepen, de Vinh Long, ook naar het gebied vertrekt. Anders dan de conventio nele mijnenvegers beschikken mij nenjagers over kleine onbemande onderzeebootjes die mijnen kun nen opsporen en met explosieven tot ontploffing brengen. Ook Iran, dat er door de Verenig de Staten van werd beschuldigd de mijnen in de Golf te hebben ge legd, heeft zich gisteren bereid ver klaard mijnenvegers in te zetten. Het persbureau IRNA meldde dat behalve mijnenvegers ook mij- nenjagende helikopters en sche pen met kikvorsmannen naar de Golf van Oman op weg zijn. De schepen gaan, als zij daar toestem ming voor krijgen, opereren bin nen de territoriale wateren van de Verenigde Arabische Emiraten bij Fujairah. De VAE hebben tot dus ver nog niet gereageerd op het Iraanse aanbod. IRNA maakte niet bekend hoeveel mijnenvegers erop uitgestuurd worden, maar er was sprake van meer dan een schip. Inmiddels is de ankerplaats voor tankers in de Golf van Oman door de daar verantwoordelijke autori teiten vrij van mijnen verklaard. Niettemin hebben zich nog geen tankers bij de ankerplaats laten zien, zo hebben zegslieden van plaatselijke scheepvaartbedrijven bekend gemaakt. Een havenfunctionaris uit de Verenigde Arabische Emiraten waarschuwde dat zich mogelijk kleine bootjes in dit watergebied bevinden die door middel van lan ge afstandsbediening tot ontplof fing kunnen worden gebracht. Een lid van de oproerpolitie in El Salvador staat bij een spandoek waarop de tekst 'Vrede met Duarte'. Tegelij kertijd riep de president het binnenlandse verzet op om met de regering te onderhandelen. (foto anp> Paldstan viert onafhankelijkheid met geweld ISLAMABAD (Reuter/AP) - Pakis tan heeft gisteren herdacht dat het land veertig jaar geleden onafhan kelijk werd. Maar over de festivitei ten hangt een forse schaduw als ge volg van geheimzinnige bomaan slagen waarbij in de voorbije we ken bijna 100 mensen zijn omgeko men. Gisteren kwamen twee men sen om het leven bij een bomaan slag in Peshawar, een stad in het noorden van Pakistan. President Zia ul-Haq uitte in een rede sympathie met de slachtof fers, maar oppositieleidster Bena zir Bhutto wees er op dat het land weinig te vieren heeft. In de noord westelijk grensprovincie is alle ne onverlichting uitgeschakeld als blijk van deelneming met de slachtoffers van de bomaanslagen. Zia, die in 1977 door middel van een militaire staatsgreep tegen bur gerpresident Zulfikar Ali Bhutto aan de macht kwam. zei dat de meer dan 100 miljoen Pakistanen met de slachtoffers meeleven. „Ik vertrouw er op dat dergelijke inci denten het volk niet demoralise ren, maar veeleer sterken in zijn vastbeslotenheid. Wij weten hoe wij voor beginselen moeten ster ven en in vrijheid kunnen leven". De oppositieleidster, wier vader door Zia werd afgezet en later te rechtgesteld, lanceerde een scher pe aanval op de president van het land: „Moeten wij het feit vieren dat wij de Afghaanse oorlog naar onze straten en bazaars hebben ge haald? Moeten wij blij zijn met het etnische geweld dat onze samenle ving verscheurt? Moeten wij feest vieren omdat het steeds slechter gaat met de economie?" De islamitische republiek Pakis tan werd gevormd nadat de Britten zich terugtrokken uit het gebied en was bedoeld als een eigen land voor de islamitische minderheid in het vroegere Brits-Indiê. In hun ei gen staat (waarvan de naam letter lijk betekent: Het land van de zui veren) hoefden de islamieten niet bang te zijn voor overheersing door de hindoe-meerderheid. Pakistan werd op 14 augustus 1947 om mid dernacht onafhankelijk. Een et maal later gebeurde hetzelfde met India, het land van de hindoes (zie daarvoor pagina 19). Pakistan, dat als een democratie aan zijn politieke bestaan begon, is drie keer door een generaal gere geerd die zijn land bestuurde krachtens de staat van beleg. In 1971 scheidde Oost-Pakistan zich af en werd zelfstandig onder de naam Bangladesh. Witboek over Waldheim naar alle ambassades WENEN (AFP/Reuter/ANP) - De ambassades van Oostenrijk in het buitenland krijgen een boek, dat tot doel heeft de beschuldigingen te weerleggen dat president Kurt Waldheim betrokken is geweest bij oorlogsmisdaden. Zoals bekend hebben de Verenigde Staten ge steld dat het staatshoofd van Oos tenrijk als particulier persoon niet welkom is op Amerikaans grond gebied. Het 'witboek', een document van 500 bladzijden in de Engelse taal dat is opgesteld door een groep di plomaten onder leiding van verzet sman en ex-minister van buiten landse zaken Karl Gruber (1945- 53), is deze week op de Oostenrijk se televisie gepresenteerd. Het is „voor intern gebruik" en bevat geen werkelijk nieuwe elementen, zo valt op te maken uit een samen vatting van 24 pagina's die gisteren in de conservatieve krant Die Pres- se stond. De opstellers ervan, on der wie Waldheims zoon Gerhard, pleiten de vroegere secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties vrij op alle tegen hem ingebrachte pun ten. „Deze beschuldigingen zijn ge manipuleerd in het kader van een gecoördineerde campagne, die tot doel had de integriteit van Wald heim te schaden. Waldheim kan niet bij de deportatie van Griekse joden betrokken zijn geweest, om dat hij niet in Griekenland was toen die gebeurtenissen werden voorbereid en uitgevoerd", aldus het witboek. Op dezelfde dag dat delen van het 'witboek' in de Oostenrijkse pers verschenen, is bekendge maakt dat de Oostenrijkse presi dent, Kurt Waldheim, een ontmoe ting heeft gehad met de Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl. Ge- sprekonderwerpen waren de we derzijdse betrekkingen en de inter nationale situatie, aldus de woord voerder. Het was de eerste ontmoe ting van Waldheim met een Wester se regeringsleider sinds hij in Ame rika niet neer welkom is. ADVERTENTIE MOSKOU - De Sowjet-Unie zal 'aanvullende maatregelen' nemen om de verspreiding van Aids tegen te gaan en is tevens geïnteresseerd in een grotere internationale sa menwerking in de bestrijding van deze ziekte. Dit is in Moskou be kend gemaakt na de wekelijkse zit ting van het Politburo. door Alexander Münninghoff Dat dit machtigste partijcollege officieel aandacht besteedt aan 'spid', zoals Aids hier genoemd wordt, is een teken dat de ziekte ook in de Sowjet-maatschappij een groeiende openbare zorg aan het worden is. Nog maar een half jaar geleden wist regeringswoordvoer der Gerassimov te melden dat in de USSR uitsluitend buitenlanders met Aids besmet waren en dat de zedelijke normen van de Sowjet- burger een afdoende garantie te gen Aids vormden. Sindsdien is er in diverse Russi sche kranten over Aids geschre ven, veelal in reactie op geruchten onder de bevolking, als zou de ge vreesde ziekte via insecten, han denschudden of gezamenlijk ademhalen (bijvoorbeeld in de me tro) kunnen worden overgebracht. Van een massale adequate voor lichtingscampagne over Aids, zo als in Nederland, is echter geen sprake. Daarvoor zouden de sterk aanwezige seksuele taboes door broken dienen te worden en dat is in dit land, waarin men slechts fluisterend over het bestaan van het condoom spreekt, niet op korte termijn mogelijk. Professor Valentin Pokrovski, de voorzitter van de Sowjet-acade- mie voor medische wetenschap pen, gaf onlangs in het blad Izves- tija openlijk toe dat men niet pre cies weet wat de werkelijke kansen op verspreiding van Aids in de Sowjet-Unie zijn „omdat we niet weten hoeveel prostituées, drugs verslaafden en homoseksuelen we hebben". Pokrovski noemde een getal van 54 AIDS-besmettingen de USSR. Slechts vier mensen zouden wer kelijk aan de ziekte lijden: een Rus sische specialist die het virus tij dens een bezoek aan Tanzania zou hebben opgelopen en drie buiten landers. Tien personen worden momenteel in observatie gehou den, de rest is wel drager maar geen patiënt. Kandidaat NAVO BRUSSEL (AFP/Reuter/DPA) - Noorwegen heeft gisteren zijn ex- premier Kaare Willoch voorgedra gen als kandidaat voor de opvol ging van Lord Carrington als secre taris-generaal van de NAVO. Carri ngton heeft laten weten dat hij niet beschikbaar is voor een nieuwe ter mijn als volgend jaar zijn vierjarig mandaat afloopt. De heer Hans van der Bijl Leiden Eigenaar van Café-Brasserie "Het Huis De Bijlen" bij de Morspoort. j| Volgde met veel plezier het vol- M wassenenonderwijs bij Boerhaa- ve" in de afdeling VWO. Na het eindexamen volgde de studie So ciologie aan de Rijksuniversiteit. Deed kandidaats maar ging daarna op in het HORECA-bedrijf. Maakt altijd veel mondelinge reclame voor "Boerhaave". De diploma's HAVO en VWO geven toegang tot vele hogere beroepsopleidingen (VWO bovendien tot de universiteit). U kunt ze vak-voor-vak halen (certificaten) als u niet te hard van stapel wilt lopen. Of als u eerst de kat uit de boom wilt kijken. Doet u het hele pakket, rekent u dan voor de HAVO op 3 jaar en voor het VWO op 4. U kunt deze opleidingen zowel overdag als 's avonds volgen. Vooropleiding: MAVO of gelijkwaardig. De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO, MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken afzonderlijk), Neder lands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen, bel overdag 071-14 00 43 en 's avonds (ma, di, do) van 19.00-21.00 uur 071-15 55 66. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven elke maandag en donderdag van 13.00 tot 15.00 uur Noordeinde 1-3 en van 19.00-21.00 uur Kagerstraat 7 (s.g. Louise de Coligny). Wacht niet te lang. Dag- en avondscholengemeen schap Boerhaave, rector: DJ. van Kooten, Noordeinde 1, 2311 CA Leiden, telefoon 071 - 14 00 43. VOLWASSENEN .ONDERWIJS MGOPtilDINGiN kiezingen gehouden. De 2,1 mil joen kiezers zullen dan hun oordeel moeten geven over de ambitieuze economische hervormingen die de socialistische premier David Lan ge (45) in de drie jaar dat zijn partij nu aan de macht is, heeft doorge voerd. door Bob Mantiri Zijn politieke rivaal Jim Bolger, lijsttrekker van de Nationale Partij, bekritiseerde deze hervormingen die volgens hem miljoenen mensen in armoede hebben gedompeld met geen enkel vooruitzicht op een betere toekomst. Bolger, een gelovig katholiek en vader van negen kinderen, moet niets hebben van het leiderschap van Lange, een man die "volgens hem zijn beloften niet nakomt en die met zijn leugens het land op een breekpunt heeft gebracht. „Er waren drie soorten leugens", aldus Bolger in een verkiezingstoe spraak, „Leugens, verdomde leu gens en statistieken. Lange heeft er een vierde aan toegevoegd; zijn be loften", zei Bolger. Volgens de oppositieleider zit Nieuw-Zeeland thans, als gevolg van de economische hervormingen van Labour, met een buitenlandse schuld van 48 miljard Nieuwzee- landse dollar, omgerekend ruim 60 miljard gulden. Hij verklaarde dat een studie on langs heeft uitgewezen dat van de 3,3 miljoen Nieuwzeelanders er een miljoen in bittere armoede leeft. Het onderzoek bracht ook aan het licht, dat er een sterke stijging is in het aantal miljonairs, dat op het ogenblik wordt geschat op hon derdduizend. De economische resultaten zijn. ondanks de hervormingen zoals af schaffing van landbouw- en ex portsubsidies, investeringsmaatre gelen, privatisering van staatson dernemingen, afschaffing van im portvergunningen en reductie van douanetarieven, niet zo dende rend. De economische groei van zes procent in het eerste jaar dat de so cialistische regering aan het be wind kwam, is tot nul gereduceerd en er is voor de komende jaren geen groei te verwachten; het werkloosheidspercentage schom melt tussen de 6 en 10 procent en de buitenlandse schulden lijken te gaan oplopen tot boven de 50 mil jard dollar, terwijl het inflatieper centage tot 30 juni een record te zien gaf van 18,9 procent. Breuk Op het gebied van de buitenland se politiek heeft het besluit van Lange om geen Amerikaanse nu cleaire oorlogsbodems tot de Nieuwzeelandse wateren toe te la ten, geleid tot een breuk met de VS en andere bij het Anzus-pact aan gesloten landen, waaronder Au stralië. Niettemin ligt bij recente opinie peilingen de Labour partij van Lange nog altijd voor op de Natio nale Partij van Bolger. Een peiling in juni toonde aan dat Labour een voorsprong had van 26 procent, hetgeen voor Lange de aanleiding was om voor 15 augustus verkie zingen'te houden voor het uit e e n kamer bestaande parlement. De strijd gaat om 97 zetels - twee meer dan in 1984 - toen Labour 55 zetels in de wacht sleepte. De Nationale Partij heeft 38 zetels en de demo craten 2. Een opinieonderzoek wees uit dat de kiezers bereid zijn om het nationale belang boven het eigen belang te laten prevaleren. Het on derzoek liet zien dat 40 procent van de ondervraagden van mening is dat zij, na drie jaar Labour bewind, er slecht van af zijn gekomen; 27 procent vindt dat zij er beter van zijn geworden. Maar 42 procent is de mening toegedaan, dat het in het belang van het land is wanneer Lange voor een tweede termijn van drie jaar wordt herkozen. David Lange, van huis uit advo caat, wordt door zijn collega's be schreven als een 'moeilijk mens'. Hij is humeurig en arrogant en kan met zijn opmerkingen makkelijk kwetsen. Voormalige generaals, die felle tegenstanders zijn van zijn anti-nucleaire beleid, noemde hij eens een stel 'seniele generaals'. Zijn vaak cynische en kwetsende opmerkingen zijn echter, volgens zijn vrienden, slechts een facade om zijn minderwaardigheids-com plex te verbergen. Zijn corpulentie als gevolg van een dwangmatige neiging om zich te overeten, speelt hem vaak parten. In 1982 heeft de 45-jarige Lange via een gevaarlijke chirurgische in greep iets van de omvang van zijn buik laten weghalen. Hij is zeer be dreven in het politieke debat en weet de pers handig te bespelen. Platteland Zijn tegenstander, Jim Bolger, is een no-nonsense politicus, Hij is van Ierse afkomst, en is in tegen stelling tot Lange, makkelijk te be naderen. Hij heeft geen academi sche titel, zoals de meeste politici. Bolger komt van het platteland. In 1977 was hij minister van ar beid in het kabinet van Muldoon. Hij heeft een ontwapenende glim lach over zich die hem van pas kwam tijdens het recente grote tv- debat met Lange, waar hij volgens de kranten hoog heeft gescoord. Maar zijn kansen om Lange in de verkiezingen te verslaan achten po litieke waarnemers gering. Bolger heeft, hoewel het hem niet aan po pulariteit ontbreekt, niet het cha risma van een nationaal leider die het land in de komende jaren uit de crisis kan halen. Als Labour deze verkiezingen wint, dan is dat vooral te danken aan haar voorzitter Margaret Wil son, die de partij van een 'groep' so listen die het vaak met elkaar on eens was, tot een homogeen, gedis ciplineerd gezelschap heeft ge smeed, zo menen politieke waarne mers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5