Zorg voor gehandicapt kind loden last WIEL Er is zoveel moois te zien... S amenwerking ziekenhuizen in Amsterdam Rechter staat 'machteloos' bij het gooien van tomaten van der 'Niet beknibbelen op voorrangsonderwij s' Kanker wellicht vóór geboorte te bestrijden Stichting Nieuwe Vleugels wil uiteenvallen gezinnen voorkomen ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - Het Slotervaartziekenhuis, het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het Prinsen grachtziekenhuis in Amsterdam gaan samenwerken. Dat moet de patiëntenzorg van de drie ten goede komen en een efficiënte besteding van de financiën bewerkstelligen. De ziekenhuizen hebben dit gisteren bekend gemaakt. De samenwerking moet gestalte krijgen binnen de specialismen or thopedie, cardiologie, interne ge neeskunde en de behandeling van aidspatiënten. Het binnenstadzie kenhuis Prinsengracht krijgt in de- Man sterft door beoordelingsfout Arnhemse politie ARNHEM (ANP) - Een 48-jarige man uit Arnhem is gistermorgen gestorven na een beoordelingsfout van de Arnhemse politie en de GGGD. De Arnhemse recherche stelt, aldus een woordvoerder van de politie, een uitgebreid onder zoek in naar de omstandigheden waaronder de man gestorven is. Het slachtoffer was sinds jaren een bekende van de politie en de GGGD. Hij maakte er een gewoon te van om. onder invloed van alco hol, hartklachten te simuleren, zo zegt de politiewoordvoerder. Gis termorgen om twee uur werd de GGGD gebeld door een bewoon ster van de Tsaar Peterstraat dat er xeen man op straat lag die last van zijn hart had. De telefonist van de GGGD zou nadere bijzonderheden over de man hebben gevraagd. Toen bleek dat het om dezelfde man ging die in de twee nachten daarvoor ook weer vals alarm had geslagen, liet de telefonist weten dat de GGGD niet zou komen. Hij belde de politie om te waarschuwen dat ook zij een telefoontje konden verwachten. Toen om 02.25 uur de schoonmoe der van de eerste belster naar de politie belde om te vragen waar de GGGD bleef, antwoordde ook de politietelefonist dat de politie niet zou komen. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Kanker kan een .vorm zijn van een gestoorde ontwikkeling bij embry o's. Dit hebben onderzoekers bij het .Laboratorium van het Neder lands Kanker Instituut te Amster dam onlangs ontdekt. Zij hebben kunnen aantonen dat zogeheten oncogenen een belangrijke rol kunnen spelen bij de normale ont wikkeling van een embryo. Onco genen, dragers van erfelijke eigen schappen. kunnen zo veranderen dat de normale cel een kankercel wordt. Veranderingen in de erfelijke ei genschappen die de vroege embry onale ontwikkeling sturen, kunnen dan tot kanker leiden. Door deze nieuwe ontdekking hebben de on derzoekers nu de normale functie van een oncogen kunnen blootleg gen, namelijk het sturen van de normale groei en ontwikkeling van een organisme. De ontdekking werd gedaan door een onderzoeksgroep onder leiding van dr. Roel Nusse. In het Nederlands Kanker Instituut wordt al jaren gewerkt aan onder zoek naar het ontstaan van borst kanker. Dit onderzoek gebeurt bij mensen, maar ook bij muizen. De groep van Nusse ontdekte bij de muis een aantal oncogenen die be trokken zijn bij het ontstaan van borstkanker. De Amsterdamse onderzoekers bestudeerden het oncogen met de naam int-1 en ontdekte dat dit gen een essentiele functie heeft tijdens de ontwikkeling bij zoogdieren. Bij het ontbreken van dit gen wordt de AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse rechtbankpresident mr. B. Asscher voert overleg met de Vereniging Sociale Advokatuur (VSA) in Amsterdam over de mo gelijkheid om bij kort gedingen over ontruimingen van kraakpan den slechts twee vertegenwoordi gers per partij toe te laten. Als er tenminste aanwijzingen bestaan van openbare orde verstoringen. Aanleiding zijn de incidenten tij dens een kort geding afgelopen ju ni waarbij de president vanaf de tri bune werd bekogeld met eieren en tomaten. Mr. Asscher besloot toen alleen de pers en de advocaten tot de zitting toe te laten. Na overleg werden per partij twee personen toegelaten. Asscher zegt tot overleg met de VSA te zijn gekomen uit bezorgd heid over de voortgang van kort gedingprocedures. "De wet biedt mij starre mogelijkheden om op te treden bij openbare ordeverstorin gen. Ik kan de zaal laten ontruimen met de grondwet in de hand. Tegen het gooien met tomaten ben ik machteloos en weerloos. De gang van zaken is het gevolg van de on genoegzame regeling van de leeg- standswet door de wetgever. Ik kan niet zien wie publiek is en wie werkelijk de gedaagde is. Zowel de rechtbank als de VSA zijn de dupe van dit soort ondoordachte wetge ving". "Aan de andere kant ben ik ook verantwoordelijk voor de goede gang van zaken bij kort gedingen. Dat is van groot maatschappelijk belang. Bij die ordeverstoringen tijdens die eerste ontruimingszaak werd er gelijk in het begin met eie ren gegooid zonder dat de zaak er oo da» moment aanlpidincr +00 traf", aldus Asscher. Volgens hem kan iedereen zo de zaal binnenkomen maar kan hij de zaak met zo laten verloederen dat hij zelf "met een asbestpak aan en een helm op to maten met een schild zit op te van gen" terwijl hij rechtspreekt. "Een rechtbank die zich kwetsbaar op stelt mag niet gekwetst worden." Advocaat E. Unger van de VSA bevestigt de gesprekken met de rechtbankpresident. "We zijn met elkaar in gesprek en mr. Asscher heeft inderdaad de mogelijkheid geopperd om van beide partijen twee mensen in de zaal toe te laten als er concrete aanwijzingen van verstoringen zijn. Wij moeten ons intern beraden over het voorstel en zullen dan in een gesprek met de president ons standpunt duidelijk maken. Hij zegt zelf de verstoringen die hebben plaatsgevonden te betreu ren en het standpunt van Asscher te begrijpen. "Van de andere kant is het niet de verantwoordelijkheid van de advocaat om cliënten in het gareel te houden. Je kunt je client wel duidelijk maken dat als zij zich wil laten vertegenwoordigen door een advocaat, dit soort praktijken achterwege moeten blijven". ze opzet de functie van lokaal zie kenhuis dat vooral steun moet ver lenen aan de eerste lijn (huisartsen, wijkverpleegkundigen en dergelij ke). Ernstiger zaken worden in de andere twee ziekenhuizen behan deld. Specialisten van het Slotervaart ziekenhuis en het AMC zullen con sulten verrichten in het Prinsen grachtziekenhuis. Zo kan dat zie kenhuis toch beschikken over alle benodigde specialismen. B en w van Amsterdam praten dinsdag over de vraag welk bin nenstadziekenhuis in het centrum blijft bestaan. Ze moeten dan een keus maken tussen het Prinsen grachtziekenhuis en de Boer- haavekliniek. Beide ziekenhuizen moesten enige maanden geleden aan b en w rapporteren over de wij ze waarop zij als binnenstadzieken huis willen functioneren. Een woordvoerder van het Slo- tervaarziekenhuis ontkent dat de presentatie van het samenwer kingsverband te maken heeft met de keuze die b en w moeten maken. "De directies van de drie zieken huizen zijn om de tafel gaan zitten om de patiëntenzorg in de hoofd stad zo goed mogelijk met de be schikbare gelden te handhaven. Als voor-een bepaalde operatie in het AMC een wachtlijst bestaat, en bij ons is er nog wel ruimte kan een patiënt naar ons doorverwezen worden. Bij de plannen hebben po litieke argumenten geen rol ge speeld. Dan hadden we met het stadhuis moeten praten en dat kost alleen maar kilo's tijd." Algemeen directeur Zwart van de Boerhaavekliniek kon nog niet reageren op de samenwerkings plannen. "Ik ben nog helemaal niet op de hoogte gesteld van dit plan. Maar het klinkt mij in de oren als oude soep in een nieuw jasje met als doel het maken van publiciteit. Die samenwerking bestaat al lang. Ik wil wel eens weten wat er plotse ling zo nieuw aan deze plannen is." OORLOGSLACHTOFFERS HERDACHT Grote steden klagen bij Brinkman 1 kranslegging in de hal van het gebouw de Tweede Kamer in Den Haag zijn gisteren de slachtoffers her in de oorlog (in Indonesië) tegen Japan. Vandaag 42 jaar geleden werd de vrede getekend. (foto and ontwikkeling gestoord. Bij het kankeronderzoek blijkt deze vondst van grote waarde bij het zoeken naar het mechanisme dat tumoren vormt. Waar het om gaat legt dr. Nusse uit aan de hand van een voorbeeld over groei en ontwikkeling. Men sen hebben armen en benen, twee ledematen die grotendeels uit de zelfde cellen zijn opgebouwd, maar die van elkaar verschillen in de ma nier waarop al die cellen zijn ge rangschikt. Deze rangschikking wordt ook wel patroon genoemd. Patronen worden al heel vroeg bij het ontstaan van een embryo vast gelegd, op grotendeels onbegrepen wijze. Iedereen zal zich wel eens heb ben afgevraagd hoe het mogelijk is dat uit een enkele bevruchte eicel een ingewikkeld organisme kan ontstaan met talloze gedifferenti eerde en geordende cellen, aldus Nusse. Om de mechanismen achter dif- ferentatie en patroonvorming na te gaan wordt al tientallen jaren on derzoek gedaan aan de fruitvlieg. Van de erfelijke eigenschappen van de fruitvlieg is heel veel be kend. Door onderzoek naar erfelij ke afwijkingen die lot ontwikke lingsstoornissen leiden, kunnen genen worden geïdentificeerd die voor ontwikkeling nodig zijn. Door middel van recombinant DNA- technieken zijn sommige genen ook geïsoleerd, zodat de functie op het moleculaire niveau kan worden opgehelderd. BERGEN (GPD) - De winderi ge, natte zomer dreigt voor veel jonge zeevogels een ramp te wor den. De asiels langs de kust van Noord- en Zuid-Holland melden een grote sterfte onder verhon gerde jonge zeevogels. Met tien tallen tegelijk worden drieteen- meeuwen, Noordse stormvogels, jagers en Jan van Genten van nauwelijks een jaar oud binnen gebracht. Het vogelasiel in Bergen heeft in veertien dagen tijd gepro beerd zo'n negentig jonge, sterk vermagerde vogels in leven te houden. ''Ze eten als gekken en gaan de volgende dag dood", al dus eigenaresse An Dijkhuizen. Hans Peters van de Vereniging ter Bescherming van Vogels in Zeist, die sectie heeft laten ver richten bij het Toxonomisch In stituut in Amsterdam, meldt dat pure verhongering de oorzaak is. De vogelopvangcentra in Den Helder. Bergen. Noordwijk, Koude zomer is een ramp voor jonge zeevogels Hoek van Holland, Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amster dam en .Wognum hebben hun handen vol aan de opvang van vogels, die normaal gesproken om deze tijd van het jaar hier niet voorkomen. "Ik krijg hier zelfs verhongerde zilvermeeuwen binnen", zegt Peter Overweel in het Westfriese Wognum. "Dat zijn eersteklas rovers. Als die kans zien om te verhongeren, dan is er iets op zee niet goed of er is in het broedgebied al iets foutgegaan". Het Instituut voor Natuurbe heer in Leersum bevestigt dat ook veel jonge landvogels het slachtoffer worden van het slech te weer. Dick Jonkers: "In vrij wel alle nestkasten is een grotere sterfte. Maar ook ooievaars zijn in het nest doodgegaan". Peters: "Het aantal jonge ver hongerde zeevogels is inderdaad verontrustend. Bij de Shetland- eilanden is duidelijk gebrek aan voedsel. Daardoor zwermen de vogels veel verder uit dan an ders. Het weer zal vermoedelijk een rol spelen, maar het is ook niet uitgesloten dat de gehele ontwikkeling op de Noordzee, de milieuvervuiling een rol speelt". Kees Swennen van het Neder lands Instituut voor Onderzoek op Zee in Texel noemt de zaak nog niet dramatisch. "Je moet in calculeren dat ze net zelfstandig zijn en dat de broedtijd voor ou de en jonge vogels vrij zwaar is. Er is veel meer regen en vooral veel meer wind geweest. Daar door ligt het aantal slachtoffers dit jaar hoger, maar echt drama tisch is het niet". ROTTERDAM (ANP) - De ge meentebesturen van Rotterdam en Den Haag willen dat minister Brinkman (welzijn) zijn voorne men intrekt de financiering van het onderwijsvoorrangsbeleid met in gang van het volgend jaar stop te zetten. Dat plan betekent een ern stige aantasting van de kwaliteits verbetering van het onderwijs aan kinderen in achterstandssituaties, aldus burgemeester en wethouders in Rotterdam. De Maasstad zou op jaarbasis 1,5 miljoen gulden mislopen. Den Haag komt op een bedrag van een miljoen gulden. In een brief aan Brinkman herinnert het college van b en w in Rotterdam de minis ter aan zijn toezeggingen zoals nog onlangs vermeld in een brief aan het gemeentebestuur van Rotter dam dat de activiteiten in het kader van het onderwijsvoorrangsbeleid in ieder geval tot en met het school jaar 1989-1990 konden rekenen op financiële steun. Minister Brinkman heeft zich al tijd een warm voorstander getoond van het onderwijsvoorrangsbeleid, getuige zijn pogingen dit beleid een wettelijk grondslag te geven. In januari van dit jaar verwierp de Eerste Kamer nog een wetsvoor stel hiertoe. Ook toen zei Brink man dat de aangegane verplichtin gen in ieder geval tot en met 1990 zouden worden nagekomen. Het lijkt erop dat "wij nu bij u, uw eigen beleid moeten verdedi gen", aldus het Rotterdamse colle ge. "Ook budgettaire problemen aan uw kant mogen toch niet lei den tot volstrekte onvoorspelbaar heid in het verkeer tussen overhe den", schrijven B en W van Rotter dam. Zij verzoeken Brinkman 'na drukkelijk' terug te komen op zijn Den Haag heeft in een brief aan de minister en de Kamer laten we ten dat de bezuiniging op het on derwijsvoorrangsbeleid uit den bo ze is. „Dit beleid kan geen door gang vinden", aldus B en W. "In dien deze voorstellen worden uit gevoerd, zullen wij de mogelijk heid van juridische stappen onder zoeken". aldus het Haagse college. HEROINEVANGST - De Amster damse narcoticabrigade heeft 2,25 kilo heroine-base in beslag geno men en een 17-jarige Chinees uit Hongkong gearresteerd. Bewer king van de base in een laboratori um levert 10 tot 15 kilo heroïne met een straatwaarde van ruim een mil joen gulden op. De man was met een vliegtuig uit het Midden-Oos ten gekomen. Stoet van 58 getuigen draaft op in proces paskamermoord ZAANDAM (GPD) - Het hoger be roep in de zaak van de Zaanse pas kamermoord, dat op 8 september in Amsterdam dient, lijkt een mon sterproces te gaan worden. Advo caat mr. P. Doedens heeft namens zijn cliënt, die in Haarlem tot twaalf jaar is veroordeeld, een lijst met liefst 58 getuigen ingediend. Of alle 58 getuigen inderdaad ter zitting zullen moeten verschijnen, is overigens nog maar de vraag. Volgens Doedens is het 'heel wel mogelijk' dat het hof reeds na het horen van de eerste veertien getui gen (Doedens: „Dat zijn de belang rijksten") de zaak terugverwijst naar de rechter-commissaris in Haarlem. Doedens vindt dat politie en justitie hebben gefaald bij het verzamelen van gegevens tegen zijn cliënt. Volgens hem is de be wijslast ruimschoots onvoldoende. Tot dusver heeft hij echter steeds nul op het rekest gekregen. Zoals bekend is de 35-jarige Zaandammer door de Haarlemse rechtbank veroordeeld wegens de moord op Sandra van Raalten. Ze werd in 1984 om het leven gebracht in de paskamer van de boetiek in Zaandam waar ze werkte. ADVERTENTIE ANVC-CONTACTLENSSPECIAUST OPTOMETRIST OV Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel. 071-12.41 .C AMSTERDAM - Een levensver vulling. Zo zien Mannie Pol en Loes Comello hun streven om het onnodig uiteenvallen te voorko men van gezinnen met een gehan dicapt kind. De beide Amsterdam se vriendinnen hebben de verzor ging op zich genomen van vier meervoudig gehandicapte kinde ren. Hoe geweldig beiden het pleegouderschap ook ervaren, lie ver zien zij dat kinderen met een handicap gewoon thuis blijven wo- door Ed Brouwer Niet altijd kunnen ouders cue verantwoordelijkheid aan. "Som migen stikken in de zorg om hun gehandicapte kind", weet Mannie Pol. Samen met Loes heeft zij on langs de stichting Nieuwe Vleugels opgericht. Hun doel: ouders in twee weken vakantie zoveel ener gie en praktische tips geven, dat zij de zorg voor hun kind (weer) aan kunnen. "We pretenderen helemaal geen psychotherapeuten te zijn, maar willen onze eigen ervaring overdra gen. Ouders leren om praktisch en creatief te denken, ze stimuleren. Vaak hebben zij zorgen genoeg om elke dag weer door te komen en missen ze de energie om daar over heen te kijken", vertelt Mannie Pol (49). Zij is als fysiotherapeute ver bonden aan revalidatiecentrum De Trappenberg in Huizen en bemoeit zich in het bijzonder met de behan deling van zeer jonge kinderen. Daardoor heeft zij veel contacten met ouders die in de eerste verwer kingsfase verkeren en kent zij hun problemen. "Van veel kanten hoor ik verhalen van mensen die het niet aankunnen en hun kind in een pleeggezin willen doen. Ze komen er eerlijk voor uit dat ze het niet kunnen. Soms ook adviseren de artsen om een kind niet thuis te houden. Het is heel moeilijk. Alles draait om hem of haar, de artsen en de therapie. De problemen zijn soms zo hoog, dat of het gezin er aan gaat of het kind de deur urt moet". Ongelukkig De beslissing om hun kind in een pleeggezin te doen, valt ouders doorgaans heel zwaar. Mannie Pol en Loes Comello (42) ervaren dat van heel dichtbij. "Ze zijn dank baar dat wij het beter kunnen, maar tegelijkertijd zijn zij erg on gelukkig. omdat ze menen een taak te laten liggen", legt Comello uit. "Fleur, Gianni, Cako en Christiaan zijn zonnetjes. Het is zó puur, zo spontaan wat er uit komt. Hier schijnt altijd de zon, maar hun ou ders zijn nooit blij". Een jaar was Fleur, toen zij in 1979 door Mannie Pol in huis werd genomen. "Ik kende haar door de therapie. Contact maken met haar kon je bijna niet want ze kan niet praten en ze huilde erg veel. Daar ging het gezin aan kapot. Ik heb haar toen een weekendje meegeno men om haar thuis te behandelen. Daarna ging het weer even goed, maar binnen het gezin was het toch te chaotisch voor haar. Up vriend schappelijke basis hebben wij toen besloten haar in huis te nemen". Haar drie eigën kinderen vingen hun nieuwe zusje goed op. Door hun leeftijd gingen zij niet lang daarna een voor een de deur uit. Daarop trok Loes bij haar vriendin in. Zij zat toen nog in het onderwijs en ging veel met bijzondere kinde ren om. Met Fleur klikte het dan ook al snel. Loes Comello: "Ik vond het een heel bijzonder mens. Met twee volwassenen fungeerde zij echter als koningin. Dat vonden wij niet zo goed. Voor het onderlin ge contact wilden we er daarom twee kinderen bij". Tweeling De keus viel op de nu zevenjari ge tweeling Gianni en Cako. De beide jongens behoorden tot een zigeunergezin, dat destijds geen kans zag om hen behoorlijk te ver zorgen. De broertjes verbleven in tern in De Trappenberg, terwijl de ouders met de woonwagen voor de poort stonden. Na enkele weekein den te hebben gelogeerd maakten Mannie Pol (links) en Loes Co mello: "De proble men zijn soms zo hoog, dat of het gezin er aan gaat of het kind de deur uit moet". (foto GPD) de broertjes al snel duidelijk niet meer weg te willen. Dat was vier jaar geleden en sindsdien zorgen Pol en Comello ook voor hen. Ok tober '85 werd het gezin gecomple teerd met de komst van de toen tweejarige Christiaan. "We werden gebeld of we er nog een 'loperd' bij konden hebben", zegt mevrouw Pol. "Het was een emotioneel verwaarloosd kind waar van alles mee mis was, maar het liep wel. Met hem hebben we het ontzettend moeilijk gehad. Af en toe ging het goed en kreeg je een verwachtingspatroon. Je twij felde of hij nu wel of niet geestelijk gestoord was. Anderhalf jaar zijn wij daar dag en nacht mee bezig ge weest. Het laatste halfjaar gaat het goed". Inmiddels zijn de kinderen zoda nig 'gesetteld', zoals ze het noe men, dat beide vrouwen weer tijd en energie hebben voor iets nieuws: Nieuwe Vleugels. De stichting hoopt volgend jaar een boerderij te gaan exploiteren. Ou ders kunnen dan tijdens twee we ken werkvakantie leren om met hun gehandicapte kind om te gaan, zodat dat thuis kan blijven wonen en het gezin niet verscheurd wordt. Vooral willen zij zich richten op kinderen met een hersenbeschadi ging, omdat zij daar door hun 'ei gen' kinderen de meeste ervaring mee hebben. Dieren "Het liefst willen wij dicht bij de natuur een boerderij met dieren. Per keer willen we dan een ouder paar hebben. Zij kunnen dan eerst een dag of twee wat wandelen en fietsen, terwijl wij tweeën voor de kinderen zorgen en hen leren ken nen. Met de ouders willen we dan elke dag huiselijke zaken doorpra ten. Bijvoorbeeld voeding. Ouders zijn zich er vaak niet van bewust wat ze kunnen doen als hun kind slecht eet. Wij kunnen ze dan op lossingen geven. Ook willen we ze leren dat niet alles om het kind hoeft te draaien. Dat je best tijd voor jezelf kunt hebben". "Dat wordt ons ook steeds ge vraagd", gaat Mannie Pol verder, "kom je nog wel aan jezelf toe?" Dat komt ze: "Er zijn altijd wel op lossingen. We nemen de kinderen zoveel mogelijk overal mee naar toe. Met Fleur zijn we eens op pad gegaan met een grote transport fiets. We zijn ook alletwee een mid dag en een avond in de week vrij. Het ligt ook aan je eisen. Ik vind elke dag uit eten gaan en naar het theater geen rijkdom. Dat zou mij nou weer niet bevredigen". Over hun plannen hebben Man nie Pol en Loes Comello inmiddels enkele voorzichtige contacten ge had. Bij de Amsterdamse GG&GD werd laaiend enthousiast gerea geerd, laat Pol weten. "Ze willen er onmiddellijk aan deelnemen". Ook de BOSK, de bond van ouders van motorisch gestoorde kinderen, toonde zich positief. De komende twee maanden gaan de beide initia tiefneemsters gebruiken om fond sen aan te boren. Het kan hun grootste struikelblok worden, rea liseren ze zich. "Maar als je echt iets wilt, dan moet dat ook luk ken", klinkt het vastberaden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3