Litouwse kerk leeft op Rooms-katholieken blijven hopen op pausbezoek Blinden 'zien' kunst in Kortenhoefs kerk Lindijer: 9Kerk toch instrument van vrede GEESTELIJK LEVEN ZA'l'Ehl.Ail i, AUui'.vn. s u.:; WILNIOES (UPIh De Rooms-Ka- tholieke Kerk in de Sowjet-repu- bliek Litouwen viert dit jaar haar 600ste verjaardag. En het mag een ktein wonder worden genoemd dat zij de afgelopen 47 jaar onder het communistische bewind heeft over leefd. Na tientallen jaren van on derdrukking en intimidatie hebben de rooms-katholieken toch nog wat te vieren. Geïnspireerd door de be grijpende paus uit het naburige Polen valt een religieuze opleving te signaleren, die onder partijlei der Michail Gorbatsjov nog wordt versterkt, dankzij een lichte dooi in de verhouding kerk en staat. Vanaf de lage heuvels aan de rand van Wilnioes is nog goed te zien, dat het katholicisme ooit het leven van de Litouwse hoofdstad volledig heeft beheerst. De torens en kruisen van de rijk versierde zestiende- en zeventiende-eeuwse kerken zorgen voor een bijna mys tieke 'skyline', die sterk contras teert met de saaie betonnen bouw, zo typerend voor de na-oorlogse Sowjet-Unie. Een grote meerderheid van de ruim een half miljoen inwoners van Wilnioes is rooms-katholiek. Tijdens de vijf zondagsmissen en de drie doordeweekse diensten puilen de elf open kerkgebouwen van de stad uit. Oude en gebogen baboesjka's - eens de karakteris tieke kerkbezoekers - moeten nu om een plaatsje dringen in een pu bliek van jonge arbeiders, school kinderen en tieners. Sterke banden Paus Johannes Paulus II legt een bijzondere belangstelling aan de dag voor Litouwen, dat zo'n rijke geschiedenis deelt met het geboor teland van de kerkvorst. De ban den tussen Litouwen en Polen, dat van 1569 tot in de achttiende eeuw het buurland regeerde, zijn sterk, vooral tussen de rooms-katholieke gemeenschappen. Zij delen het moeilijke leven onder een commu nistisch bewind, en de standvasti ge paus heeft hun kracht gegeven. De paus - de eerste uit een, wat de regerende overheid betreft, com munistische staat - wordt ronduit aanbeden. Hij heeft de kerk moed ingesproken, nieuw leven ingebla zen. Het Vaticaan schat zelfs, dat op het ogenblik negen op de tien Litouwers lid zijn van de kerk. "Het kerkbezoek neemt toe, daar is geen twijfel over", zegt Alexan der Kasziewicz, een etnische Pool en kapelaan van de Kerk van de Heilige Geest in het centrum van Wilnioes. "Er komen steeds meer jongeren en meer gezinnen. Het feit dat er nu een Poolse paus is heeft daar zeker mee te maken". Aldus Kasziewicz, die zijn sacristie heeft behangen met kranteknip sels over Johannes Paulus II. Het seminarie in Kaunas, op zo'n 100 kilometer van de hoofdstad, is het enige opleidingsinstituut voor rooms-katholieke priesters in de Sowjet-Unie. Het sterk gestegen aantal inschrijvingen onderstreept de kerkelijke opleving. De cijfers liggen dicht bij het na oorlogse re cord van 190, terwijl dat aantal en kele jaren geleden nog nauwelijks boven de 100 kwam. Tot voor kort traden slechts 15 tot 20 nieuwe priesters in het voet spoor van de 25 a 30 die er jaarlijks Vanaf de heuvels aan de rand van Wilnioes is nog goed te z se hoofdstad volledig heeft beheerst. dat het katholicisme ooit het leven in de Litouw- stierven. Het aantal priesters in Li touwen ligt nu rond 750. Hun ge middelde leeftijd daalt. Ondanks clI'luiende lf<1111' 1 blylï hel aanlal achter bij de behoefte, zegt Kaszie wicz. die zelf in 1976 tot priester werd gewijd. Gespannen De kerk profiteert van nog een aspect van de Litouwse werkelijk heid: het sterk nationalistische ka rakter van de bevolking. Een Li touwer is rooms-katholiek. De be volking is er, ondanks alle weer standen, in geslaagd zich te verzet ten tegen de russificering van Li touwen sinds het land in 1940, sa men met de Oostzee-republieken Letland en Estland, bij de Sowjet- Unie werd ingelijfd. Hoewel de be trekkingen tussen kerk en staat verbeteren, blijft de situatie ge spannen en ongemakkelijk. Toch geven zelfs de communistische au toriteiten tandenknarsend toe, dat het katholicisme stand houdt te gen alle inspanningen van marxis tische atheïsten in. De kerkelijke leiders van het land hopen nog steeds op het mooiste veijaardagscadeau dat zich denken laat: een bezoek van de paus nog dit jaar. Dat wellicht^ tegen beter weten in, omdat de paus bij zijn bezoek aan Polen in juni geen toestemming kreeg om het zesde eeuwfeest in Wilnioes bij te wonen. Maar in een emotionele preek sprak het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk volmon dig zijn steun uit aan de Litouwse gelovigen. "Ik ben met hart en ziel bij jullie", zei hij. Een hoge partijfunctionaris ver zet zich tegen opmerkingen van het Vaticaan over vervolging van gelovigen in de Oostzee-republiek. "Ik wil de paus niet kritiseren, maar soms zegt hij toch dingen over de godsdienst in Litouwen die gewoon niet waar zijn. Er is hier sprake van godsdienstvrijheid en vrijheid van geweten. Het kerkbe zoek is niet gedaald, maar ten min ste constant gebleven. Communis ten zijn atheïsten, maar wij weer houden mensen er niet van om naar de kerk te gaan". Dat zegt Me- cislovas Sadovskis, lid van het cen traal comité van de heersende par tij. Verbetering Toch staat de kerk ontegenzeg gelijk bloot aan doelgerichte tegen werking. Zo staat de regering niet toe, dat er regelmatig religieuze werken en missalen worden gepu bliceerd. Verder kan de kerk geen eigenaar zijn van onroerend goed en moet zij de bedehuizen huren van de plaatselijke autoriteiten, waarbij de kerkelijke gemeente af hankelijk is van de gunst van de staal. Ook zijn er kerkleden veroor deeld wegens steun aan bewegin gen voor de mensenrechten. Naar kerkelijke functionarissen vertel len, is discriminatie van gelovigen op de werkplaats wijd verbreid. Maar anderzijds moet worden ge zegd, dat vergeleken met de dicta tuur onder bijvoorbeeld Stalin de situatie aanmerkelijk is verbeterd. Toén werd de gehele kerkleiding regelmatig met opsluiting be dreigd en werden vele kerkgebou wen gesloten. "Maar wij mogen kinderen nog steeds geen onderricht on de cate chismus geven", zegt kapelaan Kasziewicz. "Dat moeten de ou ders thuis zelf doen. Alleen in het algemeen voelen wij de druk van de regering niet meer zoals in het verleden". Sinds januari hebben de autori teiten de beperkingen bij het grensverkeer met Polen iets ver zacht. Gevolg is dat Poolse pries ters in groten getale naar Litouwen komen om een bijdrage te leveren aan het parochiewerk. De komst van de paus na dit jaar wordt noch door kerkelijke func tionarissen, noch door partij-auto riteiten uitgesloten. Zij denken daarbij aan 1988, als duizend jaar christendom in 'Kiev-Roes', het historische Rusland, wordt ge- De komst van de Filippijnse pri maat, Jaime Sin, naar Wilnioes en Kaunas in juli wordt gezien als een mogelijke voorbereiding tot een pausbezoek. Een ander teken ziet men in de toestemming aan de Li touwse kerk tot het voorlezen van een telegram van de paus by het begin van de festiviteiten vorige maand. De doorbraak wordt verwacht van Gorbatsjovs bezoek aan Italië mogelijk tegen het eind van dit jaar. "Misschien gaat hij dan ook naar het Vaticaanoppert een partijfunctionaris. "Als dat zo is, dan kan het zijn dat hij een uitno diging voor de paus, in diens hoe danigheid van staatshoofd, bij zich heeft". 'Aanraken geboden' Tot en met zaterdag 22 augustus herbergt de hervormde kerk in Kor- tenhoef (bij Hilversum) een ten toonstelling die speciaal voor blin den is bedoeld. Maar zienden zijn er ook hartelijk welkom. Nog nooit werd in óns land zo'n tentoonstel ling ingericht. Ze draagt als motto 'Aanraken geboden' en werd deze week door Jules de Corte geopend. Initiatiefnemer was de oecume nische streekgemeente in Korten- hoef, die functioneert binnen de Hervormde Kerk en plaats biedt aan oecumenisch gezinden uit ver schillende kerken, randkerkelijken en 'zoekenden'. Deze gemeente - waarnaast ook een 'gewone' her vormde gemeente bestaat - rekent het tot haar taak, iets te doen aan de vervreemding tussen kerk en kunst. De tentoonstelling - zondags ge sloten omdat er dan drie diensten in de kerk zijn - omvat bijna 60 voorwerpen van steen, brons, zink en textiel. De meeste zijn uitgezocht door de blinde hervormde predi kant A. M. Grandia uit Tiel (op de foto). Het zijn werken van de kun stenaars Nel van Lith, Lia Ver- steege, W. G. van de Hulst, Rein Kamphorst en Henriëtte van der Lugt. Het is voor mij een openbaring, de taal van houding en gebaren en van het materiaal te leren kennen zei dominee Grandia, die vrijwel van jongsaf aan blind is. "Voelen duurt langer dan kijken. Je bent als blinde gedwongen om al tastend uit alle details je een totaal beeld van het kunstwerk te vormen. Als je kunt zien, is dat meestal omge keerd: dan ga je van het totaal naar de details". Niet-blinden die deze tentoonstel ling bezoeken kunnen ervaren hoe blinden een kunstvoorwerp 'zien'. De consistoriekamer van de kerk is verduisterd. Zienden kunnen het daar geplaatste beeld voelen en proberen het met hun handen te 'be kijken'. De lutherse liturgie in Nederland kent een gebed waarbij de voor ganger zegt "Heer, vergeef ons al wat wij misdeden" en de gemeente antwoordt "En laat ons weer in vre de leven". Deze laatste woorden heeft de lutherse oud-hoogleraar C. H. Lindijer - nu nog verbonden aan het pastoraal centrum van de Amsterdamse lutherse gemeente - gebruikt als titel voor zijn boek over pastoraal omgaan met vragen van oorlog en vrede. 'Het boek is verschenen bij J. N. Voorhoeve in Den Haag, in de serie 'Pastorale handreiking', is 270 bladzijden dik en kost f37,50. De schrijver kreeg medewerking van pastores, pastorale supervisors en theologen en de ethicus dr. A. Dek ker. Zij worden op de laatste blad zijde van het boek allen genoemd). De laatste jaren proberen de ker ken zich intens met vragen van oor log en vrede bezig te houden. Zij doen dat onder goed en kwaad ge rucht, worden erom geprezen én verguisd. Onder pastoraat verstaat Lindij er het "omzien naar mensen, hen proberen te begeleiden, zorg aan hen te geven". "Het vindt zijn moti vatie in de bijbelse boodschap, zo als die in een godsdienstige, kerke lijke en theologische traditie wordt verstaan én zoals de gever van het pastoraat die nu verstaat, en het ge beurt in de geest van die bood schap". Hij onderscheidt vier vormen van pastoraat: het persoonlijke ge sprek, het groepspastoraat, het pastoraat over een gemeente of kerk en het pastoraat aan de sa menleving. Zo zijn er ook vier ge stalten van 'vredespastoraat'. Boeken en bladen geven niet de indruk dat oorlog en vrede veel aandacht hebben gekregen van pastores en pastorale theologen. Tot omstreeks 1980 is de interesse gering. Daarna neemt die toch toe. De oorzaak zal liggen in de grotere aandacht voor de bedreiging van de moderne bewapening, de drin gender wordende bemoeienis van* de kerken, de acties van vredesbe wegingen en de spanningen in ker ken en gemeenten. Niet te laat?.... In deel 1 van zijn boek gaat Lin dijer na hoe het gesteld is met de roeping van de kerk tot vrede, de militaire situatie en het christelijk protest in kerken en"«vredesbewe- gingen. Welke problemen er rijzen in de gemeenten en waardoor men sen vaak tot reacties worden gedre ven. Met welke vragen en spannin gen de pastor te maken krijgt. Deel 2 toont het pastoraat in ac tie. Het bevat een aantal voorbeel den van pastoraal bezig zijn met dit vraagstuk in persoonlijke contac ten en in bijeenkomsten van een raad, commissie of groep. In dat deel geeft de medewerkende ethi cus zijn visie op alles wat naar vo ren is gebracht. Lindijer zelf komt in deel 3 weer het woord. Hij beschrijft hoe i zich kunnen toerusten en inzetten voor een werkzaam vre despastoraat. De lutherse pastoraal theoloog heeft dit boek - met bijdragen van uiteenlopende commentatoren - geschreven met het oog op pasto res (beroeps en leek) en anderen die leiding geven in kerk en ge meente. En voor mensen die zich voor pastoraat interesseren. Ook voor gemeenteleden die niet direct pastoraal actief zijn maar zich wel bij de zaak van oorlog en vrede be trokken voelen, kan dit boek een handreiking zijn. Lindijer besluit met een paar zelfkritische vragen. De kerk 'in strument van vrede'? Het vraagte ken is niet misplaatst. "Is de kerk zelf innerlijk niet te zeer verdeeld om iets voor de vrede in de wereld te betekenen? Is het pastoraat niet te zwak en zijn de weerstanden niet heel erg groot? Zijn de tegenkrach ten in de wereld niet angstwek kend sterk en is het allemaal al niet te laat?" Sombere vragen. Toch hand haaft de schrijver het 'instrument van vrede' zonder vraagteken. "In de kerk sluimeren mogelijkheden tot nieuwe beweging. Het pasto raat heeft kansen om mensen tot verandering te brengen. De kerk behoudt de opdracht, instrument van Gods vrede te zijn". .Lindijer is geen oppervlakkig optimist. Hij schept wel ruimte voor gegronde hoop. Zo is zijn boek een uitgelezen voorbeeld van praktisch pastoraat. LEIDEN: Herv Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Alblas, 11.45 studentenekklesia: Mare- kerk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg, 5 ds. Van Trigt, Middelharnis; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kramer, ha; Oecumeni sche geloofsgemeenschap De Regen boog (Merenwijk) 10 dr. H. Wiersinga; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Horten- sius, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Mont gomery str.) 10 ds. G. W. Rijksen, Sassen- heim, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burg- gravenl.) 10 ds. De Mey-Meulendijk; Waalse kerk (Breestr.) geen dienst. Wijk "Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst. 10.15 ds. Boven berg. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. 't Hof. Ende geest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vre- deskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surina- mestr.) zie Bethlehemkerk, in zijzaal 10.30 dovendienst, hr. C. Terpstra; Oude Vest 10 ds. Meyering, Voorschoten; Ma ranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gemeente; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. P. de Bruyn; Meren wijk zie herv. gemeente. Wijk Stevens hof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Koolstra. Gerèf. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 dienst des Woords. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 9.30 ds. Den Hertog, 5 ds. W. P. de Groot, Den Haag. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30. Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang^Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10 ds. Koek. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 en 10.30 evang. T. J. Korff. Evangelie- centrum-Pinksterbew. (Bethlehems- kerk Lammermarkt) zo. 10 evang. J. de Jong, wo. 8 evang. E. Holder, vr. 8 jeugd dienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) evang. H. Haan. Leger des Heils (hoek Ves- testr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw- Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Oud-Kath K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 10.30; Herensingel zat 7. zo. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7. zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. De Haan, Hilver sum, 6.30 ds. v. Wijngaarden; Kruiskerk 9.30 vicaris M. Lourens; Opstandings- kerk 9.30 ds. v.d. Broeck, Bodegraven; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, ha, 7 ds. Verheul, ha; De Bron 9.15 ds. Verheul, ha, 10.15 ds. Moll, ha, 6.30 ds. Taselaar, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ou- wendijk, 6.30 ds. De Graaff, Loenen aan de Vecht. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds Boer, 6.30 zie Adventskerk; Salv.kerk 9.30 ds. Sweepe, Scheveningen, 6.30 vi caris M. Lourens. Geref. K. Vrijg. (aula school Bospark) 9.30 en 5 ds E. A. de Boer. Ned. Geref. Kerk (school Willem- str.) 9.30 br. A. Hartkamp. 4.30 ds. A. v.d. Dussen. Chr. Geref. Kerk (Grijpen- steinstr.) 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij Bapt- .gem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school drikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pink stergem. (school Batestein 16) 10. Chris tengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bet hel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meij- ering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. Wieman, 6.30 ds. v.d. Hoef; Salv.kerk 9.30 ds. Hartzheim, Scheve ningen, 6.30 ds. Wieman; Bethl.kerk (Nieuwerbrug) 9.30 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Vlasblom, Boskoop. Geref Kerk 9.30 en 6.30 ds. Elderman. ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk 9.30 ds C J Smelik, 4.30 ds. H. Feenstra. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. velde, 7 ds. v. Atten, Aalsrr BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 zie geref. kerk; De Stek 9.30 ds. Romein, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 dr. Meyers, Leiden, gez. dienst Chr. Geref. Kerk^ AARLANDERVEEN: Herv Gem. 10 ds v Driel. 7 ds. Moll. Geref. Kerk 10 ds Wilschut, 6.30 ds. Boer. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Velema, Nunspeet. Rk Kerk HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en G.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 10 en 11.30; Anker zat 7. zo 8.45 en 11.15, Rijndijk zat. 7, zo. 10 KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. Aarents, 6 ds. Ba telaan, V.schoten; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. De Jong, Leiden. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. Plomp, O.geest, 6.30 ds. v. Breevoort. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 KATWIJK AAN ZEE: Herv Gem N Kerk 10 ds. Vroegindeweij, 6 ds Bo gaard; O. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds Visser: Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds Vroegindeweij; Pnielk 9.30 ds Vis ser. 6 ds Driebergen; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Sjollema, 6 ds. A. L. van Zwet. O verduin 2.15 ds. v.d. Beid. 'De Hoeksteen' (Burgersdijkstr.) 9.30 Duitse dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 vicaris A. van Wijlhuizen, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds v. Bree- vóort, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 9 30 ds v d. Horst. Geref. K Vrijg. 9.30 lees- dienst. 5.30 ds. Heida. Ned Geref. K. (au la Bestevaer-mavo) 9.30 en 7 kand J Winter. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slag boom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5 leesdienst, wo. 7.30 ds Bac. Gerèf. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. C. Brussel, Andyk KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, ha, 7 ds. Oegema, Valkenburg, ha. Geref. Kerk 10 ds. Baas, S.heim, ha. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born, ha. Leythenrode 10 ds. W. de Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 11 ds. Brommet, ha. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. de Vries. 5 doopdienst in bapt.gemeente te Scheveningen. Rk Kerk zat. 7. zo. 10 en 1130. LEIMUIDEN. Herv. Gem. 10.30 hr. R. Millenaur, Aalsmeer. Geref. Kerk 9.30' ds. v.d. Kooi, 7 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15 LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg; Pauluskerk 10 en 7 ds. t Hooft Geref. Kerk 10 dr Vlijm. V.schoten. 7 drs. Scholte, Noord- wijk. Geref K Vrijg. 9.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. v. Dijken, gecombineerd met chr. geref. kerk, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dij ken. Geref. Gem. 10 en 4. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 hr. W. dp Groot. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7. zo 10.30; Poelpolder zat. 7. zo. 10.30; Maria- kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7. zo. 9.30 en 11 NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. Wegerif, ha Geref. Kerk 9.30 mevr. W. Teusink. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees dienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Remon str. Gem. 10 ds. Friederich. Evang. gem. (Kruispunt. Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7. zo 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 kand A. Lagendijk, Leiden, 6.30 ds. Molenaar. Puttershoek. Geref. Kerk 9.30 ds. Baane, 7 ds. Scholten, Woerden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Esbach, Aalsmeer. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Wijngaarden. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. Hemstede, L.dorp, ha, 5 ds. Blenk, A.dam; Hoofd str. (Zee) 10 ds. Ruitenburg, ha, 8 nam. Duitse dienst; De Rank (Golfbaan) 10 hr. L. D. Burger, Wadd.veen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha, 7 ds. Ruitenburg. ha; Vinkenl. (Binnen) 10 drs. Scholte, 7 ds. Kuiper; Stichtings- kerk 11 ds. Bach, A.dam. Sole Mio 9 ds Bach. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30, 7 Duitse dienst; Binnen zat. 7, zo. 9.30 en NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk 10 ds. v.d Mey; De Zilk 10 ds Hemmes. O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11, Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Da Costa; Pauluskerk geen dienst; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Bouhuys, Leiden, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg, oecum. dienst. Geref Kerk Vrijg. (aula Dr, Schilderschool) 9.30 en 4.30 ds. A. J. Pol, Den Haag. Ned. Geref. Kerk (Gemic Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle- evangeliegem. (Gom centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7. zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7. zo. 9. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gein. 9.30 hr. J Holle naar Gerei. K. 9.30 mevr. ds. v.d. Kooi, Leimuiden, 6.30 ds. Veenstra, Leiden. Remonstr. Gem. 10 ds. Bloemendaal, Delft. Rk Kerk zat. 7. zo 9.15 en 11. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. M. Heyting, H.I.Ambacht, 7 ds. v. Driel. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst. 2.15 ds. A. G. Boogaard. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. De Reuver, Sebaldeburen, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 dienst,. 5 ds. Bras, S.heim; Imm.kerk 9 ds. P. Rull- mann, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 7 ds. R. Fernhout. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (au la mavo) 10 br. M. Brands. Lisse. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 ds. Germans, 7 ds. Baas. Geref. Kerk 9.30 ds. Bras, zie ook herv. gemeente. Chr. Geref K. 10 en 7 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 ds. Offer- haus, Heemstede. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9 30 en 6.30 ds W den Braber. Rk Kerk Aardam zat 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en VALKENBURG Herv. Gem 10 ds. Groenendijk, Den Haag, 6.30 dr. Ver meulen. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, 6.30 prof. dr. v.d. Beek. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 4 ds. Heida VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7. zo. 9.30 en 11 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 9.30 ds. P. Mackaay. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ho nig. Herv. evang. op geref. grondslag (kerkgeb. 'Réhoboth', A. van Leeuwen hoekkade) 9.30 ds. G. H. van Kooten, 4.30 ds. Buitelaar, R.dam. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. De Zwart Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 9.30 ds. Houtman, 3 ds. R. Houwen.Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 an glicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv Gem. Brugk 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, 6.30 ds. Kunz; Bethelk. 9.30 ds. Grisnigt, Bennekom, 5 ds. Verboom, Hierden; Imm.kerk 9.30 drs. H. de Roest, Leiden. Geref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. Bongers; Ontm .kerk 9.30 ds. De Moor. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 ds. D. Vreugdenhil, 2.45 ds. Gratz. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercu- riusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. Hooykaas, Den Haag. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 dr. De Ru, Den Haag, 4.30 ds. Ouwen- dijk, Alphen; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. J. Visser; Messiask. zie Zijl- laankerk; Dorpscentrum 9.30 ds. v Campen, Vlaardingen. Geref. Kerk Zijl laan 10 ds. v.d. Woude, gez. dienst, 7 ds v.d Woude Ned. Prot. Bond (Kerkdami 10.30 ds. Fockema Andreae. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds v. t Hof, 6.30 ds. Markus, Broek op Langen- dijk. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds Bronsgeest, Leiden. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, 7 ds. Bruijn, Gouda. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Bogers, Alphen. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30. zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11 ZWAMMERDAM Hen- Gem. 9.30 ds Heijmans, Alphen, 6.30 ds. Eijsenga. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Buikema, 6.30 ds. Aal ders. Remonstr. Gem. 10 ds. R. Thieme, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2