Jazzles hoort thuis op alle scholen 'Ik word verlegen als ze me herkennen' De strijd van 'jazzprofessor' Ilse Storb Internationaal festival amateurtheater in Utrecht O heerlijke droefenis Wil de echte nu opstaan Brandpunt van belangstelling Die regenjas past ons allen Historische monumenten voor publiek toegankelijk ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 PAGINA Avondspits-producer Tom Blomberg: HILVERSUM - Tom Blomberg (32) is producer van het NOS-pro- gramma 'De avondspits'. Daar naast maakt hij enkele program ma's voor de KRO. Zoals 'Tijd voor toen'. door René T'Sas 'Dat lijkt misschien simpel en ge makkelijk in elkaar gezet', merkt hij op. 'Maar er zit wel een hele theorie achter. De KRO vond de luistercijfers tussen drie en vier op de zondagmiddag erbarmelijk. Ze vroegen mij of ik een programma met oude muziek wilde maken. Om die cijfers wat op te krikken. Mijn eerste doel is dus de luiste raars vast te houden. En dat kan met een vrolijk en vlot program- De spelletjes, waarin luisteraars een bepaald jaartal moeten raden aan de hand van vijf platen en vijf nieuwsfragmenten moeten ervoor zorgen dat de luisteraars niet te gauw afhaken of op 'Langs de lijn' overschakelen. De programmamaker geeft toe dat de Hilversumse radio zowat van de telefoonspelletjes aan el kaar hangt ('Ik heb ook een beetje een hekel gekregen aan radiospel letjes'), maar wijst er op dat ze nog steeds een geschikt middel zijn om voor klantenbinding te zórgen. Producer Ton van Draanen ver richt de research voor de te raden nieuwsflitsen en stelt ook platen- lijsten samen waaruit Blomberg de platen voor zijn programma kiest. 'De muziekkeuze moet niet te eenzijdig zijn. Je moet voor variatie zorgen wil je een groot publiek be reiken. Maar dat betekent niet dat je je ziel aan de duivel moet verko pen. Ik zal nooit platen program meren die ik zelf slecht vind'. Organiseren 'Ik ben meer een muziek- en pro- duktieman dan een presentator. Ik voel me niet echt als een vis in het water achter de microfoon. Als or ganisator voel ik me veel meer in mijn element. Overal waar mensen werken, worden er fouten ge maakt, maar als regisseur en pro ducer moet je die fouten zien aan komen, er op anticiperen. Iémand moet bij het maken van radio het coördinerend overzicht houden en ingrijpen waar het nodig is. Als re gisseur ben ik ook altijd erg streng. Ik ben de baas. Dat wordt me wel eens kwalijk genomen, maar ie mand moet toch de beslissingen nemen? Tijdens een live radio-uit zending heb je soms maar een paar seconden om knopen door te hak ken. In zo'n geval kun je niet eerst uitgebreid gaan overleggen'. Radio maken heeft Tom Blom berg altijd al gefascineerd: 'Ik wil de het al toen ik een jaar of vijf, zes Je vind het leuk om op die ma nier naar buiten te kunnen treden? 'Helemaal niet. Dat klinkt mis schien paradoxaal...ik wil een goed produkt maken, iets waar ik trots op kan zijn. Maar dat betekent niet dat ik mezelf zo fantastisch vind'. - Als je een programma presen teert heb je niet het gevoel: ik mag 'Nee. Eerder: ik moet weer. Ik weet wat er allemaal fout kan gaan tijdens een uitzending. Een tele foonlijn kan het niet doen, de com municatie tussen presentator en techniek kan niet optimaal zijn, de apparatuur kan het aflaten weten... Voor ik aan een uitzending begin zie ik honderd dingen die fout kun nen gaan. Ik zie er tegen op als een vrouw die moet bevallen. Maar eenmaal het kind er is, eenmaal het programma klaar is, en het is goed gegaan, voel ik me wel prettig'. Programma's die hij heeft ge maakt beluistert hij achteraf weer op de band om te horen wat er fout was, waar in de toekomst verbete ringen aangebracht kunnen wor den. 'Want elke uitzending moet je je weer bewijzen. Je bent ook zo kwetsbaar. Je wordt beluisterd en je wil een zo goed mogelijke indruk maken. In feite ben ik een zeer ver legen mannetje. Ik word al verle gen als mensen me herkennen of om een handtekening vragen'. Eén van Blombergs grote voor beelden was destijds Joost den Draaijer: 'Hij was vrolijk, grappig, geestig en snel'. Felix Meurders be wondert hij om zijn 'vlotte manier van presenteren en zijn vondsten'. En Frits Spits om 'zijn literaire aan pak'. Eigenlijk, zo zegt hij, heeft hij waardering voor iedereen die hard werkt en zich inzet om een goed programma te maken. 'Ik heb een hekel aan mensen die denken dat ze op hun sloffen radio kunnen maken, die het vak mis bruiken en radio enkel en alleen als muzikaal behang beschouwen". Dat er aan Radio 3 nog veel kan verbeteren ontkent Blomberg niet, maar hij wijst er wel op dat de zen der heden ten dage beter is dan hij ooit is geweest. 'De dagen zijn nu veel beter gestroomlijnd. Alleen de woensdag is nog een verbrokkeld rommeltje'. Zijn grote liefde blijft nog steeds uitgaan naar de popzender van de BBC, Radio 1. 'Ik ben een adept van de Engelse radio op een bijna ongezonde ma nier. Ik dweep echt met Radio 1. Dat is voor mij het levende bewijs dat je geen commerciële radio no dig hebt om een goed popstation in stand te houden'. Avondspits Van de Engelse radio komt het gesprek toch weer op Radio 3, en met name op de Avondspits te recht. 'Dat uur tussen zes en zeven is zeer gewild bij de meeste omroe pen. Vooral TROS en Veronica zit ten er op te azen. De TROS vindt de Avondspits maar een hinderlijke onderbreking van de TROS-don- derdag. Maar ik vind dat de Avond spits, het paradepaardje van de NOS. met hand en tand moet wor den verdedigd. Toen Veronica A- omroep werd en recht kreeg op meer zendtijd heeft de NOS drie programma's ingeleverd om de Avondspits te kunnen behouden De Avondspits hoort bij de folklore van Nederland. In Veronica-krin- gen hoor je wel eens roepen dat de NOS geen leden en dus geen be staansreden heeft. Op zichzelf is dat misschien geen ongezonde dis cussie maar je moet ook een beetje rekening houden met de traditie die door de jaren heen is gegroeid De NOS maakt programma's die anderen laten liggen, vult gaten die anderen liever niet willen vullen omdat je er niet genoeg luisteraars mee trekt". Dat omroepen juist de NOS-pu- bliekstrekker bij uitstek naar het leven staan, roept bij Blomberg duidelijke wrevel op. Vastberaden zal hij zich voor de Avondspits blij ven inzetten. "Als ik zou moeten kiezen tussen het produceren van de Avondspits en het presenteren van andere programma's zou ik on middellijk voor de Avondspits kie zen", zegt hij zonder twijfelen. Tom Blomberg BAYREUTH - Jazzles op alle scholen. Dat is het ideaal van de Westduitse jazzpedagoge Ilse Storb. Sinds 1982 is ze hoogleraar in de systematische muziekweten schap met als specialisatie jazzon- derzoek aan de universiteit van Duisburg. Haar jazzlaboratorium geldt als uniek in Europa. Jazzmu ziek leent zich volgens haar uitste kend voor de ontplooiing van de creativiteit en hoort dus bij het ba sisonderwijs. Voorlopig echter hebben alleen wat Duisburgse scholen naar haar oproep geluis terd. door Joh.M.Pameijer Maar de honderd jazzleraren, die zij inmiddels afleverde, zijn uitge zwermd over de hele Bondsrepu bliek en opereren zelfs in Neder land. Op die manier hoopt de 58-ja- rige jazzprofessor op de revival van een muzieksoort die voor een groot deel door de popcultuur is ver drongen. Onlangs woonde zij op uitnodi ging een Landdagzitting bij. Met luide stem wierp zij de verzamelde cultuurministers voor de voeten, dat er een groot verlies was geleden in het jazzonderwijs. ,,Jazz berust op ritme en improvisatie. Improvi satie maakt gelukkig en bevrijdt", zegt ze triomfantelijk in het Afrika- huis in Bayreuth, waar ik haar ont moet. .aan in de traditie opgroeit. Trom melend, tokkelend en blazend la ten ze hun fantasie de vrije loop. Il se noteerde ijverig, filmde en maakte bandopnamen, want ze wilde de Europese jongeren laten ervaren waaraan hun opleiding mank gaat Met behulp van Afrikaanse in strumenten werkt zij in haar labo ratorium met haar studenten de opwekking van verdrongen ver mogens: het aangeboren gevoel voor ritme en melodie. Werkend in kleine jazzgroepen, die in 1985 o.a. op het North Sea Jazzfestival te ho ren waren, bewijst ze het gelijk van de jazzmuziek, de op Afrikaanse natuurritmen gebaseerde Ameri kaanse improvisatiekunst. Klassieke ziel Zelf - het klinkt bijna banaal werd ze opgeleid m de klassieke tradities van Bach. Beethoven en Brahms. Ze speelde piano en stu deerde Frans. Deze combinatie leidde bijna automatisch tot een promotie op een proefschrift over de componist Claude Debussv. Ilse Twintig keer trok ze in haar t mocht zich doctor in de muziekwe- tje door de Afrikaanse kustlanden tenschap noerr^en. Een tijdlang gaf en nam ze met welgevallen waar hoe de zwarte jeugd van jongs af ze Franse les op gymnasia. Maar in 1969 las ze een artikel waarin mu ziekwetenschap en jazz in een adem werden genoemd. Dat trof haar als een pijl in haar klassieke ziel. Die twee gaan toch niet samen, riep ze verontwaardigd uit. Maar prof. Hermann Rauhe van de Mu- sikhochschule had het lef haar te voorspellen dat ze een vooraan staand jazzonderzoekster zou wor den. „Ik kon nog geen altsax van tenorsax onderscheiden," zegt Beroepshalve woonde ze in Ber lijn een jazzfestival bij, dat georga niseerd was ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Duke Ellington. De zwarte meester be loonde haar met een warme omhel zing. Deze vier hertogelijke kusjes op beide wangen veranderden de sceptische pedagoge in een furieus propagandiste voor de jazz. ze leidt met enthousiasme haar band. maar in de eerste plaats maakt ze serieuze vakstudenten bewust van de grote innerlijke waarde van jazz. dat weggeschoven kind van het Afrikaanse continent. De westerse jeugd zit volgens haar te springen om de bevrijdende daad van de jazz na de nivellerende popcultuur. Gelijk "Jazz is creatieve muziek groepen mensen c' ken. Ze domineren elkaar niet, zijn niet aan elkaar ondergeschikt, want er is geen partituur die van a tot z gevolgd moet worden. Jazz muzikanten zijn aan elkaar gelijk Ze reageren al improviserend op elkaar en zorgen in hechte samen werking voor een harmonieus mu zikaal bouwwerk. Met elkaar vor men ze het model van een ideale sa menleving. die gebaseerd is op ge lijkwaardige ontplooiing van ie ders specifieke talent", aldus Ilse Storb. ,,Jazz is vitaal omdat het gecom pliceerde ritme in Afrika nog springlevend is. Het is creatief om dat improvisatie de scheppende grondslag is. Het is sociaal vanwe ge de betrokkenheid van de impro viserende musici op elkaar. Jazz muziek kweekt eigenschappen aan, die de jeugd beter uitrust voor het leven" Storb werkt er hard aan om in haar laboratorium aan 250 studen ten de methodieken te leren om de ze over te brengen op de jeugd. Niet aan muziekstudenten, maar aan de gewone jongeren, die de scholen bevolken. „Ieder mensen kind heeft het recht om te voelen wat het betekent om met jazz bezig te zijn". Zelf schreef ze lijvige studies over Dave Brubeck en Louis Armstrong en ze ontwierp een leer gang aan de hand van voorbeelden uit de muziekpraktijk van grote jazzmusici. „Ik verheug me al als de angst verdwijnt om iets uit jezelf voort te brengen," zegt de vrouw die de bronnen van de jazzmuziek terugvindt in ieder mens. Een doorbijtster, deze dame uit Essen. Ze rent van hot naar haar om haar ideaal steeds duidelijker gestalte te geven: jazzonderwijs op alle scho len. Ook in Nederland. Omdat, zo zegt ze vol overtuiging, het creatie ve proces van de jazz complete jongeren maakt. Wereldfestival voor het amatheater in Utrecht. De NEderlandse deelne mer: Sodemieter op! uit Amsterdam. u0to gpdi Marianne Faithfull 'Strange Weather' (Island Re cords) Weinig zangeressen is het ge geven de luisteraar zo diepbe droefd achter te laten als Marian ne Faithfull doet. Ze hoeft daar bij geen hulpmiddelen te gebrui ken, geen knik in haar stem te forceren of aangeleerd tremelo. Haar eigen stem is genoeg: laag als zong ze in travestie, mono toon en komend uit een keel vol gruis en roet. Wat ze óan volume tekort komt, maakt ze ruim schoots goed met intensiteit. Het ligt eigenlijk voor de hand om haar een repertoire van blues en oude jazz-nummers te laten zingen, maar het was nog nooit gedaan. Nu is er 'Strange Wea ther', genoemd naar een nummer dat Tom Waits speciaal voor deze plaat schreef, maar voor het overgrote deel gevuld met 'stan dards', deels nog van voor de Tweede Wereldoorlog. Met moei te kan ik er m'n ogen bij droog houden. 'I walk along the street of sorrow. The boulevard of bro ken dreams', luidt de eerste regel van de plaat, en zo is het precies. De liedjes zijn sober maar prach tig gearrangeerd door Hal Will- ner, al heeft hij in een enkel num mer wat al te nadrukkelijk ge tracht de jaren dertig te doen herleven. Mijn favorieten zijn het hartverscheurende 'Love, life and money' en 'Hello Stranger', geschreven en op piano begeleid door 'good old' Mac Rebennack, alias dr. John. Het door Mick Jagger voor haar geschreven 'As tears go by' krijgt op deze plaat een nieuwe interpretatie, waarin alle sinds 1964 vergoten tranen - want toen had ze met dit num mer een hit - zo te horen zijn ver werkt. Marianne Faithfull zingt smartelijk, maar ook beheerst en met veel hartstocht. Echte zange ressen zijn zeldzaam in de pop muziek; Marianne Faithfull is er een van. Biff Bang Pow! 'Oblivion' (Creation Records). Na de Japanse hardrockers Bow Wow en het grapje van Mal colm McLaren genaamd Bow Wow Wow is er nu Biff Bang Pow! Naarmate de popmuziek langer bestaat, wordt het moeilij- kei een originele naam te beden ken. Biff Bang Pow!, afkomstig uit Engeland en daar hoog geno teerd in de lp-hjst van de onaf hankelijke labels, heeft zich hoorbaar moeite getroost om in muzikaal opzicht wel origineel uit de hoek te komen. Het resultaat is merkwaardig. Op 'Oblivion' staat zulke uiteen lopende muziek, dat het lijkt als of er minstens drie verschillende bands te horen zijn. Er is een band die handige huppeldeun tjes speelt om bij met je vingers te knippen, met koorzang die aan de Turtles doet denken. Er is een band met nostalgische neigin gen, die graag luie jazz speelt. En er is een band met een voorkeur voor snierende rock met rond- zingende gitaren. Ik kan er geen wijs uit, maar heb een sterke voorkeur voor de laatste variant van Biff Bang Pow! In nummers als 'I see the sun' en 'I'm still wai ting for my time' en '7 seconds' klinken ze het best. Een blind ganger. maar met gevoel voor kwaliteit, dat wel. AK POP Madonna 'Who's that girl?' (WEA) Op de vraag 'who's that girl?' is tegenwoordig maar eén ant woord mogelijk. Madonna. Haar muzikale tournee, die eind juni onder die titel in Miami begon, heeft haar nog meer in het brand punt van de belangstelling ge plaatst. Sinds Bruce Springsteen de luwte heeft opgezocht, zijn er eigenlijk nog maar een paar pop muzikanten die ze qua populari teit naast zich moet dulden. Prin ce en U2 bijvoorbeeld. Hoewel ze zich langer aan de top handhaaft dan iedereen zal hebben gedacht, blijft Madonna toch iets houden van een een dagsvlieg. Haar opvallende ver schijning en provocerend gedrag is de voornaamste basis van haar succes. In muzikaal opzicht moet ze toch genoegen nemen met een plaatsje in de schaduw. Ze is niet bepaald vernieuwend of in kwa litatief opzicht een hoogvlieger. Madonna is eigenlijk bij uit stek een single-artieste. De sin gle 'Who's that girl?' is bijvoor beeld weer een schot in de roos. ideaal als dansmuziek of voor op de radio. Maar een elpee vol Ma donna is echt te veel van het goe de. Ook haar vorige langspeel plaat 'True Blue' verdween - alle ophef ten spijt - na een paar keer draaien definitief in de hoes. Dat de soundtrack van 'Who's that girl"' een zelfde lot bescho ren zal zijn, kan Madonna niet al leen worden aangerekend. Nau welijks de helft van de liedjes wordt door haar gezongen. Daar van kan er slechts één beklijven en dat is 'Who's that girl?'. Maar de rest kan evenmin door de beu gel, afgezien van 'Best thing ever', de bijdrage van Scritti Po- litti. Gelukkig voor Madonna dat de vraag 'who's that girl?' nog een paar keer wordt gesteld. Over an derhalve week als ze in De Kuip het gras voor de voeten van Feye- noord weg maait, en over een paar maanden als de gelijknami- Bijdragen: Bart Jungmann Ariejan Korteweg ge film uitkomt. Misschien dat er dan wat enthouisaster kan wor den gereageerd. Jennifer Warnes Famous Blue Raincoat' (RCA) 'First we take Manhattan, then we take Berlin', zingt Jennifer Warnes heel bescheiden. Ze ver dient namelijk veel meer. Niet al leen is dit éen van de aardigste singles van dit moment, het staat op een elpee die bij een breed pu bliek zal aanspreken. Famous Blue Raincoat' klinkt als een klok, is de vrucht van een geslaagde combinatie tussen een uitstekende zangeres en een er varen componist. 'Jenny sings Lenny', zoals het op de binnen hoes heet. Jennifer Warnes is een zangeres die zich tot op heden vocaal op de achtergrond heeft gehouden. In het duet 'Up were we belong' trad zij aan de zijde van Joe Cocker slechts één keer naar voren. Warnes heeft met haar stem een breed bereik en kan er moeiteloos een elpee lang mee boeien. De componist heeft een tegen overgestelde weg afgelegd, ging van de voorgrond naar de achter grond: Leonard Cohen. Zijn naam heeft bij mij nooit een posi tieve klank gehad (eentonig, slaapverwekkend), maar als toe leveraar blijkt hij van veel waar de. Vooral het titelnummer heeft hij van een prachtige tekst voor- Dat bij dit type produkties de muzikanten van niveau zijn, spreekt haast vanzelf. Maar de naam van Stevie Ray Vaughn, die de gitaar speelt op 'First we take Manhattan', verdient een aparte vermelding. Er is eigenlijk maar een num mer dat uit de toon valt: 'Joan of Are'. Behalve dat het een beetje zeurderig is en veel te lang duurt, is er één onoverkomelijk be zwaar: Leonard Cohen zingt UTRECHT (ANP) - De stad Utrecht is van 21 tot en met 27 au gustus het decor van het Interna tionaal Amateur Theaterfestival. Dat is een tweejaarlijks festijn dat afwisselend in Monaco en in een ander gastland wordt gehouden. Aan het festival nemen 18 amateur- theatergroepen uit de hele wereld deel, waaronder Ivoorkust, India. Rusland en de Verenigde Staten. Nederland wordt vertegenwoor digd door de Amsterdamse dans groep 'Sodemieter op', aldus de or ganisatoren. Tijdens de slotavond wordt een groot theaterspektakel opgevoerd waar alle groepen aan deelnemen Ook wordt er tijdens het festival een symposium gehouden over het theater in een multiculturele sa menleving. Het festival wordt vol gende week vrijdagavond officieel geopend met een ballet van Hans van Manen. Minister Brinkman (cultuur) zal daarbij aanwezig zijn. DEN HAAG - Op zo'n 300 plaatsen zijn 12 september vele duizenden kerken, molens, kastelen, vuurto rens, gerechtsgebouwen en andere historische monumenten gratis voor het pubhek toegankelijk. Op deze Open Monumentendag, een initiatief van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur, zijn ook vele historische sche pen en treinen te zien. Dank zij de medewerking van gemeenten, het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten, de Rijksdienst voor Monu mentenzorg en het bedrijfsleven kan het pubhek monumenten be zoeken die op andere dagen veelal gesloten zijn.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29