'Komt dat zien, komt dat zien!' Duitse banken lief voor zwarte 'spaarders' IichaamsaMjkingen als kermisattractie in de vorige eeuw Verborgen rente-inkomsten, maar ook verzwegen omzet en steunfraude ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 EXTRA PAGINA Gepreparerde gedrochten met vissestaarten en een dierenkopje. dooraaavs door zeelieden uit Japan meegenomen, deden het goed op de kermissen van de negentiende eeuw. irocoGPDi Niet te stillen was in de vorige eeuw de honger naar een van de oudste kermisattracties: de tent waarin het publiek zich kon vergapen aan wat 'de wonderen der natuur' werd genoemd. Behaarde vrouwen, reuzen en dwergen, dikken en dunnen, Siamese tweelingen, de mensen stonden ervoor in de rij. Indrukken van een oeroude vorm van amusement, toen er van Frankenstein en Dracula nog geen sprake was. Geldt het zich verlustigen aan an dermans lichaamsgebrek tegen woordig als onbetamelijk, onze voorouders koesterden dienaan gaande enigszins andere maatsta ven. Nog tot het begin van deze eeuw was het tentoonstellen van menselijke gedrochten een in brede kring aanvaarde vorm van volksver maak die zowel de artiesten als hun exploitanten meestal een stevige duit opleverde. door Jan Haverkate Dat hield overigens niet in dat alles maar kon, want ook in deze branche had men zijn normen. Valse afwijkingen als echte verkopen werd niet gewaardeerd, en met het exposeren van overleden fami lieleden moest je ook voorzichtig zijn. Zoals Alexander Hartkopff, de impresa rio van de overdadig behaarde Miss Ju lia Pastrana, heeft gemerkt. Alexander was een gewiekst heerschap. Om zich van het alleenvertoningsrecht te verzekeren, besloot hij met zijn attrac tie te trouwen, hetgeen op zichzelf niet verboden was maar allerwegen werd dat toch als een begin van concurrentie vervalsing gezien. Zijn broodwinning dreigde echter in gevaar te komen toen eerst Julia, die intussen zwanger was ge worden, in het kraambed stierf en korte tijd later ook de baby. Hartkopff kwam toen op een wel heel macaber idee. Zo wel Julia als de baby liet hij balsemen en met beide lichamen, opgesteld in glazen kisten, reisde hij de kermissen af. In Wenen bevond zich onder zijn pu bliek een zekere heer Saltarino, die in zijn in 1895 verschenen boek Fahrend Volk een levendige beschrijving van hei tafereel heeft nagelaten. ,,Daar stond ze", lucht hij zijn verontwaardigd ge moed, „gekleed in een roodzijden jurk, met een gruwelijke grijns op haar ge zicht, met haar kind gekleed in een soortgelijke jurk. Het kind zat als een pa pegaai op een 'stang naast haar. En bui ten, buiten regende het en ik had diep, diep medelijden met dit lichaam on danks het feit dat het niets meer horen of zien kon. Arme Miss Julia". Het Provinciaal Overijssels Museum in Zwolle heeft er een traditie van ge maakt om gelijktijdig met de Zwolse kermis een tentoonstelling te wijden aan een bijzonder aspect van dit oeroude volksvermaak. Deze keer is de keus ge vallen op het soort kermisattractie als hierboven: de tent waarin het publiek zich kon vergapen aan wat eufemistisch werd genoemd 'de wonderen der na tuur'. Ook op hedendaagse kermissen komt dit soort attracties nog wel voor, zij het dat de exploitanten die dames met dikke borsten, levende geraamtes, weer wolven, spoken en andere gedrochten in de aanbieding hebben, nu hun toevlucht moeten nemen tot trucages om niet met de wet op de lijkbezorging in botsing te komen. Wat op de tentoonstelling vooral treft, is hoe kort geleden het nog maar is dat het als vermakelijkheid in het openbaar vertonen van deze menselijke gedroch ten normaal werd gevonden. In het na jaar van 1901 bracht het circus Barnuvi Bailey een bezoek aan ons land met een collectie levende menselijke ge drochten waarbij de regisseur van een horrorfilm zich de vingers zou aflikken. De monsters werden geëxposeerd in een zogeheten Side Show, een verhoogd po dium in een lange voortent die tegen de circustent was gebouwd. Daar kon men zich onder meer vergapen aan een hin doe met een dubbel lichaam, een Siame se tweeling, een romp-met-hoofd en een gom-elastieken man, een wezen van wie de opperhuid los op de onderhuid lag zo dat hij zijn lichaam de meest buitenissi ge uitstulpingen kon geven. Het soort attractie dat door Barnum Bailey in Amerikaanse stijl was geper fectioneerd tot The Greatest Show on Earthwas in het begin van de 17de eeuw tamelijk onschuldig begonnen als een reizende tentoonstelling van was De schattingen lopen uiteen van 400 miljoen tot vele miljarden. Verzwegen Nederlandse kapitalen, veilig opgeborgen in de kluizen van buitenlandse banken, buiten bereik van de belastingdienst. Exotische oorden als de Antillen en de Bahama's zijn een begrip in het zwarte geld-circuit, maar om uit handen van de fiscus te blijven is het helemaal niet nodig om naar de andere kant van de wereldbol te reizen. Geregeld verschijnen er in de kranten geregeld advertenties van Duitse ban ken in de grensstreek. Nederlanders worden aangespoord hun spaarcenten toe te vertrouwen aan Duitse bankiers, wier service aan de Hollandische Kuil den onbegrensd lijkt. Duitse naamval len? Keyn Problem. Zaken doen kan men bij veel Duitse banken in het grensge bied gewoon in het Nederlands. Machteloos Doodgewone advertenties zijn het. Van annonces als „Uw financiële belan gen worden prima behartigd, u kunt bij ons ook een safe huren" gaan er dertien in een dozijn. De belasting leest ze als volgt: „Breng uw spaargeld hier naartoe, dan hoeft u geen belasting te betalen over de rente". Een belastinginspecteur uit Doetin- chem: „Al jaren worden gelden over de grens gebracht om ervoor te zorgen dat de fiscus er geen vat op krijgt. En dan gaat het niet alleen om rente-inkomsten te verbergen, maar ook om zaken als ver zwegen omzet of steunfraude. Het is senbeelden. Het wassenbeelden-mu seum van Madame Tussaud bijvoor beeld is uit een dergelijke collectie voortgekomen. De exploitant maakte die beelden zelf en kleede ze met twee dehands goed aan. Geleidelijk zien we daarna een scheiding ontstaan tussen zogenaamde Historische en Anatomi sche Kabinetten. Kabinetten In de Historische Kabinetten treffen we vooral historische en tot de verbeel ding sprekende tableaus aan zoals het huwelijk van kroonprins Willem met Anna Paulowna in 1816 en het doodsbed van Napoleon. In het Anatomisch Kabi net, dat oorspronkelijk een onderdeel van het Historisch Kabinet was maar als grote publiekstrekker al snel een zelf standige kermisattractie werd, kon men zich vergapen aan wasafbeeldingen van het inwendige van het menselijk li chaam, zoals het anatomisch beeld van een drie maanden zwangere vrouw, Thisbe genaamd. Voor de bezichtiging moesten zes stuivers worden neergeteld en gezien het delicate karakter van het beeld mochten de vrouwen het afzon derlijk bezichtigen. In 1850 vinden we op de kermis het Kabinet van Dr. Kahn. De griezel toont anat!&nische beelden, misgeboorten in was en in alcohol, potten met ongeboren baby's in diverse ontwikkelingsstadia en schedels. In ruime mate waren ook voorbeelden voorhanden van verschrik kingen die de mens te wachten stonden als hij zijn seksuele driften niet kon be teugelen. De wasafbeeldingen van door geslachtsziekten veroorzaakte misvor mingen hadden officieel ten doel het pu bliek tot voorzichtigheid te manen, maar de opvoedkunde was uiteraard niet meer dan een dekmantel om de sensatie zucht van het kermispubliek te bevredi gen en de kassa te laten rinkelen. Een van de weinige Anatomische Ka binetten die nog bestaan is dat van Dr. Spitzner. Het dateert van 1856 en is ge vuld met een uitgebreide collectie anato mische wasmodellen die zo natuurge trouw waren nagemaakt dat zijn kermis tent in de vorige eeuw zelfs door medi sche studenten werd bezocht. Maar Dr. Spitzner had nog meer verrassingen in petto, zoals geraamten van foetussen, doorsnedes van een strottenhoofd, be vallingen met de keizersnede en natuur lijk een afdeling geslachtsziekten, want daar lustte men wel pap van. In 1963 stond het Museum Spitzner nog op de kermis in Gent, nu wordt het in Parijs gerestaureerd. Toen het kermispubliek de schok van het Anatomisch Kabinet te boven was, gingen de exploitanten op zoek naar nieuwe pikantierieën om de klanten- stroom op gang te houden. Onder de op voedkundige dekmantel van het Anato misch Kabinet stroopten de spullebazen stad en land af naar levende gedrochten om ze op de kermis tentoon te stellen. geen geheim dat er mensen zijn die hier een uitkering genieten en in Duitsland een baantje hebben. Het geld dat ze in Duitsland verdienen zetten ze dan vei ligheidshalve ook op een Duitse bankre kening". De fiscus staat vrijwel machteloos. Be staat er een gegrond vermoeden dat er op een Duitse bank geld staat dat de Ne derlandse fiscus toebehoort, dan is de enige manier om erachter te komen het ministerie van financiën in te schakelen. Het ministerie neemt contact op met het Duitse Finanzambt, dat op zijn beurt zich tot de bewuste bank kan wenden. De eerder genoemde belastinginspec teur: „Er moet een enorme machinerie op gang worden gebracht. Ik heb wel eens geprobeerd om deze procedure op gang te brengen, maar dat is met gelukt. In het gunstige geval, als iedereen dus bereid is medewerking te verlenen, gaat er een paar jaar overheen en dan het meestal te laat, omdat de zaak dan in middels al achterhaald is". Generaal pardon De minister van financiën is van plan een .generaal pardon' af te kondigen voor mensen die nu eerlijk vertellen dat Een pionier op dit gebied mag zich de Amerikaan Phineas Taylor Barnum noe men. In 1835 weet hij de hand te leggen op de negerin Joice Heth die hij op ker missen als de voormalige verzorgster van George Washington presenteert. Maar zijn grote succes komt pas als hij in 1842 de dwergmens Tom Thumb ont dekt. Beetje bij beetje bouwt hij zijn ver zameling curiosa in de daarop volgende jaren uit. Wat Barnum en Bailey grossiersgewijs deden, deed menige zich al dokter uitge vende Nederlandse kermisklant op de- tailhandelsschaal. Wat was er op dit ge ze al jaren in het geniep een spaarpotje hebben. De inspecteur: „Ze krijgen dan niet de normale boete van honderd pro cent, maar wel een naheffing voor de ja ren waarin geen opgave is gedaan. Dat er nu maandelijks 250 miljoen gulden over de grens zou verdwijnen, zoals de Rabo bank beweert, geloof ik dan ook niet In het verlengde van de overeenkomst met de banken ligt een gelijktijdige ver hoging van de rentevrijstelling. Voor ie dereen gaat vanaf 1 januari gelden dat 1000 gulden van de rente, die men in een jaar heeft ontvangen, belastingvrij is. Voor een echtpaar dus 2000 gulden. Die hoeft dan ook niet langer te worden ver rekend met rente die men heeft betaald voor de hypotheek op het eigen huis. Kinderen die niet zelf belastingplichtig zijn, mogen ieder ook nog eens 500 gul den spaarrente ontvangen zonder dat de ouders door de belastingdienst ervoor worden aangeslagen. Trouwens, binnenkort wordt ook een poging gedaan om het Nederlandse ka pitaal, dat in verschillende buitenlanden is geparkeerd, in kaart te brengen. In het belastingformulier wordt waarschijnlijk volgend jaar een vraag opgenomen naar buitenlandse spaartegoeden. Nogmaals de inspecteur: „Die vraag kun je natuur bied op de Nederlandse kermissen in de vorige eeuw zoal te zien? Siamese twee lingen bijvoorbeeld. De misschien wel beroemdste tweeling was Chang en Eng, twee in 1811 in Siam geboren broers die ter hoogte van het borstbeen met elkaar vergroeid waren maar een volledig ge scheiden bloedsomloop en ademhaling hadden. Rond 1829 werden ze door een artiestenagent ontdekt, die ze voor het eerst in Boston tentoonstelde. In de ja ren dertig zijn ze ook enkele keren op de Amsterdamse kermis te zien geweest. Op hun tournees verdienden ze een ver mogen, zodat ze op 55-jarige leeftijd kon lijk met nee beantwoorden. Maar houdt er wel rekening mee dat er over een aan tal jaren waarschijnlijk een overeen komst komt tussen ons ministerie van financiën en het Duitse Finanzambt. Op dat moment kunnen wij de gegevens van Duitse banken krijgen over rekenin gen van Nederlanders". Chocolaatjes Op minder dan vijftien kilometer na de grensovergang bij Dinxperlo doemen de eerste buitenwijken van Bocholt op. De Höflichkeit op het hoofdkantoor van de Stadtsparkasse op de Markt wordt onderstreept door chocolaatjes bij de koffie. De heren Wilhelm Fisser en Hei- ner Gerbaulet, respectievelijk Sparkas- senbetriebswirt annex Marktbereichslei- ter en Bankkaufmann op de afdeling Fi- nanzierungs- en Anlageberatungwillen best wat over hun hollandische Kunden kwijt. Jazeker, de belangstelling vanuit Ne derland voor een rekening bij de Stadt sparkasse één van de grootste bankke- tens in Duitsland, neemt toe. Een gelei delijke toename, benadrukt Gerbaulet. Geen uitschieters en zelfs geen piek méér toen onlangs bekend werd dat Ne derlandse banken hun boeken voor de den gaan rentenieren. Reuzen van zowel het mannelijk als het vrouwelijk geslacht waren ook in trek. Vaak in combinatie met dwergen, om het contrast beter te laten uitkomen. Lilliputters traden op in circusprogram ma's, maar ook op kermissen waren ze wel te zien. Een bekende Nederlandse lilliputter was Simon Paap, in 1789 in Zandvoort geboren en slechts 56 centi meter groot. Al in 1800 staat hij, elf jaar oud, op de Amsterdamse kermis. Na zijn dood wordt hij in Zandvoort begraven, maar zijn lichaam verdwijnt op myste rieuze wijze uit het graf. Het skelet blijkt zich later in een particulier anatomisch kabinet te bevinden. Ontvangen Een andere beroemde dwerg was Jan Hannema uit Franeker, in 1845 door zijn vader in Amsterdam tentoongesteld on der de naam Admiraal Tromp, een be wust gekozen bijnaam vanwege de gelij kenis met die van Tom Thumb van Bar num Bailey. Jan Hannema schopt het ver. In 1848 maakt hij een reis naar En geland waar hij, evenals zijn beroemde naamgenoot, door koningin Victoria wordt ontvangen. Het was overigens in het midden van de vorige eeuw aan de Europese hoven een rage om dwergen te ontvangen. In 1878 werd in Ossendrecht bij de fa milie Musters een meisje geboren, Pauli ne genaamd. Op 18-jarige leeftijd was zij nog niet groter dan 48 centimeter. De zwager van Pauline zag een immer vloeiende bron van inkomsten in het verschiet, en uiteraard was de kermis de plaats om haar tegen betaling te verto nen. Als Prinses Pauline reisde ze in een speciaal voor haar gemaakt koetsje door het land. Ze had niet alleen succes in Neder land. maar ook in de omliggende landen en uiteindelijk stak ze in 1894 de oceaan over voor een tournee door Amerika. Bij het Procter Theatre in New York ston den de Amerikanen in de rij, maar het succes was slechts van korte duur want tijdens diezelfde tournee stierf ze. Haar gebalsemde lichaam werd terugge bracht naar Nederland, waar het in haar geboorteplaats werd opgebaard, ver sierd met een kroontje met diamanten. Veel getoonde abnormaliteiten waren ook dikke en dunne mensen. In het be gin van de vorige eeuw was de Dikke Heer van Leeuwarden een bezienswaar digheid op menige kermis, terwijl de 8- jarige Hermanus Schumacher, die ruim 200 pond woog, er ook mocht zijn. Al was men van het vertonen van kinderen niet afkerig, de voorkeur ging toch uit naar dames, ook wel Minerva's ge naamd. Een van de beroemdste dikke dames was Annie van Wanrooy die al op 16-jarige leeftijd optrad als Big Edda. Als zich later ook haar zoon Henk bij haar heeft gevoegd, treden zij op als broer en zus van The Big Family. Het publiek ziet echter liever een dikke moe fiscus gaan openen. Dat voornemen is beide heren overigens bekend. Ze heb ben erover gelezen, „Al met al bestaat ongeveer één procent van ons cliënten bestand uit Nederlanders", schat Fisser. En in geld uitgedrukt? „Ja", aarzelt hij, „das'ist etwas mehr". Nederlandse klanten zien ze graag bij de Stadtsparkasse. Banken hebben nu eenmaal geld nodig om te bankieren en of dat nu Duits of Nederlands geld is, dat doet er niet toe. De Stadtsparkasse Bo cholt verkeert, door haar vestiging in een grensstad in de positie om Nederlandse klanten te trekken. Vandaar die adver tenties in Nederlandse kranten. Die ove rigens, zo benadrukt Fisser, volstrekt niet de bedoeling hebben om de gute Nachbarnschaft met Nederland in ge vaar te brengen. Geen bankgeheim Aan de rente kan het in elk geval niet liggen dat Nederlanders hun financiële heil over de oostgrens zoeken. Betriebs- wirt Fisser legt omstandig uit dat de ren te bij Duitse banken, afhankelijk van de periode dat het geld vast staat, een half tot een heel procent minder is. Op een kapitaal van enkele tienduizenden gul dens toch een aardige strop. der met een dikke dochter en de act wordt aangepast. Hoe zwaar Annie pre cies heeft gewogen is niet bekend. Haar zoon Henk heeft het later gehouden op ongeveer 400 pond. Henk heeft het nog tot het einde van de jaren twintig als Miss Lola volgehouden op de Neder landse kermissen. Skeletmensen of levende geraamten mochten zich ook in een warme belang stelling van het publiek verheugen. De meest beroemde was Claude Ambroise Seurat, die in 1830 op de Amsterdamse kermis te zien was. „Zijn gebeente is vol strekt van alle vleesch ontbloot", luidde de advertentie waarin hij werd aange prezen. „Niettegenstaande niets afschu welijks. Men kan onbeschroomd zijn persoon, zelfs de dames, bezigtigen" Die bezichtiging duurde van 10.00 uur 's morgens tot 23.00 uur 's avonds. De man werd op den duur zo zwak dat hij nau welijks nog kon staan. Vrouwen en mannen met overdadige haargroei hebben het 19de eeuwse pu bliek ook mateloos geboeid. Een van de bekendste was de in 1865 in Amerika ge boren Anny Jones-Elliot, die later in de Side Show van Barnum Bailey zou te rechtkomen. In 1861 stond op de kermis in Amsterdam een zekere Madame Clo- fullia, ook met baard. Om het publiek van de echtheid te overtuigen mocht men de baard betasten en eraan trekken. Andere beroemde haarmensen waren JoJo de Poedelman en Lionel de Mense lijke Leeuw. Een publiekstrekker was verder een zekere Scapiglione, een man met een haardos in de vorm van een Ro meinse helm. Volgens de reclame groei den zijn haren zo snel dat een dagelijkse kappersbeurt noodzakelijk was, anders kreeg hij het te warm. Bij de haarmensen bevinden we ons in het overgangsgebied tussen mens en dier. Haarmensen of beestmensen heb ben de mensheid altijd gefascineerd zo als blijkt uit talloze sprookjes en mytho logische verhalen. Dat geldt ook voor de zeemeermin, een andere overgangsfi guur tussen het mensen- en dierenrijk die op de kermissen te zien was. Daarbij ging het altijd om geprepareerde ge drochten met vissestaarten en een die renkopje. De meeste zeemeerminnen bereikten Europa via zeelieden die deze monster tjes meebrachten uit Japan, waar ze een functie vervulden in de spookhuisjes bij de tempels. De enige nog in Nederland aanwezige zeemeermin werd in 1882 door J. Blomhoff, een Nederlands kolo niaal ambtenaar, uit Decima in Japan meegebracht. Hij nam nog veel meer mee naar huis en zijn collectie wordt be waard in het Museum voor Volkenkun de in Leiden. Kermisexploitanten die er niet in slaagden de hand te leggen op echte ge drochten, ontzagen zich niet het publiek met de meest fantastische vervalsingen om te tuin te leiden. Dat kwam een ker misklant in Purmerend in de vorige eeuw duur te staan, zoals in de Schager Courant van 26 november 1868 is te le zen: „Op de laatst gehouden kermis te Purmerend", staat daar te lezen. .,zijn twee meisjes uit Zaandam, die zich als dienstmeisjes in een kermistent hadden verhuurt, tegen haren wil door den hou der van die tent gemetamorphoseerd in getijgerde dames, door haar beide over het gehele lichaam te bestippen met nx- trum argent. De volgende dag worden zij aan het publiek voorgesteld als „De Da mes met de Tijgerhuid". Daar een van haar de tijgervlekken verloren had, wil de de houder van de tent haar in eene negerin herscheppen, waaraan zij zich evenwel nog tijd voor de vlugt wist te onttrekken". Echtheid Deze handelwijze kwam de tenthou der op een politieonderzoek te staan, want van bedrog hield men niet. Om zichzelf tegen elke verdachtmaking te wapenen, hadden veel exploitanten zelfs de gewoonte om hun attracties ter plaat se door een als goed bekend staand arts te laten onderzoeken. Deze artsen, die uiteraard belang stelden in fysieke afwij kingen en zo'n uitnodiging daarom zel den afsloegen, gaven dan een attest van echtheid af waarmee de tenthouder het achterdochtige publiek kon overtuigen. Aan het vertonen van menselijke ge drochten op kermissen is pas in de loop van deze eeuw een einde gekomen, doordat de griezeltent van de kermisex ploitant het in alle opzichten moest af leggen tegen de onbegrensde mogelijk heden van de bioscoop. Zelfs de in 1932 door Todd Browning gemaakte speel film Freaks, waarin veel voormalige Bar num Bailey-gedrochten de hoofdrol len speelden, kon niet concurreren met Frankenstein, Dracula en andere mon sterlijkheden die de mensheid later heeft bedacht en die vele malen gruwe lijker waren dan wat er ooit in de Side Show te zien was geweest. Tentoonstelling 'Het griezelkabinet van dr. FOM' Provinciaal Overijssels Museum. Voorstraat :t1 1- Zwolle. Tot en met zaterdag 22 augustus Als het de rente niet is, wat is dan het voordeel van Duitse banken voor Neder landers? Deze vraag doet even een stilte vallen bij de Bocholtse bankiers. „Das fragen wir die Leute nicht", zegt de Be- triebswirt dan, die er onmiddellijk aan toevoegt dat dat ook helemaal geen taak is van een bank. Je vraagt toch ook niet aan Duitse klanten waarom ze een reke ning willen openen? Belasting ontdui ken zegt u9 Nee hoor, ook als je je geld op een Duitse bank hebt ben je verplicht aangifte te doen van de rente. Zelfs in Zwitserland, waar alle klanten een num mer hebben met een wachtwoord, moet rente versteuert worden. Duitsland heeft geen bankgeheim. De banken zijn er echter niet verplicht hun boeken te openen op verzoek van het Fi nanzambt, tenzij er zwaarwegende om standigheden in het geding zijn en ook dan nog onder bepaalde voorwaarden. Een gecompliceerde aangelegenheid, waarop menige jurist z'n tanden kan stukbijten. Intussen blijft de Stadtsparkasse doorgaan met Nederlands geld binnen te halen. De service voor Hollanders zal nog worden opgekrikt. Bankieren is ten slotte investeren in de toekomst. Zo zal het binnenkort mogelijk zijn om een spaarrekening te openen in guldens. De daarop uit te keren rente wordt even eens in guldens betaald. We krijgen", zo vertrouwt Gerbaulet ons toe, „vooral de laatste tijd nogal veel post uit Hol land. Mensen die inlichtingen en infor matie willen. Die post willen we zoveel mogelijk in de Landessprache beant woorden. Er zijn hier al enkele mensen die behoorlijk Nederlands spreken, maar in de herfst gaan achttien werkne mers van ons nog een cursus volgen". Vandaag de dag moeten kermisexploitanten hun toevlucht nemen tot trucages om niet met de wet op de lijkbezorging in botsing te komen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25