Mens wint terrein in Leiderdorpse Buitenhof Zoeterwouds winkelcentrum is nog altijd levensvatbaar 'We proberen de mensen met droge voeten te laten verhuizen' ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIOEN LEIDERDORP - Het Leiderdorpse Buitenhof midden west. Nog geen elf maanden nadat de allereerste paal werd geslagen, blijkt het voormalige weiland al de nodige bewo ners te huisvesten. Wat aarzelend groen tussen de bouw- puinhopen geeft aan dat de mens terrein begint te winnen in de nieuwbouwwijk in aanbouw. Waarbij geldt dat die mens haast niet kan wachten. Vol gens Henri Vorst, opzichter weg- en waterbouwkunde van Gemeentewerken Leiderdorp, zit er doorgaans nog geen week tussen een oplevering van een huis en het moment dat de bewoners de verhuiswagen laten voorrijden. Overzichtsfoto van de wijk Buitenhof midden-west in aanbouw, gezien vanaf de kant van de Engélendaal. Op de achtergrond als baken de terrasflat. Links achter het stuk grond waar particulieren eind dit jaar hun eigen huis kunnen laten bouwen. brug, bijna was verdronken. Ze plaatsten onmiddellijk zelf een hekwerk. Hetgeen door Gemeente werken wordt getolereerd. Weinig groen Buitenhof midden-west wordt overduidelijk een wijk waar men spaarzaam met groen is omgegaan. De tijden dat wijken ruim opgezet konden worden de nabijgelegen wijk Voorhof is daar een goed voor beeld van zijn voorbij. Elke me ter grond is er nu één en krap bou wen is een vereiste. Om het gebrek aan groen te com penseren wil Gemeentewerken her en der gaten in de trottoirs uitspa ren om er straks bomen te planten. Opvallend in de wijk in aanbouw is dat de scheiding tussen het voet gangersgedeelte en de rijweg goed deels ontbreekt. In de meeste stra ten zijn de trottoirs vervangen door loopsuggestiestroken. Het woon erf-idee uit de jaren zeventig blijkt nog altijd furore te maken. Veel straten lopen dood. Op een enkele plaats is al een klappaaltje aangebracht, ten teken dat de auto wordt geweerd en alleen bij cala miteiten kunnen brandweer of am bulance de daarachter gelegen .wo ningen bereiken. Eén duidelijk af gebakende weg moet de doorgaan de route worden, die wordt doorge trokken via een brug over de Mo- lensloot. Zoekwerk Het is moeilijk oriënteren tussen half en heel afgebouwde huizen, in straten die nog niet van namen zijn voorzien (na wat zoekwerk op pa perassen zal blijken-dat de straten worden getooid met namen als Ko ningshof, Prinsenhof en Keizers hof). Markante punten zijn de mo len en de terrasflat, waarvan het 'skelet' al gereed is. Bij die flat zal een 223 meter lange en ruim 100 meter bre^e vijver verrijzen, ook al als compensatie voor het weinige groen elders in de wijk. Een vijver, compleet met eiland en twee brug gen. Momenteel is de plas water echter nog niets meer dan een bult. Er ligt nog een gigantische hoe veelheid grond, die eerst verkocht moet worden. Achter de terrasflat ligt het stuk Buitenhof waar nog geen enkele bouwactiviteit te bespeuren is. Het is gereserveerd voor de particuliere bouwers. Gemeentewerken begint daar dezer dagen met het afgraven van*de grond en het aanbrengen van riolering. Over enkele maan den kunnen de bouwers <ook daar terecht. Zoek Vorst c.s. zijn voorlopig nog wel zoet in Buitenhof. Pas in 1995 moet de nieuwbouwwijk zijn volge bouwd en kan Gemeentewerken zich terugtrekken uit het stuk grond tussen de provinciale weg, de Dwarswatering en de Engelen- daal. Tegen die tijd moeten er 1600 tot 2000 woningen staan. De terrasflat in aanbouw waarom destijds veel te doen was: er werden bezwaren ingediend tegen het appartementencomplex, dat straks uitzicht biedt op de Buitenhof-vijver. Hetgeen zowel de bewoners als Ge meentewerken enigszins voor pro blemen stelt. Als een woning wordt opgeleverd, is de definitieve be strating nog niet aangelegd. "We proberen de mensen met droge voeten te laten verhuizen. Dat lukt niet in alle gevallen. Maar we wil len wel voorkomen dat we hier Oegstgeester toestanden krijgen", zegt Vorst, doelend op een aantal Haaswijk-bewoners die tijdenlang door de modder moeten lopen om bij hun huis te komen. Echt grote problemen bij d"e aan leg van de wijk heeft Vorst niet kunnen constateren. Buitenhof midden-west wordt geheel volgens de planning 'in reliëf gebracht. De woningen aan de kant van de Enge lendaal waren in mei het eerst klaar. Gemeentewerken zat te po pelen, want ze kan met bestrating en groen pas terecht als het bouw materiaal weg is en de diverse nutsvoorzieningen zijn aange bracht. De tijd tussen het gereed komen van de woning en de ople vering varieert van enkele dagen tot een paar weken, is in elk geval krap. Vorst: "Ja, wat dat betreft ben je heel afhankelijk. Maar dat vinden we geen punt. We zijn het gewend om achter de aannemer Afgekeken Voordat Gemeentewerken aan de slag ging in Buitenhof, loerde men in omliggende gemeenten rond om te kijken hoe men daar een nieuwbouwwijk inricht. De grijze loopstroken her en der in de wijk zijn bijvoorbeeld regelrecht afgekeken. Inspraak voor de (toekomstige) bewoners zelf is er echter niet bij. Vorst daarover: "Inspraak klinkt leuk, maar in dit geval zou het te veel tijd én geld kosten. Trouwens, als je bewoners inspraak geeft, zou den ze meteen vragen om hekjes langs de sloten en de vijver. Dat is hier namelijk, net als in Buitenhof oost, een groot risicopunt. Veel be woners komen uit flats, hebben kleine kinderen en zijn niet ge wend aan water om zich heen. Maar aan die hekjes kunnen we niet beginnen. Dat is nog nergens vertoond in Leiderdorp". Vorst memoreert dat enige be woners het 'recht' wel in eigen hand hebben genomen nadat hun kind, spelend bij de Koningshpf- De woningen in Leiderdorps nieuwste nieuwbouwwijk verrijzen in sneltreinvaart. Werd in oktober de eerste paal geslagen, de eerste bewoners hebben zich er al genesteld. Hekjes, paaltjes en hier en daar wat aarzelend op schietend groen markeren de straten. door Miep de Graaff foto's Wim Dijkman ZOETERWOUDE - De doemdenkers hebben dus ongelijk gekregen. Vijf jaar nadat het Zoeterwoudse winkelcentrum(pje) in re cordtijd uit de grond werd gestampt, blijkt het nog al tijd levensvatbaar. Alle commentaar die tijdens de plannenmakerij losbarstte ten spijt dat Zoeterwoude- dorp te klein zou zijn voor een eigen winkelcentrum. Bovendien was er in het groene dorp al jaren sprake van overbewinkeling, meenden zowel een deel van de bevolking als het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Een van de middenstanders die destijds al een balletje over het winkelcentrum opgooide, M.M. Berg van de sigarenwinkel, terug blikkend aan de vooravond van het eerste lustrum: "Die kritiek is van af het motnent dat we gingen draai en niet meer aan de orde geweest. Dat terwijl er volgens het CIMK al van overbewinkeling sprake was toen de Spar hier aan de overkant nog niet eens draaide. Die kwam er dus nog 's dik overheen. En nog gaat het goed. Maar het is met zo'n CIMK-rapport zo dat het vandaag wordt gemaakt, maar voordat het klaar is ben je weer anderhalf jaar verder en kan de situatie heel an ders zijn". "Als je het nu bekijkt is het alsof het winkelcentrum er altijd al ge weest is. Ja toch? Je weet gewoon niet beter meer. Ook de mensen die de oude situatie kenden, dat braakliggend stuk grond, hoor je niet meer". Kapper Alfons Eversteijn, ook een van de 'aanzwengelaars': "Nu het centrum er vijfjaar staat, krijgt het ook een andere waarde. Er was toen veel kritiek op het uiterlijk, maar men is er nu gewend aan ge raakt. De Zoeterwoudenaren vin den het nu echt bijzonder, men heeft het leren waarderen. Het is gewoon een eigentijds gebouw, hoor je dan. Geloof maar datje een soortgelijk gebouw in heel Neder land niet meer tegenkomt". De winkeliers tonen zich even eens tevreden. Eversteijn vindt het veelzeggend genoeg dat er in die vijf jaar niet of nauwelijks verloop is geweest. Dieptepunt Zo lang en slepend als de voorge schiedenis rond de komst van het winkelcentrum was, zo snel kwam de bouw tot stand. De eerste paal werd geslagen in februari 1982 ter wijl de eerste winkeliers in septem ber van datzelfde jaar hun zaak konden inrichten. Berg zegt dat het allemaal niet mooier had kun nen gaan. "Het was net in de tijd dat de bouw op z'n dieptepunt was. Dat had tot gevolg dat aannemers scherp inschreven, de rente ging zakken. Al met al was de bouw be groot op 1,6 miljoen, terwijl we het uiteindelijk voor 968.000 gulden casco konden laten neerzetten." De winkeliers, die de benodigde grond van de gemeente kochten, begeleidden de bouw destijds zelf. Zodoende woonden ze tientallen bouw)vergaderingen bij, trachtten ze "de boel steeds kort te sluiten" en spitten ze dagenlang in de ar chieven van architecten om een ontwerper te vinden met een stijl die hen aansprak ("We hebben daar echt ons huiswerk zitten ma ken"). Alfons Eversteijn over die tijd: "Je was constant met iets bezig waarvan je de ellende eigenlijk niet kon overzien. Ja, je wist toch niet wat je boven het hoofd hing? Je moest de eindjes aan elkaar kno pen. Om maar een voorbeeld te noemen: de ploeg winkeliers die hier aanvankelijk zou beginnen, had een heel andere samenstelling. Een heleboel zijn er afgehaakt. Ge lukkig is het voor degenen die wel zijn begonnen, goed afgelopen. En dat gesappel van toen is voor ons nu, vijf jaar later, aanleiding om iets extra's te doen aan het eerste lustrum". Markt Hebben de zeven winkeliers nog wensen? Die hebben ze. zo zouden ze graag zien dat de markt, die elke vrijdag op het nostalgische Water tje wordt gehouden, naar 'hun' plein verkast. Eversteijn: "We den ken dat die markt hier goed tot z'n recht zou komen. Het plein is nu nog niet functioneel genoeg". Een aantal andere verlangens is inmiddels al vervuld of er wordt al thans aan gewerkt. Op het ge meentehuis is men bijvoorbeeld al tijden bezig met een plan om de Dorpsstraat bij het winkelcentrum opnieuw 'in te richten' Er dient een kustwerk te komen en de bestra ting moet worden aangepast. Bei de winkeliers noemen datgene dat al op papier staat "echt heel leuk. De gemeente vindt het alleen nog een beetje te duur....". Er zal dus nog wel wat gesleuteld moeten worden, maar vast staat dat de be strating van de straat op hetzelfde niveau komt als die van de stoep en het geheel een wat kleuriger in druk zal maken. Eversteijn tot slot: "Als die her bestrating achter de rug is en er zijn verkeersmaatregelen genomen zodat er ook meer parkeerplaatsen komen, dan heb je hier een heel leefbare dorpskern gekregen. Denk ik hoor". Het programma rond het eerste lustrum van het Zoeterwouds win kelcentrum ziet er als volgt uit: vrijdag 28 augustus: de hele dag markt op het pleintje. Van half ne gen 's ochtends tot twaalf uur 's nachts kan men er terecht. Vijftien tot twintig winkeliers komen met een kraampje. Afwisselend zijn er modeshows, verzorgd door een textielzaak en een kapsalon, 's Avonds treedt een 25 man tellende big band uit Leiden op, er is gele genheid tot het drinken van een drankje en dansen. Zaterdag 29 augustus: drum band VIOS maakt een rondgang door het dorp (10 uur) en eindigt deze bij Huize Emmaus. 's Mid dags (15 uur) geeft het poppenthea ter van Piet Onderwater een voor stelling op het plein, 's Avonds komt de discoshow 'Caballero Mu sic Box' met disc-jockey Eric de Zwart (20 tot 24 uur). ZOETERWOUDE - De voorgeschiedenis van het Zoeterwouds winkelcentrum is een lange en zeer slepen de geweest. Eindjaren zestig werd er al over gepraat dat de huisjes aan de Dorpsstraat zouden moeten wor den afgebroken ten behoeve van een grootschalig winkelgebeuren. De Zoeterwoudse middenstand gooide toen roet in dat eten. Men vond het niets dat de grond aan een be legger zou worden verkocht en er een 'flatachtig iets' zou verrijzen. De winkeliers kozen voor iets dat klein schaliger zou zijn én dat ze in eigen hand zouden kunnen houden. Ze stapten dan ook naar de gemeente en die ging eigenlijk meteen 'om'. De jaren verstreken, het terrein aan de Dorpsstraat kwam braak te liggen. Schande sprak men ervan dat de huisjes moesten worden gesloopt. Sloop en rente op de grond kostten jaar na jaar kapitalen, maar concrete plannen bleven uit. Het werd 1977 en toen had de gemeente al zo'n zeven ton in de grond gestopt... In dat jaar werden de inwoners van Zoeterwoude via een enquête naar hun mening over de komst van een winkelcentrum gevraagd. Men bleek er allesbehalve onverdeeld gelukkig mee. Twee jaar later, 1979. Vijftien gegadigden hebben zich inmiddels gemeld voor een plaatsje in het winkel centrum, waartegen vijf bezwaren zijn binnengekomen. Een gemeentelijk woordvoerder meldt opgewekt dat uit de belangstelling mag worden afgeleid dat de middenstand nu anders tegen het winkelcentrum aankijkt dan twee jaar daarvoor. In 1980 gaat een meerderheid van de raad akkoord met de vestiging van het winkelcentrum, al blijft het een politiek gevoelig onderwerp en is de kritiek, met name van de kant van Progressief Zoeterwoude, niet van de lucht. Inmiddels is het plan teruggebracht van 1375 naar een oppervlakte van 900 meter. Het wordt 1981 voordat de plannen duidelijk zijn: Zoeterwoude krijgt een winkelcentrum dat een miljoen gaat kosten en onderdak biedt aan zeven winkels plus drie bovenwoningen. De heren A. Eversteijn en M. M. Berg. ZATERDAG Alphen volleybal-en lijnbaltoer- nooi, Speeltuin Vreugdeoord, Vorsselenburgstraat. Alkemade viswedstrijd, parkeerplaats Alkeburcht in Roelofarends- veen, aanvang: 9.00 uur. gondelvaart Oude Wete ring,-Café De Sport, aanvang: 21.15 uur. vrachtwagen duwen, Oude Wetering, aanvang: 21.00 uur gondelbal, De Houttuin, Oude Wetering, van 20.00 tot 24.00 uur. Hazerswoude tent evangelisatie-week, Sweelincklaan, Gert en her- mien, 14.00 en 20.00 uur. Hillegom vrijmarkt, winkelcentrum Palet, aanvang: 10.00 uur. Katwijk orgelconcert, Nieuwe kerk, Voorstraat, aanvang: 17.00 strandloop. 9.00 t static show, naast restau rant De Zwaan, aanvang: 11.30 uur. reddingsdemonstratie voor de kust, aanvang: 15.00 uur. haringschoonmaakwed- strijden, van 10.00 tot 17.00 stoomtreinritten. Duinen, tussen 10.00 en 17.00 uur. honk-softbal, Paviljoen Willy Zuid, aanvang: 14.00 hengelwedstrijd langs de Overrijn bij de Wilbert, van 7.00 tot 10.00 uur. wandelmars, start Pavil joen Zee en Zon om 9.00 uur. zeilwedstrijden bij Skuyte- vaart, aanvang: 14.00 uur. haring-rockfestival, Tripodia, aanvang: 20.00 uur. Koudekerk fietspuzzeltocht met barbe- que, Hofstedepark, start: 14.00 nementenhal, van 10.00 tot 17.00 uur. disco Leidse Werkgr. Ho moseksualiteit, Langegracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. open soos NVSH-trefcen- trum, Rapenburg 48, aanvang: 22.00 uur. Noordwijk Country- en Westernavond, Lido-Theater, aanvang: 21.00 openluchtconcert, Vuurto renplein, aanvang: 20.15 uur. duinwandeling, Joppeweg 1. De Zilk, aanvang: 07.00 uur. aanmelden vooraf bij VW Noordwijkerhout. braderie en kindervrij markt, Havenstraat, Dorps straat, Viaductweg, van 11.00 tot 17.00 uur. viswedstrijd, Noordzee, "De Sportvisser", aanvang: 19.54 uur. speel-o-markt van "De Vin kenslag", van 10.00 17.00 Roelofarendsveen viswedstrijd, Noordhoek, aanvang: 9.00 uur. Sassenheim poppenkast. Hoofdstraat voor N.H. Kerk, aanvang: 11.00 en 11.30 uur. playbackfestival tot 16 jaar, aanvang: 14.00 uur. t/m 12 jaar, De Spelewey, Boekhorstlaan, aanvang: 14.00 uur. Warmond dartwedstrijden, Trefpunt, herenweg, aanvang: 12.00 uur. Woubrugge viswedstrijd in Woudwete ring bij Gemeentehuis, aan vang: 8.30 uur. waterspektakel op Woud wetering bij de brug, aanvang: 18.00 uur. Zoeterwoude molentocht over 5, 10, 15, 25, of 40 km., Kantine Meer burg, start: 9.00 uur. Zwammerdam dorpsfeest, kantine voet balver. Zwammerdam, aan vang: 2O00uun

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10