NZH en Duinrell verwerpen keerlus Gemeente en actiegroep moeten praten Vraagtekens bij basisgezondheidsdienst Politiek Wassenaar vertoornd Cultuurprijs van 3000 gulden in Wassenaar Vrouw door wurging om het leven gekomen 'Harde straf veroorzaken ongeluk 1987 REGIO LEIOEN Hazerswoude Rhijnenbnrch jeugdvakantieweek: vissen da Costasingel, aanvang: 7.00 Hazerswoude Dorp huttenbouw met overnach ting. Katwijk, tot 21.00 u Leiden braderie in de Haarlem merstraat, tot 21.00 uur. wandeling IVN, Laan van Oud Poelgeest, Oegstgeest, start: 19.30 uur. voorlichting en begeleiding dienst weigeren, van 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Stationsweg 32, inl. 143924/216180. inloopspreekuur, fraktieka- mer P.v.d. A, Breestraat 125, van 19.00 tot 21.00 uur. Noordwijk orgelconcert, Grote Kerk, Noordwijk-Binnen, aanvang: 20.15 uur. strandloop over 4 en 8 km., Strandpolitiepost, start: 19.30 vakantiespel: verkleedop- tocht, parkeerplaats Sport- laan, aanvang: 9.00 uur. lampionoptocht, Rijn streekhal, aanvang: 19.00 uur. Alkemade huttenbouw Nieuwe Wete ring, Achterweg, aanvang: tuin de Rode Wip, van iO.OO tot 14.00 uur. broodbakken aan de Da Costasingel, aanvang: 18.30 Hazerswoude Dorp huttenbouw met sport en spelfestijn, aanvang: 9.30 uur. verbranding achter de War- naarkade, aanvang: 18.30-uur. Katwijk jokeren en klaverjassen, De Mijlpaal, Stadhoudersdreef, aanvang: 20.00 uur. Koudekerk huttenbouw in Hofstede- park met kampvuur, aanvang: 19.00 uur. kindertheater in de Ridder- hof, aanvang: 14.00 uur. Langeraar te gekke vrijdag, Sporthal De Wip. huttenbouw, Open Huis, Ringdijk, verbranding, vang: 18.00 uur. Langegracht 65, van 21.00 tot 02.00 uur. bultlopen met Swift, club huis Swift, Roomburgerweg, Nieuwkoop ontbijt in timmercircus, crèche in Open Huis, van 9.00 keerplaats De Steupel, Elle boogvaart, aanvang: 14.30 uur. verbranding timmerdorp, aanvang: 20.30 uur. Woubrugge poppendokter in De Wijk, aanvang: 9.00 uur. playbackshow in De Wijk, van 14.00 tot 19.30 uur. Zoeterwoude bridgedrive, Eendenkooi, Kooikerspad, aanvang: 20.00 ZATERDAG 15 AUGUSTUS Alphen volleybal-en lijnbaltoer- nooi. Speeltuin Vreugdeoord, Vorsselenburgstraat. Alkemade viswedstrijd, parkeerplaats Alkeburcht in Roelofarends- ■een, aanvang: 9.00 uur. gondelvaart Oude Wete- j ring, Café De Sport, aanvang: 21.15 uur. vrachtwagen duwen, Oude Wetering, aanvang: 21.00 uur DEN HAAG/LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp hoeft voorlo pig geen advertentie té plaatsen in het plaatselijke weekblad waarin uitlatingen van een ambtenaar worden gerectificeerd. De ambte naar zou de Stichting Leefbaar Lei derdorp tijdens een openbare ver gadering van de commissie be roep- en bezwaarschriften verwe ten hebben tegen de eigen doelstel- geschillen. "Schei toch uit met dit lingen in te hebben gehandeld. soort procedures", zei mr. Punt, ook doelend op de bezwarenproce- De stichting had een bezwaar- dures die Leefbaar Leiderdorp had schrift ingediend tegen het High- aangespannen, "want daar wordt tech center dat in de Elisabethhof de stichting ook niets beter van", moet komen. Volgens de stichting Volgens mr. Van Arkel, de raads- werd haar verweten de economi- vrouw van de stichting, heeft de sche belangen van Leiderdorp te gemeente Leiderdorp haar cliënte schaden, maar de gemeente ont- nooit een kans gegeven haar doel- kent dat dergelijke uitspraken zijn stellingen toe te lichten. Burge- gedaan. meester en wethouders werd om De Haagse rechtbankpresident een gesprek gevraagd, maar het mr. Punt, waarbij het kort geding antwoord was negatief. Ook de ge diende, adviseerde de partijen eens meenteraad had geen trek in over- met elkaar te gaan praten over de leg. Integendeel, zo stelde mr. Van Leiderdorp hoeft geen rectificatie te plaatsen Arkel, er verschenen allerlei verve lende artikelen in het plaatselijke advertentieblaadje. Volgens de ad vocate probeert de gemeente Lei derdorp "met dit soort krenkende uitlatingen de nog jonge stichting de nek om te draaien". Het artikeltje op de voorpagina van het lokale weekblad van 1 juli deed de deur dicht. Daarin stond dat de Stichting Leefbaar Leider dorp de economische belangen van de gemeente schaadde en te gen haar eigen doelstellingen in had gehandeld door een bezwaar in te dienen tegen de komst van een Hightech center in Elisabeth- gen de bewering dat de stichting hof. De stichting sommeerde de de economische belangen van Lei gemeente de uitlatingen terug te derdorp zou schaden. Uit de notu- middels een advertentie op len bleek echter geenszins dat de ambtenaar dat had beweerd. Vol gens Sprey was het bericht ge woon onjuist en voor dat soort za ken moet de stichting bij het Lei- de voorpagina van het blad, dat werd geweigerd. Volgens de gemeente had de ambtenaar een en ander niet gezegd. Mr. Sprey, advocaat van de ge- derdorps Weekblad zelf zijn. meente, veronderstelde dat de uit latingen "kennelijk uitsluitend leefde in het brein" van een tijdens de commissievergadering aanwe zig bestuurslid van de stichting. Hij had blijkens de notulen van die vergadering stelling genomen te- diverse gemeenten stichtingen zo als Leefbaar Leiderdorp als lastig. Na enige tijd moet zo'n verhouding normaliseren. Hij adviseerde de stichting dan ook te stoppen met het aanspannen van allerlei be roepsprocedures. Verder vroeg hij mr. Sprey de gemeente te advise ren binnenkort eens met de stich ting om tafel te g'aan zitten. "Wilt u de gemeente adviseren de stich ting eens te ontvangen, zodat alle openstaande zaken kunnen wor den doorgesproken", vroeg de pre sident aan mr. Sprey. De advocaat antwoordde bevestigend, ook hij wees op de negatieve gevolgen van deze en andere procedures: "Die zijn uitzonderlijk slecht voor de verhouding". Lastig Rechtbankpresident mr. Punt Mr. Punt besloot voorlopig geen had weinig zin in een wellus-nie- vonnis te wijzen in afwachting van tusspelletje, waar de stichting vol- een eventueel gesprek. Als dat op gens hem ook weinig baat bij zou niets uitloopt, zal de zaak opnieuw hebben. Volgens mr. Punt ervaren voorkomen. WASSENAAR - De NZH voelt niets voor de keerlus bij Duinrell die de Wassenaarse poli tiek unaniem heeft uitgekozen. In de variant krijgt de Storm van 's Gravesandeweg één in rit en één uitrit (op de plek van de huidige inrit). Volgens de NZH zullen er grote vertragin gen ontstaan wanneer al het verkeer van dezelfde in- en uitgangen gebruik moet gaan ma ken. De districtschef vervoer, B. Leeu- wenburgh, houdt er zelfs serieus rekening mee dat er meer bussen moeten worden ingezet om het pendeltempo hoog en regelmatig te kunnen houden. De directeur/ei genaar van Duinrell, H.R.J. van Zuylen van Nijevelt, voelt evenmin wat voor de variant en heeft dat meermalen tegenover journalisten verklaard, zo van: 'waar is de ge meente toch mee bezig?'. Het is uiterst slecht gevallen bij de verschillende politieke partijen, die de oplossing zo goed vinden omdat de Storm van 's Gravesan deweg dan niet op vijf plaatsen hoeft te worden opengebroken om het Duinrell-verkeer in goede ba nen te leiden. Ze achten het nooit gepast via de pers te communice ren, maar vin.den in dit geval dat de graaf bovendien het vertrouwelijk overleg geen goed doet. Nadat de politieke partijen in alle vertrouwe lijkheid voor de WD-variant ko zen en ook het ingeschakelde on derzoeksbureau het idee omhels de, hebben gemeente, NZH en Duinrell nauw contact onderhou den. "Schandalig om dan zo naar buiten te klappen", zegt WD-frac- tievoorzitter C.B. Aptroot. WASSENAAR - Wassenaar krijgt geen cultuurprijs van 2.000 maar van 3.000 gulden. De 1000 gulden die dat kost, kan de gemeente in mindering brengen op de kosten van een cultureel evenement rond de uitreiking, waarbij de winnaar en zijn werk centraal staan. B en W wilden voor dat evenement 3000 gulden opzij leggen, maar de plaat selijke politieke partijen vinden dat dan de verhouding een beetje zoek is. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor onderwijs, cultuur en woonzaken. Alle partijen waren daar enthousiast over de prijs die in 1988 voor het eerst wordt uitge reikt aan een of meer personen die zich in Wassenaar verdienstelijk heeft gemaakt voor beoefening of bevordering van letteren, gebon den kunsten, architectuur, toneel-, toon- en danskunst, historiografie, vrije beeldende kunsten of audio visuele media en radio. Het is de bedoeling dat de prijs iedere twee jaar wordt uitgereikt en borrels en recepties rond deze feestelijke gebeurtenis uit een apart potje komen. Auto gestolen ZOETERWOUDE - Vanaf de Keer- weer in Zoeterwoude-dórp is giste ren een personenauto van het merk Triumph gestolen. De auto, vijf jaar oud en vijftienduizend gul den waard, was vanochtend nog spoorloos. Slechte sfeer De sfeer werd nog verder verpest door grafelijke uitlatingen over het krappe bestemmingsplan. Tegen over deze krant verklaarde Van Zuylen van Nijevelt op meer plaat sen in het park dertig meter hoog te willen bouwen. Hij noemde het dat Van Zuylen de strijdbijl z< "volstrekt onvoldoende" dat hij die graven nu de definitieve Kroi hoogte alleen naast het Tiki-bad spraken binnen zijn mag halen en hoopte op aanpassin- normale voorzitter H.J. Goulooze de oorlog omschrijft als een "publiciteitsoor- log". Dat de graaf de publiciteit zoekt kan hij goed begrijpen in deze slechte zomer. Dat hij de tegenstel lingen verscherpt, vindt de politi- onverstandig. "Ik had gehoopt ibe- •onuit- >p een verder zouden gen van het bestemmingsplan. Nog kunnen", aldus Goulooze. "Jam voor 1992 wil hij ruimere mogelijk heden krijgen. - Politici en gemeentebestuurders toren blazen voelen daar niets voor, zo bleek de ze week tijdens de commissie van algemene bestuurlijke aangelegen- genoeg blijkt dat niet te kun- blijft de graaf hoog van de ilazen". "Als Duinrell nou eens verstandig was zou men moe ten luisteren naar de gemeente- - raad, waar 21 raadsleden volstrekt heden. "Duinrell wil elke keer unaniem zijn in hun opvattingen mppr" Vindt WD er Aotroot. «„or Duinrell", vindt WD'er Ap- De Wassenaarse Storm van 's Gravesandeweg. De NZH voelt er mets voor om gebruik te maken van een door de Wassenaarse politiek uitgeko zen keerlus. Inzetfoto: VVD-fractievoorzitter Aptroot: 'Schandalig om zo naar buiten te klappen...' (Archieffoto's) tebestuur de Duinrellgangers per dags terug en dan staan er hele bus aanrukken. Of zoals Goulooze drommen bij de halte, soms mid- het zegt: "Liever wat extra bussen den op het fietspad" dan honderden extra auto's". Er moet dan wel een oplossing komen voor de Storm van 's Gra vesandeweg, waar de NZH-dag- tocht-mensen uitstappen en bus sen in alle drukte moeten keren. Ook de situatie op Van Zuylen ning in het geding". "Het bestem- Van Zuyien met twee maten: "Hij mingsplan wordt met meer her- denkt altijd voorrang te moeten n, ook de komende regeerperio- hebben, burgemeester P.H. ling te verdienen". Volgens de libe- de verschillende frac- rale fractievoorzitter zijn college en ambtenaren hem al zeer ter wille, maar leggen wetten en omgeving beperkingen op. "Het park ligt nu eenmaal erg ongelukkig", zegt de Omdat de NZH bezorgd is over de veiligheid van busreizigers, fiet sers en bromfietsers, stelde ze ge ruime tijd geleden voor om een keerlus aan te leggen bij Duinrell. Voorwaarde is dan wel dat de bus sen niet gehinderd worden door Nijeveltstraat is voor verbetering ander verkeer. Variant twee van vatbaar. In deze straat is de instap- het eerste onderzoeksrapport be- halte voor de normale lijndiensten, viel de maatschappij dan ook goed, voorkeursbehande- die op drukke dagen overvol is. de nieuwste WD-variant niet. In de niet", Schoute tie-voorzitters zien daar evenmin reden toe. Wel stelt CDA-fractie- voorzitter Schelhaas dat een politi cus nooit nooit moet zeggen". Volgens Aptroot maakt de graaf burgemeester onomwonden, "aan met zijn "onbehoorlijke en onver- de rand van de bebouwde kom en Leeuwenburgh: "Gisteren hebben september hoopt hij, tijdens het we 1600 mensen naar Duinrell ver- hernieuwde overleg, wat Verder te voerd. Ze willen allemaal 's mid- komen. Sectierapport wijst uit: WASSENAAR - Uit sectie-on derzoek is gebleken dat een dinsdag gevonden Wassenaar se (55) door wurging om het le ven is gekomen. De bevindin gen van een voorlopig onder zoek wezen al in die richting. De echtgenoot van de ver moorde vrouw, die als verdach te werd gezien, is nog niet uit gebreid verhoord. Hij blijft ver klaren dat hij zijn vrouw bij te rugkeer levenloos heeft aange troffen en de politie kan slechts verklaren dat verschillende dingen daar tegen pleiten. De man heeft geen verklaring voor de kleine verwondingen aan zijn gelaat en in het huis aan de Buurtweg zijn geen sporen van braak gevonden, wordt ook niets vermist. Echte bewijzen ontbreken nog. Het acht man sterke re cherche-team heeft vanmorgen allereerst de zaak doorgepraat en de te nemen maatregelen op een rijtje gezet. Vervolgens komt het team in actie. Enige haast is geboden omdat de man maar vier dagen zonder bewijs kan worden vastgehouden. Voor een langere detentie is de goedkeuring nodig van de betrokken Officier van Justitie, Mr. H. Hansma. Deze is, gezien de ernst van de zaak, van het begin af aan nauw betrokken geweest bij het onderzoek. Hij is zelfs op de plek van de mis daad geweest, dinsdagavond. Man steekt huis in brand OEGSTGEEST - Psychische pro blemen hebben een 48-jarige inwo ner van Oegstgeest er gisteren toe gebracht brand te stichten in zijn woning aan de Kamphuizerlaan. De man liet de gordijnen vlam vat ten en verliet daarna het huis, waar hij trouwens alleen woonde. De brand bracht vooral schade toe aan de woonkamer en voorzijde van de woning. De Oegstgeestenaar kon na de brandstichting worden aangehou den door de politie. Vanochtend verbleef hij nog in de cel. de verhoudingen deels i waterwingebied". moeilijk: "Als hy zo doorgaat ont- TTv+ro hliq^pn staat er onherroepelijk een koude •^Xira DUSSen oorlog, waarin de verschillende Het beperkt de bebouwingsmo- partyen alleen nog maar tegen el- gelijkheden en zorgt vaak voor pro- kaar aantrappen". CDA-fractie- blemen met de aanvoer van de vele Politiek Oegstgeest raakt niet uitgepraat over voor- en nadelen voorzitter Schelhaas hoopt 2 toeristen, die zich op de c tuatie via het normale overleg te dere manier door het dorp moeten g^^rmandeel 'eigenlijk*'weTzo voorkomen, terwijl PvdA-fractie- wringen. Het liefst laat het gemeen- |unstig om deel te nemen aan de basisgezondheidsdienst. Dat was gisteren de belangrijkste vraag van de leden van de commissie onder wijs en welzijn van die gemeente. Nu het rijk gemeenten verplicht basisgezondheidsdiensten tot stand te brengen waarvan het werkgebied minimaal 200.000 in woners moet omvatten, ziet Oegst geest zich gedwongen hiervoor een gemeenschappelijke regeling aan te gaan met omliggende gemeen ten. Zodra deze basisgezondheids dienst werkelijk gaat functioneren, kan er worden gerekend op een rijkssubsidie van drie gulden en veertig cent per inwoner. Naast de verplichte taken VOORSCHOTEN - Foto's van Voorschotenaar Henk Korte- kaas zijn komende maand in zijn eigen, wonplaats te zien, en wel in de openbare bibliotheek aan de Wijgaardenlaan. De ex positie duurt tot 7 september. Kortekaas fotografeert sinds 1939. De natuur is vaak zijn 'schietobject'. Met name vogels vormen vaak een onderdeel van zijn natuuropnamen. Korte kaas publiceerde onder meer in kalenders, binnen- en buiten lands tijdschriften en in boe ken. De tentoonstelling is tij dens de uitleenuren van de be- bliotheek te zien. (eigen foto) kan worden", aldus Toet. "Zodra regio-gemeenten ook van deze diensten gebruik gaan maken, kunnen de kosten hiervoor worden verdeeld". Gelijke stemmen Vooral de heer Verhagen (CDA) zette gisteravond vraagtekens bij het uitvoeren van de niet verplich te plustaken via de gemeenschap pelijke regeling. "We kunnen toch ook gewoon voor deze voorzienin gen een contract met de GG en GD afsluiten", stelde hij. Volgens Ver hagen is dit financieel voordeliger dan een gemeenschappelijke rege ling waarbij Oegstgeest 75 gulden meer per ambtenaar moet betalen voor de bedrijfsgezondheidszorg. Bij de nieuwe regeling is het wel zo dat de artsen zich niet slechts basisgezondheidsdienst, is er ech ter ook een zogenaamd plus-pak- ket waar gemeenten vrijwillig aan HHPQRP kunnen deelnemen. Voorbeelden beperken tot ziektecontroles, van deze plus-taken zijn de be- drijfs- en jeugdgezondheidszorg. De Oegstgeester commissieleden zeiden gisteravond de voordelen daarvan niet in te zien. Een finan ciële tegenvaller is in elk geval dat| met de nieuwe regeling de jeug- dartsen in een lagere salarisschaal komen, waarbij de gemeente Oegstgeest verantwoordelijk blijft I voor het salarisverschil. Zoals het er nu uitziet, zal dit ongeveer twin tigduizend gulden per jaar vergen. De heer Toet van de Leidse GG en GD legde gisteren uit wat het voordeel van de basisgezondheids-1 dienst kan zijn. "Het is vooral een preventieve gezondheidszorg on der het motto "voorkomen is beter dan genezen". Het probleem is echter dat preventie niet aanslaat, niet populair is. Maar concreet ljeeft het betrekking op bijvoor beeld de bestrijding van infectie- en geslachtsziekten, hulp bij mi lieurampen en hygiëne. De Leidse GG en GD doet op het moment al veel aan voorlichting en preventie,' wat na de intreding van de basisge zondheidsdienst gesubsidieerd bij langdurige ziekte ook aan bege leiding doen. Een nadeel van het contract is echter, weer dat Oegst geest niet in het beheer zit en dus niet over het beleid mag meebeslis- De heer Vissers (D66) stelde dat. Oegstgeest waarschijnlijk toch niet zo'n grote vinger in de pap zal heb ben, omdat Leiden als grootste af nemer de meeste stemmen heeft. Hij ziet dan ook meer in gelijke stemmen: "Het feit dat je afneemt zou recht moeten geven op één stem", zo argumenteerde hij. Over zowel praktisch als finan cieel voor- en nadeel kwam de commissie gisteren niet uitgepraat. In de verschillende fracties zal er dan ook nog over worden gepraat. Eventuele vragen die dan nog op komen zal wethouder Blom nog beantwoorden voordat het stuk door de gemeenteraad wordt be handeld. Vissers: 'Oegstgeest zat niet zo n grote vinger in de pap hebben...' (foto Dijkman) Voorschotenaar tot negen maanden cel veroordeeld DEN HAAG/W ASSEN AAR/V OORSCHOTEN - Een 29-jarige Voorschotenaar is door de Haagse rechtbank tot negen maanden gevangenisstraf (waarvan vier voorwaardelijk) en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid veroordeeld voor het veroorzaken van een ongeluk waarbij vier Wasse- naarders werden aangereden. Drie van de vier Was- senaarders raakten zwaar gewond, één van hen is waarschijnlijk blijvend gehandicapt. De straf is conform de eis van het openbaar ministerie. De Jlaa6se rechtbankpresidente mr. Konings veld zei in het vonnis een „harde" straf in dit geval terecht te vinden. Volgens haar had het gedrag van de Voorschotenaar, die na het ongeluk doorreed, zwaar meegewogen. Hij ging ondanks een waar schuwing van zijn vriendin toch om half twee in de nieuwjaarsnacht naar Noordwijk. Zij vriendin wei gerde zelfs mee te gaan omdat hij volgens haar al tcveei uau gedronken. Toch ging hij, dronk in Noordwijk nog meer en reed terug naar Voorscho ten. Op het Wassenaarse Kokshornlaantje, een slui proute, reed hij de twee fietsers en hun duopassa giers aan. Volgens mr. Koningsveld bleek uit dit gedrag dat hij „bewust" de kans had geriskeerd dat hy een ongeluk zou veroorzaken. Bij het bepalen van de straf had de rechtbank bovendien rekening gehou den met de ernstige gevolgen voor de slachtoffers. Gelet op de ernst van de feiten en zyn gedrag wees de rechtbank een dienstverleningsvoorstel van de raadsvrouw van de Voorschotenaar af. Zy had voorgesteld dat haar cliënt, die als gevolg van het ongeluk zijn werk is kwijtgeraakt, als straf onbe taald in een verpleegtehuis zou gaan werken. Daar zou hij continu worden geconfronteerd met slacht offers van verkeersongelukken. De rechtbank zag echter niets in dit voorstel.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11