Tolplan België wekt woede bij buurlanden Veel personeelschefs willen geen buitenlanders Steeds meer mogelijkheden voor toepassing van suiker ontdekt Minder geld stroppenpot doet winst Amro stijgen Staking mijnwerkers grimmiger Bloeiende scheepvaart in Golf ondanks spanningen WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (ANP/AP) - De-Nederlandse Europarlementariër P. Cornelissen wil in het Europees parlement een debat uitlokken over de door hem verfoeide invoering van een tolheffing voor buitenlanders op de Belgische snelwegen. Cornelissen noemde het Belgisch besluit in strijd met de Europese afspraken tot af schaffing van de controles aan de binnengrenzen. Samen met enkele andere leden gische bussen in Nederland. Als zijn (christendemocratische) dat bedrag door het Belgische plan RIO DE JANEIRO (IPS) - Alcohol wordt in Brazilië gezien als het wondermiddel dat benzine voor auto's en diesel voor fabrieken overbodig moet maken. Er kleeft echter een groot nadeel aan de des tillatie uit suiker: de enorme ber gen afval. Maar ook daarvoor vindt Brazilië steeds ge toepassingen. r nutti- kritiek geleverd op 'pro-alcohol'. Het afval blijkt geschikt als Bij elke liter alcohol uit suiker grondstof voor kunstmest. Ook als komt twaalf tot vijftien liter giftig brandstof voor biogas-installaties drap vrij. Toen de voldoet het prima. Na een bewer- bijheid van de alcoholfabrieken om te zetten in een nieuwe brand stof, die naast de alcohol zelf op de markt kan worden gebracht. king bleek er zelfs maakt te kunnen worden. Het program om benzine te ver vangen door alcohol, bekend on der de titel 'pro-alcohol', is een pa radepaardje van de Braziliaanse re gering. Pro-alcohol slokt grote sommen subsidiegeld op. Het land heeft weinig olie, maar is de groot ste producent Van rietsuiker (8,5 miljoen ton per jaar) en alcohol produktie met miljoenen tegelijk begonnen te sterven, kwamen de milieu-acti visten in het geweer. Zij voorzagen dat het land overspoeld zou wor den met het goedje. In de laboratoria van car, een coöperatie van s ducenten die ongeveer Brazilië's suiker- er Bij het destilleren blijft niet al leen de drap, maar ook een berg pulp en splinters van het suikerriet over. De destilleerderij Alcidida voert dat aan 5000 koeien die bij het bedrijf rondlopen. De directies van elektriciteitscentrales hebben ^opersu- belangstelling voor het suikerriet- ikerpro- pulp bij de alcoholfabrieken. Dat :n derde voldoet goed als goedkope brand- alcohol- stof, in plaats van steenkool of olie. De destilleerderij Sao Francisco in Sertaozinho, 350 kilometer ten noorden van Sao Paulo, bouwde rekening fractie in het Europees parlement meent Cornelissen dat de Europe se Commisie èn de Raad van Mi nisters stappen bij de Belgische gering moeten ondernemen te het tot voering van een tolheffing. West- Duitsland heeft al met tegenmaat regelen gedreigd, als de Belgische plannen doorgang zullen vinden. Volgens de Belgische plannen zouden buitenlanders, naar het Zwitserse voorbeeld, bij binnen komst in België voor 500 franc (rond 27 gulden) een vignet moeten kopen, dat op de voorruit moet worden geplakt en elk jaar moet worden vernieuwd. Minister Eys- met het vignet nog hoger wordt, gaan de concurrentieverhoudin gen wel erg scheef liggen, aldus •e- beide, organisaties. Overigens zeg- af gen zij erbij niet te verwachten dat n- het plan daadwerkelijk tot uitvoe ring komt. De EVO, die de transportbelan- gen van 40.000 bedrij ven uit handel en industrie vertegenwoordigt, meent dat België met het plan lijn recht ingaat tegen de Europese ge dachte van eenwording en tegen de afspraak om in 1992 geen gren zen meer te kennen voor het (goe derenvervoer. De Nederlandse minister Smit- kens (financiën) denkt met de vig- Kroes (verkeer en waterstaat) heeft boodschap aan haar Belgi sche ambtsgenoot Herman de Croo geprotesteerd tegen de plannen. Haar Westduitse collega Jürgen Warnke heeft in een telegram aan de voorzitter van de ministerraad van de Europese Gemeenschap en aan de Europese Commissie on middellijke stellingname geëist over de vraag of de maatregel strookt mét het EG-recht. Warnke noemde het onverdraag lijk dat de Westduitsers met hun wegen- en brandstofbelasting het gratis gebruik van de snelwegen mogelijk maken, terwijl ze zelf in steeds meer landen in de buidel moeten tasten. Hij wees erop dat de mogelijkheid bestaat dat Bonn per 1 januari 1988, als de Belgische maatregel ingaat, voor Belgische vrachtwagens en bussen een soort gelijke belasting invoert. Een der gelijke vergeldingsmaatregel heeft DEN HAAG (ANP) - Werkgevers West-Duitsland enige jaren gele werknemers denken verschil- den ook genomen tegen Zwitserse nettenhandel 3 miljard franc (ruim 160 miljoen gulden) binnen te ha len. Hij zei dat men „geen psycho logisch drama" van de zaak moet maken. Volgens hem hebben ze ven van de 12 EG-landen al een dergelijke belasting. De organisaties van touringcar- bedrijven FNOP en KNVTO wezen er gisteren op dat Nederlandse bussen nu per rit in België al vijf tien gulden belasting moeten beta len, terwijl dat niet geldt voor Bel- Bonden: beperk overwerken via jaarnorm i centrale. Gevoed met het afval van het suikerriet levert die nu meer dan voldoende energie voor de alcoholfabriek. Sao Fran cisco hoeft geen kiloWatt elektrici teit meer te kopen en er staat zelfs een contract met een naburig be drijf op stapel om elektriciteit te le- Directeur Jairo Balbo vertelt dat zijn bedrijf met de ruim twee mil joen gulden besparing nieuwe ge neratoren wil bouwen om de capa citeit te verdubbelen. Pulp en riet spaanders genoeg op het terrein. Binnen drie of vier jaar zijn alle in vesteringen terugverdiend, rekent hij voor. In de deelstaat Sao Paulo heb ben dertien bedrijven de handen ineen geslagen in de Bagatex-coö- peratie. Zij willen hun afval van suikerriet geschikt maken als brandstof en verkopen. Het totale project gaat ruim 800.000 gulden kosten, wat de directies snel den ken terug te verdienen. De mogelijkheden om het afval opnieuw te gebruiken biedt nieu we perspectieven voor de alcohol- produktie. Nog steeds kan alcohol als brandstof niet opboksen tegen olie. Alcohol is twee keer zo duur. Door de bijverdiensten met ver koop en verwerking van afval wor den de alcoholfabrieken doelmati ger waardoor de kostprijs van alco hol kan dalen. De regering heeft al enkele ma len laten doorschemeren dat het de sector niet tot in lengte van dagen kan blijven subsidiëren. Herge bruik van de pulp, het drap en de spaanders helpt de alcoholfabrie ken op eigen benen te staan. AMSTERDAM (ANP) - De netto winst van de Amro Bank is in de eerste helft van dit jaar ruim 20 procent (37 miljoen) hoger uitge vallen dan in de eerste zes maan den van 1986. De winst steeg tot een bedrag van 218,3 miljoen. De stijging komt voor een belangrijk deel door een verdere verlaging van de bijdrage aan de stroppen pot. Dat blijkt uit de gisteren ge presenteerde halfjaarcijfers. De toevoeging aan deze 'voorzie ning voor algemene bedrijfsrisi co's' (VAR) is over het eerste half jaar verlaagd met 20 procent, van 437,5 miljoen in de het eerste half jaar van 1986 naar 350 miljoen gul den in dezelfde periode in 1987. Bij het besluit tot verlaging van de bijdrage is rekening gehouden met de mogelijkheid dat het voor een aantal landen moeilijker is ge worden hun schulden af te betalen. Volgens Amro-topman R. Nelissen zijn hiervoor echter speciale voor zieningen getroffen, zodat het ver antwoord werd geacht de bijdrage aan de VAR te verlagen. De baten daalden van 1,91 mil jard tot 1,87 miljard gulden, terwijl de lasten stegen van 1,18 miljard tot 1,22 miljard gulden. Zodoende zakte het brutoresultaat van 724 miljoen naar 656 miljoen gulden. De verhoging van de lasten in het eerste halfjaar is mede veroorzaakt door verhoogde afschrijvingen in het bijzonder op het gebied van au- tomoatisering. Voor het gehele jaar verwacht de Amro Bank een stij ging van de nettowinst. De interestbaten (het verschil tussen betaalde en ontvangen ren te) stegen licht. De bank geeft een interim-dividend van 2 gulden (was 1,80 gulden). lend over de invoering ximale arbeidsduur wet voor werk- en rusttijden. De vakbeweging vindt dat een werk nemer niet meer dan 1850 uur per jaar (gemiddeld ruim 35 uur per week) mag werken. Alleen een ab soluut tekort aan mankracht zou afwijkingen naar boven toe kun nen staan. De werkgevers wijzen zo'rt een jaafnorm af. Dat blijkt uit een advies van de Stichting van de Arbeid aan minis ter De Koning en staatssecretaris De Graaf (sociale zaken). De werk nemers zijn het op zich niet oneens met de door de werkgevers gewen ste flexibiliteit (het aanpassen van de werktijden aan de vraag), bussen en vrachtauto's, toen de Zwitserse regering een snelwegen belasting voor buitenlanders ging Sinds maandag kan het verkeer weer gebruik maken van de hele Schipholtunnel. Eén van de twee buizen was drie weken afgesloten in verband met werkzaamheden om het aantal rijstroken uit te breiden van drie naar vier. Dat was nodig om het nog steeds toenemend verkeersaanbod te kunnen verwerken. Dagelijks maken zo'n 130.000 automobilisten gebruik van de tunnel. Tot november zullen die overigens nog nauwelijks profijt hebben van de extra rijstrook, omdat er nog de nodige werkzaamheden in en rond de Schipholtunnel moeten worden verricht. (foto pr) heffen. JOHANNESBURG (Rtr) - De sta king van zwarte mijnwerkers Zuid-Afrika heeft gisteren een grimmiger karakter gekregen. De mijnbouwmaatschappij Trans Na- tal Coal Corporation maakte op de tweede dag van de staking van honderdduizenden zwarte werkne- L mers bekend dat één mijnwerker F 'kennelijk' is vermoord omdat diiji! wilde doorwerken. Volgens dé maatschappij maakte de gedode man deel uit van een SEOEL (DPA/AFP) - De regering groepje van zes mijnwerkers dat van Zuid-Korea heeft vandaag be- doorging met het werken, nadat de sloten politie en justitie in te scha- 1200 overige zwarte arbeiders van kelen tegen de zich uitdijende sta- de Blinkpan-mijn zich bij de sta kingsbeweging. Na een haastig bij- king hadden aangesloten. Ook a gisteren meldingen binnen nesburg. En in het nabijgelegen Regering Zuid- Korea treedt op tegen stakers over gewelddadige botsingen tus sen stakers en werkwilligen en vei ligheidspersoneel. Volgens de vak bond van zwarte mijnwerkers stadje Westonaria werd een vak bondsgebouw door de politie singeld. De zwarte mijnwerkers in Zuid- NUM hebben tot nog toe zestien Afrika verdienen gemiddeld personen verwondingen opgelo pen bij de grootste staking in de steenkool- en goudmijnen uit de hun blanke collega's. De bonden Zuidafrikaanse geschiedenis. Maar loonsverhoging de bloedige taferelen bij twee klei- procent. De werkgevers hebbben nijnstakingen in 1984, verhogingen van 17 tot 23,4 pro- LONDEN (AP) - De scheepvaart in de Perzische Golf bloeit ondanks de groeiende spanningen in het ge bied en de daaruit voortvloeiende stijgende verzekeringspremies. Dat hebben scheepsmakelaars gis teren meegedeeld in Londen. De belangrijkste reden voor de opbloei is de toename van de olie- produktie door de lidstaten de Or ganisatie van Olie-exporterende Landen (OPEC). Vooral Koeweit heeft zijn produktie opgevoerd. „Voor deze tijd van het jaar is het aantal chartervaarten erg hoog ver geleken met vorig jaar en het jaar Co. „De tankerbusiness gedijt goed bij onzekerheid," zei Ralph. „Wat de markt op dit momenten parten speelt is de onzekerheid over de vraag hoelang de westerse wereld zich nog kan verlaten op olie die wordt aangevoerd door de Straat van Hormuz." Oliehandelaren kopen olie voor de winter eerder in dan zij normaal doen, zo zeiden scheepsmakelaren. De vraag is ook groot, omdat han delaren grote hoeveelheden ruwe olie uit het Golfgebied tegen rela tief lage prijzen kunnen kopen, zei Ralph. Bovendien zijn er meer dan vinden verder dat de bedrijven eengeroepen kabinetsvergadering uit andere delen van het land kwa- Doore r mensen in dienst als de vraag toeneemt, werd bekendgemaakt dat degenen die tijdens stakingen zitbetogingen overwerk worden beperkt. moet het houden op wegdekken of spoorba- Overschot Japan of percelen in brand steken, De werkgevers willen echter streng gestraft zullen worden. Bo- leer speelruimte, wat het schui- .vendien zullen buitenstaanders die TOKIO (Rtr) - De regering met werktijden betreft. Met de tot stakingen oproepen, ter verant woording worden geroepen. Vol mengen in arbeidsconflicten. i de vakbeweging een maximale arbeidsduur sprei ding van werkgelegenheid te be vorderen zijn zij het volkomen on eens. De nieuwe wet mag geen in strument voor werkgelegenheids- aanvankelijk meer dan eens bevordering worden/waarmee de klaard niet rechtstreeks overheid langs een omweg ingrijpt beidsconflict te willen ingrijpen in het vrije overleg tussen werkge vers en werknemers, menen zij. pan schat dat het overschot op de handelsbalans in het lopende be- gens de bestaande wet is het derde grotingsjaar met een kwart zal partijen niet geoorloofd zich te minderen, zo heeft een niet nader genoemde functionaris van het Ja- ECT De Vervoersbond FNV vreden over de manier w< directie van het containeroverslag bedrijf ECT in Rotterdam (1400 werknemers) uitvoering geeft aan de cao-afspraken die eerder dit jaar na zeer moeizame onderhandelin gen tot stand zijn gekomen. Vooral het feit dat ECT-werknemers steeds vaker overwerk krijgen uit betaald in plaats van gecompen Het Zuidkoreaanse kabinet had panse ministerie van internationa- HHI j handel en industrie gezegd. Vól gens hem werpen de pogingen om de op de export georiënteerde eco nomie meer afhankelijk te maken van de binnenlandse vraag einde lijk vrucht af. de directies van de bedrijven opge roepen 'zakelijke en acceptabele' eisen van werknemers in te willi gen. Maar nu de begin juli op gang gekomen stakingsgolf zich heeft uitgebreid tot vrijwel alle sectoren het bedrijfsleven, vrezen kabi net en werkgevers ernstige gevol gen voor de economische en socia le ontwikkeling van het land. Vólgens de jongste cijfers staak ten dinsdag de werknemers van 190 ondernemingen om betere onte- op de beidsvoorwaarden, loonsverho- geregistreerd ging en onafhankelijke bonden Door de stijging van de olieprij zen en de toeneming van de import van produkten van de verwerken de industrie zal de invoer in het tot eind maart 1988 lopende jaar met 25 miljard dollar groeien. De ex port zal op hetzelfde peil blijven als in het voorgaande begrotingsjaar, toen er een handelsoverschot werd 101 miljard dol- vonden, zijn tot nog toe achterwe- krijgen tijde: ge gebleven. Een woordvoerder kering uit van de 'Kamer van Mijnen', een overkoepelende organisatie van mijnbouwmaatschappijen, maakte weliswaar melding van enkele 'se rieuze gewelddadige incidenten', maar volgens hem is het geweld over het hele land genomen be perkt gebleven. De NUM wil voor haar 360.000 le den hogere salarissen en betere ar beidsomstandigheden. Volgens de vakbond is het werk inmiddels neergelegd in 44 mijnen. Anglo American, de grootste mijnbouw maatschappij van Zuid-Afrika, meldde gisteren dat de steun voor de nationale staking onveranderd is gebleven. De werkgevers schat ten het aantal stakers op 230.000, terwijl de bonden het op 340.000 houden. Marcel Golding, een woordvoer der van de NUM, zei dat geen van beide partijen in het conflict stap pen heeft ondernomen om de sta king te beëindingen. Hij voegde er aan toe dat de vakbond open staat voor onderhandelingen, de mijnmaatschappijen tief moeten nemen. Volgens Gol ding zijn gisteren vijftien vak chef van de charterafdeling scheepsmakelaar Harley Muilion bij minstens 17 arbeiders dé dood cent aangeboden. De mijnwerkers daarvoor," zei David Ralph, de voldoende schepen voorhanden, -i„Ook al zijn de transportkosten be trekkelijk hoog, ze zijn toch onder geschikt aan de prijs van de olie," stelde Ralph. Voorts stellen olie maatschappijen alles in het werk om ervoor te zorgen dat hun raffi naderijen niet droog komen te staan. Er worden nu per dag zo'n 1,3 miljoen vaten olie geladen bij Ku- weitse olielaadstations, veel meer dan het productieplafond van 996.000 vaten per dag dat door de OPEC is vastgesteld. De kosten van een olietransport met een supertanker van zo'n 250.000 ton vanuit de Golf naar Noord-Europa - een reis van onge veer 60 dagen - is in vier maanden tijd gestegen van 1 naar 2 miljoen dollar, zei Ralph. Scheepsmake laars maken melding van een sterk toenemende vraag naar tweede hands tankers, waardoor hun prij zen stijgen. De Iraniërs zijn de meest actieve kopers. De sterke stijging van de verze keringspremies zal volgens scheepsmakelaars nauwelijks van invloed zijn op dé scheepvaart. De Tarievencommissie voor Oorlogs risico's van de Londense verzeke- ringsbeurs verhoogde de premies voor 14-daagse reizen in het noor delijk deel van de Golf op 5 augus tus van 0,2 naar 0,375 procent. GAASTMEER - Zo'n 140 padvinders voeren gisteren op een vlot van het initia- 30.000 lege melkpakken over het Friese Gaastmeer. De bouwtekening werd gemaakt door studenten van de Technische Universiteit in Delft. De pak ken, die een melkfabriek ter beschikking had gesteld, werden door de bondsleden" gearresteerd op het scouts aan elkaar gelijmd. Dat leverde een 'boot' op met een oppervlakte van 60 vierkante meter en een gewicht van 900 kilo. Tot verbazing van velen bleef het vlot drijven en haalde niemand een nat pak. (foto anp> terrein van de Western Areas goud mijn, ten zuidwesten van Johan seerd in vrije tijd heeft bij de FNV- DEN HAAG - Een sollicitant die het ministerie van binnenlandse bond irritatie veroorzaakt. In tijdens het gesprek zwijgt, r de telex heeft de Vervoersbond de grond kijkt en zijn antwoorden be perkt tot een zacht uitgesproken ja of nee maakt bij een personeels chef een weinig gemotiveerde in druk. Toch is dat de houding waar mee bijvoorbeeld Molukkers en Marokkanen aan proberen te ge- Airbus De orderontvangst van het Euro pese vliegtuigbouwconsortium Airbus Industrie is in de eerste helft van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode verviervoudigd a vliegtuigen, zo heeft een woord voerder van Airbus gisteren mee gedeeld. De groei kwam groten deels voor rekening van het in juni gelanceerde project voor de nieu we types A330 en A340, die voor het eerst vliegen. Handelstekort VS zaken. Maar bewuste discriminatie komt ook heel vaak voor. Uit inter views met personeelsfunctionaris sen blijkt dat eenderde van hen geen werknemers uit minderheden aanneemt. Turken en Marokkanen blijken daarbij nog meer gediscri mineerd te worden dat andere min- dat ze heel geïnteresseerd zijn derheidsgroeperingen. de baan en vol respect a 1986 bijna gene die tegenover hen zit. 63 tot 223 r de- door RunaHellinga Promotie Wie eenmaal aangenomen is, krijgt op de werkplek ook weer te maken met discriminatie en cultu rele verschillen. Dat blijkt bijvoor beeld uit het promotiebeleid. Werknemers uit minderheden ma ken minder kans om door te stro- hogere functies. Daar cursus gaan volgen, hij klopt met zijn wens aan bij degenen die daar over beslissen. Molukkers, en ook Marokkanen, zullen zich extra toe leggen op het werk dat ze nu doen. Ze hopen dat dat opvalt en dat ze daarvoor beloond worden -in de vorm van een hogere functie. Maar een personeelschef denkt dan: die man doet zijn werk zo goed, die zal er wel plezier in hebben, hem moet ik daar niet weghalen". Dom Werkgevers motiveren het feit dat ze. geen mensen uit minderhe den aannemen vaak met twee ar- Dat soort culturele verschillen 1992 spelen sollicitanten uit minder- moeten gaan heidsgroepen danig parten. Perso neelsfunctionarissen hebben hun zijn verschillende redenen eigen culturele achtergrond en beoordelen de persoon die voor De tekorten op de Amerikaanse hen zit volgens die normen. En het ;spectvolle zwijgen wordt dan uit- sche minderheden zijn gemiddeld twee jaar ouder wanneer ze van school komen dan hun Nederland se klasgenoten. En met de jeugdlo nen betekent dat dat ze ook duur der zijn. Voor een werkgever spe len dan puur economische argu menten". Onderwijs De achterstand in onderwijs wordt vaak als een van de belang rijkste faktoren gezien voor het feit dat de werkloosheid onder minder heden zoveel hoger is dat die onder Nederlanders. In het totaal is 12 procent heeft twaalf procent van gumenten: de werknemers willen de Nederlandse werknemers geen het niet, öf ze hebben e i keer z werk. Bij Antillianen is dat 43 pro- slechte ervaring met een Turk of cent, bij Molukkers 41 procent handelsbalans zijn vorig jaar e jaar kleiner geweest dan aanvanke- gelegd als ongeïnteresseerdheid, lijk is gemeld. In februari was het want de Nederlandse sollicitant is eerste instantie opgegeven nade- gewend zichzelf actief te verkopen. lige saldo over 1986 al herzien Ook zonder dat ze willen discri- 169,8 miljard dollar tot 166,3 mil- mineren gebeurt het vaak dat Ne- jard dollar en gisteren maakte de derlandse personeelschefs werk- regering bekend dat nadere bere- lit minderheden achter- Ten eerste zitten ze vaak soort functies die weinig mogelijk heden tot promotie bieden. Verder doen ze zelf weinig aan carrière planning. Bovendien accepteren de Nederlandse collega's een der gelijke promotie vaak niet en be staan er bij de leiding ook vaak vooroordelen. Maar er is ook een verschil in de wijze waarop eéh Nederlander keningen hebben uitgewezen dat stellen bij Nederlandse werkne- kenbaar maakt of hij hogerop wil het tekort 'slechts' 156,2 miljard! dollar bedroeg. De verlaging is vrij wel volledig toe te schrijven aan een overschatting van het tekort met Canada. blijkt uit het rapport 'M: derheden in Nederland', opgesteld door drs. J. Veenman en drs. Th. de wijze waarop bijvoorbeeld j Molukker dat doet. Onderzoe ker Veenman: „Een Nederlander Roelandt van de Rotterdamse Er- die promotie wil, zal dat aan zijn asmusuniversiteit in opdracht van chef laten weten, hu zal een extra Marokkaan gehad. Veenman vindt dat een dom argument. Als een Amsterdammer zijn werk niet goed doet, zal geen enkele werkge ver daarna nooit meer Amsterdam mers aannemen. Maar bij minder heden kan men dat verschil tussen een enkeling en de hele groep blijkbaar niet maken. Veenman waarschuwt dat niet alles wat discriminatie lijkt, dat ook hoeft te zijn: „Wij hebben met mensen uit de etnische minderhe den zelf gesproken. En dan vertelt een jongen bijvoorbeeld dat hij nog steeds geen werk heeft, terwijl alle anderen uit zijn klas wel aan de slag zijn. Maar jongeren uit etni- bij Turken en Marokkanen 42 pro cent. Volgens Veenman heeft het on derzoek uitgewezen^dat de onder wijsachterstand maar gedeeltelijk een verklaring biedt voor het ver schil in werkloosheid. Het klopt dat mensen met een lage opleiding minder kans op een baan hebben dan mensen met VWO of hoger. Maar dan zou de werkloosheid onder Antillianen niet veel hoger moeten zijn dan die van Nederlan ders. De* Antilliaanse bevolkings groep blijkt gemiddeld namelijk een vergelijkbaar opleidingsni veau te hebben. Ervan uitgaande dat ze iets meer lager geschoolden hebben, zou de werkloosheid on der hen niet meer dan 13 procent mogen bedragen in plaats van 42 procent. Gekeken naar het gemid delde opleidingsniveau zou de werkloosheid onder Turken en Ma rokkanen duidelijk hoger moeten zijn dan onder Nederlanders, onge veer 20 procent. Veenman: „Er blij ken dus wel degelijk andere facto ren een rol te spelen. En discrimi natie is er zeker een". Keuze Het opleidingsniveau zelf is ove rigens niet alleen belangrijk, ook de aard van de opleiding is belang rijk. Molukkers, maar ook Turken en Marokkanen, die een HBO-op- leiding volgen, kiezen heel voor voor de sociale academie. Veen man vindt dat begrijpelijk: „Ze kiezen voor een opleiding waar mee ze iets aan de problemen van hun groep hopen te kunnen doen". Maar in praktijk is de sociale aca demie een opleiding met weinig toekomstperspectieven. Werkge vers hebben er geen belangstelling Zo'n verkeerde pakketkeuze komt volgens Veenman ook bij be roepsopleidingen als de LTS vaak voor. Hij vindt dan ook dat deca nen en beroepskeuzeadviseurs de leerlingen uit minderheden zorg vuldiger moeten begeleiden in de keuze van hun opleiding. Staalproduktie industrielanden neemt verder af PARIJS (Rtr.) - De staalproduktie in de industrielanden zal dit jaar opnieuw afnemen. Tegelijkertijd zal evenals vorig jaar de produktie in de rest van de wereld, in het bij zonder Oost-Europa en Azië, groeien. Dit blijkt uit ramingen van de Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ontwikke ling (OESO), waarbij 24 industrie landen zijn aangesloten. De produktie van ruwstaal in de ze landen zal dit jaar met 3,5 pro cent afnemen tot 330 miljoen ton. Vorig jaar was er al een achteruit gang was van 6,3 procent. De Ver enigde Staten en Japan zullen het sterkst worden getroffen. De pro duktie daar zal voor het tweede achtereenvolgende jaar met vijf a zes procent verminderen. In de Eu ropese Gemeenschap zal de achter uitgang dit jaar beperkt blijven tot drie procent tegen 7,5 procent in 1986. De produktie in China en Noord - Korea zal ook dit jaar sterk toene men, al zal de groei ten opzichte van 1986 halveren van ruim tien tot vijf procent. De twee landen zullen samen goed zijn voor 64 miljoen ton. In Oost-Europa (inclusief de Sowjet-Unie) gaat de produktie dit jaar met twee procent omhoog naar 226,4 miljoen miljoen ton.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7