Raketten per trein in Sowj et-Unie Twijfels over nut Franse geheime diensten Beschuldiging schenden Salt-II Onthullingen Sjaron over Libanon-oorlog op resolutie Ortega praat met oppositie en kerk Halfslachtige reactie Iran Opschudding over militair jeugdkamp in Israël WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 TEL AVIV - Op een onverwacht moment heeft Israëls voormalige minister van defensie Sjaron zijn mond open gedaan over de omstre den Libanonoorlog. Tijdens een bijeenkomst op de universiteit van Tel Aviv gistermiddag weerlegde Sjaron de al lang bestaande be schuldigingen dat hij tijdens de oorlog iedereen had misleid. Vol gens de ex-generaal was men in ho ge militaire en politieke kringen van zijn plannen op de hoogte. En door Taco Slagter die reikten verder dan een kortdu rende invasie in Zuid-Libanon om er de Palestijnse guerrilla te verja gen. Sjaron is altijd beschouwd als de architect van de Libanonoorlog, die hij met list en bedrog naar zijn hand heeft willen zetten. Israëli sche commentatoren en de politie ke tegenstanders van de defensie minister uit het tweede kabinet- Begin stelden hem destijds verant woordelijk voor het echec dat poli tieke noch militaire winst had op geleverd, Israël zelfs internationaal een zeer slechte naam had bezorgd. Sjaron heeft die conclusies meer dere malen aangevochten. Onder andere door twee jaar geleden een smaadproces te beginnen en te winnen tegen het Amerikaanse weekblad Time dat uit niet onthul de bronnen had beweerd dat Sjaron in de moord op ruim 1500 Palestijnse vluchtelingen in Beiro et in september 1982 had samenge spannen met de christelijke Liba nese president Bashir Gemayel. In zijn toespraak tot studenten zei Sjaron dat militaire comman danten en zelfs soldaten al jaren voor de invasie van Libanon van de grote lijnen van de plannen op de hoogte waren. Hoewel de huidige minister van handel in het kabinet van nationale eenheid het niet ex pliciet memoreerde, bedoelde hij te zeggen dat in de bloedige belege ring van Beiroet was voorzien. Zijn kritikasters, inclusief het kabinet en de generale staf, hebben echter altijd volgehouden dat de oor spronkelijke strategische plannen slechts repten over een zone van veertig kilometer die het Israëli sche leger in Zuid-Libanon zou in filtreren om er de Palestijnse guer rilla's te verjagen en hun militaire infrastructuur te vernietigen. Daarentegen suggereerde de ex- minister van defensie tijdens een forumdiscussie dat niet alleen de generale staf, maar ook premier Begin, de oppositie, de media en zelfs de Amerikanen maanden te voren waren ingelicht over de doel stellingen van de oorlog die verder reikten dan de limiet in de eerste fase van de invasie. Volgens Sjaron was operatie „Vrede voor Galilea", zoals de invasie destijds in politiek Jeruzalem in milde bewoordingen werd uitgedrukt, „de best voorbe reide oorlog uit Israëls militaire ge schiedenis". Sjaron betreurde nogmaals het plotselinge aftreden van premier Begin, een jaar na het begin van de Libanonoorlog, maar die onthut sende stap was naar zijn zeggen niet ingegeven door wat over het algemeen werd gezien als een fias co. Maar die uitspraak van Sjaron is in tegenspraak met Begins veel zeggende argument voor diens po litieke desertie in 1983 toen hij zei: „Ik kan er niet meer tegen". Door Israëlische politieke waarnemers is die simpele verklaring steeds uit gelegd als de afschuw van Begin over het betrekkelijk groot aantal Israëlische soldaten dat was ge sneuveld en zijn grote teleurstel ling in Sjaron die hem buiten cruci ale beslissingen op het slagveld had gehouden. Dat in die tijd ook Begins vrouw overleed, zou bij zijn besluit om terug te treden een zij delingse rol hebben gespeeld. NEW YORK (Rtr/AFP/UPI) - Iran heeft gisteren een halfslachtig ant woord gegeven op de resolutie van de VN-Veiligheidsraad van 20 juli waarin wordt geëist dat Iran en Irak een bestand sluiten. Iran aan vaardt noch verwerpt de resolutie, zo zei de Iraanse VN-ambassadeur, Khorassani, ha een gesprek met VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar die hij een brief met de Iraanse reactie overhandigde. Volgens Khorassani staat in de brief hoe Iran aankijkt tegen de re solutie, alsmede op welke, niet na der aangeduide, gebieden Iran wil samenwerken met de VN-secreta ris-generaal. De Veiligheidsraad riep beide partijen immers ook op Perez de Cuellar bij zijn bemidde lingspogingen in de Golfoorlog ter- wille te zijn. Volgens Khorassani kan de VN-leider een nuttige rol spelen. De inhoud van de brief blijft op Iraans verzoek voorlopig geheim. Perez de Cuellar heeft Iran twee keer gevraagd om een antwoord op de resolutie, ten behoeve van de V- raad die zich moet buigen over.te nemen maatregelen, zoals sancties, als de resolutie niet wordt nage leefd. Irak heeft op 22 juli al met de resolutie ingestemd. De -raad be raadde zich gisteren achter geslo ten deuren al over de volgende stappen. Vooral Washington vindt dat het tijd wordt voor strafmaatre gelen. MÜNCHEN - Brandweerlieden bestuderen de staart van het sportvliegtuigje dat gisteren neerstortte op een Mc Donalds-restaurant in de Westduitse stad München. Daarbij zijn zeven mensen om het leven gekomen en raakten dertien mensen ernstig gewond. Het toestel, een Piper Cheyenne, was met vier personen aan boord op weg van Augsburg naar de luchthaven Riem bij München. Bij nadering van het vliegveld verloor het toestel plotseling hoogte en werd het hamburgerres taurant met een vleugel geraakt. Het vliegtuigje stortte neer en explodeerde. Alle vier inzittenden vonden direct de dood. De drie andere doden zijn voetgangers of passagiers van een bus, die eveneens door het neerstortende toestel werd getroffen en in brand vloog. Negen van de gewonden bevonden zich in deze bus. In het restaurant waren tijdens het ongeluk ongeveer twintig klanten en tien werknemers aanwe zig. Zij konden allen een veilig heenkomen zoeken voordat het toestel ontplofte. Volgens Westduitse radioberichten was de piloot in opleiding. Een luchthavenfunctionaris kon dit niet bevesti gen, maar liet weten dat er toestemming was gegeven voor een oefenvlucht. De piloot heeft de landing kennelijk te vroeg ingezet, aldus de zegsman. Het duurde een uur voordat de brand die bij het restaurant 'uitbrak onder controle was. Het hamburgerrestau rant ligt ongeveer tien kilometer vanaf het stadscentrum van München. Een plaatselijke functionaris zei in het verleden herhaaldelijk te hebben gewaarschuwd dat de landingsbanen van de luchthaven te dicht in de buurt lig- gèn van de bebouwing. Het is de tweede keer dat een vliegtuig in de nabijheid van de luchthaven neerstort. In 1960 stortte een Amerikaans militair toestel op een tram. Daarbij vonden 53 personen de dood. (foto epa> MANAGUA (DPA/UPI/Rtr/AFP) - De Nicaraguaanse president, Da niel Ortega, heeft gisteren gespro ken met het hoofd van de rooms- katholieke kerk, kardinaal Miguel Obando y Bravo, en de leiders van elf politieke partijen over het vori ge week ondertekende vredesplan voorMidden-Amerika. Hij nodigde ze uit zitting te nemen in een com missie voor nationale verzoening, in de oprichting waarvan dat plan voorziet, zo is officieel bekendge maakt. Het vredesakkoord roept onder meer op tot een wapenstilstand, democratisering en nationale ver zoening in een tijdsbestek van 90 dagen in de vijf Middenamerikaan- se landen Costa Rica, El Salvador, Guatemala, Honduras en Nicara gua. In elk land moet voor 27 au gustus een commissie zijn ge vormd die bestaat uit vertegen woordigers van regering, kerk en oppositie die moet toezien op de te nemen stappen. Ortega ontving als eerste kardi naal Obando y Bravo, een uitge sproken tegenstander van het san- dinistische bewind. Hun gesprek - het eerste sinds ruim een jaar - vond plaats achter gesloten deuren en duurde bijna een uur. Het was verder naar verluidt voor het eerst dat Ortega een onderhoud had met vertegenwoordigers van de opposi tie sinds 1979, toen de sandinisten de macht overnamen van dictate Somoza. MOSKOU (AFP/Rtr) - Een hoge Sowjetfunctionaris heeft gisteren bevestigd dat de Sowjet-Unie is begonnen met de stationering van mobiele strategische raketten van het ty pe SS-X-24. Volgens Viktor Karpov, hoofd van het bureau ontwapening van het ministerie van buitenlandse zaken, dienen deze raketten ter vervanging van in silo's geplaatste nucleaire raketten voor de lange afstand. JERUZALEM (AP) - Op het proces tegen de van oorlogs misdaden beschuldigde John Demjanjuk in Israël heeft het openbaar ministerie gisteren een getuige met nieuw bewijs materiaal geconfronteerd. De Amerikaanse Edna Ro bertson, die had verklaard dat de zogenaamde Trawniki-kaart - één van de bewijzen dat Demjanjuk werd opgeleid tot kampwacht - een vervalsing was, moest drie gelijksoortige identiteitskaarten beoordelen om haar deskundigheid te tes ten. Demjanjuks advocaten hadden de Trawniki-kaart aan gemerkt als een vervalsing, on der meer omdat andere derge lijke kaarten voor zover bekend niet bestonden. Tien dagen ge leden kreeg Israël echter drie andere identiteitskaarten uit de Sowjet-Unie toegestuurd. STOCKHOLM - Een jongeman nam tijdens de rellen die de Zweedse hoofdstad Stockholm de afgelopen dagen overspoelden zijn kans waar om het een en ander van zijn gad ing uit een etalage te grijpen. Ongeveer 150 jongeren terroriseerden de stad, waarbij ze grote vernielingen in het cen trum van de stad aanrichtten en de winkels plunderden. De politie arres teerde de jongelui en bracht ze vervolgens terug naar hun ouders. De poli tie bekijkt nog of verveling en lamlendigheid de oorzaak kan zijn van deze onverwachte uitbarsting van geweld. (foto epa> Hij wees Amerikaanse beschuldi gingen van de hand dat de SS-X-24 een schending van het Salt-II-ak- koord, over een beperking van de strategische bewapening, bete kent. De Washington Post had zater dag, onder aanhaling van anonie me Amerikaanse functionarissen, geschreven dat de SS-X-24 per trein wordt vervoerd. De raket heeft volgens de krant een dracht van 9900 kilometer en is uitgerust met tien kernkoppen. Volgens de Post konden Amerikaanse specia listen niet zeggen of de raket al ope rationeel is. De conservatieve Ame rikaanse senator Jesse Helms heeft Moskou in dit verband beschul digd van schending van het in 1979 gesloten, maar nooit ondertekende Salt-II-akkoord. Karpov zei op een persconferen tie: „De Sowjet-Unie moderniseert zijn strategische arsenaal volledig in overeenstemming met Salt-II. Vaste lanceerinrichtingen worden vervangen door mobiele intercon tinentale ballistische raketten. Bij deze operatie wordt ervoor gezorgd dat de in Salt-II afgesproken limiet voor raketten die zijn voorzien van meer dan één afzonderlijk te rich- ten kernkop, niet wordt overschre den. Ook de afgesproken plafonds voor de nucleaire raketten op on derzeeërs en voor strategische bommenwerpers worden geres pecteerd, zei Karpov. Hoewel SALT-II nimmer door de Amerikaanse Senaat is bekrach tigd in verband met de Sowjet-in- val in Afghanistan, hadden de VS zich tot eind vorig jaar aan de bepa lingen van het verdrag gehouden, i Toen besloot president Reagan zich echter niet langer te houden aan het maximum aantal toegesta ne raketten door bommenwerpers met nieuwe raketten uit te rusten. Het Witte Huis rechtvaardigde de ze stap door te zeggen dat de Sow jet-Unie andere bepalingen van het verdrag had geschonden. Volgende maand zal het Ameri kaanse Congres zich naar verwach ting buigen over een wetsvoorstel, waarin wordt verlangd dat de VS zich wel houden aan het ongeratifi- ceerde SALT-II-verdrag. De VS overwegen ook zelf lange afstands raketten met 10 kernkoppen op rails te stationeren. Israëlische jongens bezig met schietoefeningen i zomerkamp van de ultra-rechtse rabbijn Kahane. (foto t JERUZALEM (Rtr/AP) - Leden van het Israëlische parlement heb ben gisteren woedend gereageerd op de onthulling dat zestig Israëli sche tieners een wapenopleiding krijgen in een door de anti-Arabi sche rabbijn Meir Kahane opge richt kamp. Enkele linkse parlementariërs riepen om de arrestatie van de or ganisatoren. De uit New York af komstige Kahane verklaarde dat het jongerenkamp deel uitmaakt van het programma van zijn Kach- partij. Volgens de rabbijn moeten jongeren tussen de 14 en de 16 jaar een week lang heilige joodse tek sten bestuderen en tegelijkertijd met vuurwapens leren omgaan. „Onze jongeren worden opgeleid in het besef dat dit land nooit vrede zal kennen en is omgeven door een genadeloze vijand", aldus Kahane. De rabbijn, die zich sterk maakt voor de uitwijzing van alle Ara bieren uit Israël, zei verder dat de opleiding volledig legaal is. „De helft van de tijd wordt besteed aan het bestuderen van de Thora, de andere helft bestaat uit een legale wapenopleiding. Wij willen een combinatie van een geleerde en een strijder", aldus de rabbijn. De politiecommissaris David Kraus zei gisteren dat er een onder zoek naar het jongerenkamp is be gonnen. Volgens hem zijn de ge bruikte Uzi-pistoolmitrailleurs af komstig uit de joodse nederzetting Kiryat Arba, op de bezette westoe ver van de Jordaan. Het dagblad Yediot Ahronot meldde dat de Kach-partij van plan is deze zomer nog tien jeugdkam pen te organiseren. Nieuwe bewijzen proces- Demjanjuk Toilet Een schoolhoofd in China heeft drie jaar gevangenisstraf gekregen nadat 28 leerlingen om het leven waren gekomen bij het inzakken van de vloer van de toiletruimte in het gebouw. De onderdirecteur kreeg twee jaar gevangenisstraf. Het ongeluk deed zich in januari voor in de zuidoostelijke provincie Jiangxi. Klapbanden Van een Concorde van British Airways zijn gisteren bij een lan ding op het Internationale Vlieg veld Kennedy in de buurt van New York vijf van de tien banden ge sprongen. Geen van de 93 passa giers aan boord van het vliegtuig dat uit Londen kwam liep verwon dingen op. Volgens een woord voerster van het vliegveld is waar schijnlijk een ongeluk voorkomen doordat de supersonische jet de klapbanden aan beide zijden van het landingsgestel kreeg. De oor zaak van het bijna-ongeluk wordt onderzocht. Afval Een Amerikaanse rechter heeft begin deze week beslist dat de ruim 3.000 ton afval waarmee een boot maandenlang over zee heeft gezworven, toch verbrand mag worden en begraven in een afgra ving op Long Island in de staat New York. De rechter hief hiermee een verbod op om het afval in de vuilverbrandingsinstallatie van Brooklyn te verbranden. Hij eiste wel uitgebreide veiligheidsmaatre gelen voor het overladen van het vuil. DEN HAAG - Naarmate de „am bassade-oorlog" tussen Frankrijk en Iran voortduurt, stellen steeds meer commentatoren in de Franse media vragen over de motieven die ertoe leidden dat de regering in Pa rijs de diplomatieke betrekkingen met Iran te verbrak. Dat Frankrijk met deze stap Iran vóór wilde zijn, een overweging die in Parijs aan- door Anneke van Ammelrooy/ANP vankelijk veel werd gehoord, wordt sindsdien nauwelijks nog in teressant gevonden. De laatste twee weken wordt voornamelijk gespeculeerd over de rol van de Franse inlichtingendienst DST. Het is voor de eerste keer sinds het uitbreken van de Tweede We reldoorlog dat de Franse staat de diplomatieke betrekkingen met een ander land heeft verbroken. Over deze stap ontstond in eerste instantie groot enthousiasme on der de Franse bevolking, maar nu blijkt dat de ontwikkelingen heb ben geleid tot een grotere betrok kenheid van Frankrijk in de Golfoorlog, beginnen de Fransen onder aanvoering van de media te rug te krabbelen: er zou sprake zijn geweest van eigengereid optreden van de binnenlandse inlichtingen dienst DST en van een knieval voor de „pro-Iraakse lobby" van de Franse wapenindustrie die miljoe.- nen verdient aan de export naar Irak. Eke Fransman wil opeens weten hoe de weigering van de Iraniër Wahid Gordji om voor de rechter te verschijnen tot zo'n, voor Frank rijk unieke, rel heeft kunnen lei den. Gordji is immers officieel nog nergens van beschuldigd. De Franse pers wijst erop dat blijkbaar nog niemand beschikt over echte bewijzen tegen hem, ook de DST niet. De Franse publie ke opinie moet het tot nu toe uit sluitend doen met het gerucht dat Gordji, die als tolk met zijn neus op de besprekingen tussen Frankrijk en Iran over de Franse gijzelaars in Libanon heeft gezeten, eigenlijk het hoofd is van de Iraanse gehei me dienst in Frankrijk en als zoda nig medeplichtig aan aanslagen die in 1986 in Frankrijk werden ge pleegd. Maar meer dan een gerucht is dat niet. Politie en regering zijn sinds 1985 onder steeds grotere druk van de publieke opinie gekomen om korte metten te maken met het ter rorisme op Franse bodem en tegen Franse eigendommen. In mei 1986 kwam Parijs met een aantal wets voorstellen aan die gevoelens tege moet. Er kwamen speciale recht banken, verdachten kunnen voor taan vier in plaats van twee dagen worden vastgehouden zonder for mele aanklacht, levenslange ge vangenisstraf moest van een maxi mum van 20 op 30 jaar worden ge bracht en de in 1983 afgeschafte be voegdheid van de politie om men sen te allen tijde naar hun legitima tiebewijs te vragen is opnieuw in gevoerd. In het kader van de terreurbe strijding voerde de Franse regering dit jaar ook een visumplicht in voor burgers van buiten de EG, inclu sief Marokkaanse en Algerijnse gastarbeiders die voor vakantie via Frankrijk naar hun geboorteland wilden reizen. De maatregel leidde bij Franse consulaten in vele lan den tot lange rijen wachtenden en kreeg veel kritiek. Geloof De Franse regering illustreert met deze maatregelen haar geloof dat terrorismebestrijding vooral wordt gediend door zwaardere straffen en door „horizontale" op sporingstechnieken die zich rich ten op brede bevolkingsgroepen. De Franse inlichtingendiensten werken met dossiers boordevol na men, feiten, voorgenomen acties enz. Formeel moeten ze aanslagen, kapingen en andere acties die de binnenlandse veiligheid bedreigen voorkómen. Meestal besteden ze hun tijd echter aan het opsporen van de daders van acties die niet werden voorkomen. De Franse inlichtingendiensten kampen bij hun werk met enkele problemen: het gebrek aan onder linge coördinatie en de wedijver die tussen de verschillende dien sten bestaat. Om dit enigszins te ondervangen werd een coördine rend orgaan voor de terreurbestrij ding ingesteld. Maar de samenwer king is nog steeds niet optimaal. Naast de uitgesproken politieke inlichtingendienst RG (Renseigne- ments Généraux) die een zeer vage taakomschrijving heeft kent Frankrijk de DST (Direction de la Surveillance du Territoire), die oor spronkelijk voor het binnenlandse inlichtingenwerk werd opgericht en de DGSE (Direction générale de la sécurité extérieure). De laatste valt onder het Franse ministerie van defensie en moet formeel in lichtingen in het buitenland verza melen, maar doet dit praktisch al leen in vroegere Franse kolonies in Afrika. Van de 3000 DGSE-man- nen zijn er maar weinig in het Mid den-Oosten gestationeerd. 'Grote concurrent' van de DGSE is de DST. De DST, met de helft van het aantal medewerkers van de DGSE en minder geld boekt be langrijke successen in de strijd te gen het terrorisme. De dienst, die naar het heet door een sterke corpsgeest wordt gekenmerkt, heeft namelijk alle „gaten" opge vuld die de DGSE in het buiten land heeft laten vallen. In vrijwel alle berichten is het tegenwoordig dan ook de DST die in Syrië, in Iran en in andere landen van het- Midden-Oosten allerlei interessan te informatie heeft opgediept. In de ambassade-oorlog tussen Frankrijk en Iran lijkt de DST een centrale rol te spelen. Tot 1986 hield de dienst zich in opdracht van de regering in Parijs voorna melijk bezig met het bestrijden van terroristengroepen van eigen bo dem, zoals Action Directe. Nadat ze van de politiek het groene licht kreeg voor onderzoek naar buiten lands terrorisme, meldde de DST over sterke aanwijzingen te be schikken dat Syrië betrokken was bij de bloedige aanslagen van dat jaar. Volgens de dienst verleende Syrië steun aan de FARL („Gewa pende Revolutionaire Libanese Fracties"), de organisatie die de verantwoordelijkheid voor sommi ge aanslagen had opgeëist. Sinds enkele maanden laat de DST echter weten dat alle wegen niet naar Syrië leiden maar naar Teheran. Het grootste gevaar komt niet meer van de FARL en de daar mee verbonden groeperingen, maar van de moslim-gemeenschap in Frankrijk die nogal gevoelig zou zijn voor wat Teheran vindt dat er moet gebeuren. Al deze zaken wer den en worden breed uitgemeten in de Franse media, die openlijk of tussen de regels door suggereren dat er van werkelijke terrorismebe strijding bij zoveel ideologie waar schijnlijk niet veel meer terecht komt, terwijl onduidelijk blijft om welke reden precies de Franse re gering de betrekkingen met Iran heeft verbroken.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5