'Aids geen probleem in bloedbank' VS hebben mijnenvegen verwaarloosd Ziekenhuis in Amsterdam draait eerste hulp terug ..T 1 - «ft. 'Antillen mogen hulp voor tekort gebruiken Koop bij de Nutsspaarbankde mooiste spaarbiljetten die er zijn. De Nutsspaarbank doet meer voor spaarders. 'Nederland is een kalender op de wc' Aantal donors nauwelijks teruggelopen AMSTERDAM (ANP) - De opmars van aids heeft nog nauwelijks invloed gehad op het aantal bloeddonors Sinds een paar jaar controleren de bloedbanken al het afgeno men bloed op het virus om besmetting van ontvangers te voorkomen. Donors uit risicogroepen is toen gevraagd geen bloed meer te geven, omdat het ze wordt meegedeeld wanneer ze sero-positief zijn. Toch is volgens secretaris Dudok de Wit van de Centrale medische bloedtransfusie commissie van het Rode Kruis het aantal donors niet noe menswaardig teruggelopen. "Er is in Nederland op dit moment geen tekort aan bloeddonors en ook in de toekomst zal dat geen probleem zijn. De opkomst van de ziekte aids is nauwelijks van in- vloed geweest op het aantal men sen dat bloed geeft. Toch zal nie mand van ons op de televisie ver klaren dat er voldoende bloed voorhanden is, want we hebben elk jaar weer 50.000 nieuwe donors no dig. Een heel Feyenoordstadion vol", aldus Dudok de Wit. Sinds 1985 wordt alle bloed van donors onderzocht op aids. Dit on derzoek kost jaarlijks 12 miljoen gulden. Volgens Dudok de Wit hebben de risicogroepen massaal gevolg gegeven aan de oproep en het aantal donors dat seropositief bleek is dan ook erg klein: zowel in 1985 als 1986 waren dat 15 perso nen op een aantal van 500.000 do nors. Doordat steevast elk jaar 10 pro cent van de donors wegvalt door bij voorbeeld verhuizing, sterfte, medische afkeuring of het berei ken van de 65-jarige leeftijd, zijn per jaar 50.000 nieuwe donors no dig. "Aids is op dat percentage van 10 procent nauwelijks van invloed geweest. In de VS, waar aids veel meer voorkomt was wel een duide lijk terugval merkbaar van het aan tal bloeddonors. Mensen reageren vaak primitief en emotioneel, want het het idee dat je aids krijgt van bloed geven is onzinnig. Wel laten CASSIÉRE - De rechtbank in Al melo heeft gisteren een 23-jarige hoofdcassière van een supermarkt in Leusden veroordeeld tot vijf maanden cel wegens het stelen van bijna anderhalve ton bij haar werk gever in een jaar tijd. De eis luidde zeven maanden waarvan drie maanden voorwaardelijk. Een accountant had berekend dat de vrouw zich door onder meer knoeien met de kassacomputer en het achterhouden van betalingen aan leveranciers ruim 141.000 gul den heeft .toegeëigend. we de mensen duidelijk zien dat schone spuiten worden gebruikt. Voor hun ogen wordt de wegwerp verpakking waarin de spuit zit opengemaakt, zodat men zeker weet dat de spuit nooit eerder is ge bruikt. Je kunt dat wel vertellen aan mensen, maar ze willen het toch zelf zien", aldus Dudok de Wit. De behoefte aan bloed in de zie kenhuizen is sinds de oorlog enorm toegenomen, vooral door de stijging van het aantal operaties. De cijfers spreken voor zich: 9000 in 1945; 250.000 in 1960 en 650.000 in 1985. Volgens Dudok de Wit zit ten we in Nederland nu vrijwel te gen de top. "In de komende jaren zal het verbruik nog maar weinig toenemen. Vroeger had men bij voorbeeld bij hartoperaties liters bloed nodig, maar door de betere technieken is dat beduidend min der geworden. Ik maak me dan ook geen zorgen dat we de komende ja ren een tekort aan bloed zullen _hebben", aldus Dudok de Wit. Opmerkelijk is wel het grote ver schil in aantal donors tussen de di verse regio's. Globaal gesproken is men in het Oosten en Noorden van het land veel meer bereid om bloed te geven dan in het Westen. Zo telt Groningen relatief ongeveer twee keer zo veel bloeddonors dan Den Haag. Dudok de Wit: "In de provincie heerst meer gemeenschapszin. De meeste mensen worden bloeddo nor omdat ze het van een ander ho ren. Ook zijn er allehande verschil len in werving omdat elke bloed bank een autonome stichting is. De ene bloedbank zet advertenties, een ander werkt met krantjes en stickers." Alleen de Amsterdamse bloed bank heeft een structureel tekort aan bloed en moet dan ook bloed, afnemen uit andere regio's. Ook de bloedbanken in universiteitsteden als Leiden en Nijmegen zitten wei eens krap. DEN HAAG - De Verenigde Sta ten moeten zich nog nooit zo hulpe loos hebben gevoeld. Wat in de Perzische Golf een staaltje van machtsvertoon had moeten wor den, is uitgelopen op een pijnlijke ontdekking van de zwakke plek van de Amerikaanse marine: de on kunde om olietankers afdoende te beschermen. De US.Navy wordt in de Golf geconfronteerd met verou derde mijnen, maar ook al waren het moderne explosieven, de hoog waardige technologie van de Ame rikaanse vloot ter plaatse is er niet tegen opgewassen. Hoe kan het machtigste land ter wereld zó in zijn hemd worden gezet? door Jos Heijmans "De Amerikanen hebben hun mijnbestrijding enorm verwaar loosd", zegt luitenant-ter-zee Wim Geneste, marinevoorlichter van het ministerie van defensie. Ver wonderlijk is dat niet, omdat de VS met dat fenomeen bijna nooit te maken hebben gehad. "Je kunt mijnen leggen tot een diepte van maximaal 100 meter. De zeeën rondom de VS zijn veel dieper en dus heeft het geen zin om daar mij nen te droppen. De Amerikanen beschikken over slechts drie mij nenvegers. Dat is ongelooflijk wéi nig voor een land als Amerika". Ter vergelijking: een in militair opzicht relatief minder indrukwek kend land als het onze heeft dertien mijnenjagers en tien mijnenvegers. Binnenkort komen daar nog twee jagers bij. De Russen beschikken over ongeveer 400 jagers en vegers. De Amerikanen zijn in hun strijd tegen de mijnen noodgedwongen aangewezen op helikopters, die met een sleep de zeebodem afve gen. Geneste: "Een uiterst kostba re aangelegenheid. De helikopters verbruiken een vermogen aan ker osine. Maar ze hebben door gebrek aan schepen geen andere keus". Sonar Mijnenjagers zijn schepen die met radarapparatuur (sonar) de zeebodem vóór het schip afzoeken op mijnen. Zodra men stuit op iets wat een mijn kan zijn, wordt een onbemande mini-onderzeeër met een explosieve lading naar het doelwit gestuurd. Met behulp van een tv-camera wordt de lading op de juiste plaats aangebracht, waar na de onderzeeër terugkeert. Daar na wordt de mijn tot ontploffing gebracht. Mijnenvegers zoeken het gebied achter het schip af. Er bestaan drie soorten mijnen: contactmijnen, invloedsmijnen en drijvende mijnen. Contactmijnen rusten op de zeebodem of zweven als een ballon aan een ketting on der het wateroppervlak. Deze mij nen exploderen, zodra een schip ermee in aanraking komt. De in vloedsmijnen reageren op versto ringen van het magnetische veld, geluidstrillingen en verstoringen van de druk door waterverplaat sing. De mijnbestrijdingsschepen zijn daarom speciaal geconstru eerd; ze brengen geen magnetische verstoringen teweeg brengen en zijn geluidsarm. Drijvende mijnen hebben het voordeel dat ze .ook in zeer diepe zeeën effectief kunnen worden gebruikt, omdat ze altijd aan de oppervlakte zweven. Een nadeel is echter dat de mijn door de stromingen wordt meegesleurd en afdrijft. De Nederlandse marine heeft al zo'n tachtig jaar ervaring met het opsporen en onschadelijk maken van mijnen. De Noordzee is door zijn geringe diepte een bij uitstek geschikte plaats om mijnen te leg- KERKRADE (GPD) - Bij een schilderijenroof in een woning in Kerkrade zijn in de nacht van zon dag op maandag tien schilderijen van oude meesters verdwenen. On der de gestolen schilderijen zijn doeken van de Nederlandse schil ders Jongkind, Jozef en Isaac Is- raëls en de Fransman Toulouse Lautrec met een gezamenlijke waarde van om en nabij anderhalf miljoen gulden. De werken zijn verzekerd. De daders hebben gebruik ge- HOOFDDORP - Het heeft even ge duurd, maar de bewoners van de Hoofddorpse nieuwbouwwijk Ka- lorama hebben dan toch eindelijk hun douches. Kort geleden sloot het gasbedrijf hun cv-ketels af omdat onderzoek had uitgewezen dat deze ondeugdelijk waren. De bewoners waren daarmee ook verstoken van warm water, waardoor ze niet meer konden douchen. De gemeente weigerde aanvan kelijk om nooddouches te installe ren voor de 110 gedupeerde gezin nen, en ook bouwer Muwi weigerde iets te doen. Na overleg konden de bewoners enige uren per dag te recht in de douches van het onge veer een kilometer verderop gele gen zwembad. De bewoners vonden dat echter te ver, en bovendien wa ren daar geen aparte douches. De gemeente is nu uiteindelijk toch overstag gegaan en gisteren werden de eerste van in totaal 16 douchekabines in de wijk gëinstal- leerd. (fotoANP) Vrouw doodt dochter ARNHEM (ANP) - Een vrouw van 30 jaar uit Arnhem-Zuid heeft gis teren haar 6-jarige gehandicapte dochter omgebracht door het kind in te spuiten met insuline. Daarna heeft ze geprobeerd zelfmoord te plegen door ook zichzelf een injec tie te geven. Deze poging is mis lukt. De vrouw is opgenomen in een ziekenhuis in Arnhem. gen. In de Eerste en Tweede We reldoorlog is dat ook veelvuldig ge beurd. Elk jaar, worden tienduizen den kilo's explosieven uit de Noordzee opgevist. In 1983 bracht de marine ruim 154.000 kilo, waar van 43.000 kilo aan explosieve la ding, boven water. De vangst be stond uit 139 mijnen en 42 bom- Wim Geneste: "Er moeten nog honderden mijnen en bommen op de bodem van de Noordzee liggen. We vissen nog regelmatig materi aal uit de Eerste Wereldoorlog op. Er zijn ook heel wat vliegtuigbom men in zee terecht gekomen, voor al van geallieerde vliegtuigen die boven zee in moeilijkheden kwa men en hun lading moesten drop pen. Dat nog lang niet alles is ver wijderd, komt omdat veel mijnen onder zandlagen verborgen liggen en pas na verloop van tijd boven komen drijven". Geen risico De Noordzee is overigens niet echt gevaarlijk. De vaarroutes zijn volgens Geneste in ieder geval mijn- en bomvrij. "De meeste mij nen en bommen kunnen niet meer exploderen, omdat het ontste kingsmechanisme is aangetast. Maar zeker weten, doe je dat nooit. Miljoenenroof schilderijen in Kerkrade maakt van de afwezigheid van de bewoonster. Deze was op vakantie. De inbrekers zijn hoogstwaar schijnlijk via de achterkant van de woning, waar een dierenparkje ligt, LEIDEN (ANP) - Molens en klom pen, kinderporno en heroïne, maar bovenal een verjaarskalender op de wc: trefwoorden waarmee de Westduitse journalist Helmut Het- zel de beeldvorming van Neder land onder onze oosterburen schetste. Hetzel, correspondent in Den Haag voor de Westduitse krant Die Welt, sprak gisteren in Leiden tijdens een journalistenfo rum over het imago van Nederland in het buitenland. Het positieve beeld dat de Ne derlanders in voorgaande decennia moeizaam hebben opgebouwd, is volgens hem radicaal ten" .kwade omgeslagen. Hetzel sprak nadruk kelijk over beeldvorming in noord- Duitsland. Voor de gemiddelde Zuidduitser is Nederland volgens hem te vergelijken met een ver weg gelegen Scandinavisch land, waar slechts incidenteel over wordt ge schreven. Zelf vindt hij Nederland overigens een 'zeer boeiend land'. Dit in tegenstelling tot de me ning van collega-journalist Pieter de Vink, NOS-journalist, presenta- We mogen geen enkel risico ne men". Gevaar voor de scheepvaart is er niet. Voor zover bekend heb ben zich na de oorlog geen rampen door mijnontploffing voorgedaan. De Nederlandse marine, die da gelijks twintig vegers en jagers met in totaal 900 bemanningsleden in bedrijf heeft, werkt in het schoon maken van de Noordzee nauw sa men met de Belgen, de Fransen, de Engelsen, de Denen en de Noren. Nederland, België en Frankrijk zijn bovendien met dezelfde sche pen uitgerust. "Je kunt dus niet zeggen dat met name de Nederlan ders experts zijn in het onschade lijk maken van mijnen. De kennis bij de omringende landen is even groot. We houden elkaar op peil door uitwisseling van informatie", aldus Geneste. In Oostende staat een mijnenbe- strijdingsschool, opgericht door België en Nederland. Daar worden dienstplichtigen, reserve-officie ren en koopvaardij-officieren op geleid in het opsporen van mijnen. De cursus duurt maar enkele we ken. Geneste: "Specifieke techni sche kennis is niet vereist. De cur sisten moeten vooral nautisch zijn. Het merendeel van het werk be staat uit nautische handelingen, zo als het overboord zetten van kabels en netten". binnengekomen. Daarvoor moes ten zij wel op de een of andere ma nier de alarminstallatie onklaar maken. Een installatie die de lich ten in de tuin regelt, hebben de in brekers eenvoudig omzeild door de lampen van deze verlichting los te draaien. De politie van Kerkrade, bijge staan door het recherchebij standsteam, heeft een groot scheeps buurtonderzoek gehou den. Een spoor van de dieven is nog niet gevonden. tor van Panoramiek en het Capi- tool. Volgens hem heeft ons land vooral de reuk van degelijkheid over zich. "Zelfs ons vorstenhuis is saai en haalt zelden de internatio nale varia of roddelrubrieken". De huidige Nederlands diplomatieke dienst wordt volgens hem als 'knullig' gezien. In tegenstelling tot Luns: "Als Luns ergens binnen kwam in het buitenland dan was hij er ook echt". Collega's als Fons van Westerloo van de Avro en Elsevier Magazine en Maarten Huygen van NRC-Han- delsblad spraken dit niet tegen. Zij zagen echter toch ook wel degelijk positieve beeldvorming in het bui tenland. Nederland wordt gezien als een soort proeftuin waar bij voorbeeld openlijk over euthana sie gesproken kan worden. Ook zou Nederland op financieel-tech- nisch gebied een goede naam heb ben en de waterwerken worden in ternationaal geroemd, aldus de journalisten. In de Verenigde Staten over heerst het beeld dat hier alles mag, aldus Huygen, die jarenlang cor respondent in Washington is ge weest. "Alleen vergeten de Ameri kanen dat dat niet betekent dat we ook daadwerkelijk alles doen". Ze ker na publikaties als die vorige week in het weekblad The Times over ons land verschenen over heerst in Amerika het beeld van wanorde weer, zo waren de journa listen het eens. Alleen Pieter de Vink was blij met het voor Neder land negatieve artikel: "Staan we eens in een echt grote mensenblad in een echt grote mensenland, en dan praten we nog weken over de negatieve effecten daarvan. Het is juist die mentaliteit die ons image in het buitenland bepaalt". Waar alle journalisten echter zeer eensgezind in waren was dat Ne derland geen betere ambassadeur in het buitenland kan hebben dan ons koningshuis. Een president zou de deuren die onze vorstin open weet te krijgen niet eens kun nen vinden, aldus één van de aan wezigen. AMSTERDAM (ANP) - Het Aca demisch Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam zal de komende vier weken tussen vier uur 's middags en zeven uur van de volgende ochtend geen operaties uitvoeren bij patiënten die door ambulancediensten voor eerste hulp worden binnengebracht. De ze patiënten zullen worden ver voerd naar andere ziekenhuizen. Mensen die niet geopereerd hoe ven te worden, kunnen wel op eer ste hulp terecht. De directie heeft dat besloten vanwege de minimale personele Betondorp: 'voorbeeld van goede en toch goedkope bouw' AMSTERDAM (ANP) - Het Am sterdamse Betondorp (Tuindorp Watergraafsmeer) kan een voor beeld zijn voor iedereen die de hui dige krappe financiële middelen als een uitdaging zien om toch tot hoge kwaliteit van architectuur en stedebouw te komen. Dit zei minis ter Nijpels van volkshuisvesting gisteren bij een bezoek aan dit Am sterdamse stadsdeel dat momen teel wordt gerenoveerd. Aanleiding voor het bezoek van de minister aan Betondorp vormde de tentoonstelling die de Stichting Wonen in haar pand aan de Leidse- straat aan dit tuindorp heeft ge wijd. Ook Johan Cruyff, die zijn jeugd in dit oostelijk stadsdeel heeft doorgebracht, naam aan de rondtocht door Betondorp deel. Betondorp werd gebouwd tus sen 1923 en 1928, het eerste wonin- bouwproject in ons land dat in be ton werd uitgevoerd. De prijs van bakstenen was hoog in die tijd, waardoor het bouwen van goedko pe woningen moeilijk was. Tegelij kertijd heerste grote woningnood, vooral onder arbeidersgezinnen. De minister prees dan ook de plan nenmakers van die tijd, die dat al les als een uitdaging beschouwden en met het goedkopere materiaal beton, waarmee in de woningbouw nog maar nauwelijks ervaring be stond, aan de slag gingen. bezetting op de afdeling heelkun de, waardoor het ziekenhuis geen optimale hulp kan garanderen. De minimale bezetting is het gevolg van een tijdelijk tekort aan gespe cialiseerde artsen. Dat is ontstaan door een combinatie van een ver hoogd personeelsverloop, het om financiële redenen niet tijdig kun nen aantrekken van nieuw perso neel en het opnemen van vakantie dagen van het zittende personeel. Zowel de ziekenhuizen in de regio Amsterdam, als de ambulance diensten zijn van de maatregel op de hoogte gesteld. De maatregel zal duren tot 7 september. Johan Cruijff en minister Nijpels tijdens hun bezoek aan Betondorp. Het experiment Betondorp heeft volgens de bewindsman geleid tot een bezienswaardigheid. De eerste geïndustrialiseerde volkswoning bouw werd geen produkt van grau we eentonigheid, maar juist een van kleurrijke veelvormigheid, on der meer vanwege de toepassing van tien verschillende betonsvste- men, vormgegeven naar de archi tectonische stromingen van die tijd: de Stijl, het Nieuwe Bouwen en de Amsterdamse School. Een schematische tekening van het functioneren van een mijnenjager. WILLEMSTAD/ORANJESTAD (ANP) - Minister De Koning is be reid een deel van de ontwikke lingshulp aan de Antillen te gebrui ken voor het dekken van de Antilli aanse begrotingstekorten in 1988. De Nederlandse bewindsman ver klaarde dat vanmorgen tijdens zijn halfjaarlijkse rondreis over de An tillen. Die staat opnieuw in het teken van de financiële problemen. Vori ge maand wees de bewindsman een verzoek om 500 miljoen gulden extra begrotingssteun af door het niet voor te leggen aan de Neder landse ministerraad. Bij zijn aan komst legde De Koning er gisteren nog de nadruk op dat het gebrui ken van ontwikkelingshulp voor het dekken van begrotingstekor ten in strijd is met het Nederlandse uitgangspunt. Maar, zo zei De Ko ning ook, 'nood breekt wet en wat kun je in zo' n situatie anders'. Als gevolg van de economische teruggang zien de Antillen zich ge plaatst voor aanzienlijke tekorten voor het jaar 1988. De centrale rege ring zal de komende jaren het amb tenarenkorps met ongeveer een derde (circa 4000 man) moeten af slanken en heeft voor 1988 een te kort van omgerekend 50 miljoen gulden. Curacao moet een gat van ongeveer 240 miljoen overbruggen. De partijen hebben gisteren geen kan* gezien overeenstemming te bereiken over het zogeheten soli dariteitsfonds. Dat bestaat sinds 1985 en is bedoeld als steun voor de kleinere Antilliaanse eilanden. Ne derland, Aruba en de Antillen beta len van dit fonds (totaal 30 miljoen gulden) respectievelijk 20, 25 en 55 procent. De afgelopen twee jaar be taalde Nederland steeds het Aruba anse deel volgens een oude toezeg ging, maar De Koning wil aan die tijdelijke regeling een einde ma ken. Aruba niet. TBR na ontucht ALMELO (ANP) - Voor het plegen van ontucht met ongeveer twintig kinderen van drie tot negen jaar in Enschede is gisteren tegen een 22- jarige man uit Enschede een jaar cel en onvoorwaardelijke tbr geëist. De Almelose officier van justitie Lunenborg sprak van een zeer ernstige wijze van ontucht, waarbij de man geweld zou hebben gebruikt. Eén kind van drie zou hij in een kelder hebben gegooid. De ontucht speelde zich af in het ouderlijk huis van de verdachte. De slachtoffertjes waren meestal vriendjes of vriendinnetjes van zijn vijfjarig zusje, dat zelf soms ook moest deelnemen aan de ontuchti ge handelingen. ADVERTENTIE op eigen naam of op die van kin deren of kleinkinderen wijziging naamstelling mogelijk maximale looptijd 5 jaar in coupures van f 1.000,-, BS f 5.000,-en f 10.000;-. nulsspaarbank

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3