Ik ben liever arrogant dan een vervelend saaie 'Het lijkt nu weer tijd om muziek te maken' Belgisch 'Panorama' vleugellam NOS maakt weer tv-opnamen jazzfestival in De Meervaart PAGINA 16 KUNST WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 Het spel van Terence Trent d'Arby GPD) - Na maanden op bijna alle covers van lacht TTD zelf voortdurend even durfde de eerste drie ioar t AMSTERDAM (GPD) - Na Sky Channel en Music Box (via Superchannel) is vorig week einde een derde tv-kanaal, dat gespecialiseerd is in video clips, van start gegaan. MTV (Music television) - in Amerika het grootste netwerk met tus sen de twintig en dertig mil joen abonnees - waagt de sprong over de Atlantische Oceaan. MTV Europe begint haar be staan onder een minder geluk kig gesternte: de beeld-diarree van de clips droogt langzaam maar zeker op. Met een groot gala in de Amsterdamse Roxy heeft het station onlangs po tentiële adverteerders en afne mers evenwel van het tegen deel willen overtuigen. Dat ge beurt onder meer met het aan trekken van nieuwe artiesten - zij kunnen immers nog niet worden geassocieerd met een bestaand tvstation. door John Oomkes Eén van de nieuwelingen is Te rence Trent d'Arby. een Ameri kaanse zanger die na zijn diensttijd in West-Duitsland besloot zich in West-Europa te vestigen en al vijf jaar in Groot-Brittannië woont. Te rence's knappe, scherp gesneden gezicht prijkte de afgelopen twee maanden op bijna alle covers 1 de Britse weekbladpers. Dat is in de mediamarkt van de jaren tachtig het eerste teken dat we met een fenomeen van doen hebben. Maar daarnaast zorgde Terry zelf wel dat we zijn debuutel pee 'Introducing the Hardline ac cording to Terence Trent d'Arby' niet konden negeren. Tegenover een journalist van het toonaange vende Britse blad NME liet hy zich ontvallen dat hij geniaal was, en dat hij van mening was dat het hier ging om het briïjantste debuutal bum van dit decennium. Arrogantie straft zich in de regel zelf wel af. maar het gevaar is niet denkbeeldig dat dergelijke eigen dunk de aandacht afleidt van een zeer verdienstelijk debuut. TTD is een zeer goede zanger, een man met een expressiviteit die doet denken aan een combinatie van Stevie Wonder en Bobby Womack - wie twijfelt beluistert het werkelijk schitterend gezongen a capella-stuk As yet untitled. „Hoe durf je te beweren dat er maar drie uitstekende stukken op de plaat staan?", roept Terence ge speeld-kwaad uit - het is een ge moedstoestand die hij tijdens het gesprek probeert te handhaven. „Wishing Well is ook een briljant lied! Wat daaraan zo fantastisch is? Dat hangt er vanaf of muziek ge voelsmatig benadert of analyseert - en dat laatste gebeurt helaas door de meeste journalisten. Maar als je analyseert dan kun je er toch niet omheen dat ik daarin twee of drie interessante genres combineer en het gegeven (van de liefde) heel te rughoudend hanteer". Zo gaat dat nog even door. Van onzekerheid totaal geen sprake, al lacht TTD zelf voortdurend om zijn levenswijsheid. „Vergele ken met de meeste hitparademu- ziek maak ik echte muziek, geen voorgekookte produkties. Alleen dat woord haat ik overigens al. Ik ben geen autofabriek, ik ben een muzikant. En als je me vergelijkt met muzikanten die wèl wat kun nen - zoals een Bobby Womack - dan kan ik alleen maar vaststellen dat al zijn werk kritiekloos wordt beoordeeld". „Of ik zo zeker van mezelf moet zijn? Wie ik ben of wat ik wil zijn - dat zijn twee verschillende din gen". Terence zucht. „Weet je: je bent in elk geval eerlijk, want je vertelt wat je van me vindt, en niet watje van een ander moet vinden. De meeste mensen likken naar bo ven en trappen naar beneden. Dus vertellen ze wat je wilt horen". „Ik ben niet met een carrière be zig zoals Whitney Houston. Haar wordt verteld wat ze moet zeggen en met wie ze haar platen moet op nemen. Vooruit Whitney: maak je volgende elpee maar weer met Mi chael Narada Walden. Zo ben ik niet: ik heb geld gekregen om een studio te huren en ik maak muziek totdat het me verveelt, en dan doe ik iets anders. Ik houd me niet be zig met formules, ik houd me al leen bezig met mezelf. O.K., deze plaat is niet briljant, maar veelbelo vend". De meeste grote artiesten zijn om een of andere reden onzeker, zo geeft Terence toe: „Ja. Neem Brian Wilson van The Beach Boys. Hij was, of hij is misschien nog wel, een briljante songschrijver - een genie. Weet je wat zijn vergissing was: hij wachtte totdat andere het hem vertelden. Hij durfde de eerste drie jaar zijn ka mer niet uit te komen toen de pers alleen oog had voor The Beatles en niet wilde inzien dat Sgt. Pepper niet gemaakt had kunnen worden zonder Pet Sounds van The Beach Boys. Toen hij ouder werd, werd hij er bovendien niet zelfzekerder". „Hij had zichzelf moeten vertel len: laat ze allemaal maar de klere krijgen; ik ben geniaal. Hij is in plaats daarvan veranderd in een plant, een vegeterend stukje mens. Nou, dat zal mij niet overkomen. Ik heb nog niemand gesproken die mij niet wilde laten zeggen dat ik misschien toch wel over bepaalde dingen minder zeker was. Hoe heet je ook weèr? John, luister: de men sen die ik verafgoodde, waren al tijd mensen die het verder niks kon schelen: Mohammed Ali, Keith Richards, zulke mensen. Ik zou zielig zijn als ik van een ander moest horen wat ik van me zelf vind". „Kijk, als mensen de humor niet zien, of de charme dan... Ik kan toch niet tegen de buitenwereld zeggen dat er nog foutjes aankle ven, maar dat ik wel op een gege ven moment nèt zo wil leven als Michael Jackson, die in een zuur stoftank slaapt en met vreemde dieren praat? Met een hele reeks namen op de achterkant van mijn platenhoes die ik allemaal moet be danken? Ik ben liever arrogant dan dat ik zo'n vervelende saaie pop ster ben". „Mohammed Ali was toch de grootste bokser - en een controver siële vent? Wat kan het mij schelen dat hij nu moeilijk praat! Hij heeft toch alles kunnen zeggen toen hij op het hoogtepunt van zijn kunnen stond?". Terence Trent d'Arby: te gast bij beginnend videokanaal MTV. BRUSSEL (GPD) - Sinds enkele jaren is het de gewoonte dat de BRT-actualiteitenrubriek 'Panora ma' in de zomermaanden geen ei gen maar aangekochte produkties uitzendt. De reden daarvoor is sim pel: gebrek aan financiën. Panora maredacteur Johan de Poortere: 'Het is een vaste gewoonte gewor den, uit noodzaak. Het budget waarmee Panorama moet werken is de laatste vijf jaar niet gestegen. Je zou dus kunnen zeggen dat we in de zomermaanden enigszins vleugellam gemaakt worden, ja.' Twee Panoramaredacteuren vol gen gedurende het jaar wat de bui tenlandse zenders aan belangwek kende reportages uitzenden en stellen een lijstje samen van de pro gramma's die Panorama voor de maanden juli en augustus eventu eel zou kunnen kopen. Sommige buitenlandse reportages worden geruild tegen eigen BRT-produk- ties. Op de vraag wat de Panorama- redacteuren tijdens de zomer maanden doen antwoordt de Poor tere lachend: 'Bij voorkeur vakan tie nemen. En de produktie voor september voorbereiden.' Een paar jaar geleden stapte Pa norama af van de magazine-formu le die de Nederlandse actualiteiten rubrieken hanteren. Per uitzen ding worden één of twee onderwer pen grondig uitgediept en belicht. Johan de Poortere: 'Dat is deels voortgekomen uit financiële over wegingen, maar de belangrijkste reden is dat we vinden dat het de taak is van het journaal om de kor tere berichtgeving te verzorgen.' In september vertrékt een Pano- ramaploeg naar Mozambique om een reportage te maken over de zorgwekkende toestand waarin het land verkeert. Tot die tijd is het dus nog even 'behelpen' met (overigens kwaliteitsvolle) buitenlandse pro dukties. Vanavond is er in de Pano ramazendtijd een reportage te zien van de Franse televisie over Tokio. Daarin worden zeven aspekten be licht van het leven in deze wereld stad. Aan bod komen: de impact van de televisie op het leven van al ledag, de rol die de mafia speelt in de Tokiose samenleving, het moei lijke leven van een elfjarige school jongen, de werkdag van een be drijfsleider en van een vrouw die in de seksindustrie werkt, en tot slot het verhaal van een man die het niet 'heeft gemaakt' en die aan de onderkant van de samenleving is terechtgekomen. Op 20 augustus is 'Bombay hotel' te zien, een reporta ge over het leven in de Bombayse luxehotels in contrast met het le ven in de armoewijken in deze stad. Op 27 augustus brengt Pano rama een BBC-uitzending over de 'Marcos-miljoenen'. De eerste week van september begint de ac tualiteitenrubriek haar wintersei zoen weer met een eigen produktie over de playbackrage die in Vlaan deren op het ogenblik duchtig om zich heen grijpt. (Donderdag 13 augustus, BRT, 21.10 uur) 1(1) Who's that girl - Madon- 2(2) Papa Chico - Tony Espo- sito 3(4) Right nex door Roberd Gray Band 4 3) It's a sin - Pet Shop 6 (17) I just can't stop loving you Michael Jackson 7 (10) Sxyeet sixteen Billy Idol' - 8(7) Nothing's gonna stop me now Samantha Fox 9 5) Helene Julien Clerc 10 (11) Star trekkin' - The Firm 11 6) I want your sex Geor ge Michael 12 (12) Head to toe - Lisa Lisa and the Cult Jam 13 (22) La bamba Los Lobos 14 8) Alone - Heart 15 (18) Balla balla Francesco Napoli 16.(20) Fake Alexander O'Ne al 17 (32) I love to love Tina Charles 18 (19) Sold - Boy George 19 (25) I heard a rumour Ba- 21 (19) Voyage Voyage Desi- reless 22 (13) So strong LabiSiffre 23 (24) Mag het licht uit De Dijk 24 (14) The living daylights - A Ha 25 (--) Let your sun shine - F. AshtonlM. V. Kolck 26 (15) The pleasure principle J Jackson 27 (27) Seven wonder - Fleet wood Mac 28 (16) I wanna dance with - Whitney Houston 29 (--) Got the look Prince 30 (21) Bring back - Mixed emotions 31 (--) Duudeljo DeDuihstap- pers 32 (--) Always - Atlantic Star 33 (36) A bailor calypso Elli Medeiros 34 (--) Whishing well Terence Trent d'Anby 35 (31) Rhythm is gonna - G Es- tefam enMSM 36 (--) Rhythm divine Yello en S Bassey 37 (33) Seacruise John Spen- 38 (40) Second change Frizzle Sizzle 39 (23) Diamonds H. AlperttJ Jackson 40 (35) Misfit - Curiosity Powerplay terug met lp en single Jan van der Meij, de spil van de Noordhollandse popgroep Power play, heeft er weer zin in. Na een lange stilte is onlangs de nieuwe el pee 'Walk on the wire' verschenen. D$ plaat getuigt van nieuw elan en kan het succes terugbrengen dat na de sterke debuutelpee 'Avanti' ('82) langzaam wegebde. Was Po werplay vijf jaar geleden gebrand op succes - zo veel en zo snel moge lijk -, nu is vooral het plezier in het de drijfveer. Jan - Powerplay - van der Meij: 'Je moetje niet te veel fixeren op s door Fred Hoogendoom Van der Meij en Powerplay zijn volwassen, maar ook door schade en schande wijs geworden. Over rozen ging het pad van de band de afgelopen driejaar niet. Met 'Avan ti' en singles als 'Comes a time' en 'Love can break your heart' werd Powerplay een van de meest ge vraagde Nederlandse bandsï De malaise in de Nederpop en (te) veel bezettingswijzigingen braken de band op. De mini-elpee 'Noises and Voices' (eind '83) en enkele singles konden het succes dan ook niet continueren. Van der Meij formeerde begin '85 een nieuwe band met Rik Vrijman (toetsen), Martin Warner (bas) en Rene van Collem (drums), die later werd vervangen door Klaas Jonk mans. Na wat strubbelingen met de vorige platenmaatschappij, werd onderdak gevonden bij Poly- dor, waar groen licht werd gegeven voor een LP. Van der Meij schreef vrijwel alles voor 'Walk on Wire', waarvan 'Even in the Darkest Night' de eerste single is. De lang- speler (ook op cd) kent geen slech te momenten, hooguit wat minder AMSTERDAM (GPD) - De NOS televisie zal voor het eerst tijd weer opnamen maken NOS Jazzfestival, dat zich vanaf troduceert. spectaculaire Amerikaanse lange drummer onder andere de Jamai- trompettist Don Cherry in- donderdag gedurende vier dagen afspeelt in De Meervaart in Am sterdam-Osdorp. Het eigen jazzfes tival van de NOS heeft dit jaar een vooruitstrevend karakter. Regisseur Jaap Drupsteen neemt overigens alleen het pro gramma van de slotavond op, dat bestaat uit ene optreden van het Amerikaanse David Murray Octet en het Kwintet Bennink/Lacy/Le- wis/Mengelberg/Reyseger uit eigen land. Drupsteen zegt zich zoveel mogelijk bezig te willen houden met de muzikale interactie van de artiesten en zich te willen concen treren op wat zij met elkaar aan het doen zijn. Daarmee wil hij het im proviserende element zo nauwkeu rig mogelijk in beeld brengen. De concerten tijdens het festival beginnen telkens om 21 uur 's avonds. Op donderdag 13 augustus opent de Gijs Hendriks' Construc tion Company het programma voordat het Quartet van de fameu ze Amerikaanse trombonist Bob Brookmeyer en The Little Big Band van altsaxofonist Phil Woods spelen. Woods heeft een neusje van de zalm van de Newyorkse sessie muzikanten in zijn formatie: riet blazer Nick Brignola en trombo nist Jimmy Knepper bijvoorbeeld. Op vrijdag 14 augustus scheidt het optreden van hetg nieuwe Oc tet van Ab Baars de podiumbeur ten van Third Kind of Blue (een trio rond John Purcell) en de Ed Black- well Group, een kwintet waarin de- OP zaterdag 15 augustus ligt een nieuw project van de Tilburgse al tist Paul van Kemenade (Stranger than Paranoia) ingekluisterd tus sen optredens van het Octet van klarinettist John Carter en een langverbeide Chris McGregor's Brotherhood of Breath, bigband van allure. Op vrijdag en zaterdag voltrekt zich naast het professionele gebeu ren nog een amateurconcours, het NOS Jazz Podium, in de middag uren (telkens beginnend om 13 uur). Dit jaar doen daar in tegen stelling, tot bij-vorige edities het ge- draaiende wilt houden - moet je Het grootste deel, zoals 'Love un der fire', 'All that money can buy' en 'Sea of love', laat een fris, stevig popgeluid horen, waarin plaats is voor rustige momenten. Het talent van Van der Meij om pakkende en toch lang houdbare stukken te schrijven, is gerijpt. Nederland heeft er weer een sterke live-band bij, die ook een aanwinst kan zijn voor de hitlijsten. Van der Meij zette zich in de zo mer van vorig jaar achter de schrijf tafel. Drie maanden geleden kwam hij met het resultaat naar de studio. „Dat is heel anders gegaan dan voorheen", constateert de zanger- /gitarist. „Als je van tevoren weet dat je in eerste instantie een elpee mag maken, is die druk om singles te leveren weg. Je kunt dan ge woon schrijven wat uit jezelf komt, wat opwelt. Je zit in een proces van schrijven, repeteren, schrijven, re peteren. Dat kan ik elke band aan raden". „Toen wij begonnen, zeiden we in interviews dat singles belangrijk zijn en dat je pas een elpee kunt maken als je singles hebt verkocht. Daar zit wel een kern van waarheid in, maar voor het creatieve proces binnen een band - als je die gewoon geen vertegenwoordigers uit deze regio aan mee. r jezelf stellen dat SAN FRANCISCO De Amerikaans-Hongaarse filmster Zsa Zsa Gabor (midden) was gisteren gastspreekster op een bijeenkomst van Amerikaanse bar-eigenaren. De lunchbijeenkomst werd ook bijgewoond door de feminis tische advocate Gloria Allred, die tussen de gangen door een onderonsje had met de filmster. (Foto ap) wilt maken. En als niemand die wil hebben, maak je die desnoods voor drieduizend gulden maken en brengt je hem in eigen beheer uit. Wij merken nu dat dat werkt. Je krijgt er een hechte band door. Je moetje niet te veel fixeren op sing les, op succes." „Ik vind popmuziek een artistiek iets. In ^Nederland is dat de laatste tijd ontzettend aan het verwateren. Er wordt minder gescoord, het Ne derlandse produkt is slecht verte genwoordigd. Maar dat komt voor het grootste deel doordat alle com merciële trucs zijn uitgehaald. Stars on 45, een jongen die Tom Jo nes nadoet, de playbackshows...al die .commerciële denkbeelden, waarbij aan platen wordt gedacht alsof het wasmiddelen betreft, zijn al uitgeprobeerd. Het lijkt me dat het nu weer tijd is om muziek te maken." „Net zoals indertijd door Her man Brood. Die maakte tien jaar geleden 'Shpritsz'. Dat is volgens mij de beste Nederpop-elpee die ooit is gemaakt. Er staat maar één singletje op, 'Saturday Night', maar dat is genoeg. Er zijn twee honderdduizend exemplaren van die elpee verkocht. Het was eerlij-- ke muziek en dat voelen de mensen ook. Het publiek laat zich mis schien een paar keer bedotten, maar eens houdt dat op." „Het is moeilijk te zeggen wat er precies is verslechterd binnen de Nederlandse popscene. We hebben vaak meegemaakt dat er stromin gen zijn, waarin enkele bandjes een voortrekkersrol hebben en dat er zo'n tien bandjes in het kielzog meegaan. Bijna tien jaar geleden heerste Herman Brood. Bands als Vitesse, Sweet d'Buster, Gruppo Sportivo, Urban Heroes profiteer- den daarvan. Ze speelden allemaal op dezelfde festivals en dat waren echt hoogtijdagen".„Op het mo ment dat Powerplay opkwam, was er de Doe Maar-rage. Toen trok men ook massaal naar de bühnes. En die mensen bleven komen, ook als niet Doe Maar speelde, maar een ander bandje. Dat gaf een soort sneeuwbaleffect. Nu is er niet zo'n duidelijke splitsing tussen bandjes die puur commercieel gericht zijn en aan de andere kant bands zoals Fatal Flowers en Claw Boys Claw, die in eerste instantie gewoon de muziek maken die ze willen. Wat vooral wordt gemist, is een band met een voortrekkersrol." „Powerplay begon als een speer. Direct redelijk groot succes, en dat wil je voortzetten. Dan denk je: we persen die single er effe uit en dan lukt het wel weer. Maar op een ge geven moment kom je erachter dat dat niet zo door kan blijven gaan. Je beseft dan dat het om de muziek gaat. Zakelijke belangen moet je aan een manager overlaten. Dat lijkt mij een gezond uitgangspunt. De nieuwe elpee is geworden wat ik ervan hoopte, maar ik heb geen flauw idee of de plaat zal aanslaan. Ik heb me voorgenomen me daar niet meer zo druk over te maken. Dat móet. Want er zijn al te veel bands kapot gegaan, omdat ze niet het succes kregen dat ze vërwacht- ten."

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16