Warmondse politie dreigt te snijden in hulpverlening Oegstgeest wil verkeer uit dorpskern weren en wellicht 'by-pass' maken Minder geld voor clubs Zoeterwoude Lichten op Engelendaal in werking WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 REGIO LEIDEN Alphen modeshow in de Spoorha- ven, A. Einsteinweg, aan vang: 20.30 uur. Alkemade polderpuzzeltocht door Veense polder, aarivang: Hazerswoude Rhynenburch verbranden huttendorp, aanvang: 19.30 uur. 18.30 t Katwijk woensdagavondzang, Wit te Kerk, aanvang: 20.00 uur. lampionoptocht, Andreas- plein, start: 21.30 uur. Leiden Cambridge debat over Aids, Sociëteit De Burcht, aanvang: 20.00 uur. Noordwijkerhout bridgen, Wapen van Noordwijkerhout, Dorps straat, aanvang: 19.45 uur. Voorhout avondwandelvierdaagse, start 3e avond, Spelewey, start: tussen 19.00 en 19.30 huttendorp, aanvang: 20.00 DONDERDAG 13 AUGUS TUS Alphen vakantiespel, volksspelen, Parkeerplaats Sportlaan, aanvang: 9.00 uur. Alkemade open huis in Dorpshuis Rijpwetering, knutselen en gezelschapsspelen. huttenbouw Nieuwe Wete ring aan Achterweg, aan vang: 9.00 uur. Hazerswoude Rhijnenburch jeugdvakantieweek, vis sen Da Costasingel, aanvang: playbackshow, aanvang: Hazerswoude Dorp Jeugdvakantieweek, pop penkast, aanvang: 9.30 uur, film, aanvang: 10.30 en 20.30 uur, in het Stek. huttenbouw met over nachting. Keppertheater, Oude St. Michaëlschool, aanvang: 19 00 uur. Katwijk toeristenmarkt, centrum Katwijk, van 14.00 tot 21.00 Koudekerk Jeugdvakantieweek, hut tenbouw in Hofstedepark, aanvang: 9.30 uur. openluchtdisco 's avonds. Langeraar film. Parochiehuis, 's och tends. ganzenbord by Sporthal De W«p. 's middags. huttenbouw. Open Huis, Leiden braderie in de Haarlem merstraat tot 21.00 uur. wandeling IVN, Laan van Oud Poelgeest, Oegstgeest, start: 19.30 uur. voorlichting en begelei ding dienst weigeren, van 20.00 tot 21.30 uur, Troef, Sta- tionsweg 32, inl. 143924/ 216180. inloopspreekuur, fraktie- kamer P.v.dA, Breestraat 125, van 19.00 tot 21.00 uur. De Steupel, Elleboogvaart, met winkeltjesmiddag, maal tijd, disco en overnachting. Noordwijk orgelconcert, Grote-Kerk, Noord wijk-Binnen, aanvang: 20.15 uur. strandloop over 4 en 8 km.. Strandpolitiepost, start: 19.30 uur. Voorhout avondwandelvierdaagse, OEGSTGEEST - Het verkeer in Oegstgeest zal zoveel mogelijk bui ten de gemeente om zijn weg moe ten vinden, via een zogenoemde 'ruit'. Om met name de Dorpsstraat zoveel te ontlasten mogelijk van doorgaand verkeer is wellicht een nieuw aan te leggen weg achter de Dorpsstraat, een zogenaamde 'by- passs', een mogelijkheid. Bij de be spreking over de toekomstige structuurschets van Oegstgeest, gisteravond in de raadscommissie, kwam de wens om zo'n by-pas op zijn haalbaarheid te onderzoeken steeds meer naar voren. Aanleiding tot de discussie is de verkeersnota die burgemeester en wethouders onlangs het licht heb ben doen zien. Een nota die de ko mende jaren als leidraad zal moe ten dienen voor een verkeersbeleid en waarin ook wordt opgesomd welke verkeers(knel)punten de ko mende maanden aandacht moeten krijgen. De 'ruit' van Oegstgeest wordt nu nog gevormd door de doorgaan de route Warmonderweg-Laan van Oud Poelgeest-Abtspoelweg-Pres. Kennedylaan-Dorpsstraat-Rhijn- geesterstraatweg-Geversstraat- Leidsestraatweg. Terwijl na de re constructie van de Haarlemmert- trekvaart, eind volgend jaar, de ruit er in principe als volgt zal uitzien: Warmonderweg-Laan van Oud Poelgeest-Abtspoelweg-Haarlem- mertrekvaartweg-Haarlem- merstraatweg-Pres. Kennedylaan- Dorpsstraat-Rhijngeesterstraat- weg-Geversstraat-Leidsestraat- weg. De meeste commissieleden ver klaarden achter de ruitgedachte te staan. Zo voerde PSP-raadslid Van Eisen aan dat Oegstgeest een woongemeente is, waar zo min mo gelijk gemotoriseerd verkeer door heen moet rijden. "Ik pleit voor een Oegstgeest waar zelfs geen inter- wijkelijk gemotoriseerd verkeer mogelijk is", aldus de PSP-er. Volgens de verkeersstructuur- schets die burgemeester en wet houders hebben vervaardigd zul len het kruispunt Haaswijklaan- /Kleyn Proffijtlaan en de openstel ling van de Haaswijklaan al in sep tember/oktober van dit jaar aan dacht krjjgen. De verkeerssituatie ZOETERWOUDE - Alle Zoeter- woudse welzijnsinstellingen, -vere nigingen en -stichtingen zullen vol gend jaar rekening moeten houden met een korting op de subsidie. De gemeente Zoeterwoude nam tot nu toe de jaarlijkse bezuinigingen die het rijk vanaf 1984 heeft opgelegd voor eigen rekening. Nu het wel- zijnsprogramma voor '88 echter een gat vertoont van 10.000 gulden, stellen burgemeester en wethou ders voor om op van vrijwel alle subsidies bijna drie procent af te halen. Dat bleek gisteravond tij- LEIDERDORP - De veelbespro ken Leiderdorpse Engelendaal wordt morgen van een beperkte groene golf voorzien. Stonden de verkeerslichten van deze verkeers ader de afgelopen jaren vrijwel constant op de knipperstand, het was steeds al de bedoeling dat som mige lichten weer in werking zou den treden. Dat is vanaf morgen het geval bij de kruisingen met de Vronkenlaan en de Laan van Ou derzorg. In een later stadium volgt de kruising Engelendaal/Gallas- laan. De beperkte groene golf is onder deel van het Leiderdorps verkeers circulatieplan, dat eind juni door de gemeenteraad werd vastgesteld. Toen werd ook afgesproken dat op de Engelendaal geen aparte (lees: kostbare) uitvoegstroken worden aangelegd. Wel zal binnen afzien bare tijd de rijstrook voor linksaf- slaand verkeer komen te vervallen. Deze strook wordt een gecombi neerde, dus ook rechtdoorgaand verkeer kan er gebruik van maken. Auto's die in de toekomst linksaf slaan krijgt op hetzelfde moment groen licht als het rechtdoorgaand verkeer. Wie afslaat, moet wel reke ning houden met het rechtdoor gaand verkeer dat van de tegenge stelde richting komt. Inmiddels zijn de fietspaden op de Engelendaal geschikt gemaakt voor langzaam verkeer in twee richtingen. Politie zoekt getuigen brand Rozenlaan OEGSTGEEST - De Oegstgeester politie zoekt mensen die meer we ten van de brand die een pand aan de Rozenlaan in de nacht van 8 op 9 augustus in as legde. Tevens wil ze getuigverklaringen over de in braak die gepleegd is op de avond van 6 augustus tussen tien en elf Getuigen kunnen het volgende nummer bellen: 071-155440'. Uit onderzoek is inmiddels ge bleken dat er vermoedelijk sprake was van brandstichting. Aan de woning zijn geen technische man kementen geconstateerd die de ex plosie kunnen verklaren. dens de vergadering van de raads commissie welzijn. Vodr de meeste instellingen be tekent deze korting een relatief laag bedrag. Burgemeester en wet houders hopen dan ook dat men in staat zal zijn om deze tegenvaller op te vangen. Kritische kanttekeningen over het" plan werden gisteravond ge maakt door Progressief Zoeter woude (PZ). Volgens deze partij is het onrechtvaardig dat alle instel lingen evenveel moeten inleveren. Raadslid Ooijendijk wees met na me op de korting voor de openbare bibliotheek in het dorp. Doordat de gemeente de huur van het Aloysi- uscomplex meesubsidieert, valt de korting wel erg fors uit: rond de drieduizend gulden. Ooijendijk stelde voor de stimuleringsrege ling jeugdsport, groot vierduizend gulden,<op te heffen. Deze regeling voldoet volgens hem toch niet. De ouders van een nieuw jeugdlid krij gen een eenmalige korting van veertig gulden op de contributie, maar deze regeling is zowel voor de clubs als voor de gemeente zo ar beidsintensief, dat het nut ervan in twijfel wordt getrokken. Wethou der Graniewski verklaarde dat de clubs al zijn benaderd voor een overleg over de regelihg. Ook is PZ van mening dat er kri tisch moet worden gekeken naar de subsidies voor het muziekon derwijs. De progressieve fractie vindt dat vooral het instrumentaal muziekonderwijs, dat voor ruim 60.000 gulden op de gemeentelijke begroting staat, aan een relatief veel te klein deel van de bevolking ten goede komt. Als op deze wijze alle posten nog eens "structureel" worden bekeken, dan hoeft er mis schien op de andere uitgaven hele maal niet te worden gekort, zo voerde Ooijendijk aan. CDA-raadslid Hogenelst sprak andere taal. Hij juichte het toe dat voor het eerst een halt is toegeroe pen aan de almaar stijgende subsi diebedragen. Hogenelst adviseer de burgemeester en wethouders dan ook het plan om de instellin gen te korten, door te voeren. "Als er geen geld is, kan het ook niet worden uitgegeven", oordeelde hij. Alarmsysteem Overigens hebben de Zoeter- woudse instellingen door allerlei oorzaken in totaal ruim achtdui zend gulden minder subsidie ge vraagd voor het komend jaar. Bur gemeester en wethouders stellen voor om dit bedrag toch op de be groting te plaatsen. Het kan dan dienen als aanzet om een alarmsys teem voor ouderen te realiseren. Gebleken is dat veel zelfstandig wonende ouderen in Zoeterwoude hier behoefte aan hebben. Over de toekomst van het wel zijnswerk zelf toonde wethouder Graniewski zich gisteravond nogal pessimistisch. Het totale welzijns werk in Zoeterwoude steunt op vrijwilligers. Daardoor kan de be schikbare 400.000 gulden worden gebruikt om alle instellingen 'breed' te steunen. Nu er van het ministerie van wvc weer nieuwe bezuinigingsmaatregelen komen, vraagt zij zich af of het hele 'wel- zijnsbouwwerk' in Zoeterwoude wel op deze wijze in stand kan wor den gehouden. in de Dorpsstraat, Irislaan/Lange Voort, Terweeweg en President Kennedylaan zullen later, maar wel op korte termijn, onder de loep worden genomen. Voor wat de openstelling van de Haaswijklaan betreft stelde Van Eisen dat dit niet eerder mag gebeuren dan het mo ment waarop de Haarlemmertrek vaart voor autoverkeer toeganke lijk is. Zodra dat is gebeurd, krijgt de Haaswijklaan voor 90 procent het verkeer te verwerken dat nu nog zijn weg vindt via de Dorps straat of de Willem van Otterlool- aan, aldus Van Eisen. "Toen de Haaswijklaan een tijdje geleden een paar dagen was opengesteld werd duidelijk dat de capaciteit van het kruispunt niet toereikend is", zo sprak de PSP-er. CDA-raadslid Hellinga sprak zich gisteravond eveneens uit voor de by-pass. Volgens hem kan de omleidingsroute achter de Dorps straat een oplossing zijn die Oegst geest van veel problemen kan af helpen. "De ervaringen met de Haaswijklaan zijn niet maatge vend, omdat op dat moment ook de Dorpsstraat vanwege reparatie aan de brug was afgesloten voor door gaand verkeer", zo voerde het CDA-raadslid aan. PvdA'er Haasnoot stelde dat, voordat de Haaswijklaan opengaat, er verkeersmaatregelen moeten worden getroffen. Ook voor het langzaam verkeer dienen er voor zieningen te komen omdat volgens hem de kruising zeer gevaarlijk is. Koffiedik kijken Rayoncommandant M. v hoevende, maar een agent i n der Marei oefent i burger. r de lens van de fotograaf zijn hulpverlenende taak uit. De r, "Ik de notitie keersparagraaf van de hele Oegst geester structuurschets", zo ver klaarde WD-raadslid Kuntze gis teravond. Kuntze veronderstelde dat, als er een by-pass komt, dat ze ker pas op langere termijn zal ge beuren. Verder is het volgens hem een kwestie van koffiedik kijken welk verkeer met welke frequentie gebruik zal maken van de Haar lemmertrekvaart. "Een zo snel mo gelijke openstelling van de Haaswijklaan ligt voor mij dan ook voor de hand", aldus de liberaal. Raadslid Poelmans (D66) vindt het niet wenselijk de Haaswijklaan helemaal apart te behandelen. "Al le andere verkeerssituaties die in de schets worden genoemd, zijn hier onlosmakelijk mee verbon den. Verder vraag ik me af of een by-pass wel een reëele situatie is. Kost het niet teveel geld? Moeten we dan niet gewoon zeggen; bye bye pass?", zo vroeg Poelmans zich af. Wethouder Kohlbeck bevestigde dat de gemeente op dit moment ze ker geen geld heeft om een derge lijke omleidingsroute te realiseren. "We moeten een kostendrager heb ben. Bijvoorbeeld de bouw van een woningcomplex..." Waarop Poelmans voorstelde een creatievere manier te beden ken om aan geld te komen. De op brengsten uit de grondexploitatie van nieuwbouwwijk Haas wijk zou den hiervoor volgens hem moge lijk kunnen worden aangeboord. 'Hoeveel mensen we hebben is elke maand een verrassing' WARMOND/SASSEN- HEIM - In Den Haag roepen de vakministers dat agenten meer de straat op moeten, in de regio zijn korpsen bang dat de nieuwste plannen de laatste agent binnenhalen. "We dreigen hard te moeten gaan snijden in de hulpver lening", zegt M. van der Ma- rel, rayoncommandant Sas- senheim van het korps Sas- senheim/Warmond door Paul van der Kooij Dat werkt in veel opzichten nega tief, vindt hij. Agenten raken ge frustreerd omdat zij in hun nieuwe opleidingen juist "maatschappe lijk worden geschoold, meer als rechtshandhavers dan als wets- handhavers". Het publiek zal min der melden en dat frustreert het tij dig ingrijpen. Mogelijk voedt dat weer het wantrouwen en onbegrip dat in een dorp als Warmond toch al onderhuids aanwezig lijkt. "Als je je zakelijk moet gaan opstellen en niet meer doet dan recht en orde handhaven en processen-verbaal uitschrijven, zet dat de relatie on der druk", treurt de rayoncomman dant. Volgens sommige onderzoekers kan de hulpverlening best wat min der worden, maar Van der Marei wil daar niet aan. Hij vindt dat een politieagent meer moet doen dan het recht handhaven op momenten dat een burenruzie tot een uitbar sting komt, dronkelui bezittingen gaan vernielen of echtscheidings perikelen naar een climax voeren. De voor- en nazorg moet grondig zijn en mensen dienen op veel mo menten hun verhaal kwijt te kun- „Bij burenruzies moetje bijvoor beeld de verschillende betrokke nen rond de_tafel hebben om de zaak echt eens duidelijk te krij gen", zegt hij. "En wanneer kinde ren wat hebben gestolen, werkt het vaak goed wanneer je er enige des kundigen bijhaalt en, samen met de ouders, over oplossingen praat". Van der Marei vindt dat agenten KUNST IN KANARIEGELE BUS WASSENAAR - De Wassenaarse kunstbus komt toch naar Leiden, Den Haag, WassenaarDelft en Gouda. Wellicht doet hij ook Rotterdam weer aan. De provincie heeft namelijk besloten toch het initiatief van de Wassenaarse kunstenaar en galeriehouder Rob Blote met 2.500 gulden te subsidiëren. De Wassenaarder, een erkend actievoerderis daar heel erg blij mee. Volgens hem brengt zijn kanariegele voertuig kunst bij de mensen in een tijd dat "het publiek van beeldende kunst is vervreemd". Naast een groot aantal staande, liggende en hangende kunstwerken van Blote en anderen bevat de bus ook een mini cursus kunstgeschiedenis vol foto's. contacten moeten opbouwen, zich zelf dienen te integreren in de sa menleving. "En helaas staan de ontwikkelingen hier haaks op", zegt hij. Niet gevaarlijk Een pleidooi voor extra hulpver leningstaken zal de diender niet snel houden, wél vindt hij dat de politie een duidelijke taak heeft. Agenten kennen 'probleemgeval len' en andere dorpsgenoten, zijn nooit ver weg en lijken de enige hoop voor mensen die het 's avonds en 's nachts absoluut niet meer zien zitten. Hulpverleners rusten dan namelijk uit en zijn voor niemand bereikbaar. Ook niet voor diegenen die niet gevaarlijk ge noeg zijn om ergens te worden op genomen, maar even later met bloempotten smijten en de geluids installatie op volle toeren laten draaien. Veel vruchtbaarder zijn de voor tijdige contacten. Van der Marei: "Laatst stond ik bij een verkeers licht en zag ik een bekende uit het dorp, met een fles drank half uit zijn jaszak. Ik ben bij hem aange wipt, heb een uurtje zitten praten en heb hem misschien een beetje geholpen. Misschien is hij naar de dokter gegaan, misschien heeft hij zijn baan niet verloren". Helaas krijgen agenten steeds minder kans om preventief op te treden. Ze hebben amper tijd om de 'bekende gevallen' in de gaten te houden; de dienstfietsen staan in Sassenheim al twee jaar stil en de voetsurveillances in de Hoofd straat lijken verleden tijd. In War mond, waar de politie doorde weeks van 9 tot 12 uur aanwezig is, zijn in de zomermaanden de dins dag- en donderdagochtenden uit geroepen tot fietsochtenden. De gemeenteraad vindt het idee aar dig, maar betreurt het dat tijdens de tochtjes het bureau gesloten is. Over twee weken wordt het experi ment afgesloten. Onderzoek "Tot nu toe is het beleid geweest dat we liever iets terug gaan in de surveillance dan dat we de hulp verlening afbouwen", zegt Van der Marei. "De vraag is alleen hoelang we dat nog kunnen volhouden. Het is elke maand een verrassing te zien hoeveel mensen we hebben. En wat moet je als je geen man kracht meer hebt?". Arbeidsduur verkortingen, bezuinigingen en ex tra taken hebben het korps er niet sterker op gemaakt en de toekomst belooft harde gevechten. Nu er in de lengte niet veel moge lijk lykt, richt de aandacht zich op de breedte. De politie-ministers vinden dat korpsgrootte en be schikbare middelen niet alleen moet afhangen van het aantal in woners, maar willen de werkdruk een woordje laten meespreken. Hoeveel café's en echtscheidingen heeft een gemeente, vervult ze een regionale of recreatieve functie? Antwoorden op dergelijke vragen worden steeds belangrijker. Volgens de gemeentepolitie, die in grotere gemeenten actief is, kan de rijkspolitie best wat mensen missen. Een recent onderzoek zou dat ook hebben uitgewezen. De rijkspolitie is het niet met die stel ling eens en gelooft dat een soort gelijk onderzoek bij de rijkspolitie zal uitwijzen dat juist de rijkspoli tie het relatief druk heeft. In het district Den Haag, waar Sassenheim deel van uitmaakt, start in november zo'n onderzoek naar efficièncy, de verdeling van mankracht en middelen en kan on dertussen de discussie over hulp verlening nieuw leven worden in geblazen. Een onderzoeksbureau vraagt het publiek wat het van de politie vindt en de politie houdt een maandlang precies bij wat zij doet. Vooraf heeft Van der Marei het idee dat de werkdruk hoog is. Onbegrip Hoeveel uur de politie kwijt is aan hulpverleningstaken durft hij niet te voorspellen, wel weet hij dat in Warmond op sommige momen ten een kwart van de tijd werd be steed aan hulpverleningszaken als burenruzies, zedenzaken, versla vingsproblemen, echtscheidingen, mishandelingen en weggelopen kinderen. "Zaken zijn daar vaak ook zeer lang slepend en escaleren dan plot seling", zegt Van der Marei. Bij de afhandeling is, zeker in Warmond, voorzichtigheid geboden: "In het dorp ontstaat sneller dan elders on begrip. Je hebt de bevolking zó op de stoep, zelfs al voor een eenvou dige parkeerbon. Dan denkt men dat de politie weer zo nodig verve lend moet doen". De politieman wijt dat aan het karakter van de bevolking en hij vertelt dat de vier agenten die een groot deel van hun tijd in Warmond doorbrengen met zorg worden ge selecteerd: "Het is beter dat ze niet autoritair zijn, moeten veel erva ring hebben en bergen geduld". Baby gewond ZOETERWOUDE - Een Zoeter- woudse baby van nog geen twaalf maanden is gisteren aan het hoofd gewond geraakt bij een botsing. De verwonding zou meevallen, maar bijzonderheden kan de politie niet geven: direct na de aanrijding is de vader met zijn auto naar het zieken huis afgereisd waar zijn baby per ambulance was gearriveerd. De botsing ontstond op de In dustrieweg, toen twee automobilis ten op dezelfde rijstrook terecht kwamen. De vader van de baby wilde linksaf de Ommedijkseweg opdraaien, terwijl de automobilist met wie hij later in botsing zou ko men richting Heineken wilde.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11