'Kabeljauwvissers eisen hun evenredig deel extra quotum' Villa's toegestaan op Kiimpeiland Tien cent verhoging van CAI-abonnement geëist 'Sloop garages voor uitzending uitgesteld' Politie waarschuwt voor scharensliep PAGINA 10 Will WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1987 Advocaat: 'Ministerie heeft jacht op ons geopend' DEN HAAG/KATWIJK - Het ministerie van landbouw en visserij heeft volgens de Katwijkse advocaat mr. J. van der Plas de 'jacht' geopend op de kabeljauw-documenthou ders. Door deze twintig vissers niet te laten meedelen in de extra vangsthoeveelheden kabeljauw die voor dit jaar zijn vastgesteld en de recent genomen strafmaatregelen tegen deze groep, wil de minister een eind maken de beschermde positie van de documenthouders. Van der Plas betoogde dit gistei. morgen tijdens de behandeling van een kort geding dat de twintig k- documenthouders, onder wie elf Katwykers, hadden aangespannen tegen de Nederlandse staat. Na mens de vissers eiste Van der Plas op korte termijn duidelijkheid over de hoeveelheid kabeljauw die nog tot aan het einde van dit jaar mag worden gevangen en een evenredig aandeel in de kabeljauwquota die na een extra toewijzing van de EG en een ruil met Duitsland voor ons land beschikbaar zijn gekomen. Verder vroeg hij om opheffing van de strafmaatregelen tegen vissers die in de periode dat het vangstver bod van kracht was, illegaal kabel jauw hebben aangevoerd. De k-documenthouders, vissers die alleen van de vangst van kabel jauw afhankelijk zijn, kregen vanaf het begin van de jaren tachtig steeds ruim 18 procent toegewezen van het landelijke quotum voor de ze rondvissoort. Toen het quotum dit jaar echter tussentijds werd ver hoogd, zag het ministerie van land bouw en visserij af van een evenre dige verhoging van de vangsthoe- veelheid van deze groep. Het extra quotum kwam daardoor alleen ten goede aan de groep van overige rondvisvissers. De documenthouders behielden weliswaar een vangsthoeveelheid van 900 ton, maar dit is volgens ad vocaat Van der Plas alleen maar een restant van het oorspronkelijk ALKEMADE - De bouw van vijf villa's op het zogeheten Krimp- eiland achter het Westeinde in Roe- lofarendsveen gaat waarschijnlijk door. De commissie ruimtelijke or dening adviseert de bezwaren daartegen ongegrond te verklaren. "Een projectontwikkelaar is geen speculant, maar iemand die gewoon zijn werk doet: het tot ont wikkeling brengen van projecten". Dat betoogde projectontwikkelaar R. van der Meer uit Roelofarends- veen gisteravond in de commissie. Hij had zich gestoten aan deze uit drukking in het bezwaarschrift dat de plaatselijke LTB-afdeling St. Benedictus had ingediend tegen de bouw van de vijf villa's. Drie van vijf woningen zijn in middels verkocht aan inwoners van Alkemade. De LTB had vooral bezwaren tegen het feit dat er weer een stuk tuinbouwgrond verloren zou gaan, maar Van der Meer liet weten dat het onderhavige stuk grond niet voor tuinbouw wordt gebruikt en ook niet in het recon structiegebied oude glastuinbouw gebieden is opgenomen. Eerder dit jaar nam de gemeenteraad van Alk emade al een voorbereidingsbe- sluit voor het gebied om woning bouw mogelijk te maken. Het CDA toonde zich toen ver deeld over het plan van het college van B en W. Dat hield destijds vast aan zijn voorstel met het argument dat de voorbereidingen al te ver waren gevorderd om de zaak nog af te blazen zonder van onbehoorlijk bestuur te worden beticht. Boven dien zouden nog bezwaren kunnen worden ingediend in het kader van de artikel 19-procedure. Daarvan hebben naast de LTB nog een kwe ker en twee buurtbewoners ge bruik gemaakt. Kweker J. Vermij vreest in bedrijfsvoering belem merd te worden en de twee buurt bewoners zagen naar hun mening hun privacy verloren gaan. aan hen toegewezen quotum van 2480 ton. Dat quotum was namelijk nog lang niet opgevist op het mo ment dat de kabeljauwvangst in mei werd verboden. De document houders eisen dan ook in ieder ge val nog een aandeel van ruim 18 procent in de extra vangsthoeveel heid van 4810 ton. Strafmaatregel Advocaat Van der Plas om schreef het besluit van het ministe rie om de documenthouders geen evenredig aandeel in dit quotum te gunnen, als bijzonder onredelijk. "Het is een plotselinge koerswijzi ging ten gunste van de groep vis sers die in de laatste jaren steeds meer kabeljauw hebben aange voerd dan was toegestaan. De mi nister bedekt nu het verleden met de mantel der liefde. Zijn beslis sing is volledig in strijd met de stoere taal dat overtreders van de vangstregelingen streng zullen worden gestraft". Dat de minister de beloofde be scherming van de k-documenthou ders niet nakomt, blijkt volgens Van der Plas ook uit de strafmaat regelen die zijn genomen tegen tien leden van deze groep die in de periode van 27 juni tot en met 19 ju li 'illegaal' kabeljauw hedden aan gevoerd. Op het moment dat de vangst weer werd opengesteld, mochten zij van het ministerie nog twee t.ot drie weken geen kabel jauw meer aanvoeren. De schepen die dit toch deden kregen een pro ces-verbaal en hun vangst werd in beslag genomen. Van der Plas betoogde dat deze 'heksenjacht' volkomen onrecht matig was. "Niet alleen omdat der gelijke strafmaatregelen alleen door de economische rechter kun nen worden opgelegd, maar ook omdat de overtredingen plaatshad den in een periode dat het vangst verbod allang had kunnen worden opheven. Op 30 juni kwam immers het extra quotum van de EG be schikbaar. De minister wachtte al leen enkele weken met de verde ling ervan". Landsadvocaat L.A.D. Keus be streed gistermiddag dat er sprake zou zijn van een strafmaatregel te gen de tien documenthouders. Hij sprak zelf van een 'variabele in gangsregeling' voor de vangst van kabeljauw vanaf 20 juli. "Er was een aantal schepen dat in de 'ver boden' periode toch kabeljauw had aangevoerd. Die schepen hadden als het ware een voorsprong op de vissers die zich aan de regels hiel den en pas vanaf de 20-ste gingen vissen. Met de variabele ingangsre geling is die voorsprong ongedaan gemaakt". Op het argument van Van der Plas dat het extra quotum kabel jauw al op 30 juni beschikbaar was, zei Keus: "De heropening kon pas plaatshebben nadat met het visse rijbedrijfsleven overleg was ge voerd over de verdeling van de be schikbare vangsthoeveelheid". Rondvis Het kabeljauwquotum van 900 ton waarover de k-documenthou ders momenteel beschikken, is vol gens landsadvocaat Keus wel dege lijk afkomstig uit de extra EG-toe- wijzing van ruim 4800 ton. "Op het moment dat in mei een vangstver bod werd ingesteld, was het oor spronkelijke quotum van de docu menthouders namelijk door de an dere schepen opgevist. Voor een nieuwe toewijzing moest wel wor den geput uit de extra vangsthoe veelheid die door de EG beschik baar is gesteld", aldus Keus. Behalve de ruim 900 ton voor de documenthouders, moest van dit EG-quotum de hoeveelheid kabel jauw worden afgetrokken die in middels illegaal was opgevist en werd ook een nationale reserve van 700 ton ingesteld om toekomstige overschrijdingen te voorkomen. Er bleef vervolgens nog 500 ton over, een hoeveelheid die samen met de 2000 ton die beschikbaar kwam na de ruil met Duitsland, werd toege wezen aan de groep 'overige rond visvissers'. Deze groep bestaat uit ongeveer honderd schepen die niet beschikken over een k-document maar wel in grote mate afhankelijk zijn van de vangst van kabeljauw. De groep boomkorvissers, onge veer 500 schepen die zich vooral richten op de vangst van tong en schol, werden helemaal uitgeslo ten van de vangst van kabeljauw. Tot dan toe mochten ze deze rond vissoort als bijvangst aanvoeren. Landadvocaat Keus hield de boomkorvissers gisteren verant woordelijk voor de veel te grote aanvoer van kabeljauw in de eerste helft van dit jaar. "Daarvan werden de specifieke kabeljauwvissers de dupe", aldus Keus. "Met de toewij zing van 900 ton aan de document houders en 2500 ton aan de overige rondvisvissers, werd deze situatie rechtgetrokken". De verdere behan deling van het kort geding werd geschorst tot morgen middag 12,30 uur. De twintig k-documenthouders werden gisteren verdedigd door advocaat J. van der Plas (links). Rechts op de voorgrond rechtbankpresident Wijnholt en daarachter landsadvocaat L.A. Keus. (foto anp> Lokale Omroep Alphen overweegt proces tegen de gemeente ALPHEN AAN DEN RIJN - Als de gemeente de eis van de Lokale Omroep Alphen (LOA) niet inwil-'' ligt om het maandelijks abonne mentsgeld voor de kabel met tien cent te verhogen, dan spant het be stuur van de LOA een proefproces aan bij de Raad van State. Dat geld moet ten goede komen aan de LOA. Dit heeft de voorzitter van het bestuur, C. Engelen, gisteren laten weten. Hij is zo verbolgen omdat de Bumarechten van de overige kabelprogramma's wel op het abonnementsgeld in meerde ring worden gebracht. De commissie financiën zal de gemeenteraad waarschijnlijk advi seren wel 3,25 gulden te verreke nen met het abonnementsgeld voor de kabel voor de Bumarech ten. Dit is de vergoeding die moet worden betaald voor de gedraaide muziek. De LOA moet deze rech ten echter zelf bekostigen. "En dat terwijl het wettelijk wel is toegestaan deze kosten van de lo kale omroep ook bij het abonne mentsgeld op te tellen. Dat gaat in tegen mijn gevoel voor rechtvaar digheid", aldus Engelen. "Het zijn juist de Bumarechten die ons de das om dreigen te doen. Bovendien heeft het college van burgemeester en wethouders in 1982 al laten we ten het niet juist te vinden de luis teraars de programmakosten te la ten betalen. Bumarechten zijn ook programmakosten, dus zijn ze hier in niet eerlijk", aldus Engelen die terloops laat weten 'natuurlijk blij' te zijn met de subsidie van tiendui zend gulden gedurende twee jaar, die de gemeente de LOA in het vooruitzicht heeft gesteld. Met het dubbeltje abonnements geld extra dat de bijna 20.000 ka belabonnees maandelijks zouden moeten betalen, zou de LOA een inkomstenbron hebben van 24.000 gulden per jaar. "Sponsoring mag tegenwoordig ook", merkt Enge len ietwat cynisch op. "De sponsor mag echter maar twee keer in het programma worden genoemd. Bo vendien mag hij alleen bijdragen in natura en dan ook nog de produk- ten die de firma zelf verkoopt". Burgemeester M. Paats bevestigt de lezing van Engelen. "We vinden Crisiscentrum in Alphens politiebureau ALPHEN AAN DEN RIJN - De politie van Alphen ver wacht nogal wat reacties op hel AVRO-programma Opsporing Verzocht dat maandagavond om kwart over negen op Neder land 2 wordt uitgezonden. Daarin wordt onder meer aan dacht besteed aan de aanslag van RARA (Revolutionaire An ti Racisme Actie) op 26 juni op het Alphense bedrijf Boot Olie en Van Staveren Marion Gas. Om alle telefoontjes van tip gevers te kunnen beantwoor den is besloten vanaf maandag een crisiscentrum in te richten. Tijdelijk wordt door de Al phense politie extra personeel aangetrokken en wordt een speciaal nummer met vijf lij nen geopend. Dat nummer wordt in de uitzending bekend gemaakt. Als gevolg van de aanslag brandden twee garages volle dig uit. De schade werd aan vankelijk geraamd op een half a een miljoen gulden. Dat be drag is inmiddels wat concre ter: ongeveer 580.000 gulden. De aanslag werd in brieven aan de VPRO en NRC/Handelsblad opgeëist door RARA. Daarin werd gesteld dat Boot produk- ten van Shell verkoopt en daar door mede verantwoordelijk is voor het instandhouden van het apartheidsregime in Zuid- Afrika. Het olièconcern Shell heeft vestigingen in dat land. De opnamen voor het pro gramma werden gistermiddag gemaakt op het terrein van Boot aan de Energieweg. Op sporing Verzocht is een co-pro- duktie van de AVRO en politie/ justitie. Opnamen in Alphens bedrijf Boot voor programma Opsporing Verzocht ALPHEN AAN DEN RIJN - Directeur H. Boot wil wel als gids fungeren voor het team van Opsporing Verzocht, maar weigert pertinent in beeld te komen. "Ik vind dat niet verantwoord. Ook mijn personeel is in dit program ma niet te zien. Toen de poli tie me vroeg of ik voor de ca mera wilde, heb ik ook met een nee gezegd. De mensen die deze aanslag hebben ge pleegd hoeven niet te weten wie hier werken. Dat kan al leen maar problemen opleve ren", aldus Boot, die volstaat met het aanwijzen van de plekken waar de brand op 26 juni heeft gewoed. Nog onder de indruk van de door RARA gepleegde aanslag op zijn door Jan Preenen bedrijf stelt Boot vast dat hij niet verlegen zit om publiciteit. Nu het onderzoek door de recherche dat nu eenmaal vereist, be schouwt hij het als overmacht: "Ik kan het niet tegenhouden. Het is in ieder geval niet mijn idee geweest om deze zaak in de uitzending te brengen". Dat initiatief is genomen door de Alphense politie na overleg met andere korpsen. J. Wagema- ker, coördinator van de Alphen se recherche: "Het is de eerste maal dat wij dit middel gebrui ken. We hopen dat dit program ma de nodige tips en aankno pingspunten oplevert. Of we op dit moment vastzitten met ons onderzoek? Daar kan ik niets - De Alphense rechercheur A. opnamen voor Opsporing Verzocht op het terrein van Boot in Alphen over zeggen. Niemand hoeft wij- Den Haag. Op dit moment zer te worden dan hq is werken twee Alphense recher- j cheurs aan het onderzoek. Wage- l maker: "Afhankelijk eindredacteur/samensteller Will Simon tijdens de (foto Nanno Bloupot) op we kunnen worden gebeld. Dat geven we nu nog niet. Dat komt omdat we nu te weinig mensen hebben. Een paar zijn er Aanvankelijk waren vier re- aantal en de inhoud van de tips op vakantie. Als we het nummer chercheurs uit Alphen met de die we maandag krijgen, zal spra- nu geven, dan zijn we verplicht zaak belast. Tot drie weken na de ke zijn van extra mankracht. In Qm iedere tipgever te woord te aanslag kregen zij assistentie van de uitzending wordt een speciaal staan en die tijd hebben we nu het recherchebijstandsteam uit nummer bekendgemaakt waar- niet". Assistentie Om in de uitzending zoveel mogelijk de 'sfeer' weer te geven, zoals die na de brand was, heeft Boot enkele dagen langer ge wacht met het slopen van de twee garages. Het lag in de be doeling om direct na de bouw vakvakantie de daken omlaag te halen, maar in het belang van Opsporing Verzocht is daar twee dagen mee gewacht. Boot: "De grootste troep hebben we eind juni al opgeruimd. Er bestond gevaar voor instorten, dus we konden niet te lang wachten. Woensdag worden de restanten weggewerkt en wordt hopelijk zo snel mogelijk begonnen met het herstel. Over drie maanden hoop ik alles achter de rug te hebben. Dan moet de bouw klaar zijn. Het hangt vooral af van de levertijd van de balken". Indicatie De aanslag op het bedrijf aan de Alphense Energieweg doet enigszins denken aan de brand stichting op een scheepswerf in Medenblik in 1985. De uitzen ding van Opsporing Verzocht, die daaraan werd gewijd, leverde 51 tips op. Volgens producer J. de Waard is het echter niet meer dan een indicatie. "Veel waarde moet er niet aan worden gehecht. De reacties lopen ontzettend uit een. Het meest extreme was een verkrachting van een achtjarig meisje. Meer dan zeshonderd mensen wisten daar toen iets over te vertellen. Aan de andere kant hebben we ook zaken gehad waarop niet meer dan zes of ze ven mensen reageerden. Onze er varing is wel dat misdrijven waarbij men emotioneel meer betrokken is meer reacties ople veren. Bij een overval blijft het aantal meestal beperkt". het echter nog steeds onjuist de abonnee te laten bijdragen in' de programmakosten van de lokale omroep. Die Bumarechten moeten landelijk worden doorberekend. Dat is geen beslissing van de ge meente Alphen. Overigens is het ook niet zo dat dit al onomstotelijk vaststaat: zowel de PvdA- als de VVD-fractie wil zich nog beraden over de mogelijkheden". De jaar lijkse subsidie van tienduizend gulden is afkomstig van de inkom sten die de gemeente krijgt van In- fokab. Engelen zegt niet te weten wat er na die twee jaar met de LOA ge- beurt."Er wordt nu geroepen dat weinig interesse blijkt voor de uit zendingen van de LOA. Wij hebben echter geen geld om bij voorbeeld televisie-uitzendingen te verzor gen waardoor er meer mensen met de LOA in aanraking komen". "Daarbij zien ze kennelijk niet dat een lokale omroep juist het middel is om de gemengde Al phense bevolking tot een eenheid te maken. Het deel autochtone Al- phenaren wordt steeds kleiner, de hoeveelheid import neemt toe. Dus wat dat betreft zijn er mogelijkhe den genoeg". ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie waarschuwt ie dereen voor scharenslijpers die langs de deuren komen om daar hun diensten aan te bieden. Zij raadt aan hier niet op in te gaan. Zo liet een vrouw uit de Alphen se Sterrenlaan zes messen en een schaar slijpen. Zij kreeg hiervoor een rekening van 175 gulden. Toen de vrouw hierop liet weten niet zo veel geld in huis te hebben, werd dit bedrag verlaagd tot 25 gulden. Jongen gewond BOSKOOP - Een 11-jarige jongen is gistermiddag gewond geraakt toen hij werd aangereden door een bromfietser in de Boskoopse Rid- derbuurt. De jongen was folders aan het bezorgen toen hij het fiets pad opsprong. Een 16-jarige brom fietser kon de jongen niet meer ontwijken. Beiden zijn overge bracht naar het Bleulandzieken- huis in Gouda. De bromfietser met een gebroken vinger, het jongetje met een hersenschudding. Snelheidscontrole VALKENBURG/RIJNSBURG - De rijkspolitie in Valkenburg heeft gisteren 62 processen-verbaal ge geven aan weggebruikers die te hard over de Katwijkerweg reden. Op de Katwijkerweg mag maar 50 kilometer per uur worden gere den. De controle werd uitgevoerd tussen 10.00 en 14.00 uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 kilometer. Er werden ongeveer 1000 voertuigen gecontroleerd. INVULLEN IN BLOKLETTERS (PER KOMMA). TUSSEN DE WOORDEN Sleuteltjes voorde rubrieken: Woonruimte gevraagd. Wonmgruil. Kennismaking en Diverse Clubs dienen kontant betaald te worden BETALINGSWIJZE: vak|es naar keuze aankruisen Ik betaal kontant Ik stuur u een giro-, bank- of Eurocheque, samen met de tekst voor mi|n adverlentif .O U stuurt mij per accept-girokaart een rekening O Ik wil deze advertentie onder nummer plaatsen Om dit door u aan te laten geven in de tekst en voor het opsturen van de reacties betaal ik 6,40 extra per plaatsing NAAM: ADRES WNPl P0STC HANDTEKENING Per post? Dan deze b zónder postzegel opsturen naar: Leldsch/Alphens Dagblad - afdeling Sleuteltji 10050 2300 VB Leiden PLAATSINGSDATUM. breedte Q 1 kolom 4cm) [J 2 kolom 8cm) 5 I f sf 1|

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10