Voor de broodnodige variatie. Rosola snelste sprinter Uitgewezen diplomaten van Iran naar Hamburg Reinaldo vindt bij Telstar onderdak Hema koffie, meer smaak voor je geld. Islamitische Jihad eist aanslagen op PAGINA 16 SPORT DINSDAG 11 AUGUSTUS 1987 VELSEN (GPD) - De 58-voudige Braziliaanse international José Reinaldo speelt met ingang van het nieuwe seizoen voor Telstar. De 30- jarige spitsspeler en voormalig top scorer van Brazilië tekende gister avond een een-jarig contract bij de Velsense eerste-divisieclub. Voor dat de transfervrije Reinaldo voor Telstar kan uitkomen, is alleen nog de toestemming nodig van de Stichting Arbeidszaken. „Maar we hebben er alle vertrouwen in dat dat lukt", aldus vice-voorzitter Chris van der Zwan. De Braziliaan kwam in contact met Telstar via Ajax, dat een sa menwerkingsverband onderhoudt met de Velsense Stichting. De veelvoudig international, die op het WK in '78 deel uitmaakte van de Braziliaanse ploeg en het groot ste deel van zijn voetballeven sleet bij Atletico Mineiro, meldde zich half mei uit eigen beweging bij Ajax. Bij deze club trainde Reinal do drie weken mee. Voor een con tract kwam hij evenwel niet in aan merking, omdat Ajax met Petri Tiainen en Alastair Dick al over twee buitenlanders beschikte. Na zijn verblijf in Amsterdam vertrok Reinaldo op vakantie. Via een tus senpersoon werd de speler vorige week in contact gebracht met Tel star-trainer Cor van der Hart, die vorig seizoen nog in dienst was bij de Europese bekerwinnaar. Een serie gesprekken, proeftrainingen en een oefenwedstrijd afgelopen zaterdag tegen een amateurclub, waarin hij twee goals maakte, wa ren voldoende om de leiding van Telstar over de streep te trekken en de Braziliaanse spits een contract aan te bieden. Omdat Reinaldo sinds januari van dit jaar niet meer heeft ge speeld en een forse conditieachter stand heeft, ligt het niet in de lijn der verwachting, dat hij dit week einde al zijn competitiedebuut voor Telstar (uit tegen Cambuur) zal maken. Bovendien moet de Stichting Arbeidszaken nog haar goedkeuring hechten aan de trans fer. Eerstedivisionist Heerenveen won gisteren met 5-0 van twee deklasser Lemmer. De Jonge (2), Schulting, Groen en Maarten de .Tnr»<* scoorden voor Heerenveen. MW heeft maandag de 22-jari- ge aanvaller Frank Verbeek voor een seizoen gehuurd van VW. De Maastrichtste vereniging heeft te vens een optie tot koop. Kenia en Afrikaans kampioen Egypte zullen elkaar ontmoeten in de eindstrijd van het voetbaltoernooi bij de Afri kaanse Spelen in Nairobi. Kenia en Egypte speelden in de halve finales 1-1 en wonnen na strafschoppen van respectievelijk Malawi en Ka- Het Westduitse Olympische elftal heeft gisteren, voor 4000 toe schouwers een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Tsjechoslo- waakse Olympische ploeg met 0-1 verloren. Ekhard scoorde twintig minuten na rust. Oefenprogramma LEIDEN - Zaterdageersteklas ser Quick Boys ontvangt op sportpark Nieuw Zuid van avond de eredivisieploeg PEC Zwolle. Op de Duinwetering in Noordwijk fungeren de prof voetballers van Haarlem als te genstander van de plaatselijke eersteklasser. In Alphen aan den Rijn komt de selectie van PAOK Saloniki op bezoek. De ploeg van toekomstig bonds coach Thijs Libregts wordt ver wacht op het veld van zondagt weedeklasser Alphense Boys. Overige oefenduels: VVSB - Roodenburg, SJZ (zo) - Leiden, ZLC (za) - MVKV, Lisse (za) - Amstelveen. SIZO - Concordia Hillegom. SVLV - BEC. In vijfde etappe van Coors classic SAN FRANCISCO - (AFP) Paolo Rosola heeft gisteren de vijfde etappe van de Coors Classic, een criterium over 66,4 km rond Fisherman's Warf in San Francis co, gewonnen. De Italiaan versloeg in de sprint de Westduitser Andre as Kappes en de Amerikaan Davis Phinney. Jeff Pierce blijft leider in het al gemeen klassement. Tour de France-winnaar Step hen Roche heeft gisteren afgezegd voor de Ronde van Groot-Brittan- nië, die morgen begint. De Ier heeft nog steeds last van een dijbeen blessure. Deze noopte hem ook en kele criteriums in Nederland.te la ten schieten. „Ik heb de onwillige spier intensief met laserstralen la ten behandelen", vertelde Roche de teleurgestelde organisatoren, „de genezing verliep niet zo snel als ik had gehoopt." Wielrenner Martin Schalkers zag zijn tot nog toe redelijk succes vol verlopende debuut bij de pro fessionals wreed verstoord tijdens de Spaanse ronde van Burgos. In de finale van de slotrit, waarin Schalkers achter eindwinnaar Ma rino Lejaretta een 23e plaats in het algemeen klassement te verdedi gen had, kwam de op volle snel heid liggende Katwijker abrupt ten val. Schalkers maakte namelijk een ongewild contact met de ar men van een te enthousiaste toe schouwer en kon het evenwicht vervolgens niet meer bewaren. De daaropvolgende fikse tuimeling betekende een onverwachte tegen valler voor de Transvemij-coureur, die met ondermeer een 11de en een 17de plaats bij de dagprijzen geen slechte indruk had achtergelaten. De schaafwonden van Schalkers zijn van dien aard dat het de vraag is of hij volgende week nog aan de start kan verschijnen "van de ronde van Nederland. Amateurrenner Frank van Veen- endaal liet in internationaal op zicht, na eerder al sterk te hebben geacteerd tijdens Belgische etap pekoersen, opnieuw een goede in druk achter. De 20-jarige Sassen- heimer gaf ditmaal tijdens een koers in het Zuid-Oostenrijkse Spittal zijn visitekaartje af tijdens een beslissende vlucht van vier renners. Uiteindelijk diende hij echter te zwichten voor de Italiaan se overmacht in het groepje, maar de Moone-glas coureur wist nog wel verdienstelijk als derde te fi nishen. Bert Oosterbosch, wereldkam pioen bij de achtervolgers in 1979, zal vanavond op de Alkmaarse wie lerbaan een kwalificatiewedstrijd rijden tegen Peter Pieters. Oosterbosch is door de KNWU ingeschreven voor de strijd om de wereldtitel op dit nummer, maar heeft nog niet voldaan aan de kwalificatie-eis van 6 minuten en 10 seconden. Peter Pieters staat als reserve op de lijst voor de achter volging. Jelle Nijdam voldeed vrijdag avond ruim aan de eis voor afvaar diging door in Alkmaar een tijd te maken van 6.01,84. De voorziene wedstrijd tussen hem en Ooster bosch kon toen niet doorgaan om dat de rijder van Post met zijn ploeg actief was in de Ronde van Denemarken, waar hij als tiende in het klassement eindigde. Willem-Jan van Loenhout uit Nieuw-Vossemeer won in Perg- Windhaag (Oostenrijk) een weg wedstrijd over 160'kilometer. In de slotfase ontsnapte de Brabander met drie Oostenrijkers, voor wie deze koers over sterk geacciden teerd terrein deel uitmaakte van de trainingscampagne voor de we reldkampioenschappen. In de sprint was Van Loenhout sneller dan Hans Lienhart, Bernhard Ras- singer en Norbert Kostel. Helmuth Wechselberger (Oos), eindigde als zesde op 39 seconden, Louis de Ko ning (Heenvliet) werd negende op 1.24 en Tini Borgers (Eindhoven) veertiende op 8.11. Jelle Nijdam zegevierde giste ren in Oostvoorne in een derny- koers over 1 uur en 5 ronden. De renner uit Zundert bleef Gerrie Knetemann en John Talen in de Indianapolis (Rtr/AFP) - De leiding van de Cubaanse ploeg, die deel neemt aan de Panamarikaanse Spelen in Indianapolis, heeft offi cieel geprotesteerd tegen het op treden van in de Verenigde Staten wonende Cubanen tijdens de ope ningsceremonie van de Spelen. Tij dens de plechtigheid liet de organi satie van in de Verenigde Staten wonende Cubaanse vluchtelingen drie vliegtuigen boven de beroem de racebaan van de stad in de Mid- West vliegen met spandoeken. Op een daarvan werden de Cubanen welkom geheten in een „vrij land" en ander doek vermeldde het tele foonnummer van de „Cuban Ame rican Foundation". Het Amerikaanse blad Soldier of Fortune" dat regelmatig adver teert met banen voor huurlingen, biedt de eerste veiligheidsagent in de begeleiding van de teams van Cuba en Nicaragua die zich meldt, een hoeveelheid goud ter waarde van 25.000 dollar (ruim 50.000 gul den) aan. Zondagmiddag moest de politie van Indianapolis tijdens de honk balwedstrijd Cuba - Nederlandse Antillen, die met 12-1 door de Cu banen werd gewonnen, optreden Panamerikaanse Spelen starten met politieke rel toen een groep Cubaanse vluchte lingen demonstreerde. Anthony Nesty uit Suriname no teerde gisteren bij de Panameri kaanse Spelen in Indianapolis de snelste tijd in de series op de 100 meter vlinderslag. De 54,06 secon den van de in de Verenigde Staten studerende Nesty betekent een nieuw record voor de Amerikaanse Spelen, de toptijd stond sinds 1983 (Caracas) op naam van de Ameri kaan Matt Gribble met 54.25. Carlos Mercenario won de 20 ki lometer snelwandelen in 1 uur 24 minuten en 50 seconden. De Mexi caan, die het record van de Ameri kaanse spelen brak, had ruim een minuut voorsprong op de Ameri kaan Tim Lewis. De uitslag is: 20 km snelwande len: 1. Carlos Mercenario (Mex) 1 uur 24 minuten en 50 seconden, 2. Tim Lewis (VSt) 1.25.50, 3. Queru- bin Moreno (Col) 1.27.08. Ie prijs: geen winnaar, 2e prijs: 4 win naars, die bruto f75.000,- ontvangen. 3e prijs: 67 winnaars, die bruto f2.604,20 ontvangen. 4e prijs: 4.834 winnaars, die f36,- ontvangen. 5e prijs: 71.450 win naars, die f5,- ontvangen. De jackpot voor lotto nr. 33 is: f55.440,87. 6 cijfers goed: 2 winnaars, die bruto f 100.000,- ontyangen, 5 cijfers goed: 4 winnaars, die bruto f 10.000,- ontvangen, 4 cijfers goed: 32 winnaars, die f 1.000,- ontvangen, 3 cijfers goed: 214 winnaars, die f 100,- ontvangen, 2 cijfers goed: 2.209 winnaars, die f 10,- ontvangen. TOERNOOI AMSTERDAM Kroongroep, achtste ronde: Timman (Ned) - Chandler (GBr) '/s-'/a, Goelko (VSt) - Van der Wiel (Ned) '&-7=, Tsjernin (Sov) - Zapata (Col) 1-0. Stand: 1. Chandler 57=, 2. Van der Wiel en Timman 47= 1 afg., 4. Goelko, Tsjernin 4, 6. Zapata Va. eindsprint net voor. De 15.000 toe- ners te zien. De Belg Eddy Planc- schouwers kregen maar negen ren- kaert liet verstek gaan. Grootmeestergroep, fuentes (Chi) - Hort (WD1) 0-1, Gavrikov (Sov) - Campora (Arg) 0-1, Riemersma (Ned) - Dlugy (VSt) 0-1, Lobron (WD1) - Murey (Isr) 0-1, Rodriguez (Cub) - Van der Sterren (Ned) 1-0, Farago (Hon) - Geiler (Sov) 7=-7=, Belkhodja (Fra) - Lig- terink (Ned) V=-7=, Winants (Bel) - Ma- rinkovic (Joe) 1-0, Mednis (VSt) - Peelen (Ned) 1-0, Kuijf (Ned) - Douven (Ned) 0- 1, Carlier (Ned) - De Boer (Ned) 1-0, Gut man (Isr) - Romero (Spa) 1-0, Heinbuch (WD1) - Boersma (Ned) 0-1, Beulén (Ned) - Dam (Ned) 0-1. Afgebroken partij vijfde ronde: Gutman ,-Dalh 72-7=. Stand: 1. Hort 57=, 2. Dlugy, Murey en Campora 5, 5. Gavrikov, Cifuentes en Rodriguez 47=, 8. Riemersma, Farago, Geiler en Winants 4, 12. Ligterink, Van der Sterren, Lobron, Belkhodja, Carlier, Mednis en Douven 37:, 19. Marinkovic en Gutman 3, 21. Peelen, Kuijf, De Boer en Dam 27=, 25. Beulen, Heinbuch en Ro mero 2, 28. Boersma 1V=. TOERNOOI SZIRAK Laatste ronde: Slim Bouaziz (Tun) T Va- leri Salov (Sov) 0-1, Dragoljub Velimiro- vie (JS1) - Lajos Portisch (Hon) 0-1, John Nunn (GBr) - Larry Christiansen (VSt) 72-7=, Andras Adoijan (Hon) - Gilberto Milos (Bra) 0-1, Johann Hjartarsson (IJsl) - Aleksandr Beljavski (Sov) Va-V:, Jesus de la Villa (Spa) - Denis Alan (Can) 1-0, Ulf Andersson (Zwe) - Joel Benja min (VSt) 7=-7=, Mihail Marin (Roe) - Lju- bomir Ljubojevic (JS1) 0-1, Glen Flear (GBr) - Miodrag Todorcevic (Mco) 0-1. Eindstand: 1. Hjartarsson en Salov 127= punt, 3. Portisch en Nunn 12, 5. Beljavs ki 11,6. Andersson 107:, 7. Ljubojevic 10, 8. Christiansen 9,9. Benjamin en Todor cevic 87=, 11. Marin en Velimirovic 77=, 13. Adoijan en Milos 7,15. Flear 6,16. De la Villa 57=, 17. Bouaziz 47:, 18. Allan (Can). 10 Zachte puntjes of bolletjes, wit 2.50 2 Kaïserbrótchen. 75 c 49c 2Ï 2 Tl|ger"of maanzaadbolletjes, wit. 95 c NÜ4VOOR lr NÜ2VOOR 85c Nieuw in ons assortiment! Bramen- sinaasappeltaart. Cakegebak, gevuld met banketbakkersroom en confiture. Extra aroma, 250 gram 2.70 Extra aroma, 500 gram 5.20 NÜ 2 PAKKEN 4?5 Nü4?5 Ajnbicdingen geldig t/m 15.OS.S7 BONN (UPI) - De negen functiona rissen van het Iraanse consulaat in West-Berlijn^ die door de geallieer de autoriteiten zijn gelast de stad te verlaten, zullen worden overge plaatst naar het Iraanse consulaat- generaal in Hamburg. Dit heeft de Iraanse ambassadeur in de Bonds republiek, Mohammad Djavad Sa- lari, gisteren gezegd. Salari zei dat Iran geen vergeldingsmaatregelen zal nemen voor de uitwijzing. De uitwijzing geschiedde uit vrees voor aanslagen, Het Iraanse consulaat in West- Berlijn is nu vrijw;el onbemand maar zal desondanks niet worden gesloten, aldus Salari. Een andere maatregel van de geallieerden was dat een aantal functionarissen van de Iraanse ambassade in Oost-Ber- lijn niet meer het westelijke stads deel in mag. De ambassadeur wilde niet zeggen om hoeveel Iraniërs het hierbij gaat. Volgens westerse diplomaten vrezen de VS dat Iran terreuraan slagen op Amerikaanse doelen in West-Berlijn voorbereidt in ver band met de spanningen in de Per zische Golf, waar Amerikaanse ma rineschepen onder Amerikaanse vlag varende Koeweitse tankers es corteren. Volgens Salari zaten de VS verder achter het „bloedbad" in Mekka van 31 juli en verplaatst Washington nu zijn conflict met Iran naar Westduitse bodem omdat Verder meent hij dat het besluit van de geallieerden haaks staat op de belangen van de Bondsrepu- bliek, die wil dat andere landen consulaten in West-Berlijn aanhou den. „Zij willen de Bondsrepubliek in verlegenheid brengen en de Westduits-Iraanse banden sabote ren". Salari zéi dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Genscher, hem zondag in een tele foongesprek de verzekering heeft gegeven dat de betrokken Iraanse diplomaten zonder problemen naar Hamburg kunnen worden overgeplaatst. WASHINGTON (AP) - Een agent van de Cubaanse inlich tingendienst die onlangs is overgelopen naar de Verenigde Staten zal waarschijnlijk de na men vrijgeven van andere Cu baanse agenten die verspreid over de wereld actief zijn. Dat hebben medewerkers van' Ra dio Marti, het radiostation van de Amerikaanse regering dat programma's uitzendt in Cuba,, gisteren verklaard. Florentino Azpillaga was de tweede hoge Cubaanse functio naris in twee maanden die over liep naar de VS. Azpillaga stak in juni vanuit Tsjechoslowakije de Oosten rijkse grens over. Zijn desertie werd pas afgelopen vrijdag be kend, toen Radio Marti een in terview met hem uitzond. Hij zei zijn vlucht drie jaar te heb ben voorbereid. Azpillaga was Weer hoge agent Cuba overgelopen als medewerker van de Cuba anse inlichtingendienst belast met het decoderen van bood schappen van vijandelijke sta ten en het opsporen van clande stiene radiostations in het bui tenland die anti-communisti sche propaganda uitzenden. Volgens Radio Marti zou Azpillaga bereid zijn de Ameri kaanse autoriteiten de namen te verschaffen van zo'n 350 Cu baanse agenten die in een aan tal landen opereren. Kort voor Azpillaga deser teerde, was de Cubaanse briga de-generaal Rafael del Pino Diaz, een hoge functionaris van het ministerie van defensie, in een Cessna 402 naar de VS uit geweken, samen met zijn vrouw en kinderen. Hij heeft de Amerikaanse autoriteiten in lichtingen verstrekt over Cu ba's militaire activiteiten, met name in Angola. Azpillaga's desertie zou de Cubaanse regering ertoe ge bracht hebben vorige maand tien agenten te ontmaskeren die zeiden dat zij jarenlang voor de Amerikaanse inlichtingen dienst hadden gewerkt. Op een persconferentie op 24 juli ver klaarde een aantal van hen dat de CIA hen meerdere malen om inlichtingen over Castro's reis plannen had verzocht om een moordaanslag op hem te bera- -Echt Waar VoorJeGelcH PARIJS (AP) - In een verklaring in naam van de terroristische organi satie Islamitische Jihad is gisteren de verantwoordelijkheid opgeeist voor bomaanslagen van verleden week. waarbij in Tunesische toeris tenhotels 13 personen gewond zijn geraakt, onder wie 12 buitenlan ders. In een in het Frans gestelde ver klaring die werd afgeleverd bij een persbureau in Parijs, werden de aanslagen op de vier hotels „een eerste waarschuwing aan de cor rupte macht" genoemd en een ver gelding voor de executie door het „satanische regime" van president Habib Bourguiba van een lid van de Islamitische Jihad. Eveneens gisteren maakte de Tu nesische minister van binnenland se zaken Zine eï-Abidinë Ben Ali bekend dat naar aanleiding van de aanslagen verscheidene verdach ten waren aangehouden. Hij noem de geen aantal en evenmin namen. De Tunesische regering meldde twee maal eerder arrestaties in ver band met de bomaanslagen van 2 augustus waarbij vijf Britse toeris ten, zeven Italianen en een Tunesi sche employé gewond raakten. De aanslagen werden in de ver klaring in Parijs „een symbolisch gebaar" van vergelding genoemd wegens de dood van „onze marte laar Habib Dhaoui". De 31-jarige Dhaoui werd in juli 1986 geëxecu teerd wegens het plegen van roof overvallen. Tijdens zijn proces voerde hij aan lid te zijn van de Isla mitische Jihad en de overvallen te hebben uitgevoerd om aan geld voor deze organisatie te komen. Bourguiba's pro-Westerse regi me verbrak afgelopen maart de di plomatieke betrekkingen met Iran. Volgens de Tunesische regering zijn de aanslagen het werk van de oppositie voerende Islamitische Beweging. Alle Tunesische bladen publiceerden zondag foto's van twee leiders van deze beweging die in verband met de aanslagen wor den gezocht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16