Buitenlander in de wao slechter af Hortend en stotend naar nieuwe toppen Strijd om Kluwer geluwd Steeds meer knappe koppen en kapitaal ontvluchten Hongkong Autoverzekering verder beperkt Groei Britse economie zaterdag 8 augustus 1987 MFCT PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - Turken en Marokkanen staan zwak ker dan Nederlanders bij de toepassing van de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering (wao). De gemiddelde duur van hun uitkering is korter, zij krijgen minder bege leiding en bij vestiging in het buitenland zijn de wao-regels ongunstig voor hen. Bovendien discrimineren sommige verzekeringsartsen of arbeidsdeskundigen Turken en Ma rokkanen. Dit zijn enkele conclusies uit on derzoek dat het ministerie van jus titie heeft gedaan op basis van 181 dossiers van beroepszaken bij vier verschillende Raden van Beroep. Het ministerie vindt dat uitvoe ringsinstanties en beoordelaars meer rekening moeten houden met migranten. Ook doet het ministerie aanbevelingen om de ongelijkheid tussen Turken en Marokkanen aan de ene kant en Nederlanders aan de andere op te heffen. De wao zelf, de toepassing in de praktijk en de positie van de verze kerden doen de verschillen ont staan. In de wet wordt geen onder scheid gemaakt tussen de ene of andere groep. Toch ontvangen mensen met een hoger salaris vaak een hoger percentage wanneer ze arbeidsongeschikt raken dan men sen met een lager loon of een lagere functie. Migranten zijn meestal te vinden in de lagere loongroepen. Specialisten die wat meer begrij pen van hun positie worden niet in geschakeld en de migrant moet het in de meeste gevallen zonder tolk doen. De arbeidsdeskundige doet vooral zijn best om Nederlanders weer aan het werk te helpen en on dersteunt migranten nauwelijks bij sollicitaties. De indruk bestaat bij de onderzoekers dat sommige beoordelaars een dergelijk beeld hebben van Turken en Marokka nen dat men zich kan afvragen of zij ooit gelijkwaardig kunnen wor den behandeld. Marokkanen en Turken hebben weinig kans op een baan. Dat heeft tot gevolg dat de verrekening in de uitkering van de kleinere kans op werk als gevolg van de handicap bij hen niet (lang) wordt toegepast. Ook is de slechte arbeidsmarktpo sitie reden hun weinig begeleiding naar een baan te geven. Verder speelt de taalbarrière een rol. Onvolledig medisch onderzoek is daarvan het gevolg. Buitenlan ders worden vaak louter op licha melijke klachten beoordeeld. Geestelijke of lichamelijke klach ten uit geestesgesteldheid spelen in de beoordeling veel minder een rol, want die zijn moeilijker onder woorden te brengen. Gevolg daar van is dat afkeuring uitblijft. Lange vakanties naar het thuis land zijn vaak reden de uitkering te verlagen of geheel stop te zetten. Zuid-Afrika De Britse bank Standard Charte red, de laatste buitenlandse bank met een aanzienlijk belang in Zuid- Afrika, gaat zijn bezittingen in dit land verkopen. Het gaat om de ver koop van een belang van 39 pro cent in Standard Bank Investment Corporation, waarmee een bedrag is gemoeid van 500 miljoen rand (420 miljoen gulden). De aandelen worden verkocht aan- een aantal Zuidafrikaanse ondernemingen, het publiek en de directie van de bank. Diepzee In de commissie van de Verenig de Naties die een overeenkomst moet voorbereiden over de win ning van delfstoffen in internatio nale wateren (vooral 'mangaan- knollen'), is men het eens gewor den over de afbakening van de claims van verscheidene landen en consortia. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken heeft Ne derland als land geen claims inge diend, maar hebben Nederlandse belanghebbenden zich aangeslo ten bij één van de vier consortia die in de commissie zijn vertegen woordigd. Onrust De Zuidkoreaanse economie heeft momenteel ernstig te lijden van de arbeidsonrust, die is on- staan nadat de regering toegaf aan de eisen van de oppositie tot grote re democratisering. Volgens rege ringsfunctionarissen hebben rond 25.000 arbeiders in 48 bedrijven gis ternacht hun bedrijf bezet gehou den. Staking De douanebeambten op de Itali aanse vliegvelden hebben gisteren een zes dagen durende stiptheids- aktie beëindigd. Dat is door de vak bonden bekend gemaakt. De akties veroorzaakten lange rijen en ver tragingen in Rome, Milaan, Turijn en Napels. Gisteravond zou alles weer normaal zijn verlopen. Varkenspest De Belgische staatssecretaris De Keersmaeker van landbouw heeft gisteren maatregelen afgekondigd die een verdere verspreiding van varkenspest in België moeten ver hinderen. Jaarmarkten, markten, prijskampen, veilingen en het ver zamelen van varkens zijn verboden in de provincies Luik en Limburg en in het arrondissement Leuven. Ook de rechtspositie van Marokka nen en Turken is zwakker. In de richtlijnen van het ministerie wordt bovendien weinig aandacht besteed aan de afwijkende positie van migranten. HONGKONG (UPI) - Uit onzeker heid over de toekomst van Hong kong na 1997, als de Chinese heer schappij over de Britse kroonkolo nie wordt hersteld, hebben tiendui zenden academici en hoogopgelei de technici hun boeltje gepakt om elders een zekerder bestaan te zoe ken. Verwacht wordt dat deze 'bra- indrain', die de economie van Hongkong bedreigt, zal groeien naarmate 1997 dichterbij komt, on danks de toezegging van Peking dat Hongkong na de overdracht een grote mate van zelfbestuur krijgt. De laatste jaren zijn drommen zakenlieden en academici naar de Verenigde Staten, Canada en Au stralië geëmigreerd, die daarmee de moed toonden hun carrière te onderbreken om elders een nieuwe start te maken. De consulaten van de drie landen hebben alleen al vo rig jaar 21.255 visa afgegeven. "Ik ben het ermee eens dat het een grote gok is", zegt Johny Lau, een 25-jarige ingenieur die binnen kort naar Canada vertrekt. Zoals veel jonge verwesterde Hongkong- Chinezen voorziet Lau geen aan passingsproblemen in het land van zijn keuze. De kansen op een baan zijn echter een groot vraagteken. "Het leven in Hongkong is onge twijfeld veel beter. Als '1997' er niet was geweest, zou ik niet naar Cana da gaan". Niettemin staat zijn be sluit vast en bereidt hij zich voor op het ergste. "Als ik niet aan de slag kom als ingenieur, zal ik welk baantje dan ook aanpakken om te voldoen aan de immigratiebepalingen. Als ik eenmaal Canadees ben. ga ik terug naar Hongkong en er als vreemde ling werken". Zulke plannen zijn gemeengoed onder de emigranten, omdat velen geloven dat de ko mendejaren nog veel geld is te ver dienen in Hongkong. Alan Tsjang, een 29-jarige mar keting-manager, heeft een andere manier gevonden om aan een ver blijfsvergunning voor het buiten land te komen. Hij heeft twee jaar geleden vrouw en kind naar de Verenigde Staten gestuurd. "Ik heb een scheiding van mijn gezin moeten aanvaarden om een tweede vaderland te vinden. Ik vind dal het de moeite loont. Zekerheid komt voor mij op de eerste plaats". Zoals de meeste mensen in Hongkong, is Tsjang sceptisch over het belang dat China hecht aan de publieke opinie, gelet op de mislukte pogingen om de bouw van een kerncentrale in Daya Bay, aan de Chinese kant van de grens met Hongkong, tegen te houden. "Ik heb alle vertrouwen in China verloren". De neiging om te emi greren werd versterkt door de anti kapitalistische campagne in de Volksrepubliek van eind 1986, die volgens de bevolking van Hong kong aantoont dat China net als vroeger zal worden ontwricht door een onvoorspelbare machtsstrijd. Recente harde uitspraken van Li Hou, onderdirecteur van het Chi nese bureau voor Hongkong en Macao, over het tempo van de de mocratische hervormingen in Hongkong vergrootten de vrees dat China zich al vóór 1997 zal be moeien met de interne aangelegen heden van de kroonkolonie. In een interview zei Li dat recht streekse verkiezingen voor de Wet gevende Raad. het grondwetge vende orgaan van Hongkong, in strijd zijn met de Brits-Chinese verklaring over Hongkong uit 1984, ook al voorzag die in een gekozen volksvertegenwoordiging. In een artikel in het Chinese tijd schrift Outlook stond dat vorig jaar naar schatting omgerekend 1,8 mil jard dollar door emigranten naar Canada, Australië en de Verenigde Staten is overgemaakt. Deze kapi- taalvlucht en de uittocht van ex perts stelt de Britse kroonkolonie, na New York en Londen het be langrijkste financiële, centrum ter wereld, voor grote problemen. Volgens John Magee, directeur van Boyden Associates Ltd, een 'headhunters'-bedrijf, is de be zorgdheid over het grote aantal emigranten uit de middenklasse groot. "Het zijn de i het minst kunnen r sen die fantasie en creativiteit heb ben, risico's durven nemen en geld hebben om iets op poten te zetten en de academici die hen steunen". De 'braindrain' heeft volgens Ma gee als gevolg dat steeds minder banken, handelsondernemingen en grote bedrijven cursussen voor hun personeel opzetten. "Dat vloeit voort uit de gedachte dat wij ze toch kwijtraken, dus laat ie mand anders dat maar doen". De achterliggende reden voor de problemen is een simpelweg een kwestie van instelling, aldus lid Lee van de Wetgevende Raad. "De inwoners van Hongkong zijn erg praktisch. Zij laten zich alleen overtuigen door concrete actie, niet door mooie beloftes". De enige oplossing in zijn ogen is een verde re democratisering zodat de goed opgeleide middenklasse weer het vertrouwen kriigt om te blijven. "Hongkong geniet nu een grote vrijheid, maar we kennen amper democratie", aldus Lee, "Die vrij heid ontbeert een goede basis en is geen lang leven beschoren". In plaats van de biezen te pakken zou de middenklasse bewust moeten zijn van haar verantwoordelijkheid om te vechten voor een democra tisch bestel zodat de welvaart van vandaag kan worden behouden". FORT MEADE - Ter gelegenheid van een motorrace bij Sturgis (Zuid-Dakota) maakte multimiljonair, motor enthousiast en ballonvaarder Malcolm Forbes een tochtje in deze heteluchtballon, in de vorm van e Harley Davidson. Het gevaarte is meer dan 56 meter lang en 25 meter hoog. Dekking autoradio's op de tocht AMSTERDAM (ANP) - De uitge- versstrijd om Kluwer is gisteren enigszins getemperd. De koers die donderdag tot de buitensporige hoogte van 3100 gulden was opge lopen, werd gisteren vastgesteld op 1000 gulden. Maar pas volgende week, als de aandelen Kluwer die Wolters Samsom en Elsevier in be zit hebben definitief worden ge teld, kan de balans worden opge maakt. Dit zegt P. Kerdel, directievoor zitter van de effectenbank Kempen WERKLOOS - Eind juni waren er 15,5 miljoen werklozen in de twaalf lidstaten van de EG. Dit zijn 8,5 miljoen mannen en 7 miljoen vrou wen, aldus cijfers die de EG-com- missie gisteren in Brussel heeft verstrekt. In juni is de werkloos heid in de EG met 1,5 procent afge nomen. Er waren op het eind van die maand 237.000 mensen minder werkloos dan eind mei. Die afname van het aantal mensen zonder baan was vooral het gevolg invloeden. en Co, in een reactie op de buiten sporige prijzen die de afgelopen da gen op de beurs voor de aandelen Kluwer zijn betaald. Overigens ligt de prijs van 1000 gulden nog altijd ruim tweemaal boven het bedrag dat Wolters Samsom heeft gebo den. Op de beurs kwam gisteren slechts één koers voor Kluwer tot stand op bevel van de beurs, die bo vendien heeft besloten dat leverin gen vanaf gisteren buiten de effec- tenclearing (het instituut dat de ef fectentransacties administratief af wikkelt) geschieden Deze maatregel is genomen in af wijking van het beursreglement, dat bepaalt dat uit transacties voortvloeiende leveringen binnen tien dagen moeten plaatsvinden. In het geval van Kluwer moet dit bin nen vijf dagen, omdat dan de ter mijnen van levering aan Wolters Samsom en Elsevier aflopen. Overigens blijft de beurs nog steeds in het ongewisse over de juiste telling van het aantal aange melde aandelen Kluwer bij Wolters ARNHEM (GPD) - De explosieve stijging van het aantal diefstallen van auto-radio's-casetterecorders kan voor autoverzekeraars aanlei ding zijn binnen afzienbare tijd du re auto-accessoires, waaronder kostbare geluidsapparatuur, niet meer te verzekeren. Dit voorspelt dr. L.M. van Leeuwen, president van de Raad van Bestuur van de verzekeringsmaatschappij Stad Rotterdam. Zijn collega-verzekeraars zien het echter minder somber. Welis- zijn er vorig jaar in ons land bij autokraken rond 275.000 autora dio's gestolen, maar desondanks wordt de prognose van dr. Van Leeuwen in de verzekeringswereld afgedaan met de kwalificatie 'pa- niekzaaierij'. Woordvoerder Vol- mer van het in Arnhem gevestigde onderlinge verzekeringsbedrijf Autorisico 'Sterpolis' laat desge vraagd weten dat de dekking van gestolen autoradio's bij dit bedrijf onlangs is gebonden aan een maxi mum van duizend gulden. "Wij zijn niet van plan daarin verandering te brengen". Zijn collega's bij Centraal Be heer in Apeldoorn melden, dat daar voor gestolen autoradio-appara- tuur een maximum-dekking geldt van vijfhonderd gulden en dat ook bij dat bedrijf geen plannen be staan om dit soort accessoires uit het verzekeringspakket te schrap pen. "Het rommelt in onze bran che. Of onze plannen zich in de ver re toekomst zullen wijzigen valt niet te voorspellen". Ook bij het Arnhemse verzeke ringsbedrijf Ohra leven geen plan nen de autoradio uit het pakket te schrappen. "Zover als de voorspel ling van Van Leeuwen gaan wij niet. We laten dat voor zijn reke ning. Het is een beetje koffiedik- kijkerij". Wel hanteert ook Ohra in het standaard-pakket een maxi mum-dekking van duizend gulden bij diefstal van een autoradio. Er zijn ook verzekeraars die een maximum-dekking van 1500 gul den hanteren en maatschappijen die in het geheel geen beperkingen kennen. PARIJS (ANP/DPA) - De opgaande lijn in de Britse economie houdt nu al zes jaar aan en de vooruitzichten voor een zevende jaar van expansie zijn goed. Wel zal de economische groei in 1988 verminderen en blijven de werkloosheid en de inflatie in vergelijking met andere landen hoog. Dit zegt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Britse economie. In de tweede helft van 1985 is de economische groei wat verminderd, maar in 1986 volgde herstel, dank zij de daling van de olieprijzen en het koersverlies voor het pond sterling. De OESO verwacht op grond van de ze analyse dat de economische groei geleidelijk zal verminderen van 3,5 procent op jaarbasis in de eerste helft van dit jaar tot 1,75 procent in de tweede helft van 1988. In het afgelopen jaar groeide de Britse economie met 2,7 procent. De twee grootste problemen in de Britse economie zijn volgens de OESO het hoge werkloosheidsniveau en de relatief hoge inflatie. ASTEN-De Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij in Asten leverde gis teren de zwaarste basklok (7500 kilo) en een klokkenstoel met toebehoren (nog eens 50 tonvoor een Westberlijns carillon af. Deze en 67 andere klok ken schenkt Daimler-Benz aan de Duitse stad ter gelegenheid van het 750- jarige bestaan. Het carillon wordt geïnstalleerd in een speciaal daarvoor gebouwde toren in de 'Tiergarten' nabij de Congreshal. (foto anpi AMSTERDAM - Het was ditmaal een week vol onregelmatigheden en sterk wisselende koersen. Ook één met grote tegenstellingen, want de ene effectenbeurs gedroeg zich geheel anders dan de andere. De inzet was overigens overal het zelfde. Spanningen in de Perzische Golf, hogere olieprijzen, toene mende inflatievrees, stijgende dol larkoers en een vlucht in edelmeta len. Maar de beursreacties op al de ze gegevens waren verschillend. door C. Wagenaar De week begon met beduchtheid voor de vlootoefeningen van Iran, die bijvoorbeeld het koerspeil van Wall Street in twee dagen 25 pun ten liet wegzakken. Maar toen mid den in de week bleek dat de con frontaties zo veel mogelijk werden vermeden, herstelde de Newyork- se effectenbeurs zich sterk, voor zowel de obligatie- als de aande- lensector. Aan de andere kant begonnen de olieprijzen te zakken en hield de vlucht in edelmetalen aan. Zelfs de dollar liet een reactie zien. Maar dat kwam volgens valutakringen door interventies van enkele centrale banken, waaronder die van de Ver enigde Staten. Dat duurde overi gens maar kort, want in Amster dam liep de dollar na een korte in zinking weer snel op naar de 2,12 gulden. Ook voor onze beurs was het een onregelmatige week, maar met een positeve ondergrond. De start was flauw, maar de hogere olieprijzen stuwden de koers van Koninklijke Petroleum tot vrijwel 300 gulden op. Dit deed de index voor de inter nationals, ondanks de flauwe maandag, toch nog iets stijgen en het algemene beurscijfer maar ruim één punt teruglopen. Het al gemene cijfer voor de lokale markt liet echter drie punten vallen. Dins dag was het leed echter geleden. Ondanks een wederom flauw Wall Street en scherpe koersdalin gen in Londen en Tokio, bereikte Amsterdam voor het algemene beurscijfer een nieuwe historische top, die daarna elke dag door een nóg hogere werd vervangen. Dit kwam grotendeels door de enorme koersstijging voor aandelen Klu wer, die zijn opgenomen in de in- dexgroep handel. Aangezien vrij wel alle aandelen Kluwer nu in vas te handen zijn geraakt, verdween het fonds uit de officiële notering en zal het voorlopig in de rubriek 'niet officieel genoteerd' blijven. De stijgende dollarkoers had de ze week een duidelijk drukkend ef fect op onze obligatiemarkt. In drie dagen verloor de index hier een vol punt en deed de rente dus oplopen. Het blijken vooral buitenlandse be leggers te zijn die zich ontdoen van met name de jongste staatslenin gen. Angst voor verwikkelingen in de Perzische Golf doen bepaalde kringen vluchten uit Europese va luta en hun heil zoeken bij de dollar en edelmetalen. Het halfjaarlijkse rapport van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling, de OESO, blijkt voor ons land niet zo optimistisch te zijn, althans duide lijk pessimistischer dan het Cen traal Plan Bureau. Vooral over de exportmogelijkheden zijn beide organisaties het niet eens. Want de OESO komt voor dit jaar en 1988 tot een groei van iets meer dan twee procent en het Centraal Plan Bureau van drie tot vier procent. Verder stelt de OESO dat een rente van 3,5 procent in 1990 wel kan worden vergeten. Hoe het ook zij, op vrij korte ter mijn zal wat de export betreft het antwoord wel komen, want de half jaarcijfers staan op het punt in bre de stromen bekend te worden. En dat de beurs er wel vertrouwen in heeft, blijkt uit de goede stemming die de laatste paar weken juist voor de lokale markt bestaat. Ook de eerste reactie deze week op de cijfers van het Akzo-concern was zeer positief. Deze lieten welis waar een winstdaling zien, maar aanmerkelijk minder dan velen hadden gevreesd. Toch bleef de koersontwikkeling deze week tot op de laatste dag onberekenbaar. Zo verloor Koninklijke Olie door de reactie op de oliemarkt een be langrijk deel van de maandag en dinsdag bereikte koerswinst. Om gekeerd kon Akzo, die veel petro chemische grondstoffen verwerkt, erdoor oplopen. Maar het verrassingselement blijft op de loer liggen en kan via de spanningen in de Perzische Golf tot belangrijke consequenties lei den. Bovendien worden de emoties op het Damrak nog altijd groten deels bepaald door de storm rond de uitgevers. Nauwelijks lijkt die over Kluwer geluwd, of een nieuwe over Elsevier steekt de kop op. Al dit rumoer heeft ook deze week vrijwel alle uitgeversaandelen in koers doen aantrekken. Zo kwam de index handel, waar in enige van deze fondsen zijn op genomen,. liefst rond 70 punten vooruit, of 17 procent. Dit beïn vloedde in positieve zin zowel de algemene index van de lokale markt alsmede het algemene beurscijfer in zijn geheel, die beide na vier dagen handel zeven punten hoger kwamen te staan. De lokale industrie liet de stijging bij slechts twee punten. Van de afzonderlijke aandelen was de stijging voor Kluwer verre weg het grootst. Het aandeel kwam van 445 gulden op 3100 gulden. De beurs stond voor een raadsel en veronderstelde dat speculanten met een post Kluwer in de wind waren geraakt en nu om te leveren tot het zesvoudige moesten terug betalen. Na enig aarzelen gaf Elsevier toe zelf nog in de markt te zijn voor aandelen Kluwer en zelfs bereid te zijn zeer hoge prijzen te betalen aan hen die nog niet op eén van beide biedingen waren ingegaan. Een merkwaardig verschijnsel, dat BEI JRS W E E K waarschijnlijk voortvloeit uit de wetenschap dat Wolters Samsom met de hakken over de sloot de strijd om Kluwer lijkt te hebben gewonnen. Zo kan er volgende week, als het tot een definitief tellen van de aan geboden aandelen Kluwer bij zo wel Elsevier als Wolters komt. nog wel eens een opmerkelijke verras sing uit de bus rollen. Van de ande re uitgeversaandelen stegen Else vier en VNU het meest. Fikse stij gingen boekten ook Van Dorp, No rit, GTI, KBB en BAM Holding. Grote verliezers waren er nauwe lijks. Ook de Europese optiebeurs had het aanzienlijk drukker dan de voorgaande werkweek. Het aantal afgesloten contracten steeg van 186.600 tot 262.800. Akzo, Philips en Koninklijke Olie streden op de meeste dagen om de eerste plaats. Later in de week kwam ook Else vier op een hoge plaats en woens dag was deze uitgever zelfs num mer twee met ruim 11.000 contrac ten, ongeveer 20 procent van de to tale dagomzet. en Elsevier. Eind volgende week zal hierover pas duidelijkheid ko men als de eindtellingen zijn ver richt. Tot dan is het nog steeds mo gelijk dat Elsevier en Wolters beide op 50 procent komen of dat de rol len nog worden omgedraaid, al noemde een woordvoerder van de beurs dit laatste uiterst onwaar schijnlijk. Kerdel zegt nog nooit iets derge lijks te hebben meegemaakt cn spreekt van een 'uitzonderlijk uit zonderlijke' zaak. Hij maakte te vens gewag van van de mogelijk heid dat sommige mensen wellicht aandelen hebben aangemeld, die nog niet zijn geleverd. Hoewel hij uitgaat van winst voor Wolters Samsom houdt hij nog een kleine slag om de arm voor de uiteindelij ke afloop. Een woordvoerder van Mees en Hope, de bank die de aanmelding van Kluwer-aandelen voor Wolters Samsom verzorgt, heeft vrijdag nog eens herhaald dat er geen vuil tje aan de lucht is wat betreft de overwinning van Wolters. "Er zijn voldoende aandelen aangemeld waardoor de meerderheid is verze kerd". Bestand op til in chipsoorlog VS en Japan TOKIO/WASHINGTON (Rtr) - Een onverwachte opleving in de vraag naar microchips brengt Amerikaanse en Japanse chipspro ducenten weer dichter bij elkaar, ondanks de meningsverschillen over het te goedkoop verkopen van chips door Japan. Het Amerikaan se concern Motorola heeft kortge leden het Japanse Toshiba ver zocht om chips te leveren en eind vorige maand liet Mitsubishi weten chips aan de Amerikaanse Intel te leveren voor verkoop onder de naam van de laatstgenoemde half geleiderfabrikant. Ook op computergebied weten te landen elkaar te vinden. Ze zijn het na negen maanden van onder handelen eens geworden over de Japanse richtlijnen voor over- heidsaankopen van supercompu ters. Gary Holmes van het Ameri kaanse bureau van de bijzondere handelsvertegenwoordiger liet we ten dat de richtlijnen voorheen erg vaag waren en dat Amerikaanse ondernemingen er nooit achter kwamen waarom ze orders van de Japanse overheid verloren aan hun Japanse concurrenten. Volgens Holmes is het niet de be doeling om Japanse toezeggingen voor de aankoop van Amerikaanse supercomputers af te dwingen. De overeenstemming leidt er volgens hem wel toe dat Amerikaanse be drijven op dezelfde wijze kunnen meedingen naar Japanse over- heidsorders. De VS hebben al wel supercomputers aan Japanse be drijven geleverd, maar nog nooit aan Japanse overheidsinstellingen of universiteiten. De toeneming van de vraag naar chips houdt verband met de ople ving op de computermarkt. Het tijdstip van de groei van de vraag komt nogal onverwacht, zeker na dat Japan eerder dit jaar de pro- duktie van zijn halfgeleiders heeft verkleind. Die verkleining werd opgelegd door het Japanse minis terie van internationale handel en industrie om de VS tegemoet te ko men in hun eis dat Japan ophoudt met het zogenaamde 'dumpen' van chips. In 1986 sloten de VS en Japan een overeenkomst waarin Japan toezegde de prijs van zijn chips op de wereldmarkt aan te passen en waarin het Amerikaanse bedrijven meer toegang tot zijn markt beloof de. In april legden de VS invoer rechten van 100 procent op bepaal de Japanse elektronicaprodukten, ter waarde van totaal 300 miljoen dollar, omdat Japan zijn toezeggin gen niet zou zijn nagekomen. Het is nogal gênant voor Intel dat die het met Mitsubishi eens is ge worden over de aankoop van Ja panse chips. Intel was erop uit om de Japanse positie te verzwakken en nu heeft het zich tot Japanse fa brikanten gewend met het verzoek om chips te leveren omdat het con cern zelf er niet voldoende kan pro duceren, aldus een Amerikaanse deskundige.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7