EG-richtlijn grondwater niet in wet Nederland slachtoffer eigen progressiviteit Dorp in opstand tegen komst vluchtelingen ni&gSronnr mmEsaara Organisatie postduiven geschokt over 'sabotage' Drie arrestaties in chèques-zwendel ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 Nederland waarschijnlijk voor Hof BRUSSEL (ANP) - De Europese commissie is van plan een rechtszaak tegen Nederland aan te spannen bij het Hof van Luxemburg, omdat ons land de wetgeving nog niet heeft aangepast aan de Europese richtlijnen over de kwaliteit van het grondwater. De in 1982 van kracht geworden richt lijn schrijft maatregelen voor om het grondwater - de be langrijkste bron van drinkwater - te beschermen tegen di recte of indirecte vervuiling. 't VELD (GPD) - De Nederlandse Postduiven Organisatie (NPO) wil met nog strengere voorzorgsmaat regelen in nationale inkorfcentra elke vorm van sabotage en mishan deling van wedstrijdduiven uitslui ten. Dat zegt landelijk voorzitter Jip Pankras uit 't Veld naar aanlei ding van een ernstige mishande lingszaak van negen postduiven van een liefhebber uit het Gelderse Brummen. De wedstrijdduiven bleken be gin deze week tijdens of na het in- korven zodanig in het beenderge- stel te zijn geknepen en gekneusd, dat ze voor de nationale vlucht naar het Franse Perpignan uit de mand moesten worden genomen. "We zijn direct begonnen om deze schandelijke zaak tot op de bodem uit te zoeken. Dit is niet te tolere ren", aldus de voorzitter van de NPO (55.000 leden). Volgens Pankras zijn de mishan delde duiven in Lochem ingekorfd Evenals Griekenland heeft Neder land heeft de EG-commissie nog niets laten weten over aanpassing van de Nederlandse wetgeving aan deze richtlijn. Een woordvoerder van de commissie deelde gisteren mee dat de Europese commissaris voor milieuzaken, Stanley Clinton Burgemeester Haarlemmermeer heeft woning HAARLEMMERMEER (ANP) - Burgemeester A. van Duist van Haarlemmermeer heeft zich na ruim een jaaT in zijn eigen gemeen te. Hoofddorp, gevestigd. Van' Duist werd mei vorig jaar benoemd tot burgemeester van Haarlemmer meer. Sindsdien logeerde hij in een plaatselijke hotel, omdat hij er niet in slaagde zijn huis in het Friese Tietjerksteradeel, zijn vorige ge meente, te verkopen. Een wettelijke regeling biedt burgemeesters de gelegenheid om binnen twee jaar geschikte woon ruimte te zoeken. De zoektocht van burgemeester Van Duist heeft de gemeente Haarlemmermeer onge veer drieduizend gulden per maand gekost. aan grondstoffenroof oftewel heling, is Namibië en de gestolen uniek proces. DEN HAAG - Half juli ploft de vuistdikke dagvaarding bij de Staat der Nederlanden en de Alme lose opwerkingsfabriek Urenco in de brievenbus. Op zakelijke toon krijgen de fabriek en de staat (die een meerderheidsbelang in Urenco bezit) te horen dat het afgelopen moet zijn met het verrijken van uranium uit Namibië. Het land heeft nooit toestemming gegeven voor de export van die grondstof en dus is hier sprake van diefstal. Zo luidt de redenering van de wet tige vertegenwoordiger van dat land, de VN-raad voor Namibië. door Margreet Vermeulen Urenco haalt de'schouders op en zegt aan het uranium niet te kun nen zien waar het vandaan komt. Ze zien de rechtszaak blijkbaar met vertrouwen tegemoet. De Ne derlandse vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties reageert ver ontwaardigd en beledigd: 'de goe de trouw van Nederland' is hier im mers in het geding. Het is even wennen in de beklaagdenbank. Rijkdommen De droge, woestijnachtige grond van Namibië herbergt een keur aan rijkdommen: zilver, olie, koper, tin, wolfraam, nikkel, diamant, goud én uranium. Toch is Namibië een van de armste Afrikaanse lan den, het ziet geen kans te profijt te trekken uit haar legendarische mi nerale rijkdommen. Het zijn 18 grote Zuidafrikaanse, Amerikaanse en Europese maat schappijen die de delfstoffen uit de grond halen. Vooral Zuid-Afrika slaat munt uit de rijkdommen van haar buurman, niet verbazingwek kend want Zuid-Afrika beschouwt Namibië als een van haar provin cies. De rest van de winst ver spreidt zich op grillige wijze over de aardbol. Voor Namibië zelf rest werkgelegenheid voor de mijnwer kers. Voor de VN-raad voor Namibië, die in 1967 door de Verenigde Na ties werd ingesteld om het land te beheren, is Zuid-Afrika de grote boosdoener. Sinds de Zuidafrika nen Namibië in de Eerste Wereld oorlog van de Duitsers afhandig maakten, zijn ze er niet meer weg geweest. In eerste instantie was haar aanwezigheid in Namibië legi tiem omdat Zuid-Afrika van de Volkenbond het mandaat over het buurland kreeg. Maar dat veran derde toen de opvolger van de Vol kenbond, de Verenigde Naties, Zuid Afrika het mandaat over Na mibië ontnam. In feite is het deko lonisatieproces aan Namibië voor bijgegaan. Het land is slechts van eigenaar gewisseld. De VN-raad, aan wiens hand Namibië nu al en vervolgens naar een verzamel punt in Apeldoorn overgebracht. Daar werd geconstateerd dat uitge rekend alleen de duiven van de succesvolle liefhebber uit Brum men niet op hun poten konden staan. Toen een geraadpleegde dierenarts elke mogelijkheid van het toedienen van doping uitsloot, werden de duiven voor nader on derzoek overgebracht naar het ve terinair instituut in Utrecht. Daar ontdekte de bondsdierenarts Van der Sluis de kneuzingen. Pankras laat zich nog niet uit over het aanwijzen van de schuldi gen in deze zaak. "Van iedereen die bij het inkorven en het vervoer be trokken is geweest, hebben wij een schriftelijke verklaring geëist". Volgens Pankras staat deze NPO- actie los van het justitieel onder zoek, dat mogelijk zal volgen nu de duivenliefhebber een aanklacht heeft ingediend bij de officier van justitie in Zutphen. De NPO be schikt zelf ook over een strafcom- missie, die frauderende of dieren kwellende leden voor het leven uit de bond kan zetten. De NPO-voorzitter kan slechts gissen naar het antwoord op de vraag of de duiven van de Brum- mense liefhebbers zijn mishandeld uit jaloezie of uit rancune. "Op der gelijke nationale vluchten zijn in derdaad grote prijzen te verdienen, maar van tevoren is nooit te bepa len welke duif het snelst is. Dat is elke keer een verrassing. Het slaat nergens op als je uitgerekend al leen die duiven uit Brummen wil uitschakelen". Pankras vindt het een ernstige zaak dat dit voorVtil de duivensport opnieuw negatieve publiciteit be zorgt, nu de kritiek op lange wed- strijdvluchten, lossingen bij slech te weeromstandigheden en het om gaan met verdwaalde duiven nog niet is verstild. "Over al dat soort zaken hebben we het laatste jaar juist zeer positieve contacten ge legd met de dierenbescherming. Die organisatie wijst weliswaar in totaliteit alle vormen van het spel met dieren af, maar vindt de dui vensport met alle voorzorgsmaat regelen toch de meest nette", aldus Pankras. Davis, heeft besloten tegen Grie kenland een procedure bij het Eu ropese Hof van Justitie in Luxem burg aan te spannen. Een soortge lijke zaak tegen Nederland bevindt zich in een vergevorderd stadium. Verder zullen er procedures ge opend worden tegen Ierland en West-Duitsland. Het hof in Luxem burg heeft België al schuldig be vonden aan inbreuken op de richt lijn die de bescherming van het grondwater regelt. Milieucommissaris Clinton Da- vis heeft verklaard "dat het een schande is dat lidstaten zich niet houden aan wetten die zij zelf heb ben bekrachtigd. De kwaliteit van het water is een zaak die van groot publiek belang is. De Europese wetgeving over deze zaken moet gerespecteerd worden". Niet alleen voor grondwater, maar ook voor de kwaliteit van wa ter voor menselijke consumptie be staat er een Europese richtlijn. Ook die had al in 1982 in de nationale wetgevingen van de lidstaten opge nomen moeten zijn. De EG-com- missie heeft nu een brief gestuurd naar de Britse regering, omdat er in het Verenigd Koninkrijk nog "steeds inbreuken op de richtlijn voorkomen. Verder worden er ac ties ondernomen tegen België, West-Duitsland, Frankrijk en Ier land. Prins Willem-Alexander (foto links) drukt op de knop waardoor het koelschip Prins Willem van Oranje van de helling schuift (foto rechts). (foto's anpj Herstel koningin •spoedig' twintig jaar vruchteloos probeert de onafhankelijkheid te bereiken, spreekt onomwonden van een "il legale bezetting waarbij Namibië leeg geplunderd wordt". Papieren tijger In een poging Zuid-Afrika de voet dwars te zetten vaardigde de VN-raad voor Namibië in 1974 een nieuw decreet uit. Daarin wordt het verboden Namibische grond stoffen te delven en te verkopen als daarvoor geen toestemming, is ge geven door de raad. Het decreet blijkt een papieren tijger. Er veran dert niets. Er verandert óók niets als de Ne derlandse anti-apartheidswerk groep 'Kairos' vijf jaar later met een triomfantelijk gevaar bewijzen op tafel legt voor de Nederlandse betrokkenheid bij de grondstoffen- roof. Ook al weet Kairos een meer derheid van het parlement van haar gelijk te overtuigen. Zelfs de achtereenvolgende mi nisters van buitenlandse zaken vinden het 'onwenselijk' als ons land uranium van Namibische oor sprong verrijkt tot brandstof voor kerncentrales. Maar aan uranium kun je niet zien waar het uit de grond gehaald is, zo luidt het ver- Voordat het uranium kan wor den verrijkt moet het een scala aan bewerkingen ondergaan. Het Na- mibisch uranium wordt niet apart behandeld. Het gaat met ander ura nium in één grote pot. DaVid de Beer van de werkgroep Kairos: "Het werkt net als bij een bank. Als je een tientje van je rekening wilt halen kun je niet van de bank ver langen dat ze je precies hetzelfde briefje geven datje er destijds hebt gebracht". Wapen Vast staat echter dat Urenco in Almelo uranium verrijkt in op dracht van twee Engelse en twee Duitse electriciteitsbednjven. Vast staat ook dat deze vier bedrijven uranium uit Namibië betrekken. Echter niet Duitsland en Enge land worden voor het gerecht ge sleept, maar Nederland. Want Ne derland is de enige van de drie die de VN-raad voor Namibië erkent en dus de enige van wie je kunt verlangen dat zij zich aan besluiten van die raad houdt. Wanneer de VN-raad als over winnaar uit het proces tevoor schijn komt krijgt hij een wapen in handen waarmee ook de 'uitver koop' van Namibisch zilver, tin, koper en goud ongedaan kan wor den gemaakt. Dan wordt Neder land in zekere zin slachtoffer van haar progressiviteit. "Dat krijg je ervan als je in de internationale po litiek een grote mond opzet en niet de daad bij het woord voegt", is het laconieke antwoord van de werk groep Kairos. is voor DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Koningin Beatrix moet nog "ten minste enige dagen" in het zieken huis Bronovo te Den Haag blijven. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD),- heeft dat gisteren meege deeld. Volgens de mededeling van de RVD verloopt het herstel van de koningin naar het oordeel van het medisch team dat haar behandelt voorspoedig. Kroonprins Willem Alexander heeft gisteren op de IJsselwerf in Capelle aan den IJssel de tewater lating verricht van het koelschip "Prins Willem van Oranje". Hij ver ving zijn zieke moeder, die het schip aanvankelijk zou dopen en tewater laten. Prins Claus verving koningin Beatrix in Amsterdam waar hij de tentoonstelling Century 87 opende, een kunstmanifestatie waaraan een groot aantal kunstenaars heeft meegewerkt. HOOFDDORP (GPD) - De advo caat van de bewoners van de Hoofddorpse wijk Kalorama heeft besloten toch een kort geding aan te spannen tegen aannemer Muwi van Gent. Het bouwbedrijf wil al leen 16.000 gulden betalen voor de huur en het transport van douche cabines, in verband met het afslui ten van ondeugdelijke cv- en warmwaterinstallaties in de wijk. De totale kosten bedragen echter ruim 30.000 gulden per maand. Via de rechter wil de kopersvereniging afdwingen dat Muwi alle kosten moet betalen. Mr. Bouw, de advocaat van Mu wi, zei het niet juist te vinden dat hij gisteren nog werd geconfron- Kort geding tegen aannemer in Hoofddorp teerd met de eis van mr. Van Dijk. dat Muwi alle kosten voor zijn re kening moet nemen. "De afgelo pen dagen hebben mij diverse voorstellen bereikt waar ik over heb onderhandeld met de aanne mer. Als we net rond waren kwam er weer een ander voorstel. We kunnen niet aan de gang blijven en ons alles in de schoenen laten schuiven", aldus mr. Bouw. Kalorama blijft dus nog even verstoken van douchecabines. De plaatsing zou overigens niet zonder slag of stoot zijn gegaan. Voor de aansluiting op water en elektrici teit moeten het Provinciaal Water leidingbedrijf en het Provinciaal Elektriciteitsbedrijf worden inge schakeld. Dat moet via de gemeen te gebeuren. "Die instanties heb ben wij niet aan een touwtje zitten. Ook al erkennen wij dat de situatie in Kalorama nijpend is, zou toch op zijn snelst komende zondag of maandag een en ander aangesloten kunnen worden. Normaal gespro ken zou er een week over heen gaan", aldus een woordvoerder van de gemeente. ROTTERDAM (ANP) - De postale recherche heeft drie mannen gear resteerd die ervan worden ver dacht voor zes ton aan gestolen postchèques te hebben verzilverd in het buitenland. De drie maken vermoedelijk deel uit van een ben de die chèques steelt, heelt en ver zilvert. De verdachten zijn afkomstig uit Spijkenisse en Papendrecht. Vol gens een politiewoordvoerder heeft de man uit Spijkenisse zich aan heling schuldig gemaakt. Hij voorzag de twee andere mannen van gestolen chèques en vervalste pasjes, waarna het tweetal de chè ques verzilverde in Belgiè, Duits land, Frankrijk en Spanje. Een kwart van de opbrengst hielden zij zelf, de rest ging naar de man uit Spijkenisse. Die heeft volgens de woordvoer der verklaard dat hij van het totale bedrag slechts 20.000 gulden heeft gehouden. Al het andere geld zou hij hebben doorgesluisd naar een nog onbekende vierde man, die hem de gestolen cheques leverde en vermoedelijk de contacten had met degenen die de chèques heb ben gestolen. Beperking abortussen voor rechter WAGENINGEN (ANP) - Twee gy naecologen van het Wageningse Pieter Pauwziekenhuis. P. van Kempen en E. Loendersloot. heb ben hun ziekenhuisbestuur in kort geding voor de rechter gedaagd omdat ze sinds vorige maand al leen nog abortussen mogen ver richten als de moeder in levensge vaar is. Dat heeft de advocaat van de twee, mr. T. van Veen, gisteren meegedeeld. Het geding dient op 8 september. Abortussen op sociale gronden, bij ongewenste zwangerschap of bij zwangerschap van een mismaakt kind zijn sinds 1 juli in het Wageningse ziekenhuis uit den boze, nu het gefuseerd is met het veel grotere protestants-christelij ke streekziekenhuis in Bennekom. Samen met het Julianaziekenhuis in Ede zijn de beide ziekenhuizen opgegaan in de christelijke Stich ting Ziekenhuisvoorzieningen Gel derse Vallei. Het Bennekomse streekziekenhuis heeft als grootste van de drie een zwaar stempel ge drukt op de identiteit van de nieu we combinatie. Van Veen: "Er komt een medische raad van toe zicht en daar zitten 41 dominees Het Pieter Pauwziekenhuis, voorheen een liberale instelling, merkt daar het meeste van. Met na me de gynaecologen Van Kempen en Loendersloot voelen zich gedu peerd. Zij verrichtten voorheen zo'n honderd abortussen per jaar, waarvan vele op niet strikt medi sche gronden. Ook op het gebied van kunstmatige bevruchting met donorsperma voerde het Wage ningse ziekenhuis een ruim beleid Niet alleen echtparen, maar ook al leenstaanden en lesbische vrou wen konden er terecht voor do norinseminatie. Sinds de fusie mag ook dat niet meer en moeten de gy naecologen "een terughoudend be leid" voeren met betrekking tot in seminatie. Van Kempen en Loendersloot ei sen in het kort geding van hun zie kenhuisbestuur dat zij hun prak tijk gewoon kunnen voortzetten. Volgens mr. Van Veen gaat het niet aan dat de totale bevolking van de Gelderse Vallei als gevolg van de ziekenhuisfusie een streng christe lijk standpunt over abortus en kunstmatige bevruchting "opge drongen krijgt". Mensen die zich bij de kwestie betrokken voelen hebben een vereniging opgericht die in het geding de eis van de twee artsen zal ondersteunen. VUURSPUWERS (GPD) - De rijkspolitie in Heeg heeft vijf vuur- spuwers aangehouden. De vijf jon ge mannen traden in het centrum onder grote publieke belangstel ling op. De heren raakten hierdoor kennelijk zo enthousiast dat hun grote vlammen enkele dakgoten in de omgeving van het optreden in vlam dreigden te zetten. Toen de vuurspuwers niet op een waar schuwing van de politie reageer den werden zij ter bekeuring naar het politiebureau gebracht. Stevensbeek wil naast de gevangenis niet nog eens 300 asielzoekers STEVENSBEEK - Een Brabants dorp zoals een inwoner van de Randstad het ongezien kan uitte kenen: een café, een handjevol hui zen, een goed katholieke school, een (voormalig) klooster, een ruim opgezette groene brink en bovenal veel stilte en rust. Het net boven Venray gelegen Stevensbeek wijkt eigenlijk maar op één punt af van de verwachting. Er is wel een kerk, maar die ziet er niet uit als een kerk, waardoor het dorpsbeeld net niet helemaal compleet is. Jam mer, zo zal een toevallige passant oordelen. door Gert van Wijland/ANP Er is ook een gevangenis. Dat vinden de 675 dorpsbewoners op hun beurt weer jammer, maar met de gedachte van de zojuist geopen de half open inrichting voor kort gestraften hebben ze zich inmid dels verzoend. Vorige week zijn de eerste gevangenen gearriveerd. Meer moeite hebben de Stevens bekers met het plan van minister Brinkman (WVC) om uitgerekend in hun dorp het oude klooster Ey- mardville te willen inrichten als opvangcentrum voor ongeveer 300 asielzoekers. Op basis van christelijke naas tenliefde zijn de paters van het klooster niet op voorhand tegen het plan. Ook burgemeester P.J.W. van Veggel lijkt met de plannen in te stemmen, al stelt hij wel de nodi ge voorwaarden. Zo zal er een bus verbinding moeten komen en zal de politie plus de afdeling burger lijke stand van de gemeente moe ten worden uitgebreid. Overlast voor het dorp mag niet optreden. En daar geloven de meerderheid van de gemeenteraad en het dorp nu juist niet in. Zij zijn eensgezind en mordicus tegen de opvang van vluchtelingen in het kleine dorp. Ontwricht Voorzitter E. Fokkens van de dorpsvereniging 'Ruimte voor Morgen' heeft zich opgeworpen als woordvoerder van de dorpelingen. Hij benadrukt dat ook de inwoners op zichzelf niet tegen de opvang van vluchtelingen zijn. Alleen het aantal is een onoverkomelijk be Het klooster Eymardville i bouwd tot opvangcentrum i zwaar: een dorp met nog geen 700 inwoners kan geen 325 vluchtelin gen opnemen zonder volledig ont wricht te raken, aldus Fokkens. Tien tot vijftien vluchtelingen kun nen liefdevol worden opgenomen. "Die mogen bij wijze van spreken in mijn huis", deelt Fokkens gene- Hoewel de voorstanders verze keren dat de asielzoekers zoveel mogelijk in het klooster zullen worden bezig gehouden, voorziet Fokkens grote spanningen. De vluchtelingen zullen de straat op gaan en hun vertier zoeken. Net als overal wonen ook in Stevensbeek enige heethoofden. Er is maar een klein cafe, openbaar vervoer ont breekt. Dat levert onherroepelijk spanningen op, voorspelt hij. Inwoner R. de Bruin gelooft niets van de door voorstanders voorgespiegelde economische voordelen. Ook de gevangenis heeft volgens hem, ondanks alle beloften, maar twee Stevensbekers aan een baan geholpen. Eerder ver wachten de dorpelingen een ave rechts effect. Veel ouders hebben al gedreigd hun kinderen naar een andere school te sturen. Leegloop Stevensbeek leeft behalve van de landbouw voornamelijk van de scholengemeenschap met ruim 1.100 leerlingen. Deze dreigt nu in geklemd te raken tussen gevange nis en opvangcentrum. Waarom is niet geheel duidelijk, maar ouders i WVC zal worden i hebben al aangekondigd dat ze hun kinderen niet meer over de zelfde weg langs het vluchtelingen- centrum naar school durven stu ren. Leegloop van de school zou rampzalig zijn voor het dorp, aldus Fokkens. Burgemeester Van Veggel be grijpt de onrust onder de dorpelin gen wel, maar kan zich niet vinden in de aangevoerde argumenten. "De mensen zijn nogal emotioneel Hun bezwaren zijn moeilijk met re delijke argumenten weg te ne men". Goede voorlichting moet volgens de burgemeester hulp bie den. Maar juist daar heeft het volgens Fokkens nogal aan ontbroken. Pas nadat het plan toevallig was uitge lekt, gaf de burgemeester opening van zaken. "Ik wilde niet op een be slissing vooruitlopen en onnodig onrust veroorzaken", aldus de bur gemeester. Aanvankelijk werd hij door het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur benaderd met de vraag of hij een aantal woningen voor vluchtelingen had. Het ging om een stuk of 20 mensen. Van Veggel trad in overleg met de pa ters van het voormalig klooster en internaat Eymardville, dat momen teel fungeert als vormingscentrum. Beheerder-pater J. van Mil voelde uit humanitaire overwegingen wel voor de verhuur van een 'vleugel van het klooster. In 1975 was het klooster al eens een tijd in gebruik als opvangcentrum voor Surina- mers. Dat leverde geen problemen op, aldus de pater. Tot zijn eigen verbazing werd Van Veggel enige dagen later door minister Brinkman persoonlijk ge beld of deze niet het hele klooster kon huren voor de opvang van ruim 300 asielzoekers. Van Mil en Van Veggel zagen geen onoverko melijke bezwaren. Er begonnen onderhandelingen over de voor waarden. Vervolgens werd een ru moerige bijeenkomst met de bewo ners belegd. Daar bleken Van Veg gel en Van Mil vrijwel de enige voorstanders van het plan. Het is niet waarschijnlijk dat WVC de plannen zal intrekken. "Het onder dak brengen van asiel zoekers heeft op dit moment priori teit". aldus een woordvoerster. Wel zal rekening worden gehouden met de bevolking. Overlast zal volgens het ministerie zoveel mogelijk wor den voorkomen. In het opvangcen trum komen een verpleegster en een maatschappelijk werker. Pater Van Mil realiseert zich dat hij, als voorstander van de opvang, "nogal geïsoleerd" dreigt te raken binnen het dorp. Hij ziet echter geen reden om van de opvang af te zien. Voorlopig is er volgens hem nog niets besloten. "Eerst moeten we het eens worden over de voor waarden". Hij vindt het overigens positief dat het dorp zo eensgezind is. Of het centrum er al of niet komt, bij een verdeeld dorp heb je alleen maar verliezers, aldus de pater. "Niets is zo triest als een verdeeld dorp".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3