'Hij moet niet kapot gaan aan schnabbels 'Elke sport komt aan bod' Jazz Lenig met een zangerige toon Verzameling tot gevolg hebben... Volgende keer nieuwe dingen Vaker de kans moeten krijgen De 'Boot-afhouder* van Paul van Vliet Annet Riezebos is sinds 21 jaar de zakelijk begeleidster van Paul van Vliet. Haar werk bestaat uit het voor bereiden, begeleiden en afhandelen van de theaterproduktie die de cabaretier maakt. Het is een organisa torische en regelende baan, waarbij-een stukje publiciteit hoort en een groot deel public relations. Na een gymnasium-alpha opleiding volgde Annet Riezebos een studie Engels MO, werkte enige tijd als privé-secretaresse, begeleidde vervolgens de Engelstalige produktie 'Going Dutch' in Bellevue en werkte daarna zeven jaar voor het impresariaat van John de Crane, die haar het vak leerde. Toen zij werd benaderd met het verzoek de zakelijke beslommeringen van Paul van Vliet over te nemen, zei ze direct 'ja' en nam daarmee de gok te gaan werken voor iemand die het 'nog helemaal moest maken'. Annet Riezebos vertelt nooit l aar leeftijd. ,,Ik ben zo oud als ik overkom", zegt ze altijd. Ze maakt een ge ëmancipeerde indruk, draait haar hand niet om voor doortastend zakendoen, lange nachtelijke ritten, di recte besluitvorming en gedecideerd 'afhouden'. Ze maakte „door de omstandigheden", een zakelijke car rière. Annet Riezebos, de vrouw achter Paul van Vliet, aan het woord. DEN HAAG - „Ik ben nogal een boot-afhouder. Er zijn ontzettend veel mensen die iets van hem wil len, meestal voor hun eigen win keltje, ten behoeve van hun eigen faam. Anderen maken daar nog wel eens een grapje over, zo van: ,ie bent wel héél erg beschermend be zig. Dat is natuurlijk niet zo, want die man die kan zichzelf best red den, maar iemand zal wél Paul van Vliet moeten afschermen, anders wordt hij voor van alles en nog wat gevraagd. Hij is namelijk erg aar dig, zegt gauw iets toe. roept snel 'ja' terwijl hij eigenlijk achteraf denkt: had ik beter niet kunnen doen, da's alleen maar in het be lang van die vragers". „En daarom doe ik zijn zaken dus. Dat talent dat hij heeft, vind ik, moet je koesteren. Zo'n man moet je niet op laten slijten aan al lerlei dingen in de periferie die niet in zijn belang zijn. Zonder buiten gewoon egoïstisch of egocentrisch te zijn, kijk ik dus altijd eerst naar Paul en het produkt. Daarom zeg ik meer af dan dat ik aanneem. Ja hoor, anders was hij er allang on derdoor gegaan". „Nee, ik bemoei me nauwelijks met de artistieke kanten van zijn vak. Ik zeg altijd tegen Paul: je moet mij maar zien als 'Johanna Publiek'. Een beetje intelligente man of vrouw die gewend is om naar theaterprodukties te kijken, die zich ook deel van het publiek voelt en die een beetje kan aanvoe len of iets wel of niet zo geslaagd is. door Margriet Hunfeld Maar ik treed niet in artistieke de tails. Natuurlijk: we roepen wel eens wat, maar 't is niet zo dat ik voortdurend kritiek uit. Ik behoor inmiddels wel tot het kleine groep je mensen aan wier oordeel Paul hecht, met mij zijn dat dus zijn hui dige vrouw Lidewij, nog enkele mensen uit zijn privé-omgeving en Liselore, zijn vroegere vrouw". Contacten „Wij proberen met betrekking tot het theaterprodukt dat Paul maakt, zo afstandelijk mogelijk te zijn. Het is niet zo dat wij hem voortdurend bewieroken en prij zen, integendeel, we zijn gewoon een stel broodnuchtere mensen om zo'n man heen. Dat moet ook. Ten slotte is Paul toch degene die de eindbeslissing neemt". „Behalve het organisatorische werk overdag, rij ik ook regelmatig naar het theater, 's avonds. Dit is een baan, waarbij je niet op een uurtje moet kijken en ook niet op een weekeindje. Ik ga naar die the aters omwille van het contact met de directie, want een directeur van een schouwburg is afhankelijk van het soort contract dat ik met hem maak. Of hij is partner, of hij is cli ënt. Kijk, zo'n man kan enerzijds de voorstelling kopen, anderzijds samen met ons de recette delen". „Dus wil ik iets meer contact hebben, dan alleen maar een tele foontje, een contract en wat over leg met zijn p.r.-mensen. Daarom ga ik minstens eenmaal per stad naar de voorstelling. Zodra ik in een theater kom. soms wat vroeger, soms wat later, kijk ik er wat rond. wil weten: gut, hoe doen ze dat hier, hangen de affiches er nog, bij voorbeeld. Daar maak ik graag een opmerking over als ze al weg zijn, want wij vinden dat iemand die speelt, toch nog geafficheerd moet worden. Ook al is 'ie uitverkocht". „Nee, echt problemen met het verkopen van Paul's programma heb ik niet meer. In het begm wel. Toen heb ik er echt voor moeten knokken om Paul langer dan twee maanden op toernee te kunnen la ten gaan; tegenwoordig zijn de za ken omgedraaid. Wij worden nu opgebeld met de vraag: wat zijn de plannen van Paul van Vliet. En wij bepalen nu zelf de lange reeks. Bo vendien maken we ook uit hoe zijn werk eruit gaat zien. Dat wil zeggen dat we niets anders aannemen naast het theaterwerk. Zelfs niet het aanbod van een steenrijke za- kenman die Paul van Vliet tijdens het kerstdiner wilde 'hebben' voor een zeer aanzienlijke som geld". „Destijds, een exacte datum kan ik daar niet meer voor aangeven. Bijdragen: Ken Vos Jim Pepper Het is jammer dat Jim Pepper slechts op weinig platen te horen is. Dit is na 'Comin' And Goin' op het Europa-label pas zijn tweede album als leider. Verder was de tenorsaxofonist van Indiaanse afkomst (Kaw en Creek) aanwe zig op een paar platen van drum mer Paul Motian. Pepper heeft namelijk ëen heel persoonlijke stijl en laat niet na bij optredens iets van zijn Indiaanse wortels kenbaar te maken. Tot voor eni ge tijd leidde hij een teruggetrok ken bestaan in Oregon totdat Don Cherry hem overhaalde om naast Indiaanse muziek weer jazz te gaan spelen voor een gro ter publiek. Op het ogenblik speelt Pepper veel samen met trombonist Marty Cook, met wie hij eind augustus ook naar Lei den komt. (Marty Cook Group Jim Pepper: 'Nightwork' op Enja is eveneens pas uitgebracht). Op deze vrij traditioneel getin te plaat blaast Pepper vooral in het bop-idioom, terwijl de vrijere kant van zijn spel ruimte krijgt in Colemans 'Comme II Faut' en zijn eigen titelnummer. Bierin blijkt Pepper een goede zanger te zijn en doet hij denken aan de vocale prestaties van Don Cher ry, maar wel toonvaster. Peppers Saxofoonspel is lichtvoetig en lenig met een zangerige toon die wat klankkleur betreft enige overeenkomsten met Dewey Redman heeft. Het begeleidende ritmetrio kwijt zich naar behoren van zijn taak, waarin pianist Kirk Light- sey, zoals wel vaker, sympathiek maar onopvallend musiceert. Santi Debriano (bas) en John Betsch (drums) overtuigen door hun precisie en geluidskwaliteit. Zeer goede opneme en uitste kende persing. Ellington McConnell Duke Ellington and his Orche stra: 'Concerts in Canada' (18 ju li 1956 en 25 mei 1973. Ellington '87). Rob McConnell The Boss Brass: 'Boss Brass Woods' (11 en 12 maart 1985. MCA Impulse MCA-5882). Twee big bands, beide in Canada opgenomen, beide 'nieuwe oude' produkties. Ellington (1899-1974) heeft bijna vijftig jaar onafgebro ken een orkest bijeengehouden, soms een wat kleiner, meestal een vrij groot. Zijn invloed in de jazz was evenredig aan zijn acti viteiten en kan niet onderschat worden; Ellington was niet al leen begaafde componist en ar rangeur, hij was ook een interes- De beroemde Amerikaanse componist en orkestleider Duke Elling ton op 67-jarige leeftijd. Hij overleed in 1974 toen hij 75 jaar oud was. santé pianist en muzikaal een in dividualist. Deze opnamen, nooit eerder uitgebracht, laten twee verschil lende orkesten in topvorm ho ren. Bij de Ellington-l'anaten zijn 1956 en 1973 dan ook erkend goe de jaren. Veel bekende nummers passeren de revue - Sophistica ted Lady', 'Take the 'A' Train', 'Creole Love Call' en 'Caravan' ontbreken niet - maar ook deze klinken in het geheel niet routi nematig, terwijl veel goed tót uit stekend solowerk is te horen. Vooral de rietblazers komen aar dig voor de dag: Paul Consalves, Russell Procope, Harry Carney en Harold Ashby. De l.p. die meer dan zestig mi nuten muziek bevat, behoort on getwijfeld tot de betere Elling- ton-platen. De wat saai ogende hoes met complete gegevens wordt aangevuld met een zeer in formatief geschreven inlegvel over de muziek. Jammer genoeg wordt de alleszins acceptabele geluidskwaliteit teniet gedaan door een matige persing. Als u nog geen Ellington in huis heeft, kunt u zonder aarzelen met dit produkt een eerste begin maken Het zou wel eens een verzame ling van een paar honderd platen tot gevolg kunnen hebben. Het orkest van McConnell is het neusje van de zalm van de Canadese mainstream Deze technisch bijna perfect uitge voerde l.p. is anderhalfjaar gele den eerst uitgebracht op het bij na onvindbare Innovation-label. De arrangementen van ventiel trombonist McConnell kunnen niet anders dan smeuïg worden genoemd. Er gebeuren harmo nisch en ritmisch geen wilde din gen, maar het ensemblewerk zou Basie zeker niet hebben mis staan. Alleen klinkt de ritmesec tie naar mijn mening soms wat te bedaagd, hetgeen meer dan goed wordt gemaakt door de rest van het orkest. Zoals de albumtitel al impliceert, is de gastsolist de Amerikaanse altsaxofonist Phil Woods, die met zijn virtuoze spel zijn reputatie nogmaals beves tigd. De andere opvallende solisti sche prestaties zijn van de Cana dese gitarist Ed Bickert, die wat geluid betreft een beetje aan Wes Montgomery doet denken. Zeer goed opgenomen en geperst, klinkt alles gewoon een klasse beter dan wat we in Nederland op dit gebied gewend zijn. Lester Bowie Lester Bowies Brass Fantasy: 'Twilight Dreams' (april 1987. Venture CDV-E2). De derde plaat van Bowies Brass Fantasy op het nieuwe sublabel van Vergin, Venture, meteen al op CD. Er blijkt weinig nieuws onder de zon te zijn. Gemakke lijk in het gehoor liggende stuk ken (standards, popstukken en rhythm blues) in een pittig ko persausje opgediend. De scherpe arrangementen zijn niet bijzon der avontuurlijk maar wel bij zonder efficiënt. Bowie (trompet) levert zijn bekende relativerende en spottende soli zonder in ver velend geneuzel te vervallen. Toch kan ik niet aan de indruk ontkomen, dat er meer uit te ha len is met de bezetting van vier trompetten, twee trombones, hoorn, tuba en drums. Zeker van tubaist Bob Stewart en slagwer ker Philip Wilson had Bowie wat beter gebruik kunnen maken, als je de staat van dienst van deze twee kent. Het geleverde is ech ter zonder meer van hoge kwali teit en koperliefhebbers komen goed aan hun trekken. De leuk ste nummers zijn 'Duke's Fanta sy' en 'Twilight Dreams', terwijl eën luchtige versie van Jacksons 'Thriller' een aardige verrassing is. De volgende keer wil ik echter nieuwe dingen van Brass Fanta sy horen. Zeer goede geluids kwaliteit. Ford Stitt Ricky Ford: 'Looking Ahead' (14 februari en 9 oktober 1986. Muse MR-5322). Sonny Stitt: 'Tune- Up!' (8 februari 1972. Muse MR- 5334). Het Muse-label heeft zo ongeveer de rol van Prestige in de jaren vijftig en zestig overgenomen; met de regelmaat van de klok worden er solide mainstream- produkties afgeleverd met hier en daar een negatieve of positie ve uitschieter. Zelfs de tenorsax met orgelplaten ontbreken niet. De zevende plaat van tenorsaxo fonist Ricky Ford onder zijn ei gen naam stelt niet teleur. Na, voor zijn doen niet optimaal werk is hij weer terug op zijn be kende, hoge niveau. Interessante composities, waarin de invloed van Abdullah Ibrahim (Dollar Brand) zo nu en dan duidelijk opduikt. De produktieve saxofo nist maakt op het ogenblik deel uit van Brands Ekaya Op vier van de acht stukken wordt een sextet ingezet, waarin altsaxofonist en fluitist James Spaulding een sleutelrol speelt. Deze soepel musicerende vete raan zou toch vaker de kans moe ten krijgen op te nemen. Ford zelf lijkt iets milder geworden te zijn sinds de tijd dat hij met Min- gus speelde, maar heeft gewon nen muzikale breedte, getuige zijn spel in de langzamere com posities. Zijn toon, oorspronke lijk aan de harde kant in het mid den en hoog, is duidelijk flexibe ler geworden. De ritmesectie - John Sass op tuba in de grotere bezetting, Lightsey, Cecil McBee (bas) en Freddie Waits (drums) in alle stukken - functioneert uit stekend. Redelijke persing- en zeer goede opname. Sonny Stitt (1924-82) maakte met deze plaat in 1972 een opval lende comeback (zelfde titel, op het Cobblestone-label). Het is nog altijd een van de beste die Stitt ooit gemaakt heeft, niet in de laatste plaats door de aanwe zigheid van drummer Alan Daw son, die ook gebukt ging onder onbekendheid bij het brede pu bliek. Stitt verkeerde in topvorm tijens deze sessie, zowel op zijn altsax (veel Charlie Parker) als op zijn tenor (een soort strakke Dextor Gordon). Stitt heeft heel veel platen gemaakt, waaronder volkomen oninteressante, vooral in de jaren zestig, maar 'Tune- Up!' kan niet vaak genoeg heruit gebracht worden. De piano van Barry Harris en de bas van Sam Jones zijn helaas niet erg goed opgenomen, de persing is niet meer dan voldoende. heeft hij heel duidelijk gekozen voor een theatercarriere en dat is een welbewuste keuze geweest Dat betekende dus ook kiezen voor een zeer uitgekiende muzikale en technische begeleiding. Vooral die laatste twee worden meestal niet zo opgemerkt, maar ze horen wel de gelijk bij de sfeer rond Paul. Zodra je daar van afgaat, zou Paul van Vliet op een privé-feest best eens .een teleurstelling kunnen worden. "Want in de feesttent is hij toch niet de man. die de mensen kennen van het theater". „Het is volstrekt irrelevant of hij goeie of slechte kritieken krijgt. Zodra Paul van Vliet aan een nieuw programma schrijft, kan ik de middelgrote theaters voor een jaar boeken. Daarna regel ik een se rie in de zomer in het Circustheater in Scheveningen en dan begint het tweede seizoen in, wat wij noemen, de 'grote bakken'. De langere se ries dus van twaalf, dertien dagen in de grotere schouwburgen plus vijf weken in Carré".„Dus succes of niet. dat maakt gewoon niks uit. villen hem zien of niet. Applaus „Wij leven dus uitsluitend van de opbrengst van zijn show. Met 'wij' bedoel ik dat er tien mensen op de loonlijst staan. Tja. dit is een prive- bèdrijf, het is PePijn b.v. en dat draait op dit moment erg goed Paul woont in een leuke boerderij, ik heb een aardig huis. ons kantoor is ondergebracht in dit kapitale pand hier aan de rand van Den Haag. alle attributen voor de show worden in een 15 meter lange de corwagen rondgereden, we hebben onze eigen geluids- en lichtappara- tuur en daarnaast wordt er nog geld gereserveerd voor de 'oude dag' van Paul of voor het moment dat de inspiratie - wellicht - op zou raken". „Nee, jaloezie naar hem toe ken ik niet. De roem, het applaus, de glamour, het succes van zo'n vak zie ik natuurlijk wel, ervaar ik ook. maar ik hoef dat applaus niet zelf. Dat heeft met iets heel anders te maken, dan uitsluitend die bewie roking die aan de oppervlakte zo prachtig lijkt. Kijk, mensen gaan naar dat talent, naar de man die heel fraaie teksten levert. De orga nisatie daar achter en het werk dat er verder nog bij komt kijken, doen verder niet ter zake. Wat ik doe. dat is gewoon een - eh - baan". „De uitstraling van de populari teit Paul van Vliet vindt zijn weer slag in mijn werk als zakelijk leid ster. Mensen weten dan direkt waar je staat. Alleen op veijaar- dagspartijtjes in mijn eigen kennis senkring moeten ze me niet direct aanspreken met: 'en hoe gaat het nou met Paul', ik begrijp dat dan wel, maar ik heb daar op die mo menten niet zo'n behoefte aan. Er bestaat dan nog even zo iemand als Annet Riezebos, begrijp je wel. 2000ste uitzending van 'Langs de Lijn' HILVERSUM - Het lijkt nauwe lijks nog op enig toeval te berusten. Op zondag 26 augustus, de eerste officiële speeldag van de nationale voetbalcompetitie, zal het NOS-ra- diosportprogramma 'Langs de Lijn' voor de 2000ste keer de lucht ingaan. „Misschien dat we ons in al die jaren eén of twee uitzendingen verteld hebben, hou me ten goe de". verontschuldigt eindredac teur chef-sport Jaap Hofman zich. „Maar zover wij hebben kunnen nagaan is dit echt de 2000ste. Ik geef toe dat het ook een leuke dag is om dit te vieren". door Bert Mol Elke zondagmiddag van twee tot zes uur zitten anderhalf tot twee miljoen mensen aan hun radio ge kluisterd om de voetbaluitslagen, de Zaalsporten, de paardenkoer- sen, het buitenlands voetbalover zicht en wat dies meer zij op de voet te volgen. 'Langs de Lijn' mag zich daarmee tot een van de beter beluisterde programma's rekenen. Hofman: „We hebben in het pro gramma de lijn aardig gevonden en we hebben een sterke basisformule die al een jaar of zeven niet is aan getast". Die basisformule bestaat uit drie onderdelen: sportinforma- tie. muziek en presentatie. 'Langs de Lijn' wordt gemaakt door pakweg dertig mensen. Het redactieteam bestaat naast Hof man uit nog vijf medewerkers in vaste dienst: twee regisseur-produ cers, twee producers en een redac tie-assistent. Daarnaast kan Hof man voor de verslaggeving een be roep doen op zeven sportjournalis ten in dienst van andere omroepen en ongeveer zestien freelance-ver slaggevers. Op zondagmiddag staan vier bureauredacteuren en een aantal correspondenten de re dactie terzijde. Hofman: „Op zo'n zondagmid dag hoeven we niet veel te laten schieten. Alle sporten komen aan de orde. Alleen de manier waarop is steeds anders. Bij sommige spor ten volsta ik met een nabeschou wing of alleen de uitslag die dooi de correspondent wordt gegeven. Bij andere onderwerpen besluit je een verslaggever te sturen voor rechtstreekse flitsen". Ervaring Op de vraag welke criteria ge hanteerd worden om tot een onder werpkeuze te komen kan Hofman geen duidelijk antwoord geven. „De definitie van: dit wel en dit niet, is niet te geven. Ik zou bijna zeggen: het is natte vingerwerk, ge baseerd op de ervaring. Het is een lastige afdeling, hoor. De publieke belangstelling kan een argument zijn om ergens aandacht aan te be steden, maar we geven ook flitsen van al die hockeytoppers met 'slechts' 400 toeschouwers Aan een criterium met Delgado en Zoetemelk waar duizenden men sen op afkomen gaan we weieens voorbij. Dat zijn meer kermisat- Annet Riezebos: 'Wij leven uitsluitend van de opbrengst van zijn show. Met wij bedoel ik dat er tien mensen op de loonlijst staan Bert Mol: 'We hebben in het programma de lijn aardig gevonden en we hebben een sterke basisformule die al een jaar of zeven niet is aangetast'. (foto GPD) sportenthousiasteling heb je niet alles. Het is leuker als er iemand zit tracties en heeft niet altijd zoveel waarde. Het moet dus wel ergens om gaan. Dat is weer een ander cri terium". „Voetbal is een heel belangrijk bestanddeel van 'Langs de Lijn'. Maar aan een wedstrijd om de ne gende en tiende plaats in de eredi visie, waar werder niets aan vast zit. besteden we ook niet veel aan dacht. Verder volgt 'Langs de Lijn' sporten waarin dit land zich inter nationaal manifesteert, zoals het hockey. En we spelen een beetje in op de publieke belangstelling. Vijf jaar'geleden deden we golf mond jesmaat. Maar aangezien de huidi ge belangstelling voor het golf steeds groter wordt, moetje zorgen dat de Open Nederlandse kampi oenschappen een behoorlijke plaats krijgen in het programma. Er zijn geen sporten die niet aap bod komen, tenzij ze zeer regionaal gericht zijn zoals klootschieten en beugelen". De tweede belangrijke poot van het programma is de muziek. Al ja ren lang wordt die keuze bepaald door Herman van der Velden. Hof man: „Muziek is van belang voor de balans van het programma. Drie kwartier alleen maar Hitsen achter elkaar is niet om aan te horen Nu het duo Postema/Meurders te kennen heeft gegeven op zondag middag 'Langs de Lijn' niet meer te willen presenteren (Meurders blijft wel op woensdag en zaterdag avond meewerken, Postema stopt helemaal) moet Jaap Hofman uit kijken naar twee nieuwe presenta toren. „Er lopen er heel wat rond in Hilversum, maar het valt niet mee om de juiste te vinden. Aan een die een beetje afstand van sport kan nemen, die hier en daar een ba dinerende opmerking kan plaat sen. Het zijn natuurlijk allemaal heel belangrijke dingen, die voet balcompetitie. Luik-Bastenaken- Luik en de Amstel Gold Race, maar er zijn toch belangrijker din gen op de wereld". Het aantal luisteraars van 'Langs de Lijn' loopt langzaam maar zeker terug. Drie zenderwisselingen in de laatste tien jaar (Hofman: „We zijn de nomaden van de Hilver- sumse radio") hebben 'Langs de Lijn' geen goed gedaan. En ook de Nederlandse, buitenlandse en commerciële televisiezenders die steeds meer rechtstreeks sport la ten zien wordt groter. Toch ziet Hofman televisie niet als een echte bedreiging. „Er komen alleen wat zaken op het tweede plan. Het is al tijd leuker om sport op televisie te zien, dan naar een radioverslag te luisteren. Maar als een sport je niet in die mate interesseert datje uren voor de buis zal hangen ben je aan gewezen op de radio. Radio kan je ook beter als behang erbij heb ben". „Hoewel je ziet dat de televisie steeds meer gaat doen denk ik dat 'Langs de Lijn' net zo goed als het medium radio altijd zal blijven be staan. Maar de belangstelling zal verschuiven van radio naar televi sie. Op die ontwikkeling moetje in spelen. Als de televisie bijvoor beeld uitgebreid aandacht be steedt aan Wimbledon schenken wij wat meer aandacht aan de Tour de France, zo simpel is dat

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 27