Het geheim van Sardinië Dodelijke roem Denkwijzer Onze taal Bestaan van grotbewoners in Nieuwe Steentijd intrigerend gegeven mmmmm 't H i ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 PAGINA 23 Net als op de andere eilanden in de Middellandse Zee worden op Sardinië talloze fossielen gevonden van dieren die er heel vroeger hebben geleefd. Op één belangrijke vraag probeert de eilanddeskundige en geoloog dr. Paul Y. Sondaar, verbonden aan het Utrechtse Universiteitsmuseum, al jaren een onweerlegbaar antwoord te geven: maakte ook een mensensoort deel uit van die zo merkwaardige eilandfauna? Op zekere dag. ongeveer 8000 jaar geleden, naderde een primitief bootje, nauwelijks meer dan een met twijgen bijeengebonden vlot, de nog onbekende kust van een groot eiland dat duizenden jaren la ter Sardinië genoemd zou worden. door Ben Apeldoorn ln het bootje zat een neolithisch gezin netje (Neolithicum Nieuwe Steentijd) met wat eenvoudig huisraad en mis schien eén of meerdere huisdieren. Of het bootje nu op drift was geraakt of dat de bemanning werkelijk de bedoeling had de onoverzienbare zeevlakte tussen het huidige Italië en Sardinië over te ste ken. dat is niet bekend. Verdwaald of niet, er zal weinig an ders op dan het 'nieuwe land' te betre den, een onderkomen te bouwen of te zoeken en ervoor te zorgen dat er min of meer geregeld wat eetbaars te verorbe ren viel. Dat laatste was niet zo*n pro bleem. want het eiland wemelde van de dieren. Ontdekking Omdat roekeloosheid de mens sedert de oudste tijden nu eenmaal op het lijf geschreven is, zal het stellig niet bij dat ene bootje zijn gebleven en naarmate de generaties elkaar opvolgden, breidde de van het vasteland afkomstige mens zich gestadig uit over het eiland. Maar op zekere dag werd het leven ruw verstoord door een ijselijke ontdek king: er leefden in de bergen en grotten boze geesten. Weliswaar leken die gees ten verdacht veel op mensen, maar hun woeste, gedrongen uiterlijk verschilde zoveel van dat van de kolonisten dat angst en vrees er niet minder om waren En wat kon je als algemeen beschaafd Neolithicus nu beter voor je gemoeds rust doen dan de stelregel 'zij eruit of wij eruit' in de praktijk te brengen. Tijdens de klopjachten, die daarna al dan niet in georganiseerd verband werden gehou den, stierf het wezen uit dat wie weet hoe lang de bergen en de grotten had be heerst. Zo ongeveer moet dat zijn gegaan. Wat een gevoelige slag is voor de algemeen aanvaarde theorie dat de mens pas 8000 jaar geleden voor het eerst voet op Sardi nië zette. De Utrechtse geoloog dr. Paul Sondaar is ervan overtuigd dat er zeker al 14.000 jaar geleden sprake was van menselijke activiteit op Sardinië. Dat lijkt op het eerste gezicht niet zo bijzon der; per slot van rekening liepen er in Afrika miljoenen jaren geleden al mens- achtigen rond. Het bijzondere zit hem echter in het feit dat Sardinië een oeroud eiland is. Als daar, zeg gedurende de af gelopen tien- of misschien wel honderd duizenden jaren mensen of mensachti- gen hebben geleefd, dan zijn zij volgens dat speciale besloten eilandmilieu ge ëvolueerd. Uitgebreid Als dat onomstotelijk zou worden be wezen, dan is het mogelijk dat de lijst van bekende namen van uitgestorven mensensoorten - zoals bijvoorbeeld de Neanderthaler, Cro-Ma^non-mens, Ja va- en Pekingmensen - met 'de mens van Sardinië' moet worden uitgebreid. De Neanderthaler zou daarmee een tijd genoot hebben gehad die gelijktijdig met hem/haar evolueerde maar in een heel ander milieu, namelijk dat van een al miljoenen jaren door de zee van de buitenwereld afgesloten eiland. Voor de ontrafeling van de geschiede nis van de mensheid zou zoiets een uiter mate belangrijke ontdekking zijn. Waarin verschilt de fauna van een oer oud eiland nu eigenlijk van die van het vasteland? Dr. Sondaar. die zich als geo loog gespecialiseerd heeft in de zoog- dier-paleontologie (paleontologie is dc wetenschap die zich bezighoudt met de bestudering van uitgestorven dieren aan de hand van fossielen), neemt een korte inleiding om dat uit te leggen. Allereerst wil hij kwijt dat de afdeling Zoogdierpa leontologie van de Utrechtse universi teit zich al 25 jaar. in nauwe samenwer king met verschillende instituten in bin nen- en buitenland, bezig houdt met de evolutieprocessen van zoogdieren op ei landen. Het belangrijkste aspekt van het werk van een paleontoloog is het verzamelen van materiaal in die gebieden of ruimten waarvan je kunt verwachten dat dieren zich daar veelvuldig ophielden. Grotten bijvoorbeeld. Evenals in spleten in de kalkgebergten zijn in grotten op de ei landen van de Middellandse Zee de meeste fossielen gevonden. Uit al die on derzoekingen is gebleken dat ieder ei land zijn eigen specifieke diersoorten heeft. V,erdere kenmerken van een ei landfauna zijn: weinig diersoorten, het ontbreken van grote roofdieren, 'vcr- dwerging' van grote zoogdieren cn 'ver reuzing' van kleine. Reactievermogen De invloed van een typische eiland fauna is heel mooi te zien aan gevonden skeletfossiclen van hert-achtigen. Op het vasteland zijn herten gebouwd op reactievermogen en snelheid om aan grote roofdieren te ontkomen; in een mi lieu zonder die roofdieren zie je die hei - ten van sedimentslaag tot sedimentslaag als het ware veranderen van ranke snel heidsmachines tot meer plompe, kortpo- tige typen. Een ander opmerkelijk detail op eilan Gedeelte van de arot van Corbeddn waar het onderzoek naar een vroeae derl. Links dr Paid Sondaar uitzonderinqen bevestiqen de repel mensensoort op het door de zee omsloten Sardinië lanazaam maar zeker vor- (foto's Ben Apeldoorni den was het voorkomen van bijvoor beeld dwergolifanten en dwergnijlpaar den. Niet een beetje kleiner dan hun ko lossale soortgenoten, maar echt heel veel kleiner. Vroeger dacht men simpelweg dat dat - een gevolg was van inteelt, waardoor een ras wegkwijnt. De moderne paleon toloog heeft echter bewezen dat ver- dwerging of verreuzing van diersoorten juist een gevolg is van het milieu waarin oorspronkelijk grote of kleine diersoor ten verzeild raken. Men heeft sterke aan wijzingen gevonden dat bijvoorbeeld nijlpaarden in hun oorspronkelijke, vo lumineuze vorm op eilanden terecht zijn gekomen en nadien van generatie op ge neratie verdwergden. Een onvermijdelijke vraag is hoe die ren de vaak honderden kilometers over zee konden overbruggen. De paleonto loog huldigt de mening dat een uitge strekt water in principe voor dieren een onoverkomelijke barrière is, maar uit zonderingen bevestigen de regel en dat geldt dan speciaal voor goede zwem mers zoals nijlpaarden, herten en olifan ten. Aziatische olifanten zwemmen gere geld naar ver uit de kust gelegen eiland jes om daar te eten. en na de maaltijd zwemmen ze dat hele eind ook weer te rug. Ze gebruiken hun slurf daarbij als snorkel. Oud Knaagdieren en insekteneters kunnen eilanden bereiken op losgeraakte takken of boomstammen die met zeestromin gen worden meegevoerd. De waterbar- rière selecteerde dus de soorten dieren die zich op eilanden in grote zeeën ont wikkelden en daarom is er veelal sprake van een beperkt aantal diersoorten. De eilanden in het westelijke deel van de Middellandse Zee zijn al betrekkelijk oud. Sardinië en Corsica, alsmede Ma jorca en Menorca bestonden, al dan niet door een land brug met elkaar verbon den, al 30 miljoen jaar geleden. Sicilië maakte toen nog deel uit van Noord- Afrika: pas ongeveer zes miljoen jaar ge leden kwam het daarvan los. Het Italië van toen bestond uit een aantal eilanden zoals het tegenwoordige Toscane en Gargano. In Toscane heeft men acht miljoen jaar oude fossielen ge vonden van dwerg-antilopen, dwergvar kens, reuzenmuizen en van een merk waardige aap. Oreopithecus, die geëvo lueerd was tot een eilandaap met mens achtige kenmerken. Zes miljoen jaar geleden raakte Toscane verbonden met Italië waardoor dieren van het vasteland toegang kregen tot de eilanddieren. die daarop prompt uitstierven. Gargano is tegenwoordig een schierei land in de Adriatische Zee. halverwege de Italiaanse oostkust. Ook hier zijn fos sielen gevonden van heel bijzondere die ren. Sondaar: "Naast vele soorten roof vogels waarde er een reusachtige loopuil rond die zich waarschijnlijk onledig hield met het uitpikken van de ogen van zijn prooidieren. Ook dienomtrent paste de evolutie zich aan, getuige fossielen van een kleine vijfhoornige hertachtige. Hoplitomerix genaamd, die ook twee horens vlak boven de ogen had". "Toen het onderzoek naar zulke ei- landfauna's mij enkele jaren geleden naar Sardinië voerde, ontdekte ik iets dat ik op geen enkel ander eiland was tegengekomen. De voornamelijk van herten en haasachtigen afkomstige bot ten leken duidelijk te zijn geselecteerd en bovendien sporen van bewerking te vertonen. De ouderdom van de laag waarin die fossielen werden gevonden bleek ruim 13.500 jaar te zijn. Dit bete kent dat de mens al in het Paleolithicum (Oude Steentijd) op Sardinië was, wat vele duizenden jaren eerder is dan tot dusverre bekend was". Schuilplaats Dr. Sondaar kwam in 1973 voor een eerste onderzoek op Sardinië en ging daar, op aanraden van de speleoloog grotkundige) Bruno Piredda kijken in de grot van Corbeddu waarin Piredda grote hoeveelheden fossielen van hert achtigen had ontdekt. De Corbeddu- grot is een van de drie grotten die gesi tueerd zijn in de schitterende vallei van Lanaittu in het oosten van Sardinië. De grot werd genoemd naar de beroemde bandiet Giovanni Corbeddu Salis, die in de vorige eeuw dankbaar van de schuil plaats gebruik maakte. Sedert 1982 komen Sondaar en zijn medewerkers elk jaar in de zomermaan den naar de grot voor onderzoek, en sindsdien zijn er opmerkelijke vondsten gedaan waarvan de belangrijkste een stuk menselijke bovenkaak in een oude laag was. De aanwezigheid van de paleo- lithische mens op Sardinië werd daar mee bewezen, zij het dat er weer vele vragen opdoken. Er zijn thans drie onderzoekskuilen gegraven, verdeeld over verschillende zalen waaruit de grot bestaat. Uit metin gen blijkt dat de diepte van de sedi mentslagen varieert van 2,5 tot soms wel 5 meter. Aangezien het tempo van afgra ven op sommige plaatsen slechts 25 cen timeter per jaarlijkse campagne be draagt, zou een periode van ongeveer tien jaar nodig zijn om door de sedi mentslagen heen te komen. Voor een dergelijke lange periode is een hechte fundering nodig, niet in de laatste plaats vanwege het belang van het onderzoek. Daarom werd in 1986 de Stichting Corbeddu opgericht als basis voor de noodzakelijke structurele, we tenschappelijke en financiële steun van het Project Corbeddu Het onderzoek trekt in toenemende mate de aandacht, en dan met name in het buitenland, getuige een artikel in het blad The Observer in mei 1987 en reac ties van een aantal toonaangevende bui tenlandse instituten op dit gebied, zoals bijvoorbeeld de Howard University die tevens vroeg 'waar men in Nederland, waar de beste krachten aan bezuiniging worden opgeofferd, in vredesnaam mee bezig is'. Kennelijk ontgaat de nationale bezuinigingswoede ook buitenlandse in stituten niet. Sondaar "Wetenschappelijk bezig zijn is één aspect van onze doelstelling. We dragen het ook uit. Zo hebben we twintig mensen in arbeidstherapie, waarbij van fossielen afgietsels gemaakt worden ten behoeve van tentoonstel- lmgs- en werkmateriaal. We hebben in Amsterdam onderwijssets voor scholen gerealiseerd. Voor onze tentoonstelling hier hebben we ten behoeve van scholen een leskist met werkbladen ontwikkeld, zodat de leerlingen zelf met hun handen bezig kunnen zijn. Dat is bij dit werk zeer belangrijk". "Een andere taak ligt bij een vereni ging waarin zowel amateurs als profes sionals zijn ondergebracht; dat werkt heel goed. Er worden cursussen gege ven. er is een tijdschrift. We zijn bezig de amateurs te coachen. In deze vorm mag de zoogdierpaleontologie hier gerust uniek genoemd worden. Er is een hechte landelijke samenwerking en internatio naal behoren we zonder overdrijven tot de top". Ondanks de unieke relatie tussen we tenschap en popularisering is Neder land, wat onderwijs over geologie en aanverwanten betreft, volgens dr. Son daar een onderontwikkeld gebied: "In landen als Frankrijk en Duitsland wordt niet alleen maar biologie gegeven maar ook intensief onderwijs over geologie, paleontologie en noem maar op. Zelfs in onze natuurhistorische musea zijn we op deze gebieden eigenlijk nergens" Binnenkort reist de Utrechtse geoloog met nog enkele tientallen collega's weer af naar die donkere spelonk op Sardinië waar misschien nog veel completer be wijsmateriaal dan die ene menselijke kaak ligt te wachten om aan het daglicht te worden blootgesteld. Bewijsmateriaal dat de sluier zal wegnemen over die vroege Sardijnse mens, die er misschien heel opmerkelijk heeft uitgezien en er heel aparte gewoonten en. wie weet. ge dachten op nahield. Tentoonstelling 'De bijzondere eilandbewo ner'; Universiteitsmuseum, Biltstraat 166 te Utrecht (tot eind september). DOOR JOOP VAN DER HORST Hou je van vlees, braad je in Stoma Het braadmiddel heet misschien wel anders maar dat ben ik vergeten. Wie het pre cies wil weten moet maar naar de televi siereclame kijken of een van de vele ad vertenties van dit braadmiddel bekijken in de weekbladen. Het doet er niet toe Het gaat mij nu alleen om dat zinnetje ledereen heeft het gehoor^ of gezien maar niet iedereen vindt het raar of bij zonder Ik wel. Ik was dol-enthousiast toen ik het een paar weken geleden voor het eerst zag. Want het bevestigt mijn ver moeden dat we hier te doen hebben met een verandering in de Nederlandse taal. Ik dacht dat al een hele poos, maar nu weet ik het bijna zeker Een geblinddoekte mevrouw krijgt twee stukjes vlees te proeven Het ene stukje is gebraden in gewone margari ne, het andere is gebraden in dat niet spetterende wondermiddel Welk stukje vlees vindt die mevrouw het lekkerst9 Het is haast niet te geloven, maar ge blinddoekt kan die mevrouw toch nog proeven dat het ene stukje vlees lekker der is dan het andere. De televisiekijker valt van de ene ver bazing in de andere, want wat blijkt bo vendien? Het lekkerste stukje is gebra den in het braadmiddel waar de recla mespot over gaat. Het ongelooflijk. En dan komt dat zinnetje dat ik zo bijzonder vind. Hou je van vlees, braad je in Co ma. In april las ik in een gestencild buurt- krantje de volgende zin Mocht u in die penode met vragen zitten, raden wiij u aan kontakt op te nemen met. In ge stencilde buurtkrantjes staan vaak aller lei taalfouten, maar deze leek me inte ressant genoeg om te noteren. Volgens mij is hier het woord dan vergeten ...dan raden wij u aan. Kan gebeuren, dat er eens een woord vergeten is. Een paar weken later las ik in de krant. Wilt u een artikel of oude krant opvragen, gaat u als volgt te werk Het is dezelfde fout. Opnieuw heeft iemand het woordje dan vergeten: dan gaat u als volgt te werk. Toch is het opvallend om dezelfde fout. nu in een serieuze krant, tegen te komen. De grammatica van het Nederlands schrijft ons voor dat we na een bijzin als Mocht u met vragen zitten of Wilt u een oude krant opvragen niet meteen het werkwoord van de hoofdzin zeggen, maar eerst nog een ander zinsdeel. Bij voorbeeld: Mocht u met vragen zitten, dan kunt u mij bellen of: Mocht u met vragen zitten, u kunt mij bellen. In beide gevallen staat er voor kunt nóg een woord. Zo is de regel, na bijzinnen die het bijzinswerkwoord vooraan hebben (Mocht u met.Wilt u een. Na bijzinnen die het voegwoord voor aan hebben, is het anders. Als u met vragen zit, kunt u mj bellen. Hier is het juist gewoon om meteen na de bijzin het werkwoord van de hoofdzin te noemen Er is dus verschil tussen bijzinnen die met een voegwoord beginnen en bijzin nen die met een werkwoord beginnen Vergelijk: Als hij van me houdt, stuurt hij me een kaart met Houdt hij van me. dan stuurt hij met een kaart. In de laatste zin kun je dan niet weglaten Of kan het tegenwoordig wel? Zo n buurtkrantje bewijst niets. Hetzelfde verschijnsel in een krant kan ook nog per ongeluk zijn. Maar een reclamezin die tientallen mensen van tevoren on der ogen hebben gehad, die niet alleen in grote kleurenadvertenties maar ook in de STER-reclame wordt gebruikt? Er is volgens mij maar één conclusie mogelijk: Hou je van vlees, braad je in Oma is voor menige Nederlander al heel gewoon Nederlands. In de nacht van zaterdag op zondag 5 augustus, precies een kwart eeuw gele den, stierf Marilyn Monroe. Zesendertig jaar oud was ze, en volgens kenners uit haar directe omgeving 'as beautiful as ever'. De vermoedelijke doodsoorzaak was het innemen van een overdosis ta bletten. Bekend was. dat ze in perioden waarin ze hevig teleurgesteld of depres sief was, wel vaker overdoses had inge nomen. Maar bij die gelegenheden had ze steeds voor het te laat was hulp inge roepen en was ze gered. Waarom ze dat die laatste keer niet gedaan heeft, is een vraag die tal van mensen sindsdien heeft beziggehouden. Waarom zou iemand, die alles heeft wat door miljarden mensen tevergeefs wordt nagestreefd - rijkdomroem. schoonheid, zeer invloedrijke aanbid ders onder wie een Amerikaanse presi dent - zichzelf het leven ontnemenIe mand bovendien, die trots was op haar eigen aantrekkelijkheden en op het feit dat de hele wereld aan haar benen lag. Nog zes weken voor haar dood maakte Marilyn een reportage met topfotograaf Bert Stern, die daarover het volgende voorval vertelt: Op een bepaald ogen blik. toen we klaar waren met de serie foto's voor het modeblad Vogue, verliet ze plotseling de kamer. Ze kwam terug in niets meer dan een handdoek en een doorzichtig topje, glimlachte uitdagend en zei"Niet gek hè voor pen meisje van 36". Of moeten we in die uitspraak vooral een poging zien zichzelf gerust te stellen over de eerste tekenen van de veroude ring, die zich al onmiskenbaar bij haar aandiende. En die uiteindelijk het ver lies van haar glans in de ogen van de talloze bewonderaars en van de camera zou betekenen. Juist door haar wijze van sterven, haar zelfmoord, vlak voordat haar carriere zich in een neerwaartse spiraal zou begeven, heeft Marilyn weten te voorkomen dat dit zou gebeuren. Iemand die beroemd, rijk, mooi en nog jong is en toch zelfmoord pleegt, die laat voor de wereld een levensgroot raadsel achter. Een intrigerende 'waarom vraag', die anderen dwingt zich met hem of haar bezig te blijven houden. Dat blijkt wel uil het feit dat dezer dagen door tal van krantentijdschriften en door radio en televisie het zilveren jubi leum van Marylins zelfmoord uitbundig wordt gevierd. Wanneer ze. net zoals ver moedelijk Brigitte Bardot, haar tijd netjes zou hebben uitgediend en in ou derdom zou zijn gestorven, dan zou 25 jaar na haar dood - zelfs als dat zelf moord zou zijn geweest - niemand er ver moedelijk meer over gerept hebben Maar uit de combinatie van schoonheid, sex, roem en dood die zij als herinnering heeft nagelaten, wordt de stof gewonnen waarvan legendes worden geweven. Daarmee unl ik overigens niet suggere ren dat Marilyn uitsluitend en bewust uit zorg voor haar 'postume ik' een einde aan haar leven maakte. Ze ivas op lal van momenten in haar laatste levensja ren zeer ongelukkig. Een van de redenen daarvan was de ontdekking dat roem en succes geen afdoende voorwaarden zijn voor levensgeluk. Ze ontmoette afgunst, haat, agressie. Mensen die zich konden verkneukelen over het feit dat het op be paalde momenten slecht met haar ging. die met vreugde wachtten op haar afta keling en ondergang. Ze begon zich te realiseren dat vrienden, zelfs zeer intie me vrienden, haar vroeg of laat zouden ruilen voor een jongere, nieuwe ster. net zoals hel publiek zou doen. Het weekblad Life publiceerde in haar sterfjaar een artikel waarin ze verbitterd zegt: "Als je beroemd bent. dan denken mensen dat ze zich alles ten opzichte van je kunnen per mitteren, de meest grove dingen. Een ervaring die Marilyn deelde met niet weinigen van haar vrouwelijke col- door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden lega's, die op dezelfde i einde kwamen. Zo kwam op 3 mei van dit jaar ih Parijs in haar woning in Monlmarte Yolande Morisse. beier be kend als de zangeres Dalida, dood aan getroffen. Naast haar lichaam lag een kort briefje met de woorden: "Vergeef me, het leven is niet meer te verdragen Als brengster van hits als 'Ciao, Ciao. Bambina' en 'Am Tag als der Regen kam', met meer dan 40 miljoen verkochte platen, als schoonheidskoningin en film ster. leek ze evenals Marilyn Monroe een lieveling van de goden. Maar evenals Marilyn Monroe deed ze verscheidene zelfmoordpogingen in de loop van de laatste twaalf jaar van haar leven, voor dat ze er definitief een einde aan maak te. Hetzelfde patroon vertoonde het leven van Judy Garland, de legendarische filmster en moeder van Liza Minelli die in 1969 in Londen haar leven eveneens met tabletten beëindigde. Merkwaardig genoeg schreef de lijkschouwer op het overlijdensformulier als doodsoorzaak "ongeval". Ook in het geval van Romy Schneider, die op 29 mei 1982 in Parijs stierf, weigerde de lijkschouwer de werkelijke doodsoorzaak - een overdosis medicamenten en alcohol - te noteren. In plaats daarvan schreef hij "hartstil stand", wat misschien symbolisch gezien nog niet eens zo ver bezijden de waar heid was. Opmerkelijk is ook de zelfmoord ge weest van de filmster Jean Seberg. Ze vierde successen in films van de beroem de regisseur Otto Preminger en vormde een bejubeld duo met Jean Paul Belmon- do. In 1979 nam ze een dodelijke overdo sis slaapmiddelen in. Kort tevoren had ze een "boek geschreven met de titel 'Hoe men vlucht', waarin ze over haar ang sten en zorgen vertelt en waarin ze ook adviezen geeft aan zelfmoordkandida ten. Wat Marilyn Mojiroe, Dalida, Judy Garland, Romy Schneider en Jean Se berg naast hun carrière gemeenschappe lijk hadden was het volgende. Sterk wis selende liefdesrelaties, verslaafdheid aan of overmatig gebruik van alcohol en medicamenten of andere drugs, perio den van depressie en daarmee sam'en- hangend een geschiedenis van één of meer niet-dodelijke zelfmoordpogingen. Meer dan eens hadden ze in hun laatste levensjaren doods- of zelfmoordwensen geuit. Als gevolg van hun slopende le venswijze in de periode lussen globaal hun 20ste en 35ste levensjaar en hun ver slavingsgedrag was hun lichamelijke conditie in het algemeen kwakkelend oj slecht. Tenslotte bevonden ze zich alle maal in de nadagen van hun c filmster/zangeres, of was die feite al geëindigd Wanneer een 'normaal' mens zich met deze kenmerken bij een psycholoog zou vervoegen, zou deze direct concluderen dat het risico van zelfdoding in de naaste toekomst groot is en dienovereenkomstig maatregelen en behandeling voorstellen Het succes daarvan hangt van twee din gen af: de mate waarin het verslavings gedrag opgeheven wordt en, nog belano- rijker, de mate waarin de persoon in de (mid)levencrisis e talie of een nieuw aan zijn of haar bestaan kan ontwikke len. De beroemde psycholoog Carl Gustav Jung heeft ooit eens gezegd "Ik heb nog nooit iemand na zijn 40ste levensjaar ge nezen kunnen verklaren als hij of zij niet op een of andere manier een religieuze levenshouding gevonden had. Iets wat met kerkgenootschap of godsdienst na tuurlijk niets te maken heeft." De afgod van het uiterlijk en van de seksualiteit, waarvan filmsterren de hu gepriesteressen zijn, wordt vroeg of laat ontmaskerd als vals. want die geeft on voldoende innerlijk houvast om het schip van het leven eraan te verankeren. Dus raken zowel de priesteressen als de gelo vigen ten slotte op drift en leiden schip breuk. Om die reden is de postume verering van en aandacht voor de dode Marilyn Monroe een bevjijs van de armzalige en zwakke persoonlijkheid van mensen (en vooral van sommige journalisten) van deze tijd. De zogenaamde godin was een gewone stervehnge. die niet van sex hield maar het af en toe wel wilde gedo gen en die haar voornaamste bevredi ging putte uit het beeld dat haar li chaam op het netvlies van andere sterve lingen naliet. Maar het noodlot schrijft voor dat iedereen die zich te vaak en te lang aan zijn eigen spiegelbeeld koestert net als Narcissus in de Griekse sage. daaraan ten slotte tenonder gaat v;: J

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23