Een dorp dat de autoroute letterlijk links laat liggen Het grenswisselkantoor Jazeneuil: tegen wind en lawaai achter hoge hagen verscholen ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1987 EXTRA 17 De verkeersborden in Frankrijk zijn anders dan die in België. De mensen ook. Maar mensen zijn niet alleen anders als de ver keersborden anders zijn, weet Lewi Dekeeger. De 28-jarige be diende van het grenswisselkan toor in Rekkem bevindt zich niet alleen luttele meters van de Belgisch-Franse grens. Hij zit ook kort op de grens tussen Wa len en Vlamingen. Een drielan denpunt, hoewel er officieel van maar twee landen sprake is. Neem alleen al de bank waarvoor hij werkt. Dat is een Waalse bank, de Banque Crédit Comrnercielle. Zijn directeuren zijn Walen. Ze den ken Waals, ze spreken Frans, ze ver staan Vlaams, met moeite. Walm "Ik spreek en versta vlot Frans, want anders had ik deze job niet, maar ik denk Vlaams". Het vierkan te hok, een soort container waarin hij de hele dag in hoog tempo geld zit te wisselen, bevindt zich op Vlaams gebied, nog net. Links is Wallonië, recht vooruit is Lille. Rechts is een raam, het enige. Dat kijkt uit op internationaal terrein, op vrachtwagens. Steeds andere vrachtwagens en toch steeds het zelfde beeld. Altijd diezelfde loop jongen in zijn bruine stofjas die tus sen de vrachtwagens door met pa pieren heen en weer sjouwt. "De zo mer en de winter d'n gansen dag door die walm van bureel naar bu reel". Zo zou Lewi Dekeeger zijn le ven niet willen slijten. "De grens is geen lijn, maar een verschil in mentaliteit. Als ze mij zouden droppen en mij zouden blinddoeken, dan zou ik voelen wanneer ik in Wallonië zou zijn. Maar voor de Fransen zijn ook de Walen Belgen, .buitenlanders voor al, étrangers. Fransen zijn chauvi nistischer dan wij. Ze leven nog in de tijd van la gloire. Ze komen bin- Geldwisselaar Lewi Dekeeger: "Ik blijf een bediende". (foto gpd) nen, spreken Frans, en verwachten, eisen, dat ge in het Frans antwoordt. Ik heb de taal moeten leren, vijfjaar avondles gevolgd. Anders had ik hier niet gezeten". Niet dat hij erg tevreden is met zijn baan. "Het is beter dan dat ge in een fabriek zoveel stuks per dag moet doen. Of in een groot gebouw in Brussel op de zoveelste verdie ping uw werk moet verrichten". Bediende In die luttele vierkante meters van zijn hok heeft hij zijn eigen ver antwoordelijkheid. Dat ziet hij als het enige voordeel. Want hogerop kan hij niet, hij blijft gevangen tus sen het grensoverschrijdend ver keer. „Ik blijf een bediende" In zijn vrije uren geeft hij rijles. Een eigen rijschool is zijn droom. "Als ik zou de mogelijkheid heb ben", mijmert hij. Voorlopig zit hij vast aan de grens. Die grens tussen Frankrijk en België is, denkt hij, duidelijker dan die tussen Nederland en België. Fransen en Belgen, dat is een we reld van verschil. "Dat hebt ge kun nen zien op sportief gebied, tijdens de mondiaal in Mexico. Het Franse voetbalteam speelde om de derde en vierde plaats tegen België. Gelijk kemphanen stonden de douaniers tegenover elkaar. De Hollanders juichten voor de Belgen. De Fran sen zouden nooit voor de Belgen juichen". PIETER VAN DE VLIET Zomaar een Frans dorpje langs de E-3. Of liever gezegd de A-10, want de lange strook beton van het Deense Frederikshaven naar Lissabon heet niet overal hetzelfde. De A-10 is trouwens weer onderdeel van de E-34, zoals De Weg in Frankrijk doorgaans wordt genoemd. Maar genoeg daarover. Jazeneuil, metz'n zevenhonderd inwoners, staat centraal in deel 4 van een serie over wat je langs De Weg allemaal kan tegenkomen. Zuidelijk van Poitiers wordt het ge ronk van de autoroute in de plooien van de streek Poilou gesmoord. Elf duizend uitlaatpijpen per dag schie ten hier als walmende raketten voorbij. Voor zijn dure tolgeld heeft iedere chauffeur er recht op haast. door Rudolph Bakker De A-10 voert van Parijs naar Bordeaux een bijna 600 kilometer lange startbaan die als onderdeel van de E-34 verkleum de Noordeuropeanen in vliegende vaart totaan de voet van de Pyreneeën brengt. Na lange uren van platte verveling komt de natuur ten zuiden van Poitiers pas tot leven. Hier begint het land van de bocages, onschuldige bosjes als in een vlaag van onoplettendheid over de heu vels verspreid. Tussen die bocages ligt Jazeneuil, tegen wind en lawaai achter hoge hagen verscholen. Jazeneuil telt zo'n zevenhonderd in woners. De romaanse kerk van Johan nes de Doper spiegelt zich in het rivier tje de Vonne. Onder het koor ontspruit een bron die uitmondt in de overdekte wasplaats. De rivier is niet meer dan een handbreed diep, kikkervissen scharre len tussen de waterpest, waterlelies staan op ontluiken. In de stilte van Jaze neuil hebben merels en lijsters het voor het zeggen, alleen in de rede gevallen door vrouwenstemmen uit een keuken of het starten van een astmatische 2CV-. Weinig verzet Als in 1977 de komst van de nieuwe autoroute in de gemeenteraad van Jaze neuil voor het eerst ter sprake komt, is er weinig verzet. Het tracé ligt drie kilome ter buiten het dorp. Aan de noordelijke grens moeten boeren grond aan de we genbouwers afstaan, maar ze worden er goed voor betaald. Het belangrijkste ge meenteraadsbesluit in die julimaand van 1977 valt tegen de zomervakantie. Het gaat om de gunning van zeven nieu we wc's voor de dorpsschool. Ze komen onder het afdak op de speelplaats, dat wil zeggen rug aan rug met de mairie (gemeentehuis). In bijna alle dorpen van Frankrijk vor men de dorpsschool en het gemeente huis een onverbrekelijke eenheid. In Ja zeneuil is achter de speelplaats - en daarvan door roestig kippegaas geschei den - een groentetuin, met in juni nog prille aardappelplanten, groene toma ten, magere uien en de kop opstekende kroppen sla. Als in 1981 het onderdeel van de auto route A-10 zuidelijk van Poitiers voor het verkeer wordt opengesteld, gaan er een paar dorpelingen vanaf de heuvel kijken. Daarna keurt niemand de beton nen racebaan nog een blik waardig. Ja zeneuil is het centrum in een netwerk van kleine weggetjes, die door elzen, wil gen en meidoornstruiken zijn omzoomd. En door wel anderhalve meter hoge ha gen, uitstervende windvangers die de trots van het landschap zijn. Een van die vele weggetjes voert na een drietal kilometers tot een kolossale brug, bij de bouw waarvan kosten noch moeite - bijna uit schuldbesef - zijn ge spaard. Deze brug ligt over de autoroute. Aan de andere kant van de weg is San- xay. In Sanxay komen toeristen omdat er 'gallo-romeinse' ruïnes zijn opgegra ven. Ook Jazeneuil heeft achter de kerk, dat wil zeggen ter hoogte van de feeëngrot- gallo-romeinse resten. Dat is gebleken uit luchtopnamen. Alleen heeft niemand er nog geld voor over ge had om tussen de pinkster- en boter bloemen, ruim besproeid door de Von ne, wetenschappelijk aan het graven te slaan. De kerk van Johannes de Doper is al mooi genoeg. Hij stamt uit de l'2de eeuw en is zo beroemd dat er iedere vakantie zelfs tot uit Japan liefhebbers naar komen kijken. Druk Het zou een dramatisch misverstand zijn te denken dat er in een dorp als Ja zeneuil niets gebeurt. Burgemeester Re- my Vierfond heeft het zelfs zo druk dat het meer dan een uur duurt voordat hij onverwacht aangetreden gasten kan ont vangen. De 'mairie' wordt gemoderni seerd op het ogenblik, en er is een mo derne feestzaal in wording, en evenzo een nieuwe kleuterschool. De lagere school krijgt er zelfs een klaslokaal bij. Tot nu toe zaten alle 37 kinderen er bij elkaar. Burgemeester Vierfond vertelt: "We zijn hier springlevend, onze bevolkings- pyramide ziet er goed uit. De laatste tien jaar hebben we kans gezien Jazeneuil te verjongen, we hebben nieuwe huizen ge bouwd en er is werkgelegenheid in fa brieken en bedrijven in omliggende gro tere plaatsen". Wat Jazeneuil zelf betreft, daar somt de burgemeester de zelfstandigen ge makkelijk uit het hoofd op: een timmer man, een smid, een reparateur van land bouwwerktuigen, een tuigmaker die nu behanger is, en niet minder dan vier stu- cadoors. Overdag zijn de straatjes van Jaze neuil zo goed als verlaten. Een vrouw duwt haar fiets moeizaam tegen de heu vel omhoog, in een tuintje begiet de boe rin haar anjelieren, rozen en vergeetme- nieten. Uit de timmermanswerkplaats schuin tegenover Johannes de Doper komt de oude Albert Louneau naar bui- i Burgemeester Remy Vierfond: zo druk als een baasje. Het dorpje Jazeneuil, een oase van rust op enkele kilometers afstand van de drukke A-10 waarlangs dagelijks 11.000 uitlaatpijpen ronken. (foto's Rudolph Bakkcr/GPD) JAZENEUIL ten geschoven telkens als hij een vreem deling signaleert die het hoofd in de nek werpt om het topje van de romaanse kerktoren te zien. Ltkaneau rommelt nog wat aan tussen zijn zaagmachines en de stapels warm en geurend hout. Voor vrienden timmert hij nog wel eens een kast of een venster luik, maar meestal toch houdt hij het binnenkomend publiek nauwlettend in de gaten. Hij lacht een beetje om de in drukwekkende verbouwing van de mai rie en voegt er trots aan toe dat hij zich zijn hele leven in Jazeneuil nog niet heeft verveeld. Een enkele toerist maakt wel eens een foto van hem, in zijn timmerwinkel, waar het lijkt alsof de tijd heeft stilge staan. Hij wil dan wel uit beleefdheid zijn pet afzetten, een idee dat hem uit het hoofd moet worden gepraat. Boter en cognac De Poitou is het land van boter en cog nac. De boeren van Jazeneuil verbou wen meestal graan nadat ze hun koeien aan de kant hadden gedaan. Poitou is het 'land van het zoete leven', zonder grote steden, zonder opzienbarende en luchtvervuilende industrie. In Jazeneuil zorgt burgemeester Vierfond ervoor dat de opvallende eenheid van architectuur geen geweld wordt aangedaan, dat het er aangenaam wonen blijft. Hoewel in streken als deze 'de zoon van het land het altijd wint van de vreemdeling' wordt buitenlanders er geen haarbreed in de weg gelegd. Zo vertelt Vierfond van een Nederlands echtpaar dat zijn levensavond in Jaze neuil doorbracht en er nu ook op het kerkhof begraven ligt. De Poitou was - met zijn drie landstre ken de Vendee, Deux Sevres en Vienne (waartoe Jazeneuil behoort) - altijd het raakvlak van twee werelden. Hier lag de grens tussen de langue d'oc van de trou badours de langue d'oil van het Franse noorden. Hier vochten de Franse en En gelse koningshuizen van de Capetiens en de Plantagenets om de macht, hier liep in de Tweede Wereldoorlog de de marcatielijn tussen het bezette en het vrije Frankrijk en ten slotte is er de geo grafische scheidslijn tussen protestan ten en katholieken. Burgemeester Vierfond is katholiek, maar niet een protestante vrouw ge trouwd. Hij vertelt dat 'gemengde' hu welijken in Jazeneuil in een gemeen schappelijke dienst door de pastoor en de dominee worden voltrokken. En er is nog maar zó weinig van de godsdienst strijd over dat niemand in Jazeneuil ooit heeft nageteld hoevelen onder hen op zondag naar 'de kerk' (dat is de katholie ke kerk) of naar 'de tempel' (dat is de protestante kerk) gaan. In dit paradijs is er iedere zomer een wedstrijd om het mooiste met bloemen versierde huis, zijn er elf dorpsvereni gingen en gaan er jaarlijks nog geen tien dorpelingen dood. Geen haast Achter de autoroute A-10 - en dat is aan de andere kant van Jazeneuil - looDt de oude provinciale N 10. Over de auto route snerpen iedere dag 11.000 auto mobielen in pijlsnelle vaart tussen de heuvels voort. Op de N 10 worden per dag en in rustiger tempo ruim 17.000 automobielen geteld. In het land van de cognac en de boter hebben mensen als die uit Jazeneuil geen haast. En de Pyre neeën kan ze gestolen worden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17