'Die spanning, daar verlang je naar terug' n-wimqi'wi Wassenaarder en Hazerswoudeiiaar beldiminen Mount McKinley, de koudste berg ter wereld WASSENAAR/HAZERSWOUDE - 1 juli, half acht 's morgens. Wassenaarder Franck van der Barselaar (22) en Hazerswoudenaar Frank Schmidt staan bovenop de koudste berg ter wereld, de Mount McKinley in Alaska. Drie weken vol tegenslagen en diepe koude liggen ver achter hen, de Mount McKinley-rivier stroomt kilometers lager. Diep gelukkig pakt de Wassenaarse Franck zijn camera en maakt voor het eerst in de geschiedenis camera-opna men op de 6194 meter hoge top, die heel toevallig in een stralend zonnetje baadt. Een nieuwe mijlpaal in twee klim- carrières vol steeds hogere, steilere en moeilijker bergruggen. Begin juni het avontuur begint. De twee Francken komen, samen met twee kornuiten, dan aan op het New Yorkse Kennedy Airport en hoe ven hun reisdoel maar te vertellen en de bewonderende 'wauw, wauws' zijn niet van de lucht. De Mount McKinley, de hoogste en koudste berg van het contingent, prikkelt het chauvinisme en is (dan ook) een geliefd reisdoel. Zo'n 800 mensen per jaar nemen het vlieg tuig naar Anchorage, de hoofdstad van Amerika's koudste staat, en gaan van daar uit naar Talkeetna, 200 kilometer landinwaarts. door Paul van der Kooij Met drie bergen van ruim 5000 meter in de buurt is het plaatsje, ge legen op de 63ste breedtegraad, een Amerikaanse variant op het Franse klimcentrum Chamonix. De Nederlanders komen hier aan met een geleende truck en 500 kilo bagage: slaapzakken, touwen, pik houwelen, slagijzers en genoeg eten voor zes weken. Alleen al in Alaska kopen ze 200 kilo proviand. Eenmaal op orde laten ze zich met een klein cessna-vliegtuig naar een gletsjer vliegen op 2000 meter hoogte. Ze acclimatiseren hier wat en selecteren de bagage zorgvul dig. Ze komen uit op 40 kilo per persoon: 15 kilo in de rugzak en 25 kilo voor een superlicht, plastic sleetje. De eerste vijftien kilome ters lopen ze op ski's. Dat gaat snel ler, zeker over vlakke gletsjers met diepe sneeuw. Bovendien willen de vier een primeur op hun naam schrijven door als éersten de koud ste berg ter wereld af te skiën. Na vier dagen arriveert de mini- expeditie in een groot basiskamp op 4200 meter. Met het oog op de vele espedities is hier in de klim- tijd tussen half april en half juni een vaste medische post ingericht. Doordat het kamp in een soort kom ligt, is de wind hier niet zo snijdend en koud en kunnen vermoeide klimmers goed acclimatiseren en herstellen. Overdag komen de tem peraturen hier zelfs boven nul, als de zon een beetje meewerkt. De kilometers rond de vesting zijn bar en boos: véél sneeuw, veel wind en 's nachts temperaturen van min 35 graden. Het-blijkt het slechtste klimseizoen van de laatste 20 jaar en wanneer de vier geen goede sneeuwwènden rond de tent graven, kan een tijdelijke slaap verworden tot een eeuwige. Ook het koken vergt veel tijd in het koude en zuurstofarme bergge bied. Bergopwaarts is het zelfs zó moeilijk een brander gaande te houden dat de heren van spaghetti en macaroni overschakelen op spe- cialische instant-maaltijden. Het smelten van sneeuw schiet er steeds meer bij in. Terwijl een klimmer voor iedere kilometer hoogte een liter water moet drin ken, hebben ze op 5000 meter echt geen tijd om 25 liter water te ma ken. Op sommige dagen is het weer te slecht voor klimavonturen en heeft de dagindeling iets saais: de een na de ander verlaat de tent, die eigen lijk niet berekend is op vier perso nen, en komt snel weer terug om dat het weer veel te guur is. Om de tijd te doden wordt op kaarten ge keken en praten de expeditieleden over de tocht en het leven. De walk mans hangen vaak rond de hoof den. "Door muziek kun je je ge dachten verzetten", zegt Franck. Pindakaas De stemming blijft ook tijdens de sombere dagen goed. Hooguit zijn er wat kleine meningsverschil len. De Mount McKinley-expeditie onderscheidt zich op dat punt scherp van de Mount Everest-ex- peditie, waar de leden ruzie kregen over een potje pindakaas. "Dan zat men op 6000 meter en zei de man die het potje had meegesjouwd dat het zijn pindakaas is. Jammer, want je moet samen tot een presta tie komen", zegt Franck. De vier Nederlanders kennen el kaar goed. De Fran(c)ken uit Was senaar en Hazerswoude zijn zelfs vaste klimmaten: ze hebben heel wat Alpentoppen bedwongen en vormen ook in Alaska een koppel. "Het is bij bergbeklimmen belang rijk datje goed op elkaar bent inge steld, dat je weet hoe je op elkaar moet reageren". Op de dag dat de twee anderen. Peter Kok en Hans Achterbosch, met ski's de bovenste kilometer van de McKinley bestijgen, probe ren zij het samen lopend. Het weer is eigenlijk te slecht voor de tocht, maar uit praktische overwegingen gaan ze toch: het eten is na twee weken klimmen en stilstaan bijna op en de heren moeten enkele dui zenden kilometers lager 'bijtan ken'. Het wordt een immens zware dag, voor beide koppels. Peter en Hans hebben grote moeite om de vijf kilo zware ski's over de ongenaakbare rotsen te til len en komen niet hoger dan 5600 meter. De Hazerswoudenaar en Wassenaarder raken ondanks de vele alpine-ervaring en duurtrai- ningen zwaar uitgeput. Ze gaan steeds slomer lopen, moeten om de tien seconden naar adem happen, maar weten van geen ophouden. Franck: "Je gaat hallucineren en je verstand vernauwt zich. Je denkt nog maar aan een ding: de top". En op die top ziet hij steeds duidelij ker een groot zilveren kruis staan. Pas wanneer de Fran(c)ken zich voor de derde keer in de top vergis- mense vlakte moeten oversteken, slaat de twijfel toe. Ze staan op dat moment op een hoogte van 6130 i de Mount McKinley. Het gaat sneller op de lange latten, zeker als er gletsjers met diepe sneeuw Een kamp onderweg. Touwen, pikhouwelen, skies meter. De top ligt slechts 60 meter hoger, maar lijkt onbereikbaar. Het is windkracht acht, mistbanken stormen aan en de tien uur klaute ren heeft zijn sporen nagelaten. Laat op de avond zijn ze terug bij de tent en de volgende dag skiën ze terug. Hans en Peter houden halt op 4200 meter, de twee Fran(c)ken zijn zo vermoeid dat ze terug gaan tot 2000 meter. Op die hoogte her stel je veel sneller. Succes In de nacht voor hun tweede po ging, wanneer de Fran(c)ken klaar wakker in hun tent liggen, keren twee collega's gedesillusioneerd terug. Een storm met snelheden van 200 kilometer per uur heeft op 5200 meter hoogte hun tent ver nield en in de kou liep Peter een tweedegraads bevriezing op. Nog zo'n tegenvaller en de klimmer moet vingers missen. De twee Fran (c)ken weigeren op te geven, weten dat de sponsors daar ook niet blij mee zullen zijn. En in de klaarlich te poolnacht, wanneer de anderen de slaapzak inkruipen, gaan zij 1900 meter hoogteverschil over bruggen: "Als het weer in Alaska ook maar even mooi is, moet je daar direct van profiteren. Ieder moment kan het omslaan". Om half acht staan ze op de top en merken ze dat het zilveren kruis een Fata Morgana was. er staan al leen wat stokken. De Wassenaarse Franck heeft voor het eerst een goed gevoel op het puntje van een berg. "Meestal is het een desillusie. Zodra je uit een bergwand komt is de spanning eraf en wordt zo'n laatste stukje naar de top een te genvaller. Hier had ik tranen in mijn ogen, voelde ik hoe ik had moeten knokken om boven te ko men". Met de blauwe luchten en witte velden kijkt hij honderden kilometers ver en ziet hij bijna recht onder zich de river McKinley stromen. Na deze intense minuten haalt het duo, dat onderweg regelmatig heeft gefilmd, de video-camera uit de beschermhoes. Kunnen veel ca mera's kunnen de immense koude en hoge vochtigheidsgraad niet aan, de twee kilo zware video van het viertal doet het gelukkig prima bij een temperatuur van -25 gra den. Het is wel een koude klus. Om de gevoelige apparatuur te kunnen bedienen moet de filmer zijn bo venhandschoenen uittrekken en dreigt bevriezing. Franck kan daar over meepraten. Als zijn jas even niet aansluit op zijn handschoenen ontstaat direct een kleine wond. Een maand later is het litteken nog immer zichtbaar. Na een half uurtje top onderne men ze de terugtocht en slaan ze een kamp op op 5.000 meter, zodat Peter en Hans niet zoveel bagage hoeven te torsen bij hun tweede poging. Een paar uur na zijn vrien den staat ook organisator Hans op de top. Peter, die kort tevoren zul ke stevige bevriezingsverschijnse len had, bereikt de volgende dag het koude doel. Lawines De vreugde wordt snel getem perd. Een mede-klimmer, die kort tevoren zo'n goed gezelschap bleek, valt 1000 meter omlaag. De man had enorme ervaring, maar wordt genekt door een brok hard ijs in een vlakte vol zachte sneeuw. De Hollandse jongens zien af van een beklimming van de moeilijke McKinley-kant en de elementen onderschrijven die keus. Door het mooie weer van de laatste dagen komen er bruine sporen in de sneeuw en storten veel lawines zich met fors geweld omlaag. Een van die lawines treft het basis kamp, dat op dat moment acht klimmers herbergt. Gelukkig kan een van de getroffenen zich bevrij den en de anderen uitgraven. Ook de 6000 meter hoge Mount Hunter trekt niet langer, nadat een Frans team van de noordwand is gevaagd. En na drie-en-een-halve week, twee weken later dan voor zien. verlaten ze de gletsjer. Omdat de vier nog wat tijd over hebben, besluiten ze vijf dagen met een truck door wat poolvlaktes te rij den. Door de regen zien ze weinig, maar praten en plannen ze des te Volgend jaar willen de heren naar de 5200 meter hoge Mount Ke nia, die ter hoogte van de evenaar ligt, en tijdens de eerste besprekin gen zijn de vier het er unaniem over eens dat ze ëén hoofdsponsor moe ten krijgen, die de volle 10.000 gul den op tafel legt. Voor de Alaska- trip hebben ze verschillende mate riaal- en reissponsors gestrikt. De blijdschap over zo'n constructie is klein, het verbond levert ook niet voldoende op. Van de 25.000 gulden reis- en ma teriaalkosten moeten ze 14.000 gul den zelf opbrengen. Een deel van dat bedrag hopen ze terug te ver dienen door lezingen te houden en verhalen, door foto's en video-ma teriaal goed te verkopen. De rest moet worden aangezuiverd door vaste salarissen en lieve ouders. De twee Fran(c)ken en Peter werken naast hun (avond)studie. Peter had een betrekking bij de PTT maar moest zijn ontslag indienen om naar Alaska te kunnen. Daarnaast verdienen ze een centje bij als gid sen en klimclub-leiders. Full-time klimmers willen ze niet worden. "Dat lijkt me maar een eenzijdig bestaan", zegt Franck. "Ik wil ook graag een thuis hebben, waar je af en toe tot rust kunt ko men, motivatie kunt opdoen". En dat thuis ligt duidelijk in Neder land, het land dat na iedere reis kleiner, voller en bekrompener overkomt. En zo zal het wel blijven. Eerlijk klimmen Na de Mount Kenia wachten top pen in de Andes-gebergte en de Hi malaya. Kan de Andes op culinair gebied problemen bieden, de Hi malaya is financieel gezien moei lijk te nemen. Franck: "Je bent daar verplicht dragers te nemen en bent daar alleen al aan transport, belasting en visa 10.000 gulden kwijt". Heèft de Andes toppen tus sen de 6500 en 7000 meter, het Hi- malaya-gebergte wordt met hoog ten van boven de 8000 meter het dak van de wereld genoemd. "Je wilt steeds hogerop, steeds moeilij ker beklimmingen doen", zegt Van der Barselaar. "Het is een soort drug, je verlangt terug naar de spanning, de ambiance, het zijn in de grootse natuur - ver van de be woonde wereld. Dat geeft een enorm gevoel van vrijheid". Na een bijna-ongeval op de Mont Blanc heeft de Wassenaarder een jaar lang angst gehad. Nu is hij daar overheen, zonder zucht naar extra hulpmiddelen: "Ik blijf ernaar stre ven een berg zo eerlijk mogelijk te beklimmen, het liefst langs de moeilijkste weg". Zuurstofmas kers verafschuwt hij: "Dan verlaag je een berg eigenlijk". Daar tegen over staat de kans dat zijn hersenen zuurstofgebrek krijgen. Grote klimervaring, regelmatig overleg en een goede acclimatisatie kunnen een hoop opvangen, maar honderd procent veilig is een klim mer nooit. Niet alles is te voorzien, niet alle theorieën zijn immer pa raat: "In die kou hebben Hans en Peter bijna een koolmonoxide-ver- giftiging opgelopen. Ze hadden de brander in de tent neergezet en die trok bijna alle zuurstof weg. Ze merkten pas hoe erg het was toen er éën na een ommetje terugkwam en de ander dizzy in de tent zag lig gen". Alles bij elkaar is de klimmer te vreden over de koude trip. "Het is een goede opstap geweest", kijkt hij terug. "Ik heb veel geleerd, vooral veel over afstanden. Alles is in Alaska een dimensie groter: je deed er een hele" dag over om een berg voorbij te lopen. Het was als in een film". En dan, heel bescheiden: "Echt moeilijk was het niet. Het steilste stuk was 45 graden. Dat is geen probleem voor een beetje al pinist". x de Mount McKinley, de koudste berg ZATERDAG 8 AUGUSTUS Alphen Lek en IJsseltocht, fiets- toertocht over 40-70-140-210 km. Start: 40 km. tot 14.00 uur; 70 km tot 14.00 uur. vanaf clubhuis Avanti, Westkanaalweg. Katwijk bloemencorso, vertrek 14.00 uur vanaf Groentevei ling Sandtlaan, avondroute, vertrek 21.00 uur vanaf Park laan. stoomtreinritten door dui nen, vertrek ieder heel uur. tot 17.00 uur Koperen Klompen kapel, Badcentrum, 14.00 tot 17.00 finales open tennistoer nooi. Tennispark Duinlust. Sportlaan, tot 21.00 uur. vuurwerk, Boulevard te genover de Oude Kerk, aan vang: 22.30 uur. hengelwedstrijd, park bij de Noordwijkerweg. van 15.00 tot 18 00 uur. barbeque en dansavond, Hoornes/Rijnsoever, aan vang: 20.00 uur. zeskamp op het strand bij Paviljoen Zee en Zon. aan vang: 14.00 uur. de Agathakerk, 14.00 tot bingo in Open Huis aan de Elleboogvaart, aanvang. 20.00 uur. Noordwijkerhout kindermarkt en braderie de Havenstraat, Dorps- Noordwijk disco Beach Party, strand ten noorden van de Vuurto ren, 14.00 tot 16.00 uur straatbasketball-ti V uurtorenplein, 13.00 uur. int. Badgasten Tafelten nistoernooi, Nieuwe Zeeweg 73. aanvang: 15.00 uur, voor veteranen (40 plussers) aan vang: 17.00 uur. zeilwedstrijden om de 'Ho- gewoning Cup', voor de Bou levards, aanvang: 12.00 uur. Oegstgeest finish rolstoelmarathon, Lange Voort, criterium vanaf Sassenheim •jeugdloop over 2 km.. 14 30 uur; prestatie- en wedstrijd loop over 4 en 8 km., 15.00 uur, Sporthal Wasbeek. Warmond draaiorgelmuziek, de hele dag, Dorpsstraat. Burch, 14.00 t ZONDAG 9 AUGUSTUS Alkemade boegsprietlopen, Akker- Katwijk finales open tennistoer nooi, park Duinlust, Sport laan, aanvang: 10.00 uur. disco Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Lange- gracht 65, 22.00 tot 2.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11