Steeds meer mensen bezorgd over milieu' 'In paardesport ben je nooit uitgeleerd' Gestolen fietsen vaker terug Terrein vatenspoelerij in Katwijk moet afgegraven Nieuwkoopse amazone Colinda van der Zwet relativeert succes Van Winkel wint twee etappes PAGINA 10 Will ZATERDAGS AUGUSTUSTS87 Natuurcentrum in Noordwij k voorziet in grote behoefte NOORDWIJK - Ook al is het Jan Verwey natuurcen trum die dag gesloten er zijn toch nog mensen die een po ging wagen om binnen te komen. "Zo gaat het al we ken achtereen, ons centrum staat dit jaar sterk in de be langstelling. Waarschijnlijk door het slechte weer, dan zoeken de gasten van de badplaats andere bezighe den. Jammer voor die men sen dan ook dat wij maar drie middagen in de week geopend zijn. Maar dat kan nu eenmaal niet anders". door Kees van Kuilenburg Sjaan van Kekeren, bestuurslid en 'manusje van alles' van het Noord- wijkse centrum. Het natuurcen trum is sinds 1983 in de bloemen- badplaats gevestigd. Eerst in een kelderrumte van een winkel in de Schoolstraat, maar in de zomer van 1984 verhuisde het centrum naar het huidig onderkomen aan de We teringkade. De directe aanleiding voor het centrum was de 'schat' aan natuur- boeken die door de Noordwijkse vogelkenner en natuurliefhebber Jan Verwey was nagelaten aan de plaatselijke Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming. De vereniging mocht de boeken heb ben onder de voorwaarde dat de boeken ook toegankelijk zouden zijn voor de inwoners van Noord- wijk. Jan Verwey werd in 1899 in Noordwijk geboren en overleed in 1981 in zijn geboorteplaats. Hij was de zoon van de bekende Noord wijkse kunstschilder Albert Ver wey. Het Jan Verwey Natuurcentrum herbergt een uitgebreide expositie de verschillende landschap een ruimte voor activiteiten en een film- en vergaderzaal. Ook is er een knutselruimte voor de Noordwijk se jeugd. Drie verenigingen Het centrum is tot stand geko men op initiatief van drie organisa ties die in de bloemenbadplaats ac tief zijn op het gebied van de na tuur: de Stichting Vogelasiel Noordwijk, de Vereniging voor Na tuur- en Vogelbescherming en de Noordwijkse afdeling van het IVN. De drie organisaties hebben ook elk een eigen 'hoek' in het centrum. "Elke vereniging is zelfstandig, maar naar buiten toe treden we op als het Jan Verwey Natuurcen trum", vertelt Sjaan van Keekeren. Volgens Van Kekeren voorziet het natuurcentrum in Noordwijk in een grote behoefte. Veel bewo ners van de badplaats stappen bij het centrum naar binnen als er een expositie of een andere activiteit wordt gehouden. "Zoals bijvoor beeld bij de vier jaarlijkse exposi ties die in het centrum worden.ge houden". Twee van die wisselexposites worden bijvoorbeeld geleend van een museum de overige twee ten toonstellingen komen voor reke ning van de medewerkers van het centrum zelf. Vooral dat laatste be tekent nogal wat extra werk. Er wordt al maanden van te voren een werkgroep gevormd, die zich bijna uitsluitend met de expositie bezig houdt. "Want er komt nogal wat op je af, er moet kennis over het on derwerp worden opgedaan, ten- toonstellingskasten gemaakt, een lesbrief voor de scholen vervaar digd en ga zo maar door",-vertelt Van Kekeren. Leenexposities Daarom is het voor het bestuur en de vrijwillige medewerkers - in totaal zijn er zo rond de 60 Noord- wijkers actief in het centrum - zo handig dat er een beroep kan wor den gedaan op bijvoorbeeld het Natuurhistorsich Museum of het Geologisch Museum in Leiden. "Daar kunnen we in de regel een kant- en klaar opgemaakte exposi tie lenen. Ze richten de tentoon stelling zelfs nog voor ons in", al dus de Noordwijkse. Sjaan van Kekeren is sinds een jaar of acht bij het Noordwijkse na- tuuurwerk betrokken. "Je loopt is een keer mee met een IVN-wande- ling door de duinen of met een gids door oud-Noordwijk en voor je het weët ben je zelf bij het natuurwerk betrokken. En ik vind het nog steeds ontzettend leuk om het te doen. Vooral ook omdat wel als Jan Verwey Natuurcentrum in de be langstelling staan". De belangstelling van de bezoe kers gaat ook uit naar een expositie van oud-Noordwijk in een van de ruimtes van de voormalige biblio theek. In die ruimte hangen een aantal sterk uitvergrote afdrukken van ansichtkaarten. "Een stukje herkenning voor de Noordwijkers, maar het leuke is dat ook sommige Duitse bezoekers belangstelling voor die foto's hebben. Die komen vaak al jaren in Noordwijk en voe len zich sterk verbonden met de badplaats", vertelt Sjaan van Keke ren. "Maar ook merkje aan de reac ties van de bezoekers dat de de zorg voor het milieu bij de mensen meer leeft dan een jaar of wat geleden". Beheerder Het natuurcentrum is woensdag- zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 16.30 uur geopend voor bezoekers. Van Kekeren beseft maar al te goed dat dat eigenlijk veel te weinig is. "We zouden ei genlijk een vaste beheerder voor het centrum moeten hebben", denkt ze hardop. "Maar dat kost zo veel geld, daar zijn we zeker nog niet aan toe. Misschien zou een ge pensioneerde of een vut-ter dat voor ons willen doen, maar nog maals dat is nog niet aan de orde. Het is zelfs nog geen onderwerp van bespreking binnen het bestuur geweest", zegt ze voorzichtig. Goed contact heeft het Noord- wijkdse natuurcentrum met de meeste Noordwijkse scholen. Maar ook op dat gebied heeft Sjaan van Kekeren nog wel wat wensen "Ik zou graag aan het begin van het schooljaar met die scholen rond de tafel gaan zitten en overleg voeren over het programma wat zij voor dat jaar op de agenda hebben staan. Onlangs kwam het voor dat wij een expositie over 'afval' had den en een van de scholen het mil ieu. Dat hadden wij samen met die school kunnen doen, zoals wel meer voorkomt. Als je samen met de scholen het jaarprogramma doorneemt kunnen dergelijke dou blures worden voorkomen". Trouwens de jeugd neemt toch een bijzondere plaats in bij het na tuurcentrum. In het centrum heb ben twee jeugdnatuurgroepen een plaatsje gevonden. "Daaruit hopen wij voor de toekomst weer nieuwe vrijwilligers te krijgen. Trouwens de oudere jeugd springt als het no dig is al bij in het natuurcentrum". Sjaan van Kekeren: "We zouden eigenlijk een vaste beheerder voor het centrum moeten hebben", (foto Holvast) Alphense politie boekt succes met verbeterde administratie ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal gestolen en zoekgeraakte fietsen dat kan worden teruggege ven aan de eigenaren, is de afgelo pen vier maanden in Alphen opval lend gestegen. Van de 220 fietsen, die door politie en burgers in die periode zijn gevonden en op het bureau in Alphen zijn afgeleverd, konden er 123 aan de bezitters er van worden overhandigd. Dat komt neer op 56%. Vorig jaar lag dat percentage op 10. Volgens inspecteur Th. Huls mans is die ontwikkeling toe te schrijven aan verbetering van de zogeheten fiets-administratie. "We hebben het systeem kritisch beke ken en zijn tot de concluèie geko men dat het zinvol zou zijn om er meer tijd voor vrij te maken. Dat gebeurt nu door een brigadier. Hij wijst collega's er bij voorbeeld op zoveel mogelijk gegevens te note ren als aangifte wordt gedaan van verdwenen fietsen. In het verleden is de postcode nog wel eens verge ten of het framenummer". Ook de burgers spelen een actie vere rol in het opsporen van de fiet- senbezitters. Hulsmans: "Wil je dat een fiets op de bestemde plaats kan worden terugbezorgd, dan moetje zo veel mogelijk informatie hebben. Burgers warén nog wel eens laks en vergaten belangrijke gegevens te verstrekken. Er wordt nu bij iedereen die aangifte doet van verdwenen fietsen op geha merd zo volledig mogelijk te zijn". "Vooral daardoor kunnen de rechtmatige eigenaren gemakkelij ker worden opgespoord. In het verleden bleven fietsen hier onno dig lang staan of kwam er helemaal niemand voor. Dat houd je toch, al zijn we met een aantal van 123 op een totaal van 441 aangiften, wat neerkomt op 28%, op de goede weg". KATWIJK - De bovenlaag van het terrein van een voormalige vatenspoe lerij aan de Wassenaarseweg in Katwijk, moet worden afgegraven. De bodem is onder meer vervuild met zware metalen, verfresten en resten bestrijdingsmiddelen. De kosten van deze sanering bedragen ongeveer 1,5 miljoen gulden. Via de landsadvocaat wordt geprobeerd deze kosten te verhalen op de vroegere eigenaar van de vatenspoelerij. Er wordt in totaal 300 kubieke meter grond afgegraven en afgevoerd. De verontreinigde grond direct onder de bovenlaag wordt vervolgens gereinigd. Dat gebeurt volgens de zogenaamde 'landfarming-methode', waarbij de bodem regelmatig wordt omgeploegd en belucht. De in de grond aanwezige micro-organismen breken vervolgens de verontreini ging af tot onschadelijke stoffen. De werkzaamheden zullen ongeveer 6 maanden gaan duren. Het bedrijf dat de werkzaamheden uitvoert zal regelmatig monsters nemen om te kijken of de grond werkelijk schoon wordt. Tegelijk met het reinigen van de bodem wordt een drainage-systeem aangelegd om het grondwater onder het terrein te reinigen. Via een bui zenstelsel wordt schoon water in de grond gebracht en het verontreinigde water afgevoerd. Dit 'spoelen' van het grondwater gaat waarschijnlijk4 enkele jaren duren. NIEUWKOOP - Het is niet moei lijk om de 22-jarige Nieuwkoop- se Colinda van der Zwet, die vo rige week in Dordrecht met de vijfjarige merrie Avanti tijdens de kampioenschappen van Zuid- Holland voor de tweede achter eenvolgende keer de titel 'best gaand rijpaard' in de wacht sleepte, te vinden. Twee paar dentrailers en een 'bak' tonen duidelijk aan dat voor één of meer bewoners van het huis in de Noordense Buurt de paarde sport heel belangrijk is. door Jeannette van Haaften Op de vraag of de titel 'best gaand rijpaard' geen overtollig woordgebruik inhoudt, ant woordt Colinda ontkennend. Rij paard duidt een categorie aan, zoals fokpaard of racepaard, ter wijl 'best gaand' een waardeoor deel is. Een nationale jury van het WPN (warmbloed paardes- tamboek Nederland) beoordeel de veertien geselecteerde rijpaar den op drie onderdelen: gestrek te stap, gestrekte draf en gestrek te galop. Evenals vorig jaar be haalde de combinatie Colinda/ Avanti het hoogste puntenaan- tal. Voor Colinda was het de laat ste keer dat zij met Avanti aan deze wedstrijden heeft mogen deelnemen. Volgend jaar is het paard zes en te oud om nog aan de start te mogen komen. Over het succes met Avanti zegt Colinda: "Oefenen en blij- Colinda van der Zwet: "Je moet oefenen en blijven oefenen" ven oefenen. Het is belangrijk een eenheid tussen paard en rui ter op te bouwen. Paardesport is niet iets wat je erbij doet. Wil je erin verder komen, dan is het noodzakelijk dat je iedere dag traint. En dan nog moet je er re kening mee houden dat je sa menwerkt met een levend wezen en dat er periodes kunnen zijn dat het wat minder gaat. Mens en paard zijn beiden kwetsbaar. Mijn vroegere pony Sunny Boy is een keer hoefbevangen ge weest. Dat was kantje boord. Ge lukkig kwam hij erdoor. De kans zit er echter altijd in dat een paard ineens wegvalt en dan kun je opnieuw beginnen. Een ruiter loopt hetzelfde risico", aldus Co- (foto Will Dijkman) linda, die nooit een ernstige kwetsuur heeft opgelopen. Colinda van der Zwet is al heel jong begonnen met rijden. In eerste instantie op haar drie po ny's. Ze had les bij Pretfort in Aarlanderveen en bij De Vier sprong in Ter Aar. Na het beha len van het mavo-diploma stond ze voor de keus of ze verder zou gaan studeren, of dat ze zich he lemaal zou gaan toeleggen op de sport. Die keus was niet moeilijk. Inmiddels rijdt ze met enkele paarden in de Z2-klasse, het hoogst bereikbare in Nederland. Naast haar werk op de bloemen- kwekerij van haar ouders geeft ze 25 uur per week les. "Daarbij vind ik het werken met gevor derde leerlingen die je naar een prestatie ziet toewerken het pret tigst". Prijzen Dat Colinda, die driemaal pro vinciaal kampioen werd, als een succesvolle amazone kan wor den beschouwd, bewijst een uit puilende kast met prijzen. "Toch ben ik voor elke wedstrijd weer zenuwachtig. Het is iedere keer anders, je hebt het nooit hele maal in de hand. Vroeger deed ik op de pony's veel aan springwed- strijden mee. Tegenwoordig pre fereer ik een paard van mezelf of een hengst uit de stal van Fore locks Arabians in Noorden. Bij wedstrijden ben je de ene keer zo gespannen bezig dat je reacties uit het publiek niet merkt. De an dere keer moedigen prettige commentaren je juist aan". Het enthousiasme en het suc ces werken aanstekelijk op de overige familieleden. Met uitzon dering van moeder Van der Zwet, die wel naast een paard wil lopen, maar er niet op wil zitten, rijdt het hele gezin. Lieselotte van der Zwet heeft de veertienja rige Welsh-pony Gaston overge nomen en krijgt dagelijks les van haar bekende zus. "Aan zo'n eer ste paardje hecht je je erg, dat doe je nooit weg", aldus Colinda. Vader Van der Zwet is hard be zig zijn dochter te evenaren. Voor zover de kwekerij het toe laat, traint hij om eveneens in de Z2-klasse te mogen rijden- Bevoorrecht Colinda geeft toe dat zij in een bevoorrechte positie verkeert. Een 'bak' naast de deur en eigen paarden behoren niet tot ieders mogelijkheden. "Ik kan het me amper indenken, maar was ik in de stad opgegroeid dan had ik geprobeerd iets te bereiken in een andere sport. Nu blijf ik ie dere dag oefenen. Je bent in de paardesport nooit helemaal te vreden en je raakt nooit uitge leerd. Het kan altijd perfecter en mooier. Het hoogst bereikbare is de Grand Prix Special, maar dat is wel erg hoog. Wanneer je met paardrijden moet stoppen? Dat hangt niet helemaal van jezelf af. Als het paard waarmee je een combinatie vormt gebreken be gint te krijgen en je bent zelf niet piepjong meer, dan kost het soms te veel energie om weer met een ander paard een eenheid op te bouwen. Misschien moetje dan aan ophouden gaan den ken". Voor de jeugdige Nieuwkoop- se is het moment van afhaken nog heel ver. Waarschijnlijk be rijdt ze morgen alweer de impo sante, uit Polen geïmporteerde hengst Garwolin tijdens de na tionale Arabierenkeuring in Er- melo. ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer. R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: Y. Groene- veld, Brikkenwal 19, tel. 218661, spreek uur: Rosmolen 2. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: H. Janssen. Rijn en Schiekade 16, tel. 155010. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: E. de Lange, Bronkhorststraat 43-45, tel. 212025. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: R. Taytelbaum. Utrechtseveer 17, tel. 120266. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: Huibers, tel. 897577 zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: E.K. Fogel berg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: B. Roos, Zo- cherstraat 1, tel. 766123. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: A.A. van Rijn, Paganinistraat 1, tel. 314349, spreekuur: Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: C. Keyer, tel. 140124. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: H. Prince, Von dellaan 58, tel. 761754. Leiderdorp van za. 8.00 uur tot zo. 24.00 uur, za. F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel.893139. zo. M. Lesuis, tel. 221467, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, Flo rijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za. F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352. zo. L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond za. en zo. Huisartsenpraktijk Oosthout, Rietpad 9. tel. 02522-30697. Wassenaar za. G. Schaepman, tel. 14651, spreekuur: Van Zuijlen van Nijeveltstraat 42. zo. M.H. van Tollingen, tel. 78303, spreekuur: Weteringlaan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 7 tot vr. 14 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, tel. 071-155482. Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel.071-125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R.Koster en G. Koster-Stoker, Narcis straat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt i door: B.E. Vertinden, Jaap ter Haarsingel 2a, Leiderdorp, tel. 071-413366. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, .Oegstgeest, is tandarts van Mierio tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. NOORDWIJK - De Belg Pol van Winkel had gisteren een goede dag in de Bloemenmarathon voor rols toelatleten want hij won beide rit ten die gisteren op het programma stonden. Op het Swift-parcours in Leiden bleef hij de Nederlanders Huub Nelissen en Kees van B reu kelen voor, die respectievelijk tweede en derde werden. In Noord wijk was hij de snelste van alle klassementsrijders. De Duitse gele-truidrager Wolfgang Petersen werd vierde op de Leidse 'bult'. Het Swift-par cours heet zo omdat er een niet on aardig klimmetje in zit. Op de boulevard in Noordwijk zegevierde Van Winkel voor Kees van Breukelen die nu de finish in zicht komt sterk rijdt, en Franz Langemeijer. Marklein en Peter- sen werden in deze etappe respec tievelijk vierde en vijfde. De tijds verschillen waren echter miniem. Toen het startschot werd gelost, deed zich overigens een merkwaar dig incident voor. Direct na de knal viel er tot grote verbazing van be geleiders en publiek een dode vo gel uit de lucht. Omdat er geen ko gel uit het startpistool komt, werd aanvankelijk aangenomen dat het dier zich had doodgeschrokken. Later bleek dat enige leden van de muziekband 'Flower Wheelies', die het beestje dood op het strand had den gevonden, het op het moment van het startschot in de richting van de starter hadden geworpen. Winnaars van de Zomerpuzzel... Ons promotie-team sloot aan. Dat blijkt wel uit de vele enthousiaste reacties die ons dagelijks bereiken èn uit het grote aantal deelnemers aon onze Dagblad Zomerpuzzel. De volgende deelnemers in de maond juli winnen deze keer de waardebon: J. Gussekloo-Oosterhuis uit Alphen. J. Wesselius, M. von Santvoord, M. Missaar-Polane, W. Freriks, Jos Tims, P. von Went en R. van Vliet uit Leiden. A. van Deursen uit Sossenheim. F. Bleumers, M. J. Blok en L. Noort uit Voorschoten. J. den Blonken uit Lisse. P. von Schie uit Den Helder. M. Hekker, M. Diekman-Meijer en A. Parmentier-Broeksma uit Oegstgeest. A. Rademaker uit Goirle en S. Jonkeren uit Groningen! U ziet het; ons promotieteam komt overal! WIJ ZIJN HET PROMOTIE TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10