Elsevier jaagt op aandelen Kluwer JWG: 9000 banen gevraagd Extra controle op exportvis Maxwell: 'Elsevier is mijn eerste keus' Nieuwe club Nederlandse vissers gaat Peru helpen Fusie Britse luchtvaart staat op losse schroeven Mijnwerkers Zuid-Afrika in actie VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Koers omhoog tot 3100 gulden AMSTERDAM CGPD/ANP) - Elsevier heeft gisteren aandelen Kluwer gekocht en er tevens voor gezorgd dat de koers tot absurde bedragen opliep. Hoeveel en tegen welke prijs wilde een woordvoerster niet zeggen, maar in ieder geval heeft het Amsterdamse concern veel meer dan 2000 gulden per aandeel betaald. De niet officiële koers van Kluwer - het aandeel werd woensdag op 1000 gulden uit de notering gehaald - liep gisteren op tot 3100 gulden. Het totaal aantal verhandelbare stukken bedroeg gisterochtend volgens opgaven van bij de trans actie betrokken banken nog 21.094, ofwel 0,84 procent. Bij het sluiten van de beurs bleken er gisteren niettemin 44.968 aandelen Kluwer van eigenaar te zijn gewisseld, met een totale waarde van ruim 91 mil joen gulden. De aankopen van Elsevier heb ben de koers van Kluwer dus als een raket omhoog gedreven. Else vier gaat er kennelijk van uit dat nog niet zeker is dat Wolters Sam- som over de meerderheid van de gewone aandelen Kluwer beschikt. Bij de telling van de gedeponeerde aandelen houden banken een mar ge van vijf procent aan. Ook zou den bijvoorbeeld administratieve fouten kunnen zijn gemaakt. Daar om wil het bestuur van Elsevier zo veel mogelijk stukken Kluwer in bezit krijgen. Dan wordt tevens voorkomen dat Wolters Samsom nog verhandelbare aandelen Klu wer verwerft. Geruchten dat Wolters Samsom toch niet over de meerderheid van de gewone aandelen Kluwer zou beschikken kunnen, zo zegt een woordvoerder van Mees en Hope. eigenlijk niet waar zijn. De bank heeft bekend gemaakt dat bij haar 1.276.763 gewone aandelen Kluwer zijn aangemeld op grond van het bod van Wolters voor het samen gaan met Kluwer. Dat komt neer op 50,91 procent van het totale aan tal gewone aandelen Kluwer. Mees Hope sluit uit dat er mensen zijn geweest die aandelen Kluwer hebben aangemeld zonder deze in hun bezit te hebben. De kans dat deze bank en Pierson. Heldring en Pierson zijn 'getild' door mensen die geen aandelen Kluwer hadden, ze daarentegen wel hadden aangemeld en ze uiter lijk op 13 augustus (Pierson) en 14 augustus (Mees Hope) moeten overdragen, is dus maar heel klein. Dit zogenaamde 'short gaan' komt erop neer dat een speculant aande len aanbiedt, maar ze nog niet in België De werkloosheid in België is in de maand juli gestegen met 1,1 pro cent gestegen naar 12,2 procent van de beroepsbevolking. Dat is gisteren bekendgemaakt door het nationaal arbeidsbureau in Brus sel. Het aantal werklozen steeg van 466.106 in juni naar 515.037 in juli. Het aantal werkloze mannen be droeg 213.370, het aantal vrouwen 301.667. Economie VS De Amerikaanse regering heeft haar economische ramingen voor de jaren 1987-1989 herzien. De eco nomische groei zal de komende twee jaren wat lager uitvallen dan in januari wa? voorzien en de infla tie en de rente hoger. Daar staat te genover dat de werkloosheid klei ner zal zijn dan aanvankelijk ge raamd. Peru De Wereldbank heeft de krediet verlening aan Peru stopgezet om dat dat land een te grote betalings achterstand heeft. Het besluit is maandag al genomen, zo heeft een functionaris van de bank gisteren verklaard. Het gaat om een achter stand van meer dan zes maanden voor een bedrag van 69 miljoen dollar aan rente en aflossing over leningen van in totaal 1,07 miljard dollar. Levensverzekering De produktie van nieuwe levens verzekeringen is in de eerste helft van 1987 met 3,5 miljard gulden of wel 12,3 procent toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 1986. In het eerste halfjaar van 1987 werd in Nederland voor totaal 31,4 miljard gulden aan nieuwe levens verzekeringen afgesloten tegen 28,0 miljard gulden in het eerste halfjaar van 1986. Borsumij Koninklijke Borsumij Wehry heeft Beale Tools en Beale Garde ning, gevestigd te Kent in Groot- Brittannië, overgenomen. Deze on dernemingen zijn voornamelijk ac- itief in de distributie van gereed schappen en tuiniersbenodigdhe den. Verder heeft Borsumij Wehry per 1 augustus 1987 de importacti viteiten van Altamira in België overgenomen. Deze onderneming beweegt zich op het gebied van geldverwerkingsapparatuur. Ceteco Het handelshuis Ceteco heeft in het eerste halfjaar een winst be haald van 4,2 miljoen gulden ver geleken met een winst van 9.1 mil joen gulden over de eerste helft van 1986. Deze winstdaling is ove rigens in overeenstemming met de verwachting die in de jaarvergade ring al werd uitgesproken. zijn bezit heeft. Dit in de hoop ze goedkoper dan tegen de afgespro ken prijs nog te kunnen kopen. De tijd gaat voor deze speculan ten dringen. Aanstaande maandag moeten de aan Wolters aangemel de stukken worden geleverd. Voor de aan Elsevier aangemelde stuk ken heeft men nog tot volgende week donderdag de tijd. Zou het niet lukken om te leveren dan is het mogelijk dat op korte termijn een veiling op de beurs wordt ge houden. iets wat zelden gebeurt. LONDEN (ANP/GPD) - De Britse uitgever Robert Maxwell, die 8,5 procent van de (certificaten van) aandelen Elsevier in handen heeft, is niet van plan een overval uit te voeren op deze uitgeverij. Maxwell heeft gisteren verklaard met Else vier te willen praten over samen werking, maar legde er de nadruk op dat het een samenwerking op vriendschappelijke basis moet worden. "Niemand kan Elsevier dwingen samen te werken als de directie dat niet wil". Maxwell heeft enige tijd geleden, toen zijn belang in Elsevier de grens van vijf procent naderde, in stemming van Elseviers topman Vinken gevraagd voor verdere uit breiding van dit belang. Het ge sprek met Vinken zal op korte ter mijn plaats vinden, maar Maxwell wilde niet zeggen wanneer precies Hij zei verder dat zijn belangstel ling voor Elsevier niet van vandaag of gisteren dateert. De eerste aan delen Elsevier had hij al gekocht voordat het overnemingsgevecht om Kluwer begon. Maxwell liet weten dat zijn interesse in Holland niet ophoudt bij samenwerking met Elsevier, maar hij wilde geen details verstrekken. Maxwell besteedde veel aan dacht aan de toekomstvisie die hij zegt met Vinken te delen. Beiden zien de uitgeversmarkt in de jaren negentig beheerst worden door tien tot twaalf zeer grote conerns. Op een dergelijke markt is geen plaats voor uitgeverijen die niet buiten de eigen nationale markt willen gaan. Daarom is internationale samen werking onvermijdelijk en Max well legt er de nadruk op dat zijn initiatief aansluit op de door Vin ken uitgesproken wens om te ko men tot samenwerking tussen El sevier en een groot Angelsaksisch uitgeversconcern. "Het enige ver schil tussen mij en Vinken is dat Vinken denkt dat de toekomst er over twintig jaar is. terwijl ik denk dat die er nu al is", aldus Maxwell, Over de vorm van samenwerking met Elsevier wilde Maxwell nog niets zeeopr, hü ct.elt zelf in ieder geval vooraf geen voorwaarden Een eventuele overneming van El sevier zal met contant geld moeten geschieden. Dit is voor Maxwell geen probleem aangezien de kas goed is gevuld. Schulden heeft zijn bedrijf niet en de claimemissie in juni van dit jaar heeft 650 miljoen pond sterling (2,1 miljard gulden) opgebracht. In totaal wordt de 'strijdkas' van Maxwell geschat op zes miljard gulden, ruim voldoen de voor een eventuele overneming van Elsevier. Overigens is Maxwell niet bereid iedere prijs te betalen. Hij wees erop dat de overneming van Harcourt Brace Jovanovich is afgeketst op een te hoge prijs. Maxwell zei dat Elsevier niet de tweede keus is, nadat hij vorige week de poging tot overneming van het Amerikaanse uitgevers concern HBJ moest opgegeven. "Integendeel. Elsevier kwam vóór Harcourt. Het is de eerste keus" Maxwell schat dat een samenwer kingsverband van Elsevier en Maxwells uitgeverij British Prin ting and Communications Corpo ration (BPCC) zestig procent van de zeer lucratieve markt voor we tenschappelijke uitgaven in han den zou hebben. Eén van de zaken die de Britse uitgever Maxwell volgende week in zijn gesprek met Elsevier-top- man Vinken aan de orde stelt is de mogelijkheid van het uitgeven van een zondagskrant in Nederland. Maxwell zoekt ook op dit terrein samenwerking met Elsevier, maar wil het eventueel ook wel alleen proberen, zo verklaarde hij giste ren op de bijeenkomst met Neder landse journalisten. Geconfronteerd met het argu ment dat de distributie van een krant op zondag in Nederland moeilijk is antwoordde Maxwell: "Het was niet mogelijk, maar zeg niet dat het nu niet mogelijk is". Hij voegde eraan toe dat hem een soort kruising van de Britse kran ten Mail on Sunday en Sunday Mirror voor ogen staat, een popu lair blad, maar zonder foto's van blote dames. Aandelen Kluwerop de beurs kon men er gisteren nam 3000 gulden voor krijgen. «foto anpi IJMUIDEN (GPD) - Opnieuw zal een delegatie Nederlandse vissers naar Peru worden gestuurd om Peruaanse collega's vertrouwd te ma ken met zeven door Nederland geleverde oude vries-trawlers. Een groep van 26 Nederlandse vissers, onder wie een aantal Katwijkers. die zich daar al drie maanden mee bezig heeft gehouden, keerde be gin juni voortijdig terug. Gebleken is dat de exploitatie van de sche pen in Peru niet naar wens verloopt. Het ministerie van ontwikke lingssamenwerking heeft het initiatief genomen om te voorkomen dat het project volledig mislukt. De zeven 12 tot 15 jaar oude vries-trawlers werden verleden jaar voor 35 miljoen gulden verkocht. Het ministerie droeg daaraan 14,6 miljoen bij. Op 7 maart van dit jaar vertrokken de schepen naar hun nieuwe bestemming. Aan boord van elk schip bevonden zich vier Nederlandse vissers, die de opdracht hadden de Peruanen in hun vaderland vertrouwd te maken met de schepen en het gebruik van het vistuig. Na hun thuiskomst, begin juni, toonden de Nederlanders zich in veel opzichten ontevreden over de omstandigheden waaronder ze die taak hadden moeten vervullen. Ze zeiden onder meer te voorzien dat het hele project volledig zal mislukken als het lot van de schepen zou worden overgelaten aan de Peruanen. Op het ministerie verbaast men zich over het ongenoegen van de vissers. „Ontwikkelingshulp is geen taak van een paar maanden; daar zijn soms jaren mee gemoeid. Soms is het zelfs een kwestie van een generatie. Het heeft ons niet verrast dat de Peruanen nu om aanvul lende hulp vragen. Wij zijn verplicht ze die te geven. Met begrip voor hun cultuur, hun mentaliteit en hun manier van werken zal onder steuning aan het project moeten worden voortgezet". Onderzoek Britse wapenle vera n ties aan Irak en Iran LONDEN (AP) - De Britse douane heeft een onderzoek ingesteld naar tientallen bedrijven die ervan wor den verdacht het officiële wape nembargo tegen Iran en Irak te hebben geschonden. In de Britse pers is gemeld dat vooral aan Iran voor miljoenen ponden aan raket ten, tanks, kleine wapens en elek tronische apparatuur zou zijn gele verd. De leveranties zouden in 1984 zijn begonnen en een aantal bedrij ven zou banden hebben met de Verenigde Staten. Volgens een woordvoerder van de douane zijn 'tientallen bedrijven' bij het onder zoek betrokken. Voor de leverantie van wapens aan Iran en Irak is een exportver gunning nodig. Sinds 1979 zijn der gelijke vergunningen in Groot- Brittannië niet meer gegeven. In juni meldde het internationaal vredesinstituut SIPRI in Zweden dat het 26 landen had geïdentifi ceerd die wapens leverden aan de twee oorlog voerende landen. Twaalf van die landen lagen in West-Europa. DEN HAAG/BONN (ANP) - Ne derlandse haring die naar de Bondsrepubliek Duitsland wordt uitgevoerd moet voorlo pig zijn voorzien van een certifi caat dat de vis voldoet aan de Ne derlandse Haringverordening. Van andere verse vissoorten die over de oostgrens gaan moet op de begeleidende douaneformu lieren worden aangegeven naar welk bedrijf zij in de Bondsrepu bliek gaan. De Westduitsers kun nen de vis dan zelf controleren. De Westduitse overheid heeft deze maatregelen genomen in af wachting van nog op te stellen ei gen keuringseisen voor vis. Het Nederlandse ministerie van landbouw en visserij is gisteren via onze ambassade in Bonn van deze eisen op de hoogte gesteld De omzet van de Westduitse vishandel is de afgelopen week sterk gedaald na een uitzending op de Westduitse televisie over 'nematoda', wormen in vis, die schadelijk kunnen zijn voor de volksgezondheid. In tegenstel ling tot ons land kent de Bonds republiek geen specifieke rege lingen ter bestrijding van deze wormen. In ons land worden sinds de 'haringworm-affaire' in de jaren zestig regels gesteld aan De Westduitse overheid heeft het ministerie van landbouw en visserij onlangs gevraagd hoe de de verwerking en keuring in ons land is geregeld. Zij overweegt een soortgelijke regeling als in ons land in te voeren. Door de ei sen die de Bondsrepubliek nu voorlopig aan de invoer stelt ont staat volgens het ministerie van landbouw en visserij vertraging voor Nederlandse handelaren en exporteurs aan de Nederlands- Duitse grens. DEN HAAG (GPD) - Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) gaat niet akkoord met een uitspraak van de rechtbank in Maastricht. Die bepaalde enkele weken geleden dat het ABP alsnog 40 procent van de aandelen in het Amsterdamse World Trade Centre van de Friesch-Groningsche Hypo theekbank (FGH) moet overne- De FGH heeft de rechter in Maastricht er van weten te overtui gen dat de Centrale Beleggings- raad van het ABP destijds (in 1982) akkoord is gegaan met het advies van de toenmalige directeur beleg gingen. A. Masson, ove: ABP moet toch aandelen kopen me van de 40 procent. ABP en FGH zijn op dit moment beide eigenaar van de helft van het aandelenpak ket Wereld Handels Centrum. Volgens ABP-woordvoerder Ma- chielsen is door de rechtbank te weinig aandacht besteed aan het verweer van het pensioenfonds. De rechtbank bepaalde dat het ABP alsnog de toenmalige toezeggingen moet nakomen en het aandelen pakket binnen vier maanden van de FGH moet overnemen. Bij het niet uitvoeren van het vonnis is een dwangsom opgelegd. Tijdens de geruchtmakende straf zaak tegen beleggings-directeur Masson heeft deze toegegeven een fout gemaakt te hebben bij het ad viseren over de aandelentransactie met de FGH. Maar dat was geen op zettelijke fout, aldus Masson. Met de transactie zou een bedrag van 130 miljoen gulden gemoeid zijn. De strijd over de overdracht van de aandelen tussen ABP en FGH heeft volgens de ABP-woordvoer der overigens geen enkel gevolg voor bedrijfsvoering van het WTC in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben over eenstemming bereikt over de defi nitieve opzet van het Jeugdwerk garantieplan (JWG). Volgens de VNG hebben inmiddels al 500 ge meenten aanvragen ingediend voor 9000 banen. Overeengekomen is dat jongeren vanaf 19 jaar die zelfstandig wonen en meedoen aan het JWG banen krijgen van 34 uur. Andere uitwo nende jongeren krijgen een baan van 32 uur. Jongeren die nog thuis wonen kunnen in het JWG voor 19 uur aan de slag. Dit staat in het eindrapport van de Werkgroep Jeugdwerkgarantie plan, waarvan overheid, werkge vers en gemeenten deel uitmaak ten. Het rapport is door minister De Koning (sociale zaken) naar bei de Kamers gezonden. Het JWG moet jongeren tussen de 16 en 21 jaar die langer dan een halfjaar werkloos zijn aan een tij delijke baan helpen. Het plan moet volgend jaar van start gaan en dan 13.000 jongeren aan een baan hel pen bij de overheid of via de over heid gesubsidieerde dienstverle ning. Het is de bedoeling dat het aantal banen geleidelijk toeneemt tut 40.000 in 1991. Het kabinet wil een bijdrage van 1800 gulden per deelnemer verle nen. De gemeenten hebben 50 mil joen extra gevraagd voor de uitvoe ring van het plan, maar het kabinet LONDEN (Rtr) - De Britse rege ring heeft besloten de fusieplan nen van de luchtvaartmaatschap pijen British Airways en British Caledonian ter beoordeling voor te leggen aan de monopoliecommis sie, zo is gisteren bekendgemaakt. British Caledonian heeft eerder la ten weten bij een dergelijk besluit af te zullen zien van een samen gaan met British Airways. BA maakte overigens vanochtend be kend dat, wat haar betreft, de fusie gewoon doorgaat De topman van British Caledo nian, Adam Thomson, verklaarde bij de presentatie van de fusieplan nen op 16 juli dat zijn maatschappij in het geval van een onderzoek door de monopoliecommissie zou afzien van de plannen omdat er dan een te lange periode van onze kerheid zou zijn. Hij ging er daarbij van uit dat er een vertraging van zes maanden zou optreden. De regering heeft de commissie echter opdracht gegeven al binnen drie maanden rapport uit te bren gen en dat is voor de maatschappij aanleiding zich nader te beraden, aldus Thomson gisteren in een eer ste reactie. Hij hield evenals in juli nadrukkkelijk de .mogelijkheid open dat British Caledonian nu met buitenlandse maatschappijen zal gaan praten. Volgens de fusieplannen zal Bri tish Airways de veel kleinere Bri tish Caledonian overnemen voor 237 miljoen pond sterling (onge veer 790 miljoen gulden). Het voor nemen heeft veel kritiek uitgelokt omdat het in strijd is met het stre ven van de Britse regering de con currentie in de luchtvaart te bevor deren. Het werd daarom algemeen beschouwd als een schoolvoor beeld van een zaak die moet wor den voorgelegd aan de monopolie- British Airways werd eerder dit jaar een privé-onderneming. De maatschappij boekte in het eind maart afgesloten boekjaar winst van 162 miljoen pond (541 miljoen gulden). British Caledo nian staat er heel wat slechter voor. Vorig jaar werd een verlies van ne gentien miljoen pond geleden. De moeilijke financiële positie is voor de maatschappij een belangrijke drijfveer om snel zaken te doen met een fusiepartner. OUDE MEER - Vandaag is de eerste Fokker 50 officeel overgedragen. Dit exemplaar ging naar de Deutsche Luftverkehrschgesellschaft (DTL). Namens DTL was directeur Peter Orlovius (links) aanwezig om het vliegtuig van Frits van der Jagt, onderdirecteur van Fokker Aircraft, in ontvangst te nemen. DTL was overigens niet de eerste klant voor het nieuwe model van de Nederlandse vliegtuigbouwer. Dat was de Australische luchtvaartmaatschappij Ansett. Deze krijgt het toestel volgende week, ruim zes maanden later dan gepland en zonder de gebruikelijke plechtigheden De vertraging is hel gevolg van allerlei tegenslagen waarmee Fokker vooral in de produkties te kampen had. Ook de aflevering van de eerste Fokker 100 is maan denlang vertraagd. (foto ANP) JOHANNESBURG (Rtr) De Zuidafrikaanse zwarte mijnwer- kersbond NUM heeft van de werk gevers waarborgen verlangd dat ze tijdens de aangekondigde staking niet de voedselvoorziening van de mijnwerkers zullen afsnijden of de politie te hulp zullen roepen. Zon- INFLATIE - De kosten van het le vensonderhoud in Argentinië zijn in juli met 10,1 procent gestegen, het hoogste stijgingspercentage sinds de regering in Buenos Aires twee jaar geleden een plan lanceer de om de inflatie tegen te gaan, zo heeft het Argentijnse bureau voor de statistiek bekendgemaakt. Des tijds bedroeg de inflatie ruim dui zend procent per jaar. dag begint een landelijke mijnwer kersstaking, waaraan volgens de NUM zeker 200.000 arbeiders zul len deelnemen. Een van de nnjnbouwconcerns, Gencor, meldde dat in de Matla-ko- lenmijn ten oosten van Johannes burg woensdag al 1.800 mijnwer kers in staking zijn gegaan. NUM-leider Cyril Ramaphosa zei dat de bond afspraken wil maken met de werkgevers over de gang van zaken rond de staking, omdat de werkgevers in het verleden her haaldelijk hebben geprobeerd sta kingen te breken 'met gewelddadi ge en onwettige middelen'. In een brief aan de Kamer van Mijnwezen, waarin de grootste concerns zijn vertegenwoordigd, verlangt de bond dat de mijndirec- ties niet de voedselvoorziening af snijden voor de mijnwerkers die in pensions op de mijnterreinen le vens, en evenmin betaling gaan ei sen voor voedsel en huisvesting. Normaal wordt niet betaald voor voedsel en huisvesting, die gelden als loon in natura. Ook eist de bond dat de vak bondsvertegenwoordigers vrij toe gang hebben tot de mijnterreinen en dat de werkgevers niet zonder toestemming van de bond leger of politie te hulp roepen. De staking is uitgeroepen om een loonsverho ging af te dwingen, maar het groot ste mijnbouwconcern, Anglo Ame rican, heeft al gewaarschuwd dat staken niet tot hogere lonen zal lei den. Olieprijs zakt NEW YORK (UPI/Rtr) - De olie prijzen zijn omlaag gegaan als gevolg van de betrekkelijke kalmte in de Perzische Golf en de berichten dat de OPEC (Orga nisatie van Olie Exporterende Landen) minstens twee miljoen vaten (van 159 liter) olie per dag meer produceert dan het afge sproken maximum. Ook de be richten over een sterke groei van de Amerikaanse olievoorraden. Op de oliemarkt van New York noteerde olie van de kwaliteit West Texas Intermediate voor le vering in september 21,29 dollar per vat, 68 dollarcent lager dan dinsdag. In Europa was een vat olie uit het Noordzee-veld Brent daarvoor al met 75 dollarcent in prijs gedaald tot 19,80 dollar. zal dat pas later in het jaar bekij ken. Mogelijk dat er geput wordt uit de 640 miljoen gulden die het kabinet de komende jaren zal uit trekken voor een aanval op de werkloosheid. De JWG-deelnemers krijgen een beloning die gebaseerd is op het aantal gewerkte uren en het mini mumjeugdloon. Voor 18-jarige uit wonende jongeren is een aanvul ling tot het voor hen (hogere) bij standsniveau nodig, omdat het aannemen van de baan anders niet aantrekkelijk is. Aangezien het jeugdloon voor 16- en 17-jarigen wordt geschrapt, wil het kabinet voor uitwonende jongeren van die leeftijd de beloning op respectieve lijk 450 en 485 gulden netto per maand vaststellen. Wie thuiswoont en 16 of 17 is krijgt 268 dan wel 288 gulden. Uit het eindrapport blijkt dat vooral 16- en 17-jarigen die voor JWG-baan in aanmerking ko men laag zijn opgeleid. Jongeren met de hoogste leeftijd zijn het sterkst vertegenwoordigd. Oor zaak daaYvan is het feit dat steeds langer onderwijs wordt gevolgd. Zestig procent van de doelgroep (zo'n 70.000 jeugdigen van 16-21 jaar) is vrouw, negen procent komt uit minderheden. De aantallen jongeren die in aan merking komen verschillen sterk per provincie. Slechts 1.4 procent woont in Zeeland. 20,2 procent in Zuid-Holland. Unilever koopt biotechnologie ROTTERDAM (ANP) - Unilever komt per 30 september in het bezit van nagenoeg het gehele planten veredelingsinstituut PBI (Plant Breeding Institute) en het zaad- teeltbedrijf NSDO (National Seed Development Organisation) van de Britse overheid voor 66 miljoen pond sterling (ongeveer 220 mil joen gulden). Daar is gisteren met het ministerie van onderwijs en wetenschappen in Londen over eenstemming over bereikt, zo heeft Unilever laten weten. De overneming betekent voor Unilever een flinke stap vooruit op de weg naar opbouw van een voor aanstaand internationaal bedrijf voor plantenkweekmateriaal, De biotechnologische sector is voor het concern een kerngebied vour groei. Vorig jaar zette het op dat terrein ruim 2 miljard gulden om Het PBI is het belangrijkse een trum voor plantenveredeling in het Verenigd Koninkrijk. Van de 120 medewerkers werkt ruim de helft aan onderzoek naar en ontwikke ling van nieuwe variëteiten. De NSDO, die 63 mensen in dienst heeft, ontwikkelt die variëteiten verder en verkoopt hen aan zaad handelaren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7