Shultz: neen tegen voorstel Nicaragua Plan VS biedt Midden-Amerika oplossing Voor directe dialoog Owen stapt op als leider Britse SDP Surinamers bestraft wegens mishandeling Saoedi-Arabië beperkt cordon rond ambassade VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 PAGINA 5 WASHINGTON (Rtr) - De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, heeft gisteren het Nicaraguaanse voorstel tot „besprekingen zonder voorwaarden vooraf' tussen Managua en Washington over een nieuw Noordamerikaans vredesplan voor Nica ragua, van de hand gewezen. De Verenigde Staten achten het uitgesloten met Managua aan tafel te gaan zitten om te praten over wat goed zou zijn voor Midden- Amerika, aldus de minister. „Wij zijn bereid met iedereen te praten over vrede in het gebied, maar het moet een regionale benadering zijn". President Ronald Reagan kwam woensdag met een nieuw vredes plan voor Nicaragua. Het plan voorziet in het opschorten van de Amerikaanse hulp aan de Nicara guaanse Contra's in ruil voor be langrijke toezeggingen en „demo- cratiserings"-maatregelen door de sandinistische regering in Mana gua. Als het linkse bewind er voor eind september niet op ingaat zou het Congres worden gevraagd de hulp aan de Contra's sterk uit te breiden. In een reactie op het voor stel riep president Daniel Ortega van Nicaragua op tot onderhande lingen zonder voorwaarden vooraf met Washington om het plan te be spreken. De VS hebben enkele jaren gele den direct onderhandeld met de sandinisten, maar de besprekingen liepen op niets uit. Sindsdien heeft de Amerikaanse regering steeds geweigerd de dialoog te hervatten als daarbij niet ook de opstandelin gen en de landen in de regio zijn vertegenwoordigd. Ortega zei verder dat als de VS LONDEN (AP) - David Owen heeft gisteren het leiderschap over de Britse sociaaldemocratische partij SDP neergelegd, omdat de leden hebben ingestemd met een fusie met de Liberale Partij. De nieuwe partij moet als derde stroom gaan fungeren in de Britse politiek. De twee partijen hebben als de Alliantie bij de laatste twee parle- Bauxietmijn in Suriname hervat werk PARAMARIBO (ANP) De bauxietonderneming Suralco in Suriname zal haar mijn-activiteit in Moengo binnen de komende twee weken hervatten. De veiligheid in en rond de bauxietstad in Oost-Su- riname is door het nationaal leger en de politie gegarandeerd. Dit heeft een staffunctionaris van de Suralco gisteren aan een Suri naamse overheidsdelegatie meege deeld. Het bauxietbedrijf zal niet met een op volle toeren kunnen draai en. Er zal 's nachts vooralsnog niet gewerkt worden. Er is al een bauxietboot in Moengo om erts naar Paranam te vervoeren voor verdere verwerking. Als de nutsbe drijven en openbare diensten ge normaliseerd zijn kunnen scholen en banken de deuren weer openen. New York De burgemeester van New York, Edward Koch, is gisteren met loei ende sirene in zijn limousine naar een ziekenhuis vervoerd nadat hij onwel was geworden. Volgens art sen lijdt hij aan een spasme in de hersenen, maar is zijn toestand Filippijnen De Filippijnse president, Cora- zon Aquino, heeft gisteren haar te leurstelling uitgesproken over de traagheid in het politie-onderzoek naar de moord op de minister van plaatselijk bestuur, Jaime Ferrer. Ferrer werd zondag samen met zijn chauffeur in Manila doodgescho ten. De politie heeft de twee man nen vrijgelaten die werden ver dacht van betrokkenheid bij de aanslag. Koerden Dertig Koerdische nationalisten hebben gisteren het Brusselse kan toor van Amnesty International be zet. De bezetting duurde vier uur Toen de bezetters hoorden dat een soortelijke actie in Amsterdam was beëindigd, vertrokken ze zonder verdere incidenten. De Koerden in Amsterdam en Brussel protesteer den tegen de manier waarop Koerden in West-Duitsland en in Turkije worden behandeld. mentsverkiezingen gezamenlijk campagne gevoerd, maar ondanks een groot aantal stemmen nauwe lijks iets bereikt als gevolg van het districtenstelsel dat sterk in het voordeel werkt van de twee grotere partijen. Bij de verkiezingen van 11 juni kreeg de Alliantie op ongeveer een kwart van de stemmen slechts 22 zetels, vier voor de SDP en 18 voor de_Liberalen. Sindsdien is een ver hit debat gaande over een fusie. De 58.000 leden van de SDP werd gevraagd per post te stem men en de uitslag was dat 57,4 pro cent van de leden voor en 42,6 pro cent tegen de fusie was. Binnen een uur na de bekendma king van de uitslag liet de 49-jarige Owen weten dat hij de SDP niet zou leiden bij de onderhandelingen met de Liberalen over de fusie. Dat proces zal zeker een half jaar gaan duren. „Wij hebben een democratische partij met evenredige vertegen woordiging," zei Owen. „De leden hebben besloten, en daar hebben ze het recht toe, om tegen mijn ad vies in te streven naar een fusie met de Liberalen, en onder deze om standigheden geloof ik niet dat ik tijdens de onderhandelingsperiode hun leider moet blijven." Owen be loofde wel zijn zetel in het Lager huis te blijven bezetten en de strijd voor de sociaaldemocratie te blijven aanvoeren". In de Britse politiek wordt er druk op gespeculeerd dat dit het einde kan zijn van de opmerkelijke politieke carriere van „doctor Owen". Maar gevraagd naar zijn politieke toekomst zei Owen voor de Britse televisie: „U moet mij niet afschrijven, noch de partij, de SDP, of de sociaaldemocratie." David Steel, de leider van de Li berale Partij, is een groot voorstan der van de fusie met de SDP. Hij was van mening dat Owen, die hij omschreef als een „een zeer be langrijk politicus", een fout had ge maakt door zich terug te trekken. Steel liet overigens doorscheme ren dat hij zelf waarschijnlijk niet zal optreden als aanvoerder van de de gefuseerde partij. het Nicaraguaanse voorstel tot dia loog afwijzen, dit zou betekenen dat het Witte Huis eenvoudig pro beert de regionale vredesonder handelingen op een zijspoor te zet ten en steun van het Congres tracht te krijgen voor hulp aan de Contra's. Ortega reageerde gisteren afwij zend op de Amerikaanse eis voor binnenlandse hervormingen in Ni caragua. De binnenlandse aangele genheden van Nicaragua zijn geen onderwerp voor internationale dis cussie, aldus Ortega. Ortega zei dat hij in eerste instan tie naar Guatemala was gekomen voor besprekingen met de andere staatshoofden van Midden-Ameri- ka over het vredesplan van de Cos- taricaanse president Oscar Arias. Ook Arias zelf zei gisteren dat de top zich vooral zal bezighouden met het Costaricaanse plan. Daar naast ligt het Amerikaanse voor stel op tafel, als één voorstel temid den van de andere. Voorts is bekend geworden dat vijf Contra-leiders in de hoofdstad van Guatemala zijn gearriveerd. Een van de leiders, Calero, ver scheen op de persconferentie van de Nicaraguaanse president Orte ga, om reclame te maken voor de Contra's. Aansluiting Kim bij oppositie SEOEL (DPA) - Zuid-Korea's be langrijkste oppositiepoliticus, Kim Dae Jung, sluit zich aan bij de Par tij voor Hereniging en Democratie (PRD). Kim zei gistexen na een ge sprek met PRD-leider Kim Young Sam dat hij hiermee 'gevolg geeft aan de wil van het volk'. Kim Dae Jung kwam vrij door de op 9 juli af gekondigde amnestie. Kim wordt adviseur van de PRD, de belang rijkste oppositiepartij waarvan hij één van de oprichters is. Wie van de twee Kims kandidaat wordt voor de komende presi dentsverkiezingen is echter ondui delijk. Volgens Kim Dae Jung moet de bevolking dat maar uitma ken. Het is nu belangrijk om een heid te tonen, zo zei Kim, en boven dien zijn zaken als wijziging van de grondwet, vrijlating van politieke gevangenen en de persvrijheid be langrijker. PARAMARIBO (GPD) - Twee le den van de Surinaamse veilig heidsdienst, het keurkorps binnen het Nationale Leger, zijn door de krijgsraad veroordeeld tot straffen van zes maanden, waarvan drie voorwaardelijk. De krijgsraad acht het bewezen dat de twee begin dit jaar scholieren hebben mishandeld op het terrein van de havo. Een derde veiligheidsman werd veroor deeld tot twee maanden, waarvan een voorwaardelijk. Voor alle drie werd een proeftijd van drie jaar vastgesteld. De veiligheidsagenten brachten op hardhandige wijze scholieren op. De jongeren gooiden met ko kosnoten, stenen en onrijpe man go's naar de Mercedes waarmee rond de school gepatrouilleerd werd. Later verscheen er op het schoolerf een groep van twintig geüniformeerde militairen, die met charges een eind maakte aan het scholierenprotest, dat begonnen was onder de leuze „Geen brood, geen school". „Ga orde op zaken stellen", luid de de opdracht die de veiligheids- agenten van hun luitenant kregen. Op de vraag van auditeur-militair De Freitas, of dat ook betekende dat ze de scholieren met uzi's moesten arresteren, werd bevesti gend geantwoord. Dit wekte verba zing bij de rechtbank. „U mag geen mensen aanhouden. Daartoe bent u niet bevoegd. U moet militaire objecten beveiligen, meer niet. El ke keer als u zich met burgers be zighoudt, dan staat u hier", aldus De Freitas, die bekendmaakte dat de krijgsraad dertig soortgelijke zaken behandeld heeft in de afge lopen twee jaar. De verdachten denken er anders over: „Als je ziet dat iets niet goed is, dan moetje beveiligen. Dat is je plicht als veiligheidsman, zeker als je een criminele bende tegen komt". Uit getuigenverklaringen bleek dat de geüniformeerde militairen nog veel harder schopten en sloe gen dan de leden van de veilig heidsdienst. Toch waren zij niet ge dagvaard, omdat er geen formele aanklacht tegen hen was inge diend. De scholieren en de school leiding waren bang voor represail les en hadden weinig vertrouwen in een correcte procesgang. Wel voerde Filip Akrum, direc teur van het door de overheid inge stelde Nationaal Instituut voor de Mensenrechten, gesprekken met deze militairen. Hij sprak in zijn verslag aan de regering over „be stiale mishandeling", maar weiger de voor de krijgsraad namen van^ getuigen en militairen prijs te ge-* ven. Dat de drie veiligheidsagenten wél gedagvaard werden, is min of meer toeval. De militaire politie was met een onderzoek begonnen omdat de scholieren alleen onder die voorwaarde bereid waren de lessen te hervatten. Een procedu refout leidde ertoe dat de krijgs raad de gegevens van dit interne onderzoek aangemerkte als mate riaal voor de rechtbank. In Paramaribo worden de straf fen en de behandeling van twee nieuwe zaken tegen veiligheids agenten gezien als voorbereiding van het bezoek van VN-mensen- rechtenwaarnemer Amos Wako. die volgende week naar Suriname komt. Wako zal zeker meegetroond worden naar de op volle toeren draaiende krijgsraad, die de ene na de andere veiligheidsagent veroor deeld. Wako zal tijdens zijn verblijf ook Frans-Guyana bezoeken waar zich ongeveer achtduizend Surinaamse vluchtelingen bevinden. Maar zin onderzoek zal zich voornamelijk richten op de vermeende schen dingen van de mensenrechten in de strijd tussen het leger en de groep-Brunswijk. HIROSHIMA - Demonstranten liggen 'voor dood' in de Japanse stad Hiroshima om te herdenken dat het gisteren 42 jaar geleden was dat de stad getroffen werd door de atoombom. Zij wilden hiermee ook protesteren tegen de kernwapens. Op de achtergrond het Atoombomgebouw, (foto ap» URBANA (AP) - Ongeveer 7.000 Amerikaanse weten schappers hebben verklaard geen fondsen voor onderzoek te accepteren die op de een of andere manier te maken heb ben met het Star Wars-pro- gramma (SDI) van de Ameri kaanse regering. Wereldwijd hebben 12.000 wetenschappers zich uitgesproken tegen het SDI-programma voor eén de- fensieschild in de ruimte, aldus een bericht in het tijdschrift van de American Medical Asso ciation. John Kogut, werkzaam aan de universiteit van Illinois en een van de initiatiefnemers van de boycot die in 1985 werd be gonnen, zei vandaag dat moet worden voorkomen dat het SDI-programma „een eigen le ven gaat leiden, of het nu wel of niet uitvoerbaar blijkt". Het SDI-onderzoekspro- gramma beoogt lasers en ande- W etenschappers weigeren geld in kader van SDI-programma re wapens te ontwikkelen die in de ruimte kunnen worden ge stationeerd en van daaruit iede re op de VS gerichte raket on schadelijk kunnen maken. Het plan voor Star Wars werd door president Reagan in 1983 voor gesteld. Volgens Kogut hebben 12.000 wetenschappers over de gehele wereld beloofd geen fondsen te zullen aanvaarden die in het kader van Star Wars- onderzoek beschikbaar komen. Het betreft onder meer ruim 7.000 wetenschappers in de VS. 3.000 in Japan en 1.000 in Groot-Brittannié. Deze wetenschappers, onder wie 24 Nobelprijswinnaars, zijn ervan overtuigd dat het beoog de defensiesysteem nooit wer kelijkheid kan worden en dat het onderzoek alleen maar zal leiden tot de stationering van nog meer kernwapens en dus tot een grotere kans op een nu cleaire holocaust, aldus Kogut. Een woordvoerster van de SDI-organisatie in het Ameri kaanse ministerie van defensie zei dat de boycot „absoluut geen probleem" vormt voor de voortzetting van het onder zoek. Inmiddels zijn contracten afgesloten met meer dan 2.000 bedrijven en zijn omstreeks 10.000 wetenschappers volop bij het onderzoek betrokken, aldus woordvoerster Edwina Palmer. JEDDA (AP) - Saoedi-Arabië heeft gisteren militairen terugge trokken uit de cordons rond de am bassade en het consulaat van Iran. Iran had kort tevoren gewaar schuwd dat met geweld zou wor den opgetreden tegen de omsinge ling van de gebouwen. Volgens het Saoedische persbu reau zijn inmiddels drie van de vier Saoedische diplomaten vrijgela ten. van wie aanvankelijk werd ge zegd dat zij in Teheran werden ver mist. Het persbureau zei dit van een regeringswoordvoerder te heb ben vernomen. De woordvoerder zei niet waar de drie zich momen teel bevinden. Over het lot van de vierde diplomaat i% niets bekend. De vier Saoedische diplomaten werden ontvoerd na de bestorming van de Saoedische ambassade in Teheran, afgelopen zaterdag. Het is overigens nog niet duidelijk of de Saoedische ambassade in Teheran ondertussen weer is geëvacueerd. Koeweit heeft inmiddels formeel van de Iraanse zaakgelastigde Mo hammed Reza Baqiri geëist dat de Koeweitse ambassade in Teheran, die zaterdag eveneens door woe dende demonstranten werd be stormd, „in zijn status wordt her steld". De Syrische minister van buiten landse zaken Farouk al-Sharaa is gisteren uit Teheran vertrokken, Gorbatsjov pakt landbouw aan MOSKOU (AP) - Sowjet-leider Gorbatsjov heeft bekend gemaakt dat het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sowjet-Unie opnieuw bijeen zal komen om zich te buigen over een aantal agrarische hervormingen. Het officiële persbureau Tass meldde gisteren dat Gorbatsjov, tijdens een rondreis door het land bouwgebied ten zuidoosten van Moskou, had gezegd dat met de voorbereidingen van het komende plenum al is begonnen. Gorbatsjov verklaarde dat het Centraal Comité bijeen zou komen om "de agrarische politiek verder uit te werken, rekening houdend met de nieuwe situatie en de opge dane ervaring". Nieuwe methoden van management zijn hierbij van groot belang, aldus de Sowjet-lei- der. Voordat hij in maart 1985 secre taris-generaal van de communisti sche partij werd, was Gorbatsjov in het Politburo verantwoordelijk voor de landbouw, die al sinds jaar en dag het zorgenkind is van de lei ders in het Kremlin. Sinds hij het leiderschap van de partij op zich nam, zijn al verschillende agrari sche hervormingen doorgevoerd. waar hij een boodschap van zijn president Hafez Assad aan de Iraanse president Ali Chameini heeft overgebracht. Volgens een woordvoerder van Assad werd in de boodschap aangedrongen op kalmte ten aanzien van de gebeur tenissen in Mekka. Syrië is de bondgenoot van Iran in de strijd te gen Irak en wordt financieel onder steund door Saoedi-Arabie. Iraanse diplomaten van het con sulaat in Jedda antwoordden op te lefonische vragen dat de „bezetting is opgeheven" en dat de diploma ten weer vrij zijn om in en uit te gaan. Het plaatsvervangend hoofd van de ambassade in Riad, Parviz Afshari, verklaarde echter dat „een deel van de veiligheidsagenten is verdwenen, maar dat anderen zich nog buiten de ambassade ophou den." Eerder op de dag had Radio Te heran gemeld dat de Saoedische troepen rond de twee gebouwen „dreigden het vuur te openen." Een onbekende woordvoerder van het Iraanse ministerie van buiten landse zaken zei dat Iran met ge weld zou optreden als de cordons zouden blijven. De ruzie tussen de twee landen barstte vorige week los toen hon derden Iraanse pelgrims in Mekka omkwamen en gewond raakten bij ongeregeldheden. De volgende dag trokken Iraanse burgers op naar de Saoedische ambassade in Teheran. Ze plunderden het ge bouw. Sri Lanka laat Tamils vrij COLOMBO (Rtr) - Sri Lanka gaat ongeveer 3800 Tamils vrijlaten, die ervan werden verdacht guerrilla strijders te zijn. Een eerste groep van 500 man gaat vandaag naar het schiereiland Jaffna, zo heeft een re geringswoordvoerder in Colombo meegedeeld. De vrijlating volgt op het inleveren van hun wapens dooi de Tamil-guerrillastrijders. Vol gens de woordvoerder wordt een schip in gereedheid gebracht om de eerste Tamils naar Jaffna te brengen. Italië Het gevaar is nog steeds niet ge weken in Valtellina, het Noorditali- aanse bergdal dat de afgelopen maand tweemaal achtereen is ge troffen door zware aardverschui vingen, die tientallen doden heb ben geëist. Uit voorzorg hebben de autoriteiten deze week opnieuw vier dorpen laten ontruimen. De zijkanten van de laatste verschui ving zouden ieder ogenblik kun nen instorten, menen de deskundi gen, en de vier dorpen direct kun nen bedreigen. GUATEMALA-STAD - „Ais we week meer de tijd zouden heb ben". De Mexicaanse diplomaat die in de wandelgangen van de Middenamerikaanse top in Guate- mala-Stad de nodige informatie aan journalisten heeft verstrekt klinkt wanhopig. De bemiddelen de Contadora-groep staat tot vol gende week buitenspel. „Het plan-Reagan biedt de nodi ge perspectieven", verduidelijkt hij, „maar zonder Contadora geloof ik niet dat de Middenamerikaanse door Rob Sprenkels landen in staat zullen zijn om dat in te zien, om gebruik te maken van de gelegenheid die nu wordt aan geboden. Het vredesinitiatief voor Nicara gua van de Amerikaanse president is als een bom ingeslagen in Guate mala. Nicaragua is woedend. Hon duras en vooral El Salvador zijn zichtbaar blij. Het plan-Reagan be tekent voor hen een stevige steun in de rug, voor El Salvador zelfs een grote opluchting, de Amerika nen spreken met geen woord over de noodzaak van een vredesdia- loog in El Salvador. Guatemala en Costa Rica zijn verheugd omdat Washington zich eindelijk direct betrekt bij de door hen voorgestel de onderhandelingen. De'door de vijf Middenameri kaanse ministers van buitenlandse zaken uit Washington ontvangen telex waarin het Amerikaanse ini tiatief in het Spaans uit de doeken wordt gedaan is verrassend. Het gaat in de eerste plaats om een po ging van Reagan om zich te kun nen verzoenen met het Congres. Door op zich verregaande toe zeggingen te doen en zijn 'goede wil' naar Nicaragua toe te tonen hoopt hij natuurlijk in de eerste plaats de door hem gewenste hulp verlening aan de Contra's veilig te kunnen stellen. Tegelijkertijd wor den pok de onderhandelingen van de vijf Middenamerikaanse presi denten ernstig verstoord. Twee vliegen in een klap dus. „Als we meer tijd zouden heb ben". De wanhoop van de Mexi caanse diplomaat is begrijpelijk. Want Reagan is erg ver gegaan in zijn toezeggingen om weer het ver trouwen van het Congres te kun nen winnen inzake zijn Middena merikaanse politiek. „De Verenigde Staten hebben niet het recht invloed uit te oefe nen op of te beslissen over de iden titeit van de politieke leiders van Nicaragua, en evenmin wat betreft het sociaal-economische systeem van het land. Het volk van Nicara gua heeft volle rechten over deze zaken. De Verenigde Staten beves tigen hun steun aan het recht van het Nicaraguaanse volk op de vreedzame en democratische zelf- beslissing". Jawel, het plan-Rea gan bevestigt letterlijk datgene waarvoor de sandinisten al sinds de overwinning op Somoza zeggen te strijden. De vijf presidenten van de Middenamerikaanse staten tijdens de ope ningsceremonie van de top die gisteren begon, v.l.n.r.: Ortega van Nicara gua. Duarte van El Salvador, Cerezo van Guatemala, Azcona van Hon duras en Arias van Costa Rica. (foto ap» En zo zijn er nog meer gen. Als 'bewijs van goede wil' is Washington bereid om tijdens het voorgestelde 'staakt-het-vuren' van 60 dagen alle militaire ge vechtsoefeningen op Hondurecs grondgebied op te schorten. Het plan roept zelfs op tot regionale on derhandelingen over het vertrek van het 'teveel' aan buitenlandse militaire adviseurs uit de regio en de Verenigde Staten willen er per soonlijk aan deelnemen. Washington zegt zelfs toe bilate rale onderhandelingen met Nicara gua te zullen voeren over veilig- heidsakkoorden, iets waar de san dinisten al jaren op aandringen. En als dat tot een gelukkig einde zal komen, dan betekent dat een eind aan de economische boycot tegen Nicaragua, recht op participatie in alle hulpprojecten van de Verenig de Staten in de regio en andere vor men van economische samenwer king. Natuurlijk, niet alles is rozegeur en maneschijn.Reagan zet in feite de sandinisten het pistool tegen het hoofd", zo luidde de eerste reactie van heel wat waarnemers. De allerlaatste zin van het plan houdt in feite in dat Reagan zich het recht voorbehoudt om militair in te grijpen indien de sandinisten naar zijn mening de gemaakte af spraken niet volledig nakomen. En als toezichthoudende instantie wordt de Organisatie van Ameri kaanse Staten geopperd, een in stantie waar Washington het tradi tioneel gesproken voor het zeggen heeft. „Maar toch", zo probeert de Me xicaanse diplomaat zijn frustratie duidelijk te maken, „het is de eer ste keer dat Washington daadwer kelijke toezeggingen doet, het zelf- beslissingsrecht erkent. Contadora heeft internationaal gesproken de morele kracht om de Verenigde Staten te dwingen dergelijke belof ten na te komen. In feite is dit het- gene waarop we sinds het begin van onze bemiddelingspogingen, drie jaar geleden, hebben zitten wachten. Maar nu komt het op een moment dat we er, zo vrees ik, geen gebruik van kunnen maken". Reagan moet voor eind septem ber voor het Congres zijn verzoek om hulp aan de Contra's voor het Congres formuleren. In de praktijk zouden de Contra's en de sandinis ten het daarom in feite al binnen zeven weken eens moeten worden over hoe de democratisering in zijn werk moet treden. Niet dus de 60 dagen die officieel worden ge noemd. waarschijnlijk om een pa rallel te trekken met het plan-Arias waarover de vijf Middenameri kaanse prsidenten het eens hadden willen worden. De gemoederen zijn verhit. Nica ragua is in vuur en vlam. Het plan- Reagan biedt veel perspectieven maar heeft tegelijkertijd ook de Middenamerikaanse top zo goed als onmogelijk gemaakt. „Om de Amerikanen aan hun woord te kunnen houden zou er dit week einde moeten worden beslist", zo meent de Mexicaanse diplomaat, juist omdat Contadora buitenspel staat geloof ik niet dat het zover zal komen. En dat betekent dat de spanningen nog verder zullen toe nemen, zeker als Reagan zijn 140 miljoen dollar voor de Contra's door het Congres krijgt".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5