Specialisten verwachten verlies werk Keuze baan of kind 'vals dilemma' Bezetting kantoor Amnesty opgeheven 'Omzet Rohypnol in Amsterdam gedaald' Bewoners Hoofddorp balen van t behelpen Koningin regelt staatszaken vanuit bed Bronovo-ziekenhuis vakantiefestival School prestaties kind lijden niet onder werk moeder VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 NL'k'N:™ PAGINA 3 Bij verdwijnen ziekenhuisbedden UTRECHT (ANP) - Bij de Landelijke Specialisten Vereni ging bestaat grote ongerustheid over het plan van staatsse cretaris Dees (WVC) om zo snel mogelijk nog eens 4.000 zie kenhuisbedden te laten verdwijnen (bovenop de 8.000 waartoe al eerder is besloten) en om het aantal specialis men per ziekenhuis te verminderen. De LS V vreest dat veel specialisten hun werk zullen kwijtraken. De staatssecretaris kondigt wel een fi nanciële regeling aan voor dit soort gevallen, maar de LSV vertrouwt er niet op dat die toereikend zal zijn: veel specialisten hebben grote sommen moeten betalen voor hun praktijk. Dees wil de extra vermindering van het aantal ziekenhuisbedden het liefst bereiken door het sluiten van hele ziekenhuizen omdat op die manier het meest kan worden bezuinigd. Als er dan nog teveel bedden of specialisten in één speci alisme in een regio overblijven, kunnen ook afdelingen van andere ziekenhuizen worden gesloten. Omgekeerd kunnen andere zieken huizen er een afdeling bij krijgen Acties op komst in herstellingsoorden UTRECHT (ANP) - De medewer- kers van herstellingsoorden die lid zijn van de FNV-bond voor ambte naren en trendvolgers AbvaKabo willen nog vóór Prinsjesdag actie voeren voor het behoud van hun sector. Dat heeft bestuurder P. van Loon van de AbvaKabo gisteren na een vergadering met zijn leden bij de herstellingsoorden meegedeeld. De 19 herstellingsoorden drei gen op 1 januari hun deur voorgoed te moeten sluiten, omdat minister Brinkman en diens staatssecretaris Dees de instellingen willen wegbe- zuinigen. Als dat doorgaat bete kent dat ontslag voor 220 werkne mers. De AbvaKabo-leden hebben gis teren een actiecomité in het leven geroepen. Dat zal deze maand een actieplan opstellen. Het is de be doeling dat de acties nog vóór prinsjesdag beginnen. De herstel lingsoord-medewerkers denken aan "zachte" actievormen als hand tekeningenacties, maar sluiten werkonderbrekingen in een later stadium niet uit. Ze willen hun cli ënten wel ontzien en zullen voor opvang zorgen als dat door de aard van bepaalde acties, zoals protest bijeenkomsten onder werktijd, no dig mocht zijn. ATLEET (ANP) - De Zaireese at leet Martin Ndombele en zijn vrouw Ntuntani mogen de uitslag van hun herzieningsverzoek voor een verblijfsvergunning niet in Ne derland afwachten. Het echtpaar zegt in Nederland te willen blijven, omdat het vreest in Zaïrè te wor den opgepakt wegens politieke ac tiviteiten. Volgens de Amsterdam se rechtbank zijn de atleet en zijn vrouw geen vluchtelingen in de zin van het vluchtelingenverdrag. als door sluiting van een compleet ziekenhuis te weinig specialisten zouden overblijven. Bij het advies dat Dees over deze zaak heeft gevraagd aan het Colle ge voor Ziekenhuisvoorzieningen en het Interprovinciaal Overleg heeft Dees normen gevoegd die zijn uitgedrukt in aantallen inwo ners (al dan niet van een bepaalde leeftijd) per specialist. Bij voor beeld één internist per 14.000 inwo ners van 15 jaar en ouder, één reu matoloog per 216.000 inwoners en één oogarts per 47.300 inwoners. Volgens mr. P.C. de Jong van de LSV zijn deze normen afkomstig uit een rapport van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen waar de LSV niet veel bezwaren te gen heeft. Ze komen namelijk bij na overeen met de feitelijke situa tie van dit moment. Dat strookt echter niet met het sluiten van zie kenhuizen en ziekenhuisafdelin gen zoals Dees wil. Verder zet De Jong vraagtekens bij de mogelijke bezuinigingen. Doordat de verpleegtijden korter worden kan volgens hem wel met minder bedden worden volstaan, maar tegelijkertijd wordt de zorg intensiever, zodat er evenveel per soneel nodig blijft. Kamer wil uitleg kortingen WVC DEN HAAG (ANP) - De kamer- commissies voor welzijn, cultuur en voor volksgezondheid hebben gisteren besloten minister Brink man en diens staatssecretaris Dees (beide WVC) en staatssecretaris De Graaff-Nauta (binnenlandse za ken) op 19 augustus uit te nodigen voor overleg. De bewindslieden zal opheldering worden gevraagd over de voorgestelde bezuinigingen op het welzijnswerk, de gezinszorg, de herstellingsoorden en het onder wijs aan kansarmen. Op aandrang van de PvdA zal ook staatssecretaris De Graaff- Nauta worden uitgenodigd omdat deze partij meent dat de plannen in strijd zijn met de bestuursakkoor den die met de gemeenten en pro vincies zijn gesloten. Voor de vergadering van giste ren waren zoveel PvdA-kamerle- den opgetrommeld dat de sociaal democraten hun zin hoe dan ook konden doorzetten. CDA-kamerlid Van der Heijden zei na afloop dat ook zijn fractie met het overleg heeft ingestemd. Maar hij wees er op dat het slechts een informatief overleg kan zijn en geen vroegtij dig begrotingsdebat, omdat de be groting pas op de derde dinsdag in september wordt bekendgemaakt. Het is de tweede keer tijdens dit zomerreces dat bewindslieden voor overleg naar de Kamer wor den geroepen. Eerder kwamen mi nisters al uitleg geven over de eventuele levering van mijnenve gers aan Koeweit. UTRECHT (ANP) - De omzet van het slaapmiddel Rohypnol is in Amsterdam tussen februari 1986 en februari 1987 gedaald met 20 procent en in het hele land gemid deld met drie procent. Fabrikant Hofmann-La Roche heeft dit giste ren meegedeeld tijdens een ge sprek op het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur. WVC had om dit gesprek ge vraagd vanwege de toenemende berichten over misbruik van het middel door verslaafden aan alco hol en drugs, die onder invloed er van agressief worden en dat achter af vaak helemaal niet meer weten. De totale omzet aan slaapmiddelen stijgt, maar het marktaandeel van Rohypnol is volgens de fabrikant in Nederland kleiner geworden, doordat de afzet van dit middel niet is toegenomen. Niet duidelijk is echter, in hoeverre het misbruik dan wel het 'gewone' gebruik is te ruggelopen. Het ging op het ministerie om een oriënterend overleg, waarbij eventuele maatregelen als het uit de markt nemen van Rohypnol of het onder de Opiumwet brengen van dit middel volgens woordvoer ders van WVC en Hoffmann-La Ro che niet aan de orde zijn geweest. Hoe groot het misbruik van dit middel is, welke effecten het pre cies heeft en hoe verslavend het is, is onduidelijk. Onderzoek daar naar is zeer moeilijk omdat de ver HOOFDDORP (GPD) - Maar liefst 350 gegadigden meldden zich eind 1985 voor 110 nieuwe koopwonin gen in de Hoofddorpse wijk Kalo- rama. Achteraf zullen de mensen die toen buiten de boot vielen al leen maar blij zijn. Hen is een hoop ellende bespaard gebleven. Sinds de oplevering van de huizen in de laatste maanden van 1986 kampen de bewoners met problemen. De oorzaak: een ondeugdelijke CV- en warm-waterinstallatie. In november kwam de zaak voor het eerst aan het licht, toen het gas bedrijf van de gemeente Haarlem mermeer met grote regelmaat klachten uit de wijk ontving. Het gasbedrijf gaf de aannemer, Muwi van Gent, opdracht te ketels op nieuw te laten keuren bij de VEG (Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven). De bewoners kre gen het advies niet op de zolder te slapen en goed te ventileren om li chamelijke klachten te voorko- Het bouwbedrijf liet inmiddels een aantal mankementen verhel pen, maar de klachten hielden aan. Begin juli kwam het definitieve rapport van de VEG. De ketels krij gen niet het GIVEG-keuringsbe- wijs en zijn door reparaties niet meer geschikt te maken. Voor het gasbedrijf is er na grondige bestu dering van het rapport niets anders mogelijk dan de installaties af te sluiten. Dat gebeurde woensdag 29 juli. Sinds die tijd zitten de bewoners letterlijk in de kou. Vooral het ont breken van warm water is een groot probleem voor de gezinnen met jonge kinderen. Overleg tus sen bewoners, aannemer en ge meente leidt tot een 'noodoplos sing': de bewoners kunnen enkele uren per dag gebruik maken van de douches in het gemeentelijke zwembad. Uit een deze week gehouden en quête bleek dat het merendeel van de gezinnen ontevreden is over de noodoplossing. Een korte rond gang door de wijk levert hetzelfde beeld op. Het zwembad ligt te ver weg. Er is geen privacy want er zijn slechts twee grote doucheruimtes, één voor de mannen en één voor de vrouwen. De tijden waarop men kan douchen ('s ochtends van 8 tot 10, 's avonds van 5 tot 7) komt de bewoners vaak slecht uit. Het wa ter is eerder lauw dan warm. En de douches produceren na ir, drukken van een knop slechts lut tele seconden een miezerig straal tje. Hoewel veel bewoners hun heil hebben gezocht bij familie en vrienden die in de buurt wonen, of op het werk even onder de douche springen, staan ze erop dat er dou checabines in de wijk worden ge plaatst. Dit vooral voor de gezin nen met kleine kinderen of bewo ners die geen familie in Haarlem mermeer hebben wonen. Komen die douchecabines er niet op korte termijn, dan hebben de bewoners nog wel het een en an der in petto. Peter Zimmermann uit de Bolstralaan: "Dan gaan we bij burgemeester Van Duist thuis douchen of bij de andere leden van het college". Zijn vrouw Thea maakt duidelijk dat dit idee in de wijk al serieus besproken is. "De mensen zijn het zat, deze situatie moet niet nog een week langer du ren". Ook directeur Hoeksema van bouwbedrijf Muwi van Gent kan binnenkort rekenen op visite De advocaat van de bewoners heeft al een 'arbitrageprocedure' in gang gezet die moet leiden tot ver vanging van de ondeugdelijke ke tels. Het duurt echter zo'n twee maanden voordat daarin een be slissing te verwachten is. Onzeker heid blijft troef en het geduld van de bewoners raakt langzaam op. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer is bij de bewoners van Kalorama op dit moment de gebeten hond. Meer nog dan bouw bedrijf Muwi dat verantwoordelijk is voor de plaatsing van de verkeer de en ondeugdelijke verwarmings ketels. Juridisch wordt de strijd nu uitgevochten tussen de advocaten van de bewoners en die van de aan nemer, emotioneel ligt de zaak heel anders. Bewoonster Ans Hoetmer: "Bouw- en woningtoezicht van de gemeente heeft door de vingers ge zien dat er een heel andere ketel is geplaatst dan die in het bestek stond. Dat bestek hebben ze altijd angstvallig voor ons verborgen ge houden". Het gaat er bij haar ook niet in dat de gemeente niets heeft geweten van de mankementen. "Vrijwel dagelijks was er op het terrein een bouwopzichter van de gemeente te vinden. Zo'n man con troleert of alles volgens de regels van de bouwverordening en het bestek gaat. Die heeft verder nooit iets j Politie pakt taxi-oorlog aan NIJMEGEN (ANP) - De politie wil de taxi-oorlog die elk jaar in Nijme gen tijdens de Vierdaagseweek uit broodnijd ontstaat volgend jaar fors gaan aanpakken. De ruzie tus sen de taxibedrijven in Nijmegen en hun collega's uit de omliggende gemeenten liep dit jaar zo hoog op dat vier taxi-ondernemers uit Mal den, Mook, Overasselt en Wijchen gisteren bij de Nijmeegse politie zijn geweest over de problemen te praten. De Nijmeegse ondernemingen dulden in die hoogtijdagen geen enkele concurrentie van andere taxibedrijven, die van heinde en verre toestromen. Officieel is het ook verboden voor niet-Nijmeegse taxibedrijven om in de stad klan ten op te pikken. Dit jaar werden in de Vierdaagseweek bedreigingen geuit en wagens van ondernemin gen uit de omgeving klemgereden en vernield als ze een klant in de stad in de wagen hadden, zeggen de chauffeurs uit de omgeving van Nijmegen. Bovendien zouden Nij meegse taxichauffeurs voor ritjes buiten de stad abnormaal hoge prijzen berekenen. Het ziekenhuis Bronovo werd gisteren overstelpt met bloemen voor de zieke vorstii AMSTERDAM (ANP) - De dagen lange bezetting van het kantoor van Amnesty International in Am sterdam door een groep van veer tig Koerden is gisteren omstreeks het middaguur beëindigd. Dat ge beurde nadat Amnesty had inge stemd met een verzoek van de Koerden om contact op te nemen met het internationaal secretariaat van de mensenrechtenorganisatie in Londen. De Koerden wilden aan het se cretariaat in Londen recente infor matie over de situatie in Turkije overleggen. Nadat dit was gebeurd besloten ze de bezetting vrijwillig op te heffen. Vanaf dat moment kon Amnesty ook haar werkzaam heden die op Turkije zijn gericht weer hervatten. Deze waren name- ADVERTENTIE elke zaterdag iets leuks! DEN HAAG (GPD - Koningin Beatrix heeft gisteren haar werk zaamheden vanaf haar ziekbed in het Haagse Bronovo-ziekenhuis hervat. De vorstin tekende diverse staatsstukken die door de direc teur van het kabinet der koningin, jhr. Quarles van Ufford. naar het ziekhuis waren gebracht. Het is nog niet zeker of de koningin voor het weekeinde al naar huis mag. Volgens de Rijksvoorlichtings dienst heeft het nader onderzoek, dat gisteren plaatsvond, de diagno se bevestigd dat de vorstin aan een minder ernstige (virale) vorm van hersenvliesontsteking lijdt. De toe stand van de koningin wordt door de RVD als "geruststellend" om schreven. Voor het herstel is veel rust nodig, maar naar het oordeel van het medisch team, kan de ko ningin de meest noodzakelijke staatsrechtelijke functies vervul len. Verplichtingen van de koningin zijn afgezegd of uitgesteld. Een deel van de representieve taken worden voorlopig overgenomen door prins Claus en prins Willem Alexander. Indien de koningin op de derde dinsdag van september nog niet hersteld zou zijn, wordt de troonrede door de kroonprins uitg- sproken. Prins Claus en prins Willem Alexander gingen gistermiddag op ziekenbezoek. De vorstin ligt op de 'Beatrix-afdeling' van het Brono vo-ziekenhuis, waar het koninklijk gezin permanent een suite ter be schikking staat. Het ziekenhuis ligt ongeveer vier kilometer van paleis Huis ten Bosch. Aanpak fietscliefstal Hengelo ALMELO (ANP) - De politierechter in Almelo heeft gisteren twee jonge lui die in Hengelo respectievelijk 17 en 13 fietsen hadden gestolen, veroor deeld tot onvoorwaardelijke gevangenisstraffen. De een kreeg zes, de an der drie weken. De officier van justitie had respectievelijk twee maanden en drie weken geëist. De rechtszitting vloeide voort uit de opzet van een speciaal "fietsen- team" door de politie van Hengelo. Leden van het fietsenteam hebben in Hengelo gepost bij plaatsen waar veel fietsen verdwenen en plaatsen waarvan het vermoeden bestond dat er gestolen fietsen werden verhan deld. De politie heeft geconstateerd dat als gevolg van deze aanpak de aangiftebereidheid bij het publiek is toegenomen. WINKEL LEIDERDORP lijk, zoals volgens de internationale afspraken geldt, stopgezet, zodra de Koerden hun actie begonnen. In een persverklaring stellen de Koerden ervan overtuigd te zijn dat "Amnesty onze zaak serieus neemt en dat wij nieuwe informa tie hebben verstrekt over de situa tie van de Koerdische politieke ge vangenen. Wij willen aandacht voor de terreur van de Turkse staat en willen het stilzwijgen doorbre ken". De hongerstaking die bijna drie dagen heeft geduurd heeft ook de Amnesty-medewerkers zichtbaar uitgeput. "We hebben iedere nacht hier doorgebracht met 15 stafle den. We waren volstrekt niet voor bereid op een zo langdurig verblijf. Zij waren goed voorbereid en had den matrassen bij zich. Wij niet. Pas de tweede riacht konden we af en toe in een naburig hotel slapen". Beslag op huis om drie gulden UTRECHT (GPD) - Een deurwaar der heeft beslag laten leggen op het huis van de Utrechtenaar G. Samson omdat deze is vergeten f 3,10 rente over een specialistenre kening te betalen. De deurwaarder niet ingegaan op voorstellen de advocaat van Samson om de zaak te regelen. Gisteren diende de rechtbank van Utrecht een kort geding dat Samson tegen de deurwaarder had aangespannen. Vice-presidente mevrouw G. van Esch liet onverbloemd merken dat zij de houding van de deurwaarder afwees. "Toen ik van deze zaak hoorde, sloeg de verbijstering me om de oren. Ik vind het meer dan ergerlijk". Zij adviseerde de advo caten om alsnog een schikking te treffen over de inmiddels tot dui zend gulden opgelopen proceskos ten. slaafden vaak verschillende soor ten drugs tegelijk gebruiken. Ro hypnol springt er volgens de fabri kant qua misbruik door drugsver slaafden ook niet uit. In meerdere landen zijn namelijk verschillende van dit soort middelen bij drugsge bruikers favoriet. Er lijkt dan spra ke van een soort 'mode'. Bovendien is vastgesteld, dat zich placebo-effecten voordoen: verslaafden die een bepaald effect verwachten ondervinden het ook, zelfs als de bewuste pil is vervan gen door een pil die uit louter sui ker bestaat. De effecten van derge lijke middelen zijn ook heel per soonlijk. Een woordvoerster van WVC kon niet zeggen of het ministerie maatregelen tegen Rohypnol over weegt en zo ja, welke. Vooralsnog worden alle maatregelen bekeken die mogelijk zijn, waaronder een totaalverbod of het onder de Opi umwet brengen van het middel. De woordvoerster tekende hier wel bij aan dat het onder de Opiumwet brengen van een geneesmiddel een zeer lange procedure vergt. Hoffmann-La Roche gaat artsen en apothekers nogmaals waarschu wen dat Rohypnol niet moet wor den voorgeschreven aan mensen die (wellicht) verslaafd zijn en dat het middel zelf verslavend kan werken als het te lang wordt ge bruikt. TILBURG/HAARLEM - "Een baan is goed voor mij, maar is een baan niet tegelijkertijd slecht voor mijn kind?" Dronkers schetst in een paar woorden het dilemma waar veel vrouwen zich voor ge steld zien als hun kinderen naar school gaan en zij weer meer tijd tot hun beschikking krijgen. door Theo Haerkens Om te weten te komen of moe ders hun kinderen echt benadelen door buiten de deur te gaan wer ken, vergeleek Dronkers de leer prestaties van 9.000 kinderen met een werkende moeder met die van 20.000 kinderen van wie de moeder zich volledig aan de huishouding en de opvoeding wijdde. Om andere invloeden uit te slui ten, werd het onderzoek toege spitst op vrouwen die met een man samenwonen. Die man moest min stens 36 uur werken. "Alleenstaan de vrouwen en vrouwen die uitslui tend werken, omdat hun man werkloos is, vielen af. Daar zijn te veel andere elementen die de leer prestaties van het kind beïnvloe den", licht Dronkers deze selectie toe. Om de leerprestaties van de kin deren te kunnen vergelijken werd de groep die uiteindelijk ov^r bleef, verder verdeeld. Daarbij werd rekening gehouden met het onderwijsniveau van de man, zijn beroepsniveau, het onderwijspeil van de vrouw, haar leeftijd en het geslacht van het kind. "Jongens zouden er meer last van hebben als hun moeder buiten de deur werkt dan meisjes, en jongere vrouwen zijn eerder dan oudere vrouwen ge neigd een baan te gaan zoeken", Over het effect van een werkende moeder op leerlingen van de basis school is onvoldoende informatie beschikbaar. Daarom beperkte Dronkers zich tot het voortgezet onderwijs. (foto anp» verklaart Dronkers de laatste inde ling. Geen verschil De schoolprestaties van de 9.000 kinderen van werkende moeders waren niet anders dan die van de 20.000 kinderen waarvan de moe der alleen in huis werkt. "Verschil is er niet of nauwelijks", aldus de onderzoeker. Het woord nauwe lijks gebruikt hij hier "alleen uit wetenschappelijke voorzichtig heid". Verder bleek dat het aantal uren dat de vrouw buiten de deur werkt er niet toe doet. Bij tien uur werd geen verschillen geconstateerd, als bij dertig uur. Daar mee is het verhaal dat moeders baan slecht is voor de leerpresta ties van kinderen voldoende ontze nuwd, vindt Dronkers. Hij tekent echter aan dat evenmin bewezen is dat kinderen van een werkende moeder het beter doen op school dan kinderen van vrouwen die geen baan hebben. Maar met die constatering is de. kous niet af. Een vuistregel in de sociologie is, dat het beroep van va der het sociale milieu van het gezin bepaalt en daarmee het succes van de kinderen op school. Wat is dan de invloed van het beroep van de moeder? vroeg de onderzoeker zich af. En inderdaad: het soort werk dat moeder buitenshuis verricht beïn vloedt de leerprestaties. Kinderen van vrouwen die eenvoudig werk verrichten, bij voorbeeld in de in dustrie, scoren op school minder goed dan kinderen van vergelijk bare vrouwen die niet buitenshuis werken. Maar kinderen van vrou wen die op een hoog niveau zelf standig werk doen, bij voorbeeld leraressen, doen het beter op school dan kinderen van vrouwen uit dezelfde sociale groep die niet werken. "Het is precies eender als bij mannen. Kinderen van mannen met een goede opleiding en een zelfstandige baan doen het op school beter dan kinderen van wie de vader eenvoudig werk doet met een geringe zelfstandigheid." Schijntegenstelling Over het effect van een werken de moeder op leerlingen van de ba sisschool is onvoldoende informa tie beschikbaar. Noodgewongen beperkte Dronkers zich daarom tot het voortgezet onderwijs. Toch is hij zeer tevreden over het resultaat. Te meer, omdat hij hiermee twee afzonderlijke verschijnselen onder één paraplu kon brengen. "De emancipatiebeweging en de vakbeweging denken heel ver schillend over werkende vrouwen. De vakbeweging vindt het van oudsher een goede zaak dat vrou wen niet buitenshuis hoeven te werken, zij wil dat de man voldoen de verdient om het gezin van te on derhouden. De emancipatiebewe ging daarentegen wil dat de vrouw werkt om zich optimaal te ont plooien". Vrouwen hoeven niet te kiezen tus sen een baan en kinderen. Kinde ren lijden er niet onder dat hun moeder buitenshuis werkt. Tot die conclusie komt de Haarlemse on derwijssocioloog dr. J. Dronkers in het vaktijdschrift Pedagogische Studiën dat vandaag verschijnt. Dronkers - hoofddocent aan de Ka tholieke Universiteit Brabant - on derzocht of de baan van moeder in vloed heeft op de leerprestaties van kinderen in het voortgezet onder vijs. Dronkers meent dat deze tegen stelling slechts schijn is, omdat die samenhangt met het soort werk dat de vrouw buitenshuis verricht. "De goed opgeleide geëmancipeerde vrouw ziet werk als een bevrijding. De vakbeweging ziet een baan voor de vrouw als bittere noodzaak die de vrijheid van de vrouw eerder be perkt dan vergroot". Dronkers tekent een lijn met aan de ene kant een min- en aan de an dere kant een plus-teken. De lijn staat voor de invloed van het werk van moeder - maar bij de vader is het niet anders - op de schoolpres taties van het kind. Hoe zelfstandi ger de baan, hoe gunstiger de in vloed op de leerprestaties van het kind. Het omgekeerde geldt ook. En ergens daartussen staat de vrouw die zich volledig wijdt aan huishouding en opvoeding en niet buitenshuis werkt. Daar is geen ne gatieve invloed en ook geen posi tieve. "Ervaringen die ouders in hun werk hebben en de waarden en normen die daar gelden, werken door in het gezin", verklaart Dron kers. Op grond van zijn bevindingen noemt Dronkers de keuze tussen baan of kind "een vals dilemma". De vraag is eerder of moeder in staat is een baan te vinden en te houd.en die een gunstige invloed heeft op de leerprestaties van haar kind.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3