MtöK// Armoe drijft Polen naar Nederlandse bollenvelden Reportage Politie Rio kan terreur niet aan meivmHirKomx, in mziMMOHfóWifó HqhmhmlhrBlow ^PQ'dpHHST^NP.,.m, 9Aardig oecumenisch gebaar9 stuitte op bezwaren VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 RIO DE JANEIRO (UPI) - De po litieauto hield stil voor een cafe in de sloppenwijken van de rand van Rio de Janeiro, de hoofdstad van Brazilië, en de in burger ge klede politieman Sebastiao Freitas stapte uit en liep naar binnen. Aan de bar liet hij zijn penning zien aan de morsige bar keeper. In de schaduwen klikten twee geweren die werden gericht op Freitas' hoofd. „Wegwezen, rot zak", gromde de barkeeper. „Laatje revolver hier. Met jou re kenen we een andere keer af'. Zweet gutste langs zijn wangen en Freitas legde berustend zijn revolver op de bar, liep de zaak uit met de handen op zijn hoofd en reed weg. Op de terugweg naar het hoofdbureau, over een modderi ge weg langs armzalige hutjes, gaf Freitas een slechte tip de schuld van de bedreiging met de dood. „We kregen weer de ver keerde informatie", zei hij. „We hoorden dat we-alleen maar een drugshandelaar hoefden op te pakken, en in plaats daarvan ko men we terecht in een wapende pot en krijgen bijna nog een ko gel op de koop toe". Het was een nieuwe vernede rende mislukking voor de slecht uitgeruste politie van Rio in haar strijd tegen de georganiseerde misdaad in de noordelijke wijk Baixada Fluminense, een van de gewelddadigste gebieden in heel Brazilië. Door gebrek aan geld en opleiding is de politie geen partij voor de doodseskaders. Deze werken voor bendeleiders die van het gebied hun eigen rijkje hebben gemaakt. Bijna dagelijks worden lijken neergegooid op straat of zelfs voor politiebureaus - slachtoffers van de 'justitie' van de doodses kaders. De autoriteiten begon nen onlangs een twee weken du rende campagne tegen het ge weld in Baixada, maar de met veel publiciteit omgeven opera tie mislukte jammerlijk. Freitas en andere politiemensen menen dat het chronische geweld in de sloppenwijken het gevolg is van de afschuwelijke sociale omstan digheden. En dat zijn problemen die de politie niet kan oplossen. Herhaaldelijk zijn de politie mensen gedwongen te patrouil leren in 13 jaar oude Volkswagen Kevers zonder werkende radio's. Na een beperkte opleiding wor den ze de straat op gestuurd zon der wapenstok, holsters, kogel vrije vesten en zelfs uniformen. Ongeschoren, vette politieman nen in oude spijkerbroeken, ge scheurde hemden en leren jasjes maken het voor burgers moeilijk de politie te onderscheiden van misdadigers, waardoor niet een voudig is de medewerking te krijgen van het publiek. „Na drie maanden opleiding gaven ze me handboeien, een pistool en zes kogels waarmee ik drie maanden moest doen", ver klaarde een 23-jarige politieman. „De regel hier is te schieten om te doden, want anders is de kans groot datje een vuurgevecht niet overleeft". Daarentegen groeien de zwaar bewapende, goed geïnformeerde doodseskaders. Die bestaan uit huurmoordenaars en voormalige politiemensen die de lage lonen en het lakse justitiële optreden beu waren. Kerkelijke en maat schappelijke leiders beweren dat er wel 500 leden van doodseska ders opereren in Baixada. Vol gens de politie vallen er elke maand 30 slachtoffers, maar in woners en kerkelijke leiders zeg gen dat gemiddeld dagelijks tien mensen verdwijnen en dat maan delijks wel 200 lijken worden ontdekt. Het gebeurt herhaalde lijk dat als in de maandagkrant wordt gemeld dat in het week einde 33 lijken werden gevon den. Het gebied wordt zo geter roriseerd dat arbeiders op het plaatselijke kerkhof elke dag vijf extra graven aanleggen voor slachtoffers van verwachte aan slagen door doodseskaders. Een deel van het probleem wordt gevormd door de lage dunk van het publiek voor de po litie. „Gedurende de twintig jaar militaire dictatuur werd de poli tie gebruikt voor politieke onder drukking, en de autoriteiten slo ten de ogen voor excessen", ver klaarde gouverneur Wellington Moreira Franco, van de deelstaat Rio de Janeiro, waar zo'n 15,5 miljoen mensen wonen. „We moeten het openbare vertrou wen herstellen dat de politie is bedoeld het leven te bescher men", zei hij. De eerste stap, aldus Moreira Franco, is een eind te maken aan de corruptie onder de politie mensen. Momenteel wordt tegen meer dan 270 politiemannen een justitieel onderzoek ingesteld, waarna ze mogelijk in staat van beschuldiging worden gesteld. Verscheidene politiemensen zei den dat de lage lonen hen dwin gen de misdaad op te zoeken. Een gewone agent verdient on geveer 220 gulden per maand, een hoge politiefunctionaris on geveer 650 gulden. „Je moet wel praktisch een deeltijd-misdadi ger zijn om te kunnen eten of je gebit te laten behandelen", ver klaarde de' 30-jarige politieman Jose Quimonte, die per maand 500 gulden verdient bij een 48- urige werkweek. Uit bezorgdheid over het aan tal moorden dat in vier jaar met 30 procent steeg, van 2.924 geval len van een gewelddadige dood in 1983 tot 4.996 in 1986, gaf gou verneur Moreira Franco onlangs bevel tot „operatie Baixada", een twee weken durende bliksem- operatie tegen de georganiseerde misdaad. Na een week kregen de teleurgestelde politiemensen ge noeg van de operatie, waarna ze over de politieradio leuzen tegen Moreira Franco zongen op de toon van het liedje uit diens ver kiezingscampagne. Volgens kerkelijke en maat schappelijke leiders is het optre den tegen de misdaad slechts een tijdelijke oplossing voor de voortgaande sociale en economi sche crisis. „We maken nog steeds mee dat arme plantage-ar beiders en boeren uit het noor den komen naar de steden in het zuiden van Brazilië", verklaarde Luiz Thomaz, een priester die in de sloppenwijken werkt. „De re gering van deze deelstaat weigert in te zien dat rond Rio nieuwe sloppenwijken ontstaan doordat bestaande sociale programma's niet aan de groeiende behoefte kunnen voldoen", zei hij. „Geld besteden aan onderwijs en wel zijn zou meer helpen dan gewe ren en machtsvertoon". ALKMAAR - De Polen zijn hard op weg de nieuwe gastarbeiders van West-Europa te worden. Dit jaar komen er nog Polen in groten getale naar Neder land, voornamelijk om tijdelijk werk te vinden in de bloembollensector. Maar de voorposten van het le ger goede en goedkope Poolse arbeidskrachten heb ben het al te bureaucratische Nederland al links la ten liggen. Terwijl maar liefst drie Nederlandse ministeries met elkaar in de clinch liggen over de vraag of de Polen nu wel of niet tijdelijk in de bollen mogen werken, hebben deze hun blik al gericht op Zweden en Engeland. En als daar het aanbod van werk stag neert, dan is er wel wat te doen in andere Westeu- ropese landen als Duitsland, België' of Frankrijk. 'Jeszcze Polska nie zgin ela'. De eerste regel van het Poolse volkslied betekent: 'Nog is Polen niet verloren'. Als je de geschiedenis van Polen bekijkt, getuigt dat volkslied van grenzeloos optimisme. De huidige Poolse staat ontstond pas na de Tweede We reldoorlog en geldt met zijn circa 35 miljoen inwo ners, als een van de armste communistische landen van Europa. De munteenheid, de ziotv. giert als een lekgeprikte ballon door de laagste regionen van de internationale valutamarkt. De inflatie is zo sterk, dat veel huishoudelijke ar tikelen voor een modaal gezin onbetaalbaar zijn. Een uurloon van vijf tot misschien zeven dubbeltjes is normaal. En juist door dit extreem lage uurloon worden de Polen steeds gewilder als tijdelijk werk kracht in West-Europa. Daarbij is de Poolse rege ring lachende derde, want het Westeuropese geld worden in Polen gewisseld vanwege het aantrekke lijke valutaverschil. Bij de Amsterdamse Grenswisselkantoren (GWK) gaat men er van uit, dat de waarde van 285 zloty (de nationale Poolse munteenheid) overeen komt met die van een gulden. Wisselt men de gul dens in voor dollars of Duitse Marken en brengt men die vervolgens aan de man op de florerende zwarte markt in Polen zelf. dan vangt men misschien wel vier of vijf maal dit bedrag. Dat maakt van een Pool die de kans krijgt om tijdelijk in een Europees land te werken bij terugkeer in zijn stad of dorp een 'nieuwe rijke'. De nieuwste gastarbeiders van Europa Een volwassen man, die in Polen vijf dubbeltjes per uur verdient, verdient bijvoorbeeld bij een bol- lenboer 10 gulden per uur. Dat is twintig keer zijn normale uurloon. Met dit geld gaat hij terug naar Po len en wisselt het op de zwarte markt om voor zloty's. Al met al verdient hij dan naar onze begrip pen 40 gulden per uur. De mensen kunnen in Polen peperdure medi cijnen kopen en zich enige luxe permitteren. Met het verdiende geld kan de aanschaf van een (tweedehands) auto worden bekos tigd. door Peter Zethoven en Ruud Kersten Rond 1981, tijdens en na de grote voedsel- en kledingactie voor Po len verschenen de eerste Poolse seizoenarbeiders in ons land. Vorig jaar kwamen er 30.000, dit jaar 36.000 Polen voor vakantie of fami liebezoek naar Nederland. Hoewel de meeste Polen wel weten, dat in Nederland en met name in het bol- lenwerk erg moeilijk wordt gedaan over werkvergunningen, hebben ze zich duidelijk niet laten af schrikken om toch naar ons land te komen. Bij navraag bij het Alkmaarse Gewestelijk Arbeidsbureau blijkt dat er tot op heden 100 werkver gunningen zijn afgegeven voor Poolse arbeidskrachten. Directeur H. Baak verwacht dat dit aantal de komende weken nog .zal groeien, nu is aangetoond dat niet voldoen de Nederlandse arbeidskrachten voor het seizoenwerk op de bollen velden te vinden zijn. Maar dan moeten ze het cao-loon verdienen en verzekerd zijn. Dit najaar zullen bloembollenbranche en arbeids bureau opnieuw om de tafel gaan zitten teneinde een definitieve op lossing voor volgend jaar te ont werpen. Inmiddels hebben de Polen ook andere EG-landen, zoals Engeland, 'ontdekt' om er te werken. Ray mond Huwae, tot voor kort woon achtig in het Noordhollandse Win kel en nu stafmedewerker bij een middelgroot aannemingsbedrijf in Londen: "Hier werken en wonen de Polen onder precies dezelfde omstandigheden als de eerste Turkse en Marokkaanse gastarbei ders in Nederland. In het zuidwes ten van de stad, waar ons bedrijf meestal activiteiten ontplooit, heb ben we er ongeveer 800 geteld. Omdat ze vaak geen echte vak kennis op een bepaald gebied be zitten, komen ze enkel in aanmer king voor het vuile werk op de bouwplaats. Sjouwen van grond stoffen, cement maken, schoonma ken, dat soort dingen. Per week verdienen ze afhankelijk van het werk tussen de honderd en de hon derdvijftig pond voor zestig uur hard werken. Een Engelse bouw vakker zou daar niet voor aan de slag gaan. Maar voor een Pool is 150 pond een astronomische beloning, vooral als je het voor hen gunstige valutaverschil erbij telt. "Terwijl de Polen in Engeland staan te fluiten op de bouwsteigers, heerst op menig bollenbedrijf in de kop van Noord-Holland verslagen heid. Zowel bij de bollenkwekers als onder de tientallen Polen, die. als ze niet mogen werken, straks berooid naar huis terugmoeten. Velen van hen staken hun laatste zloty's in de aanschaf van benzine voor de piepkleine Polski Fiat, om op het tijdelijke werkadres in de kop van Noord-Holland te belan den. Maar zonder werk ook geen geld voor benzine. Het is aan ook 1 niet denkbeeldig, dat veel Polen hier aan het eind van de zomer zul len stranden, omdat ze niet moch ten werken bij de bollenbedrijven. Groepscommandant P. Kok van de rijkspolitie in Anna Paulowna geeft aan dat de politie hierop extra toezicht uitoefent. "Wij voeren een verscherpt controlebeleid. Met de burgemeester van Anna Paulowna. het openbaar ministerie en de standsorganisaties zijn daarover afspraken gemaakt. De politie kan twee dingen doen. Of je doet het zo, dat je ongeacht het bedrijf alles pakt wat je kan pakken, of je laat het. Anders krijg je al gauw rechts ongelijkheid. Daarom hebben we ook gezegd, we pakken alles". Een bollenkweker uit de omge ving van Den Helder, die liever zijn naam niet in de krant wil: "We moeten iedere Pool 25 gulden per uur betalen. Dat betekent, dat de man of vrouw voor Poolse begrip pen grofweg 100 gulden per uur vangt. Ik vraag mij weieens af, wie zoiets verzint. Kost het verscherpte politietoezicht al geld, wat te den ken van de surveillerende helikop ters, die ik hier over mijn boerderij heb zien vliegen Even kijken of er Polski Fiatjës op het erf staan. Ik heb zelfs gehoord dat ze nacht vluchten maken. Brandt er licht in je schuur, staat de controle op de stoep. Ik vind het meer dan erg". Visa simpel te krijgen De export van bloembollen, een miljardenbedrijf in Nederland. Poolse arbeiders pikken er in toenemende mate een graantje van mi Dominik Chlastawa, een 21-jarige student culturele antropologie uit Po- znan, staat van 's morgens zeven tot 's middags half vijf aan de sorteerma- chine van een bollenbedrijf uit Breezand. Eerder had hij al bij zes andere kwekers tevergeefs aangeklopt voor werk, maar die konden geen werk vergunning voor hem krijgen. De zevende, het bedrijf waar hij nu werkt kon dat wel. Dominik: "Je komt hier in Nederland twee categorieën Polen tegen. Enerzijds studenten, die het thuis redelijk goed hebben, maar toch een zakcentje kunnen gebruiken. Maar de meeste Polen hebben het veel slechter. Deze mensen werken hier vaak om zich toch dure, luxe artikelen als een auto te kunnen permitteren. Die zijn vaak financieel tot het uiter ste gegaan om hier wat te verdienen". Zelf geeft Dominik zijn verdiende geld, zo'n tachtig gulden per dag, in het Westen uit: "Ik houd van skiën en surfen. In Polen kan ik bij voor beeld geen goede ski's kopen. Dat doe ik hier". Over het geldverkeer in Polen zelf weet hij te vertellen, dat ook westers geld goed kan worden besteed in Polen: "Er zijn speciale winkels, waar allerlei luxe artikelen worden verkocht en vaak tegen lagere prijzen dan hier. Om woekeren tegen te gaan en om zelf ook vreemde valuta in han den te krijgen heeft de Poolse regering onlangs zelf speciale kantoren ge opend waar westers geld legaal kan worden omgewisseld tegen zwarte- marktprijzen". Volgens Dominik is het vrij simpel voor de Polen om visa te krijgen. "Als je maar papieren bij je hebt, waaruit blijkt datje door een buitenlan der bent uitgenodigd. Iedere buitenlander die een Pool uitnodigt moet de ambassade in zijn land namelijk 20 dollar betalen. Uit die papieren blijkt dan dat de Poolse regering de 20 dollar heeft gehad". Dominik is vol onbegrip over de moeilijkheden, die de bollenkwekers ondervinden bij het aantrekken van tijdelijke werkkrachten uit Polen: "Ik zou het nog kunnen begrijpen, als ik hier een arbeidsplaats zou inne men, waar een Nederlander zou willen werken. Maar die zijn voor dit> werk niet te krijgen, terwijl de boeren hier om werkers zitten te sprin gen". Secretaris mevrouw A. Geluk van de protestantse gemeente in het Brabantse Halsteren heeft haar functie neergelegd uit on vrede over een discussie in de kerkeraad over de vraag wie het huwelijk van dominee J. P. Schouten (37) mag inzegenen. Ds. Schouten en zijn aanstaan de (ook protestantse) vrouw wil den voor hun huwelijksdienst op 28 augustus de rooms-katholieke deken V. Schoenmakers uit Ber gen op Zoom vragen. Hij is een goede vriend van hen. Maar de kerkeraad had daar grote moeite mee. Die vindt, dat een protes tantse voorganger het huwelijk moet bevestigen. Er is nu een compromis gevon den: een predikant leidt vrijwel de gehele liturgie en deken Schoenmakers verzorgt de preek. Die oplossing heeft de goedkeuring van de kerkeraad. Alleen mevrouw Geluk is van mening dat zo'n compromis niet nodig was geweest. Daarom heeft ze bedankt voor het secre tariaat van de kerkeraad. De pro testantse gemeente van Halste ren is een samengevoegde ge meente van hervormden en gere formeerden. Zelf was mevrouw Geluk voor commentaar niet bereikbaar. Ds. Schouten hierover: "Zij vond het een slechte zaak dat mijn huwe lijk niet door een katholiek kon Dat dit rond zijn huwelijk moest gebeuren, spijt ds. Schou ten. "Eigenlijk is het een storm in een glas water. Afgezien van dé, vriendschap met Schoenmakers leek het ons een aardig oecume nisch gebaar. Overigens hoor ik van de meeste mensen dat ze zich verheugen op een mooie trouwplechtigheid Cursus verboden. Bisschop Gijsen van Roermond heeft een geloofscursus van de vier de kenaten Geleen, Sittard, Schin- nen en Susteren (Westelijke Mijnstreek) verboden. Priesters en kerkbesturen beval hij, dat zij zich distantiëren van de cursus. "U doet er beter aan, te varen op het kompas van de dienst voor catechese in het bisdom", schreef de bisschop. De bestuursleden van de cur sus zijn diep teleurgesteld. Zij zullen zich nader beraden zodra aalmoezenier Frans Vroemen, priester van het bisdom Roer mond en samensteller van de in formatiebrochure over de cur sus, terug is van vakantie. Een deken-bestuurslid - hij wilde niet met name genoemd worden - zei het heel vreemd te vinden dat de bisschop de cursus afwijst. "Het is geen echte ge loofscursus, maar meer vorming van mensen in zaken van kerk en wereld. Zonder enig overleg heeft de bisschop dit initiatief neergesabeld en de initiatiefne mers betiteld als gefrustreerde Tegen Libelle De Volle Evangelie Gemeen te in Utrecht heeft gewaar schuwd voor een experiment van het weekblad Libelle met al ternatieve en paranormale ge neeswijzen. Eind vorige maand vroeg het blad via een huis aan huis brief de bewoners van twee straten in Utrecht, aan dit experiment mee te werken. Doel ervan is, in een reeks artikelen te laten zien hoe 'gewoon' die therapieën zijn. De bewoners kunnen gebruik ma ken van het nabijgelegen Cen trum voor Integrale Therapie, waar wordt gewerkt met artsen en alternatieve en paranormale genezers. Binnenkort zullen twee medewerkers van Libelle de buurtbewoners bezoeken in verband met 'deze belangrijke artikelenreeks'. De Volle Evangelie Gemeente heeft de betrokken bewoners nu ook een brief geschreven, maar dan met een ernstige waarschu wing. "Zorg ervoor dat het para normale niet normaal wordt. Er zijn duistere machten onder lei ding van Gods tegenstander, de duivel, die op een occulte manier bezit van mensen trachten te ner men. Dit strekt zich uit van mag netisme tot acupunctuur. Daar tussen ligt een onmetelijk gebied van occulte beleving. Er is een mogelijkheid om met uw licha melijke en psychische klachten tot God te gaan. Hij geneest en herstelt, verlost van verslaving en geeft vrede in uw leven". Voorganger Gergrd van Rooy ontkende desgevraagd niet, dat behandeling door acupuncturis ten, magnetiseurs en dergelijken genezing kan bieden. Maar de prijs die de patiënt ervoor betaalt is, volgens hem, hoog. "Geestelij ke gebondenheid, angst en apa thie komen ervoor in de plaats. In ons land overheerst de opvat ting dat iets goed is als het maar helpt. Dat is levensgevaarlijk. Mensen die naar een paranorma le genezer gaan vinden, zonder het te weten, baat bij een macht die alleen maar uit is op vernieti ging". Alle buurtbewoners kregen van de Volle Evangelie Gemeen te een speciaal nummer van de evangelische maandkrant 'Uit daging', dat geheel aan het occul tisme is gewijd. Daarin schrijft de bekende Sipke van der Land: "Als occultisten ons voorspiege len dat zij de oplossing hebben voor onze problemen, dan weten we zeker dat ze liegen. Geen mens kan ons verlossen van het kwaad. Daarvoor moet je ergens anders zijn, bij Jezus Christus. 'Schoonmaakactie' "De geestelijke milieuver vuiling is al sluipende zover doorgeschoten, dat wij slechts met grote moeite weer ontdek ken waar we naar terug moeten". Dat schrijft het Ethisch instituut voor normen en waarden Rain bow (van ex-EO-directeur J. Do renbos) in een 'Open brief aan de geestelijke leiders van Neder land. "De bijbel is duidelijk over ge zonde sexualiteit. Sexualiteit al leen binnen het huwelijk en het gezin als basis voor een gezonde samenleving. Ieder die moeite heeft met de rechtstreekse taal van de bijbel doet aan bijbelkri tiek en moet worden opgeroepen zich daarvan te bekeren". De opstellers denken bij het kwaad van de 'geestelijke milieu vervuiling' niet alleen aan 'be drijvers van hoererij', maar ook aan hen "die in woorden, ge dachten of daden aan dergelijke praktijken meedoen". "Zij die pornobladen produceren, verko pen of kopen doen mee aan de nationale hoererij". Het is 'Rainbow' opgevallen, dat er bij de geestelijke leiders van Nederland een 'groot stil zwijgen' is als het gaat over de sexuele revolutie. De brief roept hen op een 'geestelijke nationale schoonmaakactie' te beginnen. Portugal in Leiden. Op don derdag 10 september krijgt de protestantse gemeente in de Lei- dens nieuwe wijk 'Stevenshof bezoek uit Portugal. Dominee Neto van de zeer kleine Portugese protestantse kerk van de presbyterianen is in de arme vissersdorpen Civa en Gala een ontwikkelingsprojekt begonnen, waarvoor hij elk jaar met een paar medewerkers een reis naar het buitenland maakt, dit jaar naar Nederland. Het gaat hen in eerste instantie niet om fi nanciële hulp, maar om het ge ven en krijgen van informatie en het uitwisselen van ervaringen. Er komt ook een jeugd-volks- dansgroep uit deze dorpen mee. 's Avonds is er een feestelijk sa menzijn in het kerkgebouwtje 'Dijkhof aan de Rijndijk 125. De gasten zullen bij gemeenteleden logeren. Hervormde Kerk: aangeno men naar Buren kandidaat H. J. H. Pap Rhenen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2