Parkeerprobleem Katwijk opgelost VISSPORT Op 25 manieren een grote vis verspelen Hardmetaal ook in dhz-gereedschap Kritiek op burgerwacht Eerste Nederlandse rolstoelzege VRIJE TIJD Leuke effecten met filters Praktijkboek hout en epoxyhars VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1987 W III PAGINA Ondergrondse garage over twee jaar klaar KATWIJK - Het parkeerprobleem in het centrum van Katwijk aan Zee kan binnen twee jaar worden opgelost. Met de aanleg van een ondergrondse parkeergarage en een zoge naamde parkeerdijk op het talud van de hoogwaterkering, is het volgens de dienst open bare werken van de kustplaats mogelijk het huidige tekort weg te werken. De voorbereidingen voor de bouw parkeerplaats kan vanaf deze week de ondergrondse parkeergar; ge zijn deze week begonnen. Mo menteel wordt in het gebied Ha- venstraat/Loggerstraat de bouw niet meer worden gebruikt. Parkeermeters Uit berekeningen van de Kat- kosten bedragen i gulden. De kelder wordt gebouwd hoefte 1,4 miljoen kelgebied van de kustplaats be- ngeveer 1000 par- door de Katwijkse Bouw Maat- keerplaatsen. Bij deze berekenin- schappij (KBM) en zal na de ople- gen werd uitgegaan vering worden beheerd door de ge meente Katwijk. De 129 nieuwe parkeerplaats' ïigheid van ruim 400 woningen, 90 winkels en een aantal hotels en res taurants. Het tekort bedroeg vier komen waarschijnlijk in de loop ^ordfbegrensd d'oor ^'loule -binden, heeft name- ge in gebruik genomen met eer paciteit van 90 auto's. Doordat aantal van deze plaatsen wordt ver huurd, wordt overigens slechts 60 procent van deze capaciteit in min dering gebracht op het aantal be nodigde parkeerplaatsen. Door de invoering van het be taald parkeren in bepaalde delen van het centrum is verder de be hoefte aan parkeerruimte volgens openbare werken nog eens met 44 plaatsen afgenomen. Door de par- keertijdr ^Jkbaar. Zodm de Noordeinde plaatsen. hoogwaterkering in dit gebied aangelegd, wordt de parkeercapa- citeit voor het winkelgebied nog eens uitgebreid met 72 plaatsen Deze extra parkeerruimte wordt aangelegd op het binnentalud van de dijk. Tijdens de aanleg van de onder o_, grondse garage wordt het parkeer- 400 plaatsen probleem in het Katwijkse winkel gebied overigens vergroot. Op de plaats van de bouwput was de al- gelopen jaren een tijdelijke par keerplaats ingericht, die ruimte bood aan vele tientallen auto's. De lijk een snellere doorstroming plaats. De invoering van het be de Tramstraat 259 taald parkeren betekent voor de gemeente Katwijk ook een finan cieel voordeel. Uit de gemeentere kening over 1986 blijk dat tegen over de kosten voor het plaatsen van meters en automaten en het aantrekken van een parkeerwach ter - in totaal ruim 88.000 gulden - een bedrag van ruim 106.000 gul den aan inkomsten staat. Doordat een aantal parkeerplaat sen in de tussentijd is vervallen en nu ook de toekomstige bebouwing in het gebied Havenstraat/Logger- straat wordt meegeteld, liep dat te kort de afgelopen jaren op tot ruim Er zijn inmiddels een aantal maatregelen genomen om dit te kort weg te werken. Zo werd in het nieuwe Badcentrum vorig jaar de eerste ondergrondse parkeergara- ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphen- se raadslid C. Dool- hoff (Progressief Al phen) zet grote vraagtekens bij het aanstellen van een pleinwachter/huis meester door de win keliersvereniging Ridderhof. "Ik heb iets tegen burger wachten. Het is openbaar terrein. Daar moet de politie optreden. Ik zal daar in ieder geval in de commissie algemeen bestuurlijke zaken nog op terugko- De pleinwachter/ huismeester is de 39- jarige Robert van Aanholt. Hij houdt onder meer toezicht op het plein voor de Ridderhof om op die manier de rust te waarborgen. De Alphense poli tie juicht het initia tief van de Ridder- hof toe. Inspecteur Th. Hulsmans: "Het vloeit voort uit het landelijke rapport Samenleving en cri minaliteit. Daarin staat onder meer dat de sociale controle weer moet toenemen en dat winkelcentra en dergelijke weer moeten overgegaan tot het aanstellen van een huismeester om de orde te hand haven. Dit in ver band met de norm vervaging, omdat, zo staat in het rapport, de politie niet alles meer aan kan. Het is beslist niet zo dat de- j als e po litieagent gaat werken. Als er straf bare feiten worden gepleegd, neemt hij contact met ons op". Zwaaikom De toekomstige uitbreiding van de parkeercapaciteit in het Kat wijkse centrum heeft voornamelijk in of aan de rand van het gebied Havenstraat/Loggerstraat plaats. Aan het begin van deze maand werd op de gedempte zwaaikom van het Prins Hendrikkanaal een parkeerterrein met 43 plaatsen in gebruik genomen, &aast de capaci teit in de ondergrondse parkeer kelder in dit gebied en de parkeer gelegenheid op de hoogwaterke ring, worden er verder tussen de toekomstige bebouwing van Ha venstraat/Loggerstraat nog eens 67 parkeerplaatsen aangelegd. "Natuurlijk is deze capaciteit nooit voldoende om tijdens top drukte alle auto's in het centrum van het dorp onder te brengen", al dus directeur C.A.J. van de Griend van openbare werken. "Maar voor dergelijke situaties kan je nooit ge noeg parkeerterreinen aanleggen. Over het algemeen zal de parkeer capaciteit in het centrum binnen twee jaar echter aan de behoefte voldoen". SCHEVENINGEN - Kees van Breukelen uit Utrecht heeft giste ren in Scheveningen de eerste Ne derlandse ritzege in de internatio nale rolstoelmarathon behaald. Dank zij deze prestatie is de Utrechter opgerukt naar de tweede plaats in de algemene rangschik king en kwam tevens in het bezit van de bergtrui, die tot gisteren door Iwan van Breemen uit het Gelderse Beesd werd gedragen. Van Breukelen klopte in het cri terium op de Scheveningse boule vard - waarin de klim naar de vuurtoren was opgenomen - de Duitser Wolfgang Petersen, de Belg Pol van Winckel en Huub Ne- lisse uit Vlaardingen. De tijdrit in de badplaats werd gewonnen door Errol Marklein, gele truidrager Wolfgang Petersen werd tweede en Pol van Winckel derde. Leidenaar Reeks inbraken DEN HAAG/RIJNSBURG - De gemeentepolitie in Den Haag heeft twee plaatsgenoten aangehouden die worden verdacht van een groot aantal inbraken. De twee (19 en 32 jaar oud) hebben inmiddels al 25 inbraken bekend, waaronder een in de kantine van de tennisvereni ging in Rijnsburg. Die inbraak is 14 juli gepleegd. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is het niet uitge sloten dat er met deze aanhouding nog meer inbraken in de regio wor den opgelost. Nico Esser won het criterium in de b-klasse en Theo Duijvestijn uit Poeldijk was de snelste in de tijd rit. De Purmerendse Marja Lokker voert het algemeen klassement bij de b-rijders aan. De deelnemers troffen het giste ren niet in de badplaats. Het regen de voortdurend en de rolstoelers moesten windkracht zes trotseren. Jongen slaat medewerkster uitzendbureau ALPHEN AAN DEN RIJN - Een medewerkster van het uit zendbureau Content aan de Hooftstraat in Alphen heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling. Zij werd gister middag in haar gezicht gesla gen door een bezoeker. Rond half drie kwamen twee jongens zich voor een baantje laten inschrijven. Om prakti sche reden werd hen verzocht de volgende dag terug te ko- Eén van de twee jongens, leeftijd circa 25 jaar, nam alvo rens hij de zaak verliet sigaret ten van de toonbank weg. Toen een van de twee aanwe zige medewerksters hem som meerde die terug te leggen, werd zij door die bezoeker aan haar trui getrokken. Haar ket ting werd kapot getrokken en zij kreeg een slag tegen haar kaak. De politie heeft de dader nog niet kunnen opsporen. Hij is ongeveer 1.70 meter lang. Hij was gekleed in een spijkerpak en droeg een zonnebril met gla zen in de vorm van twee drup pels. Wie de politie bij het onder zoek denkt te kunnen helpen, wordt verzocht contact op te nemen (tel. 84555). ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groene- veld en de Ruiter: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur Y. Groene- veld, Brikkenwal 19, tel. 218661, spreek uur: Rosmolen 2. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: H. Janssen, Rijn en Schiekade 16, tel. 155010. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: E. de Lange, Bronkhorststraat 43-45, tel. 212025. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: R. Taytelbaum. Utrechtseveer 17, tel. 120266. Groep 3 - Pleiter. J. v Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne. Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh. za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: Huibers, tel. 897577 zo 8.00 uur tot 24.00 uur E K Fogel berg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn. Benit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer. za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: B. Roos. Zo- cherstraat 1, tel. 766123. zo 8 00 uur tot 24.00 uur: A A. van Rijn, Paganinistraat 1, tel. 314349, spreekuur: Kennedylaan 24. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. 8.00 uur tot zo. 8.00 uur: C. Keyer. tel. 140124. zo. 8.00 uur tot 24.00 uur: H. Prince, Von- dellaan 58, tel. 761754. Leiderdorp van za. 8.00 uur tot zo. 24.00 uur, za. F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel.893139. zo. M. Lesuis, tel. 221467, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur, Flo rijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: D.L.P. Overvest, Terweeweg 152, tel. 173994. Voorschoten za. F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352 zo. L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond za. en zo. Huisartsenpraktijk Oosthout. Rietpad 9. tel. 02522-30697 Wassenaar za. G. Schaepman, tel. 14651, spreekuur: Van Zuijlen van Nijeveltstraat 42. zo M.H. van Tollingen. tel. 78303. spreekuur: Weteringlaan 4. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst a zondagsdienst v de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 7 tot vr. 14 door: Apotheek Luifelbaan, Vijf Meiplein 3-5, 1. 071-155482. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: F. Muurling, Plantsoen 23, Leiden, tel.071-125057. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R.Koster en G. Koster-Stoker, Narcis straat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: B.E. Verlinden, Jaap ter Haarsmgel 2a, Leiderdorp, tel. 071-413366. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeter- woude-Rijndijk, tel. 071-414547. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Artikelen over vissen in boeken, bladen en tijdschriften hebben meestal één ding gemeen. Ze verhalen in geuren en kleuren hoe je het beste kunt handelen om zo veel mogelijk vissen - en liefst ook zo groot mogelijk - aan de haak te slaan. Op die regel wilde ik ditmaal eens een uitzondering maken. Ik wil u eens 25 manieren voorhou den waarop u een grote vis, laten we zeggen een karper, kunt ver spelen. Daaruit hoop ik dat het u toch zoveel leert, dat het u in ie der geval niet overkomt. Om te beginnen de werpmo- len: 1. De slip staat te strak afge steld waardoor de afgifte van de lijn wordt geblokkeerd en breuk optreedt. 2. De slip staat te los afgesteld waardoor de gehaakte vis ge makkelijk allerlei obstakels kan bereiken om zijn vrijheid te her- 3. De slip staat te los afgesteld waardoor de haak niet goed kan worden gezet en de vis al direct losschiet. 4. De molen zit niet goed be vestigd tussen de reelringen en valt eraf tijdens het binnenhalen van de vis. Nu de lijn: 5. De lijn is niet tijdig vervan gen door een nieuwe. Doordat de rek eruit is of de lijn beschadi gingen vertoont is breuk een ge volg bij aanslag of tijdens de dril. 6. De lijn is te dun, te kort, er zit een knoopje in of is sterk ge- kinkt en laat het afweten op het meest ongelegen ogenblik. De hengel: 7. De hengel is te kort waar door de vis onvoldoende speel ruimte krijgt en afmatten van de vis onmogelijk is. 8. De hengel is te stug waar door krachtsexplosies van de vis opvoldoende kunnen worden opgevangen en de lijn breekt. 9. De hengel is te slap zodat de 'is alle kanten kan opzwemmen vaar zich obstakels bevinden. De haak: 10. De haak is niet scherp ge noeg zodat de punt bij de aanslag niet ver genoeg in de bek door dringt en de vis losschiet. 11, De haak is te klein, pakt daardoor onvoldoende vlees en scheurt uit tijdens het drillen van 12. De haak is niet goed aan de lijn bevestigd en schiet los. 13. De haak is te slap en buigt uit of is te hard en knapt af tij dens het afmatten van de vis. Aas en voer: 14. Het aas op de haak is te hard zodat de haak bij de aanslag onvoldoende wordt gezet en los schiet. 15. Er wordt zo overvloedig ge voerd dat de vis het aas tussen al dat voer onmogelijk kan ontdek ken. 16. Een visplek is door overma tig voeren met bepaalde stoffen verzuurd en wordt daarom ge meden door de vis. Aanslag en dril: 17. De beugel van de molen staat bij de aanslag nog open. 18. De lijn zit bij de aanslag rond het topeind, een van de ge- leideringen of de molen waar door de slip niet kan werken. 19. De vis slaagt er tijdens de vlucht in rietkragen, waterplan ten, paaltjes, steekstokken, schoeiingen, staarten van buiten boordmotoren of andere obsta kels te bereiken. 20. De gehaakte vis wordt te snel dichtbij boot of oever gediri geerd waardoor de bocht in de hengel te klein wordt en de slip blokkeert. 21. De lijn wordt onvoldoende strak gehouden waardoor de vis in de gelegenheid wordt gesteld de haak uit de bek te schudden. 22. Er wordt tijdens de dril aan de slip gemorreld waardoor die te strak of te los komt te staan. 23. Geprobeerd wordt de vis met een landingsnet te scheppen als die nog onvoldoende is moe gestreden. 24. Het landingsnet ligt nog thuis, is niet binnen handbereik of is nog niet gebruiksklaar. En tot slot nog een hele ramp zalige: 25. Je vergeet als je even weg loopt de beugel van de molen open te zetten. Je hebt dan niet alleen de vis verspeeld maar bent ook nog je hengel kwijt.... Mocht u denken dat daarmee alle mogelijkheden om een vis te verspelen zijn uitgeput dan ver gist u zich. Er zijn nog legio an dere mogelijkheden om een vangst die binnen handbereik schijnt, kwijt te raken. U bent dus gewaarschuwd. In steeds meer 'gewoon' gereedschap, dat dus ook doe-het-zelfvers gebruiken, wordt hardmetaal toegepast. Wat dit nu eigenlijk precies is, daar staat de niet-werkman nauwelijks bij stil. Nu hoef je als doodgewone klusser natuurlijk ook geen metallurg te zijn, maar een beetje kennis over deze opmerkelijk metaalsoort moetje toch wel hebben, om er op de juist manier mee om te gaan. Een nog steeds hardnekkig levend misverstand is dat hardmetaal een staalsoort zou zijn, die door een speciale behandeling extra hard is gemaakt. Hardmetaal en staal heb ben echter nauwelijks iets gemeen. Staal is, om het zo simpel mogelijk te zeggen, 'veredeld ijzer'. Hardmetaal is een puur element, wolfram, ook wel wolfraam ge noemd. Het is de hardste metaal soort die we kennen, met een uit zonderlijk hoog smeltpunt, 3400 graden. Het kan dan ook niet, zoals staal, gesmeed of gewalst worden. Om er gereedschappen of delen daarvoor te maken, moet men het in de gewenste vorm 'sinteren', po pulair gezegd: een soort bakprocé- dé. Widia Hardmetaal wordt ook wel widia genoemd. Dat is overigens de merknaam die een der eerste fabri kanten eraan gaf, een samentrek king van 'hart wie Diamant', dus 'zo hard als diamant'. Dat is, al scheelt het weinig, niet helemaal waar. Gelukkig, want hardmetaal zou niet geslepen kunnen worden als diamant niet een beetje harder Werd vroeger hardmetaal uitslui tend in de vakwereld gebruikt, nu kun je in elke dhz-zaak gereed schappen vinden waarin het is ver werkt. Het is aanzienlijk duurder dan zelfs de beste staalsoort. De hogere prijs is zo'n hardmetaalge- reedschap echter alleszins waard omdat het aanzienlijk langer scherp blijft en omdat je er dingen Hardmetalen gereedschap: vlrtr een cirkelzaag, een gritzaag e mee kunt doen waarvoor het hard ste staal te kort schiet. Met een hardmetaal-draadzaag kun je bij voorbeeld een fles doorzagen. Zo'n zaag bestaat uit een stalen draad waarop fijne hardmetaalkorreltjes zijn aangebracht. Hetzelfde princi pe wordt toegepast voor het maken van schuurbladen: een stalen plaat, bezet met dat fijne en heel lang scherp blijvende 'grit'. Met zulk gereedschap doe je vele jaren. Cirkelzaagbladen Cirkelzaagbladen met hardmeta len tandtips zijn tegenwoordig ook voor de doe-het-zelver vrij gewoon. Ideaal om zeer harde materialen te zagen, zoals hardplastic en zelfs nonferro-metalen. Met zo'n (vrij kostbaar) hardmetaal-zaagblad moet je echter oppassen. De tips zijn op de tanden van een stalen blad gesoldeerd. Als je het blad per ongeluk laat vallen, kan er zo'n tip je uitbreken. Dat kan ook gebeu ren als je gebruikt hout zaagt waar in nog spijkers zitten. Er zijn ook handzagen met hard metalen tanden, bekend onder de niet geheel juiste naam 'beton- zaag'. Gipsbouwblokken, ook de harde soorten, kun je er echter uit stekend mee zagen. Jawel, met een zaag die geharde stalen tanden heeft kan dat ook, maar die wordt daar dan wel snel bot van. Wie een bovenfreesmachine be zit, maakt dit gereedschap een stuk effectiever door hardmetaalfrezen te gebruiken. Je krijgt er veel gaver werk mee. Die freesjes, in talloze profielen verkrijgbaar, zijn voor zien van opgesoldeerde hardmeta len snijplaatjes. Sinds kort zijn ze er echter voor de doe-het-zelver ook met verwisselbare snijplaten, zoals al heel lang in de metaalbe werkingsindustrie. Verfschraper Een heel handig stuk dhz-ge reedschap is de verfschrapper met verwisselbaar hardmetalen blad. De rechthoekige zijn aan twee kan ten bruikbaar, de driehoekige aan alle drie de zijden. Het zijn weg- werpbladen; in principe kunnen ze wel geslepen worden maar dat moet op een speciale diamantslijp- inrichting gebeuren, wat duurder is dan een nieuw blad (ook wel 'mes' genoemd) te kopen. (GPD Filters zijn meestal bruikbaar op vrijwel elke cameralens. Ze kun nen daar met een verloopring of een adapter op geplaatst worden. Het filter zelf is een vierkant kunst stof plaatje, te koop in een groot aantal kleur- en tintschakeringen. Effectfilters brengen kleurveran- De zogeheten composietbouw, waarbij men verschillende mate rialen gebruikt, wordt de laatste tijd vooral in de botenbouw in toe nemende mate toegepast. Bijvoor beeld een scheepsromp met stalen spanten en dekbalken waarover een houten huid en dek zijn aange bracht. In de laatste jaren is er op dit gebied veel vooruitgang ge boekt. In Amerika ontwikkelde men het West-Systeem, waarbij hout en epoxyhars als harmonieus samen gaande componenten worden ge bruikt. Op deze wijze gebouwde boten bleken bijzondere kwalitei ten te bezitten: licht in gewicht, stijf, sterk en weinig onderhoud vergend. Aanvankelijk werden vol gens dit systeem gebouwde jachten, ijszeilers en trimarans al leen door de uitvinders gebouwd, maar omdat de vraag ernaar ver boven hun produktiemogelijkhe- den uitging, gingen ze de speciale epoxymaterialen die ervoor nodig zijn, in de handel brengen. Het is mogelijk het West Sys teem voor zelfbouw toe te passen. Daarom zal het pas verschenen 'Praktijkboek hout en epoxy' velen aanspreken. Het geeft een uitvoeri ge uitleg van het systeem en de ma nier waarop het wordt toegepast. Ook reparaties aan vaartuigen kun nen met het systeem uitgevoerd worden. Daarnaast geeft de hout/ expoxymethode allerlei andere mogelijkheden. Het boek is uitgegeven bij De Boer Maritiek (Unieboek) en het kost 19,90 gulden. deringen in de opname teweeg, zo wel egaal als verlopend. Sommige filters hebben een open midden deel, een rond gaatje dat de natuur lijke kleur doorlaat, zonder effect op een bepaalde plaats op de foto. Door te experimenteren met combinaties van diverse filters ko men de vreemdste effecten tot stand. De 'sterren' van bijvoor beeld straatverlichting kunnen een bepaalde kleur krijgen. Bij het werken met filters ont dekt iedere experimenterende fo tograaf vanzelf wel waar de kans op fouten zit, onlogische effecten zoals een toegevoegd neveleffect waarin schaduwen zichtbaar zijn. Dat kan niet, bij mist, ook niet als die kunstmatig is opgewekt. Zo'n trucage-opname moet dus bij be dekte hemel gemaakt worden, öf met de zon in de rug zodat de scha duwen achter het foto-object weg vallen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10