TAD LEIDEN Vestiging van Japanse school in de stadstimmerwerf van de baan Wilde geruchten over huizen Morsweg LEIDSCH DAGBLAD Nieuw voorstel verdeling zendtijd kabelkranten Bouw Marcagarage Driessenplein mag doorgaan s DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 ■1 Keio-universiteit kiest voor New York LEIDEN - De vestiging van een Ja panse school voor voortgezet on derwijs in het gebouw van de stadstimmerwerf aan het Galgewa ter is van de baan. De gemeente Leiden en de Haagse projectont wikkelaar Erica Beheer bv hadden een plan hiervoor ingediend bij het ministerie van economische zaken die over de vestiging van een der gelijke school contacten onder hield met Japan. De Japanse Keio-universiteit heeft er evenwel vanaf gezien aan het plan deel te nemen. Had men aanvankelijk Europa op het oog voor de vestiging van een Japanse school, thans is beslist dat de vesti ging van een school voor voortge zet onderwijs naar de Verenigde Staten, New York, gaat. De gemeente en Erica Beheer wilden met elkaar in zee gaan voor dit project. Daartoe zou Erica de stadstimmerwerf van de gemeente kopen en via een interne verbou wing geschikt maken voor zijn nieuwe onderwijsfunctie. Aan het. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke rege ling antenne-energievoorziening Leiden en omstreken - beheerder van de ontvangstmast in Oegst- geest - zal aan het algemeen be stuur voor de ledenvergadering van 26 augustus een nieuw voorstel Motor botst frontaal met auto LEIDEN - Omdat een 23-jarige Leidse motorrijder gisteren op de Gooimeerlaan de bocht naar rechts te ruim nam, kwam hij op de lin kerweghelft frontaal in botsing met een 40-jarige fietser uit Leiden. Deze reed op het rijwielpad langs de Gooimeerlaan ter hoogte van de T-kruising met de Marnixstraat. De fietser liep bij de botsing een hoofdwond op en moest voor be handeling en onderzoek naar het Academisch Ziekenhuis. De mo torrijder reed na het ongeval door, maar kon later worden opge spoord. Ook hij bleek een wond aan zijn hoofd te hebben opgelo pen. Automobilist mishandeld LEIDEN - Een 21-jarige man uit Leiderdorp is gistermiddag op de Witte Singel mishandeld door een automobilist, die door zijn rijge drag de ergernis van de Leiderdor per had gewekt. Eerder was de Leiderdorper op het Levendaal, waar hij in zijn auto achter de man reed, al met zijn me deweggebruiker in de problemen gekomen. Het tweetal was doorge reden, maar even later op de Witte Singel ergerde de voor hem rijden de automobilist de Leiderdorper zo dat hij luid claxonneerde. Daarop stopte de automobilist, stapte uit en verkocht de Leiderdorper een klap. Daarbij sneuvelde diens bril, waardoor de man aan zijn oog ge wond raakte. De dader is doorgere den, maar zijn kenteken is bekend. De Leiderdorper moest door de EHD voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis worden gebracht. Man betrapt met valse girocheques LEIDEN - Een 24-jarige Oegstgees- tenaar liep gisteren tegen de lamp toen hij in een parfumerie in de Donkersteeg wilde betalen met een girocheque die niet op zijn naam stond. Hoewel hij het bijbehorende pasje kon tonen, wekte de manier waarop hij dat vroeg, argwaan. De politie werd gebeld en deze consta teerde dat de cheque en het pasje afkomstig waren van een diefstal de dag ervoor in de Hugo de Vries- straat. Daar was in de nacht van maan dag op dinsdag ingebroken. De be woners waren thuis, maar werden 's ochtends vroeg wakker omdat de hond plotseling grommend naar beneden stormde. Toen men bene den ging kijken, was het al te laat. De dief was al verdwenen met als buit een schoudertas, een porte monnee met 300 gulden inhoud, twee giropassen en betaalkaarten. De Oegstgeestenaar gaf overi gens bij zijn aanhouding op dat hij de betaalkaarten 'gevonden' had. doen omtrent de zendtijdverdeling voor kabelkranten op het infoka- naal. Enige tijd geleden is een voor stel daarover door de Leidse Cou rant afgewezen. Samen met de an dere partijen, Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland, zou gisteren worden gesproken over een nieuw voorstel. De vertegenwoordiger van Om roep Rijnland liet echter verstek gaan wegens vakantie. Daarom is door vertegenwoordigers van Leidse Courant en Leidsch Dag blad slechts vrijblijvend gespro ken over een nieuwe verdeling van zendtijd. Maar dat gesprek heeft er toe wel toe geleid dat secretaris Noordermeer van de gemeen schappelijke regeling een ander voorstel aan het algemeen bestuur zal doen. Partijen hebben met el kaar afgesproken geen mededelin gen te doen aan de pers alvorens het algemeen bestuur te hebben in gelicht over het nieuwe plan. Ken nelijk zitten beide kranten meer op één lijn, alhoewel secretaris Noor dermeer van de 'antennevoorzie ning' dat zo niet wilde bevestigen. uiterlijk van het 17de eeuwse mo nument zou verder weinig veran deren. Wel zou het aanpalende, uit 1920 daterende, gebouw worden gesloopt. Bedrijven Directeur Swaak van Erica Be heer kwam op het idee van de school toen een Japans bedrijf, dat hij wist te interesseren voor kan toorruimte op het Schuttersveld, naar Düsseldorf dreigde te gaan omdat daar de dichtsbijzijnde Ja panse school gevestigd is. Om die reden zouden meer Japanse bedrij ven zich in Duitsland vestigen. Vestiging van een Japanse school voor voortgezet onderwijs in Lei den zou een stimulans zijn voor Ja panse bedrijven om zich in Leiden en omgeving te vestigen. Ook de gemeente hoopte met de vestiging van de Japanse school in de Leidse stadstimmerwerf meer Japanse bedrijven te kunnen aan trekken. Volgens het plaatsvervan gend hoofd van de afdeling econo mische zaken van de gemeente, S. Groenewegen, bestaat er al veel be langstelling in Japan voor het bio- sciencepark in Leiden. De aanwe zigheid van een Japanse school zou voor Japanse bedrijven die overwegen elders vestigingen te openen van doorslaggevende bete kenis zijn. Kansen Groenewegen zegt niet te ver wachten dat de beslissing van de Keio-universiteit om de Japanse school niet in Leiden te vestigen op korte termijn negatieve gevol gen zal hebben voor mogelijke be drijfsvestigingen in deze stad. "We denken niet dat alle kansen nu ver keken zijn". "Op dit moment is de vestiging van een Japanse school in de oude stadstimmerwerf van de baan", al dus Groenewegen. "Op wat lange re termijn hopen we echter een an dere Japanse universiteit te vinden die geïnteresseerd is in de vesti ging van een Japanse school voor voortgezet onderwijs in Leiden. "We zoeken met medewerking van het ministerie van economische za ken en de Nederlandse ambassade in Japan naar een nieuwe partici pant. Voor het eind van dit jaar zal daarover duidelijkheid moeten be staan". Groenewegen zegt te ho pen dat de stadstimmerwerf zolang gereserveerd blijft voor dit plan. "Ik denk dat het nog steeds een goede ontwikkeling is als het ons lukt een Japanse school naar de stadstimmerwerf te halen". Het gebouw aan het Galgewater, dat een van de oudste gebouwen van Leiden is, was tot voor kort het onderkomen van de gemeentelijke dienst Civiele Werken. Deze dienst is verplaatst naar het industrieter rein De Waard. De gevel van de stadstimmerwerf onderging in 1976/1977 nog een opknapbeurt maar de rest van het gebouw ver keert in slechte staat en moet in elk geval worden gerestaureerd. De stadstimmerwerf aan het Galge water. De gemeente hoopt op termein e het gebouw te interesseren als vestigingsplaats voor een Japanse school vooi Gemeente beschuldigd van omkopen LEIDEN - Onder de tegenstanders van de sloop van 44 woningen aan de Morsweg doen de wildste ge ruchten de ronde over laakbaar ge drag van de gemeente om bewo ners over te halen hun huis te ver laten. Verhalen als zouden de te genstanders onder druk worden gezet door ze grote geldsommen aan te bieden, worden door de ge meente echter naar het rijk der fa belen verwezen. Bedragen die de gemeente beschikbaar stelt, zijn slechts bedoeld om de extra kosten te dekken van bewoners die heb ben besloten om te verhuizen, zegt ambtenaar Van der Wiel van de ge meentelijke directie grondzaken. Mevrouw Dekkers, mede-op richtster van de Stichting Leefbaar Leiderdorp en vertrouwensper soon van een aantal bewoners van de Morsweg, beschuldigt de ge meente er van twijfelende eigena ren 15.000 gulden in het vooruit zicht te stellen om hen tot verhui zen te dwingen. Bewoners die te kennen hebben gegeven naar de Stevenshof te willen verhuizen, zouden gedurende 30 jaar een be drag van 4000 gulden op hun bank rekening mogen verwachten, zegt mevrouw Dekkers. Volgens Van der Wiel zijn deze De bouw van de Marcagarage op het Driessenplein kan gewoon door gaan. DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van de Marca-parkeergarage op het Ir. Driessenplein mag doorgaan. De waarnemend voorzitter van de Afdaling Rechtspraak van de Raad van State, mr. Kamperman, heeft vanmorgen een verzoek van de buurtvereniging Pancras-Oost af gewezen om de bouw op te schor ten. De buurtvereniging vreest, zo werd gisteren door een woordvoer ster tijdens de zitting bij de Afde ling Rechtspraak verteld, dat be halve de kledingwinkel Marca er ook een gewone supermarkt in de nieuwbouw komt. Dat zou veel meer verkeer aantrekken. Al tijden gaan er geruchten dat Albert Heijn een zaak opent naast Marca. De buurtbewoonster wees erop dat de Marca-winkel in het bouwplan is verschoven om ruimte te maken voor een supermarkt. Ze eiste een clausule in de erfpachtsovereen komst waardoor de komst van een supermarkt onmogelijk wordt. Bo vendien zou ook de bouwvergun ning een dergelijke winkel moeten uitsluiten. De gemeente Leiden benadrukte dat er van de komst van een super markt geen sprake was. Als pro jectontwikkelaar Erica toch de nieuwbouw aan een supermarkt zou willen verhuren, is een geheel procedure nodig, aldus de gemeente. Volgens Leiden is de ruimte vèrhuurd aan Marca en aan een orthopedisch bedrijf dat ook een beperkte winkelfunctie heeft, en komen er verder een dans school en kantoren. Als de bouw zou worden stopge zet, is dat "rampzalig", aldus een gemeentelijk woordvoerster. Ie dereen loopt daardoor schade op: Erica, die de huurovereenkomsten met kan nakomen, de bedrijven die willen huren, de gemeente, om dat Marca dan dreigt weg te gaan naar een van de randgemeenten en omdat de woningbouw op het ter rein niet kan worden uitgevoerd en de buurtbewoners zelf, omdat de nieuwe parkeerregeling dan niet in Pancras-Oost kan worden inge voerd, Die schade is ook erg groot omdat de bouw al ver is gevorderd. De gemeente verweet de buurtver eniging dan ook veel te laat te zijn met het schorsingsverzoek. Dat had al in november 1986 kunnen worden ingediend, toen de bouw vergunning werd verleend. De gemeentelijke zegsvrouw verklaarde verder dat verkeers maatregelen in voorbereiding zijn om het autoverkeer zoveel moge lijk uit de woonwijk te weren en de stroom wagens van en naar de par keergarage in goede banen te lei den. beschuldigingen pertinent onjuist. "Die 15.000 gulden zijn bedoeld om de onkosten van bewoners te dek ken. In het bedrag zijn onder meer de kosten van verhuizing, van de notaris en mogelijke boetes voor het verbreken van de hypotheek overeenkomst gevat. Alle bewo ners die naar de Stevenshof ver huizen, krijgen dat bedrag. Het is een standaardbedrag zodat het best mogelijk is dat de ene bewo ner er iets gunstiger uitspringt dan de andere. Ook bewoners die er gens anders een woning zoeken, hebben recht op een dergelijke vergoeding. In hun geval wordt die per bewoner berekend", aldus Van der Wiel. Het jaarlijkse bedrag van 4000 gulden is volgens Van der Wiel niets anders dan de standaard pre mie voor de nieuwbouwwoningen in de Stevenshof. Ook het feit dat de bewoners die hebben besloten in de Stevenshof te gaan wonen, hun grond in eigendom en niet in erfpacht krijgen, is volgens Van der Wiel niets bijzonders: "Het is al jarenlang een regel bij de gemeen te (ook voor bedrijven) dat wie grond in eigendom achterlaat, de nieuwe grond ook in eigendom krijgt". De gemeenteraad krijgt vermoe delijk op 7 september een voorstel voorgelegd om de woningen aan de Morsweg te slopen. Van der Inbraak bij juwelier LEIDEN - Bij juwelier Lucas van Leyden aan de Breestraat is van ochtend vroeg een grote hoeveel heid gouden sieraden, ringen, col liers en armbanden gestolen. De waarde ervan loopt, aldus de poli tie, in de duizenden guldens. De inbrekers hadden het rolluik met een grote tang geforceerd en vermoedelijk met een stuk ijzer vervolgens de etalageruiten kapot geslagen. Oprichting Leidse club computer- bezitters LEIDEN - Onder de naam Leidse Microcomputer Club is in Leiden een afdeling van de Algemene Computerclub Nederland opge richt. De club is bestemd voor alle computer-bezitters en mensen die overwegen er één aan te schaffen. Zij kunnen ervaringen en kennis uitwisselen rond problemen, toe passingen en programma's van computers. De eerste bijeenkomst van de LMC wordt gehouden op woens dagavond 19 augustus in het Vijf Hovenhuis aan de Hoflaan 169. Het is de bedoeling dat de club daar el ke woensdag bijeenkomt, aanvang steeds 20.00 uur. Wie lid wordt krijgt gratis toegang tot de bijeen komst en andere activiteiten en cursussen. Dit lidmaatschap geldt ook voor andere plaatsen in Neder land. Mensen die hun apparatuur op de eerste bijeenkomsten mee nemen, hoeven die avonden geen entree te betalen. Wiel rekent er op dat voor die tijd 'een ruime meerderheid van de be woners' met sloop heeft inge stemd. Wat getalsmatig een ruime meerderheid is, moet de gemeente raad uitmaken. Inmiddels is vol gens Van der Wiel met 28 bewo ners mondelinge overeenstem ming bereikt, met 22 van hen is reeds schriftelijk een contract afge sloten. Daarnaast zijn nog eens 2 woningen in de wijk eigendom van de gemeente. Volgens Van der Wiel wordt er nog met een aantal twijfelaars gesproken: "Ik schat dat uiteindelijk zes of zeven men sen dwars zullen blijven liggen. En dat is uiteindelijk hun goed recht". Overigens heeft het overgrote deel van de bewoners die verklaard hebben hun woning te willen ver laten, gekozen voor een nieuwe woning in de Stevenshof. Stichting 'Racisme Studies' LEIDEN - Het bevorderen van stu dies naar vooroordeel en racisme is de doelstelling van een nieuwe stichting 'Historische Racisme Studies', die aan de Leidse univer siteit is opgericht. De stichting werkt onder auspiciën van de uni versiteit, de Anne Frankstichting en het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, beide te Amsterdam. Deze drie instellin gen hebben elk een lid van het be stuur in de stichting aangewezen. Het initiatief tot deze stichting is genomen door een werkgezel schap. opgericht door de Leidse hoogleraar dr. D. van Arkel en drs. G.C. Quispel. Het is de bedoeling om het bestaande historische racis- me-onderzoek aan de Leidse uni versiteit en elders te combineren. Maar vooral om aan recente ont wikkelingen in binnen- en buiten land die om een meer theoretische bezinning vragen aandacht te schenken. Op korte termijn zullen reeds een aantal publicaties verschijnen: 'The roots of antisemitism' van prof. Van Arkel, dat in Engeland zal uitkomen, en een heruitgave van diens dissertatie 'Antisemitsm in Austria'. Voorts verschijnt bin nenkort een bundel studies van le den van het werkgezelschap over onder meer Zuid-Afrika, de zuidelijke staten van de Verenigde Staten, de problemen van een joodse minderheid in de midde leeuwse islamitische wereld en de problematiek van Indische Neder landers en zigeuners in Nederland. Oegstgeestse aangereden LEIDEN - Een 20-jarige Oegst- geestste, die gisteren op haar Fiets over de Lage Morsweg naar de Jan Luykenlaan reed, verleende op de kruising geen voorrang aan een au tomobilist. De auto, bestuurd door een 80-jarige Leidenaar, reed op de Jan Luykenlaan in de richting van de Dr. Lelylaan. De automobilist kon de fietsster niet ontwijken. Met een lichte hersenschudding is zij voor onderzoek naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9