Meer bezuinigen en uitkeringen omlaag CPB: 'Vut kost banen Mosselkwekers boeken recordomzet Buitenlanders moeten in België tol betalen Buitenlander ondanks opleiding vaak werkloos Geen oliecrisis door oorlog in GolfgebiecT BOVEN DE BOOMGRENS ORANJEBOOM DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 OESO in rapport over Nederland: BRUSSEL (AP/ANP) - De Belgi sche regering wil belasting gaan heffen op het gebruik van de Belgi sche snelwegen door buitenlan ders. Het plan, dat gisteren werd onthuld door woordvoerder Mare de Backer van het ministerie van buitenlandse zaken, is onderdeel van het streven van de regering- Martens om het Belgische begro tingstekort terug te dringen. Volgens De Backer zullen bui tenlanders voor 500 frank (onge veer 26 gulden) een vignet moeten kopen dat op de voorruit wordt ge plakt. De Belgen krijgen het vignet gratis als ze wegenbelasting beta len. De maatregel, die zo'n 4 mil- DEN HAAG (ANP) - De overheidsuitgaven moeten verder omlaag. De loonsverschillen ^sch^srh^fkist'^f'i^lirrdfrank moeten groter worden en het minimumloon en de uitkeringen zullen moeten worden ver- opleveren. Het plan laagd. Dat schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar .jaar lijkse rapport over Nederland. Bij deze in Parijs gevestigde organisa tie zijn de 24 westerse industrielan den aangesloten. Volgens de OESO is er de ko mende jaren geen plaats voor las tenverlichting. Anders wordt de noodzakelijke vermindering van het tekort van de overheid 'de grond in geboord' en zal er uitein delijk in latere jaren nog meer be zuinigd moeten worden. Wel moe ten de hoge belastingtarieven om laag, aldus de OESO. De OESO-voorspellingen en - aanbevelingen zijn gebaseerd op vooruitzichten en ramingen die da teren uit mei van dit jaar. Toen werd een trage groei van de econo mie verwacht. Het ministerie van economische zaken zegt in een re actie dat de economische vooruit zichten nu wat gunstiger zijn en het kabinet inmiddels heeft besloten tot drie miljard gulden aan nieuwe bezuinigingen. De aanbevelingen zijn dan ook voor een deel al in het huidige beleid terug te vinden, zo luidt de redenering op het ministe- De OESO is van mening dat er sinds 1982 op economisch gebied veel goeds is gebeurd in Neder land. De inflatie is teruggelopen, de werkloosheid is verminderd en de investeringen zijn fors toegeno men. Toch blijven er grote proble men bestaan. De werkloosheid is nog altijd zeer hoog, terwijl, aldus de OESO, het overheidstekort nog altijd te groot is. De nationale schuld loopt daardoor nog steeds op. De opstellers van het rapport vinden dat vooral de volkshuisves- tingpolitiek op de helling moet. Door andere uitgangspunten te hanteren voor de bijdragen voor het eigen woningbezit, de financie ring van de huursector en de hoog te van de huren zou het overheids tekort verminderd kunnen wor den. In Den Haag wordt er op ge wezen dat daaraan al wordt ge werkt. De OESO vraagt zich af ook of de wir (subsidies op investeringen) niet zou moeten worden omgezet. Bij voorbeeld in lagere vennoot schapsbelasting voor de bedrijven of lagere sociale lasten voor de werkgever. ring van een vignet ligt al 20 jaar op tafel, maar is nog nooit doorgezet. Door de maatregel wordt vooral het vakantieverkeer getroffen dat per auto van Noord- naar Zuid-Eu ropa reist. Automobilisten zonder vignet zullen worden beboet. On derzocht wordt nog of werknemers van buitenlandse ondernemingen en organisaties als de NAVO en de EG van de maatregel zullen wor den uitgezonderd. De Belgische kranten uitten gis teren ernstige twijfels over de vraag of de belasting in overeen stemming is met de bepalingen van de Europese Gemeenschap. Krachtens het verdrag dat aan de EG ten grondslag ligt moeten de binnengrenzen van de Gemeen schap in het jaar 1992 zijn opgehe ven. Zwitserland, dat geen lid is toe het enige aar een derge- tor buitenlan- van de EG, is tof ni Westeuropese land v lijke vignetplicht v ders bestaat. In West-Duitsland heeft de voor zitter van de Bondsdagcommissie voor verkeer, Karl Lemmrich van de CSU, in een eerste reactie al te genmaatregelen geëist. Hij zei in een interview dat de Bondsrepu bliek België voor het Europees Ge rechtshof zal dagen als het plan doorgaat. De Bondsrepubliek zou als tegenmaatregel voor Belgische automobilisten die van de West- duitse autobanen gebruik willen maken ook een vignetplicht invoe ren. vindt Lemmrich. De EG-commissie in Brussel wil geen commentaar geven op de plannen van de Belgische regering. "Uit contacten die we met Belgi sche autoriteiten hebben gehad blijkt dat er nog geen enkel besluit over die zaak is genomen", zei een woordvoerder van de commissie gisteren in antwoord op vragen "Het gaat om geruchten". Een aantal Belgische 'topminis ters' is al enkele weken bezig met het voorbereiden van de Belgische begroting voor volgend jaar. Er moet worden bezuinigd en de mi nisters zoeken naar nieuwe inkom stenbronnen om de bezuinigingen tot een minimum te kunnen beper ken. Een van zulke nieuwe inkom stenbronnen zou kunnen zijn het instellen van een 'autowegenvig net' voor buitenlanders die van de Belgische autosnelwegen gebruik maken. DEN HAAG (ANP) - Het gemid deld lagere opleidingsniveau van de meeste minderheidsgroepen verklaart slechts voor een beperkt deel hun hogere werkloosheid. Ook degenen met hetzelfde oplei dingsniveau als Nederlanders zijn sterke voorkeur tonen voor autoch tone Nederlandse werknemers. De opeenstapeling van directe en indi recte discriminatie, verweven met de arbeidsbemiddeling, gaat merk baar ten koste van etnische min derheden, ook al bezitten zij de ge- vaker werkloos. Oorzaak: een op- -vraagde kwalificaties, zeggen de eenstapeling van directe en indi recte discriminatie. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Instituut voor Sociologisch Economisch Onderzoek van de Er asmus Universiteit Rotterdam heeft uitgevoerd voor het ministe rie van Binnenlandse Zaken, waar het minderhedenbeleid onder valt. Zowel bij Molukkers en Antillia- nen als bij mannelijke Turkse en Marokkaanse hoofden van huis houdens blijkt de werkloosheid twee tot drie maai zo hoog te zijn als bij Nederlanders. Terwijl de ge registreerde werkloosheid onder de laatsten de afgelopen jaren daal de, nam het percentage werklozen in enkele minderheidsgroepen aanzienlijk toe, ondanks de grote bereidwilligheid te werken. De onderzoekers constateren dat werkgevers in hun wervings-, se lectie- en promotiebeleid vaak een Kort Zakelijk Joegoslavië Joegoslavië heeft het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) en de regeringen van de Verenigde Sta ten en West-Duitsland laten weten niet langer zijn schulden te kunnen blijven aflossen volgens de nu gel dende afspraken, zo valt te lezen in de jongste uitgave van het tijd schrift Ekonomska Politika. Joe goslavië zou omstreeks vijftig pro cent van zijn inkorristen in buiten landse valuta moeten aanwenden om binnen de komende vijf jaar een bedrag van 13,9 miljard dollar af te betalen. Ogem De curatoren van het failliete Ogem-concern hebben het ban- kenconsortium onder leiding van de ABN in verband met onderpand van hypotheken die de banken in dertijd bij Ogem hebben genomen voor de rechter gesleept. In totaal zijn 21 banken en financieringsin stellingen gedagvaard die in totaal onderpanden hebben ter waarde van enkele honderden miljoenen guldens. Holec De ondernemingsraad van de elektrotechnische machinefabriek Holec in Slikkerveer heeft de di rectie van het concern gesom meerd de vooraankondiging van 168 ontslagen bij de fabriek, die ze op 10 juli bij het arbeidsbureau heeft neeregelegd, in te trekken. De or heeft bij de ondernemingska mer van het gerechtshof in Amster dam beroep aangetekend. Auto's In de eerste zeven maanden van dit jaar heeft Zuid-Korea al meer auto's uitgevoerd dan in heel 1987. De drie autofabrikanten Hyundai, Daewoo en Kia hebben van januari tot en met juli 313.765 personenwa gens geëxporteerd tegen 303.500 in 1986. Alleen al in juli gingen er 56.525 auto's naar het buitenland. Overneming De overneming van de Ameri kaanse automobielfabrikant Ame rican Motors Corporation (AMC) door Chrysler is definitief. De aan deelhouders van AMC zijn woens dag met ruime meerderheid ak koord gegaan, zo heeft een woord voerder van de onderneming mee gedeeld. De fusie was al goedge keurd door de Federal Trade Com- onderzoekers. De onderzoekers merken ook op dat soortgelijke processen zich voordoen binnen het onderwijs en op de woning markt. Allerlei in elkaar grijpende facto ren tasten de toch al zwakke positie van minderheden op de arbeids markt nog meer aan: wie eenmaal in de hoek zit waar de klappen val len, komt er nauwelijks meer uit. Leden van minderheidsgroepen lo pen een grotere kans dan autochto ne Nederlanders om in een lage functie terecht te komen, waardoor zij een grotere kans hebben werk loos te worden. En zijn ze eenmaal werkloos, dan is de kans weer werk te vinden klein. Duurt de werk loosheid langer, dan is de terug keer in het arbeidsproces bijna on mogelijk, zo stellen de onderzoe kers vast. AKRON (UPl) - Het Amerikaanse bandenconcern Goodyear Tire and Rubber heeft de grootste zeppelin ter wereld, die zal worden gebruikt voor reclame doeleinden, gedoopt. Het luchtschip met een lengte van 63 meter is Spirit of Akron genoemd, naar de plaats in Ohio waar Goodyear sinds 1889 is geves tigd Goodyear heeft laten weten dat de naam is geko zen uit dankbaarheid jegens de inwoners van Akron die de onderneming vorig jaar in haar strijd tegen een vijandige overneming hebben gesteund. In no vember vorig jaar maakte belegger James Gold smith bekend een belang van 11,5 procent in Goodyear te hebben. Om overneming te voorkomen verkocht Goodyear enkele dochterondernemingen en een deel van zijn bezittingen, waaronder een luchtschip. De zeppelin ging naar Loral Corporation, die ook de nieuwe zep pelin voor Goodyear heeft gebouwd. Het bandencon cern wist zich Goldsmith van het lijf te houden, maar dat heeft wel het nodige geld gekost. Om eigen aan delen terug te kunnen kopen stak Goodyear zich voor 2,6 miljard dollar in de schulden. De zeppelin biedt plaats aan de luchtschipper en negen passagiers, drie meer dan de vorige zeppelin van Goodyear. De kruissnelheid vaii het gevaarte is 65 kilometer per uur, vijftien kilometer meer dan van de vorige. De topsnelheid ligt rond de 105 kilo meter per uur. (foto AP) LONDEN (Rtr/DPA) - Een even tuele verstoring van de olie-aan voer vanuit het gebied rond de Per zische Golf zal waarschijnlijk niet snel leiden tot tekorten in de indus trielanden. Er zijn flinke voorra den, aldus een functionaris van het Internationale Energie-Bureau (IEA). Het bloedbad onder pelgrims in Mekka en de scherpe reactie daar op van Iran heeft de vrees doen ontstaan voor verstoring van de aanvoer van olie uit de Golf. Dat leidde wat maandag tot een flinke stijging van de prijzen. Dinsdag bleek de oliehandel overigens al over de ergste schrik heen te zijn en gisteren gingen de prijzen zelfs weer vrij sterk omlaag, onder meer door berichten over flinke voor- raadvorming. Zo daalde de prijs van Brent-olie, de belangrijkste soort uit de Noordzee, met 0,70 dol lar tot 19,90 dollar per vat (159 liter). Volgens het IEA was de aanvan kelijke reactie van de oliemarkt wat overtrokken omdat er van een feitelijke verstoring van de aanvoer absoluut geen sprake was. Wel blijft de organisatie bezorgd over de situatie rond de Perzische Golf omdat dat gebied nog steeds onge veer twintig procent van de olie import van de industrielanden dekt. Vooral Japan is sterk afhan- Stipte te douane Italië bezorgt KLM problemen SCHIPHOL (ANP) - De KLM on dervindt sinds maandag hinder bij de diensten van en naar Rome door stiptheidsacties van de douane op de Italiaanse luchthavens. Daar kan niet worden getankt. Ook is er geen cateringservice. Dit heeft de woordvoerder van de KLM giste ren meegedeeld. Om de problemen te omzeilen zet de KLM sinds dinsdag Boeing 737-vliegtuigen in. Die kunnen zonder te tanken op en neer Am- sterdam-Rome vliegen, hetgeen met de DC-9 die anders op deze route vliegt, niet mogelijk is. De maaltijden en dranken voor de re tourvlucht vanuit Rome worden nu uit Amsterdam meegenomen. Op Milaan, de tweede Italiaanse bestemming van de maatschappij in Italië, ondervindt de KLM geen hinder. Tot op heden heeft slechts ëén KLM-vlucht vertraging opge lopen als gevolg van de acties Acceptgiro AMSTERDAM (ANP) - De banken, de spaarbanken en de Postbank komen op 1 septem ber met de Groene Actie-Ac cept, een groen gekleurde ac ceptgirokaart waarmee vrijwil lige betalingen kunnen worden gedaan. Charitatieve instellin gen kunnen er bijvoorbeeld ge bruik van maken voor fondsen wervende acties. Dat hebben de Bankgirocentrale en de Postbank gisteren meegedeeld. Begunstigden zullen voor het gebruik van de Actie-Accept moeten betalen. De bekende blauwe acceptgiro blijft be schikbaar voor betaling van re keningen, contributies, belas tingen en dergelijke. ROTTERDAM (ANP) - De regelin gen voor vervroegde uittreding (vut) zijn in tien jaar tijd zo populair geworden dat ze onbetaalbaar drei gen te worden. Dit jaar kost de vut de overheid en het bedrijfsleven samen 4,5 miljard gulden. De uitga ven zullen over drie jaar al zijn op gelopen tot ruim zes miljard gul den. Dat vormt een aanzienlijke lastenverzwaring voor de werkge vers die daardoor minder nieuw personeel kunnen aannemen. Dit concluderen drie onderzoe kers van het Centraal Planbureau (CPB) in een artikel in het econo- menblad ESB. In 1981 telde ons land bijna 22.000 mensen met een vut-uitkering. In 1990 zal dat aantal zijn opgelopen tot bijna 116.000. ruim vijf keer zoveel. De vrijwillige uittreding uit het arbeidsproces voor de pensioenge rechtigde leeftijd van 65 jaar is be dacht als maatregel om de werk loosheid te bestrijden. Oudere werknemers moesten via de vut plaatsmaken voor jongeren. De economen zeggen dat in veel geval len openvallende plaatsen niet zijn opgevuld. Bedrijven hebben de vut vaak gebruikt om een overschot aan werknemers te lozen. Boven dien zijn door de vut-regelingen de lasten van de bedrijven gestegen. Dat heeft een negatief effect op de 7/V HET PAK LEUSDEN - De Flevohof vormde gisteren het toneel voor de jaarlijkse race voor vaartui gen gemaakt van melkpakken, waaraan onder andere deze klei ne Viking met zijn zelfgemaakte dra- kenschip deel- groei van de werkgelegenheid, al dus de economen. In verreweg de meeste gevallen zijn de vut-regelingen gebaseerd op vrijwilligheid. Een werknemer kan, maar hoeft niet gebruik te ma ken van de mogelijkheid tot ver vroegde uittreding. Dit jaar maakt tweederde van het mannelijk over heidspersoneel gebruik van de vut regeling. In het bedrijfsleven was dat 40 procent. De regeling is popu lair omdat er een relatief kleine net to-verschil is tussen vut-uitkering en loon. Vrouwen maken weinig gebruik van de vut. Een mogelijke verkla ring daarvoor is dat minder vrou wen voldoen aan het vereiste mini mum-aantal jaren dienstverband bij de werkgever. Vrouwen werken bovendien vaak in deeltijd, wat een lager loon betekent en een nog la gere vut-uitkering. KINDERKAARTJE - De Neder landse Spoorwegen zijn tevreden over het effect van de drastische prijsverlaging van het kinderkaart je. Sinds april mogen kinderen tot en met elf jaar voor een gulden naar elke bestemming reizen, als ze ten minste een volwassene bij zich hebben. Per volwassene mogen er drie kinderen voor een piek reizen. Sindsdien heeft NS al 50 procent meer kinderen kelijk van de olietoevoer uit dat ge bied. Er bestaat vooral bezorgdheid over een mogelijke afsluiting van de door Iran beheerste Straat van Hormoez. Van de 9,5 miljoen vaten per dag die er in het tweede kwar taal vanuit de Perzische Golf wer den geëxporteerd gingen er 7,4 mil joen via deze zeeroute. Via pijplei dingen over land naar de Rode Zee en de Middellandse Zee vloeiden dagelijks gemiddeld 2,1 miljoen va ten naar de afnemers. Blokkering van de zeestraat kan volgens het IEA worden opgevangen door ex tra transport via pijpleidingen en benutting van ongebruikte pro- duktiecapaciteit. Mocht dit niet genoeg zijn dan is er altijd nog de buffer van de voor raden van bedrijven en overheden in de industrielanden. Het IEA raamt de totale voorraad op onge veer drie miljard vaten, voldoende om de importbehoefte te dekken gedurende 97 dagen. Dat is een week langer dan de termijn van ne gentig dagen die het IEA als nood zakelijk minimum hanteert. Tij dens de oliecrisis van 1973 waren er nauwelijks voorraden. Het IEA heeft gisteren ook cij fers gepubliceerd waaruit blijkt dat de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) haar zelf op gelegde produktieplafond van 16,6 miljoen vaten per dag in juli met bijna tien procent heeft overschre den. De produktie bedroeg gemid deld 18,2 miljoen vaten per dag. De overschrijding kwam grotendeels op het conto van Irak en de Vere nigde Arabische Emiraten, twee landen die op de OPEC-conferen- tie van juni weigerden zich aan een produktiemaximum te binden. PTT komt met speciale tas tegen diefstal ENSCHEDE (GPD) - Alle postbestellers in ons land wor den volgende maand uitgerust met een speciaal ontwikkelde tas voor waardevolle post. Zo wil de PTT de strijd aanbinden tegen de steeds vaker voorko mende diefstal van aangete kende stukken, girobetaalkaar ten, kascheques enzovoorts. Om diefstal te voorkomen dragen de bestellers nu alle aangetekende stukken op zak. De nieuwe tassen worden om de schouder gedragen. De maatregel werd bekend een dag nadat in Enschede een postbesteller was bestolen van ongeveer driehonderd post stukken. Die werden overigens later in de struiken teruggevon den. ADVERTENTIE Voorspoedige kweek nieuwe oester YERSEKE (ANP) - De mossel kwekers in Zeeland hebben in de eerste vijf weken van dit mosselsei zoen een recordomzet gemaakt van 20 miljoen gulden. Vorig jaar om deze tijd was dat nog maar 8,5 mil joen gulden. De totale besomming in de mosselsector bedroeg vorig jaar 65 miljoen gulden. Het seizoen duurt tot april 1988. Dit bleek giste ren in Yerseke tijdens de mossel dag voor de media. De mosselaanvoer is hoger dan in voorgaande jaren, maar de recor dopbrengst van het seizoen 1982/1983 wordt volgens directeur Lucas van het mosselkantoor in Bergen op Zoom al enkele jaren niet meer gehaald. In 1982/1983 was de produktie 1,6 miljoen mos- seltonnen. Dit jaar zal men al blij zijn als de een miljoen ton wordt gehaald. De eerste vijf weken zijn er op de veiling van Yerseke 177.837 mosseltonnen (een mos- selton is 100 kilogram) aangevoerd. Er werden 3255 mosseltonnen uit het buitenland geïmporteerd. De produktie van Nederlandse mosselen moet sterk worden opge voerd om aan de toenemende vraag te kunnen voldoen. De mos selkwekers zijn volgens voorzitter A. Rammeloo van de kottersector van Zevibel (de Zeeuwse Vereni ging voor Visserijbelangen), dan ook teleurgesteld dat het uitgeven van nieuwe, dieper gelegen mos selpercelen in de Waddenzee, nog steeds niet is gebeurd. Nieuwe soort Ook de aanvoer van mosselen uit Denemarken stagneert momen teel, omdat de Deense overheid on der druk van milieugroeperingen dit jaar een limiet heeft gesteld aan de mosselvisserij van 150.000 ton. Dit om de vogelstand ter plaatse te beschermen. Vorig jaar mochten er nog 340.000 mosseltonnen worden opgevist. De kwaliteit van de uit Duitsland geïmporteerde mosse len is momenteel veel minder dan die van de Nederlandse mossel. Het vleesgewicht is maar 20 pro cent. Door de vrij beperkte aanvoer blijven de prijzen van de Neder landse mosselen hoog. Gisteren va rieerden de veilingprijzen in Yerse ke van 90 tot 225 gulden per mos- selton. De kweek van een nieuw soort Zeeuwse oester verloopt buitenge woon voorspoedig. Het gaat hier om de zogenoemde Creuses, een soort kruising tussen de platte Zeeuwse en de wilde Japanse oes ter. Volgens M. Scheele voorzitter van de oesterkwekers verenigd in Ostrea, heeft de kweek van deze veel sterkere en goedkopere oester vorig jaar ongeveer 12 miljoen stuks opgeleverd. Dat zijn er bijna evenveel dan jaarlijks aan Zeeuwse platte oesters wordt afgeleverd. De prijs ligt aanzienlijk lager. De Zeeuwse platte oester kost gemid deld 1,60 gulden per stuk, de nieu we vijftig cent. De kweek Creuses en platte Zeeuwse oesters vindt momenteel alleen plaats in de Gre- velingen de afgesloten zeearm tus sen Schouwen-Duiveland en Goe- ree Overflakkee. Wel zijn er enkele proefpercelen in de Oosterschelde aangewezen. De kweek van de Zeeuwse platte oester in de Oosterschelde werd in 1978 verboden, nadat zich een ern stige virusziekte had voorgedaan. Zes jaar geleden begonnen de oes terkwekers in Zeeland met het ver edelen van de wilde Japanse oes ter, die jaren geleden vanuit Japan in de Oosterschelde werd uitgezet. Door de behandeling en het verwa teren in de schone Zeeuwse wate ren gaat de smaak van deze oester die zich snel vermenigvuldigt, die van de originele Zeeuwse sterk be naderen. Volgens voorzitter Scheele van Ostrea wordt het nu hoog tijd, dat de Oosterschelde die al twee jaar vrij is van de bacterie Bonamia Ost rea door de overheid worden vrij gegeven voor de oesterteelt. Als dat gebeurt dan kan ook het aantal oesterkwekers, dat nu vijftien be draagt, tot dertig worden uitge breid, aldus Scheele. Zeeland telde zo'n 20 jaar geleden nog 180 oester kwekers. Na enkele catastrofes waarbij de oesteroogst volledig werd vernield, bleven er nog tien verenigd in Vervoex over. Inmid dels heeft zich een nieuwe groep van twaalf oesterkwekers verenigd in Ostrea gemeld die zich inmid dels ook met de oesterkweek bezig houdt. Wat voor iedere drank geldt, geldt ook voor een boompie drink niet te vaak te veel En vooral boompjes zijn zo lekker dat de boom grens nog wel eens overschreden wordt. Dus als u door de bomen het bos niet meer ziet laat u naar huis brengen of bestel een taxi N VORSTELIJK HER SINDS 1671

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7