Handel in paspoorten voor illegale nnen Harlingen: een mooi havenstadje Ski's aanleiding tot slepende rechtszaak WORDT JENEVER NU ECHT EEN LUXE? GEEN PRIJSVERHOGING VOOR JENEVER Commercieel medisch centrum in Limburg Personeel Staatsbosbeheer geschorst Bisdom haalt borden weg Met melk meer mans DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 PAGINA 3 Volgens de politie van Bergen op Zoom betreft het meerderjarige Fi lippijnen. De politie dacht aanvan kelijk dat de verdachten de pas- poorthandel hadden opgezet om kinderen Nederland te kunnen ha len en die vervolgens in de prosti tutie te werk dte stellen. Voor dit vermoeden is volgens de politie geen bewijs te vinden. De politie is inmiddels 32 Filip pijnen op het spoor, die door be middeling van de Rotterdammers voor veel geld aan een Nederlands paspoort zijn geholpen. De identi teit en de leeftijd die in de paspoor ten vermeld staan, zijn vals. De paspoorten waren afgegeven door de Nederlandse ambassade in Ma nilla, na het tonen van een akte, waarin een Nederlander erkende de vader te zijn van de betrokken Filippijn. De politie heeft zestien mannen opgespoord die tegen be taling van achthonderd gulden be reid waren het vaderschap van een Filippijns "kind" te erkennen. Inmiddels heeft de politie een 26- jarige Filippijn aangehouden die vijfduizend gulden voor een Ne derlands paspoort heeft betaald. Een inmiddels overleden man uit Vlaardingen heeft volgens de poli tie het vaderschap erkend. Volgens de erkenningsacte ging het om een 17-jarige jongen. Deze valse gege vens staan ook in het paspoort. De politie van Bergen op Zoom is met vier man in het hele land op zoek naar de Filippijnen die via een vals vaderschap aan een Neder lands paspoort zijn gekomen. In Amsterdam zijn de afgelopen da gen drie Filippijnen verhoord. Vol gens de Bergse politie verloopt het onderzoek uiterst moeizaam, om dat de zaak zeer ingewikkeld in el kaar steekt. Wat er met de opgespoorde Filip pijnen gaat gebeuren is nog niet be kend. Volgens de politie zal er een procedure op gang worden ge bracht om de erkenningen teniet te doen. De Filippijnen lopen kans te worden uitgezet, omdat ze in feite illegaal in Nederland verblijven. De bestrijding van de vrouwen handel moet hoge prioriteit krijgen bij de politie en justitie. Deze en an dere maatregelen bepleiten B en W van Amsterdam in een brief aan de Tweede Kamer, die na het zomer reces een uitgebreide commissie vergadering over vrouwenhandel houdt. Amsterdam vindt vrouwenhan del niet een .hoofdstedelijk, maar een landelijk probleem. In de brief wordt verwezen naar een serie on derzoeken die het landelijke karak ter van vrouwenhandel en schijn huwelijken bevestigen. Uit een onderzoek naar de posi tie van buitenlandse prostituees in de hoofdstad dat de gemeente Am sterdam in maart van dit jaar publi ceerde, blijkt dat 50 tot 70 procent van de Zuidamerikaanse vrouwen die in Amsterdam prostitueren in het bezit zijn van een Nederlands paspoort. "Dit betekent dat zij naar Neder land gekomen zijn door middel van een schijnhuwelijk met een Neder lander, dat meestal in Aruba werd gesloten met een Antilliaanse man'-', aldus het onderzoek. Zuid amerikaanse vrouwen vormen de grootste groep onder buitenlandse prostituees in Amsterdam. De meest voorkomende manier om Afrikaanse vrouwen naar Euro page krijgen is door middel van schijnhuwelijken in Engeland, Frankrijk, Gibraltar of West-Duits- land, zo gaat het rapport verder. Vermoed wordt dat grootschalige internationale organisaties achter deze handel zitten. Het knooppunt van handel in Thaise vrouwen be vindt zich in West-Duitsland, aldus het rapport. Dat komt omdat dat land geen visumplicht kent voor reizigers uit Azië. Via dat buurland komen deze Thaise vrouwen Ne derland binnen op een toeristen- of artiestenvisum dat na drie maan den verloopt. Daarna zijn ze hier il legaal. Vrouwen die via een huwelijk de Nederlandse nationaliteit hebben gekregen komen rechtstreeks naar Nederland. Huwelijkskandidaten worden meestal in Thailand gevon den onder verslaafden, toeristen of Nederlanders die in Thailand wo nen. In het rapport wordt vastge steld dat het merendeel van de Zuidoost-Aziatische vrouwen, werkzaam in de Amsterdamse prostitutie, naar Nederland komen via vrouwenhandel. HOOGEZAND (GPD) - "Wat oor spronkelijk een mug was, is nu een aardige olifant geworden", zegt fy siotherapeut Gerrit Vermeer uit Hoogezand over de affaire die niet alleen hem, maar ook de Neder landse staat veel tijd en geld heeft gekost. De zaak die in 1984 begon heeft hem een paar ski's, drie da gen politiecel en veel getelefoneer en geschrijf gekost. Maar volgende week donderdag gaat voor het Hof in Leeuwarden dan toch de laatste ronde in. "Ik heb goeie hoop dat we er nu uitkomen", aldus Vermeer. Van de wintersport terugkerend meldde Vermeer zich op 25 januari 1984 bij de grens in Ter Apel. Bij vi sitatie van de auto kon de douane niet meer vinden dan een fles rum, die de fysiotherapeut al gémeld had. Op vragen naar de ski's ant woordde hij het ene paar jaren ge leden tweedehands in Veendam en het andere paar twee seizoenen ge leden in Oostenrijk te hebben ge kocht. Omdat hij op de heenreis een aanrijding had gehad, waarbij de inhoud van de auto wat chaotisch door elkaar was geraakt, konden DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw en visserij) heeft twee werknemers van staatsbosbe heer geschorst wegens financiële onregelmatigheden in het beheer van het Overijsselse natuurgebied de Weerribben. Zij zouden zijn be trokken bij de verkoop van riet en De minister heeft bovendien be slag gelegd op de bankrekening van een aannemingsbedrijf dat in de Weerribben werkzaamheden uitvoerde. Het ministerie heeft een vordering lopen op het bedrijf, zo deelde Braks gisteren mee aan de kamerleden Tazelaar (PvdA), Van Noord (CDA) en Te Veldhuis (WD). de papieren van de Oostenrijkse ski's niet worden getoond. "Overi gens: ski's smokkelen naar Neder land heeft geen zin, in ons land zijn ze goedkoper dan in Oostenrijk en wat moet je met ski's in Neder land?" Op het aanbod van de douanier: "Als je honderd gulden geeft, ben je overal van af', ging Vermeer niet in. Na wat geruzie, liet hij de twee paar ski's aan de grens achter en reed naar Hoogezand. De volgende ochtend gaf de chef van de douane in Ter Apel de fysiotherapeut te verstaan dat er meer betaald moest worden: f 138,60 plus f 135 boete. De douane had de waarde van de uitrusting op f 500 getaxeerd, op De kamerleden hadden ruim drie maanden geleden schriftelijke vragen over de kwestie gesteld, na dat AVRO's Magazine er aandacht aan had besteed. Een groot aantal vragen van de kamerleden blijft echter onbeantwoord. Volgens Braks is er inmiddels een gerechte lijk vooronderzoek begonnen. Hangende dit onderzoek wil de mi nister geen nadere inlichtingen verstrekken. De kamerleden wilden weten of staatsbosbeheer subsidie heeft ontvangen voor niet of slechts ge deeltelijk verrichte werkzaamhe den, of de verkoop van riet en koei en boekhoudkundig was verant woord en of staatsbosbeheer met zwart geld een aannemer heeft in- grond waarvan werd niet duidelijk. De inspectie Invoerrechten en Ac cijnzen in Winschoten wenste de rekeningen te zien. Inmiddels had Vermeer de Oos tenrijkse rekening teruggevonden: f 344. De sportzaak in Veendam waar de andere gekocht waren le verde een rekening voor het daar gekochte paar, maar dat werd in Winschoten niet geaccepteerd. Op een brief over de zaak kreeg Ver meer geen antwoord, na een tele foontje kwam er een schriftelijk excuus. Maar de zaak zou wél voor de rechter komen. Dat vond Ver meer geen bezwaar. In juli 1984 kreeg hij een dag vaarding voor de zitting van de eco nomische politierechter op 29 au- geschakeld. Verder wilden zij weten of het bedrag dat deze aannemer kreeg in overeenstemming was met de uit gevoerde werkzaamheden, of amb tenaren van staatsbosbeheer in hun vrije tijd werkzaamheden uit voeren voor dit bedrijf en of ook functionarissen op het hoofdkan toor van staatsbosbeheer in Utrecht van de onregelmatigheden hebben afgeweten. Al deze vragen blijven voorals nog onbeantwoord. Braks wil slechts kwijt dat de accountants dienst van zijn ministerie onregel matigheden heeft gesignaleerd, waarop in december vorig jaar een onderzoek is ingesteld door de Al gemene Inspectiedienst (AID). gustus. Vermeer vroeg uitstel, om dat hij op die datum op vakantie was. Hij kreeg te horen dat zijn ver zoek op de zitting behandeld zou worden. De rechter ging kennelijk niet op het verzoek in. In elk geval kreeg Vermeer op 22 september, terugkerend van vakantie, te horen dat hij veroordeeld was tot f 150 en verbeurdverklaring van de ski's. Beroep bleek niet rfieer mogelijk, omdat de termijn was verstreken, zo werd hem meegedeeld. Op de vraag waarom het verzoek om uit stel niet gehonoreerd was, kwam geen antwoord. Toen hij overal bot ving, schreef Vermeer een gratieverzoek aan de koningin. Daardoor kwam een pro cedure op gang, die de Staat véél geld gekost moet hebben en Ver meer drie dagen politiecel oplever de, omdat hij weigerde de f 150 boe te te betalen. Intussen werd er na de hechtenis een rijksrechercheur op de zaak afgestuurd. Een lijvig rapport ging naar de Hoge Raad. die uiteindelijk het vonnis van de Groninger politierechter vernietig de en de zaak verwees naar het Hof in Leeuwarden. KERKRADE (GPD) - In Ter- winselen (Kerkrade) wordt waar schijnlijk de komende maanden een commercieel medisch keu ringscentrum gevestigd. Godutch, een firma die zich naar eigen zeg gen bezig houdt met de im- en ex port van medische wegwerpartike len, heeft daarvoor in haar bedrijfs gebouw aan de Piusstraat in Ter- winselen een ruimte beschikbaar gesteld. In principe zal het centrum be mand worden door de leden van de cardiologenmaatschap van het De Weverziekenhuis in Heerlen. Uit drukkelijk noemen de betrokke nen de klinieken van de Nijmeegse dokter Boerema als voorbeeld voor deze activiteit. Aart Labots, 'Euro pean salesmanager' van Godutch, sluit tevens niet uit dat in de toe komst ook andere medische han delingen dan keuringen verricht zullen worden. Terwijl Godutch er al zeker van is deze activiteit te zullen gaan ont plooien hangt de medewerking van de Heerlense cardiologen nog van een aantal factoren af. Met de huis artsen in de regio zijn besprekin gen gaande, waarbij, zo zegt de Heerlense cardioloog C. A. Vin cent. voorop staat dat het niet de bedoeling is patiënten af te snoe pen: wanneer behandeling nodig is LEUSDEN (GPD) - Padvinders noemen zichzelf tegenwoordig scouts, maar ook hun spelletjes zijn niet meer wat ze vroeger wa ren. Volgende week dinsdag wa gen 120 van deze jongelui zich in het Friese Gaastmeer aan een tochtje op een vlot van 30.000 aan elkaar gelijmde lege melkpakken. Als het varen en het lijmwerk voor af goed verlopen, levert dat een vermelding op in het Guinness re cordboek, zo hoopt Scouting Ne derland. Er wordt niet zomaar in het wil- Duitse toeristen ontlopen straf MIDDELBURG (ANP) - West duitse automobilisten die in Ne derland een bekeuring hebben |e- kregen voor te hard rijden, ontlo pen hun straf in de meeste geval len. Dit omdat de Duitse justitie in verband met bezuiniging en perso neelsgebrek sinds kort weigert mee te werken aan de opsporing van Duitse verkeersonvertreders in Nederland. Dat staat in het jaar verslag van arrondissementspar ket Middelburg dat gisteren is uit gebracht. Door deze ipaatregel wordt de Duitser die een schikking bij de Nederlandse politie betaalt, bena deeld ten opzichte van zijn kwaad willende landgenoot. Volgens hoofdofficier van justitie mr. J. Huijgen is ook in deze situatie op korte termijn geen verandering te verwachten. zal na de keuring terugverwijzing plaatsvinden. Ook hangt de mede werking van de cardiologen nog af van de instemming van bestuur en directie van het ziekenhuis. Voorlopig zien de Heerlense car diologen in het keuringscentrum vooral een mogelijkheid om te ont komen aan de knellende banden van het ziekenhuisbudget, dat bij voorbeeld het aantrekken van een vijfde cardioloog verhindert, even als de aanschaf van bepaalde appa ratuur en het aantrekken van ander personeel. Maar bovenal is de ruimte die in het ziekenhuis ter beschikking staat van de cardiologie niet meer voldoende. De inrichting van het nieuwe centrum komt overigens geheel voor rekening van Godutch. Volgens cardioloog Vincent zal het nieuwe centrum geen behande lingen van andere medici of klinie ken afsnoepen, maar meer mikken op activiteiten waarvoor men tot nu toe de boot heeft afgehouden, zoals jaarlijkse 'checkups' en der gelijke. Daarnaast doet men ook keuringen voor het ABP en voor het rijbewijs. Het werk zal worden gedaan in de periodes dat de poliklinieken in het ziekenhuis gesloten zijn, het gaat de cardiologen overigens uit drukkelijk ook om de verwerving van aanvullend inkomen. de weg geplakt: studenten van de Technische Universiteit in Delft hebben een bouwtekening ge maakt. Aan de hand daarvan zijn tientallen scouts dagenlang zoet met het vervaardigen van segmen ten die maandag samen een vlot van 60 vierkante meter en een ge wicht van 900 kilo moeten opleve ren, dat 120 jongens tussen 16 en 21 jaar moet kunnen houden. Uiteraard wordt het evenement gesponsord door de Melkunie, zo dat de pakken niet eens tevoren leeggelurkt en gespaard hoefden te worden. HARLINGEN - Het tragische van grensplaatsen is dat de mees te toeristen er alleen maar door heen rijden. Dat geldt ook voor Harlingen, een stad op de schei ding van land en zee. De meeste Nederlanders doen de schilder achtige havenplaats alleen op doorreis naar Terschelling en Vlieland aan. Zij parkeren hun door Jan Haverkate auto's op het bewaakte terrein aan de noordkant van het Van Harinxmakanaal, haasten zich over de Tjerk Hiddessluizen naar de veerboot en kiezen het ruime sop zonder de stad een blik waar dig keuren. Harlingen verdient waarlijk een beter lot, want de plaats is een van de mooiste havenstadjes dat Nederland rijk is. Door de lig ging aan de ondiepe Waddenzee was het voor de grote scheep vaart altijd onbereikbaar. De stad is voor een groot deel dan ook be houden gebleven omdat hier niet, zoals elders in Nederland veelal gebeurde, grote delen wer den gesloopt voor de toegang van reusachtige zeeschepen. Bovendien bleven er in de re creatie, de scheepsreparatie en de visserij voldoende inkomsten over om de stad voor verval te be hoeden. Daardoor is Harlingen in zijn oorspronkelijke vorm be waard gebleven. Een bijzonderheid van Harlin gen, die overigens alleen landrot ten opvalt, is dat de stad een be hoorlijk aantal autoverhuurbe drijven heeft. Maar bij nader in zien is dat niet zo speciaal, want wie per schip in Harlingen arri veert -en dat zijn toch heel wat- heeft een auto nodig om zich over land te verplaatsen. Er zijn verschillende bedrijven in het Harlingse stadsbeeld die aan de nabijheid van de zee her inneren zoals de> scheepswerf Welgelegen aan het einde van de Zuiderhaven, een kistenfabriek, een zouthandel en een internaat Harlingen is de geboortestad van de schrijver Simon Vestdijk. Aan hem herinnert het beeldje van Anton Wachter, een van de romanfiguren van Vestdijk. <foto GPD> waar kinderen van de Waddenei landen die op het vasteland op school gaan, in de kost zijn. Het grote voordeel van Harlin gen boven vele andere historisch waardevolle steden is dat de be zienswaardigheden hier op een tamelijk klein gebied bij elkaar liggen zodat een toerist zich niet uit de naad hoeft te lopen om alle 500 monumentale pakhuizen, klok- en trapgevels, kerken en patriciërshuizen te bewonderen. Voor de liefhebbers heeft de WV twee wandelroutes uitgezet op een overzichtelijke kaart die opgesierd is met vele foto's. En wie na zo'n stadswandeling hon ger heeft gekregen, kan voor een schappelijke prijs prima terecht Topper De absolute touristische top per is de Noorderhaven die mid den door de stad loopt en in zijn geheel op de monumentenlijst staat. Meerden hier vroeger de handelsschepen af, tegewoordig liggen er jachten in deze histori sche haven. Ook een van de fraai ste gebouwen van Harlingen, het uit 1736 stammende raadhuis dat werd gebouwd naar een ontwerp van stadsarchitect Hendrik No- rel, is aan deze haven te vinden. Aan de buitenkant van de stad huistoren prijkt het beeld van de aartsengel Michaël, de bescherm- De komende tijd geven wij een beeld van enkele plaatsen in eigen land, waar het schoon toeven is. Idee voor een dagtripje? Vandaag de eerste afleve ring van deze serie In Beeld: een portret van Harlingen. heilige van Harlingen, afkomstig van de in de 18e eeuw afgebroken Westerkerk. Wie wat meer wil weten over de geschiedenis van Harlingen, mag het gemeentelijk museum Het Hannemahuis niet overslaan. Dit museum is vernoemd naar een vooraanstaand koopmansge slacht in Harlingen. Een belang rijke plaats in het museum neemt de collectie aardewerk en tegels in, produkten van de vroeger voor de stad zo belangrijke aarde werkindustrie. Deze zomer moet de collectie tijdelijk het veld rui men voor een tentoonstelling over 400 jaar handel en zeilvaart in de Friese plaats. Simon Vestdijk Aan bekende Harlingse ingeze tenen wordt in het Hannemahuis ook aandacht besteed. Voor Si mon Vestdijk, die in Harlingen werd geboren, is bijvoorbeeld zelfs een aparte kamer ingericht. Aan Vestdijk herinnert ook het beeldje van Anton Wachter in de Voorstraat, een bekend persona ge uit het werk van de schrijver. Op de Westerzeedijk bij Harlin gen staat nog een ander interes sant beeld. De Stenen Man, een bronzen Januskop die een wach ter voorstelt die over de Friese dijken waakt. Het beeld werd in 1576 door de Friese staten opge richt als eerbetoon aan de Spaan se veldheer Caspar di Robles, die er in 1572 voor zorgde dat Fries land zijn dijken herstelde na de Allerheiligenvloed van 1570. Anno 1987 maakt Harlingen, dat rond 800 uit een Viking-ne derzetting ontstond en door de aanleg van de Afsluitdijk in 1932 uit zijn isolement werd verlost, een welvarende indruk. Dat komt vooral door de stroom toe risten die jaarlijks met rederij Doeksen naar Terschelling en Vlieland vaart. Ook al is het jam mer dat de meeste van hen de ha venplaats links laten liggen, Har lingen pikt van de langsreizende toeristen toch een aardig graantje mee. ADVERTENTIE HET IS NIET TE GELOVEN! B'J DIRCK III SOWIESO TOT 31 OKTOBER ADVIES I VMS HET VOOKBEEIO VAN DE TROUWE MKK HUWT» STAP OOK OVER OP DE MERKEN: G'JSBRECHT VAN AEMSTEl, ERVEN JOUKE DE JONGHE OF DE PURE HOLLANDSE GRAANJENEVER DAT SCHEELT NU AL ZOMAAR 3 GULDEN PER LITER kijk voor adressen in de gouden gids BERGEN OP ZOOM/AMSTERDAM (ANP) - De twee Rot terdammers die zijn opgepakt in verband met het verko pen van vaderschapsakten van Filippijnse kinderen heb ben waarschijnlijk hun handel opgezet om illegale Filippij nen aan een Nederlands paspoort te helpen. URMOND - In het Limburgse plaatsje Urmond kwamen gisteren veertig kinderen aan uit het grootste vluchte lingenkamp in Europa. Traiskirchen in Oostenrijk. De kinderen, geboren in landen als Hongarije, Roemenië, Turkije en Afghanistan zijn drie weken te gast bij Nederlandse pleeggezinnen, op uitnodiging van de Stichting Europa Kinderhulp. (foto anp> ROERMOND (GPD) - Het bisdom Roermond heeft de ongeveer tien bor den met de tekst 'Katholiek, zo gek nog niet' weggehaald langs de A2 en de A76. "Ze hebben aan hun doel beantwoord", zei gisteravond perschef Ad Janssen. Hij gaf toe dat de borden met deze tekst eigenlijk nog min stens een maand langs de snelwegen hadden moeten blijven staan. "Maar wij willen geen ergernis opwekken", zei hij. Onbekenden heb ben namelijk 'aanvullende' teksten op de borden gezet. "We zijn zeer te spreken over de publiciteit die de borden hebben gekregen in de tijd dat ze er stonden. Daar hadden we echt niet opgerekend", meent Janssen. Het bisdom komt binnen enkele dagen met een vervolg op de campag ne. Janssen wilde nog niet loslaten waarmee, ook al omdat daarover nog niets beslist zou zijn. "We denken aan iets mobiels, en tevens aan iets waar derden geen gebruik van kunnen maken", zei hij. Het is duidelijk dat het bisdom de 'klad-acties' niet had verwacht. "We gaan nu een heel andere strategie volgen", zei Janssen gisteravond desge vraagd. "Het wordt iets heel moois".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3