Dirigent moet ook diplomaat zijn Brabant wil gesprek over podiumkunstvoorzieningen Izzy en Olly op dood spoor V.d. Valk ziet weinig meer in schouwburg Kunstuitleen houdt groei nauwelijks bij DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 Woldemar Nelsson, nieuwe dirigent Opera Forum Opera Forum krijgt een nieuwe dirigent, geen vaste chef maar een permanente gast-dirigent zoals hij zelf fijntjes opmerkt. Onze mede werker reisde af naar Bayreuth, de bakermat van de Wagner-traditie om daar met Woldemar Nelsson te spreken. Het werd een gesprek, over de muziek, het antisemitisme van Richard Wagner en zijn genialiteit, over het artistieke klimaat van Novosibirsk, in het vaderland van de dirigent, en over de inzet van musici. Een ontmoeting aan de ontbijtta fel van een Beiers hotel met een man die al vroeg wist dat zijn ambitie niet uitging naar een plaats in maar vóór het orkest. BAYREUTH (GPD) - Veel hout, geruite kleedjes en Gemütlicht- keit, een Beierse Speisezaal morgen. Een dorpsklok luidt gasten zetten zich aan tafel. Onder hen Woldemar Nelsson en zijn vrouw Galina. Zij schenkt koffie in. Onder het eten noemt hij de na men van Russische solisten, land genoten van hem, die evenals hij in het Westen werken. Touri Egorov. Waar zou hij gebleven zijn? Ik meld hem dat de fameuze pianist al jaren in Amsterdam woont. Verbazing bij Nelsson. Dat is toch mooi. Hij dacht dat Egorov in Parijs verbleef. Maar Amsterdam. "We hebben sa men nog Rachmaninoff gespeeld in Rusland. Hij piano, ik dirigent. Piepjong was hij toen nog en vol komen onbekend, terwijl ik als ou dere man al een naam had opge bouwd". door Joh. M. Pameijer Een aardige man, de i zikaal adviseur van Opera Forum. Leeftijd 49 jaar, met een korte va kantie in Bayreuth om er anoniem een paar generale repetities bij de Festspiele mee te maken. Op 1 sep tember treedt hij officieel bij Fo rum in dienst. Pas een jaar later, op 9 september 1988, dirigeert hij in Enschede het inwijdingsconcert van het nieuwe Muziekcentrum: Beethovens Negende met de koren van de Nederlandse Opera en Fo rum. Pas dan kan het Twentse pu bliek kennismaken met de talent volle kunstenaar, die als opvolger van de ontslagen Alun Francis werd binnengehaald. Hij noemt zichzelf geen chef-dirigent, maar vaste gastdirigent, een verschil in nuance, die hij graag aangebracht ziet. Een precies mens, die in het Rus sische Kiev geboren werd en na drie jaar al uit de Oekraiense hoofdstad werd verdreven. "Mijn vader was daar een talentvol diri gent, pianist en componist. Een grote loopbaan lag in de lijn der verwachting, maar de oorlog heeft alles verwoest. Op mijn derde jaar moest ons gezin emigreren naar de Oeral, waar we de oorlogsjaren doorbrachten. Mijn vader was er officier-kapelmeester. Van die tijd heb ik veel mee gekregen, al was ik nog erg jong. Het beeld van die rui nes raak je niet meer kwijt". "Na de oorlog vestigden wy ons in een stad in de buurt van Moskou. Ik ging er naar school en begon er op zevenjarige leeftijd aan een vi oolstudie. Het leefklimaat was in die tijd moeilijk voor joodse musi- "Toen er in het verre Novosi birsk, vier uur vliegen vanaf Mos kou, een gloednieuw conservatori um werd geopend, maakten veel jonge joodse professoren van de gelegenheid gebruik om het slech te leefklimaat van Moskou de rug toe te keren. Veel jonge studenten gingen hen achterna. Ook ik, want ik wilde mijn leraar, die voor Novo sibirsk koos, niet missen. De stad heeft na Moskou en Leningrad het beste culturele klimaat van de hele Sovjet-Unie. Zij bezat een wonder mooie opera, een wereldberoemd ballet en een zeer belangrijk sym fonieorkest. Gelijktijdig met mijn vioolstudie zat ik in het orkest. Na mijn eindexamen ben ik er nog drie jaar gebleven. Toen besloot ik dirigent te worden". "Die stap lijkt erg groot, maar in de grond genomen stak er een ech te dirigent in mij. Ik concentreerde me niet alleen op mijn vioolpartij, maar legde altijd de hele orkestpar tituur op mijn lessenaar, tot groot ongenoegen van mijn collega's. Ik controleerde alles wat de dirigent deed en vergeleek de methoden Circuskoning Bouglione (83) overleden PARIJS (AFP) - Joseph Bouglione, het hoofd van het circusgeslacht Bouglione in Frankrijk en direc teur van het Cirque d'hiver in Pa rijs, is woensdag op 83-jarige leef tijd in de Franse hoofdstad overle den. Bouglione, die er graag als cow boy uitzag en niet te scheiden was van zijn Stetson en Cadillac, placht te vertellen dat zijn betovergroot vader textielfabrikant in Turijn was, verliefd raakte op een domp- teuse en er met haar vandoor ging. Joseph had in het circus alles ge daan, maar de wilde dieren waren zijn passie. "Als ik in een stad kom, ga ik eerst naar de dierentuin en pas daarna naar het circus," vertel de hij. In januari 1928 was hij dan ook "in het hol van de leeuw" ge trouwd met Rosa van Been. Vakantie heeft hij nooit geno men. "Mijn werk is mijn ontspan ning," zei hij altijd. Zoons Sempion, Firmin, Joseph en Emilien zetten de traditie voort. Dochters Odette, Josette en San- drine zijn ook in het circusmilieu ingetrouwd. van de verschillende dirigenten met elkaar. Ik zag mezelf altijd op de de bok met de maatstok en niet in de het orkest met de viool. Veel goede dirigenten maakte ik mee, maar he laas ook slechte. Die hebben mij er van bewust gemaakt dat ik liever zou dirigeren. Ik werd weer stu dent en begon van voren af aan. Vijf jaren lang. Mijn leraar was te gelijk chef-dirigent van hetzelfde orkest, waarin ik viool speelde. Dat betekende dat ik mijn orkestprak tijk kon verenigen met mijn studie en het geleerde in de praktijk kon brengen". Sensatie "Na vijf jaar studie deed ik exa men en stond voor de noodzaak om werk te vinden als dirigent. De toe komst zag er donker uit, want in te genstelling tot het kleine Holland had Rusland maar weinig orkes ten. Gelukkig werd er in Moskou een groot dirigentenconcours ge houden. Ik meldde mij aan, omdat ik vond dat ik er altijd van kon le ren en er misschien mogelijkheden waren een baan te vinden. Er wa ren vier ronden met honderd wer ken. De drie grote Moskouse orkes ten, waaronder de beroemde Phil- harmonie onder Kyryl Kondras- hin, deden mee. Tot mijn verbazing werd ik winnaar. Dat betekende dat ik in één nacht van een naamlo- student een beroemdheid werd. Woldemar Nelsson: 'Ik zag mezelf altijd al op de bok met de maatstok om Wagners Lohengrin te dirige ren tijdens de Festspiele. Dat was mijn grote doorbraak in het wes ten. Nee, het stoorde mij niet, dat van Wagner wordt beweerd dat hij antisemiet was. Hij was een genie. Ik accepteer zijn anti-semitisme dat ik door bemiddeling van de Ne- goed concert met een geïn spireerd orkest. Aan de andere kant is het geen orkest van wereld niveau. Er is dus wat op te bouwen. Dat spreekt mij aan. Bovendien ben ik Holland nog altijd dankbaar evenmin als ik andere regelrechte sensatie! discriminatie aanvaard, Het 1 want ik had voor die tijd nog nooit een orkest gedirigeerd". "Kondrashin nam mij meteen aan als zijn assistent bij de Philhar- monie. Voor mij een geweldige kans, want hij was een groot musi cus en een groot mens. Het was heel zwaar om onder zijn leiding te werken. Een gemakkelijk mens was hij niet. Vijf jaar heb ik onder hem gewerkt. Het was een belang rijke periode, want hij heeft de deur naar het buitenland zijn muziek is geniaal. Die twee kan ik goed scheiden. Het was mooi, maar zwaar om in Bayreuth te werken. Zwaar, omdat ik tot dan toe altijd concertdirigent was en dit mijn eerste operapoging was. Geen mens wist dat, ook Wolfgang Wag ner niet. Voor mij hield dat een reusachtig risico in. Met angst en beven ben ik eraan begonnen. Godzijdank kon ik uitstekend op schieten met orkest, koor, solisten regisseur. Drie jaar heb ik die geopend door mij met het orkest Lohengrin gedirigeerd. Er naar Duitsland, Oostenrijk en Joe- televisieregistratie en een grammo- goslavië te laten gaan. Verder foonplaat van gemaakt. Juist in die kreeg ik de kans om alle leidende tjJd werd ik als General Musikdi- ",~4r Kassei geëngageerd". Russische orkesten, tot in Irkoetst rek)£F toe, te kunnen dirigeren. Ik had het genóegen solisten te werken. Er ontstonden belangrijke vriendschappen. Lan ge interessante gesprekken over muziek en dirigeren had ik met Da vid Oistrakh en Rostropowitsj. Met de laatste ben ik tot heden zeer nauw bevriend". Van tijd tot tijd onderhoudt Wol demar Nelsson zich sisch met zijn vrouw. Dan komt "Tijdens een Japan-tournee met met'vooraanstaande de Hamburger Staatsoper, kreeg ik van Wolfgang Wagner een telegram met het verzoek om 'Der fliegende Hollander' te komen doen. De be slissing was moeilijk, want ik had de Hollander nog nooit gediri geerd. De tijd was kort. In Tokio kocht ik een partituur, die ik tij- dens de lange terugvlucht naar het Rus- Hamburg heb bestudeerd. Toen A komt er stond mijn besluit vast. In 1985/86 .stroom informatie. "Na dirigeerde ik in Bayreuth 'Der flie- vijf jaar werken als gast voelde ik êende Hollander onder regie ergens als chef- Harry Kupfer. Uit de hele wereld de~siag te komen. Ik heb ik lovende kritieken gekregen. Ook van die uitvoering zijn een tv- film en een plaat gemaakt". "In 1986 werd ik naar de Salzbur- mij rijp genoeg dirigent zocht een eigen orkest of een thea ter, maar ik stootte in Rusland op In die tijd, 1978/79 gre pen vele joden in de Sovjet-Unie de 6er Festspiele geroepen c 1 aan om te emigreren, met Har^ Kupfer een Dden vertrokken, want yan, Penderecki's'Het zv i zware tijd. De staat ker te dirigeren. Opnieuw stond al mijn pogingen in de weg bee*2 4 J~ jf"4"4" 1 om een eigen orkest te krijgen. Zelf de va zag ik het ook niet meer zitten. Een de laatste repetitiedag chef-dirigent is in Rusland niet al leen een musicus, hij moet ook de vandaag''hebïk'naast Kassei" gar" H grote orkesten in vele landen gedi- derlandse ambassade in Moskou, die daar de belangen van Israel ver tegenwoordigde, de Sovjet-Unie kon verlaten". "Wat mij bijzonder in Holland is opgevallen is de terughoudende re actie van het publiek na een con cert. Ze staan wel op en geven ap plaus, maar dan gaan ze naar huis. Ik zou graag willen dat het publiek wat langer bleef om na te praten, de belevenis nog wat uit te rekken. Wij musici zijn daar dankbaar voor. We hebben zware arbeid gedaan om dat' publiek iets moois mee te geven en stellen de begeestering van een verheugd publiek bijzon der op prijs. Ik hoop het publiek tot die minder koele en nuchtere reac ties te kunnen bewegen". Romantiek "Ik ben een man van de roman tiek. Natuurlijk omvat het dirige ren in wezen alle muziekstijlen, maar ik weet net zo goed als u, dat je de mensen in de provincie niet moet overladen met Penderecki, Ligeti en Henze als men aan Brahms en Beethoven gewend is. Zoiets moet je langzaam en gedo seerd opbouwen. Ook op operage- bied moet je voorzichtig en zorg vuldig opbouwen. Wel vind ik dat een Russische opera in de originele taal gespeeld moet worden. De mu ziek is op de taal gebaseerd. Die la ten zich moeilijk liit elkaar halen", "In Enschede heb ik aangetroffen met zield zijn "In Kassei heb ik fijn gewerkt, maar als General Musikdirektor voelde ik me te veel gebonden. Het was een veredelde bureaubaan. Fo rum laat my meer vrijheid en als ik afwezig ben ben ik toch aanwezig in de persoon van mijn assistent Siebe Riedstra. Voordat ik op 9 september 1988 het openingscon cert van het nieuwe Muziekhuis in Enschede dirigeer, doe ik een nieu we Fidelio in Engeland en meteen daarna een Boris Godounov in de Wiener Staatsoper. Verder zijn er concerten in Rome, Turijn, Duits land. Daarna komt Japan en van Japan ga ik naar Amerika om Rusalka van Dvorjak te doen. Dat zijn de hoofdzaken in een lange en gecompliceerde agenda. Daar tus sendoor doe ik tal van concerten, waaronder in Hilversum met het Radio Symfonieorkest en ben ik bij Forum actief als muzikaal advi seur. Ik heb ja gezegd tegen Forum omdat ik daar een serieus werkkli maat aantref. Het is beslist een avontuur, maar voor een avontuur ben ik nog nooit uit de weg ge gaan". Franse organiste speelt in Katwijk KATWIJK/LEIDEN - De Franse orkest or6aniste Sophie Véronique Chop- "n j lin treedt vrijdagavond a.s. op in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. zöalsjeeWt^s wel eunb ddmieiL.den HeUvel-orgel bespelen. Sophie S punf^an z^ stoS ztten AUeen Sonique Choplinis_ assistente dan slaag je erin het publiek mee te slepen in je eigen enthousiasme". "Uit mijn eigen ervaring als or kestlid weet ik dat men niet van de ik in geen geval. Ik ben geen politicus. Vele vrienden gin gen naar het westen. Mijn vrouw er ik besloten toen om samen met on ze toen dertienjarige dochter Tina land herinner ik te gaan emigreren. Het was zwaar besluit. Je laat familie vrienden achter, maar we hebben dfo Philharmonisch orkest' de stap genomen "Aanvankelijk wilden we naar OpbOUWen Amerika gaan, maar terwijl we in Rome op een visum voor Amerika wachtten, kwam er plotseling een de uitnodiging uitnodiging van het Noordduitse ik kreeg de aanbieding Kesuia weei ik. uai uien iiicl van mi- ]tfom d'Alain) nuut tot minuut gespannen kan f. R '(C Daniel Roth in de St. Sulpice- kerk in Parijs. Haar programma vermeldt naast werken van Mauri- Duruflé (Prélude et fugue s rigeerd en in vele grote operahi; zen in Berlijn, Londen, München heb ik premières gedaan. In Neder- een concertan te uitvoering van Moussorgsky's opera 'Khowantshina' met het Ra- Johann Sebas- u t tiann Bach (Choralvorspiel 'Er- ztjn, maar m het grote geheel moet barm, dich me\n_ Q Herr £ott,, ook Symfonieorkest in Hamburg een Duitsland-toumee. Die heb ik met succes gemaakt en het leidde tot verschillende engagementen met alle belangrijke Duitse orkes ten, tot de Berliner Philharmoni- ker aan toe". "In 1980 kwam de uitnodiging van Wolfgang Wagner in Bayreuth "Na drie concerten met Forum Filharmonisch in Enschede kwam gesprek, m in En schede te komen werken. Daar heb ik lang over nagedacht. Mijn aan deel is het adviseren in muziekaan- gelegenheden en het vaste gastdiri- gentschap van het symfonieorkest met daarnaast één opera-instude ring per seizoen. Niet meer. Aan die arie concerten met Forum be waar ik goede herinneringen. Het finteféuüvoering ste orgelsymfonie van Louis Vier- ne. Deze in 1899 verschenen sym fonie is ontstaan vóór Viernes be noeming aan de Notre-Dame en derhalve nog op het St.Sulpice-or- gel geinspireerd. Het Orgelcomité van de Nieuwe Kerk heeft daarom de St. Sulpice-organiste uitgeno digd voor de uitvoering van dit werk. Sophie Véronique Choplin. studeerde aan het Conservatoire National Supérieur de Musique in Parijs bij Rolande Falcinelli. Ze be haalde sindsdien vele prijzen. Op voorspraak van de organist Daniel Roth zal ze in Nederland debute ren in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. In het kader van de Katwijkse gent moet men ook diplomaat zijn, Mensen zijn geen machines", Boulevard of Broken Dreams is w elkom in Maastricht DEN BOSCH (ANP) - Gedepu- der wordt van de minister ver teerde Staten van Noord-Brabant wacht dat hij de symfonische voor- MAASTRICHT (ANP) - Het straattheater ^Boulevard of Broken Dreams' dat bij zijn eerste optre- dei in Maastricht tweejaar gele- yisserüdagen concerteert zater- thans bijzonder welkom! pit blijkt 'Izzy cn Olly in Een Hemelbed, voorstelling op basis van Jan de Hartogs klassieker'. Spel: Olga Zui- derhoek en Ischa Meijer. Regiead- viczen: Jan Joris Lamers. Intro: Hans van Manen. Muziek: Willem Breuker. Gezien op 5 augustus in De Brakke Grond, Amsterdam. Aldaar nog tot en met 23 augustus te zien. (Aanvang: 21.00 uur). AMSTERDAM - Op het toneel staat een modern ledikant. Wie zou er iets anders verwacht heb ben? Als Izzy en Olly, dat wil zeg gen Ischa Meijer en Olga Zuiderhoek, zich storten op een klassieker als het Hemelbed van Jan de Hartog, dan moet dat wel een vrijmoedige bewerking ople veren. Het moderne ledikant uit het woonwarenhuis is daarvoor een eerste signaal - de bedoeling ligt er helaas wel duimdik boven op. Toen Manfred de Graaf en Sjoukje Hooymaayer de afgelo pen twee seizoenen 'Het Hemel bed' speelden, was dat slechts een risicoloze commerciële on derneming, omdat hun beider populariteit dankzij 'Zeg eens Aaa' succes garandeerde. Echte artistieke risico's nemen Ischa en Olga eigenlijk ook niet, want hun publiek rekent gewoon op een controversiële bewerking. Het ene duo is aan zijn reputatie verplicht de traditionele aanpak in ere te houden, het andere duo is evenzo gedwongen om de geijkte benadering van dit stuk te doorbreken. In beide gevallen gaat het om koketteren met een alom bekend stuk voor de eigen doelgroep. De eerste aanpak leidde in het geval van Hooy maayer en De Graaf tot gedateer de oubolligheid, de nadrukkelijk alternatieve aanpak van Izzy en Olly geraakt al gauw op een dood spoor. Ischa Meijer en Olga Zuiderhoek komen op. Hij loopt om haar heen, alsof hij zijn prooi besnuffelt. Pogingen om haar op te tillen (knipoog naar het klas sieke over-de-drempel-tillen) mislukken. Het is de bekende grap van de kleine man en de grotere vrouw - niet onaardig. Uiteindelijk tilt zij hem dan maar in bed, wat in de lijn der ver wachting ligt. Dan volgt met be geleiding van een vrolijk deuntje een dansje met tekst op rijm over de huwelijksreis. Daarmee hebb- ben we de geparodieerde kneute righeid gehad. Volgt nog de scè ne waarin de man aan zijn vrouw bekent, dat hij een ander heeft. Dat is een prachtig moment: door het stuntelen van Izzy en de nuchterheid van Olly valt pas goed op, hoe de clichés ons om de oren vliegen. Op zo'n manier doen de spelers iets met hun tekst. Daarna echter verzandt de voorstelling. Het wordt een bont allegaartje met teksttoevoegin gen van Han Römer, Herbert Achternbuch en Anton Tsje- chow. Olga probeert een cabare teske monoloog te houden, ter wijl ze het broodrooster repa reert. Ischa stort zich met grillige fantasie op zijn befaamd relatie-' getob. Bovendien gaat hij enige tijd uit de kleren - zeker in de waan dat iets dergelijks tot het controversiële karakter van de voorstelling kan bijdragen. Dat alles duurt slechts vijftig minu ten, een kwestie van gewoon heel veel schrappen. Tsjonge, is dat nu die "bewerking op basis van het oermanuscript, dat op veel punten afwijkt van de versie zoals die altijd ten tonele is ge voerd?" Dat valt dan bar tegen. WIJNAND ZEILSTRA Almelo mag theater nog niet overdragen Nieuwe Kerk. Dit bijzondere orgel- ji" recital begint om 17.00 uur. Kaar- ten zijn verkrijgbaar bij de VW. ALMELO (GPD) - De verkoop van de Almelose schouwburg De Hagen aan het Van der Valk-cón- cern staat op losse schroeven. De president van de rechtbank in die plaats, mr. H. J. J. van den Biesen, heeft gisteren in een kort geding uitgesproken dat de gemeente Al melo het theatercomplex in de eerstkomende zeven weken niet mag overdragen aan de horecagi- gant. Er moet eerst worden onder handeld met de Vereniging Socië teit tot Nut en Vermaak over de huisvesting van die herenvereni ging, die aanspraak maakt op.het recht van eerste koop van De Ha gen. Van der Valk voelt bitter wei nig voor dit uitstel. „De kans dat we nu nog naar Al melo komen, is een stuk kleiner ge- worden", verklaarde A.A.G. van der Valk vanmorgen in een reactie. "Het gaat er nu niet meer om wat er over zeven weken wordt besloten. Je doet zaken met zo'n gemeente. Je maakt afspraken. En dan gaat DIRIGENT - Semyon Bychkov is benoemd tot vaste dirigent van het Orchestre de Paris. De benoeming geldt voor een periode van driejaar met ingang van 1990. Bychkov zal de plaats van de Israëlische pianist Daniel Barenboim, die het orkest sinds 1975 heeft geleid. Barenboim werd vorige week benoemd tot muzikaal en artistiek leider van de nieuwe Parijse opera. Bychkov is op dit moment leider van het orkest van Buffalo in de Amerikaanse staat New York. willen op korte termijn met ter Brinkman (cultuur) praten over de voorzieningen die de provincie op het gebied van de podiumkuns ten nodig acht. Het provinciaal be stuur vindt dat in Noord-Brabant, als onlosmakelijk deel van een to tale landelijke voorziening, de pro- duktie en spreiding van alle vor men van podiumkunst gewaar borgd moeten blijven. Discussie over stopzetting van de subsidië ring van toneelgroep Globe speelt in dit verband uiteraard een crucia le rol, aldus GS in een brief aan Brinkman. Het provinciebestuur gaat ervan uit dat de toneelvoorziening in Bra bant wat kwaliteit en kwantiteit oetreft tenminste in de huidige or de van grootte moet blijven. Ver- ziening op zodanig peil brengt dat aanvullende provinciale subsidië ring niet meer algemeen noodzake lijk is. Hij dient verder nadrukke lijk aandacht te schenken aan de operavoorziening in het zuiden en aan mogelijkheden voor produktie en spreiding in de provincie van andere vormen van podiumkuns ten, zoals dans en jeugdtheater. Gedeputeerde Staten hebben ber rekend dat de nodig geachte voor zieningen in het Zuiden een bedrag van ruim 10,5 miljoen gulden van het rijk vergen. Hiervan gaat vijf miljoen naar het toneel en vier mil joen naar de opera. Voor een groot deel gaat het hierbij om bestaande subsidies, zodat een beperkt be drag toekomst mogelijk maakt, al dus GS van Noord-Brabant. actie die gisteren op gang gezet door een speciaal comité aanbeveling onder leiding var Maastrichtse advokaat mr. D. Tri pels. Het comité wil vóór 20 augustus meer dan een ton bijeenbrengen 1 i i l "I l 1 door middel van giften van burgers Artotheken kiii gen het steeds drukker en van donaties van de provincie «'0 Limburg, de gemeente Maastricht en het bedrijfsleven om het tweede optreden van het theater dit jaar mogelijk te maken. Komt het streefbedrag er niet dan zal het geplande optreden het niet door. We zijn nu terug op nul. En in deze situatie voel ik er weinig voor om nog naar Almelo te gaan. De kans daarop is een heel stuk kleiner gewórden. Eigenlijk is dit geen zakendoen". Van den Biesen bepaalde dat het kort geding zonodig op 16 septem ber wordt voortgezet. Hii geeft de partijen zes weken de tijd om tot een overeenkomst te komen en wil ze -lukt dat niet- dan opnieuw in de rechtszaal zien. Gezien de duur van het uitstel van de overdracht ver wachtte hij niet dat Van der Valk daardoor in de problemen kan ko- Weens jeugd orkest naar Concertgebouw AMSTERDAM (ANP) - Het Gustav Mahler Jugendorchester uit We nen verzorgt op 13 augustus een concert in het Concertgebouw in Amsterdam. Onder leiding van Claudio Abba- do zullen werken worden uitge voerd van Webern, Mozart en Mah ler. De pianiste Maria Joao Pires verleent solistische medewerking. Het vorig jaar opgerichte orkest bestaat uit jonge musici uit Oos tenrijk en de oostelijke buurlan den. Het gezelschap maakt op het ogenblik een tournee door West- Europa. DEN HAAG (ANP) - De artothe- Boulevard of Broken Dreams op ken in ons land krijgen het steeds het Maastrichtse Vrijthof van 18 tot drukker. Het aantal mensen dat 27 september niet kunnen door- kunst leent groeit met gemiddeld gaan. Het comité van aanbeveling 15 procent en al meer dan 70.000 zegt dat dit zeer te betreuren zou particulieren en bedrijven hebben, zijn. een abonnement op de kunstuit- De moeilijkheden bij het eerste leen genomen. De Vereniging optreden ontstonden door techni- Overleg Artotheken (VOA) consta- sche problemen over volgens de teert dat er onvoldoende mogelijk- justitie niet rijvaardige transport- heden zijn om aan die groeiende wagens en klachten van Vrijthof- vraag naar beeldende kunst te vol- bewoners over ernstige overlast. doen. Zij dringt daarom bij minis- Wanneer het tweede optreden ter Brinkman van cultuur aan op doorgaat zal het theater Boulevard maatregelen om daarin verande- of Broken Dreams ook het Lim- ring te brengen. Dit staat in een burgs Symfonie-orkest in zijn pro- brief van de VOA aan minister gramma opnemen. Brinkman waarin de resultaten worden gemeld van een inventari satie bij een aantal kunstuitleenin stellingen. De vereniging meent dat tenmin ste 45 procent van de 35 mihoen gulden die WVC in 1988 aan de pro vincies en de vier grote gemeenten beschikbaar stelt aan de kunste naars ten goede moet komen. De artotheken hebben dat geld nodig om nieuwe kunst te kunnen aan trekken. Maar. veel instellingen hebben volgens de VOA proble-, men met de provincie- of gemeen tebesturen die de verdeling van de WVC-gelden regelen. De vereni ging wil dat de minister richtlijnen geeft om te verzekeren dat beel dende kunstenaars door het uitle nen van kunst de mogelijkheid krijgen enige inkomsten te verwer ven. De VOA denkt zo tenminste 5.500 gulden per kunstenaar te kunnen betalen. Volgens de vereniging toont vooral het bedrijfsleven veel be langstelling voor het huren van he dendaagse beeldende kunst. Onge veer de helft van de groei is hieraan toe te schrijven. Jaarlijks bezoekt een half miljoen mensen geregeld de artotheken. Op grond daarvan wordt dit jaar een drastische stij ging van het aantal abonnementen verwacht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18