Herinnering aan plek des onheils E50Q- EXTRA VAKANTIEGELD IN UW ZAK STEEKT. HOE U EEN NIEUWE AUTO KOOPT EN NOG 'NS Tentoonstelling over Gestapo WIE SLIM IS, RIJDT SKODA. ALVANAF E9995,- o Q O SKODA PAGINA 16 DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 De Prinz Albrecht Strasse 8 in Berlijn. Misschien wel het luguberste adres uit de wereldgeschiedenis. Hier werd per akte en handtekening beslist over het lot van miljoenen joden en andere maatschappelijke 'verdachten'. Het pand dat eens dienst deed als hoofdkwartier van de Gestapo werd in 1956 met de grond gelijk gemaakt. Ruim dertig jaar later is er een provisorische tentoonstelling ingericht. Op 15 juni 1956 werden in de Ameri- kaanse sector van Berlijn de resten van een zwaar, maar niet onherstel baar beschadigd gebouw opgebla zen. Een alledaagse gebeurtenis in de stad die puin ruimde. Een foto in de krant, niemand maakte zich er druk om. Maar in dit gebouw aan de voormalige Prins Albrechtstraat heersten eens Heinrich Himmler en Richard Heydrich. Dit adres was het meest gevreesde in het hele Na zi-rijk. door Hans Hoogendijk Nu, ruim 30 jaar later is er op het ter rein een provisorische tentoonstelling geopend. Het heeft lang geduurd voor dat Duitsland zich met deze misdadige erfenis wilde bezighouden. En nog altijd zijn er velen die het verleden het liefst laten rusten. De auteurs van een onlangs verschenen boek over de Gestapo geven daarover de volgende vermaning: „De wens van de meesten om met rust te worden gelaten, gemakzucht, gebrek aan moed en niet in de laatste plaats de enthousiaste instemming van grote de len van de bevolking met de doeleinden van het nationaal-socialisme hebben de terreur mogelijk gemaakt". De Prinz Albrecht Strasse 8 speelde een centrale rol bij die terreur. Het adres is onlosmakelijk verbonden met de mas samoord op miljoenen joden in de door de Nazi's bezette gebieden. Het wereld bekende symbool voor de volkeren-; moord is Auschwitz. Maar Auschwitz en al dat andere gruwelijke werd uitge dacht achter de bureaus in de Prins Al brechtstraat. Daar heerste de Gestapo. Twaalf jaar lang werd van hier uit de oppositie, tegen Hitier gecontroleerd, van 1939 tot 1945 was de hoofdtaak om afwijkende meningen tussen de Noord- kaap en Sicilië te onderdrukken. Op dit adres werden de meest gruwelijke mis daden voorbereid. Een en dertig jaar ge leden werd het gebouw opgeblazen. Nie mand weet meer wie er opdracht toe heeft gegeven, maar aannemelijk is dat Berlijn een dikke streep onder het brui ne verleden wilde zetten. Op het terrein waar het huis stond, ge beurde verder niets. Er werden zelfs geen bomen geplant. Meer dan 25 jaar bleef het terrein, pal aan de in 1961 ge bouwde Muur, een woestenij. West-Ber- lijn wist geen raad met dit stuk verleden. Maar toen begon de belangstelling daar naar te groeien. Vooral jongeren wilden weten wat er op deze plek was gebeurd. De 'mechanismen' van de terreur moe ten worden ontrafeld en tentoongesteld, eisten zij. Gedenkteken In 1983 besloot de gemeenteraad dat het terrein een reusachtig gedenkteken zou worden. Een architectuurontwérp werd bekroond. Het was even luguber als consequent: het hele terrein met giet ijzeren platen afdekken. Op die platen komen documenten van de Gestapo te liggen. Maar een jaar later werd van dit idee afgeweken: het gebied moest worden opengesteld ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan van de stad. Er werd een provisorische tentoonstelling in de vrijgelegde schuilkelder en gevan geniscellen ingericht'. Deze maand is deze tentoonstelling over de 'centrale van de terreur' ge opend, ruim een halveeeuw nadat de Nazi's de vrije kunstenaars uit het ge bouw hadden verdreven. „In het voor jaar 1933 kwam het tot botsingen tussen de nieuwe heersers en de kunstenaars van de Prins Albrecht Straat. Aanleiding was één van de atelierfeesten waarvan de afloop met zekerheid niet in overeen stemming te brengen was met de natio- naal-socialistische opvattingen over kunst en moraal. De kunstenaars wer den tamelijk hardhandig uitgenodigd hun ateliers direct te ontruimen". Dat schrijven de auteurs van het boek over de Gestapo. De Nazi's huurden het ge bouw. Korte tijd later trok de Geheime Staatspolitie erin. Deze speciale politie kwam voort uit de politieke politie die sinds 1928 be stond. De Nazi Hermann Goering, de mi nister van binnenlandse zaken in Prui sen, was ontevreden met deze politie: „Met de politieke politie kon ik toender- Dichtbij de Berlijnse Muur zijn dej tijd bijna niets beginnen. Wekenlang was ik persoonUjk bezig met haar om vorming en uiteindelijk creëerde ik zelf standig de Geheime Staatspolitie". Offi cieel opgericht werd de Gestapo in 1933. Begin mei 1933 trok de nieuwe elite-een heid, die toen uit ongeveer 300 man be stond, in het pand aan de Prinz Albrecht Strasse. Binnen twaalf jaar steeg het aantal geheime politiemannen tot 50.000. Goering had grote plannen met zijn ei gen politie, maar nadat hij minister voor luchtvaart was geworden en minister president van de sterke staat Pruisen, verloor hij zijn invloed op de politie. Hit- Ier hield de machtsbalans in de Nazi- hiërarchie scherp in de gaten. SS-chef Himmler en zijn assistent Heydrich kre gen het voor het zeggen bij de Geheime Staatspolitie. Kern Maar onafhankelijk van personele ver anderingen, machtsstrijd, competentie kwesties, verschuivingen en andere bu reaucratische hobbels, bleef nummer 8 in de Prins Albrechtstraat de kern van de vervolging, terreur en de monsterach tige vernietigingsplannen. Hier werd de vernietiging van de brui ne Nazi-kolonne SA 'gecoördineerd'. Hier zetelde de bevelscentrale voor de commandanten van de concentratie kampen. Hier werd per akte en handte kening beschikt over het lot van ontel bare mensen. Hier lagen de gegevens over miljoenen joden, communisten, so damenten van het Gestapo-gebouw nc ciaal-democraten, homoseksuelen, 'a-so cialen' en vrouwen die abortus hadden gepleegd. Kortom, hier rustten de gege vens van allen die van de normen van de nationaal-socialistische Volksgemeen schap afweken. Honderden mensen wa ren dagelijks in de weer om de gegevens bij te werken, want wie eenmaal in de klauwen van de Gestapo was geraakt, kwam er nooit meer uit. Vanuit de Pins Albrechtstraat werd de arrestatie van joden na de Kristalnacht bevolen, maar ook de campagne tegen de daders van de mislukte aanslag op Hitler in 1944. In dit pand werd na het begin van de oorlog de 'Onderneming Tannenberg' voorbereid (speciale SD- eenheden die moordend achter de op rukkende Nazi-troepen Polen binnen marcheerden, red.), de 'Actie Onweer', waarbij in de jaren dertig meer dan 5000 politici werden gearresteerd en in kam pen opgesloten, en uiteindelijk: de 'End- lözung vein het jodenvraagstuk'. Boven zaten de bureaumoordenaars, beneden verrichtten de martelaars hun werk. Want de Gestapo had ook nog zijn eigen huisgevangenis. Daar zaten eens de communistische leiders Ernst Thal- mann, de sociaal-democraten Kurt Schumacher en Fritz Erler, de anti-fas cist en later DDR-hoogleraar Robert Ha- vemann. Ook de meeste verzetsstrijders belandden uiteindelijk in de Prins Al brechtstraat 8. Indrukwekkend was de ze gevangenis niet. Maximaal 50 mensen konden er worden opgesloten. De cellen dienden om gevangenen tussen de ver zichtbaar. horen door op te sluiten. Na afloop wer den ze dan naar andere gevangenissen gebracht. In de eerste jaren werd er 'alleen maar' op los geslagen, later werden de martel methoden verbeterd, bureaucratisch precies geregeld en gesystematiseerd. De verschillende folterfases werden ijs koud beschreven, inclusief het moment van waaraf een arts de marteling moest bijwonen. Met ijzeren discipline werd dit 'draaiboek' nageleefd. Voorbeeld Maar hoe deprimerend de cellen in de Albrechtstraat ook waren, in het alge meen waren de omstandigheden eri be ter dan in de andere gevangenissen. Vast staat dat in het begin de huisgevangenis een voorbeeldfunctie had. Opvallend was ook dat, hoewel het regime steeds wreder optrad, de normale gevangenis- regels tot aan het einde van de oorlog werden nageleefd. Verzetsstrijders, de leden van de Rode Kapel en deelnemers aan de mislukte aanslag van de twintig ste juli, mochten regelmatig bezoek ont vangen. Lezen, schrijven en het ontvan gen van pakjes was toegestaan, waarbij de Gestapo zich wel het recht voorbe hield alles zonder verklaring te verbie den. Op 3 februari 1945 werd de centrale van de terreur zwaar beschadigd bij een bomaanval. Zelfs de meesate fanatieke Nazi's wisten toen dat het einde niet ver meer was. Vol ijver begonnen leden van de Gestapo valse papieren te fabriceren om na de oorlog onder te kunnen dui ken. Aktes werden verbrand. Dagenlang waren tientallen Nazi's bezig met dit reusachtige karwei. De kennis over een miljoenenvoudig menselijk leed ging in rook op. Berlijn lag in 1945 in puin. De Prins Albrechtstraat, waar kort tevoren nog de moordenaars heersten, kreeg de naam van een slachtoffer, Kathe Niederkirch- ner, een communistische verzetsstrijd ster, die haar einde vond in Ravens- brück. Dat was alles. De Duitsers probe ren te vergeten en te verdringen. Op 12 juni 1956 worden de resten van het Gestapo-gebouw met de grond gelijk gemaakt. Saneringswerk, heette het offi cieel, maar de geestelijke sanering liet nog vele jaren op zich wachten. Nu, in 1987, wordt voor het eerst serieus gepro beerd het verleden van de Geheime Staatspolitie te ontrafelen. Maar de schrijver van de 'Centrale van de ter- reur-Prinz Albrecht Strasse 8', waar schuwen: „Het zou fout zijn de geschie denis van de nationaal-socialistische vervolging en terreurorganisatie tot het terrein aan de Albrechtstraat te beper ken. Het vervloeken van een plaats is net als het vervloeken van personen vaak niets meer dan een hulpeloze reactie". Met andere woorden: er moet meer ge beuren. Het paviljoen op dit terrein van de wreedheid is nogal provisorisch van op zet, mogelijk is dit illustratief voor de halfslachtige wijze waarop veel Duitsers het gruwelijke verleden benaderen. Skoda 130 GL Importeur: De Binckhorst Auto Motor Import B.V., Voorschoten Tel.: 01717-6951. Prijzen incl. BTW. excl. afleveringskosten Lichtmetalen wielen tegen meerprijs De Binckhorstdealerbedrijf, iAutoHome Leiden B.V., Fa. J. Reijerkerk, AVA B.V. Autobedrijf, VOORSCHOTEN, Dobbeweg 2, tel 01717 6951 LEIDEN, St. Jacobsgracht 10-18, tel. 071-121560 LISSE, Kanaalstraat 145-147, tel. 02521 13059 ALPHEN A/D RIJN, Van Foreestlaan 11 (t.o. zwembad De Hoorn), tel. 01720-31133 't Worden toch al van die dure maan den: de kinderen hebben vakantie en je gaat 'ns een keer op stap |e hebt leuke vakantie plannen die altijd iets duurder uitvallen dan dè bedoeling wasEn als je dan ook nog aan een nieuwe auto toe bent, dan wordt het allemaal wat krapjes. Tenzij u één dezer dagen even de Skoda-showroom binnenstapt Dan valt het u in de eerste plaats op, hoe lekker ruim een Skoda is: 'n royale vier- De Skoda-dealer betaalt u f 500,- extra op de deurs. Zuinig en kompleet En voor een inruilprijs van de auto waar u nu in rijdt Da's verbazende prijs: nog geen tien mille, f 9995,- dus f 500,-extra vakantiegeld. Kassa! om precies te zijn Voor u de koffers pakt. dus eerst naar Da's nog niet alles Want deze zomer- de Skoda-dealer, ook als u géén auto heeft in maanden steekt u extra voordeel in uw zak! te ruilen. Betalen in drie keer, zonder één cent rente! Het Drie-Stappen Plan van Skoda: da's uniek voordeel: U betaalt uw nieuwe auto, niet in één keer, u mag in drie termijnen betalen. Zonder dat u dat één cent rente kost. De Skoda-dealer weet er het fijne van!

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16