Grillige kopersgunst Golf GT Synchro nieuw bij VW Laser doet intrede in de fysiotherapie Mazda's op maat 'Tipo' volgt de Fiat Ritmo op Slaapmiddelen: voorzichtigheid geboden Katalysator-Porsche: 1.000 km zonder tanken Jaguar breidt uit Zomer- en winterscherm op voorruit EZONDHEID' DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1987 PAGINA 15 De eerste helft van dit jaar kon de autobranche nog met 'winst' afsluiten: er werden in vergelijking met vorig jaar zo'n 7.000 auto's meer verkocht. Maar het ziet er niet naar uit dat die positieve balans tot het einde van het jaar zal kunnen worden gehandhaafd. De laatste maanden zat er nogal de klad in de autoverkopen. Maar de ingewijden zijn er nog niet over eens waar het precies op zal uit- Samengesteld door Koos Post draaien: bijna quitte of een min of meer grote teruggang. Hoe grillig de gunst van het ko pend publiek weer is geweest goed aflezen uit de onderstaande cijfers over de eerste zes maanden van dit jaar. Grote vooruitgang bij enkele merken (zoals Nissan en Peugeot). Verbeteringen in het interieur aangebracht Bij Volkswagen zijn de modelaan passingen voor het komende sei zoen weinig spectaculair. De Golf en de Jetta hebben een andere grille met bredere ribben en een groter VW-embleem gekre gen. Bovendien zijn in het inte rieur enkele verbeteringen aange- Sterkere dieselmotor Volkswagen heeft voor de Trans- porter/Caravelle een sterker diesel motor ontwikkeld. Deze 1.7 liter viercilinder motor is afgeleid van de huidige 1,6. liter dieselmotor. De grotere cilinderinhoud werd be reikt door de boring van de cilin ders te vergroten. De motor heeft een maximum vermogen van 57 pk. terwijl Fiat en Renault een stevige stap terug moesten maken. De Ja panners deden het - behalve Honda - weer erg goed. Suzuki staat al op de 12e plaats. De grootste stijger blijft Hyun dai. Het Koreaanse merk verkocht bijna viermaal(l) zoveel als in de eerste helft van 1986. Weliswaar was toen de verkoop niet groot, rpaar desondanks is het een opval lende groei. 1987 1986 1. GM w.o.Opel 60.966 59.971 2. Ford 36.881 38.748 3. VW/Audi 36.297 32.181 4. Peugeot 21.954 21.161 5. Fiat 19.758 22.628 6. Nissan 19.584 15.070 7. Citroën 18.824 19.388 8. Volvo 17.645 17.642 9. Toyota 17.354 17.595 10. Renault 15.788 18.464 11. Mazda 15.417 14.719 12. Suzuki 10.227 8.636 13. Mitsubishi 9.846 8.910 14. Lada 8.447 7.339 15. Honda 7.723 8.482 16. BMW 7.530 8.214 17. Mercedes 7.425 7.965 18. Daihatsu 4.168 3.639 19. Seat 3.972 2.773 20. Subaru 3.041 2.604 21. Austin Rover 2.942 3.214 22. Alfa Romeo 2.911 2.673 23. Hyundai 2.646 667 24. Skoda 2.511 3.034 25. Saab 1.504 1.697 26. Lancia 921 1.403 27. Jaguar 346 264 28. Porsche 134 143 29. Zastava 116 489 30. Dacia 60 66 ?1. FSO 50 157 Totaal 357.140 350.018 Onweer en langdurige regen heb ben een katalysator-Porsche 944 er niet van kunnen weerhouden met één tank benzine een afstand van mèer dan duizend kilometer te overbruggen. Het was'beslist geen zuinigheidsrit. Integendeel, er werd een snelheid van gemiddeld 100 km/uur aangehouden. Dat is zelfs voor een sportrit een uitge sproken hoog gemiddelde. bracht. Zo is bijvoorbeeld het stuurwiel prettiger geworden. Ook het.interieur van de Scirocco is - met inbegrip van het stuurwiel - volkomen vernieuwd. Doordat de spoilerset voortaan geheel in de kleur van de wagen wordt gespo ten lijkt er ook wat aan de buiten kant te zijn veranderd. Het enige echte nieuwe in het programma is de Golf GT Synchro, een sportief uitgerust permanent op vier wielen aangedreven model standaard met elektronisch gere geld anti-blokkeersysteem op de remmen. De wagen heeft de bij VW bekende 1,8 liter injectiemotor met een vermogen van 90 pk. Zoals alle Volkswagen-motoren ook met ka talysator. Mazda wil auto's op maat gaan bouwen. Dat heeft topman Yama- moto gezegd in een interview met het Britse blad 'Motor'. De Ja panse fabriek onderzoekt thans of het mogelijk is auto's te maken geheel aangepast aan de persoonlijke smaak van de klant. 'Net zoals iemand z'n kleding kan veranderen naar gelang zijn smaak of stemming, wil ik een auto hebben die kan worden ver anderd bijvoorbeeld door wijziging van bepaalde carrosseriede- len. We zijn nu aan het onderzoeken of er een opbouw van de car rosserie mogelijk is die dergelijke veranderingen toelaat. We zul len daarbij wel uitkomen op een auto met een vaste structuur waaraan verschillende panelen kunnen worden bevestigd'. De heer Yamamoto is er van overtuigd dat in de toekomst van autofabrikanten meer flexibiliteit zal worden gevraagd om een groter aantal verschillende modellen aan te bieden. Dat betekent volgens hem dat er zal moeten worden overgeschakeld op andere produktietechnieken. Dus minder massafabricage. althans min der fabricage aan de lopende band. Porsche had de rit georganiseerd om te bewijzen dat het benzinever bruik bij een auto mét katalysator nauwelijks hoger ligt dan bij een wagen zonder katalysator. Dat be wijs werd geleverd. Een afgetankte Porsche 944 met katalysator ging in Klagenfurt van start. Tien uur la ter stond hij in het Oostenrijkse Bregenz. Exact 1.005 kilometer wa ren afgelegd zonder te tanken. Achter het stuur zat de lange-af- standsexpert Gerhard Plattner. Hij zocht niet de stille wegen op, maar de gewone druk bereden routes. Het onweer in de buurt van Salz burg en de langdurige regenval daarna vormden extra handicaps, maar desondanks werd aan het ein de van de tocht berekend dat Platt ner een verbruik van 1 op 12,8 had gehaald. Jaguar gaat in de komende zes jaar een miljard pond investeren in uit breiding en vernieuwing van de fa briek. Het is niet alleen de bedoe ling de produktie-capaciteit te ver groten, maar ook zal het program ma worden verruimd. Er zal een nieuwe sportwagen worden ont wikkeld. De levensduur van een model zal acht jaar gaan bedragen. Produktie en verkoop moeten in de toekomst worden verdubbeld. Fiat heeft de eerste foto's vrijgege ven van de opvolger van de Ritmo. Het model zal begin volgend jaar onder de naam 'Tipo' worden geïn troduceerd. Volgens de fabriek zal deze Fiat Tipo zich kenmerken als 'de meest representatieve middenklasse auto van de jaren negentig'. Fiat spreekt ook over 'een geheel nieuw concept' en 'de modernste generatie auto's'. Veel meer dan deze volzinnen laat Fiat niet los. Alleen nog dat de Tipo zal worden geleverd met drie benzinemotoren (1100.1400 en 1600 cc) en twee dieselmotoren (1700 en 1900 cc). Een bekend verschijnsel: zon kan van een geparkeerde auto een oven maken. De helling van de voorruit versterkt dat broei kaseffect. Krantenpapier tussen de autowissers helpt niet, daar gaat de warmte dwars doorheen. Halfords heeft een even simpe le als afdoende oplossing- Een scherm van kunststof met een re flecterende laag op de voorruit. Het is voor de meeste autotypen bruikbaar omdat het niet aan vorm en formaat is gebonden. Het wordt gewoon tussen de au toportieren geklemd. Niet alleen in de zomer, maar ook in de winter kan het scherm aangename diensten verlenen. Dan behoedt het de voorruit te gen bevriezing, ijzel en sneeuw Het kan niet vastvriezen, zoals een op maat geknipt stukje kar ton. Voor nog geen tientje kan men zichzelf zo een stukje sei zoengebonden auto-ergernis be sparen. Het gebruik van de laser is in de chirurgie al vrij algemeen bekend. Maar de toepassing van de gebundelde straal energie in de fysiotherapie is betrekkelijk nieuw. Er zijn fysiotherapeuten die al een aantal jaren bepaalde klachten behandelen met een betrekkelijk kleine handlaser. Het aantal fysiotherapeuten dat ook dieperliggende klachten behandelt met zwaardere lasers, is echter nog maar zeer klein. „Voor zover bekend niet meer dan een handjevol", zegt de Rijssenaar H.M. Jansen. Hij is er één van. „En de resultaten zijn bij sommige klachten echt spectaculair"-. door Jan Smit Jansen wil daarmee „absoluut niet beweren dat de laser het middel is tegen alle kwalen". „Maar het is wel een belangrijke aanvulling op de mogelijkheden van wat we dan maar voor het gemak de klassieke fysiotherapie zullen noemen", zegt hij. Ziekenfondsen vergoeden behandeling niet Drie jaar Hij werkt al bijna drie jaar met laser. De gebundelde straal licht wordt gericht op de te behandelen plek. „Vergeleken met een hoogte- zon dringt laser-energie veel dieper in het lichaam. Een hoogtezon komt niet verder dan een tot ander halve millimeter diep. Het rode licht van de helium-neonlaser die ik gebruik bij bijvoorbeeld huidklachten, komt ongeveer acht millimeter diep, terwijl de infra-ro- de laser met zijn niet voor het oog zichtbare licht wel drie tot drie en een halve centimeter diep door dringt. Deze laser is dan ook goed te gebruiken bij fysiotherapeuti- sche klachten", legt hij uit. Aanvulling Goede resultaten zegt hij- te heb ben geboekt bij de behandeling van littekengenezing, open won den, doorligwonden, kaakge- wrichtsproblemen, nekproblemen en bepaalde lage rugklachten. „Maar ook bij verstuikingen en an dere problemen met kleine ge wrichten werkt het goed. Verba zingwekkend vind ik de resultaten bij achillespees-blessures. Zelfs oude blessures genezen betrekke lijk snel", is zijn ervaring. „De laser moet echter ook met succes toe te passen zijn bij bij voorbeeld acute sportletsels, pijn lijke schouders, reumatische klachten vah een gewricht, exceem en jeugdpuistjes. Maar daarmee heb ik nog geen ervaring. Van de behandeling van tennisellebogen met laser had ik grote verwachtin gen. Daarbij vallen de resultaten echter nogal tegen". Vergoeding „Een probleem is dat de zieken fondsen weigeren fysiotherapeuti- sche behandelingen met laser te vergoeden. Een laserbehandeling is iets duurder dan een 'normale', doordat de apparatuur veel geld kost. Ziekenfondsverzekerden moeten dus de behandeling van zo rond de dertig gulden per keer, zelf betalen. De particuliere verzeke raars denken er wat makkelijker over. Die kijken meer naar de re sultaten". De fysiotherapeut vindt het moeilijk te zeggen hoeveel korter de behandeltijd is door laser. „Dat ig erg afhankelijk van de klacht. Maar het aantal behandelingen is over het algemeen minder dan bij een klassieke aanpak, terwijl de ge nezing sneller verloopt". Honderdduizenden Nederlanders durven de nacht niet in zonder hun slaaptabletje en er zijn talloze men sen die niet buiten een kalmerend pilletje denken te kunnen. Toch zijn slaap- en kalmeringspillen niet geschikt om langdurig te gebrui ken. Ze zijn namelijk verslavend. En ze zijn ongetwijfeld mede oor zaak van een fors deel van de auto ongelukken. In de jarén zestig en zeventig kwam een nieuw soort kalmerings- en slaappillen in gebruik. Nu zijn dat nagenoeg de enige die nog wor den gebruikt. Ze heten benzodiaze pines Voorbeelden van benzodia- zepinen zijn Valium, Librium, Mo gadon, Dalmadorm, Normison, Te- mesta, Seresta en Rohypnol. Het gaat er hier niet om een of meer van deze middelen te veroordelen; het gaat om voor- en nadelen van de hele groep. Sommige van deze middelen zult u herkennen als slaappil, andere als kalmeringstablet. In feite heb ben deze middelen echter allemaal dezelfde werking, zij verschillen al leen in werkingsduur, snelheid van opname in en verwijdering uit het lichaam. Benzodiazepinen hebben alle maal vijf werkingen. Ze zijn in lage dosis kalmerend en'in hogere dosis slaapverwekkend, verder zijn ze angstonderdrukkend, spieront spannend en anti-epileptisch. De eerste drie werkingen zijn voor de meesten het belangrijkste; u ziet ook dat eigenlijk alle middelen zo wel bij spanningen als bij slape loosheid gebruikt kunnen worden. Anders Van een kalmerend middel wordt echter iets anders verwacht dan van een slaapmiddel. Iemand die slecht slaapt, of dat nu bestaat uit moeilijk inslapen of vroeg wak ker worden, wil dat het middel snel werkt, de hele nacht doorwerkt en de volgende ochtend uitgewerkt is. Iemand die echter de hele dag ze nuwachtig of angstig is, wil liever een middel dat lang werkt en wat minder sterk, zodat men er niet sla perig van wordt. De middelen in deze groep vel schillen op kleine punten van el kaar. Hierdoor wordt het ene mid del heel snel verwijderd en zal het andere pas na dagen uit het li chaam verdwenen zijn. Daarom wordt het ene middel als slaappil gebruikt, het andere om te kalme ren. Helaas werken vele middelen uit de groep te lang om geschikt te zijn als slaapmiddel. Deze inmiddels wat beruchte middelen hebben wel degelijk voordelen. Om te beginnen zijn ze ongevaarlijk, ze hebben vrijwel geen ernstige bijverschijnselen. Ze werken goed en hebben zeker een plaats in de behandeling van pro blemen en slaapstoornissen. Er zijn echter ook nadelen aan ver bonden, die het noodzakelijk ma ken erg zorgvuldig met de midde len om te gaan. Om te beginnen hebben ze toch wel wat bijwerkingen. Zo kan men last krijgen van sufheid en moe heid, verminderd reactievermo gen, toename van de eetlust, ver minderde seksuele behoefte en spierzwakte. Ook neerslachtig heid, onverschilligheid en agres sief gedrag kunnen ontstaan. Overigens kunnen benzodiazepi nen bij oudere mensen en kinde ren een averechts effect hebben. Riskant In combinatie met alcohol zijn deze middelen erg riskant. De twee stoffen versterken eikaars werking namelijk, zodat men bij gelijktijdig gebruik binnen korte tijd zeer dronken wordt. Het gebruik van benzodiazepinen alleen al ver hoogt de kans op een ernstig auto ongeluk zo'n twee tot vijf keer. Door hun lange werking hebben vele van deze medicijnen ook het nadeel dat ze op de verkeerde mo menten slaperig maken. Ze werken goed als slaapmiddel maar zijn de volgende ochtend nog niet uitgewerkt. Daardoor kan men een kater krijgen, waarbij alle ver schijnselen van sufheid de volgen de ochtend nog bestaan en de ge bruiker ^en gevaar op de weg wordt. Het allerbelangrijkste probleem is echter het ontstaan van afhanke lijkheid, ook wel verslaving ge noemd. Deze afhankelijkheid kan geestelijk zijn, wat zo ongeveer be tekent dat men denkt niet buiten het pilletje te kunnen. Lichamelijke afhankelijkheid ontstaat ook; dit betekent dat er bij het stoppen met het middel allerlei verschijnselen ontstaan, zoals on rust, angst. slapeloosheid, maagklachten en overgevoeligheid voor licht en geluid. Deze klachten zijn vaak moeilijk te onderschei den van de oorspronkelijke klach ten waarvoor men het middel nam. Soms zijn het ook inderdaad de ou de klachten die gewoon terugko men. Met het nemen van een pil letje worden deze namelijk niet op gelost. Een bekend onthoudingsver schijnsel ontstaat na het stoppen met slaappillen. Vrijwel iedereen krijgt dan minstens twee weken last van slapeloosheid. Een troost voor deze mensen is, dat onthou dingsverschijnselen na een tijdje verdwijnen. Deze afhankelijkheid maakt het zo moeilijk om met het slikken te stoppen. De kans op afhankelijk heid is groter naarmate men meer en langer heeft geslikt. De ver schijnselen zijn heviger bij de kor- terwerkende middelen, doordat deze sneller uit het lichaam zijn verdwenen. Bij de langerwerkende middelen ontstaan de onthou dingsverschijnselen pas na een paar dagen en zijn ze minder hef tig. Tenslotte: het is niet uitgesloten dat al deze middelen slechts korte tijd helpen. Sommigen zeggen dat men al na enkele weken aan de werking gewend is, en eigenlijk steeds meer nodig heeft voor het bedoelde effect. Het heeft daarom eigenlijk geen zin ze veel langer te slikken. Ook is het belangrijk zich te rea liseren dat er voor slaapstoornis sen en spanningen altijd een oor zaak is. Slechts slapen kan komen door te lang doorwerken, te veel koffie of alcohol, lichamelijke of psychische problemen; spannin gen en angst kunnen eveneens tal loze oorzaken hebben. Met het ne men van een pil worden die proble men, zoals gezegd niet opgelost Wel kan een pil tijdelijk echt zinvol zijn - bijvoorbeeld in crisissitua ties, zoals een sterfgeval, om korte tijd de ergste angst of paniek weg te nemen. Richtlijnen Vanwege alle genoemde nadelen zijn er richtlijnen voor het gebruik van deze middelen. Bij voorkeur geeft men ze alleen bij ernstige klachten, in lage dosering, en voor korte tijd - dit om afhankelijkheid te voorkomen. Ze behoren altijd gecombineerd te worden met an dere maatregelen om de proble men te bestrijden Helaas zijn er toch ontzettend veel mensen die al jaren recepten bij hun huisarts halen omdat ze denken niet buiten hun „Mogadon- netje" of hun „Valiumpje" te kun nen. Niet al die mensen hoeven er natuurlijk mee op te houden. Wel kan na het stoppen toch blijken dat men al die tijd last heeft gehad van bijwerkingen zonder het te weten. Wie er vanaf wil. kan dat beter met helemaal alleen doen. Juist wegens de grote kans op het krij gen van klachten kan het beter on der begeleiding gebeuren. Ook is het onverstandig om in een klap al le pillen te laten liggen. Het is beter om geleidelijk te stoppen ter ver mijding van de onthoudingsver schijnselen. Zenuwbeschadiging is te voorkomen De zenuwbeschadiging die op treedt bij de behandeling van som mige vormen van kanker lijkt voorkomen te kunnen worden door het toedienen van bepaalde hormoondeeltjes, melanocortinen Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht (RUU) zijn proeven met ratten sue cesvol afgerond. Inmiddels is in een aantal kankercentra begonnen met onderzoek bij patiënten. Op dit onderzoek promoveerde drs. P de Koning van het instituut voor moleculaire biologie tot doctor in de geneeskunde Onderzoek bij ratten heeft vol gens De Koning aangetoond dat toediening van melanocortinen de zenuwbeschadiging kan voorko men zonder de anti-kankerwer king van cisplatinum te remmen De resultaten van het onderzoek bij mensen worden over anderhalf jaar verwacht. (ANP) Fysiotherapeut Jansen met de laser apparatuur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15