Prijzen van olie en goud fors omhoog Scheepswerven zien kans op Nederlandse orders groeien Toch slotverklaring Unctad Ongeluk heeft niet veel invloed op testen F-100 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 ECONOMIE PAGINA 7 snelheid dan normaal. Eenmaal op de baan werd die nog versneld om dan het straalomkeersysteem te kunnen testen. Na geland te zijn trad volgens de Fokker-mededeling in de versnel lingsfase de wielslingering op in de vorm van een hevige vibratie. Dit had tot gevolg dat, eerst een deel van het landingsgestel afbrak en even later de landingspoot. Volgens Fokker wist de beman ning het vliegtuig met de volle remkracht van het straalomkeer systeem gecontroleerd tot stilstand te brengen. Daarbij werd de lan dingsbaan over een lengte van 1.500 meter beschadigd door het nog overgebleven deel van de lan dingspoot. De rechter vleugeltip raakte aan het einde van de lan ding de grond en brak af. Geen van de twaalf inzittenden, naast de be manning technische deskundigen van onder andere de Rijkslucht vaartdienst, liep bij het incident letsel op. Oeso somber over Deense economie PARIJS (ANP) - Denemarken heeft de afgelopen jaren in veel op zichten indrukwekkende economi sche resultaten geboekt, maar dit jaar en in 1988 zal het beeld minder rooskleurig worden. Het bruto na tionaal produkt (bnp) zal afnemen, de werkloosheid gaat omhoog en de lopende rekening van de beta lingsbalans zal een flink tekort blij ven vertonen. Dit staat in jaarlijkse rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (Oeso) over de Deen- De binnenlandse vraag en de be drijvigheid zijn de afgelopen jaren sterker gegroeid dan in de meeste andere landen. De werkloosheid verminderde, de inflatie nam aan zienlijk af en het tekort van de overheid is veranderd in een over schot. In 1984 doemden er echter problemen op toen het tekort op de lopende rekening van de betalings balans flink begon toe te nemen. De regering nam maatregelen om de groei van de vraag af te rem men, maar die kregen pas eind vo rig jaar een duidelijk effect. De opleving van dé investerin gen en van de consumentenvraag leidde tot extra import. Bovendien is de internationale concurrentie positie van Denemarken onder druk komen te staan door wissel koersontwikkelingen en forse loonstijgingen. De Oeso wijst wat betreft het laatste op de begin dit jaar afgesloten cao's, die voorzien in loonsverhogingen van zeven a acht procent. Als gevolg van de verslechtering van de concurrentiepositie zal het Deense bedrijfsleven zowel dit jaar als volgend jaar marktaandelen kwijtraken. Daardoor zal de ex- portgroei gering zijn. De verwach te vermindering van de binnen landse vraag zal de import echter doen afnemen, waardoor de verbe tering van de balans van het goede ren- en dienstenverkeer toch nog behoorlijk zal zijn. Toch zal het bruto nationaal produkt dit jaar met 1,3 procent verminderen. In 1988 zal de de achteruitgang be perkt blijven tot 0,1 procent. De vermindering van de vraag en de produktie zal volgens de Oeso leiden tot een stijging van het per centage werklozen onder de be roepsbevolking van 8,4 procent dit jaar tot 9,9 procent in 1988. De in flatie zal verder afnemen van 4,7 procent tot 2,7 procent. INFLATIE - Uit cijfers van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) blijkt dat het inflatietempo in de ontwikkelingslanden in het eerste kwartaal van dit jaar is ver minderd. De prijzen stegen in de eerste drie maanden van dit jaar met 29,4 procent tegen 40,3 procent in het eerste kwartaal van 1986. VS zien enige vooruitgang bij pasta-overleg WASHINGTON (Rtr) - De Verenig de Staten en de Europese Gemeen schap hebben vooruitgang ge boekt bij de onderhandelingen over een oplossing voor het pasta conflict. De VS hebben invoerbe- perkende maatregelen voorlopig uitgesteld, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse regering gisteren gezegd. Gary Holmes, de woordvoerder van de Amerikaanse handelsaf gevaardigde, voegde er echter aan toe dat er nog belangrijke obsta kels uit de weg moeten worden ge ruimd voordat er een akkoord is. Hij zei verder dat de EG en de VS telefonisch een akkoord hebben ontworpen, maar dat het nog maar de vraag is of dat akkoord aan vaardbaar is voor de Amerikaanse en Europese deegwarenindustrie. Holmes wilde verder geen details geven, maar bronnen in Brussel hebben laten weten dat de EG-on- derhandelaren hebben aangebo den de subsidies op de uitvoer van deegwaren uit de EG met twintig procent te verminderen. De Ver enigde Staten willen dat die subsi dies 35 procent lager worden. Amerikaanse pastafabrikanten willen dat de EG alle subsidies op deze produkten afschaft. Zij me nen dat zij van de eigen markt wor den verdrongen door de Europese export, die voornamelijk afkom stig is uit Italië. De uitvoer van deegwaren uit de EG naar de VS bedroeg vorig jaar 49,5 miljoen ki lo. Voor dit jaar wordt gerekend op een uitvoer van 64,8 miljoen kilo tegen 6,5 miljoen kilo tien jaar gele den. De Amerikaanse regering heeft laten weten dat wanneer de subsi dies niet worden verminderd de EG moet rekenen op invoerbeper- kende maatregelen. De EG heeft gedreigd in dat geval met tegen maatregelen te komen voor de uit voer van Amerikaanse walnoten en citroenen. Waarde in- en uitvoer gedaald DEN HAAG (ANP) - De waarde van de Nederlandse uitvoer is in de eerste helft van è^it jaar ten opzich te van de eerste zes maanden van 1986 met 12 procent teruggelopen van 105,4 naar 92,6 miljard gulden. De invoer daalde met zes procent in waarde en bedroeg dit jaar 90,3 miljard gulden tegen 95,7 miljard in 1986. Het positieve uitvoersaldo bleef, maar liep terug van 9,7 naar 2,3 miljard gulden. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde CBS-cij- fers. In het eerste half jaar daalden vooral de invoerwaarden van mine rale brandstoffen (met een kwart), ijzer en staal (min 14 procent) en or ganische chemische produkten (min 16 procent). De invoer van au to's steeg daarentegen met 2 pro cent, net als die van kleding (plus zeven) en zuivel (plus 37). Aan de uitvoerkant waren er waardedalingen bij de export van minerale brandstoffen (min 47 pro cent), ijzer en staal (min 13) en ca cao (min 16). De uitvoerwaarde van auto's (plus 9 procent) en groenten (plus 9) steeg. De uitvoer naar de Verenigde Staten zakte met 17 procent in waarde tot 3,9 miljard gulden, die naar West-Duitsland (onze grootste handelspartner) met eveneens 17 procent tot 25,6 miljard gulden. De export naar Spanje steeg met 15 procent tot 1,5 miljard gulden. De invoer uit het Verenigd Ko ninkrijk zakte met 16 procent in waarde tot 7,1 miljard gulden, die uit de Sovjetunie met een kwart tot 1,2 miljard gulden. Ook de koers van de dollar steeg iets. Veel spectaculairder echter was de stijging van de goudprijs onder invloed van de toegenomen spanningen in het gebied van de Perzische Golf. Op de Londense goudmarkt bereikte de goudprijs voor het eerst sinds mei weer de grens van 470 dollar per ounce (31,1 gram). Gistermiddag werd zelfs een prijs vastgesteld van 472,75 dollar, elf dollar meer dan op vrijdag. De goudprijs in New York steeg zelfs 13 dollar tot 477,10 dollar. Daarbij speelden ook aangekon digde stakingen van mijnwerkers in de Zuidafrikaanse steenkool- en goudwinning een rol. Functiona rissen van de NUM, de nationale mijnwerkersunie, hebben gisteren aangekondigd dat de mijnwerkers vanaf zondag in staking zullen gaan. De werkgevers hebben uit voorzorg grote voorraden aange legd. Volgens de NUM gaan 200.000 mijnwerkers in staking. Dat zou de helft van de goudmij nen en een vijfde van de kolenmij nen kunnen treffen. Als het goud verder in.prijs stijgt tot 475 of 480 dollar, dan is de weg vrij voor een stijging tot 500 dollar, zo verklaarde een handelaar. De laatste maal dat het goud duurder was dan 500 dollar was in februari 1983. Zowel de olie uit het Noordzee- veld Brent als de Amerikaanse Meer winst NIB DEN HAAG (ANP) - De Nationale Investeringsbank NIB heeft het de eerste zes maanden goed gedaan. De nettowinst steeg met bijna 18 procent tot 31,6 miljoen gulden. Dit heeft de bank gisteren bekendge maakt. Op grond van de gunstige ont wikkelingen in het eerste halfjaar verwacht de bank over geheel 1987 meer winst dan in het begin van dit jaar werd voorzien. In de verslag periode was sprake van een voort gaande groei van de activiteiten van de bank. In deze periode steeg het bedrag aan kredietcontracten met ruim 18 procent ten opzichte van het eerste halfjaar 1986. First Chicago First Chicago, nummer elf op de ranglijst van Amerikaanse banken, heeft besloten tot een herstructure ring van haar internationale activi teiten. De meeste vestigingen in West-Duitsland, Frankrijk en ze ven andere landen zullen worden gesloten. Volgens het bestuur van de bank is er steeds minder be hoefte aan vestigingen in het bui tenland die zaken doen met locale klanten. Nedap Bij een omzet van 27,9 miljoen gulden heeft Nedap (beveiligings- en code-apparatuur) in de eerste helft van dit jaar een winst vóór be lastingen van 3,0 miljoen gulden behaald. In de overeenkomstige- tijd van 1986 bedroeg de winst 2,7 miljoen gulden bij een omzet van 27,5 miljoen gulden. Nedap ver wacht dat omzet en winst dit jaar zullen toenemen. Kwaliteit De diensten die bij Russische on dernemingen de kwaliteit van de produktie controleren hebben in de afgelopen zes maanden voor vier miljard roebel (ongeveer 12,4 miljard gulden) aan produkten af gekeurd, zo meldt het weekblad L'Ekonomitcheska a Gazeta. De controlediensten werden vorig jaar ingesteld bij een groot aantal on dernemingen die tezamen zorgen voor een kwart van de produktie van de Sowjet-Unie. Britoil De grootste onafhankelijke olie maatschappij in Groot-Brittannië, Britoil, heeft, in het eerste halfjaar van 1987 een nettowinst* gemaakt van 71,3 miljoen pond sterling (te gen de huidige koers 238 miljoen gulden) tegen 28,1 miljoen pond in de vergelijkbare periode vorig jaar. Het resultaat was duidelijk boven de verwachtingen. De winstverbe tering was hoofdzakelijk te danken aan èen kostenbesparingspro gramma waarmee de oliemaat schappij vorig jaar is begonnen. BankAmerica De banken in Japan zijn er steeds meer toe geneigd om Ban kAmerica te helpen, zeker nu Ban kAmerica de rentetoeslag op nieuw uit te geven stukken heeft verhoogd en de maximumrente daarop heeft laten vallen, zo is ver nomen in bankkringen in Tokio. BankAmerica heeft de Japanse banken gevraagd om voor in totaal 350 miljoen dollar aan nieuwe waardepapieren te kopen. oliesoort West Texas Intermediate stegen gisteren een dollar per vat in prijs. Later op de dag daalden de prijzen weer iets. Brent-olie kwam uit op 20,85 dollar, tachtig cent ho ger dan afgelopen vrijdag. Een vat West Texas Intermediate ging gis teren in de VS voor 22,25 dollar van de hand, eveneens tachtig cent meer dan vrijdag. De belangrijkste oliesoort uit het Golfgebied, Doe- bai, steeg 25 cent tot 18,55 dollar. Mocht de olie-doorvoer via de Perzische Golf worden onderbro ken dan kan de olieprijs met tien dollar per vat omhoog gaan, zo werd in de handel gezegd. Aan de andere kant zeggen handelaren dat Iran nooit de doorvaart zal blokke ren omdat het dan zijn eigen olie ook niet meer kan exporteren. Sun air neemt Gulliver over LEIDEN - De vliegreizenorganisa- tie Gulliver Flytours in Ridderkerk wordt overgenomen door Sunair International in Leiden. Een woordvoerder van Sunair heeft dit gisteren meegedeeld. Door de fusie zullen geen ontslagen vallen. .Integendeel, aldus Sunair, het personeelsbestand zal met circa 10 procent worden uitgebreid. Dit be tekent voor de organisatie die sinds een half jaar in Leiden is ge vestigd, een uitbreiding van 20 ar beidsplaatsen. Deze zullen deels worden bezet door mensen van Gulliver maar voor het overgrote deel worden nieuwe mensen aan getrokken. De werknemers van Gulliver die niet naar Leiden wil len verhuizen, krijgen werk aange boden bij aangesloten reisorgani saties van Gulliver Flytours. De overname geschiedt op 1 novem ber. De Sun-groep in Nederland zal daardoor in 1988 goed zijn voor een omzet van meer dan 100 miljoen gulden en zal 80 personeelsleden tellen. Sunair en Gulliver Flytours vliegen op de populaire vakantie bestemmingen in Europa. Door de overname zal het aantal passagiers op 60.000 per jaar komen, aldus de bekendmaking. Met de overname versterkt Sunair zijn aandeel in de goedkopere vakanties. De reisor ganisatie richtte zich tot op heden vooral op de luxe vakanties waar bij duurdere hotels de eindbestem ming waren. Door de verwerving van Gulliver krijgt Sunair ook greep op goedkope appartemen- tenreizen. Volgens een woordvoer der van het bedrijf betekent de overname van Gulliver Flytours een verdubbeling van het reispak- ket van Sunair. Sunair is onderdeel van een in ternationale toeristische organisa tie (België, Groot-Brittannië, Frankrijk, Spanje). De totale groep verzorgt meer dan 500.000 vakan ties per jaar. DEN HAAG - De scheepsbouwers in ons land rekenen op orders van Nederlandse reders dit najaar. „Door het uitstellen van beleids maatregelen door de Nederlandse regering hebben de reders de eer ste helft van dit jaar vrijwel geen schepen besteld. Nu daar meer duidelijkheid in komt, verwachten we opdrachten", aldus voorzitter ir. W.J. ter Hart van de scheeps- bouworganisatie Cebosine. door Rens Groenendijk/ANP Voor sommige werven, vooral die zich richten op de bouw van kleine zeeschepen, komt de ver wachte opleving volgens Ter Hart toch te laat. Als gevolg van het uit blijven van orders en het te ver in teren op eigen vermogen is binnen enkele maanden een reeks scheepsbouwers failliet gegaan. Voor een aantal andere werven dreigt volgens de Cebosine-voor- zitter eveneens op korte termijn de ondergang. Voor Nederlandse reders werd in mei de investerings premierege ling zeescheepvaart (IPZ) ver hoogd tot jaarlijks vijf procent (was vier procent) over een periode van vijf jaar. Minister De Korte (economische zaken) deed - op aan drang uit de Tweede Kamer - ver volgens 22 juli een voorstel voor extra steun, gemiddeld vier pro cent, voor orders die de werven boeken. Ter Hart is tevreden over de steunregeling voor Nederlandse orders, maar ontevreden over de faciliteiten voor export-orders. De orderportefeuille van Nederlandse SCHIPHOL (ANP) - De invloed van het ongeluk met de Fokker 100 op het vliegtestprogramma van dit nieuwe vliegtuigtype is volgens Fokker gering. Vorige week vrij dag brak tijdens de landing op Schiphol het rechter hoofdlan dingsgestel af. De schade aan het vliegtuig is volgens Fokker 'rela tief beperkt' gebleken. Het vlieg tuig zal worden gerepareerd en vermoedelijk 'binnen niet te lange termijn' weer de lucht in kunnen gaan. Dit is gistermiddag door Fokker meegedeeld. De oorzaak van het afbreken moet volgens Fokker waarschijn lijk gezocht worden in een 'onsta biele wielslingering'. Samen met de fabrikant van de F-100-lan- dingsgestellen, het Britse bedrijf Dowty Rotol, onderzoekt Fokker dat nu. "Eventuele aanpassingen worden hierbij in ogenschouw ge nomen", aldus Fokker. Het vliegtestprogramma met het GENEVE (GPD/Rtr/AP) - De ze vende zitting van de conferentie van de verenigde naties voor han del en ontwikkeling (Unctad) is gisteren toch geëndigd met een slotverklaring die door alle 141 deelnemende landen is onder schreven. Er duurde tot gisteroch tend voordat er overeenstemming was. De conferentie moest eigen lijk vrijdag al afgelopen zijn, maar onenigheid over de schuldebkwes- tie en een aantal politieke obsta kels verhinderden dat. De slotverklaring is in de eerste plaats van belang omdat daarmee het voortbestaan van de organisa tie is verzekerd. Unctad had een debacle als vier jaar geleden in Bel grado, toen de delegaties zonder gezamenlijke slotverklaring uit eengingen, waarschijnlijk niet overleefd. Verder is de slotverkla ring belangrijk vanwege de para graaf met betrekking tot de schul denproblemen van ontwikkelings landen. Van gedeeltelijke kwijtschelding van schulden en van het uitsluiten van de banken bij de onderhande lingen over schulden is in de slot verklaring geen sprake. Wat dat be treft hebben de ontwikkelingslan den bakzeil moeten halen. De in dustrielanden hebben echter wel toegestemd in de constatering dat er een verband .moet bestaan tus- werven bestaat voor 50 procent uit buitenlandse opdrachten. Subsidie De minister wil deze subsidie verhoging toepassen volgens het principe hoe duurder het schip hoe meer subsidie de werf krijgt. De bouwers van zeeschepen in de klasse tussen 5 miljoen en 20 mil joen gulden dreigen weinig of geen exportorders te boeken omdat de verhoging van overheidssteun voor hen te gering is, aldus Ter Hart. Cebosine en scheepsbouw- vereniging Hoogezand zullen druk op de Tweede Kamer uitoefenen om meer steun voor deze categorie te krijgen, aldus Ter Hart. De maximale subsidie van 28 procent die de EG toestaat wordt overigens bij - lange na niet door Economische Zaken gehaald. Ter Hart wijst in dit verband op de si tuatie in West-Duitsland, waar af gezien van een steunregeling voor de reders de werven op elke order 20 procent subsidie krijgen. Vooral bij schepen in een lagere prijsklas se ontstaat daardoor een groot prijsverschil met Nederlandse wer- „Eigenlijk zijn we het volstrekt eens met minister De Korte dat in de hele EG de subsidies op scheepsbouw eigenlijk afgeschaft moeten worden. Qua efficiency en kostprijs liggen Nederlandse wer ven in principe voor op de buiten landse concurrentie. Subsidie dient dan ook alleen maar om een gelijkwaardige positie voor de Ne derlandse werven te bewerkstelli gen", zegt Ter Hart. Karig Algemeen bestuurder H. Bijvank tweede prototype wordt normaal voortgezet. De woordvoerder van Fokker wilde niet zeggen of het in cident het verkrijgen van het lucht- waardigheidsbewijs voor de F-100 zal vertragen. Is dit het geval, dan komt ook de afleveringsdatum van de eerste F-100 aan de eerste klant, Swissair, in gevaar. Voor het einde van dit jaar hoopte Fokker de eer ste F-100 aan Swissair te kunnen afleveren. Ook over de financiële schade wilde de Fokker-woordvoerder geen mededelingen doen. Fokker is hiervoor verzekerd. sen de aflossing en de rentelast enerzijds en de economische draagkracht van de schuldenlan den anderzijds. Dat de armste ont wikkelingslanden bijzondere steun behoeven is opnieuw beves tigd. Ook zijn nieuwe methoden ter bestrijding van de schuldproble men in de paragraaf opgenomen. Unctad Vn heeft er verder voor gezorgd dat het in 1980 opgerichte grondstoffenfonds eindelijk in werking kan treden. Doordat de Sowjet-Unie en een aantal andere landen hun steun toezegden is de vereiste 66,95 procent van het tota le fonds van 470 miljoen dollar bin nen. Nederland houdt een eerder aanbod om het fonds in Amster dam te vestigen staande. Verder viel tijdens deze Unctad- conferentie het optreden van Ja pan op. Waar dit land doorgaans bij dergelijke grote internationale conferenties op de achtergrond blijft, kwam de Japanse minister van buitenlandse zaken vorige week met een aantal initiatieven. Daaronder ook de toezegging dat Japan van plan is de komende ja ren twintig miljard dollar afkom stig uit het handelsoverschot door te sluizen naar de ontwikkelings landen. Eerder al had Japan tien miljard dollar toegezegd. Van groot belang is ook dat de Amerikaanse delegatie de confe rentie niet voortijdig heeft veria- van de Industriebond FNV spreekt van een 'koude sanering' die nu on der de kleine Nederlandse werven plaatsvindt. „De Nederlandse overheid is te karig met subsidie in vergelijking met andere landen. De laatste bijdrage van de minister lost niets op. Voor het verwerven van exportorders krijgen de kleine werven nog geen poot aan de grond". Ook de vakbondsman heeft uit verschillende districten signalen gekregen dat kleine wer ven het water tot aan de lippen staat en zegt op korte termijn zeer beducht te zijn voor nog meer ont slagen en faillissementen. De reeks ontslagen in de scheepsnieuwbouw begon dit jaar op 21 mei met het failliet verklaren van scheepswerf Amels in Mak- kum. Nadat in 1986 al 100 werkne mers werden ontslagen, stonden nu 125 mensen op straat. Op 16 juli ging scheepswerf De Hoop in Har- dinxveld-Giessendam (100 werk nemers) failliet. Op 24 juli sloot een van de oudste werven van ons land, E.J. Smit en Zn. in Wester broek de poorten: 140 mensen de laan uit. Drie dagen later ging De Waal in Zaltbommel failliet, wat voor 60 mensen het verlies van hun baan betekende. Tot slot (voorlo pig) kondigde scheepswerf Bijls- ma in het Friese Wartena op 28 juli het ontslag aan voor 37 van de 55 werknemers. Bijvank tekent bij ontslagen in de scheepsbouw aan dat het ba nenverlies eigenlijk dubbel zo groot is. De werven besteden een groot deel van het werk (zoals schilderen en elektrotechniek) uit en bestellen allerlei onderdelen kant en klaar. De reparatie van de PH-MKH houdt in de vervanging van onge veer twee meter van de vleugelon derhuid, de vleugeltip en één van de vleugelkleppen. Verder is er nog enige schade die volgens Fok ker 'van minder belang' is. Het vliegtuig was bezig de rem kracht van de straalmotor te be proeven. Na de landing wordt de stuwstraal van de motor omge keerd gebruikt, waardoor deze als rem fungeert. Om deze proeven te kunnen doen landde de F-100 met een aanzienlijk hogere landings ten. Delegatieleider Goodman, die tijdens de conferentie nog fel uit haalde naar de gang van zaken op de Uchtad-conferentie, stemde tenslotte met de slotverklaring in en zei dat er overeenstemming was bereikt over 'een aantal zeer accep tabele zaken'. Poolse schulden WENEN (Rtr) - Polen heeft vorige week met de westerse banken een akkoord bereikt over herstructure ring van 95 procent van de bank- schulden, zo heeft de Oostenrijkse bank Creditanstalt maandag be kendgemaakt. Polen is de westerse banken ongeveer acht miljard dol lar schuldig. Volgens bankiers be tekent het akkoord dat Polen tot in de jaren negentig niet meer aflost. Polen heeft vooral in de jaren ze ventig op grote schaal in het Wes ten geleend om zijn economie met westerse technologie te kunnen moderniseren. Inmiddels bedraagt de totale buitenlandse schuld 35 miljard dollar. De terugbetaling van de bankschulden wordt nu over vijftien jaar uitgesmeerd. Tot nu moesten Polen de de banken ie der jaar weer een schuldenregeling treffen. Het nieuwe akkoord zorgt ervoor dat deze kostbare en tijdro vende procedures de komende ja ren niet meer nodig zijn. Cijfers van Cebosine tonen aan dat het verval in de Nederlandse scheepsbouw na 1975 in gang werd gezet. In dat topjaar werkten nog 23.000 mensen in de scheeps nieuwbouw, de bouw van marine schepen niet meegerekend, goed voor circa 3,5 miljard gulden aan orders. Vijfjaar later was dat aantal al gedaald tot 11.550. Het aantal van 7.600 werd in 1985 bereikt. Dit jaar werken naar schatting van Ce bosine minder dan 5.000 mensen op de nieuwbouw werven. De ver wachte waarde van de orders is te ruggelopen tot minder dan één miljard gulden. In de scheepsbouw worden or ders omgerekend in compensated gross ton (egt), een maatstaf waarin de moeilijkheid en het formaat van een schip' zijn verrekend. Vorig jaar werd in totaal 121.575 egt in de orderboeken opgetekend, en dat was volgens Cebosine al belangrijk minder dan voorgaande jaren. Hoe ernstig de situatie momenteel" is blijkt uit de boeking van slechts 32.500 egt in de eerste helft van dit jaar. Cebosine constateert verder dat in vergelijking met andere EG- lidstaten Nederland in het eerste halfjaar van 1987 flink achterblijft. „De regering doet mets structu reels", klaagt vakbondsman Bij vank. „De scheepsbouw wordt ge woon de nek omgedraaid. De ge volgen daarvan zijn verstrekkend. Het werkt zelfs door tot in het on derwijs omdat afgestudeerde scheepsbouwkundig ingenieurs niet meer aan werk komen". Hij wijst er bovendien op dat als de scheepsbouw eenmaal grotendeels uit ons land verdwenen is, die niet meer terug te halen is. Cebosine-voorzitter Ter Hart denkt dat de vooraanstaande Ne- derlandse positie in de scheeps bouw vooral behouden kan wor den door samenwerking tussen werven, reders en maritieme insti tuten. „Samen kunnen ze een type schip ontwikkelen waarmee reders goedkoop kunnen varen en dat te gen een lage kostprijs gebouwd kan worden". Steunpot Werven opereerden vroeger doorgaans individueel en deden desnoods aan prijsonderbieding om een order te bemachtigen. Vol gens Ter Hart zal daar verandering in komen. Er zijn gesprekken gaande tussen werven om te ko men tot vergaande samenwerking op het gebied van marketing, het uitbrengen van offertes en het on derling uitbesteden van werk. Ook de twee organisaties van de wer ven, Cebosine en de uit voorname lijk noordelijke werven bestaande scheepsbouwvereniging Hooge zand zullen dit najaar samengaan. Een consortium van vijf Neder landse werven probeert een order van Holland Amerika Lijn (HAL) voor de bouw van twee cruisesche pen in de wacht te slepen. Als de HAL dit najaar daartoe overge haald kan worden ontstaat een unieke situatie: de order van vele honderden miljoenen guldens slurpt de steunpot voor de werven in één keer leeg. „Hier zal dus een aparte regeling voor getroffen moeten worden", aldus Ter Hart, die meent dat het een grote blama ge van de Nederlandse regering zou zijn als die 'opdracht van de eeuw' op basis van een slecht fi nancieringspakket aan de Neder landse werven voorbij zou gaan. Plannen Of er inderdaad spoedig orders van Nederlandse reders te ver wachten zijn, kunnen de redersor ganisaties desgevraagd niet mee delen. De Koninklijke Nederland se Redersvereniging krijgt volgens een woordvoerder de indruk dat de leden 'mogelijk meer belangstel ling tonen voor nieuwbouw'. Drs. J.J. Schuld, voorzitter van de Ver eniging voor Nederlandse Reders in de Kleine Handelsvaart zegt dat er plannen genoeg zijn, maar dat eerst de vrachtenmarkt moet aan trekken. „Bovendien is het varen onder Nederlandse vlag te duur omdat de bemanningskosten te hoog zyn. Voor het einde van het jaar moet de regering beslissen of er gunstiger belastingfaciliteiten voor zeelieden komen", aldus Schuld. Door spanningen in de Golf LONDEN/AMSTERDAM (Rtr/ANP) - De Iraanse dreigementen om wraak te nemen voor de dood van pelgrims in de bedevaartsstad Mekka hebben de prijzen van olie en goud gisteren sterk opgedreven. Voor de laatste zitting van de Unctad-conferentie vond nog'een verhit debat plaats tussen een Zwitserse afgevaardigde P. Girard. Clinks met bril) en een vertegenwoordiger van India, J. Shukla rechts). (foto AP»

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7