Adviezen voor het barbecuen Buitenlandse vleeswaren zijn vaak van Nederlandse varkens Camera-recorder-combinatie inzet van systeem-oorlog Nieuwstetypeverwant aankopieermachine ETEN EN DRINKEN Rillettes en hennepot ELEKTRONICA Blaupunkt biedt beide mogelijkheden Laserprinter vraagt meer onderhoud dan men denkt PAGINA 12 DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 ter zo lang mogelijk in de koelkast blijven staan. Marineren doodt bacteriën niet, in tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht. Zet vlees daarom tijdens het marineren in de koel kast. Marinade die wordt gebruikt voor saus altijd goed doorkoken. Bij barbecuen van vlees is er kans op 'kruis'besmetting'. Op al het keukenmateriaal dat met rauw vlees in aanraking is geweest zitten bacteriën. Komt het geroosterde vlees weer met dit keukenmate riaal in contact, dan raakt het op nieuw besmet. Bereid vlees daar om niet terugleggen op het bord waarop eerst het rauwe vlees heeft gelegen. Niet haifrauw Omdat het wel eens lang duurt voordat alles klaar is, eet je al gauw vlees dat niet goed gaar is. Is het vuur wat heet, dan is de buitenkant van het vlees bijvoorbeeld al bruin of begint al te verbranden, terwijl de binnenkant nog rauw is. Goed barbecuen vraagt tijd èn geduld. Varkensvlees, kip en gemalen vlees moeten echt altijd door en door worden verhit tot het gaar is. Alleen dan worden alle bacteriën gedood, ook die welke van nature altijd in dit soort vlees zitten. Eet ook geen zwart-verbrand vlees, die zwarte delen kunnen kankerverwekkende stoffen bevat te. Snij daarom altijd die delen van voedingsmiddelen af. Bij zorgvul dig barbecuen is zwart-verbranden te voorkomen. Niet alleen vlees, ook rauwe groente kan een bron van besmet ting zijn. Was de groente voor het gebruik goed in leidingwater. Voorkom ook hier kruisbesmet- ting door gewassen en ongewassen groente gescheiden te houden. Resten rauwe groente die een poosje in de warmte hebben ge staan, niet meer bewaren. FITNESSPAN - Fitness is op dit moment het toverwoord. Tefal brengt zelfs een fïtnesspan op de markt. Fitness slaat op de eigen schap van de pan. U kunt er nage noeg vetvrij in werken. De pan, die zich verder onderscheidt door zijn vierkante vorm, is uitgerust met dikke grill-ribbels in de bodem, die zoals we van Tefal kunnen ver wachten bedekt is met een dikke anti-aanbaklaag. De buitenkant van de pan, die zowel voor gas- als elektrisch ko ken geschikt is, is van zwart email- Ie. De prijs is 59 gulden. Buitenlandse winkels hebben veel lekkere vleeswaren, die vaak i Buitenlandse vleeswaren hebben in ons land een aardige marktposi tie verworven. Enerzijds doordat we al die lekkere hartigheden in het buitenland hebben leren ken nen en er hier naar gingen vragen, anderzijds door de in ons land wo nenden buitenlanders. Verschil lende soorten chorizo, diverse worstsoorten of hammen uit ver schillende landen zijn hier in deli- catessenwinkels of op markten te koop./Het alleraardigste is eigen lijk, dat veel van die vleeswaren zijn gemaakt van Nederlands vlees. Je kunt je afvragen waarom men in Nederland zelf geen kans ziet deze vleeswaren te produceren. De meest voor de hand liggende reden is het klimaat. Het onze is niet ge schikt om bijvoorbeeld worsten of hammen te drogen in de open lucht. Roken kunnen we in Neder land wel. Roken is een wijze van verduurzamen, die echter alleen in combinatie met pekelen de duur zaamheid waarborgt. Behalve con serveren heeft roken ook smaakve- randering ten doel en wordt daar om behalve op vlees, wild en vis ook op andere levensmiddelen toe gepast als kaas. Behalve de smaak verandert ook de kleur van het pro- dukt. Roken wordt boven een zwak brandend of smeulend vuur ge daan. De houtsoort is daarbij be langrijk; meestal gebruikt men beuke- of eikehout. Men onderscheidt warm roken, hetgeen enkele uren in beslag neemt, en koud roken, dat zeer diep inwerkt maar wel een week duurt. Slachttraditie Het roken op de boerderij hangt nauw samen met de slachttraditie. Wanneer in november een varken werd geslacht, gebruikte men ie der onderdeel van het karkas. Een deel van het vlees werd direct ge consumeerd, terwijl - met de win ter in het vooruitzicht - de rest werd verduurzaamd door roken, pekelen en drogen. Het voordeel van varkensvlees bij deze processen zit hem in de sappigheid van deze vleessoort. Ook worstjes waarvoor de incou rante stukken vlees door de vlees- wolf werden gedraaid, vermengd met bijvoorbeeld lever, werden door de boer zelf gemaakt. Later zijn deze taken meer overgenomen door de slager en de vleeswarenin- dustrie. De houdbaarheid van de hammen is door verbeterde tech nieken verhoogd. Hammen worden eerst gepekeld, dan gerijpt, daarna gerookt en nog eventueel gekookt. Niet alle soor ten ham worden gerookt. Schou derham bijvoorbeeld kookt men na pekelen en rijpen. In Nederland onderscheiden we twee soorten gekookte ham: ach terham (gepekeld, gerookt en ge kookt) en schouderham (gepekeld en gekookt). Achterham is duurder dan schouderham. Ook wordt in Nederland rauwe ham gemaakt. Vaak betreft het hier nog echte (boeren)specialiteiten. Ze worden nog gemaakt in de Achterhoek, Twente, Drenthe en Limburg. (GPD). Eén van de grote problemen, waar men eeuwenlang mee gezeten heeft vóór blik en diepvries, was de bederfelijkheid van vlees. De aanvoer van vers vlees was onzeker en langzaam. Als er geslacht was kon je niet achter elkaar een hele koe of een heel varken opeten. Men heeft daar, waarschijnlijk bij toeval, wel een en ander op gevonden. Bijvoorbeeld het roken, een van de oudste manieren om vlees houdbaar te maken, stammend uit het Stenen Tijdperk. Ook het inzouten van vlees zal wel bij toeval ontdekt zijn. Zout was in de prehistorie een van de kostbaarste handelsartikelen - en tot voor kort nog in Afrika, waar men voor een flinke zak zout een aardige vrouw kon kopen - en de oudste wegen die Europa doorsneden waren zoutwegen. Nog een oeroude manier om vlees te bewaren is onder vet, dat een pot of kuip luchtdicht afsluit. Confit Het meest bekende gerecht van vlees onder vet is de 'confit' uit Zuidwest-Frankrijk van vetgemeste gans of eend. Het vet wordt eraf gesneden en gans of eend wordt 24 uur weggezet met 20 g zout per pond en wat tijm en laurier. Het vet wordt met een scheutje water boven zeer zacht vuur gesmolten, dan komen de stukken vlees erin en deze moeten in ongeveer 2,5 uur heel zachtjes in het vet gaarkoken, waarbij het vet absoluut niet mag braden. Dan legt men het vlees in de grote Keulse potten, die pijnlijk schoon zijn en op staken in de tuin zijn gedroogd, waarbij de ganzen en eenden, zich nog niet bewust van hun lot, er vrolijk snaterend omheen waggelden. Het vet moet dan nog even verder koken, het wordt afgeschuimd en men giet het over het vlees tot dit ruim onderstaat. In een koele kelder kan een confit zeker een half jaar worden bewaard, en hij vindt zijn glorieuze einde op een koude winterdag in de wittebonenpot, de cassoulet. Ook van kalkoen wordt wel confit gemaakt, maar daar moet reuzel aan te pas komen, want kalkoenen zijn te mager van zichzelf. Rilettes Langs de Loire vindt men bij de charcuterieën potjes met rilettes, ook een vleesconserve onder vet, die thuis makkelijk te maken is. Wrijf een kilo varkensvlees in met zout en laat Barbecuen is spelen met vuur. Voor dit gevaar wordt geregeld gewaarschuwd. Wat minder spectaculair, maar niet minder 'gevaarlijk' is echter het besmet zijn van voedsel dat bestemd is om te barbecuen. Bij een verkeerde behandeling kunnen de gevolgen wel eens onaangenaam zijn. Met de volgende adviezen van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding is dat gemakkelijk te voorkomen. Meestal roostert men vlees en kip op de barbecue. Dat zijn beder felijke produkten, omdat ze een goede voedingsbodem zijn voor bacteriën die er van 'nature' altijd op zitten. Barbecuen gebeurt meestal by mooi, warm weer. Daar zijn bacteriën ook dol op en ze ver menigvuldigen zich dan extra snel. Wie meerdere porties vlees na el kaar op de barbecue wil leggen, kan het best alleen die hoeveelheid mee naar buiten nemen die direct wordt geroosterd. De rest kan be- lJs-eten is altijd een beetje feeste lijk gebeuren. Op straat likken aan een grote hoorn geeft je het idee van een vakantiedag maar thuis ont breekt er gevoelsmatig toch iets aan. Het is net of zo'n brok vanille- ijs in zo'n saai vierkant dessert bakje niet zo lekker smaakt als een ijsje buiten de deur dat in een feestelijke coupe wordt opgediend. Misschien is het daarom niet eens zo'n gekke gedachte zelf een paar ijscoupes aan te schaffen. De firma Hakbijl in Lelystad importeert ze bijvoorbeeld in gematteerd glas, er is een hoge coupe en een wat lagere bredere, ze kosten respectievelijk f 7,10 en 6,50. het een nacht op een koele plaats staan. Snijd het in reepjes, evenals een halve kilo vers vetspek. Leg dit bij elkaar in een ovenvaste schaal, met een fijngedrukt teentje knoflook en een kruidenboeketje (tijm, laurier, peterselie, sjalot), peper en 3 lepels water. Dek de schotel af en laat het vlees in een oven van 150 graden C. 4 uur zachtjes stoven. Keer dan de schaal om in een zeef boven een kom, zodat het vloeibare vet er door loopt en het vlees achterblijft. Verwijder de kruiden en trek het vlees met 2 vorken in dunne rafeltjes. Verdeel dit over kleine potjes, giet het vet er over zodat het vlees onder staat en dek de potjes af. Koel bewaard blijven rillettes zeker een half jaar goed. Serveer ze altijd op kamertemperatuur, zodat het vet zacht is en geef er zure uitjes en augurkjes bij (en een wit Loire-wijntje). Ook onder gelei blijft vlees een tijd goed, zij het niet zo lang als onder vet. In de koelkast enkele weken. Vlaanderen In Vlaanderen maakt men sinds jaar en dag van de kippen die van de leg af zijn hennepot, een geliefd kermisgerecht. Ik kreeghet volgende recept van een kok wiens oud-tante huishoudster op de pastorie was geweest en die in onhandige hanepoten de lievelingsrecepten van 'd'n pastoor' had opgeschreven: verdeel 2 oude hennen in stukken en trek er met kalfsschenkel en soepgroenten bouillon van. Snijd het vlees van de hennen en de schenkel in stukjes, leg dit door elkaar in potjes met peper en zout en laurier. Los 50 g gelatine op in 1 liter gezeefde bouillon, voeg een klein scheutje bierazijn of andere geurige azijn) toe, giet dit over het vlees, en laat het opstijven. Bewaar de potjes vooral koel. Het lijkt me goed om vast van dergelijke vleespotjes in voorraad te hebben voor pick-nick of n-weekeinden. WINA BORN De markt van videorecorders schijnt vrijwel 'verzadigd' te zijn. Dat wil zeggen: iedereen die zo graag zo'n apparaat wilde, heeft er een. Meer dan een miljoen zijn er in omloop, in één op de drie huishoudens staat er een. Er is nog maar één truc om meer mensen te interesseren voor een videorecorder. Die truc heet 'prijzenslag'. Alleen als de recorders (gemiddel de prijs rond (1100-1300 gulden) veel goedkoper worden, zijn toe komstige kopers bereid om er ook een aan te schaffen. In de video branche is het de camera/recorder die in de belangstelling staat. De draagbare uitrusting, de vervanger van de vroegere fil echter in soorten en maten en ook nog in twee concurrerende syste men: op VHS-formaat en en op het zogeheten 8 mm-systeem. Philips heeft recent een duit in het zakje gedaan door zo'n camcor der te brengen, die alles automa tisch doet. De VKR 6836 weegt 1,2 kilo inclusief accu en cassette en kost de 3000 gulden. De recorder is compact door een moderne chip, die de gebruikelijke beeldbuis ver vangt. Het gaat om een lichtgevoe lige, zogeheten Charge Coupled Device (CCD) chip. Weinig licht Met deze beeldopnemer heeft men weinig licht nodig, ongeveer 12 lux. Een actief infrarood sys teem zorgt voor automatisch scherpstellen. De speelduur is 30 of 60 minuten, dat laatste voor op name en weergave op de LP-stand. Er is een zoomlens aan boord met een bereik van 3:1 en in de elektro nische zoeker ziet men aanwijzin gen omtrent de laadtoestand van de bijgeleverde nikkelcadmium De Philips is gebaseerd op het VHS-C systeem. Een wijze van op nemen en weergeven volgens het gebruikelijke, bij overal toegepaste VHS-systeem. Omdat dat systeem echter gebaseerd is op een veel te grote band voor een draagbare recorder, heeft men de cassette de helft kleiner gemaakt en de speel duur daarmee navenant verkort. Toch is de cassette wel afspeelbaar in een huiskamer-machine, mits men een adapter gebruikt. De speelduur blijft dan nog steeds be perkt. Sony levert al langer een draag- Een van de grootste leveranciers op het gebied van computerprinters, Technitron in Aalsmeer, heeft minder prettige ervaringen op de nog jonge laserprintmarkt. Technitron Data is onder meer de importeur van het Japanse printermerk Oki. De firma legt zich niet zozeer toe op goedkope produkten, maar op betrouwbare machines in het professionele bereik. door Hugo v.d. Heem Omdat matrix-printers en in min der mate inkjet-printers weinig na zorg behoeven, d.w.z. weinig pro blemen geven in de praktijk, is er nauwelijks sprake van nazorg. Met name via de goedkope kanalen heeft dat geleid tot de zogenaamde 'dozenverkoop'. In het jargon van de vakhandel is dat het 'wegzetten' in doos) met een zeer lage marge, dus erg goedkoop. Ing. Neve, directeur van Techni tron in Aalsmeer, zegt daarover: „Daar hebben wij nooit aan meege daan. Zulke stuntpraktijken wor den met name uitgehaald met par tijen die vaak via Hong Kong Euro pa bereiken. Meestal zijn dat min derwaardige printers, maar ik ver heel niet dat daar ook soms partij en van een gerenommeerd merk bijzitten. In Japan is zeker sprake van overproduktie. Als men de produkten daar niet op de regulie re wijze kwijt kan, verdwijnen ze bijv. naar Hong Kong en komen via de grijze kanalen toch naar Eu ropa". Directeur Neve denkt dat ko mend EG-onderzoek aan dit soort dumppraktijken een eind zal ma ken. Intussen, zegt hij, zijn de prin ters steeds beter geworden. Betere matrix-printers, vervolgens de ink- jet printers en tenslotte de laser printers. Ook die zijn verkocht compleet in doos, wel met garan tie, maar zonder bijzondere nazorg. weest. De fraaie afdrukkwaliteit die met laserprinting wordt ge haald, komt uit een ingewikkelde machine. Bij de gemiddelde consu ment ontstaan daardoor teveel sto ringen en de laserprinter - van welk merk dan ook - krijgt de schuld". „Ook wij hebben die fout ge maakt. Een onaanvaardbaar aantal klachten was het gevolg. Vooral van bedrijven waar de laserprinter naast de koffiemachine stond en waar de rollen werden schoonge maakt op de zelfde tafel waar sui ker en koffie werden nagevuld. De gevolgen zijn dan rampzalig. Ei genlijk moet je een laserprinter vergelijken (technisch zit hij vrij wel eender in elkaar) met een mo derne kopieermachine. Die wor den vaak geleased of verkocht met een onderhouds-abonnement. Dan blijven ze in optimale staat". De laserprinter is pas echt popu lair geworden nadat de netto-prijs (exclusief btw) voor de consument onder de 10.000 gulden grens zak te. Een af te sluiten onderhouds- hoorlijk doen toenemen. Techni- ron echter introduceerde enige tijd geleden de TLP-12, die toch weer een nieuwe dimensie aan la serprinting toevoegt. De machine, die nu inclusief onderhoudscon tract wordt geleverd, kan 12 af drukken per minuut maken in plaats van acht. Bovendien be weegt de prijs per afdruk zich nu voor het eerst op een niveau van 12-14 cent. Met die prijs komt men in de buurt van de kosten van klei ne kopieermachines. Deze laserpinter zal 600.000 af drukken kunnen maken, wat neer komt op een levensduur van 5 jaar bij 10.000 afdrukken per maand. Hij is compatibel met de IBM-Pro- printer, de Epson FX-serie, de Dia bolo 630 en aan die van de Laserjet- plus van Hewlett Packard. Men kan echter nog vele extra's bestel len in de vorm van meer letterty pen en extra geheugen, wanneer de printer wordt gedeeld door meerdere gebruikers. Adres: Technitron, Zwarteweg 110,1431 VM Aalsmeer. Tel: 02977- merk is namelijk al jaren een echte VHS-aanhanger. Alleen voor de camcorder heeft men de 8 mm- norm gekozen... De Camera-recorder van Philips, bare camera/recorder combinatie ook wel camcorder genaamd. Die is gefabriceerd volgens het nieuwe 8 mm-principe, een norm die welis waar door vrijwel alle fabrikanten ter wereld werd onderschreven, maar slechts door een handjevol ook daadwerkelijk wordt geprodu ceerd. De 8 mm-norm is van huis lie gebruik maakt van het VHS-C-sy uit al erg compact. Sony heeft als belangrijkste leverancier van dit systeem behoorlijke verkoop-suc cessen geboekt. Dit in tegenstel ling trouwens met het stationaire systeem van de fabrikant: Beta, dat het ondanks zijn kwaliteit, in toe nemende mate moet afleggen te gen de VHS-norml 'em (Foto GPD) Beide camcorder-systemen wor den door de fabrikanten uit de ver schillende kampen aanbevolen. Zij bestrijden elkaar daarbij hevig en soms letterlijk voor de rechtbank, zoals tijdens de Firato vorig jaar voorkwam. De enige partij die in dit opzicht echt geloofd mag wor den is wellicht Blaupunkt. Hét Montage nodig Volgens marketing-mensen van Blaupunkt is de 8 mm-camcorder beter dan het vergelijkbare VHS- type. VHS-C komt wat scherpte te kort (vooral in de LP-stand) en de opnameduur is beperkt. Men vindt het geen bezwaar dat er zo binnen één huishouden twee systemen naast elkaar bestaan. Wil men ma ximale resultaten dan moeten de buitenopnamen met de camcorder toch worden overgespeeld naar de huisrecorder, waarbij men een vlotte montage maakt van het 'ru we' materiaal. Men verwacht overigens dat scherpte en kwaliteit nog zullen toenemen als de echte, opgedamp- te metaalbanden voor dit systeem in groten getale beschikbaar zullen komen. Bij Blaupunkt houdt men toch een slag om de arm. Men verwacht in de toekomst nog wel een door braak in de techniek. Dan zal het mogelijk zijn om wel uitstekende resultaten met VHS-recorder te boeken, zelfs op de halve LP-snel- heid. Tot zolang houdt men zich (hoewel overtuigd VHS-aanhan ger) aan de 8 mm-norm. De nieuwere laserprinters zijn ingewikkelder en vragen r verfecte letterkwaliteit voor 12 tot 14 cent ver vélA-4 r leveren dan ook een (Foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12