Voorschotense politiek in de ban van de auto Wassenaarse omroep krijgt zendmachtiging Actienota ENFB: veel oversteekplaatsen en fietspaden onveilig DINSDAG 4 AUGUSTUS 1987 I I M II l PAGINA 11 VOORSCHOTEN - De Voorschotense afdeling van de Eni ge Nederlandse Fietsersbond (ENFB) presenteerde on langs een harde actienota. Vooral de drukke verkeersader door Voorschoten zit de actiegroep hoog: verschillende oversteekplaatsen en onbeschermde fietspaden acht ze ronduit onveilig. In wijken zijn fietsers evenmin koning en is het fietspa- dennet niet altijd sluitend. 'Kleine verbindingen ontbre ken soms geheel of zijn onnodig als voetpad aangegeven, waardoor illegaal gebruik wordt uitgelokt', aldus de bond, die lange tijd niets van zich heeft laten horen. door Paul van der Kooij Grote probleem is volgens de ENFB dat de auto op straat, bij po litieke partijen en in het politiebu reau nog altijd de hoogste prioriteit heeft. De gemeentebestuurders lij ken zich meer druk te maken om vrijliggende parkeerplaatsen dan vrijliggende fietspaden, heet het met een sneer. En wanneer een fietspad ergens maandenlang wordt geblokkeerd door een con tainer (zoals in de Willibrordstraat) doet niemand iets. De schrijver van de nota, J.R. van Leeuwen, kan het weten: hij was tot vorig jaar wethouder open bare werken voor de PvdA/PPR. Zijn opvolger en partijgenoot. J. Visser, hoopt dat de nota een poli tieke discussie zal oproepen. In die discussie, die in september kan losbarsten, wil de wethouder voor verkeer en openbare werken plei ten voor evenwicht. Maatregelen moeten goed en logisch zijn voor het snelle én het langzame verkeer, zo wil hij via een omturningsproces tot gemeengoed maken. De ban Tot nu toe heeft zijn gemeente "nog geen politieke besluiten dur ven nemen omdat de auto nog zo'n belangrijke plaats inneemt. Wij zijn geobsedeerd door de greep die de auto op ons heeft, we zijn ook allemaal automobilist", zegt hij. "En als we in de auto zitten, willen we ook snel ergens zijn, is alles en iedereen een belemmering voor je". Onheilspellend heeft hij het over 'de ban van de auto', die ook de laatste jaren sterk bleef. Als voor beeld noemt hij de onlangs doorge voerde voorrangsregeling op tra verse nummer twee (Tromplaan, Admiraal de Ruytersingel en Van Beethovenlaan): "Daar geven we andere weggebruikers de opdracht rekening te houden met het ver keersgedrag van automobilisten". Ook in de drie jaar durende discus sie over de Schoolstraat stond de auto nogal centraal. De christen democratische klaagzang over de dag en nacht werkende stoplichten bij de Zilverfabriek ontgingen hem evenmin: "Ja hoor, daar moest een auto een keertje wachten voor een fietser". Een autohater, zoals de WD hem wel eens noemt, is hij echter geenszins. Ook Visser kroop en kruipt regelmatig achter het stuur. Hij onderscheidt zich van de beze ten chauffeur door zijn zucht naar evenwicht tussen auto- en fietsver- keer. In 1985, toen hij nog fractie voorzitter was van de plaatselijke radicaal-socialisten, wist hij zeker dat het evenwicht zoek was. 'Op verkeersgebied is weinig tot stand gekomen', brieste hij tijdens de al gemene beschouwingen op de be groting van 1986. Ook riep hij uit dat 'de langzame verkeersdeelne mer lastig wordt bevonden of on zichtbaar is'. Volgens hem was er best geld voor fietsvriendelij ke maatregelen, maar kon de raad daar 'in zijn machteloosheid geen prioriteit aan geven'. Zijn hart spreekt nog steeds der gelijke taal, maar zijn wethouders- schap beperkt zijn verbale speel ruimte. Hij kan niet, zoals een raadslid, in het wilde weg ideeën spuien. Hij moet pragmatisch werken en met plannen komen wanneer de problemen zich aan dienen of de politiek ergens op wil inspringen. "Een allesomvattend tienjarenplan is politiek gezien ir reëel. Dat is fixie-werk", zegt hij. De gemeentelijke kas is steeds slechter gevuld en maatregelen voor het langzame verkeer doen het in zo'n periode extra slecht. Voorschoten kan alleen wat doen wanneer de gemeente voor jaren op andere posten bezuinigd of de reserves aanspreekt. Visser: "Ik weet dat ik ruzie krijg met mijn collega van financiën, maar geloof dat we ook uit saldi-reserves en grondreserves geld kunnen putten voor (langzaam)verkeersaanpas- singen". Het wachten De betogen over financiële di lemma's ergeren de fietsersbond mateloos: "Voor automobilisten wordt de beurs stevig opengetrok ken, voor fietsers gebeurt er alleen wat wanneer de werkzaamheden kunnen worden ingepast in een operatie of er subsidie voor komt", klaagt Van Leeuwen van de ENFB. Extreem voorbeeld hiervan is de Thorbeckeweg: langs deze rustige wijkweg liggen geheel vrijliggen de, verhoogde fietspaden met een afwijkend kleurtje. Kort gezegd vindt de bond dat de gemeente zo snel mogelijk een dui delijk fietsplan moet opstellen én uitvoeren. Voorschoten mag dan i gevaarlijke kruising vindt: de Koninklijke Marinelaan/Voorstraat/verlengde School- met zijn 8000 auto's een autodichtheid hebben, het blijft een gegeven dat de meerderheid fietst en 75 procent van het winke lend publiek per rijwiel naar het centrum komt. 'In Voorschoten is nu eenmaal alles binnen fietsbe- reik', benadrukt de nota. Wethouder Visser zoekt ook hier de nuance. Hij acht het een logisch gegeven dat maatregelen voor fiet sers zoveel mogelijk worden inge past. "Anders is het moeilijk op te brengen en doe je aan kapitaalver nietiging". zegt hij. Uitzonderin gen zijn alleen mogelijk wanneer ergens aantoonbaar gevaarlijke si tuaties zijn of er politieke wensen opkomen. Dan moet de gemeente alles op alles zetten om snel tot ver beteringen te komen en is het vol gens Visser handig wanneer amb tenaren alvast wat fietsvriendelij ke oplossingen klaar hebben. Volgens de ENFB zijn er flink wat situaties die schreeuwen om een oplossing. De bond vindt het vooral kwalijk dat vrijliggende fietspaden ontbreken langs de Leidseweg (oostzijde), Koningin Julianalaan, verlengde School straat en het eerste deel van de Veurseweg. Over deze verkeersa der rijden dagelijks een kleine 20.000 auto's en zijn vrijliggende fietspaden volgens de ANWB een absoluut vereiste. Ook drukke wijkwegen als de Karei Doorman laan en Raadhuislaan vindt de ENFB gevaarlijk: "Lijntjes op de weg maken het alleen maar erger: de weg is en óógt te breed. Racen is het gevolg". Heiligheid Toen Visser nog raadslid was maakte hij zich regelmatig sterk voor vrijliggende fietspaden langs de Leidseweg. "En zonder nu kaarsjes te willen branden voor mijn eigen heiligheid, kan ik zeg gen dat er een ambtelijk advies in de maak is om, op gemeentelijke kosten, tussen de Raadhuislaan en Mozartlaan een vrijliggend fiets pad aan te leggen. Tussen Mozart laan en Zilverfabriek komt een fietspad met een neutrale, gear ceerde zone". De oplossing voor het eerste deel van de Leidseweg vindt hij prima, de andere oplos sing redelijk: "Helemaal afdoende is het niet, maar in een tijd dat je elke cent omkeert, moet je tevre den zijn met het goede". Op andere punten is er minder hoop. De Koningin Julianalaan en Karei Doormanlaan lijken Visser te smal om vrijliggende fietspaden te kunnen aanleggen cn de Raad huislaan is "te kort geleden onder handen genomen. Aanpassingen daar kun je met recht kapitaalver nietiging noemen". Het zit hem niet lekker. De entree tot de Vliet- wijk vraigt volgens hem om een 'heroverweging'. De weg zou te breed zijn en een barrière vormen voor mensen uit de wijk die naar het centrum willen, zeker omdat er zo weinig goede oversteekmoge- lijkheden zijn. De situatie in de Julianalaan acht hij "eigenlijk niet verantwoord. Het is in wezen gevaarlijk, al be grijp ik dat dat een boude uit spraak is. De weg is de grootste congestie van auto's in Voorscho ten en dwingt de fietser zeer oplet tend te zijn of een andere route te kiezen. Maar wat kun je als ge meentebestuur doen? Een ver keersader, vergelijkbaar met snel- stromend water, kun je niet teveel afremmen. Dan raak je ondergren zen en dat pikt de automobilist niet". Logica De wethouder vindt het aantal oversteekplaatsen 'redelijk groot' en waakt voor overdaad rond de ader. Hij voelt dan ook weinig voor de ENFB-suggesties om de over steek bij de Elstlaan, gebruikt door schoolkinderen, veiliger te maken en de illegale oversteek bij de Pauwstraat, ideaal voor Bloemen- wijkers, te legaliseren. De plekken lenen zich daar eenvoudigweg niet voor en liggen te dicht bij over steekplaatsen die wél veilig zijn. De ENFB heeft andere opvattin gen: een fietser houdt hardnekkig vast aan de meest logische routes. Met paaltjes en hekjes heeft hij geen moeite, een stoepje in het midden van de weg lijkt zelfs een stimulans. Bovendien zijn de offi ciële oversteekplaatsen niet altijd even veilig: 'De fietser die vanuit de Schoolstraat linksaf de Veurse weg op wil, moet riskante caprio len uithalen omdat de oversteek over de Julianalaan niet aansluit op de oversteek over de Wijngaar denlaan', aldus de nota. "Ik begrijp best dat een bond al leen naar het belang van de fietsers kijkt, maar een gemeente moet de logica van alle verkeersgebruikers afwegen", reageert Visser. "Je kunt fietsers ook niet overal hun gang laten gaan waar ze een gaatje Schoollopen Wel onderschrijft hij de klacht over de oversteek bij de Koninklij ke Marinelaan: "Door het ontbre ken van een goede opstelplaats, wordt de fietser gedwongen in één ruk twee redelijk drukke stromen over te steken. Welnu, daarvoor is het verkeer ter plaatse nét te druk en is het aantal mogelijkheden om de weg over te steken te klein". De aangedragen oplossing ver werpt hij echter. Wanneer de ge meente van de linksafstrook voor verkeer uit Leiden een opstel- strook zou maken, heeft dat twee vervelende consequenties. Óf het verkeer op de tweede baan wordt flink afgeremd óf de tweede baan wordt officiële linksafstrook, met alle versmallingen en drukte van dien. De oplossing van Visser blijkt opvallend zacht: "Het enige wat we kunnen doen is mensen in de toekomst verzoeken via de nieu we weg door de kloostertuin van Bijdorp naar het Roucooppark te gaan en daar over te steken". Ook bij de Overslagstraat, waar het voor de vele schoolkinderen ondoenlijk zou zijn over te steken, heeft hij oplossing uit het vage midden: "In feite is de oversteek niet voor fietsers bedoeld. Wan neer mensen afstappen is het goed te doen. De vraag blijft alleen: hoe vertel je het de kinderen dat het daar een schoollóóproute is en geen schoolfietsroute?" Volgens de ENFB-woordvoerder Van Leeuwen blijkt uit de corres pondentie over het omstreden punt eens te meer dat serieuze aan bevelingen rigoureus buiten de boot vallen. "Toen de schoolraad voorstelde de oversteek iets te ver plaatsen, wezen ambtenaren het idee meteen af omdat de dure stro ken in de weg hun functie dan zou den verliezen. B en W hebben er vervolgens amper naar gekeken". Ook in de toekomst verwacht de oud-wethouder nieuwe ellende. "Wanneer fietsers straks vanaf de Bijdorpse Koperwieklaan langs de bejaardenflat aan de Koninklijke Marinelaan naar het centrum kun nen, nemen ze tien tegen één het Ambachtspad. Dat is net zo logisch als dat mensen uit de Nassauwijk het paadje naast de Aldi-markt ne men om naar het centrum te ko men. Iedereen die een kaartje zou maken met alle fietsroutes, kan dat in één oogopslag zien". Visser reageert voorzichtig. Hij vindt het een moeilijk vraagstuk en denkt dat het Ambachtspad een dusdanige bestrating krijgt dat "twee verkeersstromen geschei den voorwaarts kunnen. Wanneer daar behoefte aan blijkt te zijn, kan er een apart fietspad komen. Al moeten we waken voor toestanden als in de Tramstraat, waar brom fietsers voetgangers voor de voe ten rijden. Want het zijn vaak de bromfietsers die overlast v ken, niet de fietsers". Bestuur hoopt in eerste helft volgend jaar met proefuitzending te beginnen WASSENAAR - De Stichting Lo kale Omroep Wassenaar heeft een zendmachtiging gekregen voor de kabel-radio en gaat in snel tempo plannen uitwerken. Het technisch dagelijks bestuur hoopt de eerste helft van volgend jaar met proefuit- zendingen te kunnen beginnen, maar veel zal afhangen van de Was senaarse bevolking en gemeente raad. Zij moeten de omroep steu nen en voor een deel financieren: van de benodigde 30.000 gulden voor investeringen en organisatie is slechts 4.000 gulden binnen. Dit bleek gisteravond tijdens een persconferentie van het technisch Motorrijder klapt tegen vangrail OEGSTGEEST - Een 23-jarige motorrijder uit Rijnsburg is van morgen rond kwart over zeven door een val gewond geraakt in Oegstgeest. De Rijnsburger reed vanuit zijn woonplaats richting Oegstgeest, ter hoogte van Buiten- lust. Hij nam de bocht waarschijn lijk te hard en gleed uit op het natte wegdek. Vervolgens klapte hij te gen de vangrail aan. De Rijnsbur ger is met een grote vleeswond en klachten over rugpijn naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht. dagelijks bestuur. Dit bestuur heeft ervoor gezorgd dat de om roep binnen twee jaar een zend machtiging heeft, maar heeft van nu af aan een beperkte macht. Het algemeen bestuur, waarin de dage lijks bestuurders straks willen op gaan, kan het roer 180 graden om gooien. Het enige wat op dit moment ze ker is is dat er drie werkgroepen komen: de werkgroep organisatie, de werkgroep huisvesting en equi pment en de werkgroep financién. De eerste werkgoep buigt zich over de concept-statuten, het huishou delijk reglement en de taakverde ling. De tweede werkgroep zet op een rijtje welke apparatuur de om roep nodig heeft en waar hij die het beste kan kopen. Voor een ge schikt onderdak hoeft de werk groep slechts in het centrum te zoe ken, naar een goed bereikbaar pand dat gemakkelijk ingericht kan worden als studio en in de buurt zit van het Casema-schakel- kastje. De werkgroep financiën ten slotte, bekijkt welke financiële bronnen de omroep kan aanboren. Kwartje extra Zolang de minister het lokale omroepen blijft verbieden reclame te maken, wil de Wassenaarse stichting een beroep doen op vere nigingen, het bedrijfsleven en de gemeenteraad. De drie grootheden kunnen op verschillende manieren helpen. De gemeente kan het ka belabonnement een kwartje per maand duurder maken of een be paald bedrag betalen voor het uit zenden van de maandelijkse ge meenteraadsvergadering. Het be drijfsleven zou voorzichtig aan een soort soft-sponsoring kunnen den ken. En de verenigingen krijgen misschien de kans tijd te 'kopen'. De technisch dagelijks bestuur ders hopen dat dat laatste niet uit draait op een nieuwe strijd der klassen waarin de rijkste clubs de meeste zendtijd gaan claimen. Ze verwachten dat het breed samen gestelde bestuur daar ook wel voor zal waken. Naast vertegenwoordi gers van de ouderen, werknemers en werknemers, kerken en overige levensbeschouwelijke richtingen zitten in dit bestuur ook mensen uit de wereld van maatschapelijke dienstverlening en gezondheids zorg, onderwijs, sport, sociaal-cul tureel werk, cultuur en jeugd- en jongerenwerk. Wassenaarders die zich niet ver tegenwoordigd voelen door deze dames en heren en tóch met de om roep meevoelen, kunnen hun zegje doen tijdens een algemene deelne mersvergadering. Daarnaast blij ven alle dorpelingen het recht hou den om op alle momenten de stu dio in het dorp binnen te vallen. Kleinschalig De omroep wil dicht bij de men sen staan en kleinschalig, goed koop en snel werken. De politiek kan via de kabel het publiek beter horen en het publiek kan de poli tiek beter in de oorschelp krijgen, zo is het streven. Een concurrentie strijd met de lokale pers verwacht F. Rijnbeek, de voorzitter van het technisch dagelijks bestuur, niet: "Ik denk dat we juist kunnen sa menwerken en elkaar aanvullen. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat wij laten horen welke films er in de plaatselijke bioscoop draaien en voor recensies verwijzen naar het weekblad". De streekomroepen zullen vol gens hem minder aan Wassenaar gaan doen zodra er een echte Was senaarse omroep is "die veel dich ter bij de mensen staat". Voordeel is hierbij dat 90 procent van de huishoudens een kabelaansluiting heeft, nadeel kan zijn dat de om roep de eerste tijd wekelijks maar zo'n vier uur radio kan vullen, het liefst tussen 12 en 2 of 5 en 7. "Als je nagaat dat een uur radio vier uur voorbereiding vergt, kun je gerust concluderen dat dat al een hoop werk is", aldus Rijnbeek. Samen met zijn collega-bestuurders wil hij in het begin alleen met vrijwilligers werken. Namen van programmamakers hebben zij nog niet, concrete plan nen voor programma's evenmin. Tot nu toe hebben de vier, F. Rijn beek, B.L. van den Oever, P,G.M. Snijders en J. Marsman, zich voor al bezig gehouden met de rand voorwaarden. Belangrijk onder deel hiervan was het opstellen van concept-statuten, waarin onder an dere de journalistieke onafhanke lijkheid wordt gewaarborgd. Het algemeen bestuur mag alleen ach- Grootste zorg was de representa tiviteit. Om een zendmachtiging te kunnen krijgen, moest de gemeen teraad de omroep representatief verklaren voor de gehele Wasse naarse bevolking en gingen de vier "zeven dagen per week de boer op om mensen warm te maken". Na anderhalf jaar was het zo ver en dienden de Wassenaarder officieel een aanvraag in bij het ministerie van WVC. Dit ministerie had aanvankelijk wat twijfels. Zo vond ze het vreemd dat er een vacature was opgeno men voor etnische en culturele minderheden, terwijl die er vol gens de gemeente en WVC "niet in die betekenis" zijn. Na goed over leg is die bepaling vervolgens ge schrapt. Ander probleem was dat de omroep iemand uit het educa tief beraad in oprichting wilde op nemen. WVC had gehoord dat de gemeente in dat orgaan zitting ging nemen en vreesde een politieke in menging, Het bleek een misver stand: de gemeente wilde slechts zorgdragen voor de oprichting van het beraad. Afgesproken is nu dat de post als vacature blijft open staan. Zodra het beraad er is, zendt het een afgevaardigde naar de stichting. Het ministerie kon vervolgens akkoord gaan en de heren zijn "in tens gelukkig dat het voor elkaar is, in betrekkelijk korte tijd". Toch weigeren ze passief terug te vallen. i de Stichting Lokale Omroep Wassenaar: Een uur radio voorbereiding. Vier uur radio per week is dus al heel Zodra er ether-vergunningen te verdelen zijn, zullen de Wassenaars die ogenblikkelijk gaan aanvragen. Hun uitzendingen zijn dan ook via autoradio en portable te horen en kunnen bij calamiteiten een be langrijke functie hebben. Ook toe risten komen dan in beeld. DINSDAG 4 AUGUSTUS trekken 19.30 uur. Katwijk open huis bij de KNZHRM in de loods aan het Rijnmond, 19.00 tot 21.30 uur. badgastenschaaktoernooi in paviljoen Willy Noord, aan vang 19.30 uur. jongereninstuif bij Hoornes- /Rijnsoever, 19.30 uur. klaverjassen en jokeren bij Ontspanningsver. Katwijk, 20.15 uur. Tripodia. concert op het Batzorgel door Jos van der Kooy, Vre- deskerk, Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Leiden oecumenisch avondgebed, Oud Katholieke kerk, Zoeter- woudsesingel, 19.00 tot 19.30 Nieuwkoop open huis, Ellebocgva. Fietscross, 19 00 tot 21.00 u Noordwijk toeristische zomermarkt in de Hoofdstraat, tot 22.00 uur. zomeravondviswedstrijd in de Katwijkse Watering, vistijd van 19.00 tot 21.00 uur. zomerkermis, parkeerter rein Wantveld, tot 23.00 uur. film 'Brother Enemy', cam ping Duinschoten 13, Noord- wijkerhout, 22.00 uur. groot vuurwerk op het strand voor de Kon. Wilhelmi- joulevard. eentehuis, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 5 AUGUSTUS Aarlanderveen zomerfeest Kerkvaartse- weg, ringrijden met tractoren, 9.30 uur; kuipsteken, 14.00 uur; gezelschapspel, 19.30 Alkemadc hutten bouwen, 9 00 uur, ter rein Sotaweg, Roelofarends- hutten bouwen. 9,00 uur; Circus Custers, 19.00 uur, ter rein Nieuwe Sloot. Katwijk wandeling door de Zuiddui nen o.l.v. Staatsbosbeheer, vertrek 10.00 uur, parkeerter rein Soefitempel. wandeling door 'Berkheide' o.l.v. IVN-Leiden, start 19.30 bij de Soefitempel, Sport - m.m.v. Diny Knetsch, aan vang 20 00 uur. vliegende brigade op het strand bij paviljoen Willy Noord, 14.00 uur. wijksportrecreatie met the- Elfstedentocht, Sporthal Leiden orgel-lunchpauze-concert door Peter Westerbrink. sessie in café 'In den Oude Maren Poort', hoek Oude Vest/Mare, folk-muzikanten kunnen meedoen en/of luiste ren, aanvang 20.00 uur. spreekuur verkeersveihg- Nieuwkoop vakantiespelen en open huis: sport en spel achter de Super, 9.00 uur; varen op de plas, 13.30 uur,(verzamelen bij Noordwijk woensdagavondzang m.m.v. het 'Pniel-Dameskoor uit Kat wijk en Jaco van Leeuwen, o.l.v. drs. G.A. Scholte, aan vang 20.30 uur doe-feest, knutselen e.d. voor kinderen 6 tot 12 jaar, JO- 11.00 u voor iedereen, Leidseva nabij spoorwegovergang Noordwijkerhout, vistijd van

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11